Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

dimitrali χαιρομαι που σε εσενα τουλαχιστον ειναι κατανοητο αυτο που ειπα. Εγω απλα ανεφερα την εμπειρια χρονων που εχω απο το απλο αντιγριππικο χωρις παρενεργειες.Επιπλεον εκανα τον διαχωρισμο για τους ανθρωπους που το χρειαζονται για να ζουνε καλα. Και φυσικα δεν ειναι μονο ηλικιωμενοι αλλα και νεοι με καποιο προβλημα υγειας. Αυτο δεν ειναι συμβιβασμος ειναι διαφορετικη κατασταση απο τα συνηθισμενα. Δεν νομιζουν οι ανθρωποι που το κανουν οτι το χρειαζονται, απλα οντως το εχουν αναγκη. Υπαρχει και αυτη η μεριδα που το κανει συνειδητα και οχι γιατι εθελοτυφλει η κρυβεται πισω απο το δαχτυλο τους. Νομιζω ειναι σαφες αυτο που λεω. Δεν γνωριζω κανεναν ανθρωπο που κανει αντιγριππικο χωρις λογο ενω ειναι απολυτα υγειης.

Εγω μου φυσικα δεν πανε ολοι εντατικη δυστυχως ειναι προνομιο λιγων για να κανουμε μπλακ χιουμορ. Σωστη ενημερωση χρειαζεται και αμεση αντιμετωπιση. Ακομα και εγω που ημουν νουμερο ενα για εντατικη με το ιστορικο που εχω μιας και εχω ξαναπαει, την γριππη την αντιμετωπισα εγκαιρα χωρις εμβολιο. Με το πρωτο συμπτωμα πηρα αντιβιωση και προλαβα τα χειροτερα. Παρολαυτα στις ευπαθεις ομαδες σαν εμενα ειναι ρισκο να μην κανεις το νεο εμβολιο. Εγω αποφασισα να μην το κανω γιατι ηταν αδοκιμαστο. Ευτυχως ολα πηγαν καλα αλλα θα μπορουσαν και να μην εχουν παει και αυτο ειναι το ρισκο που πηρα. Οσο για το απλο αντιγριππικο ειναι στο πλαισιο της ρουτινας πλεον για μενα καθε χρονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

εγω τελικά το έκανα το εμβόλιο, και ο άντρας μου το ίδιο. Είμαστε υγιεις αλλά δεν θα ρισκαραμε με τιποτα να κολλήσουμε το νεογεννητο ζουζουνι μου.Το μεγαλυτερο παιδακι μου και να κολλήσει δεν πιστευω ότι θα έχει προβλημα.

Γενικά παιρνω πολύ δύσκολα φαρμακα και αν δεν έιχα το μωρούλι δεν υπήρχε περιπτωση να κανω το εμβόλιο. Όχι όμως επειδη πιστευω σε θεωριες συνομοσίας, γιατι αν ήθελαν απλά να 'σπρωξουν' τα εμβόλια, ή να 'σκοτωσουν' τον κόσμο ή να κανουν ένα σωρο άλλα που έχω ακουσει, πολύ απλά θα το έκαναν υποχρεωτικό σε σχολεία, νοσοκομεία κλπ και θα εμβολίαζαν τουλάχιστον τον μισό πληθυσμο.

Δεν θα το έκανα γιατί σε γενικές γραμμες ειμαι γερό σκαρί και πιστευω ότι θα το αντιμετωπιζα καλά. Τώρα όμως ειχα λόγο να το κάνω. Και πιστευω ότι όσοι έχουν λόγο πρεπει να το κανουν. Ήταν πολλά μικρά παιδιά που εμβολίαζονταςν όταν πήγα και πολλές έγκυες. εν πιστευω ότι μετα από τοσο ντόρο πηγε κανεναν να το κανει αψηφιστα.

Τέλος αν θα δειτε τι παρενεργειες (σπανιες) αναφερονται μετά από εμβολιασμους που κανουμε στα παιδια μας θα φριξετε. Δεν απέχουν και πολύ από τις παρενεργειες αυτού του εμβολίου. Παρ΄όλα αυτά τα κανουμε. Δυστυχως δεν υπάρχει ιατρική παρεμβαση χωρίς ρισκο. οπότε ζυγισουμε πιθανοτητες καιπαιρνουμε αποφασεις. Σιγουρα όμως όλοι μας το έχουμε σκεφτει καλά.

Link to comment
Share on other sites

αν το πάθω τελικά, θα έλεγα ότι έφταιγε το εμβόλιο αν κατα τα άλλα η ζωή μου είναι 100% υγιεινη!! Από τη στγμή που δεν τρωω μονο βιολογικα (που και για αυτα αμφιβαλλω), δεν ζω στην εξοχη άρα εισπνεω ένα σωρο σκατα, και θα ξανακαπνισω όπως κάπνιζα και τα προηγούμενα χρονια. Όχι δενθα πω ότι φταιει το εμβόλιο.

Αν θεωρεις την εξοσωματική, σοβαρό λόγο να παρει καποιος πολλα φαρμακα, για εμένα ειναι εξισου σοβαρο και η υγεια του παιδιου μου. Αν ήταν και το δικό μου παιδι 1.5 χρονων, τότε όχι δεν θα το έκανα το εμβόλιο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μιας και βρήκα πολύ ενδιαφέρον τη συζήτησή σας, θα μου επιτρέψετε να παραθέσω και εγω την εμπειρία μου.

Εμείς κάναμε το καινούριο εμβόλιο. Η κόρη μου (5 χρονών) ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου λόγω αλλεργικού βρογχικού ασθματος. Πέρυσι δεν της είχα το κοινό εμβόλιο της γρίπης και περάσαμε μία πολύ άσχημη χρονιά. Φέτος με το που της έκανα το απλό εμβόλιο της γρίπης, ακριβώς την επομένη κρύωσε, αλλά ευτυχώς προλάβαμε τα χειρότερα. Βέβαια είμαστε με νεφελοποιητή και θα είμαστε για άλλους 2 μήνες τουλάχιστον.

Η παιδιατρος μας κατά τον Αύγουστο ήταν δυστακτική για το νέο εμβόλιο. Το ίδιο και ο πνευμονολόγος. Τώρα όμως μας είπαν να το κάνουμε.

Αυτό που έχω να πω είναι οτι ευτυχώς δεν παρουσίασε καμία παρενέργεια. Εχουμε ήδη συμπληρώσει τις 10 μέρες που χρειάζεται για τα αντισώτα και είμαστε εντάξει.

Εγώ και ο σύζυγός μου το κάναμε λίγες μέρες μετά. Εγώ το έκανα με το σκεπτικό ότι όποτε αρρωσταίνει η μικρή αρρωσταίνω και εγω και ο σύζυγός μου λόγω χρονίας βρογχίτιδας από το τσιγάρο.

Δεν ξέρω κατα πόσο θα μας παρουσιαστούν παρενέργειες στο μέλλον. Δεχομαι και τις δυο πλευρές. Ομως λέω ότι αν σκεφτόμασταν αρνητικά για όλα τα εμβόλια που έχουμε κάνει μεχρι στιγμής τότε δηλαδή θα έπρεπε να μην υπάρχουν εμβόλια?

Σαν παράδειγμα πήρα το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς, το οποίο είναι σχετικά πρόσφατο.

Εγώ σαν παιδί την πέρασα την ανεμοβλογιά και δεν έπαθα τίποτα. Μου έκανε εντύπωση μάλιστα όταν μου είπε η παιδίατρος να κάνω το εμβόλιο στη μικρή. Η απάντηση που θεώρησα σωστή είναι "παιδί είναι θα την περάσει". Αμ δε, δεν ήξερα μέχρι προσφάτως ότι μπορεί να εξελιχτεί σε εγκεφαλίτιδα και να σου αφήσει κουσούρια ή και να πεθάνεις. Εγω δηλ που την περασα, όπως βεβαια και τόσος κόσμος να κάνουμε το σταυρό μας που την περάσαμε ελαφριά.

Το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς έριξε τη μικρή μου στο κρεβάτι για μια εβδομάδα. όπως και άλλο ένα αλλα δεν το θυμάμαι. Εκει να δειτε παρενέργειες.

Εν κατακλείδι, αυτό που έχω να πω ειναι ότι είμαστε υπευθύνοι όχι μόνο για ό,τι κάνουμε αλλά και για ό,τι δεν κάνουμε. Οι επιλογές είναι πάντα δικές μας.

Να κάνουμε το σταυρό μας να επιλέγουμε πάντα το σωστό.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mounting Debilities and Deaths from H1N1 Vaccine

Posted by: Dr. Mercola

December 05 2009 | 8,903 views

 

 

Jordan McFarland, a 14-year-old boy from Virginia, is weak and struggling to walk after coming down with a reported case of Guillain-Barre syndrome (GBS) within hours after receiving the H1N1 vaccine for swine flu.

 

McFarland left Inova Fairfax Hospital for Children in a wheelchair nearly a week after developing severe headaches, muscle spasms and weakness in his legs following a swine flu shot.

 

Jordan is among the first people in the U.S. to report developing the potentially life-threatening muscle disorder after receiving the H1N1 vaccine this fall. Increased cases of GBS were found in patients who received a 1976 swine flu vaccine.

 

Likewise, a young woman in France has also been diagnosed with GBS after a swine flu shot. The woman, identified only as a health worker, was diagnosed with GBS six days after she received the swine flu shot, according to the French health ministry

 

Swedish, Japanese, and Chinese health officials have also reported a number of serious side effects, including deaths of people who received the H1N1 vaccine.

 

In China, the Ministry of Health announced that the two people, including one teacher from Hunan province, died hours after receiving their inoculations.

 

Chinese health officials have pulled all vaccines manufactured in the same batch used to inoculate the teacher.

 

Fifty-four percent of Chinese residents reported in a China Daily survey that they would not get the H1N1 vaccine because of concerns about the shot's safety. Among those inoculated so far in China, more than 1,200 have complained of side effects ranging from sore arms, rashes, and headaches, to anaphylactic shock and sudden drops in blood pressure.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεχομαι και τις δυο πλευρές. Ομως λέω ότι αν σκεφτόμασταν αρνητικά για όλα τα εμβόλια που έχουμε κάνει μεχρι στιγμής τότε δηλαδή θα έπρεπε να μην υπάρχουν εμβόλια?

 

 

Συμφωνούμε έως ένα σημείο όμως...

 

Μιλάμε για ένα εμβόλιο του οποίου τις παρενέργειες ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ γιατι μόλις κυκλοφόρησε...

 

και έπειτα μιλάμε για έναν ιο μιας γρίπης που δεν διαφέρει και πολύ απο αυτόν της απλής κοινής εποχικής γρίπης!! Αυτο προσπαθούμε να πούμε! Και να προσπεράσουμε τον πανικό που έχουν σπείρει τα ΜΜΕ. Αλλωστε το λένε και κάποια μέλη που την πέρασαν την γρίπη εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51407

 

Θα συμφωνήσουμε οτι είναι απαραίτητα τέτοια εμβόλια να τα κάνουν τα άτομα με σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα ή με καρδιακή ανεπάρκεια!

Αλλα όχι υγιής άτομα και ΙΔΙΩΣ υγιής εγκυμονούσες γυναίκες!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως βλέπω μια τρομοκρατία όσον αφορά τα 'κακα' που μπορει να προκαλεσει η γριπη αλλά και τρομοκαρτια όσον αφορά τα 'κακα' που μπορει να προκαλεσει το εμβόλιο. Ας ειμαστε λίγο ψυχραιμη και ας μιλήσει η λογική. Όποιος δεν έχει λόγο να φοβαται τη γριπη, λογικό ειναι να μην κανει το εμβόλιο. Για όσους όμως η γριπη μπορει να γινει επικινδυνη, τοτε το εμβόλιο ειναι η λύση. Αυτό συμβαινει με όλα τα εμβόλια, ακόμη και με αυτα που κανουν τα μωρά μας.

Τώρα για το τι θα φερει και τι δεν θα φερει η καθε επιλογη, είναι και θέμα τυχης. Ποιός ειναι αυτός που ξερει τι μέλλει γενεσθαι? Πώς μπορεις να πεις σε μια έγκυο να μην κανει το εμβόλιο, αναλαμβανει κανεις την ευθυνη ότι δεν θα παθει τιποτα? και το αντιστροφο φυσικά, αν το κάνει πώς μπορει να ειναι σιγουρη ότι έκανε καλά? Ο καθε ένας λοιπόν πράττει σύμφωνα με τη λογική του και από εκει και πέρα παρακαλαει το θεούλη να πάνε όλα καλά.

Εγω έχω εμπιστοσυνη στους γιατρούς που παρακολουθούν εμένα και τα παιδια μου, για αυτό τους έχω επιλέξει. Αποφασισα λοιπόν να κανω αυτό που θα μου πουν αγνοώντας επίτηδες και την τηλεόαση και τις 'Κασσανδρες'. Αν τελικά πάθω τιποτα, δε θα πω ότι έφταιγε το εμβόλιο αλλά η κακή μου τυχη. και πάλι όμως θα ελπίζω στο Θεό να με κανει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε κι αυτο.....με προλαβε η yogini αλλα ειναι ολο το λινκ

 

Mounting Debilities and Deaths from H1N1 Vaccine

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/12/05/Swine-Flu-Shot-Side-Effects-Beginning-to-Take-Their-Toll.aspx

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οποιος εκανε αυτο το εμβολιο ειναι καλυτερα να μη διαβαζει αυτο το τοπικ η οποιο αλλο μιλα για παρενεργειες............εγω δεν θα το διαβαζα......ποιος ο λογος να αγχωνεται?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Την πεμπτη εβγαλε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο η ελευθεροτυπια, το δανειστηκα δεν ξερω αν υπαρχει στο ιντερνετ.....

 

Αναφερει εκτος αλλων πως ο συνεφευρετης του εμβολιου τυγχανει και εξπερ συμβουλος σε θεματα εμβολιων στον ΠΟΥ....ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ του ονομα, αφμ κλπ θα τα βαλω, τα παραθετει το αρθρο......δεν μπορω δυστυχως να το αντιγραψω ολοκληρο γιατι δεν διαθετω ουτε χρονο ουτε τον αναλογο μαζοχισμο......Να μη απορουμε δλδ πως δεχθηκε ο ΠΟΥ τοσο ευκολα το εμβολιο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεις δικιο βερα μου... αλλά από την άλλη και γω πριν το κανω θα ήθελα να ακούσω και την άποψη αυτων που το εκαναν. Γιατι φοβομουν, διάβαζα κα όλα αυτα και φοβομουν πιο πολύ. Ήξερα όμωςότι πρεπει να το κανω. Οπότε όταν έβλεπα ότι καποιος το έκανε χωρις παρενεγειες με καθησυχαζε.

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβαινω αυτο.....εγω αν θα το κανα θα εκλεινα τα αυτια σε οτιδηποτε σχετικο....το αγχος ειναι οτι χειροτερο....μπορει να παθεις κατι απλα και μονο αν πεισεις τον εαυτο σου γι αυτο.......πηρες μια αποφαση θα σκεφτεσαι το καλυτερο στο εξης.

 

Το τοπικ νομιζω καλυτερο ειναι να διαβαζεται απο οσους σκεφτονται η δεν σκεφτονται το εμβολιο, για ενημερωση κι ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων.......για να μη στενοχωριουνται κι αγχωνονται οσοι ηδη το εκαναν.......οσο περναει ο καιρος θα ακουγονται ακομα περισσοτερα για παρενεργειες.

 

Ξερεις αυτο για τις παρενεργειες, εμενα με ενδιαφερουν περισσοτερο οι μακροπροθεσμες.......δεν με απασχολει τοσο το αμεσο, αυτα ειναι τα πιο σπανια......

 

Επειδη εχω μια κατασταση υγειας που μου επιβαλει να προσεχω παρα πολυ, ειδικα οτι εχει εχει σχεση με εμβολια και χημικα για να μην αρρωστησω με σοβαρο αυτοανοσο, ακομα περισσοτερο τωρα που ειμαι εγκυος (για να καταλαβεις η εγκυμοσυνη και μονο μπορει να μου το προκαλεσει) ειμαι ιδιαιτερα ευαισθητοποιημενη σε τετοια θεματα......

 

Και ειμαι απο τους λιγους τυχερους που γνωριζουν αυτη την κατασταση και τι πρεπει να προσεχουν , η συντριπτικη πλειοψηφια το μαθαινει ΑΦΟΥ νοσησει.......κι αυτη η κατηγορια θα πρεπε να γνωριζει οτι τετοιους ειδους επεμβασεις μπορει να τους προκαλεσουν σοβαρα νοσηματα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ!

 

Αποκαλυπτικό άρθρο της Le MondeDiplomatique, Ιούλιος 2009

 

Τις υποψίες και επιφυλάξεις σχετικά με τον ύποπτο ρόλο των φαρμοκοβιομηχανιών πίσω απ’ τους ιούς που προκαλούν πανδημίες και θέτουν σε συνεγαρμό τη διεθνή κοινότητα, ενισχύει το άρθρο της Le Monde – Diplomatique – το οποίο εντοπίσαμε και το αναδημοσιεύουμε…

 

«Για να πουληθούν τα φάρμακά μας πρέπει να εφεύρουμε αρρώστιες». Στα μέσα του Σεπτέμβρη του 2005 έγινε στην Μάλτα μία Πανευρωπαϊκή Ιατρική Σύνοδος για την γρίπη με χορηγούς τις εταιρείες παραγωγής αντιγριπικών εμβολίων και αντιϊκών φαρμάκων. Μεταξύ αυτών και η Roche.

 

Εκεί από τα χείλη του γενικού διευθυντή του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ) ανακοινώθηκε επίσημα ότι: «Δεν γνωρίζουμε πότε, αλλά μία πανδημία γρίπης αναμένεται να πραγματοποιηθεί. Λείπει μόνον μία συνθήκη για την πραγματοποίηση αυτού του γεγονότος, ένας ιός ικανός να μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο». Επίσης είπε ότι «ο αντιγριπικός εμβολιασμός συνιστάται, διότι θωρακίζει τον οργανισμό και σαν ψυχολογική συνήθεια». Δηλαδή το κοινό εμβόλιο κατά της γρίπης αν και δεν βοηθά ιατρικά, βοηθά ψυχολογικά, ως placebo-ψευδοφάρμακο δηλαδή!

 

Όμως ο ιατρός Ερνέστο Μπούργκιο είπε:

 

«Αν υπάρχει μία χρονιά που το κοινό αντιγριπικό εμβόλιο δεν συνίσταται είναι ιδιαίτερα εκείνη κατά την οποία υπάρχει φόβος πανδημίας. Αν είναι αλήθεια, ότι ένας εκ των κινδύνων είναι ο ιός Η5Ν1, αυτός θα μπορούσε να επανασυνδυαστεί με την εμβολιαστική ρίζα αποκτώντας τα αντιγόνα, με κίνδυνο να ξεσπάσει στο εμβολιασμένο άτομο ένας πραγματικός κυκλώνας στα κύτταρά του.

Ένας κανόνας που υπάρχει σε περίπτωση πανδημίας είναι, ότι ο προληπτικός εμβολιασμός αποτελεί μία στρατηγική πολύ επικίνδυνη». Δηλαδή αν κατά την προδρομική περίοδο μίας ασθένειας γίνει εμβολιασμός (χρονικό διάστημα, που μπορεί να κρατήσει από 4 ημέρες ως και 3 μήνες χωρίς να εμφανίζονται καθόλου συμπτώματα), τότε όπως λέει και ο Μπούργκιο, τα αποτελέσματα είναι βαριές και ανεπανόρθωτες βλάβες, ή θάνατος.

 

Πληροφοριακά για τους γονείς, που δέχονται τόσο απρόσκοπτα να εμβολιάζουν τα παιδιά τους ή τον εαυτό τους, κάθε φορά πριν το πραγματοποιήσουν θα πρέπει να προσεύχονται… Αυτό διότι ο εμβολιασμός ενδέχεται να συμπέσει μέσα στην προδρομική περίοδο της ασθένειας.

 

Η στρατηγική του marketing των μεγάλων Φαρμακοβιομηχανιών έχει πλέον σαν στόχο της τους υγιείς ανθρώπους, όσοι λίγοι έχουν πλέον απομείνει. Και φυσικά τα χημικά φάρμακα και τα εμβόλια δεν κάνουν τίποτε άλλο απ’ το να διευρύνουν την πελατεία των Φαρμακοβιομηχανιών δημιουργώντας νέους πελάτες – αρρώστους στην «Επιχείρηση Ασθένεια».

 

Η Γαλλία ταρακουνά το κατεστημένο των Φαρμακευτικών Εταιρειών στην Ευρώπη με την παραπομπή των φαρμακευτικών εταιριών Baxter, Roche & Pharma στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης στις 12 Ιουλίου 2009 διότι έχει αποκαλυφτεί το μέγεθος αυτής της νέας τακτικής, που θέλει νέους πελάτες, που να νομίζουν ότι κινδυνεύουν, για να πωλούνται τα νέα πανάκριβα και επικίνδυνα φάρμακα, κατηγορώντας τις 3 εταιρίες ότι σπέρνουν σκόπιμα τον πανικό και πως σκόπιμα σε εργαστήρια δημιούργησαν τον εν λόγω ιό καθώς και οι Γαλλικές αρχές ασκούν δριμύ κατηγορώ ως προς την σκόπιμη απελευθέρωσή του στον αέρα με έναν και μοναδικό σκοπό: το κέρδος.

 

Επίσης, εξετάζονται ταυτόχρονα σοβαρές και βάσιμες καταγγελίες από δικηγόρους του United States Department of Justice καθώς και γιατρών και επιστημονικού προσωπικού του Amercian Medical Association, η εμπλοκή στην όλη υπόθεση της γρίπης των χοίρων, δίκτυο καναλιών και επιχειρήσεων μέσων μαζικής ενημέρωσης οι οποίες όπως υποστηρίζεται χορήγησαν ή αλληλο-χορηγήθηκαν με φαρμακευτικές εταιρίες έτσι ώστε να πάρει το θέμα διαστάσεις διεθνούς εμβέλειας.

 

Η υπόθεση αναλαμβάνει ακόμα πιο διεθνή χαρακτήρα μιας και το Μεξικό παραπέμπει την εταιρία Baxter επίσης στο διεθνές δικαστήριο διότι όπως λέει, όλοι οι θάνατοι στο Μεξικό τον περασμένο Απρίλιο και Μαϊο εκτός από ένα περιστατικό οφείλονται στο γεγονός τ’ ότι τους χορηγήθηκε το εμβόλιο κατά τους μήνες Δεκέμβριο 2008 και Ιανουάριο 2009- εμβόλια τα οποία περιείχαν μείγματα από ανθρώπινους ιούς – τον ιο του SARS, ιός των πουλερικών και ιός των χοίρων.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα αναζήτηση στο google "DrΜercola, zeitgeist" και μου έβγαλε περίπου 10.000 αποτελέσματα.

Πολύ ενδιαφέρον και αυτό http://awakeningvideos.blogspot.com/ ο DrBlaylock δίνει συνέντευξη στον DrMercola στα βίντεο με τα νέα του zeitgeist.

Θα ήθελα επιβεβαίωση από τα μέλη που παρακολουθούν τον DrMercola για το πόσο σωστό είναι το συμπέρασμα που έβγαλα ότι ο Mercola είναι μέλος του zeitgeist ή αν είμαι λάθος.

Να θυμήσω ότι το zeitgeist αναφέρθηκε για πρώτη φορά στο forum από το θέμα "είμαστε κατευθυνόμενοι?" που άνοιξε η Dimitra83.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αυτά που αναφέρεις σχετικά με την εξωσωματική και την εμφάνιση καρκίνου στις γυναίκες που υποβάλλονται σ' αυτήν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ.

 

Και σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα δεν είναι μόνο η υγεία των γυναικών που ενδέχεται να κινδυνεύει από την εξωσωματική αλλά και αυτή των παιδιών τους:

 

More birth defects seen with assisted reproduction

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυκλοφορει στο youtube ενα βιντεακι με μια συνεντευξη της chief medical officer(δεν ξερω να το μεταφρασω)της Φινλανδιας,που λιγο πολυ λεει οτι οι μεγαλες δυναμεις π.χ.Αμερικη πιεζει να γινει το εμβολιο γιατι θελουν να μιωσουν τον πληθυσμο τη γης κατα τα 2/5.Γι αυτο αποτρεπει να κανουν το εμβολιο κυριως οι εγκυες και τα παιδια.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική

ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί

http://parents.org.gr/news/a354

 

Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕ

 

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσής σας με τους κανόνες του φόρουμ θα αναγκαστούμε να κλειδώσουμε το θέμα.

Απαγορεύεται η χρήση προσβλητικών εκφράσεων, η παράθεση χυδαίου , άσεμνου ή προστατευόμενου απο νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού και οι προσωπικές επιθέσεις.Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θλίβομαι με την εικόνα που παρουσιάζει η σημερινή ελληνική κοινωνία. Φόβος, παραπληροφόρηση, δεισιδαιμονία, έως και τρομολαγνεία. Χτες κατόπιν συστάσεως 2 παιδιάτρων που παρακολουθούν χρόνια τα παιδιά και ενός παθολόγου και μετά από ώριμη σκέψη πήγαμε και κάναμε το εμβόλιο στα παιδιά μας. Με τη βοήθεια του Θεού πάντα δεν έχει κανείς παρουσιάσει το παραμικρό (παρεμπιπτόντως ο άντρας μου το έκανε πριν 2 εβδομάδες). Θα ήθελα στη βάση του διάλογου να παραθέσω τα εξής:

-Με το νέο εμβόλιο έχουν εμβολιαστεί εκατοντάδες εκατομμύρια αμερικάνοι καναδοί ευρωπαίοι αυστραλοί κινέζοι και πολλοί άλλοι.

-Οι επιπλοκές που έχει παρουσιάσει είναι ήπιες (πυρετός ,ζάλη τοπικό τσούξιμο κλπ) και ίδιες με αυτές των άλλων εμβολίων γρίπης. (http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/12/05/flu_vaccine_is_safe/)

-Το εμβόλιο περιέχει ΝΕΚΡΟΥΣ ΙΟΥΣ.

-Ο ιός της νέας γρίπης όντως παρουσιάζει την ίδια (στην πραγματικότητα ελαφρώς πιο υψηλή) θνησιμότητα στους υγιείς. Αλλά σαφώς υψηλότερη μεταδοτικότητα.

-Η θνησιμότητα όμως σε εγκύους είναι ιδιαίτερα υψηλή 1 στις 24!!!

-Ο ιός προσβάλλει κυρίως νέα άτομα και παιδιά.

-Κανένας στον κόσμο δεν έχει αντισώματα σε αυτόν το ιό γιαυτό και όσοι δεν εμβολιαστούν είτε θα νοσήσουν φέτος είτε του χρόνου πάντως θα νοσήσουν.

-Από όλα τα εκατομμύρια που θα νοσήσουν δυστυχώς κάποιοι θα πεθάνουν επειδή δεν εμβολιάστηκαν.

-Ήδη το σύστημα υγείας στην Ελλάδα βρίσκεται στα όριά του. Αλίμονο αν συμβεί πανδημικό κύμα και χρειαστούν κάποιοι εντατική!!! μόνο και μόνο επειδή δεν εμβολιάστηκαν.

-Βιντεάκια με δήθεν πρώην υπουργούς της Φιλανδίας- γιατρός Κοεμτζόπουλος που στέλνει δήθεν mail ψάξτε τα στο google να δείτε τι κουμάσια είναι με αναφορές σε ufo κλπ.

-Τα συστατικά του εμβολίου είναι παρόμοια με τα εμβόλια που δίνουμε στα παιδιά μας για αρρώστιες της σειράς. Δήθεν βαρέα υπερτοξικά ραδιενεργά κλπ κλπ είναι για τον Λιακόπουλο.

-Κανένα φάρμακο δεν είναι 100% ασφαλές από το depon και την ασπιρίνη έως το περίφημο tamiflu που δυστυχώς είναι πολύ "βαρύτερο" για τον οργανισμό και πολλοί που θα επιλέξουν να μην εμβολιαστούν θα κατεβάσουν με τις κούτες.

-Όλοι οι έγκυροι οργανισμοί ΠΟΥ-ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ- ΠΟΥ, CDC, ECDC αλλά και οι ελληνικοί φορείς συνιστούν πως ο εμβολιασμός πρέπει να γίνει.

-Όσοι βλέπουν θεωρίες συνομωσίας των αμερικάνων-ευραίων για ελάττωση του πληθυσμού της γης μάλλον να σκεφτούν πως στόχος τους είναι αυτοί που δεν εμβολιάστηκαν (υπερβάλλω βέβαια για να δείξω την ανοησία μερικών)

-Συστήνω για σοβαρή ενημέρωση το http://pandemicflugr.wordpress.com/

-Τα διάφορα τεστ παρουσιάζουν μεγάλα σφάλματα ενώ κοστίζουν και πολλά

-Μελέτες και έρευνες υπάρχουν τόσο σε παιδιά (δείγμα 200 στην Ισπανία-αλλά και εκατομμυρίων που εμβολιάστηκαν μετέπειτα) όσο και σε εγκύους (σε μικρή κλίμακα όμως κυρίως στην Αυστραλία που πέρασε το χειμώνα) και δείχνουν τα προαναφερθέντα σε σχέση με τις παρενέργειες.

Όποιος έχει μελέτες έγκυρες και επίσημες και όχι από ufologous και ομοιθεραπευτές που δείχνουν θανάτους από το νέο εμβόλιο ας μας τις δείξει να ενημερωθούμε και εμείς.

Δυστυχώς η λογική, η επιστήμη και παγκόσμιες έρευνες δείχνουν πως πρέπει να γίνει ο εμβολιασμός σε όλους κάτι που άλλωστε θα θεσπιστεί από όσο δείχνουν τα πράγματα στο άμεσο μέλλον ώς υποχρεωτικός εμβολιασμός σειράς και για τα παιδιά

Αυτά...

και κάτι ακόμα όσοι είναι να το κάνουν να το κάνουν ΤΩΡΑ γιατί για να αποκτήσει κανείς αντισώματα θέλει 2 εβδομάδες οπότε και υπολογίζουν πως θα έρθει στην κορύφωση το επιδημικό κύμα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχε το εμβόλιο ή αν η Ελλαδα δεν το ειχε προμηθευτει δεν θα φωναζαμε για το κινδυνο που διατρεχουμε?? Γιατι εγω έτσι πιστευω...μας αρέσει λίγο η αμισβητηση και η γκρινιτσα!!!

Link to comment
Share on other sites

τι είναι κλινική ερευνα?

εδω ειναι μια μικρή εικόνα που αφορά αλλο εμβόλιο που , όμως μέσες ακρές εξηγεί τι είναι η κλινική μελετη

clinprc.jpg

το εμβόλιο της νέας γρίπης ξεκίνησε τις κλινικές μελέτες ολίγον βεβιασμένα

στις 22 ιουλίου

με δείγμα περίπου 2.400 ατόμων

ΣΗΜΕΙΩΝΩ οτι το προιον είχε είδη αγοραστει απο κρατη μέλη της ΕΕ αλλα και σε όλο το κόσμο !

πέραν του πληθιασμιακού δείγματος οφείλετε να περνάτε η κλινική μελετη απο το ενα σταδιο στο αλλο ανα εξαμηνο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ !!!!!!!!

 

Αναφορά λοιπόν ελεγε οτι αφού περάσουν τις κλινικές μελετες αυτα τα ατομα για άμεσες επιπτώσεις και καταγραφές αυτων των επιπτόσεων θα προχωρούσαν στην φάση β-γ κλινηκής μελέτης και σε εγγύους και παιδια

καθώς εποδείχθηκε όμως επιδή το εμβόλιο είχε είδη αγορατσεί απο κράτη η ερευνα ΘΑ γινεται καθοδον .

δλδ δεν υπάρχουν (γιατι χρονικά ήταν αδύνατον να υπαρχουν μελέτες πάνω σε πιο μακροπόθεσμο επίπεδο μελετης παρενεργειών δλδ σε ενα 6 μηνο- ουαου σιγα το μακροπρόθεσμο αλλα λέμε τωρα)

θάνατοι στο δείγμα που ληφθεικε , πέραν των καποιον σοβαρων αλλεργικών αντιδράσεων που συνδεθηκαν με δυσανεξία στο αυγό ,

συμφωνήθηκε η ασφάλεια του εμβολιου και προχωρησαν στην μελετη ΠΑΝΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αφου έχει βγεί την κατανάλωση το εμβόλιο

τα σοβαρα συμπτώματα όμως αρχισαν να παρουσιάζονται σε μερίδα ανθρόπων μετα το περας του εξαμήνου και επιδή το εμβόλιο είναι στον αέρα την ευθύνη πλέον μπορεί να την αποποποιηθεί η κατασκευσταρία εταιρια (δυο ειναι )

αλλα και να την μοιραστεί με τον παγκόσμιο οργανισμό φαρμάκων , που πρεπει κι αυτός να υποστηρίξει την απόφαση του ... για μια τόσο βεβιασμένη απόφαση !

 

η απόφαση παρθηκε διότι η γρύπη μετατδίδεται παρα πολυ γρηγορα

αυτό δνε συμαίνει οτι ειναι και τοσο θανατηφορα οσο η απλή γρυπη

ή οτι η αναγκαιότητα εμβολιασμού ειναι τόσο μεγαλη !

με μια απλή ερευνα θα δεί καποιος οτι οι πωλήσεις του εμβολιου κατα της κοινώς γρίπης είχαν πεσει συμαντικα τα τελευταία 3 χρόνια , αλλα και το target group ειναι μικρό ....

 

εμφανήστηκε δε ως διαμαγείας η νεα γριπη

και πριν αυτη Sars και πριν των πουλερικών ....

 

όσον αφορα παλι τις κλινικές μελετες !

επανερχομαι με ενα πραγμα

εαν δεν μπορεί να δεί καποιος οτι ειμαστε πειραματόζωα ! είναι τυφλός !

 

Τελικά η ιδιοτητα μας ως καλοί καταναλωτε΄ς ξεπερνά την οποιαδήποτε άλλη ιδιοτητα μας !!!

Link to comment
Share on other sites

τι είναι κλινική ερευνα?

εδω ειναι μια μικρή εικόνα που αφορά αλλο εμβόλιο που , όμως μέσες ακρές εξηγεί τι είναι η κλινική μελετη

clinprc.jpg

το εμβόλιο της νέας γρίπης ξεκίνησε τις κλινικές μελέτες ολίγον βεβιασμένα

στις 22 ιουλίου

με δείγμα περίπου 2.400 ατόμων

ΣΗΜΕΙΩΝΩ οτι το προιον είχε είδη αγοραστει απο κρατη μέλη της ΕΕ αλλα και σε όλο το κόσμο !

πέραν του πληθιασμιακού δείγματος οφείλετε να περνάτε η κλινική μελετη απο το ενα σταδιο στο αλλο ανα εξαμηνο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ !!!!!!!!

 

Αναφορά λοιπόν ελεγε οτι αφού περάσουν τις κλινικές μελετες αυτα τα ατομα για άμεσες επιπτώσεις και καταγραφές αυτων των επιπτόσεων θα προχωρούσαν στην φάση β-γ κλινηκής μελέτης και σε εγγύους και παιδια

καθώς εποδείχθηκε όμως επιδή το εμβόλιο είχε είδη αγορατσεί απο κράτη η ερευνα ΘΑ γινεται καθοδον .

δλδ δεν υπάρχουν (γιατι χρονικά ήταν αδύνατον να υπαρχουν μελέτες πάνω σε πιο μακροπόθεσμο επίπεδο μελετης παρενεργειών δλδ σε ενα 6 μηνο- ουαου σιγα το μακροπρόθεσμο αλλα λέμε τωρα)

θάνατοι στο δείγμα που ληφθεικε , πέραν των καποιον σοβαρων αλλεργικών αντιδράσεων που συνδεθηκαν με δυσανεξία στο αυγό ,

συμφωνήθηκε η ασφάλεια του εμβολιου και προχωρησαν στην μελετη ΠΑΝΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αφου έχει βγεί την κατανάλωση το εμβόλιο

τα σοβαρα συμπτώματα όμως αρχισαν να παρουσιάζονται σε μερίδα ανθρόπων μετα το περας του εξαμήνου και επιδή το εμβόλιο είναι στον αέρα την ευθύνη πλέον μπορεί να την αποποποιηθεί η κατασκευσταρία εταιρια (δυο ειναι )

αλλα και να την μοιραστεί με τον παγκόσμιο οργανισμό φαρμάκων , που πρεπει κι αυτός να υποστηρίξει την απόφαση του ... για μια τόσο βεβιασμένη απόφαση !

 

η απόφαση παρθηκε διότι η γρύπη μετατδίδεται παρα πολυ γρηγορα

αυτό δνε συμαίνει οτι ειναι και τοσο θανατηφορα οσο η απλή γρυπη

ή οτι η αναγκαιότητα εμβολιασμού ειναι τόσο μεγαλη !

με μια απλή ερευνα θα δεί καποιος οτι οι πωλήσεις του εμβολιου κατα της κοινώς γρίπης είχαν πεσει συμαντικα τα τελευταία 3 χρόνια , αλλα και το target group ειναι μικρό ....

 

εμφανήστηκε δε ως διαμαγείας η νεα γριπη

και πριν αυτη Sars και πριν των πουλερικών ....

 

όσον αφορα παλι τις κλινικές μελετες !

επανερχομαι με ενα πραγμα

εαν δεν μπορεί να δεί καποιος οτι ειμαστε πειραματόζωα ! είναι τυφλός !

 

Τελικά η ιδιοτητα μας ως καλοί καταναλωτε΄ς ξεπερνά την οποιαδήποτε άλλη ιδιοτητα μας !!!

 

με καλυψες στα περισσοτερα εκτος του σημειου που λες οτι ειμαστε πειραματοζωα.αυτο δε το πιστευω.

γεγονος ειναι οτι το εμβολιο δημιουργηθηκε πολυ γρηγορα χωρις μεγαλο δειγμα ατομων κ χωρις να περασει το απαιτουμενο διαστημα απ τη μια φαση της κλινικης δοκιμης στην αλλη.

μεσω της ενημερωσης-οχι αυτη των μμε απαραιτητα-ο καθενας ειναι σε θεση να κρινει κ να επιλεξει για τον ευατο του αν θα κανει το εμβολιο η οχι.

προσωπικα δε θα το κανω αλλα ακομα κ αν το εκανα δε θα θεωρουσα τον εαυτο μου πειραματοζωο οπως λες.

φιλικα παντα ολα αυτα:P

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

δε πειραζει βρε elisabeth !!! :lol:

υγεια να υπαρχει όλα τα αλλα .....:wink:

 

σιγουρα υγεια πανω απ ολα για ολους μας!!:D

ασχετο...ποια ειναι η ενσταση σου για το aids k το εμβολιο που λες στην υπογραφη σου?φοβαμαι πως δε καταλαβα...αν θες φυσικα μου λες;)

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα υγεια πανω απ ολα για ολους μας!!:D

ασχετο...ποια ειναι η ενσταση σου για το aids k το εμβολιο που λες στην υπογραφη σου?φοβαμαι πως δε καταλαβα...αν θες φυσικα μου λες;)

:lol:

Κάνω χιούμορ :D

για το προφυλακτικό μιλάω !

:lol::lol::lol:

το θεωρώ το πιο αποτελεσματικό φάρμακο και εμβολιο κατα του AIDS !!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...