Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

... Ορισμένοι από αυτούς έιχαν φτάσει σε τέτοιο σημείο που παρακαλούσαν το Θεό να τους πάρει κοντά του... Και οι δύο γιαγιάδες μου έφυγαν από εγκεφαλικό επεισόδιο. Η μία είχε σοβαρή καρδιοπάθεια κι έφυγε άμεσα και η άλλη έμεινε παραπληγική 10 χρόνια και υπέφερε πολύ.

 

Το θέμα δεν είναι μόνο η παράταση ζωής ενός ασθενούς αλλά και η ποιότητά της.

... θα έπρεπε να ασχολούμαστε περισσότερο για τις αιτίες που προκαλουν καρκίνο, διαβήτη, παχυσαρκία, καρδιαγγειακά νοσήματα και όλες αυτές τις ασθένειες που στέλνουν κάθε χρόνο στον τάφο εκατομμύρια ανθρώπους.

 

Υπάρχουν ασθένειες που μπορούν να προληφθούν και που σκοτώνουν εκατομμύρια ανθρώπων καθε χρόνο. Προέρχονται κυρίως απ' τον τρόπο ζωής, απ' την κατάχρηση επικίνδυνων χημικών ουσιών, απ' τα Η/Μ πεδία που σκεπάζουν πια τον πλανήτη, απ' τη μόλυνση του περιβάλλοντος.

 

Και είναι πραγματικά οξύμωρο σχήμα πως ενώ πολύ λίγα κάνουμε για να διορθώσουμε όλα αυτά που μας σκοτώνουν κατά εκατομμύρια, τρέχουμε πανικόβλητοι και φοβισμένοι να αντιμετωπιίσουμε έναν ιό που έχει σκοτώσει μερικές χιλιάδες ανθρώπων που ήδη νοσούσαν απ' τις προηγούμενες αθένειες.

 

Φοβάμαι πως μέσα στο παιχνίδι των δολαρίων, των ευρώ, της δύναμης και της εξουσίας κάποιων που βασικό τους όπλο έχουν το φόβο μας, έχει χαθεί μεγάλο μέρος της λογικής μας.

Πολύ καλό το post σου, μου θύμισε την γιαγιά μου που "ζεί" ακόμα αλλά δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα εδώ και 5+ χρόνια. Η κόρη της (θεία μου), όπως λέει και η ίδια, παρακαλά από τον Θεό να την πάρει. Παίρνει συνεχώς αντιβίωση επειδή αν την σταματήσουν, όπως λένε, θα ανεβάσει πυρετό και θα μας αφήσει.

 

Μου θύμισε και το άρθρο του Βυθούλκα περί ευθανασίας.

http://www.vithoulkas.com/content/view/159/lang,el/

http://www.vithoulkas.com/content/view/1966/lang,el/

 

ναι, ξέρω ότι είμαστε off topic.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Ερώτηση αφελούς: Αφού τόσο πολύ εκτιμούσαν ότι θα καθυστερήσει η παρασκευή του εμβολίου κι αφού ήδη ήξεραν ότι με την έλευση του φθινοπώρου θα υπάρχει αύξηση των κρουσμάτων και η πορεία της πανδημίας θα κορυφωθεί κοντά στα χριστούγεννα, γιατί στο καλό ο τότε υπουργός υγείας Δ. Αβραμόπουλος παρήγγειλε 16.000.000(!!!!!) εμβόλια;:rolleyes:

 

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.......:?

Μπορεί φυσικά όποιος θέλει να προσπαθήσει να με πείσει για το αντίθετο...:wink:

 

Απάντηση "ας μην είμαστε τόσο αφελείς": Όσοι ζούμε στην Ελλάδα και είμαστε άνω των 5 χρονών, ας πούμε, γνωρίζουμε πολύ καλά ότι δεν υπάρχει προμήθεια στον δημόσιο τομέα χωρίς την ανάλογη μίζα. Για τι θες να πούμε; Για οδικά έργα; Για ανακαινίσεις κτιρίων; Για προμήθειες υλικών (που μπορεί να περιλαμβάνουν από χαρτί υγείας μέχρι και εμβολίων);

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πέφτουν μίζες και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όσο μεγαλύτερος ο προϋπολογισμός του έργου τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η μίζα.

 

Και φυσικά όλοι γνωρίζουμε ότι ο πρώην υπουργός έφυγε με μια ωραία προικούλα από τη θέση του, λόγω αυτής της "καλής" παραγγελίας.

 

Ωστόσο,διαφωνώ ότι αυτό έχει οποιαδήποτε σχέση με την προτροπή στον κόσμο να κάνει το εμβόλιο. Από τη στιγμή που έγινε η παραγγελία, πάρθηκαν οι μίζες, σκασίλα τους και αν κάνουμε το εμβόλιο, σκασίλα τους και αν δεν το κάνουμε.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το post σου, μου θύμισε την γιαγιά μου που "ζεί" ακόμα αλλά δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα εδώ και 5+ χρόνια. Η κόρη της (θεία μου), όπως λέει και η ίδια, παρακαλά από τον Θεό να την πάρει. Παίρνει συνεχώς αντιβίωση επειδή αν την σταματήσουν, όπως λένε, θα ανεβάσει πυρετό και θα μας αφήσει.

 

Μου θύμισε και το άρθρο του Βυθούλκα περί ευθανασίας.

http://www.vithoulkas.com/content/view/159/lang,el/

http://www.vithoulkas.com/content/view/1966/lang,el/

 

ναι, ξέρω ότι είμαστε off topic.

 

Μην την κάνετε αυτή τη συζήτηση, μην την κάνετε.

Φυσικά και είναι εντελώς off topic.

 

Για να προσφέρω και μια άλλη οπτική του θέματος, καθώς ο καθένας το βλέπει μέσα από τα δικά του βιώματα να αναφέρω και εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις:

Γνωρίζω νέα άτομα που χτυπήθηκαν από τον καρκίνο και που τον πολέμησαν με όλες τις υπάρχουσες μεθόδους (εγχειρίσεις, χημειοθεραπείες, ακτινοθεραπείες). Και ναι αυτά τα άτομα ήταν σε εξαιρετικά άσχημη κατάσταση κατά τη διάρκεια αυτών των θεραπειών, λόγω των γνωστών παρενεργειών που γνωρίζουμε όλοι. Και μία οποιαδήποτε λοίμωξη εκείνη την περίοδο θα μπορούσε να ήταν και μοιραία γι' αυτούς.

Και όμως σήμερα είναι γερά, χωρίς ίχνος καρκίνου και γεμάτα ελπίδα για το μέλλον.

 

Δεν είναι πια "ξεγραμμένοι", όλοι οσοι περνούν κάποια στιγμή στη ζωή τους ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο,διαφωνώ ότι αυτό έχει οποιαδήποτε σχέση με την προτροπή στον κόσμο να κάνει το εμβόλιο. Από τη στιγμή που έγινε η παραγγελία, πάρθηκαν οι μίζες, σκασίλα τους και αν κάνουμε το εμβόλιο, σκασίλα τους και αν δεν το κάνουμε.:roll:

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί τότε μπορεί να κληθούν να δώσουν εξηγήσεις γιατί αγόρασαν ένα σκασμό "περιττά" εμβόλια... Ενώ αν το κάνουν οι περισσότεροι και περάσει η γρίπη ανώδυνα (που έτσι θα περάσει έτσι κι αλλιώς δηλαδή) θα μας πούνε είδατε τι χρήσιμα που ήτανε!

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί τότε μπορεί να κληθούν να δώσουν εξηγήσεις γιατί αγόρασαν ένα σκασμό "περιττά" εμβόλια... Ενώ αν το κάνουν οι περισσότεροι και περάσει η γρίπη ανώδυνα (που έτσι θα περάσει έτσι κι αλλιώς δηλαδή) θα μας πούνε είδατε τι χρήσιμα που ήτανε!

 

Διαφωνώ με το σκεπτικό αυτό, γιατί όσοι και να εμβολιαστούμε, πάλι θα περισσέψει τεράστιος αριθμός εμβολίων...

 

Επίσης, αυτοί δεν είναι αυτοί αλλά είναι οι άλλοι, (άλλαξε η κυβέρνηση ;)) οπότε θα είχαν και συμφέρον να ξεμπροστιάσουν τον παλιό υπουργό.

 

Τέλος και οι ίδιοι να ήταν, πότε υπήρξε τσίπα στους πολιτικούς (ούτε μνήμη στους ψηφοφόρους), οπότε κανείς δεν θα έμπαινε καν στον κόπο.

 

Α, και καλοφάγωτα!:mrgreen: (Είσαι η μαμά του "Πολλά τα λεφτά Άρη", έτσι; )

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol:

Έτσι, έτσι είναι!!!! Κι εμείς μαζί το κάναμε της εποχικής...εγώ ήμουν "του θανατά" για 15 μέρες κι εκείνος ούτε το τσίμπημα δεν κατάλαβε!

Francesca, έκανες μόνο το εμβόλιο της εποχικής; Το άλλο το'χεις κάνει; Ρωτάω γιατί γεννάω την άλλη εβδομάδα και ο γυναικολόγος μου με συμβούλεψε να το κάνω στο μαιευτήριο 1 ημέρα μετά τον τοκετό. Εχει κανείς κάποια γνώμη να μου προσφέρει επ'αυτού;

.png.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πέφτουν μίζες και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όσο μεγαλύτερος ο προϋπολογισμός του έργου τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η μίζα.

Ωστόσο,διαφωνώ ότι αυτό έχει οποιαδήποτε σχέση με την προτροπή στον κόσμο να κάνει το εμβόλιο. Από τη στιγμή που έγινε η παραγγελία, πάρθηκαν οι μίζες, σκασίλα τους και αν κάνουμε το εμβόλιο, σκασίλα τους και αν δεν το κάνουμε.:roll:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πέφτουν μίζες και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όσο μεγαλύτερος ο προϋπολογισμός του έργου τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η μίζα.

Ωστόσο,διαφωνώ ότι αυτό έχει οποιαδήποτε σχέση με την προτροπή στον κόσμο να κάνει το εμβόλιο. Από τη στιγμή που έγινε η παραγγελία, πάρθηκαν οι μίζες, σκασίλα τους και αν κάνουμε το εμβόλιο, σκασίλα τους και αν δεν το κάνουμε.:roll:

;) και εγω ετσι πιστευω. Για το πόσο κρισιμη ήταν αυτη η γριπη ή όχι, κανεις δεν θα μπορουσε να το ξερει από πριν. Για φανταστειτε να ήταν πολύ πιο σοβαρα τα πραγματα και να μην υπήρχαν τα εμβόλια... δεν θα φωναζε και πάλι ο λαός???

Όταν έκανα το εμβόλιο της εποχιακης στο παιδακι μου, στην αρχη δεν ηθελα. Ήταν αρχες Οκτωβριου και μου λέει ο παιδιατρος 'κοιτα το πιο πιθανό είναι να είναι μια απλή γριπη που θα περασει ευκολα. Αλλά υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να μεταλλαχτει ο ιός και τότε δεν μπορούμε να ξερουμε τι θα προκυψει. Θελεις να το ρισκαρεις??' και εγω δεν ήθελα να το ρισκαρω και του έκανα τουλάχιστον της εποχιακής.

Κανενας από τους σοβαρους γιατρούς δεν ήταν σιγουρος για το τι θα φερει αυτός ο ιός. Εικασιες έκαναν όλοι... Μόνο κατι 'τρομοκρατες' ουρλιαζαν ότι θα ειναι πολύ σοβαρη η γριπη, οι ίδιοι που ουρλιαζουν ότι θα ειναι πολύ σοβαρες οι παρενεργειες του εμβολίου.

Τουλάχιστον είμαστε στην ευχαριστη θέση να έχουμε καλυτερα αποτελέσματα από ότι νομίζαμε ότι θα έχουμε. Το αντιθετο θα ήταν χειρότερο!:roll:

:mrgreen::mrgreen::mrgreen: καλό!!! για τη μαμα του Άρη με τα πολλα λευτα λέω!

Link to comment
Share on other sites

Francesca, έκανες μόνο το εμβόλιο της εποχικής; Το άλλο το'χεις κάνει; Ρωτάω γιατί γεννάω την άλλη εβδομάδα και ο γυναικολόγος μου με συμβούλεψε να το κάνω στο μαιευτήριο 1 ημέρα μετά τον τοκετό. Εχει κανείς κάποια γνώμη να μου προσφέρει επ'αυτού;

 

Καλησπέρα November :)

 

Της εποχικής κάναμε μόνο οικογενειακώς, το καινούριο δε θα το κάνουμε.

 

Με το καλό το μωράκι σου!!!!

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

με αφορμη αυτα που διαβασα θα ηθελα να μπειτε στην ιστιοσελιδα που θα σας γραψω να τη διαβασετε προσεχτηκα και να ακουσω την γνωμη σας χωρις να κανω κανενα σχολιο:http://vatopaidi.wordpress.com/2009/12/02/to-%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CF%81-%CE%B3-%CE%BA/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην την κάνετε αυτή τη συζήτηση, μην την κάνετε.

Φυσικά και είναι εντελώς off topic.

 

Για να προσφέρω και μια άλλη οπτική του θέματος, καθώς ο καθένας το βλέπει μέσα από τα δικά του βιώματα να αναφέρω και εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις:

Γνωρίζω νέα άτομα που χτυπήθηκαν από τον καρκίνο και που τον πολέμησαν με όλες τις υπάρχουσες μεθόδους (εγχειρήσεις, χημειοθεραπείες, ακτινοθεραπείες). Και ναι αυτά τα άτομα ήταν σε εξαιρετικά άσχημη κατάσταση κατά τη διάρκεια αυτών των θεραπειών, λόγω των γνωστών παρενεργειών που γνωρίζουμε όλοι. Και μία οποιαδήποτε λοίμωξη εκείνη την περίοδο θα μπορούσε να ήταν και μοιραία γι' αυτούς.

Και όμως σήμερα είναι γερά, χωρίς ίχνος καρκίνου και γεμάτα ελπίδα για το μέλλον.

 

Δεν είναι πια "ξεγραμμένοι", όλοι οσοι περνούν κάποια στιγμή στη ζωή τους ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας!

 

Δεν είπε κανένας κάτι διαφορετικό από αυτά που γράφεις. Εγώ μίλησα για ποιότητα ζωής. Και λέω ξανά πως είναι παράλογο να μας πιάνει πανικός για έναν ιό που θα σκοτώσει κάποιες χιλιάδες ανθρώπων και να αδιαφορούμε παντελώς για τις αιτίες που σκοτώνουν εκατομμύρια ανθρώπων σε όλον τον πλανήτη.

 

Μου φαίνεται υποκριτικό εκ μέρους του ΠΟΥ να σκίζεται για την μαζική παραγωγή εμβολίων για να μην πεθάνουν 1000 άνθρωποι και να δέχεται την ίδια ακριβώς στιγμή τον θάνατο εκατομμυρίων ανθρώπων καθημερινά από πείνα, πόλεμο, καρκίνο, καρδιοπάθειες, αυτοάνοσα νοσήματα κλπ.

 

Εξαιρώντας την πείνα και τον πόλεμο που είναι θέματα παγκόσμιας πολιτικής, για τον καρκίνο και τις καρδιοπάθειες σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ευθύνονται το κάπνισμα, οι κακές διατροφικές συνήθειες, ο κακός τρόπος ζωής, οι χημικές ουσίες που κατακλύζουν την αγορά τροφίμων, ενδυμάτων κλπ, η μόλυνση του περιβάλλοντος που κανεναν φαίνεται να μην συγκινεί απ' τους μεγάλους σωτήρες των εθνών, τα Η/Μ κύματα που σκεπάζουν τη γη, τους βομβαρδισμούς σε πολλά σημεία του πλανήτη που απλώνουν κύματα απεμπλουτισμένου ουρανίου τριγύρω.

 

Μου φαίνεται εντελώς παράλογο επίσης, τόσο πολύ προσπαθούμε να υπερασπιστούμε την υγεία μας απ' τον ιό των χοίρων και την ίδια στιγμή να μην κάνουμε τίποτα για να αλλάξουμε τις συνήθειες που εξακριβωμένα υποβαθμίζουν την ποιότητα της ζωής και της υγείας μας.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Francesca, έκανες μόνο το εμβόλιο της εποχικής; Το άλλο το'χεις κάνει; Ρωτάω γιατί γεννάω την άλλη εβδομάδα και ο γυναικολόγος μου με συμβούλεψε να το κάνω στο μαιευτήριο 1 ημέρα μετά τον τοκετό. Εχει κανείς κάποια γνώμη να μου προσφέρει επ'αυτού;
εγω το έκανα november μου, εγω και ο άντρας μου.Για τον ίδιο λόγο που σου ειπε και εσενα ο γιατρός να το κανεις, λόγω νεογεννητου δηλαδη. Εγω όμως γεννησα Νοέμβρη και ξεκινησα την δουλεια στις 2 εβδομάδες. Εσυ αν γεννησεις τωρα και κάτσεις μέσα για 40 μερούλες, θα πάμε Φλεβαρη για να βγεις από το σπίτι. Οπότε ίσως και να μην το χρειάζεσαι ;). Πάντως δεν ειναι τοσο τραγικά τα πράγματα όσον αφορά τις παρενεργειες... ένα απλο αντιγριπικό είναι. Σημειωτέον ότι πριν το κάνω συμβουλευτηκα και εγω τους γιατρους οι οποιοι παρακολουθουν την οικογενεια μου και όλοι τους μου ειπαν να το κανουμε για να προφυλάξουμε το μωρούλι και ότι πολύς ντορος για το τιποτα. καλή συνεχεια όποια απόφαση και να πάρεις.
με αφορμη αυτα που διαβασα θα ηθελα να μπειτε στην ιστιοσελιδα που θα σας γραψω να τη διαβασετε προσεχτηκα και να ακουσω την γνωμη σας χωρις να κανω κανενα σχολιο:http://vatopaidi.wordpress.com/2009/12/02/to-%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CF%81-%CE%B3-%CE%BA/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

εγω δεν το διαβασα όλο... σταματησα όταν διάβασα για σκοτεινες δυναμεις που μας κυβερνουν. :cool: Δεν πιστευω τέτοια σενάρια,δεν πιστευω σε θεωριες συνομοσιας που υπομονευουν όλη την ανθρωπότητα. Πιστευω μόνο στον Θεό και στην πραγματικότητα, σε αυτό που βλέπω δηλαδη. Δε μπορω να δεχτώ αυτα που φανταζεται καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανένας κάτι διαφορετικό από αυτά που γράφεις. Εγώ μίλησα για ποιότητα ζωής. Και λέω ξανά πως είναι παράλογο να μας πιάνει πανικός για έναν ιό που θα σκοτώσει κάποιες χιλιάδες ανθρώπων και να αδιαφορούμε παντελώς για τις αιτίες που σκοτώνουν εκατομμύρια ανθρώπων σε όλον τον πλανήτη.

 

Μου φαίνεται υποκριτικό εκ μέρους του ΠΟΥ να σκίζεται για την μαζική παραγωγή εμβολίων για να μην πεθάνουν 1000 άνθρωποι και να δέχεται την ίδια ακριβώς στιγμή τον θάνατο εκατομμυρίων ανθρώπων καθημερινά από πείνα, πόλεμο, καρκίνο, καρδιοπάθειες, αυτοάνοσα νοσήματα κλπ.

 

Εξαιρώντας την πείνα και τον πόλεμο που είναι θέματα παγκόσμιας πολιτικής, για τον καρκίνο και τις καρδιοπάθειες σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ευθύνονται το κάπνισμα, οι κακές διατροφικές συνήθειες, ο κακός τρόπος ζωής, οι χημικές ουσίες που κατακλύζουν την αγορά τροφίμων, ενδυμάτων κλπ, η μόλυνση του περιβάλλοντος που κανεναν φαίνεται να μην συγκινεί απ' τους μεγάλους σωτήρες των εθνών, τα Η/Μ κύματα που σκεπάζουν τη γη, τους βομβαρδισμούς σε πολλά σημεία του πλανήτη που απλώνουν κύματα απεμπλουτισμένου ουρανίου τριγύρω.

 

Συμφωνώ με όλα αυτά αλλά δεν βρίσκω κάποιο λογικό συλλογισμό στο να μην χρησιμοποιούμε εμβόλια ή φάρμακα γενικότερα επειδή δεν έχει δοθεί ακόμα λύση σε όλα αυτά. Στο λέω, γιατί αυτός ο συλλογισμός έχει ξαναναφερθεί σε διάφορα τόπικ στο φόρουμ αυτό και ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω τη λογική του.

Δηλαδή, αν το παιδί μου κάνει αμυγδαλίτιδα, δεν θα του δώσω αντιβιοτικό γιατί δεν έχει βρει ακόμα η ιατρική κοινότητα φάρμακο για το AIDS; Και αν μπορώ να προλάβω κάποια πιθανή ασθένεια χρησιμοποιώντας ένα εμβόλιο, δεν θα το κάνω γιατί δεν έχει μεριμνήσει ο ΠΟΥ για τις κακές διατροφικές συνήθειες;

 

Μου φαίνεται εντελώς παράλογο επίσης, τόσο πολύ προσπαθούμε να υπερασπιστούμε την υγεία μας απ' τον ιό των χοίρων και την ίδια στιγμή να μην κάνουμε τίποτα για να αλλάξουμε τις συνήθειες που εξακριβωμένα υποβαθμίζουν την ποιότητα της ζωής και της υγείας μας.

 

Κι εμένα ακριβώς μου φαίνεται παράλογο, εν μέσω όλων αυτών των κακών που περιγράφεις να πιστεύουμε ότι ένα εμβόλιο κατά της γρίπης θα είναι αυτό που θα οδηγήσει στον αφανισμό μας.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη αυτα που διαβασα θα ηθελα να μπειτε στην ιστιοσελιδα που θα σας γραψω να τη διαβασετε προσεχτηκα και να ακουσω την γνωμη σας χωρις να κανω κανενα σχολιο:http://vatopaidi.wordpress.com/2009/12/02/to-%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CF%81-%CE%B3-%CE%BA/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Το διάβασα στα γρήγορα κυρίως γιατί έχω ενημερωθεί από άλλες πηγές για όλα σχεδόν τα κύρια σημεία που αναφέρονται στο άρθρο (τα οποία γενικεύονται και για όλα τα εμβόλια).

 

Θέλω να παραθέσω τα εξής από το άρθρο αυτό που με βρίσκουνε ιδιαίτερα σύμφωνη (γιατί δεν μπαίνουν όλοι στον κόπο να κάνουνε κλικ στα λινκς που βάζουμε):

 

Το σημερινό εμβόλιο έχει μεταξύ άλλων τις εξής για τον οργανισμό μας καταστρεπτικές συνέπειες:

1) Αδυνατίζει το αμυντικό μας σύστημα, και μάλιστα των παιδιών, με αποτέλεσμα να είμαστε απροστάτευτοι σε κάθε είδους ασθένειες, πράγμα που πρόκειται να προκαλέσει αργά ή γρήγορα πολλούς θανάτους και την επιδιωκόμενη από τις σκοτεινές δυνάμεις δραματική μείωση του πληθυσμού, αλλά και συχνές αρρώστιες για τους επιζώντες προς μεγάλη οικονομική ωφέλεια των φαρμακευτικών εταιριών.

2) Ουσίες του εμβολίου (π.χ. βαριά μέταλλα όπως ο υδράργυρος) συσσωρεύονται στον εγκέφαλο και προκαλούν μόνιμες βλάβες που αποσκοπούν συν το χρόνο (κατά τρόπο αποτελεσματικότερο από τους αεροπορικούς ψεκασμούς που μας κάνουν για τον ίδιο λόγο), στο να μας καταντήσουν νωθρούς και άβουλα και συνεπώς πειθήνια όργανα τους.

3) Οι εμβολιασθέντες αποκτούν πολύ περισσότερες πιθανότητες να νοσήσουν τελικά από τους μη εμβολιασθέντες, όπως συνέβη και το 1918 με την ”Ισπανική γρίπη” όπου πέθαναν 50 εκατομμύρια εις Ευρώπη και Αμερική κυρίως από τους εμβολιασθέντες ενώ οι μη εμβολιασθέντες επέζησαν και βοηθούσαν τους αρρώστους, εις δε την Ελλάδα που δεν έγιναν εμβολιασμοί δεν είχαμε εν γένει θύματα.

4) Κατά τις πρώτες 10 τουλάχιστον ημέρες μετά τον εμβολιασμό, οι εμβολιασθέντες δεν θα έχουν συμπτώματα, λόγω προσωρινής καταστολής από το εμβόλιο του αμυντικού τους συστήματος, ενώ θα είναι επικίνδυνοι φορείς της νόσου για όσους ανύποπτους βρίσκονται γύρω τους, γιʼ αυτό και πρέπει να τους αποφεύγομε (δείτε το τέταρτο και πέμπτο συνημμένο του παρόντος καθώς και τις πληροφορίες που δίδω πιο κάτω). Έτσι μπορεί με μικρό ποσοστό εμβολιασθέντων (θεωρούν οι σκοτεινές δυνάμεις ότι ως τέτοιο αρκεί και το 10%), θα μπορεί να επεκταθεί γρήγορα η πανδημία και στους μη εμβολιασθέντες. Ακόμη για να ξεγελάσουν τον κόσμο έχουν ετοιμάσει και μικρές ποσότητες ”καθαρών” εμβολίων, δηλαδή χωρίς τοξικές προσμείξεις (υδράργυρο, αλουμίνιο, κλπ,) καθώς και χωρίς ζωντανούς (μη αποδυναμομένους) ιούς, (δείτε και το http://www.theflucase.com/2 (πού απετέλεσε μεγάλο σκάνδαλο στην Γερμανία), για να τα κάνουν η κυβέρνηση, η ελίτ, οι ιθύνοντες και οι ”ημέτεροι” δίνοντας το καλό παράδειγμα, καθώς και οι ομάδες των δοκιμαστικών πρώτων εμβολιασμών, ώστε ο κόσμος να μην φοβηθεί και να δεχθεί να εμβολιαστεί.

 

Φυσικά όπως και με τα υπόλοιπα άρθρα που δημοσιεύτηκαν εδώ πέρα ο καθένας θα θελήσει να το δει από τη δική του σκοπιά, ωστόσο ελπίζω να προβληματίσει τους αναποφάσιστους!

 

Όσο για τα σκοτεινά σενάρια περί αφανισμού μεγάλου αριθμού του πληθυσμού της γης κτλ δεν είμαι 100% αν ισχύουνε (δεν το έχω ψάξει το θέμα), αλλά θα πω τη γνώμη μου όσον αφορά το κέρδος και το χρήμα σ' αυτού του είδους τα παιγνίδια, μια και γνωρίζω το θέμα αυτό πολύ καλά λόγω επαγγέλματος (είμαι ακαδημαϊκός και ειδικεύομαι στο χώρο των επιχειρήσεων): μην υποτιμάτε κανέναν όσον αφορά το χρήμα, το παιγνίδι είναι way too big and dirty to ignore it! Σκεφτείτε μόνο ότι θεωρείται δεδομένο στο χώρο του management ότι οι επιχειρήσεις και τα διοικητικά στελέχη ΠΑΝΤΑ ενεργούν με βάση το δικό τους συμφέρον και ποτέ με βάση το συμφέρον του κοινού ή της επιχείρησης αντίστοιχα! Κανένα επιστημονικό περιοδικό δεν αμφισβητεί το παραπάνω statement και οι σχετικές έρευνες πάντα ξεκινάνε με την παραπάνω παραδοχή, ψάχνοντας συνήθως indications και ιδιοτελή κίνητρα πίσω από την κάθε κίνηση των "παικτών".

 

Πολλοί από σας εξέφρασαν αμφιβολίες για τα κίνητρα κάποιων άλλων διαφορετικών "φωνών" στο θέμα αυτό, όπως πχ αυτή του Dr. Mercola με το επιχείρημα ότι και αυτός πουλάει το κατιτίς του, ας είναι και βότανα και βιταμίνες. Πραγματικά αυτό στα αυτιά αυτών που γνωρίζουν το παιγνίδι των μεγαλο-επιχειρήσεων και του χρηματιστηρίου ακούγεται γελοίο, μια και οι φαρμακοβιομηχανίες για παράδειγμα έχουνε κέρδη της τάξεως των δισ-τρισ-τετρα κτλ εκατομμυρίων δολαρίων ενώ πουλώντας βότανα και βιταμίνες για μερικές δεκάδες δολάρια με το ζόρι θα κάνεις break-even!

Και παρόλα αυτά, οι φαρμακοβιομηχανίες τον τελευταίο καιρό βάλθηκαν να περάσουνε νόμους σε Αμερική και ΕΕ οι οποίοι να απαγορεύουνε τη διακίνηση και πώληση βιταμινών, βοτάνων και γενικά φυσικών σκευασμάτων ως "ματζούνια". Και αυτό γιατί έχει παρατηρηθεί παγκοσμίως μια τάση προς τη φυσική ιατρική και τις εναλλακτικές θεραπείες, οπότε επιθυμούνε να εξαλείψουμε και τον παραμικρό ανταγωνισμό και να σιγουρέψουνε το μονοπώλιό τους στις αγορές αυτές...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα αυτά αλλά δεν βρίσκω κάποιο λογικό συλλογισμό στο να μην χρησιμοποιούμε εμβόλια ή φάρμακα γενικότερα επειδή δεν έχει δοθεί ακόμα λύση σε όλα αυτά. Στο λέω, γιατί αυτός ο συλλογισμός έχει ξαναναφερθεί σε διάφορα τόπικ στο φόρουμ αυτό και ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω τη λογική του.

Δηλαδή, αν το παιδί μου κάνει αμυγδαλίτιδα, δεν θα του δώσω αντιβιοτικό γιατί δεν έχει βρει ακόμα η ιατρική κοινότητα φάρμακο για το AIDS; Και αν μπορώ να προλάβω κάποια πιθανή ασθένεια χρησιμοποιώντας ένα εμβόλιο, δεν θα το κάνω γιατί δεν έχει μεριμνήσει ο ΠΟΥ για τις κακές διατροφικές συνήθειες;

 

Έγραψα εγώ πουθενά κάτι τέτοιο; Πού υπονόησα να μη χρησιμοποιούμε εμβόλια ή φαρμακα γενικότερα και δεν το κατάλαβα;

 

Αυτό που λέω και γράφω είναι να μην κάνουμε υπερκατανάλωση εμβολίων και φαρμάκων. Νομίζω η διαφορά είναι σαφής και ολοφάνερη.

 

 

Κι εμένα ακριβώς μου φαίνεται παράλογο, εν μέσω όλων αυτών των κακών που περιγράφεις να πιστεύουμε ότι ένα εμβόλιο κατά της γρίπης θα είναι αυτό που θα οδηγήσει στον αφανισμό μας.;)

 

Ούτε κάτι τέτοιο έγραψα πουθενά. Ούτε είπα ποτέ ότι το πιστεύω. Εκείνο που τονίζω πως πιστεύω (και παραθέτω διαφορα επιχειρήματα για να δικαιολογήσω αυτή μου την πίστη) είναι πως ο ΠΟΥ και τα λομπυ των φαρμακοβιομηχανιων δε δίνουν δεκάρα τσακιστή για την υγεία μας.

Τόσο απλά!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

robertmcnamara.jpg

”Θα πρέπει να ληφθούν δρακόντεια μέτρα για

δημογραφική μείωση ενάντια στη θέληση των πληθυσμών.

Η μείωση των γεννήσεων έχει αποδειχθεί ότι είναι αδύνατη ή ανεπαρκής.

Θα πρέπει συνεπώς να αυξηθεί το ποσοστό θνησιμότητας.

Πώς; Με φυσικό τρόπο. Πείνα και αρρώστια’’

"Robert McNamara, πρώην πρόεδρος της Παγκόσμιας Τράπεζας, πρώην υφυπουργός των ΗΠΑ, μέλος του Προγράμματος για Διευρυμένη Ανοσοποίηση

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα εγώ πουθενά κάτι τέτοιο; Πού υπονόησα να μη χρησιμοποιούμε εμβόλια ή φαρμακα γενικότερα και δεν το κατάλαβα;

 

Αυτό που λέω και γράφω είναι να μην κάνουμε υπερκατανάλωση εμβολίων και φαρμάκων. Νομίζω η διαφορά είναι σαφής και ολοφάνερη.

 

 

 

 

Ούτε κάτι τέτοιο έγραψα πουθενά. Ούτε είπα ποτέ ότι το πιστεύω. Εκείνο που τονίζω πως πιστεύω (και παραθέτω διαφορα επιχειρήματα για να δικαιολογήσω αυτή μου την πίστη) είναι πως ο ΠΟΥ και τα λομπυ των φαρμακοβιομηχανιων δε δίνουν δεκάρα τσακιστή για την υγεία μας.

Τόσο απλά!

 

:confused::confused:

 

Φίλη Dimitrali, θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι κάποιος κεκεντρεχής πρέπει να έχει κλέψει τους κωδικούς σου και να μπαίνει στο φόρουμ με το δικό σου username και γράφει για οργανωμένη απόπειρα του ΠΟΥ για την μείωση του πληθυσμού της γης, για ψεκασμούς, φονικά εμβόλια και μικροτσίπ. Μετά μπαίνεις εσύ και απλά συστήνεις να μην κάνουμε υπερκατανάλωση. Μετά ο άλλος και μιλάει για τον Μακναμάρα, τι θέλει να πει ο ποιητής;

 

Μπερδευτήκαμε, λογικό είναι...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused:

 

Φίλη Dimitrali, θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι κάποιος κεκεντρεχής πρέπει να έχει κλέψει τους κωδικούς σου και να μπαίνει στο φόρουμ με το δικό σου username και γράφει για οργανωμένη απόπειρα του ΠΟΥ για την μείωση του πληθυσμού της γης, για ψεκασμούς, φονικά εμβόλια και μικροτσίπ. Μετά μπαίνεις εσύ και απλά συστήνεις να μην κάνουμε υπερκατανάλωση. Μετά ο άλλος και μιλάει για τον Μακναμάρα, τι θέλει να πει ο ποιητής;

 

Μπερδευτήκαμε, λογικό είναι...

Φίλη marandnik, δεν μας παραθέτεις και το λινκ στο οποίο ΕΓΩ ή ο ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΗΣ έγραψε με το δικό μου νικ κάτι απ' τα παραπάνω;

 

ΕΓΩ παρέθεσα κάποια λινκ άρθρων που είχαν συγγράψει ΑΛΛΟΙ τα οποία παρακάτω διευκρύνισα πως παραθέτω για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.

ΕΓΩ παραθέτω δήλωση του Μακναμάρα επίσης για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.

ΕΓΩ έχω ήδη γράψει πως στα παιδιά μου έχω ΗΔΗ κάνει τα εμβόλια που θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

 

Το να πιστεύω ΕΓΩ πως πίσω από διάφορες κινήσεις του ΠΟΥ σε διάφορα ζητήματα υγείας κρύβεται σκοπιμότητα, ΔΕΝ σημαίνει πως δε θα δώσω στο παιδί μου το φάρμακο που γνωρίζω πως θα καταπολεμήσει την ασθένειά του ΟΥΤΕ πως δεν θα κάνω ένα εμβόλιο που θα το προστεύσει.

 

Από πού τα συμπέρανες όλα αυτά;

 

Το ότι θα αγνοήσω βέβαια τον ειρωνικό σου τόνο, δε σημαίνει ότι δεν τον κατάλαβα κιόλας...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Φίλη marandnik, δεν μας παραθέτεις και το λινκ στο οποίο ΕΓΩ ή ο ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΗΣ έγραψε με το δικό μου νικ κάτι απ' τα παραπάνω;

 

ΕΓΩ παρέθεσα κάποια λινκ άρθρων που είχαν συγγράψει ΑΛΛΟΙ τα οποία παρακάτω διευκρύνισα πως παραθέτω για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.

ΕΓΩ παραθέτω δήλωση του Μακναμάρα επίσης για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.

ΕΓΩ έχω ήδη γράψει πως στα παιδιά μου έχω ΗΔΗ κάνει τα εμβόλια που θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

 

Το να πιστεύω ΕΓΩ πως πίσω από διάφορες κινήσεις του ΠΟΥ σε διάφορα ζητήματα υγείας κρύβεται σκοπιμότητα, ΔΕΝ σημαίνει πως δε θα δώσω στο παιδί μου το φάρμακο που γνωρίζω πως θα καταπολεμήσει την ασθένειά του ΟΥΤΕ πως δεν θα κάνω ένα εμβόλιο που θα το προστεύσει.

 

Από πού τα συμπέρανες όλα αυτά;

 

Το ότι θα αγνοήσω βέβαια τον ειρωνικό σου τόνο, δε σημαίνει ότι δεν τον κατάλαβα κιόλας...

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1401467&postcount=134

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1401490&postcount=137

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1401902#post1401902

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1403951#post1403951

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1408745#post1408745

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648&page=57#post1408746

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

robertmcnamara.jpg

”Θα πρέπει να ληφθούν δρακόντεια μέτρα για

δημογραφική μείωση ενάντια στη θέληση των πληθυσμών.

Η μείωση των γεννήσεων έχει αποδειχθεί ότι είναι αδύνατη ή ανεπαρκής.

Θα πρέπει συνεπώς να αυξηθεί το ποσοστό θνησιμότητας.

Πώς; Με φυσικό τρόπο. Πείνα και αρρώστιαʼʼ

"Robert McNamara, πρώην πρόεδρος της Παγκόσμιας Τράπεζας, πρώην υφυπουργός των ΗΠΑ, μέλος του Προγράμματος για Διευρυμένη Ανοσοποίηση

 

Βάζω και εγώ αυτό το link για επιπλέον προβληματισμό.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_McNamara

 

O Μακναμάρα τελικά συνέβαλε στην μείωση του πληθυσμού, εφόσον πέθανε σε ηλικία 93 ετών, τον Ιούλιο του 2009.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον δεν έγινα σαφής. Ξαναγράφω λοιπόν:

 

ΕΓΩ παρέθεσα κάποια λινκ άρθρων που είχαν συγγράψει ΑΛΛΟΙ τα οποία παρακάτω διευκρύνισα πως παραθέτω για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.

ΕΓΩ παραθέτω δήλωση του Μακναμάρα επίσης για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.

ΕΓΩ έχω ήδη γράψει πως στα παιδιά μου έχω ΗΔΗ κάνει τα εμβόλια που θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

 

Έκανες τόσο κόπο να παραθέσεις λινκ που αποδεικνύουν πως έχω παραθέσει κάποιες απόψεις άλλων ανθρώπων για προβληματισμό.

 

Από αυτά τα λινκ εσύ έβγαλες το συμπέρασμα ότι όταν αρρωστήσει το παιδί μου από αμυγδαλίτιδα δεν θα του δώσω αντιβιοτικό; Ή ότι πιστεύω ότι το εμβόλιο της γρίπης θα οδηγήσει στον αφανισμό μας;

 

Έχω ήδη πει ότι πιστεύω ότι η συγκεκριμένη νόσος εξελίσσεται ήπια και πως κατά πάσα πιθανότητα ούτε αυτή θα είναι τόσο φονική όσο μας έλεγαν αλλά ούτε και το εμβόλιο τόσο επικίνδυνο.

 

Όμως το γεγονός αυτό δεν αναιρεί ένα άλλο γεγονός, σημαντικότερο γιατί αφορά το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας: οι βιομήχανοι στο βωμό του κέρδους δεν πρόκειται να διστάσουν να θυσιάσουν ανθρώπινες ζωές. Το έχουν ήδη κάνει στο παρελθόν. Η θαλιδομίδη, η ηρωίνη, οι αμφεταμίνες και άλλες πολλες κι επικίνδυνες ουσίες είναι προϊόντα των φαρμακοβιομηχανιών. Όπως γνωρίζω, ο πρόεδρος της Bayer είχε καταδικαστεί για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας για πειράματα που έκανε σε ανθρώπους στο Άουσβιτς. Η Bayer βέβαια είναι και η εταιρία που παρασκεύασε την ηρωίνη ως αντίδοτο της μορφίνης που χορήγούνταν στους τραυματίες του Β' Παγκοσμίου πολέμου.

 

Και επαναλαμβάνω: δίνω στα παιδιά μου φάρμακο όταν είναι απαραίτητο για την ίασή τους και μόνο τότε.

 

Κάνω στα παιδιά μου εμβόλιο όταν κρίνω ότι αυτό είναι απαραίτητο και μόνο τότε.

 

Διότι στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει πάντα η γνώμη πως για την κάθε φαρμακοβιομηχανία δεν είμαι τίποτα παραπάνω από πελάτης.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Dimitrakali μου γιατι σπαταλάς τον χρόνο σου άσκοπα; Νομιζω οτι ολοι καταλαβαίνουμε αυτα που λές και αυτο που θέλει να αποδείξει ο χρήστης marandik. Οτι και να γράψεις ειμαι σίγουρη οτι ολο και καποια τελεία θα σου ξεφύγει.....

Νομιζω οτι οι πιο open-minded εδω δεν ψάχνουμε να κανουμε την τρίχα τριχιά,βλέπουμε τα βιντεο και τα λινκς και εχουμε σχηματίσει μια άποψη. Το να ψάχνω αν το Τριχόπουλος ή ο Μοράλες τελειωσε το Β, Γ νηπειαγωγείο ας το αφήσουμε σε αυτους που εχουν περισσότερο χρόνο να αναλώσουν :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω τότε κι εγώ ένα λινκ τότε για περαιτέρω προβληματισμό. Ποιοι θέλουν να αποκρύψουν την αλήθεια;

 

http://www.youtube.com/watch?v=6LeNe5baeKg&feature=player_embedded

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Robert McNamara, World Bank

“Overpopulation and rapid demographic growth of Mexico is already today one of the major threats to the national security of the United States.” Unless the U.S.-Mexico border is sealed, “we will be up to our necks in Mexicans for whom we cannot find jobs.” –Robert McNamara, then-World Bank president, March 19, 1982

 

“…There are only two possible ways in which a world of 10 billion people can be averted. Either the current birth rates must come down more quickly. Or the current death rates must go up. “There is no other way. “There are, of course, many ways in which the death rates can go up. In a thermonuclear age, war can accomplish it very quickly and decisively. Famine and disease are nature’s ancient checks on population growth, and neither one has disappeared from the scene…. “To put it simply: Excessive population growth is the greatest single obstacle to the economic and social advancement of most of the societies in the developing world.” –Robert McNamara, Oct. 2, 1979

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να πρωτοσχολιασω πες μου...θες να σου αναφερω παραδειγματα που δειχνουν το αντιθετο..εχω παρα πολλα αλλα δυστυχως ελαχιστο χρονο.

στο τελος το σωζεις λιγο...καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι για τιποτε,ο καθενας εχει τις εμπειριες του...για καθε αρνητικη εμπειρια δικια σου υπαρχει μια θετικη δικια μου..

ναι καποιοι ειναι οπως τους περιγραφεις...καποιοι αλλοι οχι.παντου δεν ειναι ετσι??

 

Όχι, δεν είναι έτσι παντού. Εγώ πιστεύω ότι ανάμεσα στους γιατρούς οι περισσότεροι είναι καθίκια. Στα υπόλοιπα επαγγέλματα τα ποσοστά είναι μικρότερα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...