Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Όσο και αν συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα σημεία, θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις.. (σκέψου καθημερινά πόσοι άνθρωποι ψάχνουν να βρουν στοιχεία για τον ιό...)

Είσαι γιατρός ? ή καλύτερα με τι ιδιότητα μας λες όλα αυτά ? μπορείς να μας πεις τις πηγές σου ?

από ποιο αμερικανικό πανεπιστήμιο είναι όλα αυτά ?

θεωρώ παραπλανητικό κάποιος να χειρίζεται τόσο καλά τη γλώσσα και στην πραγματικότητα να προσπαθεί να κατευθύνει μερίδα ανθρώπων χωρίς αυτοί να γνωρίζουν την ακριβή σου ιδιότητα..

 

για φαντάσου να άρχισα να έγραφα εγώ αλλά πολύ καλά διατυπωμένα φάτε σκόρδο, πιείτε ρακί και δεν θα έχετε απολύτως κανένα πρόβλημα:lol::lol:

anyway συνεχίστε παρακαλώ.....

 

Γιατρός δεν είμαι και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις κάποια συγκεκριμένη ιδιότητα για να βάζεις μήνυμα στο forum.

Οι πηγές μου είναι δημοσιεύματα απο εφημερίδες και blogs στο internet και με μια αρκετά απλή αναζήτηση μπορείς να βρεις τις πηγές μου.

Ο λόγος που δεν έχω γράψει τις πηγές μου ειναι γιατί απλά βαρέθηκα να συμπληρώνω 50 Link μαζί με το κείμενο.

Δεν παρουσιάστηκα σαν γιατρός και ούτε είπα σε κανέναν να μην κάνει το εμβόλιο, απλά παρουσίασα κάποια στοιχεία τα οποία με μια πολύ μικρή αναζήτηση στο internet μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει.

Το να παρουσιάζεις δεδομένα δεν είναι παραπλανητικό, το να δίνεις απλές οικονομικές και φυσικές συμβουλές (αλατόνερο) ούτε θεωρώ ότι προκαλεί προβλήματα, άλλωστε μπορεί να μην γλυτώσεις από την νέα γρίπη αλλά μπορεί να έχεις παράλληλα οφέλη και εμένα η γυναίκα μου είναι ετοιμόγεννη και εγώ έχω το άγχος της νέας γρίπης και για αυτό τον λόγο και έκανα το σχετικό θέμα.

Επίσης επαναλαμβάνω το τι έγραψα στο αρχικό μου post Η επιλογή για το τι θα κάνει ο κάθε ένας είναι προσωπική καλό είναι να προσέχουμε αλλά όχι και να πανικοβαλλόμαστε για κάποια τέτοια θέματα.

Άλλωστε ο κάθε ένας από εμάς έχει την ανάλογη κρίση και κινείτε ανάλογα δεν νομίζω ότι κανένας ακολουθεί με κλειστά τα μάτια οποιαδήποτε συμβουλή του δώσουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

καλημερα. Εγω που εχω κανει το εμβόλιο για τον ίδιο λόγο που έχεις και εσυ, μαλλον δεν θα το έκανα στην περιπτωση σου...:roll:. Καταρχην αν το κανεις τωρα, θα έχεις αντισωμτα όταν το μωρακι σου ειναι τριων μηνων, οπότε τα πραγμτα ειναι σιγουρα πιο ευκολα νομιζω από το να το ειχες νεογεννητο. Δευτερον, αφου φοβασαι τόσο πολύ για τις παρενεργειες, θα ήταν μεγαλη ψυχολογική πίεση να το κανεις. Εγω για να ειμαι ειλικρινης δε φοβομουν τόσο. Τέλος εγω πήγα στην δουλεια μετα από 15 μερες που γεννησα, αρχες Δεκεμβριου, στην κορυφωση του πανδημικου κυματος. Αν εμενα στο σπίτι μου δεν θα φοβομουν μην κολλησω, θα προσεχα.

Έτσι και αλλιως όμως ειναι η περιοδος τετοια που υπαρχουν πολλες ιωσεις, και το εμβόλιο που έκανα, πάλι δεν πάω πουθενα, και δεν φερνω κανενα σπίτι που δεν ειμαι σιγουρη για την υγεια του. Το εμβόλιο ήταν μόνο για τη συγκεκριμενη γριπη, επειδη ειμαι στους δρόμους και επειδη η μεταδοτικότητα του ήταν ιδιαιτερα υψηλη.

Καλη συνεχεια και κανενα μωρακι (φτου φτου!! :)) να μην κολλησει!

 

Έχεις δίκιο σε όσα αναφέρεις aleca, όσο μπορώ προσέχω αλλά ο άντρας μου συναναστρέφετε με πάρα πολύ κόσμο στην δουλειά του και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να πλένει τα χέρια του πολύυυυυ σχολαστικά και συνεχώς, βέβαια έρχονται και τα πεθερικά μου σπίτι αλλά πάντα τους ενημερώνω οτι αν νιώσουν το παραμικρό σχετικά με την υγεία τους να μην έρθουν και κολλήσουν και το μωρό, μου φτάνει που είμαι άρρωστη 2 εβδομάδες εγώ και είμαι συνεχώς με μάσκα και τρέμει η ψυχή μου μην τον κολλήσω.

Πάντος αν ήμουν και εγώ στην θέση σου θα έκανα το εμβόλιο.

Να σου ζήσει το μωράκι σου και να χαίρεσαι και τα δυο σου παιδάκια.

Ξουτ ξουτ η παλιογρίπη μακρυά απο τα παιδάκια όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

μα στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες τουλάχιστον έτσι το αντιμετωπιζουν νομίζω. Αν δεν έχεις καποιο πρόβλημα γιατι να κανεις το εμβόλιο?? Ούτε εγω το θεωρω ασφαλες, αλλά αν το ρισκο να πάθεις κατι από τη γριπη είναι μεγαλυτερο από το να πάθεις κατι από το εμβόλιο, νομιζω ότι η λογικη μου επιβαλλει να κανω το εμβόλιο.

εξαρταται τι εννοεις προβλημα...εγω ειμαι ασθματικη κ ως γνωστων αυτος ο ιος χτυπαει λεει τα πνευμονια. μεσα μου ομως εχω ενα μωρο. το εμβολιο αυτο δεν εχει δοκιμαστει σε εγκυους, βγηκε μεσα σε ενα μηνα, κ οταν εμενα η γιατρος δεν με αφηνει να παρω το παραμικρο φαρμακο πως θα παω να κανω ενα μη σωστα ελεγμενο φαρμακο?

 

στη τελικη οπως ειπαν οι περισσοτεροι το εμβολιο ειναι προσωπικη επιλογη. πιο πολυ φοβαμαι το εμβολιο παρα τη γριπη.

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω τα στοιχεια που βρηκα για αυτο το ατομο,ειναι προφανες οτι προκειται περι φιγουρας του Ευγένιου Σπαθάρη:

 

Η Βίκυ Χρυσού είναι φωτογράφος-γραφίστας και αυτόκλητη ερευνήτρια. Έζησε για πολλά χρόνια και σπούδασε στη Γερμανία. Μετά από ολιγοετείς σπουδές νομικής και κοινωνικο-παιδαγωγικής, αποφάσισε να στραφεί στο design εντύπου και στην ψηφιακή-καλλιτεχνική επεξεργασία εικόνας. Ασχολείται με τη μελέτη ποικίλων επιστημονικών και μεταφυσικών θεμάτων. Ζει και εργάζεται στη Θεσσαλονίκη.

 

Έλαβα σήμερα το παρακάτω e-mail. Αν και δεν μπορώ να ελέγξω τη γνησιότητά το παραθέτω όπως μου το έστειλαν.

 

 

Παραθετω τα στοιχεια που βρηκα για αυτο το ατομο,ειναι προφανες οτι προκειται περι φιγουρας του Ευγένιου Σπαθάρη:

 

Η Βίκυ Χρυσού είναι φωτογράφος-γραφίστας και αυτόκλητη ερευνήτρια. Έζησε για πολλά χρόνια και σπούδασε στη Γερμανία. Μετά από ολιγοετείς σπουδές νομικής και κοινωνικο-παιδαγωγικής, αποφάσισε να στραφεί στο design εντύπου και στην ψηφιακή-καλλιτεχνική επεξεργασία εικόνας. Ασχολείται με τη μελέτη ποικίλων επιστημονικών και μεταφυσικών θεμάτων. Ζει και εργάζεται στη Θεσσαλονίκη.

 

Τελικα υπαρχει τεραστια παραπληροφορηση!!

!!

 

Συγνώμη που απαντάω σε κάποιον προσωπικά αλλά τα λινκ και οι ατομικές απόψεις του καθενός που γράφονται εκει δεν ενημερώνουν επιστημονικά κάποιον.... .

 

και να το κατεβάσουν δεν τρέχει και τίποτα...κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό σε chain main...λογικά πρέπει να το έχει δει πολύς κόσμος...

 

Εχουν ξανασυζητηθει αυτα στο forum' date='ειναι ολα ψεμματα.

»[/quote']

 

Σχετικά με την Σουηδία έχουν ξαναγραφτεί.

Ξέρει κανείς που τελειώνει η αλήθεια και που αρχίζει η παραπληροφόρηση;

θεωρείς καλή πηγή τα διάφορα blog /e-mail ?

 

με τρομολαγνικα κειμενα απο τυχάρπαστα blogs και συνομωσιολογικά chain-mails

 

ΥΙΑΝΝΙ τα παραπάνω ποστ είναι ο λόγος για τον οποίο σου έκανα τις έρωτήσεις....είχα πέσει και εγώ η ίδια στη "λούμπα"

έχω λάβει και εγώ ( όπως όλοι μας ) άπειρα σχετικά mail με τα οποία πλεον γελάω...

 

Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι ήταν πολύ καλό ποστ ανακεφαλαίωσης:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΥΙΑΝΝΙ τα παραπάνω ποστ είναι ο λόγος για τον οποίο σου έκανα τις έρωτήσεις....είχα πέσει και εγώ η ίδια στη "λούμπα"

έχω λάβει και εγώ ( όπως όλοι μας ) άπειρα σχετικά mail με τα οποία πλεον γελάω...

 

Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι ήταν πολύ καλό ποστ ανακεφαλαίωσης:wink:

 

Καλά κάνεις και το ψάχνεις :D γιατι γράφονται και πολλά άσχετα!

Επανέρχομαι στα στατιστικά που βγήκαν μόλις τώρα όσο αφορά θανάτους vs κρούσματα και παρενέργειες vs εμβολιασμούς

(και αυτή την φορά βάζω και Link!);)

1.300.000 επιβαιβεωμένα κρούσματα με μόλις 51 θανάτους (ποσοστό 0,0039%) (0,00117% εφόσον δεν έχετε υποκείμενο νόσημα)

323 περιπτώσεις παρενεργειών (με ευτηχώς μόλις 10 σοβαρές) σε σύνολο 212.217 εμβολιασμών (ποσοστό 0,15%)

Το πιο βασικό ειναι ότι τα κρούσματα δείχνουν πτωτική τάση και ίσως τα δυσκολότερα να ειναι πίσω μας.

Πάντως κάτι που αξίζει αρκετή σκέψη είναι το ότι πέρυσι είχαμε 36.000 θανάτους παγκοσμίως απο την εποχική γρίπη και μέχρι 20/11 παγκοσμίως είχαμε 6.750 απο την νέα

 

Πάντως για μια ακόμα φορά ξεκαθαρίζω ότι δεν λέω σε κανέναν να το κάνει η να μην το κάνει και ότι ίσως η πρόληψη είναι αυτή που σώζει.

 

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=8946902

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ έχουμε ένα καλό παράδειγμα γιατί δεν πρέπει να στηρίζουμε αποφάσεις για την υγεία μας σε αυτά που διαβάζουμε στις εφημερίδες, και πολύ λιγότερο στα blog και στα email, ακόμα και όταν ακούγονται σαν σοβαρά. Για την υγεία μας θα έπρεπε να εμπιστευόμαστε τους ειδικευμένους κρατικούς και παγκόσμιους οργανισμούς.

 

Πράγματι λοιπόν το online Έθνος γράφει:

 

H πανδημία της γρίπης βρίσκεται σε πολύ υψηλά επίπεδα, με πτωτικές τάσεις. Tην εβδομάδα από 30 Nοεμβρίου έως 6 Δεκεμβρίου (49η), η κυλιόμενη έρευνα του Πανεπιστημίου της Aθήνας (Hλίας Nικολακόπουλος, Aγγελος Xατζάκης) έδειξε ότι περισσότεροι από 1.300.000 Eλληνες (12,2% του πληθυσμού) έχουν προσβληθεί από τον ιό (H1N1)ν

 

Ακούγεται σαν άξιο εμπιστοσύνης, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα όμως η τηλεφωνική έρευνα που έγινε από το πανεπιστήμιο μετρούσε όχι τα κρούσματα της πανδημικής γρίπης, αλλά τα κρούσματα της «γριπώδης συνδρομής», η σε απλά Ελληνικά τα κρυολογήματα. Φυσικά ο κοινός άνθρωπος που απαντάει στο τηλέφωνο δεν μπορεί να ξέρει (ούτε ο γιατρός του μπορεί να ξέρει) αν η ίωση που περνάει είναι γρίπη η πολύ λιγότερο αν είναι ο πανδημικός Η1Ν1. Ο μόνος τρόπος να το ξέρει είναι αν κάνει ένα εργαστηριακό τεστ το οποίο στην χώρα μας γίνεται μόνο στους βαριά αρρώστους, δηλαδή σε πολύ λίγους, και σε όσους λίγους ανησυχούν τόσο που κάνουν το τεστ ιδιωτικά (κοστίζει 150 ευρώ). Είμαι σίγουρος ότι οι πανεπιστημιακοί επιστήμονες που έκαναν την έρευνα ποτέ δεν υποστήριξαν ότι περίπου 1,3 εκατομμύρια Έλληνες έχουν προσβληθεί από τον πανδημικό ιό, όμως ο δημοσιογράφος του άρθρου προφανώς δεν κατάλαβε, έγραψε άλλα αντʼ άλλων, και έδωσε έτσι την εντύπωση ότι ο κίνδυνος είναι μικρότερος από την πραγματικότητα. Μακρόθεν βέβαια δεν είναι αλήθεια ότι στην Ελλάδα υπάρχουν 1,3 εκατομμύρια «επιβεβαιωμένα κρούσματα». Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει τέτοια πληροφόρηση. Αυτές οι επιπολαιότητες όπως οι ανακρίβειες περί «πειραματικού εμβολίου» κλπ θα καταλήξουν να θρηνήσουμε στην Ελλάδα περισσότερους νεκρούς.

 

Όσο για την ιδέα ότι η θνησιμότητα του πανδημικού ιού στην Ελλάδα είναι 0.0039% (η 1/25000). Οι επίσημες μελέτες στις ΗΠΑ και στο Ενωμένο Βασίλειο αναδεικνύουν μια θνησιμότητα του 1/6000 και 1/4000 αντίστοιχα. Από επίσημα στοιχεία άλλων κρατών ξέρουμε ότι υπάρχουν και χειρότερα, π.χ. στην Αργεντινή η θνησιμότητα υπολογίζεται στο 1/2000. Θα ήταν λοιπόν τουλάχιστον απίθανο στην Ελλάδα η θνησιμότητα του ίδιου ιού να είναι μεταξύ 5 και 10 φορές μικρότερη από ότι είναι σε άλλα κράτη.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι εννοεις προβλημα...εγω ειμαι ασθματικη κ ως γνωστων αυτος ο ιος χτυπαει λεει τα πνευμονια. μεσα μου ομως εχω ενα μωρο. το εμβολιο αυτο δεν εχει δοκιμαστει σε εγκυους, βγηκε μεσα σε ενα μηνα, κ οταν εμενα η γιατρος δεν με αφηνει να παρω το παραμικρο φαρμακο πως θα παω να κανω ενα μη σωστα ελεγμενο φαρμακο?

στη τελικη οπως ειπαν οι περισσοτεροι το εμβολιο ειναι προσωπικη επιλογη. πιο πολυ φοβαμαι το εμβολιο παρα τη γριπη.

:roll: εγω καλη μου δεν ξερω αν το ασθμα ειναι πρόβλημα...ο γιατρος σου ξερει το ιστορικο σου και θα κρινει αν ειναι προβλημα... έγκυος δεν θα έκανα εμβόλιο πάντως... εγω.. που ειμαι υγιής (ως τωρα). Αν είχα καποιο υποκειμενο νόσημα θα το συζητουσα και θα το σκεφτόμουν... Αλλα δεν θα πήγαινα πουθενα και θα ημουν πολυ προσεχτική. Εξ΄ αλλλου αν καποια εγκυούλα νιωσει καπως, έχει την εναλλακτικη των αντιικων που βεβεαια ούτε και αυτα ειναι ασφαλή αλλα στην τελική το διακινδυνευεις εφ όσον έχεις κολλήσει

Link to comment
Share on other sites

1.300.000 επιβαιβεωμένα κρούσματα με μόλις 51 θανάτους (ποσοστό 0,0039%) (0,00117% εφόσον δεν έχετε υποκείμενο νόσημα)

323 περιπτώσεις παρενεργειών (με ευτηχώς μόλις 10 σοβαρές) σε σύνολο 212.217 εμβολιασμών (ποσοστό 0,15%)

Το πιο βασικό ειναι ότι τα κρούσματα δείχνουν πτωτική τάση και ίσως τα δυσκολότερα να ειναι πίσω μας.

Κατα την δική μου άποψη, θα μετραγα μόνο το ποσοστο των σοβαρων παρενεργειων του εμβολίου, που το ποσοστό του ειναι 0,00471%,γιατι οι άλλες παρενεργειες δεν απειλουν την υγεια μας. πχ ερυθροτητα στο σημειο εμβολίου, δεκατα, μυαλγιες, ελαφρυα συμπτωματα γριπης κλπ
Link to comment
Share on other sites

Κατα την δική μου άποψη, θα μετραγα μόνο το ποσοστο των σοβαρων παρενεργειων του εμβολίου, που το ποσοστό του ειναι 0,00471%,γιατι οι άλλες παρενεργειες δεν απειλουν την υγεια μας. πχ ερυθροτητα στο σημειο εμβολίου, δεκατα, μυαλγιες, ελαφρυα συμπτωματα γριπης κλπ

 

 

Σωστό αυτό που λες, αλλα και πάλι όμως δεν ξέρουμε τι παρενέργειες θα εμφανίσουν οι άνθρωποι που έχουν εμβολιαστει σε 5 μήνες η σε 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dianelos τα καναλια και οι επιστήμονες εχουν λυσσάξει οτι ο Η1Ν1 μεταδιδεται τοσο γρήγορα και ευκολα που εχει παραγκωνισει τους υπόλοιπους εποχιακους ιούς. Η ξαδερφουλα μας επισης που επεξεργάζεται δειγματα στο Θριασιο επαναλαμβανω οτι μας ειπε πως το 99% που δέχονται ειναι θετικά στον Η1Ν1 αρα η συντριπτική πλειοψηφια των γριπιασμένων αυτην περάσαν. Προ ολιγων ημερων στις ειδησεις ελεγε οτι εχουν νοσησει τουλάχιστον 700.000 Ελληνες.

 

Επισης Dalia μου κανε μια μινι έρευνα για το αλατονερο και θα δεις ποσο ωφέλιμο ειναι οσο και ταπεινο κι αν ακουγεται :)

Εμενα μου εχει πει ο οδοντιατρος να το προτιμώ απο τα κοινά στοματικά διαλυματα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε ένα καλό παράδειγμα γιατί δεν πρέπει να στηρίζουμε αποφάσεις για την υγεία μας σε αυτά που διαβάζουμε στις εφημερίδες, και πολύ λιγότερο στα blog και στα email, ακόμα και όταν ακούγονται σαν σοβαρά. Για την υγεία μας θα έπρεπε να εμπιστευόμαστε τους ειδικευμένους κρατικούς και παγκόσμιους οργανισμούς. .

Πιστεύω ότι είναι απλή λογική το ότι δεν περιμένεις απο ένα blog να σου πει τι θα κάνεις με την υγεία σου αλλα ρωτάς έναν γιατρό

Πράγματι λοιπόν το online Έθνος γράφει:

H πανδημία της γρίπης βρίσκεται σε πολύ υψηλά επίπεδα, με πτωτικές τάσεις. Tην εβδομάδα από 30 Nοεμβρίου έως 6 Δεκεμβρίου (49η), η κυλιόμενη έρευνα του Πανεπιστημίου της Aθήνας (Hλίας Nικολακόπουλος, Aγγελος Xατζάκης) έδειξε ότι περισσότεροι από 1.300.000 Eλληνες (12,2% του πληθυσμού) έχουν προσβληθεί από τον ιό (H1N1)ν

Ακούγεται σαν άξιο εμπιστοσύνης, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα όμως η τηλεφωνική έρευνα που έγινε από το πανεπιστήμιο μετρούσε όχι τα κρούσματα της πανδημικής γρίπης, αλλά τα κρούσματα της «γριπώδης συνδρομής», η σε απλά Ελληνικά τα κρυολογήματα. .

Είμαι σίγουρος ότι οι πανεπιστημιακοί επιστήμονες που έκαναν την έρευνα ποτέ δεν υποστήριξαν ότι περίπου 1,3 εκατομμύρια Έλληνες έχουν προσβληθεί από τον πανδημικό ιό, όμως ο δημοσιογράφος του άρθρου προφανώς δεν κατάλαβε, έγραψε άλλα αντʼ άλλων, και έδωσε έτσι την εντύπωση ότι ο κίνδυνος είναι μικρότερος από την πραγματικότητα.

Το iatronet αναφέρει επίσημα στην ιστοσελίδα του...

"Περισσότεροι από 1,3 εκατομμύριο Έλληνες έχουν νοσήσει από τη νέα γρίπη. Οι επτά στους δέκα είναι παιδιά και έφηβοι έως 17 ετών, ενώ μισό εκατομμύριο ‘πέρασαν’ τη γρίπη χωρίς να το αντιληφθούν."

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=10309

Έψαξα να βρω αν αναφέρει τα κρυολογήματα αλλά δεν το βρήκα κάπου θυμάσαι που το διάβασες?

Όσο για την ιδέα ότι η θνησιμότητα του πανδημικού ιού στην Ελλάδα είναι 0.0039% (η 1/25000). Οι επίσημες μελέτες στις ΗΠΑ και στο Ενωμένο Βασίλειο αναδεικνύουν μια θνησιμότητα του 1/6000 και 1/4000 αντίστοιχα. Από επίσημα στοιχεία άλλων κρατών ξέρουμε ότι υπάρχουν και χειρότερα, π.χ. στην Αργεντινή η θνησιμότητα υπολογίζεται στο 1/2000. Θα ήταν λοιπόν τουλάχιστον απίθανο στην Ελλάδα η θνησιμότητα του ίδιου ιού να είναι μεταξύ 5 και 10 φορές μικρότερη από ότι είναι σε άλλα κράτη

Η Αμερική έχει 10.000 νεκρούς από 50.000.000 κρούσματα αυτό ειναι ένα ποσοστό 0,02% μην ξεχνάς όμως ότι η Βόρειος και Νότιος Αμερική έχει αρκετά μεγάλα ποσοστά θνησιμότητας.

Αργεντινή και ειδικά Βραζιλία έχουν πάρα πολύ νεκρούς και μαζί με το Μεξικό ήταν οι χώρες απο τις οποίες ξεκίνησε ο ιός και είναι φυσικό λοιπόν η διασπορά να είναι μεγαλύτερη καθώς οι Ευρωπαϊκές χώρες ήταν πιο ενημερωμένες και είχαν περισσότερο χρόνο να προετοιμαστούν.

Η Ιταλία για παράδειγμα (με ανάλογο κλίμα και χρόνο προετοιμασίας) έχει 101 νεκρούς σε 3.065.000 κρούσματα (0,0033%) και 195 νεκρούς έχει η Τουρκία (με άγνωστο αριθμό κρουσμάτων)

http://news.pathfinder.gr/health/596780.html

Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε καν να υπολογίσουμε τον πραγματικό αριθμό κρουσμάτων σε καμία χώρα γιατί όπως σωστά είπες το τέστ για το εμβόλιο έχει ένα κόστος 150€ και πάρα πολλά άτομα έχουν περάσει την νέα γρίπη σαν να ήταν απλό κρυολόγημα.

Άλλωστε μονό το 2 - 3% έχει νοσηλευτεί λόγω της νέας γρίπης.

Τα ποσοστά θνησιμότητας αναλύονται εδώ :

http://www.ant1online.gr/Science/Health/Pages/20099/5f016b59-6db7-4de7-b680-a44e82d4dc6b.aspx

Αλλά αν βάλεις με την απλή λογική ότι ένα τύπος γρίπης στην κορύφωση του έχει 51 νεκρούς μετά από σχεδόν 8 μήνες σε μια χώρα 12.000.000 και μάλιστα μόνο το 30% από τα περιστατικά που κατέληξαν δεν είχαν κάποιο άλλο σοβαρό νόσημα

Ουφ, πιάστηκε το χέρι μου! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Μακρόθεν βέβαια δεν είναι αλήθεια ότι στην Ελλάδα υπάρχουν 1,3 εκατομμύρια «επιβεβαιωμένα κρούσματα». Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει τέτοια πληροφόρηση. Αυτές οι επιπολαιότητες όπως οι ανακρίβειες περί «πειραματικού εμβολίου» κλπ θα καταλήξουν να θρηνήσουμε στην Ελλάδα περισσότερους νεκρούς.

 

Σύμφωνα με την κ. Λεπτοκαρύδου μέχρι στιγμής έχουν σημειωθεί 1.000.000 διαγνωσμένα κρούσματα στην Ελλάδα, ενώ έχουν χάσει τη ζωή τους 50 άτομα.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

 

Για την υγεία μας θα έπρεπε να εμπιστευόμαστε τους ειδικευμένους κρατικούς και παγκόσμιους οργανισμούς.

 

Τζίνα Λεπτοκαρίδου-Λακασά :η διοικητής του Εθνικού Κέντρου Επιχειρήσεων Υγείας Βορείου Ελλάδας

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

dianelos τα καναλια και οι επιστήμονες εχουν λυσσάξει οτι ο Η1Ν1 μεταδιδεται τοσο γρήγορα και ευκολα που εχει παραγκωνισει τους υπόλοιπους εποχιακους ιούς. Η ξαδερφουλα μας επισης που επεξεργάζεται δειγματα στο Θριασιο επαναλαμβανω οτι μας ειπε πως το 99% που δέχονται ειναι θετικά στον Η1Ν1 αρα η συντριπτική πλειοψηφια των γριπιασμένων αυτην περάσαν. Προ ολιγων ημερων στις ειδησεις ελεγε οτι εχουν νοσησει τουλάχιστον 700.000 Ελληνες.

 

Επισης Dalia μου κανε μια μινι έρευνα για το αλατονερο και θα δεις ποσο ωφέλιμο ειναι οσο και ταπεινο κι αν ακουγεται :)

Εμενα μου εχει πει ο οδοντιατρος να το προτιμώ απο τα κοινά στοματικά διαλυματα.

Εμείς μέσα στο νοσοκομείο σε θάλαμο που νοσούσαν όλα τα παιδάκια με τον ιό δεν κολλήσαμε κανένας. Και δόξα τω Θεώ ούτε τα μωρά κόλλησαν κι ας έβηξε ο μεγάλος επάνω τους κανά δυο φορές.

Νομίζω πώς μεγαλύτερη στατιστική πιθανότητα υπάρχει στο να πάθεις τροχαίο πηγαίνοντας στο νοσοκομείο παρά να πεθάνει από τον ιό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:roll: εγω καλη μου δεν ξερω αν το ασθμα ειναι πρόβλημα...ο γιατρος σου ξερει το ιστορικο σου και θα κρινει αν ειναι προβλημα... έγκυος δεν θα έκανα εμβόλιο πάντως... εγω.. που ειμαι υγιής (ως τωρα). Αν είχα καποιο υποκειμενο νόσημα θα το συζητουσα και θα το σκεφτόμουν... Αλλα δεν θα πήγαινα πουθενα και θα ημουν πολυ προσεχτική. Εξ΄ αλλλου αν καποια εγκυούλα νιωσει καπως, έχει την εναλλακτικη των αντιικων που βεβεαια ούτε και αυτα ειναι ασφαλή αλλα στην τελική το διακινδυνευεις εφ όσον έχεις κολλήσει

τελοσπαντων εδω στο εξωτερικο ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα...

 

στη τελικη παντως οσο κ να το αναλυσετε αποτελεσμα δεν θα βγαλετε :roll:δυστυχως...εδω οι ιδιοι γιατροι δεν μπορουν να εχουν μια κοινη γνωμη, ποσο μαλλον εμεις που απλα κοιταμε εφημεριδες, στατιστικα κλπ..γι αυτο λεω στη τελικη ειναι στη τελικη επιλογη του καθενος κ με το τι νιωθει πιο ασφαλες.

 

αλλα αυτο που λες aleca οτι δε θα πηγαινες πουθενα αν ησουν εγκυος ουτε κ με αυτο συμφωνω. εχω 200πρωτοετεις κ ηδη 2 περασαν τη γριπη συν 1 συναδελφος οικογενειακα...προσεχω ομως πολυ να αεριζω τις αιθουσες κ τα χερια μου τα πλενω συνεχεια και εχω κ αντισηπτικο στη τσαντα κ στο γραφειο.

 

γενικα βρε παιδια δεν θελει πανικο. ειναι μια γριπη. ναι ειναι μια πανδημια. το πως κ το γιατι εγινε πανδημια δεν το ξερουμε. αλλα σιγουρα δεν ειναι η πρωτη φορα που περναμε μια πανδημια.

Link to comment
Share on other sites

μολις γύρισα απο τον βιοπαθολογο-μικροβιολογο που ειχα παει για εξετασεις και εκανε εκεινη την ωρα το τεστ σε ενα παιδακι και τον πατερα του....αυτο των 30?. Μου ειπε οτι τα περισσοτερα θετικά ειναι στα μικρά παιδάκια αλλα γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αλλα αυτο που λες aleca οτι δε θα πηγαινες πουθενα αν ησουν εγκυος ουτε κ με αυτο συμφωνω. εχω 200πρωτοετεις κ ηδη 2 περασαν τη γριπη συν 1 συναδελφος οικογενειακα...προσεχω ομως πολυ να αεριζω τις αιθουσες κ τα χερια μου τα πλενω συνεχεια και εχω κ αντισηπτικο στη τσαντα κ στο γραφειο.

ειπα ότι αν ειχα υποκειμενο νόσημα και κινδυνευα από τη γριπη δεν θα εκανα εμβόλιο και δεν θα πηγαινα πουθενα... εσυ από ό,τι καταλαβαινω δεν έχεις καποιο νόσημα αλλα και να εχεις, θα ακολουθησεις αυτο που λεει η λογικη σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανακλήθηκαν 800 χιλιάδες εμβόλια του Η1Ν1

 

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 15 Δεκεμβρίου 2009, 22:27

 

Με το αιτιολογικό ότι είχαν χάσει την αποτελεσματικότητά τους, οι αμερικανικές υγειονομικές αρχές αποφάσισαν σήμερα να ανακαλέσουν 800.000 δόσεις του εμβολίου Sanofi Pasteur, οι οποίες προορίζονταν για την προστασία βρεφών και παιδιών από τη νέα γρίπη Α.

 

Πρόκειται για τέσσερις παρτίδες εμβολίων, που αφορούσαν παιδιά ηλικίας από έξι μηνών έως τριών ετών.

 

Σε σχετική ανακοίνωση του αμερικανικού Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Ασθενειών (CDC), η ανάκληση αφορά 800.000 δόσεις μερικές από τις οποίες όμως μπορεί να έχουν ήδη χορηγηθεί.

 

Κατά την αποστολή τους οι παρτίδες πληρούσαν όλα τα κριτήρια των ομοσπονδιακών υπηρεσιών υγείας. Η μείωση της αποτελεσματικότητάς τους παρατηρήθηκε μετά από την παράδοσή τους, κατά τη διάρκεια ελέγχων της Sanofi Pasteur, η οποία ενημέρωσε τα CDC.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=87473&cid=5

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι περίπου το 99% των ιώσεων γρίπης είναι από τον πανδημικό ιό Η1Ν1, και ότι μόνο το 1% των ιώσεων γρίπης οφείλονται στην εποχιακή γρίπη. ʽΌμως όχι όλες οι ιώσεις που μοιάζουν με γρίπη (τα κοινώς «κρυολογήματα» η τα «κρούσματα γριπώδης συνδρομής» όπως λεν οι γιατροί) είναι γρίπη. Πράγματι σήμερα περίπου το 40% των τεστ είναι αρνητικό, δηλαδή δείχνουν ότι δεν υπάρχει γρίπη. Από το υπόλοιπο 60% που είναι γρίπη σχεδόν το 99% δείχνει την νέα πανδημική και επικίνδυνη για νέους ανθρώπους γρίπη.

 

Υπάρχουν και στην χώρα μας τα υπεύθυνα όργανα που μελετάνε την κατάσταση. Όποιος θέλει να είναι έγκυρα ενημερωμένος για την Ελλάδα μπορεί να επισκεφτεί την ιστοσελίδα του ΚΕΕΛΠΝΟ (του Ελληνικού CDC). Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα είναι η Εβδομαδιαία Έκθεση Επιδημιολογικής Επιτήρησης της Γρίπης, από την οποία πήρα τα πάνω στοιχεία (πίνακας 3). Επίσης αναφέρεται ότι στις 9 Δεκεμβρίου το σύνολο των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων νέας γρίπης ήταν μόλις 10.684 – απλούστατα γιατί έχουν γίνει πολύ λίγα τεστ.

 

Η γενική θνησιμότητα της νέας γρίπης είναι παραπλήσια της εποχιακής (πίνακας 10) δηλαδή αν συνεχίσει η παρούσα τάση αναμένονται περίπου 380 νεκροί στην Ελλάδα. Όμως αντίθετα με την εποχιακή η νέα γρίπη σκοτώνει κυρίως νέα άτομα (διάγραμμα 4). Αν μετρήσετε θα βρείτε ότι το 77% των νεκρών σε αυτό το διάγραμμα είναι μικρότεροι των 65, ενώ συνήθως μόνο το 10% των νεκρών από την εποχιακή γρίπη είναι μικρότεροι των 65. Άρα όσοι είμαστε μικρότεροι των 65 έχουμε 8 φορές περισσότερες πιθανότητες να πεθάνουμε από την νέα γρίπη. Στις ΗΠΑ π.χ. ο αριθμός των παιδιών που σκότωσε η νέα γρίπη είναι πάνω από 10 φορές μεγαλύτερη απʼ ότι η εποχιακή την ίδια εποχή του έτους (πηγη http://www.cdc.gov/flu/weekly/ δείτε το διάγραμμα Number of Influenza-Associated Pediatric Deaths). Τέλος το διάγραμμα 5 δείχνει πόσο πιο ανησυχητική είναι η νέα γρίπη του 2009 εν σχέση με την εποχιακή το 2008 και στην χώρα μας. Όλα αυτά τα στοιχεία για την Ελλάδα μοιάζουν πολύ με παραπλήσιες εκθέσεις άλλων κρατών, που είναι ένας λόγος παραπάνω να αμφιβάλω ότι η θνησιμότητα της νέας γρίπης στην Ελλάδα θα αποδειχτεί ότι είναι πολύ μικρότερη από ότι στις ΗΠΑ η στο Ενωμένο Βασίλειο. Μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι περίπου το 99% των ιώσεων γρίπης είναι από τον πανδημικό ιό Η1Ν1, και ότι μόνο το 1% των ιώσεων γρίπης οφείλονται στην εποχιακή γρίπη. ʽΌμως όχι όλες οι ιώσεις που μοιάζουν με γρίπη (τα κοινώς «κρυολογήματα» η τα «κρούσματα γριπώδης συνδρομής» όπως λεν οι γιατροί) είναι γρίπη. Πράγματι σήμερα περίπου το 40% των τεστ είναι αρνητικό, δηλαδή δείχνουν ότι δεν υπάρχει γρίπη. Από το υπόλοιπο 60% που είναι γρίπη σχεδόν το 99% δείχνει την νέα πανδημική και επικίνδυνη για νέους ανθρώπους γρίπη.

 

Οι περισσότεροι δεν κάνουν τεστ, πώς λοιπόν ξέρουμε αυτά τα ποσοστά και μάλιστα με τόση βεβαιότητα;

Τεστ γίνονται σε ελάχιστους και κυρίως σε άτομα που νοσηλεύονται.

 

Επίσης αναφέρεται ότι στις 9 Δεκεμβρίου το σύνολο των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων νέας γρίπης ήταν μόλις 10.684 – απλούστατα γιατί έχουν γίνει πολύ λίγα τεστ.

 

Άρα πώς βγάζουν τα συμπεράσματα και τα διατυπώνουν με τη φράση "είναι αλήθεια ότι...";;;

 

Όταν δεν έχει εξεταστεί το σύνολο των ατόμων, η μόνη σωστή έκφραση είναι "Εκτιμάται ότι.... σύμφωνα με το δείγμα των τόσων ατόμων που νόσησαν και πραγματοποιήθηκε το τεστ".

Link to comment
Share on other sites

Επισης Dalia μου κανε μια μινι έρευνα για το αλατονερο και θα δεις ποσο ωφέλιμο ειναι οσο και ταπεινο κι αν ακουγεται :)

Εμενα μου εχει πει ο οδοντιατρος να το προτιμώ απο τα κοινά στοματικά διαλυματα.

 

δεν το αμφισβήτισα παιδί μου..

γενικά χρησιμοποιώ πολλά ταπεινά που κατά τη γνώμη μου είναι ωφέλημα.

και εγώ αν τυχόν ξεμείνω από οδοντόκρεμα αλατόνερο χρησιμοποιώ το πρωί..:D

επίσης πολλές φορές χρησιμοποιώ στη μύτη του μικρού...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που διαχειρίζεται το θέμα της πανδημικής γρίπης το κράτος και οι συν αυτό επίκουροι του, είναι εντελώς λάθος.

Ο ΠΟΥ έδωσε alarm για επικινδυνότητα της πανδημικής γρίπης στο βαθμό 6, όταν το έκρινε στην αρχή της έναρξης της φάσης εξάπλωσης του ιού, πιστεύοντας ότι μπορεί αυτός ο ιός να αποβεί ιδιαίτερα επικίνδυνος και πιθανά θανατηφόρος, Τα πράγματα εξελίχθησαν διαφορετικά, αλλά ο ΠΟΥ δεν άλλαξε ουσιαστικά τον βαθμό εγρήγορσης του. Βέβαια προ μηνός ακόμη μίλαγε για έκκληση εμβολιασμού, για όλον τον κόσμο, αλλά προ 15ημέρου ο εκπρόσωπος της άρχισε να ψελλίζει δειλά για εμβολιασμό σε προσωπική βάση, δηλ όσοι πιστεύουν ότι θα κερδίσουν κάτι κάνοντας το εμβόλιο, να το κάνουν. Η άποψη αυτή όμως δεν δημοσιοποιήθηκε έντονα από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης μέχρι σήμερα.

Στα δικά μας. Η Ελληνική πολιτεία δια στόματος της υπουργού και με δική της απόφαση, προσπαθεί να εφαρμόσει πρωτοβάθμια περίθαλψη μέσω της δευτεροβάθμιας και της τριτοβάθμιας. Δηλαδή σαν να απαιτεί από γιατρό της συνοικίας να κάνει βαρύ χειρουργείο στο ιατρείο του. Αυτό δεν γίνεται. Δεκαετίες τώρα οι εμβολιασμοί εφαρμόζονται επιτυχώς από την πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας και μάλιστα ουσιαστικά από ένα τμήμα της, το Παιδιατρικό. Οι παιδίατροι ήταν, είναι και θα είναι οι στυλοβάτες του εμβολιαστικού σχήματος στη χώρα μας. Αυτούς ξέρουμε, αυτούς εμπιστευόμαστε, λέει οι πλειονότητα των συμπολιτών μας. Η υπουργός όμως θεώρησε ότι τούτη τη φορά, τον πανδημικό εμβολιασμό θα τον αναλάβει κατά κύριο λόγο το νοσοκομείο και τα Κέντρα Υγείας, άσχετα εάν δεν το ήξεραν το θέμα καθόλου.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, έκανε πρωταγωνιστές της ενημέρωσης του κοινού τον Παπαδάκη από το ΑΝΤ1, τον Οικονομέα και το Καμπουράκη από το MEGA, και πάει λέγοντας. Δεν έστειλε ούτε μια γραμμή ενημέρωσης σε κανένα παιδίατρο, ούτε μια απλή πληροφόρηση τι είναι τούτο το εμβόλιο, ποιες εταιρείες το παράγουν, τι περιέχουν μέσα, τι πιθανές παρενέργειες μπορεί να περιμένουμε. Όλοι οι γονείς έχουν σπάσει τα τηλέφωνα των προσωπικών τους ιατρών και παιδιάτρων να ρωτάνε για την ασφάλεια του νέου εμβολίου.

Και ο επαγγελματίας υγείας πρέπει να απαντήσει για κάτι που δεν έχει ιδέα για τι πρόκειται. Η σωστή απάντηση του επαγγελματία υγείας είναι μία και μοναδική.

Δεν ξέρω.

Ας απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν στο ΚΕΕΛΠΝΟ και στα Κέντρα Εμβολιασμού. Αυτοί ξέρουν.

Έτσι δεν είναι Κε Κωνσταντόπουλε; (Πρόεδρος για την εποχική γρίπη και Πρόεδρος της Παιδιατρικής Εταιρείας).

Έτσι δεν είναι Κα Γιαμαρέλου; (Πρόεδρος για την πανδημική γρίπη).

Έτσι δεν είναι Κα Ξενογιαννακοπούλου; (Υπουργός Υγείας σ αυτή τη χώρα)

Ευχαριστώ

Μάριος Ανδρέου

Παιδίατρος

Πηγή: http://www.paidiatros.gr/

Link to comment
Share on other sites

ειδε κανεις χτες το βραδυ τους Ανταποκριτες στη ΝΕΤ που ελεγαν για τα λομπυ των φαρμακοβιομηχανιων και ποσο ισχυρά ειναι μεσα στις κυβερνήσεις; Ειδα μονο το τελος και φρικαρα, δεν περιμενα να βγει μερος της αληθειας απο κρατικό καναλι στον αερα!

Link to comment
Share on other sites

ειδε κανεις χτες το βραδυ τους Ανταποκριτες στη ΝΕΤ που ελεγαν για τα λομπυ των φαρμακοβιομηχανιων και ποσο ισχυρά ειναι μεσα στις κυβερνήσεις; Ειδα μονο το τελος και φρικαρα, δεν περιμενα να βγει μερος της αληθειας απο κρατικό καναλι στον αερα!

 

Δεν το είδα, οπότε γλίτωσα τη φρίκη!!!!!!

Απαντάω στην υπογραφή σου!:-)

Δεν μπορούν γιατί η βλακεία είναι ανίατη αρρώστια. Και με τις ανίατες, δεν ασχολείται κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...