Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

γεια σας,εχω 2 κοριτσια κ στο πρωτο δεν τα καταφερα να την θηλασω αποκλειστικα αλλα στην δευτερη προσπαθω παρα πολυ ομως δεν τα καταφερνω καποιες μαρες να της δωσω μονο το δικο μου γιατι εχω καφενειο αυτο θα εχει επιπτωσεις στην ροη του δικου μου;

:(

 

Μπορείς να δώσεις περισσοτερες λεπτομέρειες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να δώσεις περισσοτερες λεπτομέρειες;

στην πρωτη μετα απο καθε θηλασμο της εδινα κ μπουκαλι,στην δευτερη δινω μονο οταν εχω κοσμο στο καφενειο και δεν μπορω να θηλασω αλλα θα ηθελα μεχρι να ξεκινησει στερεα τροφη να πινει μονο το δικο μου πως μπορω να το καταφερω αυτο;

:evil:
Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι; Υπομονη χρειάζεται κι όλα θα πανε καλα!

Ίσως θα ήταν καλο να σε έβλεπε σύμβουλος θηλασμου ή να μιλούσες με εθελοντρια σύμβουλο. Πολλές φορές όταν ήθελα να τα παρατήσω η επίσκεψη της συμβούλου κι οι συμβουλές της λειτουργούσαν σαν τονωτική ένεση (και φυσικα η βοήθεια ειναι σημαντική).

 

Αχ, δεν έχω λόγια πραγματικά... Την Δευτέρα δεν είχα καθόλου πυρετό γιατί ακολουθώντας τα γνωστά βήματα (ζεστά πριν, μασάζ και κρύο μετά) ο πόνος έφυγε και φαίνεται πως ήταν μία απλή μαστίτιδα (κατάλαβες την μαστίτιδα πλέον την λέω "απλή"!!!). Απλώς απογοητεύτηκα πολύ γιατί ήταν από το ίδιο μέρος με το απόστημα.

Τέλος πάντων, σήμερα επέστρεψα στη δουλειά και η μπουκίτσα είναι σπίτι με τι μαμά μου. Μόνο που όταν πήγα να βγάλω γάλα με το θήλαστρο (swing της medela) κάποια στιγμή είδα από το λαστιχάκι να βγαίνει αίμα. Οταν πήγα να το ξεπλύνω είδα πως είχε φρακάρει εξαιτίας ενός κομματιού... πηγμένο αίμα...

Να φανταστείς επειδή είχα το στήθος σκεπασμένο δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε πόνο ούτε τίποτα...

Αμέσως μετά για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό ένιωσα το αριστερό μου στήθος λίγο ξαλαφρωμένο... Πήρα το γιατρό και μου είπε πως αυτό ήταν καλό γιατί καθαρίζει το στήθος και συνεχίζω κανονικά, αφού δεν έχει κάποια διαφορά το απόστημα (πρήξιμο κλπ). Το γάλα (λέμε τώρα, σκέτο αίμα ήταν) φυσικά το πέταξα. Πριν από λίγο έβγαλα πάλι από το ίδιο και πάλι ήταν ροζ.

Αυτό σημαίνει όμως πως αφού τελειώνει η τράπεζα σε κανένα δυο μέρες θα πρέπει να της δώσω ξένο γιατί το ένα στήθος μόνο με το θήλαστρο στη δουλειά βγάζει με τα βίας 180ml (περίπου 90-100 ανά άντληση) και η μικρή μου τρώει 3Χ150 = 450...

Ίσως δεν είναι ο τόπος να το ρωτήσω αλλά έχεις να μου προτείνεις (ή όποια άλλη έχει την καλοσύνη) κανένα ξένο (με προσωπικό μήνυμα φυσικά...)

Και επίσης Nina-Nana έχεις κανένα τηλέφωνο κάποιας συμβούλου ή εθελόντριας στα Γιαννιτσά; Γιατί νομίζω δεν έχει. Ή κάποιας άλλης που να βολεύει να πάω Θεσσαλονίκη στο κέντρο ή Δυτικά;;;

Πάντως συνεχίζω όπως πάει και βλέπω... Εύχομαι μόνο να μου "κάτσει" ο μεικτός θηλασμός γιατί αυτό βλέπω να γίνεται.

Ευχαριστώ για όλα και κυρίως για το ενδιαφέρον... μέχρι την επόμενη απογοήτευση η οποία εύχομαι αυτή τη φορά να αργήσει:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, δεν έχω λόγια πραγματικά... Την Δευτέρα δεν είχα καθόλου πυρετό γιατί ακολουθώντας τα γνωστά βήματα (ζεστά πριν, μασάζ και κρύο μετά) ο πόνος έφυγε και φαίνεται πως ήταν μία απλή μαστίτιδα (κατάλαβες την μαστίτιδα πλέον την λέω "απλή"!!!). Απλώς απογοητεύτηκα πολύ γιατί ήταν από το ίδιο μέρος με το απόστημα.

Τέλος πάντων, σήμερα επέστρεψα στη δουλειά και η μπουκίτσα είναι σπίτι με τι μαμά μου. Μόνο που όταν πήγα να βγάλω γάλα με το θήλαστρο (swing της medela) κάποια στιγμή είδα από το λαστιχάκι να βγαίνει αίμα. Οταν πήγα να το ξεπλύνω είδα πως είχε φρακάρει εξαιτίας ενός κομματιού... πηγμένο αίμα...

Να φανταστείς επειδή είχα το στήθος σκεπασμένο δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε πόνο ούτε τίποτα...

Αμέσως μετά για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό ένιωσα το αριστερό μου στήθος λίγο ξαλαφρωμένο... Πήρα το γιατρό και μου είπε πως αυτό ήταν καλό γιατί καθαρίζει το στήθος και συνεχίζω κανονικά, αφού δεν έχει κάποια διαφορά το απόστημα (πρήξιμο κλπ). Το γάλα (λέμε τώρα, σκέτο αίμα ήταν) φυσικά το πέταξα. Πριν από λίγο έβγαλα πάλι από το ίδιο και πάλι ήταν ροζ.

Αυτό σημαίνει όμως πως αφού τελειώνει η τράπεζα σε κανένα δυο μέρες θα πρέπει να της δώσω ξένο γιατί το ένα στήθος μόνο με το θήλαστρο στη δουλειά βγάζει με τα βίας 180ml (περίπου 90-100 ανά άντληση) και η μικρή μου τρώει 3Χ150 = 450...

Ίσως δεν είναι ο τόπος να το ρωτήσω αλλά έχεις να μου προτείνεις (ή όποια άλλη έχει την καλοσύνη) κανένα ξένο (με προσωπικό μήνυμα φυσικά...)

Και επίσης Nina-Nana έχεις κανένα τηλέφωνο κάποιας συμβούλου ή εθελόντριας στα Γιαννιτσά; Γιατί νομίζω δεν έχει. Ή κάποιας άλλης που να βολεύει να πάω Θεσσαλονίκη στο κέντρο ή Δυτικά;;;

Πάντως συνεχίζω όπως πάει και βλέπω... Εύχομαι μόνο να μου "κάτσει" ο μεικτός θηλασμός γιατί αυτό βλέπω να γίνεται.

Ευχαριστώ για όλα και κυρίως για το ενδιαφέρον... μέχρι την επόμενη απογοήτευση η οποία εύχομαι αυτή τη φορά να αργήσει:wink:

 

Απάντησέ μου σε παρακαλώ: την μαστιτιδα την επαθες στο ίδιο σημείο; Πόσες μέρες απέχει η μια απο την άλλη;

Έχεις ξεκουραστει καθόλου όλο αυτο το διάστημα; Τρως καλα; Πίνεις νερο;

Έχεις αναιμία; Καπνιζεις; Παίρνεις βιταμίνη c απο τρόφιμα πχ τρως ντομάτες;

Κοιμάσαι μπρουμυτα;

 

Το γάλα που βγάζεις μυρίζει άσχημα; Εχει πύον μέσα; Αν όχι δεν είμαι σίγουρη ότι δεν μπορείς να θηλασεις. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με κάποιον σύμβουλο θηλασμου (θα σου στείλω στοιχεία). Αν είχες χρόνο ένα ταξίδι στη Θεσσαλονίκη κι η επίσκεψη σε παιδιατρο-σύμβουλο θηλασμου θα βοηθούσε (θα σου στείλω πμ).

 

Απο ξένο γάλα δυστυχως δεν έχω ιδέα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν και βιολογικα ως καλύτερη επιλογη. Πάντως ίσως να μην το χρειάζεσαι. Μπορείς να αυξήσεις τις αντλησεις απο το καλο στηθος για να παράγει περισσότερο γάλα. Θύμησέ μου πόσο ειναι το μωρο σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μετα απο καθε θηλασμο της εδινα κ μπουκαλι,στην δευτερη δινω μονο οταν εχω κοσμο στο καφενειο και δεν μπορω να θηλασω αλλα θα ηθελα μεχρι να ξεκινησει στερεα τροφη να πινει μονο το δικο μου πως μπορω να το καταφερω αυτο;

 

Πόσο ειναι το μωρο;

Ποσά γεύματα (θηλασμους) κάνει;

Πόσο συμπλήρωμα συνολικά το 24ωρο δίνεις;

Πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο ειναι το μωρο;

Ποσά γεύματα (θηλασμους) κάνει;

Πόσο συμπλήρωμα συνολικά το 24ωρο δίνεις;

Πόσες πάνες βρέχει;

το μωρο μου ειναι 3 μηνων,της δινω γυρω στα 5-6 γευματα θηλασμου κ 1-2 φορες συμπληρωμα, βρεχει 4-5 πανες αλλα με τα κακα εχουμε ενα θεμα μια κανει διαρροιες και μια κανει τρεις μερες να τα κανει,συγνωμη αν σε ταλαιπορω αλλα ειμαι καινουρια θα μαθω

:evil:
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν έχεις φραγμένο πόρο. Μπορεί να οφειλεται στο ότι δεν ξυπνάει το βράδυ.

 

Η θηλή εχει κάτι εξωτερικά;

 

Μπες για ντους, αφησε το νερο να τρεχει στην πλάτη σου και σκύψε μπροστά αρμεγοντας το στηθος σου.

Κανε μασάζ με φορά προς τη θηλή (σαν να θέλεις να βγάλεις γάλα μέσα απο το πρηξιματακι).

Βάζε το μωρο να θηλαζει με το πιγουνι του στην επίπονη περιοχή.

 

Ευτυχώς με μασάζ και κομπρέσες έφυγε...

Έχω προσέξει πάνω στη θηλή να φαίνονται κάποια καφέ σημαδάκια πιο σκούρα από τη θηλή.... νομίζω πως δεν υπήρχαν πριν. Αλλά τα βλέπω και στις δύο θηλές.

Αν συνεχίσει το μωρό να μην ξυπνάει τη νύχτα πιστεύεις πως θα πρέπει να το βγάζω με το θήλαστρο πριν κοιμηθώ? πχ γύρω στις 12?

Link to comment
Share on other sites

το μωρο μου ειναι 3 μηνων,της δινω γυρω στα 5-6 γευματα θηλασμου κ 1-2 φορες συμπληρωμα, βρεχει 4-5 πανες αλλα με τα κακα εχουμε ενα θεμα μια κανει διαρροιες και μια κανει τρεις μερες να τα κανει,συγνωμη αν σε ταλαιπορω αλλα ειμαι καινουρια θα μαθω

 

Οι θηλασμοι σας ειναι λίγοι σχετικα. Κανονικά χρειάζονται 8-12 θηλασμοι το 24ωρο. Δεν ειναι πρόβλημα αρκεί να το εχει αποφασίσει το μωρο και να μην έχεις βαλει προγραμμα. Τις υπόλοιπες ώρες δε θέλει να θηλασει;

Απο βάρος πως ειναι;

Το συμπλήρωμα πόσο ειναι σε μλ;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με μασάζ και κομπρέσες έφυγε...

Έχω προσέξει πάνω στη θηλή να φαίνονται κάποια καφέ σημαδάκια πιο σκούρα από τη θηλή.... νομίζω πως δεν υπήρχαν πριν. Αλλά τα βλέπω και στις δύο θηλές.

Αν συνεχίσει το μωρό να μην ξυπνάει τη νύχτα πιστεύεις πως θα πρέπει να το βγάζω με το θήλαστρο πριν κοιμηθώ? πχ γύρω στις 12?

 

Δεν σου εγγυάται κανεις ότι κάποια στιγμή δεν θα αρχίσει να ξυπνάει πάλι!

Αν σε ενδιαφέρει να κανεις τράπεζα (δλδ αν ειναι να επιστρέψεις στη δουλεια) μπορείς να αντλεις το βράδυ. Αλλιώς μην χρησιμοποιείς θηλαστρο αλλα βγάζε λίγο γάλα με το χέρι σου όταν δυσφορείς. Σε λίγες μέρες το στηθος θα προσαρμοστεί στο ωράριο του μωρου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου εγγυάται κανεις ότι κάποια στιγμή δεν θα αρχίσει να ξυπνάει πάλι!

Αν σε ενδιαφέρει να κανεις τράπεζα (δλδ αν ειναι να επιστρέψεις στη δουλεια) μπορείς να αντλεις το βράδυ. Αλλιώς μην χρησιμοποιείς θηλαστρο αλλα βγάζε λίγο γάλα με το χέρι σου όταν δυσφορείς. Σε λίγες μέρες το στηθος θα προσαρμοστεί στο ωράριο του μωρου.

 

Nina-Nana μ΄έχεις βοηθήσει πάρα πολύ με το θηλασμό σ' ευχαριστώ....

Δεν θα δουλέψω σίγουρα για τον επόμενο χρόνο οπότε δεν θέλω να κάνω τράπεζα ίσως χρειαστεί να έχω ένα δύο γεύματα μόνο στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης. Οπότε θα συνεχίσω να βγάζω με το χέρι λίγο....

Αν όμως αντλήσω ένα δύο βράδια για να εξασφαλίσω λίγα γεύματα για ώρα ανάγκης δεν θα υπάρξει πρόβλημα ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana μ΄έχεις βοηθήσει πάρα πολύ με το θηλασμό σ' ευχαριστώ....

Δεν θα δουλέψω σίγουρα για τον επόμενο χρόνο οπότε δεν θέλω να κάνω τράπεζα ίσως χρειαστεί να έχω ένα δύο γεύματα μόνο στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης. Οπότε θα συνεχίσω να βγάζω με το χέρι λίγο....

Αν όμως αντλήσω ένα δύο βράδια για να εξασφαλίσω λίγα γεύματα για ώρα ανάγκης δεν θα υπάρξει πρόβλημα ε?

 

Τίποτα, να σαι καλα!

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα απλα το πρώτο βράδυ που δεν θα χρησιμοποιήσεις το θηλαστρο θα έχεις πιο πρησμενο στηθος οπότε να το αποσυμφορεις πιο συχνα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!κορίτσια μπορεί να μειωθεί το γάλα μας έτσι ξαφνικά χωρίς λόγο?την τελευταία εβδομάδα η μικρή έχει πολύ γκρίνια,σαν να μην χορταίνει,οι πάνες της είναι 4-5 και εγώ νιώθω άδειο το στήθος μου,τι μπορεί να συμβαίνει?είναι 2,5 μηνών και μέχρι τώρα όλα πήγαιναν καλά με αποκλειστικό θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

neraidoyla, μηπως ειναι αλμα αναπτυξης; συμβαινει γυρω στον 3ο μηνα...

 

παντως κι εμενα αυτες τις μερες, τρωει γυρω στη 1 ωρα, μπορει και 1,5 και δινω κι απ το 2ο στηθος στο τελος, γιατι γκρινιαζει!(κι εμενα 2,5 μηνων ειναι)

 

αλλα το εχω κι εγω απορια,αυτο που λες! κι εμενα φαινονται καπως αδεια!

νομιζω οταν εδραιωνεται η γαλουχια, φαινονται αδεια, σαν να μη θηλαζουμε κι ετσι πρεπει να ειναι... κατι τετοιο εχω διαβασει!

 

καμια μανουλα εμπειρη, να μας πει;;;

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

 

Διαβάζω τα θέματα περί θηλασμού για αρκετό καιρό στην προσπάθειά μου να ενημερωθώ και να είμαι έτοιμη όταν έρθει το μωρό μου (σε 1,5 μήνα περίπου!!!!). Θέλω να επαληθεύσω όσα έχω καταλάβει και να μου πείτε εάν ξεχνάω κάτι ή έχω κατανοήσει κάτι στραβά (ΟΚ, είμαι control freak, το παραδέχομαι!).

 

- Σκοπεύω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο (ΙΑΣΩ). Πιστεύετε ότι θα το τηρήσουν ή πρέπει να πάρω και rooming in? Είμαι λίγο επιφυλακτική με το rooming in, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί είμαι σίγουρη ότι δεν θα περάσω στιγμή χωρίς ΠΟΛΥ κόσμο στο μαιευτήριο και δεν ξέρω εάν είναι σωστό να είναι το μωρό με τόση πολυκοσμία. Μήπως ξέρει καμία κοπέλα εάν, ακόμα και αν έχεις rooming in, μπορείς να ζητήσεις να πάρουν το μωρό κάποιες φορές?

 

- Πρέπει να αποφύγω πιπίλες, χαμομήλι, τσάι κ.λπ. Εάν διάβασα κάπου σωστά, πιπίλα ίσως μπορώ να δώσω περίπου στον 3ο μήνα, όπου θα έχει αποφευχθεί ο κίνδυνος σύγχυσης θηλών?

 

- Πρέπει να θηλάζω σύμφωνα με τις απαιτήσεις του μωρού (όσο θέλει και όποτε θέλει) και σίγουρα να μην αφήνω να περνούν 3 ώρες την ημέρα και 4 ώρες την νύχτα έχοντας το μωρό ατάιστο, τουλάχιστον μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης και 200 γρ επιπλέον, οπότε μπορώ και να μην τον ξυπνάω το βράδυ εάν δεν ξυπνήσει μόνος του. Νομίζω κάτι τέτοιο διάβασα σε κάποιο άρθρο στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ της κας Πατσούρου με τις συμβουλές για τις 40 πρώτες ημέρες θηλασμού. Αλλού πάλι έχω διαβάσει ότι τα γεύματα πρέπει σε κάθε περίπτωση να είναι 8-12/24ωρο. Τελικά τί είναι σωστό?

 

- Ο μπούσουλάς μου είναι οι πάνες που βρέχει το μωρό (6-8/ημέρα) και οι κενώσεις του (3-4/ημέρα). Αυτό μέχρι πότε?

 

- Το θήλαστρο αντενδείκνυται για τους πρώτους 2 μήνες και στην πορεία όποτε αντικαθιστώ έναν θηλασμό δίνοντας το γάλα μου σε μπουκάλι καλό είναι να κάνω άντληση ώστε να μην αφήνω το στήθος χωρίς ερέθισμα. Επίσης το μπουκάλι καλό είναι να δινεται από τρίτο άτομο, χωρίς την παρουσία μου.

 

- Έχω διαβάσει αρκετά για τις οδηγίες δημιουργίας τράπεζας μητρικού γάλακτος και έχω κάποιες απορίες, αλλά δεν είναι του παρόντος καθώς μεταξύ τοκετού και επιστροφής στην εργασία θα έχω ένα περιθώριο 5 μηνών περίπου. Έχω βέβαια από τώρα ένα άγχος για το γεγονός ότι όταν ο μπέμπης θα είναι περίπου 4,5 μηνών θα πρέπει να τον αφήσω για μια εβδομάδα, λόγω επαγγελματικού ταξιδιού, όπου θα έχω την δυνατότητα αντλήσεων μόνο το πρωί και τη νύχτα (σας προλαβαίνω λέγοντας ότι είναι εντελώς αδύνατον να μην κάνω το ταξίδι), αλλά θα το αντιμετωπίσω όταν έρθει η ώρα!!!

 

Γενικώς έχω μεγάλη επιθυμία να θηλάσω και θέλω να τα καταφέρω να το κάνω αποκλειστικά. Εκ των προτέρων λέω βεβαίως ότι δεν είμαι γενικά αρνητική στην χορήγηση φόρμουλας γιατί στο μέλλον όταν επιστρέψω στην δουλειά πιθανόν να μου χρειαστεί λόγω των δυσκολιών της εργασίας μου (άστατα, άτακτα και μεγάλα ωράρια, συχνά ταξίδια κ.λπ.). Υποθέτω ότι θα το δω στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

- Σκοπεύω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο (ΙΑΣΩ). Πιστεύετε ότι θα το τηρήσουν ή πρέπει να πάρω και rooming in?

Τι να σου πω, νομίζεις ότι θα κάθεται όλη την ώρα μια μαία πάνω από το μωρό σου και κάθε τρεις και λίγο θα έρχεται με το μωρό στα χέρια και θα σου λέει "σαν να μου φάνηκε λίγο ανήσυχο, δοκιμάστε να το θηλάσετε"; Όση καλή θέληση και να έχει η μαία, κάτι τέτοιο μόνο η μητέρα μπορεί να το κάνει. Το μωρό αν είναι στην αγκαλιά σου, δεν το ενδιαφέρει η πολυκοσμία. Στην ανάγκη πες στους επισκέπτες ότι είσαι κουρασμένη.

 

- Ο μπούσουλάς μου είναι οι πάνες που βρέχει το μωρό (6-8/ημέρα) και οι κενώσεις του (3-4/ημέρα). Αυτό μέχρι πότε?

Μετά από λίγο καιρό, όταν στρώσουν τα πράγματα, θα αρχίσεις από μόνη σου να μην μετράς πολύ πολύ.

 

- Το θήλαστρο αντενδείκνυται για τους πρώτους 2 μήνες και στην πορεία όποτε αντικαθιστώ έναν θηλασμό δίνοντας το γάλα μου σε μπουκάλι καλό είναι να κάνω άντληση ώστε να μην αφήνω το στήθος χωρίς ερέθισμα. Επίσης το μπουκάλι καλό είναι να δινεται από τρίτο άτομο, χωρίς την παρουσία μου.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Έχεις λόγο να δίνεις αντλημένο γάλα πριν πας στη δουλειά; Το θήλαστρο δεν αντενδείκνυται, απλώς δεν προκαλεί γαλουχία τόσο αποτελεσματικά όσο το μωρό. Αν θηλάζεις κανονικά, μπορείς να αντλείς επιπλέον. Ίσως αυτό για τους πρώτους 2 μήνες να γράφηκε γιατί στις αρχές καλύτερα να επικεντρωθείς στο θηλασμό και στην ξεκούρασή σου και να μην παιδεύεσαι με αντλήσεις αν δεν υπάρχει άμεσος λόγος.

 

Για τα υπόλοιπα πάνω-κάτω έτσι είναι, όπως τα γράφεις.

 

Με το καλό, και για ό,τι χρειαστείς, ξαναγράψε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!κορίτσια μπορεί να μειωθεί το γάλα μας έτσι ξαφνικά χωρίς λόγο?την τελευταία εβδομάδα η μικρή έχει πολύ γκρίνια,σαν να μην χορταίνει,οι πάνες της είναι 4-5 και εγώ νιώθω άδειο το στήθος μου,τι μπορεί να συμβαίνει?είναι 2,5 μηνών και μέχρι τώρα όλα πήγαιναν καλά με αποκλειστικό θηλασμό

 

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο; Απο βάρος πως παει;

Πάντως δεν αποκλείεται να είστε πάνω σε άλμα αναπτυξης.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

 

Διαβάζω τα θέματα περί θηλασμού για αρκετό καιρό στην προσπάθειά μου να ενημερωθώ και να είμαι έτοιμη όταν έρθει το μωρό μου (σε 1,5 μήνα περίπου!!!!). Θέλω να επαληθεύσω όσα έχω καταλάβει και να μου πείτε εάν ξεχνάω κάτι ή έχω κατανοήσει κάτι στραβά (ΟΚ, είμαι control freak, το παραδέχομαι!).

 

- Σκοπεύω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο (ΙΑΣΩ). Πιστεύετε ότι θα το τηρήσουν ή πρέπει να πάρω και rooming in? Είμαι λίγο επιφυλακτική με το rooming in, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί είμαι σίγουρη ότι δεν θα περάσω στιγμή χωρίς ΠΟΛΥ κόσμο στο μαιευτήριο και δεν ξέρω εάν είναι σωστό να είναι το μωρό με τόση πολυκοσμία. Μήπως ξέρει καμία κοπέλα εάν, ακόμα και αν έχεις rooming in, μπορείς να ζητήσεις να πάρουν το μωρό κάποιες φορές?

 

- Πρέπει να αποφύγω πιπίλες, χαμομήλι, τσάι κ.λπ. Εάν διάβασα κάπου σωστά, πιπίλα ίσως μπορώ να δώσω περίπου στον 3ο μήνα, όπου θα έχει αποφευχθεί ο κίνδυνος σύγχυσης θηλών?

 

- Πρέπει να θηλάζω σύμφωνα με τις απαιτήσεις του μωρού (όσο θέλει και όποτε θέλει) και σίγουρα να μην αφήνω να περνούν 3 ώρες την ημέρα και 4 ώρες την νύχτα έχοντας το μωρό ατάιστο, τουλάχιστον μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης και 200 γρ επιπλέον, οπότε μπορώ και να μην τον ξυπνάω το βράδυ εάν δεν ξυπνήσει μόνος του. Νομίζω κάτι τέτοιο διάβασα σε κάποιο άρθρο στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ της κας Πατσούρου με τις συμβουλές για τις 40 πρώτες ημέρες θηλασμού. Αλλού πάλι έχω διαβάσει ότι τα γεύματα πρέπει σε κάθε περίπτωση να είναι 8-12/24ωρο. Τελικά τί είναι σωστό?

 

- Ο μπούσουλάς μου είναι οι πάνες που βρέχει το μωρό (6-8/ημέρα) και οι κενώσεις του (3-4/ημέρα). Αυτό μέχρι πότε?

 

- Το θήλαστρο αντενδείκνυται για τους πρώτους 2 μήνες και στην πορεία όποτε αντικαθιστώ έναν θηλασμό δίνοντας το γάλα μου σε μπουκάλι καλό είναι να κάνω άντληση ώστε να μην αφήνω το στήθος χωρίς ερέθισμα. Επίσης το μπουκάλι καλό είναι να δινεται από τρίτο άτομο, χωρίς την παρουσία μου.

 

- Έχω διαβάσει αρκετά για τις οδηγίες δημιουργίας τράπεζας μητρικού γάλακτος και έχω κάποιες απορίες, αλλά δεν είναι του παρόντος καθώς μεταξύ τοκετού και επιστροφής στην εργασία θα έχω ένα περιθώριο 5 μηνών περίπου. Έχω βέβαια από τώρα ένα άγχος για το γεγονός ότι όταν ο μπέμπης θα είναι περίπου 4,5 μηνών θα πρέπει να τον αφήσω για μια εβδομάδα, λόγω επαγγελματικού ταξιδιού, όπου θα έχω την δυνατότητα αντλήσεων μόνο το πρωί και τη νύχτα (σας προλαβαίνω λέγοντας ότι είναι εντελώς αδύνατον να μην κάνω το ταξίδι), αλλά θα το αντιμετωπίσω όταν έρθει η ώρα!!!

 

Γενικώς έχω μεγάλη επιθυμία να θηλάσω και θέλω να τα καταφέρω να το κάνω αποκλειστικά. Εκ των προτέρων λέω βεβαίως ότι δεν είμαι γενικά αρνητική στην χορήγηση φόρμουλας γιατί στο μέλλον όταν επιστρέψω στην δουλειά πιθανόν να μου χρειαστεί λόγω των δυσκολιών της εργασίας μου (άστατα, άτακτα και μεγάλα ωράρια, συχνά ταξίδια κ.λπ.). Υποθέτω ότι θα το δω στην πορεία!

 

-Υποτίθεται τηρούν τον αποκλειστικό θηλασμο αλλα στην πραγματικότητα συμβαίνει αυτο που έγραψε η pax. Στην πράξη δλδ τα μωρα που έχουν δηλωθεί με αποκλειστικο θηλασμο φτάνουν την ίδια ώρα με τα αλλα! Το rooming in ειναι ο,τι καλύτερο για πολλούς λόγους. Στο επισκεπτηριο το απόγευμα τα παίρνουν τα μωρα για να τα εξετάσει ο παιδιατρος. Οποιαδήποτε στιγμη θέλεις να το δώσεις το δίνεις και στο φέρνουν μόλις κλάψει.

 

-Μετα τις 40-60 ημέρες ο κίνδυνος συγχισης θηλων μειώνεται αλλα ποτε δεν ειναι ανύπαρκτος. Κανένας δεν ξέρει τι θα επηρεάσει το δικο σου μωρό. Θα το δεις στην πορεία. Με την πιπιλα το πρόβλημα δεν ειναι μόνο η σύγχιση θηλων αλλα ότι προκαλεί αίσθηση κορεσμού και το μωρο μπορει να χάνει γεύματα.

 

-Η επόμενη παράγραφος σου ειναι όπως ακριβώς το γράφεις.

 

-Θέλεις 6-8 βρεγμενες πάνες μέχρι να σαραντησει και 3-4 κενώσεις μέχρι να γίνει 20 ημερών. Μετα τις 40 ημέρες οι βρεγμενες πάνες μπορει να γίνουν 5-6.

 

-Για το θηλαστρο σου έγραψε η pax. Αν δίνεις ένα γεύμα απο άντληση περιστασιακά όταν λείπεις δεν χρειάζεται να αντλεις κι εκείνη την ημέρα.

 

Με το καλο! Όλα να πανε τέλεια!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Το θέμα του θηλαστρου με απασχολεί για τον λόγο ότι είμαι ελεύθερη επαγγελματίας (Δικηγορος) δουλεύω σε εταιρεία και μπορεί μεν να λειψω με άδεια 5 μήνες περίπου αλλά υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να λειψω κάποιες φορές για λίγες ώρες (πχ για ένα δικαστήριο) ή ακόμα και να ταξιδεψω (βλ. το ταξίδι τέλη Φεβρουαριου που δεν μπορώ να αποφύγω).

 

Anyway, ίσως δεν ωφελεί να τα σκέφτομαι από τώρα τόσο πολυ, βλέποντας και κάνοντας!

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο; Απο βάρος πως παει;

Πάντως δεν αποκλείεται να είστε πάνω σε άλμα αναπτυξης.

 

απο βάρος καλά μέχρι τώρα,γεννήθηκε 2,600 και 2 μηνών που την ζύγισε η παιδίατρος ήταν 5 κιλά,τώρα δεν ξέρω πόσο είναι..γεύματα 8 σίγουρα,αλλά έχει αρχίσει και κοιμάται 7-8 ώρες τη νύχτα και έτσι χάνει γεύματα,πρίν 2-3 εβδομάδες που ξυπνούσε συνέχεια κ το βράδυ έτρωγε 15 φορές το 24ωρο κ έβρεχε 10-12 πάνες,τώρα βρέχει τις μισες και κακά κάνει 2-3 φορές

Link to comment
Share on other sites

neraidoula το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ.Νιώθω κάπως σαν να μην έχω γάλα.Αλλά ίσως κ να αυθυποβάλλομαι αφού όλοι με ρωτάνε "έχεις γάλα????" λες κ τους φαίνεται ΤΟΣΟ περίεργο κ ακατόρθωτο που θηλάζω ακόμα στους 3 μήνες!

Εδώ κ μερικές μέρες η μικρή δεν ξυπνάει το βράδυ κ έτσι έχει 8 γεύματα και αν ξυπνήσει μια φορά τότε 9.'Ομως μες τη μέρα θέλει στήθος κ πχ να πιπιλίσει λίγο ή να πάρει παρηγοριά.Εμένα μου φαίνεται ευχαριστημένη.Χθες ζυγιστήκαμε (πήγαμε στο γιατρό για άσχετο λόγο,έχουμε άλλες 4-5 μέρες μπροστά μας για να κλείσουμε μήνα) και βάλαμε 600γρ..Ο γιατρός πάλι σκεπτικός μου είπε "έχεις γάλα"???Δηλαδή αν δεν παίρνει κιλό το μήνα,δεν είναι καλό το γάλα μου??Θα ξεκινήσω σούπες κ μαγιά πάλι τι να πω?

'Οσο για το άλλο..κάπου διάβασα οτι το μητρικό γάλα λέει δν είναι καλό γιατί η μάνα λόγω διατροφής καταναλώνει κ φυτοφάρμακα (!!) κλπ τι έχεις να πεις?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω ενα κοριτσακι 3 εβδομαδων και θηλαζω αποκλειστικα. ειδα σημερα στην πανουλα της σε (2-3 σημεια) λιγη βλεννη κοκκινη, δηλαδη αιματακι...

Να πανικοβληθω???

Μπορει να σημαινει αλλεργια σε κατι που εφαγα εγω?

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, να σαι καλα!

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα απλα το πρώτο βράδυ που δεν θα χρησιμοποιήσεις το θηλαστρο θα έχεις πιο πρησμενο στηθος οπότε να το αποσυμφορεις πιο συχνα.

 

Kαινούργιο πρόβλημα:

από το μεσημέρι η μικρή μου δεν πιάνει το στήθος με τίποτα....

Μόλις πάει να βάλει τη θηλή στο στόμα αρχίζει και κλαίει δυνατά και δεν σταματά με τίποτα...

Το τελευταίο γεύμα ήταν στις 12 το μεσημέρι και από τότε όποτε προσπάθησα να τη βάλω στο στήθος κλαίει.... Το απόγευμα της έδωσα ξένο και το ήπιε όλο... τώρα το βράδυ ήπιε μόνο 60ml...

Το απόγευμα πήγαμε στην παιδίατρο και μας είδε πως έχει διάρροια και να της δίνουμε ντεπόν σιροπάκι ανά εξάωρο...

Το ότι δεν έπιανε το στήθος... έτυχε λέει γιατί καμιά φορά εκνευρίζονται κι αυτά...

Μόλις γυρίσαμε σπίτι την δοκίμασα πάλι και τίποτα. Προσπάθησα να τη βάλω αφού είχε φάει και πάλι μόλις ακούμπησε δύο τρεις φορές τη θηλή άρχισε να κλαίει... Στο στοματάκι δεν έχει καμια μόλυνση ή μυκητίαση.

Δεν ξέρω τι να κάνω... προσπάθησα να αντλήσω με το θήλαστρο και δεν είδα ιδιαίτερα αποτελέσματα ενώ το ένα μου στήθος διογκώθηκε....

Ελπίζω να ξυπνήσει το βράδυ και όπως θα είναι από τον ύπνο να μπορέσω να τη βάλω τελικά στο στήθος....

Link to comment
Share on other sites

Kαινούργιο πρόβλημα:

από το μεσημέρι η μικρή μου δεν πιάνει το στήθος με τίποτα....

Μόλις πάει να βάλει τη θηλή στο στόμα αρχίζει και κλαίει δυνατά και δεν σταματά με τίποτα...

Το τελευταίο γεύμα ήταν στις 12 το μεσημέρι και από τότε όποτε προσπάθησα να τη βάλω στο στήθος κλαίει.... Το απόγευμα της έδωσα ξένο και το ήπιε όλο... τώρα το βράδυ ήπιε μόνο 60ml...

Το απόγευμα πήγαμε στην παιδίατρο και μας είδε πως έχει διάρροια και να της δίνουμε ντεπόν σιροπάκι ανά εξάωρο...

Το ότι δεν έπιανε το στήθος... έτυχε λέει γιατί καμιά φορά εκνευρίζονται κι αυτά...

Μόλις γυρίσαμε σπίτι την δοκίμασα πάλι και τίποτα. Προσπάθησα να τη βάλω αφού είχε φάει και πάλι μόλις ακούμπησε δύο τρεις φορές τη θηλή άρχισε να κλαίει... Στο στοματάκι δεν έχει καμια μόλυνση ή μυκητίαση.

Δεν ξέρω τι να κάνω... προσπάθησα να αντλήσω με το θήλαστρο και δεν είδα ιδιαίτερα αποτελέσματα ενώ το ένα μου στήθος διογκώθηκε....

Ελπίζω να ξυπνήσει το βράδυ και όπως θα είναι από τον ύπνο να μπορέσω να τη βάλω τελικά στο στήθος....

 

Ακούγεται σαν απεργία θηλασμου.

(Θύμησέ μου γιατι έχουν γίνει αχταρμάς στο μυαλό μου όλα:χρησιμοποιείς ψευδοθηλες?)

 

Μην προσφέρεις στηθος κατα τη διάρκεια της ημέρας για 3 ημέρες (εκτός αν είναι κοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη).

Δοκίμασε να τη βάζεις να θηλαζει μισοκοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη. Κοιμηθειτε μαζι για να έχεις τον έλεγχο.

Αύξησε τη σωματικη επαφη δέρμα με δέρμα. Κάντε και μπάνιο μαζι επιδιώκοντας θηλασμο.

Να αντλεις γάλα και να το δίνεις με οποίο τροπο νομίζεις.

Συνήθως μετα απο 3 μέρες τα περισσότερα μωρα ξαναπιάνουν στηθος. Αν όχι πάλι απο την αρχη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω ενα κοριτσακι 3 εβδομαδων και θηλαζω αποκλειστικα. ειδα σημερα στην πανουλα της σε (2-3 σημεια) λιγη βλεννη κοκκινη, δηλαδη αιματακι...

Να πανικοβληθω???

Μπορει να σημαινει αλλεργια σε κατι που εφαγα εγω?

 

Παρακολούθησέ το και γραψε μας αν επαναληφθεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

απο βάρος καλά μέχρι τώρα,γεννήθηκε 2,600 και 2 μηνών που την ζύγισε η παιδίατρος ήταν 5 κιλά,τώρα δεν ξέρω πόσο είναι..γεύματα 8 σίγουρα,αλλά έχει αρχίσει και κοιμάται 7-8 ώρες τη νύχτα και έτσι χάνει γεύματα,πρίν 2-3 εβδομάδες που ξυπνούσε συνέχεια κ το βράδυ έτρωγε 15 φορές το 24ωρο κ έβρεχε 10-12 πάνες,τώρα βρέχει τις μισες και κακά κάνει 2-3 φορές

 

Όλα μια χαρα! ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...