Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Κάποιοι δικοί μου προβληματισμοί - διαπιστώσεις:

 

Λοιπόν σχετικά με τη σοβαρότητα της νέας γρίπης, δεν υπάρχει επιστήμονας που να μην αναφέρει ότι είναι ηπιότερη από την κοινή γρίπη και ότι έχει μικρότερο ποσοστό θνησιμόητας. Ωστόσο, αυτό που την καθιστά επικίνδυνη είναι ο ρυθμός διάδοσής της, λόγω της έλλειψης ανοσοποιημένων ατόμων στον γενικό πληθυσμό. Έτσι, άτομα που είναι πιο ευάλωτα στο να εμφανίσουν άσχημες παρενέργειες από τον ιό αυτό έρχονται πιο εύκολα σε επαφή μαζί του. Π.χ. ένας καρδιοπαθής που έχει πρόβλημα και με την κοινή γρίπη έχει ένα ποσοστό πιθανότητα να την "βρει" κάπου γύρω του και να την κολλήσει. Στην περίπτωση της νέας γρίπης, όταν αυτή έχει διαδοθεί σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού οι πιθανότητες να νοσήσει αυτός ο καρδιοπαθής αυξάνονται κατακόρυφα. Ο εμβολιασμός του πληθυσμού δημιουργεί αυτό το "τείχος" ανοσοποιημένων ατόμων μέσα στον πληθυσμό και έτσι προστατεύονται τα άτομα που διατρέχουν σοβαρούς κινδύνους αν νοσήσουν.

 

Ένα άλλο σημαντικό κομμάτι είναι οι κοινωνικές επιπτώσεις της νέας γρίπης. Ήπια μεν αλλά αν κολλήσουν όλοι ταυτόχρονα θα παραλύσει όλη η κοινωνία μας. Ήδη γίνεται χαμός στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων και ακόμα δεν είδαμε τίποτα. Στο σχολείο της κόρης μου η τάξη της δεν λειτουργεί καθώς τα δύο τρίτα των παιδιών είναι άρρωστα εδώ και μέρες. Άρα κάποια ίωση που μπορεί να φαίνεται απλή ως μεμονωμένη περίπτωση ατομικά μπορεί να δημιουργήσει τεράστια προβλήματα αν το δει κανείς εξαπλωμένο στο σύνολο της κοινωνίας.

 

Σχετικά με το εμβόλιο και την επικινδυνότητά του άκουσα μια άποψη ενός γιατρού που με έβαλε σε σκέψεις. Ανέφερε ότι όπως δημιουργήθηκε το εμβόλιο για την νέα γρίπη σε χρόνο ρεκόρ και χωρίς δυνατότητα να δοκιμαστεί αρκετά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο δημιουργείται το εμβόλιο της κοινής γρίπης κάθε χρόνο, καθώς όλοι ξέρουμε ότι ο ιός μεταλλάσσεται και είναι διαφορετικός κάθε χρόνο. Άρα και το εμβόλιο της κοινής γρίπης κάθε χρόνο είναι "πειραματικό".

 

Αυτά είναι κάποια από τα επιχειρήματα από την αντίθετη πλευρά, χωρίς εγώ η ίδια να έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα. Απλά να προσθέσω ότι έχω κι εγώ αρκετά νεύρα με την όλη κατάσταση καθώς διαισθάνομαι ότι όντως παίζονται διάφορα παιχνίδια στην πλάτη μας, από διάφορες πλευρές και η αλήθεια είναι δυσεύρετη.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

vagos789 και οποια αλλη είναι της ιδιας αποψης, μολις κανετε το εμβολαιο να μας κρατάτε ενημερες αν θα εχει καποια παρενεργεια σε σας, για να ξερουμε απο εγκυρη πηγη τι γινεται.

Το ιδιο θα παρακαλουσα σε οποιονδήποτε το κανει και γραφει στο φορουμ ή αν εχετε συγγενή ή γνωστό σας που να το κανει ή να το εκανε.

Πιστευω οτι μονο ετσι θα ξερουμε τι πραγματικά γινεται.

Γιατι με ολα οσα διαβαζουμε ή φανταζομαστε μονο τρομαζουμε .

Εχει κανει ήδη καποιος το εμβολαιο;;;

 

Ναι εγω το χω κανει!!

Δεν ειχα καμμια παρενεργεια εκτος απο ενα ελαφρυ πονο στο σημειο της ενεσης.Το ιδιο και η κορη μου και ο ανδρας μου.Η πιο σοβαρη παρενεργεια απο ατομα του περιβαλλοντος μου και μη, ειναι πολυ μικρος πυρετος(37,5 μεχρι 38,5).

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε τωρα ο άντρας μου με μια ξαδέρφη του που ήρθε απο Αμερική και του ειπε οτι εκει γινεται χαμός με το εμβόλιο και ειχαν πολλες παρενέργειες και ανθρώπους που παρέλυσαν, μάλιστα και ενα παιδί που ήξεραν Ελληνοαμερικάνος! :(

Τα κρύβουν λέει οπως οπως να μην ακουστουν στις ειδήσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε παιδιά, το εμβόλιο θα το κάνει κανείς για να μην νοσήσει. Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να είναι φορέας της ασθένειας. Ο ΠΟΥ αναφέρει ότι από όσους θα μεταδίδουν την ασθένεια, οι μισοί θα νοσήσουν.

 

Οπότε όσα λέγονται για τους γιατρούς, δεν θα κάνουν το εμβόλιο για να μην μεταδόσουν την ασθένεια, αλλά για να μην νοσήσουν. Το αν θα μεταδόσουν την ασθένεια, είναι άσχετο από το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, το εμβόλιο θα το κάνει κανείς για να μην νοσήσει. Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να είναι φορέας της ασθένειας. Ο ΠΟΥ αναφέρει ότι από όσους θα μεταδίδουν την ασθένεια, οι μισοί θα νοσήσουν.

 

Οπότε όσα λέγονται για τους γιατρούς, δεν θα κάνουν το εμβόλιο για να μην μεταδόσουν την ασθένεια, αλλά για να μην νοσήσουν. Το αν θα μεταδόσουν την ασθένεια, είναι άσχετο από το εμβόλιο.

 

Εγώ έχω ακούσει ότι το εμβόλιο το κάνεις όχι για να μη νοσήσεις, θα νοσήσεις αλλά θα την περάσεις ελαφρά χωρίς επιπλοκές. Αρα και με το εμβόλιο νοσείς και μεταδίδεις τον υιο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΊΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ?

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΌ:

 

The Silent Killer:

Honor of, Ida and Eleanora McBean,:

Vaccination the silent killer ( U.S.A. )

Honor Publications, P.O. Box 346, Cutten , CA 95534 , U.S.A.

 

Υπάρχει μια καταπληκτική ομολογία στο βιβλίο αυτό. Η Ελλάδα στο τέλος του Α' Παγκοσμίου Πολέμου, λόγω οικονομικών δυσκολιών αδυνατούσε ή αδιαφόρησε για την αγορά εμβολίων. Ετσι στην Ελλάδα δεν εμφανίστηκαν κρούσματα Ισπανικής γρίππης και δεν σημειώθηκαν θάνατοι από αυτήν την πανδημία.

 

Η συγγραφέας που επέζησε των εμβολιασμών παραθέτει στοιχεία που υποδεικνύουν ότι η λεγόμενη Ισπανική γρίππη ήταν παρενέργεια των εμβολίων γρίππης και (παρα)τύφου.

 

Συνολικά 20.000.000 άνθρωποι ΠΕΘΑΝΑΝ σε όλο το κόσμο από το εμβόλια αυτά. Οι γιατροί των στρατοπέδων διαπιστώνοντας τις τρομερές παρενέργειες που βίωσαν οι επίστρατοι Αμερικανοί πολίτες και προφανώς σε συνεννόηση με το καρτέλ του Ροκφέλλερ βάφτισαν τη παρενέργεια αυτή "Ισπανική γρίππη" με εντελώς αστήριχτα επιδημιολογικά στοιχεία, μόνο για να σώσουν την υπόληψη τους.

 

Δεν υπήρξε καμία απόδειξη ότι η γρίππη ξεκίνησε από την Ισπανία, μια χώρα που δεν συμμετείχε στο πόλεμο και δεν είχε λόγο να εκδηλώσει μια τέτοια πανδημία.

 

Δεν γνωρίζουμε ακριβώς γιατί η Ελληνική κυβέρνηση της εποχής αρνηθηκε τους εμβολιασμούς.

 

Είναι ενδιαφέρον και κάνουμε έκκληση στους ασχολούμενους με ιστορικά έγγραφα να προσκομίσουν τα στοιχεία αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δειτε και αυτό:

 

ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ "JOHN HOPKINS" ΤΩΝ ΗΠΑ : ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΤΟ "ΜΙΓΜΑ" ΤΟΥ "ΙΟΥ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ", ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ. ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΙΩΝ ΓΡΙΠΗΣ ΧΟΙΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΥΛΕΡΙΚΩΝ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΣΙΑΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΟ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΖΩΩΝ. ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟ - ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ?...

 

 

 

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ: Ο "ΤΡΙΠΛΟΣ" ΙΟΣ, ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟΣ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΘΥΜΑΤΑ, ΠΡΩΤΑ ΣΤΙΣ ΑΣΙΑΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΟΠΟΥ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΧΟΙΡΟΙ ΚΑΙ ΠΟΥΛΕΡΙΚΑ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΑΠΛΩΣΕΩΣ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ, ΟΠΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΖΩΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟΣ, ΗΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΧΝΗΤΗ ΑΝΑΜΙΞΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ "DNA" ΤΩΝ ΤΡIΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΙΩΝ._

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και αυτό:

 

ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ "JOHN HOPKINS" ΤΩΝ ΗΠΑ : ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΤΟ "ΜΙΓΜΑ" ΤΟΥ "ΙΟΥ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ", ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ. ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΙΩΝ ΓΡΙΠΗΣ ΧΟΙΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΥΛΕΡΙΚΩΝ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΣΙΑΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΟ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΖΩΩΝ. ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟ - ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ?...

 

 

 

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ: Ο "ΤΡΙΠΛΟΣ" ΙΟΣ, ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟΣ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΘΥΜΑΤΑ, ΠΡΩΤΑ ΣΤΙΣ ΑΣΙΑΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΟΠΟΥ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΧΟΙΡΟΙ ΚΑΙ ΠΟΥΛΕΡΙΚΑ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΑΠΛΩΣΕΩΣ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ, ΟΠΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΖΩΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟΣ, ΗΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΧΝΗΤΗ ΑΝΑΜΙΞΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ "DNA" ΤΩΝ ΤΡIΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΙΩΝ._

 

μαριαλ μπορείς να μας πεις από ποιο πηγή είναι το παραάνω ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

χθες επικοινώνησα με τη θεία μου καρδιοπαθής (εγχειρισμένη ) και έναν πολύ φίλο του πατέρα μου ο οποίος έκανε εγχειρηση ανοιχτής καρδιάς και τους ρώτησα ποια η γνώμη των καρδιολόγων τους για το εμβόλιο...

Και οι 2 τους συνέστησαν να κάνουν μόνον του πνευμονιόκοκου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγοράκι 7,5 ετών το νέο σοβαρό κρούσμα της γρίπης

 

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 21 Νοεμβρίου 2009, 18:44

 

Χωρίς άλλα προβλήματα υγείας νοσηλεύεται διασωληνωμένο, σε κρίσιμη κατάσταση, σε Μονάδα εντατικής θεραπείας, ένα αγοράκι 7,5 ετών που νόσησε από τον ιό της νέας γρίπης.

 

Όσο για το 11χρονο κοριτσάκι, το οποίο επίσης νοσηλεύεται σε ΜΕΘ, διαπιστώθηκε ότι πάσχει από υποκείμενη νόσο (φυματίωση).

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=80367&cid=4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο οτι εμαθα εμφανιστηκαν καποιες παρενεργειες, ατομα που παρουσίασαν αλλεργικη αντίδραση (πιθανοτατα γιατι ηταν αλλεργικοι στο αυγο,ελέγχεται) ειχαν ζαλαδες,πονοκεφαλους και περιστατικα με λιποθυμίες.

Βεβαια ατομα που ανηκουν στις ευπαθεις ομαδες και εφοσον δεν εχουν αλλεργια δεν θα πρεπει να το σκεφτονται,πρεπει να εμβολιαστουν γιατι ο κινδυνος ειναι σαφως μεγαλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

εχω να σας πω οτι

Το τεστ γριπης κοστιζει αρκετα

κοστιζει 140 ευρω

Πολυ λιγοι το κανουν .Συνηθως οταν πια εχουν βαρια συμπτωματα

αρα μηπως τα κρουσματα ειναι πολυ παραπανω ???

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τις ιώσεις πρέπει να γνωρίζετε πως η κάθε ίωση από την στιγμή που θα βρεί έναν οργανισμό ευαίσθητο με κάποιο κενό στην άμυνα του μπορεί να κάνει πάρα πολύ μεγάλη ζημιά. Η εμπειρία που έχω είναι προσωπική και αφορά τον μικρότερο μου γιό ο οποίος σε ηλικία 2,5 ετών μπήκε 10 ημέρες στην εντατική με πλήρη υποστήριξη της αναπνοής καθώς το αναπνευστικό του σύστημα κατεύρευσε στην κυριολεξία από την πολύ βαριά πνευμονία που είχε παρουσιάσει λόγω της ίωσης που και τα δύο του αδέλφια πέρασαν πολύ ελαφριά και που εκ των υστέρων αποδείχθηκε οτι προκλήθηκε απο parainfluenza, δηλαδή τον ιό του κοινού κρυολογήματος. Εκτοτε έχει περάσει πολλές ιώσεις χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε σε κάθε περίπτωση τελικά είναι να μην σου τύχει η στραβή

Link to comment
Share on other sites

το τεστ της νεα γριπης γινετε απο τα δημοσια νοσοκομεια και δεν κοστιζει τιποτα

 

Άν φτάσεις στο νοσοκομείο, φαντάζομαι δεν το χρεώνουν. Για να σου το κάνει όμως ο παιδίατρος στο ιατρείο του κοστίζει 140 ή 180Ε, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελικά με τούτη τη γρίπη? Μπερδεύτηκα εντελώς.... η πληροφόρηση και η παραπληροφόρηση δίνουν και παίρνουν!

 

- Τελικά γίνεται τεστ στους γιατρούς; Γίνεται στους μικροβιολόγους ή μονο στο ινστιτούτο Παστέρ;

 

- Επίσης... όσοι γνωστοί μου έχουν συμπτώματα γρίπης και ρώτησαν τους γιατρούς τους, εκείνοι χωρίς κάποιο τεστ είπαν πως.. εε μάλλον αυτή είναι και να ειδοποιήσουν το σχολείο πως είναι κρούσματα της νέας γρίπης. Αυτό τώρα είναι... υπεύθυνο; Μήπως μεγαλοποιείται ή δημιουργείται θέμα; Δηλαδή έπαψαν να κυκλοφορούν άλλα στελέχη της γρίπης κι έμεινε το ένα και μοναδικό κυρίαρχο; Σα να μη μου ακούγονται έγκυρα όλα ετούτα...

-Και με βάση τέτοιες πληροφορίες κλείνουν τα σχολεία μας; Τι γίνεται... Ζαλιστήκαμε από τον πανικό μας;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου τον τελευταίο χρόνο παλεύει με τις επιπτώσεις ενός αυτοάνοσου συνδρόμου που ονομάζεται Guillain-Barret. Καθώς η πάθηση είναι πάρα παρα πολύ σπάνια την παρακολουθεί ομάδα κορυφαίων πανεπιστημιακών γιατρών της Θεσσαλονίκης. Όταν τους ρώτησε για το εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων ήταν όλοι τους κατηγορηματικά αντίθετοι. Γιατί βάλθηκαν να εμβολιάσουν όλους τους υγιείς ανθρώπους και όταν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας τον αποτρέπουν;

Link to comment
Share on other sites

alcyon, τι κάνεις? καιρό έχω να σε "πετύχω" ;) Λοιπόν, εμάς η παιδίατρος μας είχε πει πως το έχει το τεστ στο ιατρείο & πως αν υπάρχουν τα συμπτώματα & κάποιος το επιθυμεί μπορεί να κάνει το τεστ. Επειδή όμως είναι πανάκριβο, λίγοι το κάνουν -τουλάχιστον στο ιατρείο της- με αποτέλεσμα να μην μπορεί με βεβαιότητα να υπολογίσει τα κρούσματα. Βέβαια όλα αυτά μας τα είχε πει πριν κανα μηνα που είχε έρθει για τα προγραμματισένα εμβόλια. Τώρα δεν ξέρω αν & πως έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου τον τελευταίο χρόνο παλεύει με τις επιπτώσεις ενός αυτοάνοσου συνδρόμου που ονομάζεται Guillain-Barret. Καθώς η πάθηση είναι πάρα παρα πολύ σπάνια την παρακολουθεί ομάδα κορυφαίων πανεπιστημιακών γιατρών της Θεσσαλονίκης. Όταν τους ρώτησε για το εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων ήταν όλοι τους κατηγορηματικά αντίθετοι. Γιατί βάλθηκαν να εμβολιάσουν όλους τους υγιείς ανθρώπους και όταν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας τον αποτρέπουν;

 

H σοβαρότερη (και σπανιότερη, 1 στο εκατομμύριο) παρενέργεια που μπορεί να παρουσιαστεί από το εμβόλιο της νέας γρίπης είναι το σύνδρομο Guillain - Barret. Ίσως να φοβήθηκαν επιδείνωση της πάθησης εξ αυτού του λόγου; λέω εγώ τώρα...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...