Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Εχεις δικιο σε αυτο. Και εγω περασα 3 φορες πνευμονια εχοντας κανει το εμβολιο αλλα οι γιατροι μου ειπαν οτι αν δεν το ειχα κανει θα ηταν ακομα χειροτερα τα πραγματα για μενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Παντως να ξερετε ετσι πληροφοριακα,επειδη διαβασα πιο πανω για το εμβολιο του πνευμονιοκοκου,οτι η κορη μου ενω το ειχε κανει κατοπιν περασε δυο φορες πνευμονια!!Οταν ρωτησα τον γιατρο γιατι ,μου ειπε απλα οτι το εμβολιο του πνευμονιοκοκου σε καλυπτει μονο για τον πνευμονιοκοκο και οχι για ολους τους ιους της πνευμονιας!!Αυτα....

 

μα το ξέρουμε...δεν καλύπτει όλα τα στελέχη του ιου.Αν δεν κάνω λάθος 7 από αυτά..και αν δεν κάνω λάθος τα πιο επικύνδινα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Το έλαβα σήμερα, με την σημείωση : "δειτε το πριν το κατεβάσουν (για ευνόητους λόγους) Ειδικά μετά το τρίλεπτο, το θέμα γίνεται παγκόσμιο".

Αφιέρωσα 10 λεπτά που διαρκεί το βιντεο και αποφάσισα να το δημοσιεύσω και εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φαρμακοποιός: πρέπει να είσαι πολύ γεναίος για να κάνεις το εμβόλιο της νέας γρίπης

παιδίατρος: εύχομαι να μην κολλήσει κανένα από τα παιδιά που παρακολουθώ τη νέα γρίππη γιατί θα με κατηγορήσουν - μυνήσουν που δεν τα εμβολίασα (δεν πρόκειται να τα εμβολιάσω)

νοσοκόμα στη σχολή

ερώτηση: θα κάνετε το εμβόλιο?

απάντηση: όχι βέβαια

ερώτηση: σε ποιους συστήνετε να γίνει

απάντηση: σε κανένα

γιατρός από τη σχολή: ρε τους μ**κες καταργήσανε τα υδραργιρικά θερμόμετρα τόσο υδράργυρο έχουμε φάει (με τα εμβόλια) τους πειράζει να τον βλέπουμε?

πεθερά μου: κάνω προσευχή να μη σε υποχρεώσουν (εμένα που είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής) να κάνεις το εμβόλιο

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω εφημερίδες.

Κόβω λέξεις από διάφορες στήλες.

Φτιάχνω τη δική μου ιστορία μέσα από τις λέξεις που έχουν προέλθει από διαφορετικές σελίδες, από εντελώς διαφορετικά θέματα.

Έχουν τελείως διαφορετική γραμματοσειρά.

Εχουν εντελώς διαφορετική προέλευση.

 

Δημιουργώ το δικό μου νόημα.

Μεθοδεύω το νόημα που θέλω εγώ να δώσω.

Κατασκευάζω τη δική μου θεωρία. (Σωστή ή λάθος.. δεν ξέρω, είναι όμως θεωρία).

 

Τονίζω τα σημεία που εγώ θέλω.

Αποκρύπτω τα σημεία που δε θέλω.

 

Και στο τέλος το διανέμω προς κάθε κατεύθυνση.

 

 

Αυτό όμως δε μπορώ να το θεωρήσω πληροφόρηση. Μπορεί να εκφράζω τους φόβους μου, μπορεί να εκφράζω τις ανησυχίες μου. Μπορεί να έχω δόλιο σκοπό να σπείρω πανικό και τρομοκρατία. Μπορεί απλά να το κάνω από βλ@κεία. Μπορεί να μη σκέφτηκα τίποτα, απλά να το είδα και να το μεταβίβασα. Εξακολουθεί όμως να μην είναι πληροφόρηση.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω εφημερίδες.

Κόβω λέξεις από διάφορες στήλες.

Φτιάχνω τη δική μου ιστορία μέσα από τις λέξεις που έχουν προέλθει από διαφορετικές σελίδες, από εντελώς διαφορετικά θέματα.

Έχουν τελείως διαφορετική γραμματοσειρά.

Εχουν εντελώς διαφορετική προέλευση.

 

Δημιουργώ το δικό μου νόημα.

Μεθοδεύω το νόημα που θέλω εγώ να δώσω.

Κατασκευάζω τη δική μου θεωρία. (Σωστή ή λάθος.. δεν ξέρω, είναι όμως θεωρία).

 

Τονίζω τα σημεία που εγώ θέλω.

Αποκρύπτω τα σημεία που δε θέλω.

 

Και στο τέλος το διανέμω προς κάθε κατεύθυνση.

 

 

Αυτό όμως δε μπορώ να το θεωρήσω πληροφόρηση. Μπορεί να εκφράζω τους φόβους μου, μπορεί να εκφράζω τις ανησυχίες μου. Μπορεί να έχω δόλιο σκοπό να σπείρω πανικό και τρομοκρατία. Μπορεί απλά να το κάνω από βλ@κεία. Μπορεί να μη σκέφτηκα τίποτα, απλά να το είδα και να το μεταβίβασα. Εξακολουθεί όμως να μην είναι πληροφόρηση.

 

Αυτό ακριβώς έγραφα όταν με πρόλαβε η προ...γράφουσα... Το συγκεκριμένο βίντεο μπορεί να λέει πολλά, μπορεί όμως να μην λέει και τίποτα....

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πεθερά μου: κάνω προσευχή να μη σε υποχρεώσουν (εμένα που είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής) να κάνεις το εμβόλιο

 

Είσαι τυχερή κοριτσάκι μου, εμένα η πεθερά μου αν μπορούσε θα μου έκανε τόσα ώστε να ήταν σίγουρη ότι ακόμα και αν την γλύτωνα από τις παρενέργεις θα "πήγαινα" από υπερβολική δόση...οφ τοπικ αλλά θα έσκαγα αν δεν το έγραφα:P

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' ολα αυτα τα πολλά θα σταθώ στο θέμα του υδράργυρου στα εμβόλια γενικά: είναι η 2η ή η 3η φορά που ακούω το οτι υπάρχει πιθανότητα να σχετίζεται ο αυτισμός με τον υποχτρωτικό εμβολιασμό και μάλιστα η επιστιμονική κοινότητα δεν αρνείται πως πραγματικά εξετάζει το θέμα (δεν θυμάμαι βρε κορίτσια που το είχα διαβάσει ή δει όμως μου έκανε τοοοοσηηη εντύπωση που μου έμεινε)

Και πραγματικά αναρτιέμαι για ποιον λόγο εμβολιάζουμε τα παιδία μας απο αρρώστιες που είτε εχουν εκλήψει είτε πως να το πω ...δεν μας αφορούν (πχ δεν ξερω κι όλας αν εμβολιαζόμαστε - παραδειγμα απλως προσπαθώ να φέρω -απο Εμπολα. Ούτε στην Αφρική ζούμε ουτε οι συνθήκες διαβίωσης μας είναι τετοιες που να δικαιολογούν.... απλές ή απλοϊκές ....σκεψεις κάνω

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οικογενειακως, ο αντρας μου μας την έφερε και αν και φυγαμε με το παιδι 2 μερες στη μαμα μου δεν τη γλυτώσαμε ουτε εμεις και τωρα ειμαστε και οι 3 αρρωστοι και σε καραντίνα σπίτι μάς για 7 μερες. Ε και? Ρε παιδια μια βαρια ιωση ειναι με υψηλο πυρετο απλά θελει προσοχή να σε δει γιατρος και να παρακολουθεις τα συμπτωματα μη κανεις δυσπνοια.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερή κοριτσάκι μου, εμένα η πεθερά μου αν μπορούσε θα μου έκανε τόσα ώστε να ήταν σίγουρη ότι ακόμα και αν την γλύτωνα από τις παρενέργεις θα "πήγαινα" από υπερβολική δόση...οφ τοπικ αλλά θα έσκαγα αν δεν το έγραφα:P

 

Εμένα πάλι η πεθερά μου θα έκανε προσευχή για να με υποχρεώσουν να κάνω το εμβόλιο..............:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι οικογενειακως, ο αντρας μου μας την έφερε και αν και φυγαμε με το παιδι 2 μερες στη μαμα μου δεν τη γλυτώσαμε ουτε εμεις και τωρα ειμαστε και οι 3 αρρωστοι και σε καραντίνα σπίτι μάς για 7 μερες. Ε και? Ρε παιδια μια βαρια ιωση ειναι με υψηλο πυρετο απλά θελει προσοχή να σε δει γιατρος και να παρακολουθεις τα συμπτωματα μη κανεις δυσπνοια.

 

Εύχομαι περαστικά & στους 3 σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιφυλακτικοί οι Βρετανοί για το εμβόλιο κατά του Η1Ν1

 

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου 2009, 03:57

 

Περισσότεροι από τους μισούς Βρετανούς απορρίπτουν το ενδεχόμενο να εμβολιαστούν κατά του ιού Η1Ν1 της νέας γρίπης.

 

Μερίδα Βρετανών φοβάται τις παρενέργειες του εμβολίου, διότι θεωρεί πως ο ιός είναι αρκετά ήπιος για να τους βλάψει.

 

Οι περισσότεροι από τους 107 οικογενειακούς ιατρούς που ρωτήθηκαν από το ιατρικό περιοδικό Pulse δήλωσαν ότι υπάρχει συνεχής αντίδραση από τους ασθενείς που ανέρχεται σε ποσοστό 46% κατά μέσον όρο αυτών που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν το εμβόλιο.

 

Οι γιατροί δηλώνουν ότι αντιμετωπίζουν ιδιαίτερες δυσκολίες να πείσουν τις εγκύους να εμβολιαστούν κατά του ιού, σύμφωνα με το Pulse.

 

"Από το σύνολο των εγκύων που ζητήθηκε να κάνουν το εμβόλιο, νομίζω ότι ανταποκρίθηκε η 1 στις 20", δήλωσε ο δόκτωρ Κρις Ουντένζε οικογενειακός γιατρός από το Νότινγκαμ, της κεντρικής Αγγλίας.

 

Ο σκεπτικισμός σχετικά με το εμβόλιο αυξάνεται συνεχώς, τόσο στη Βρετανία όσο και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, για το πώς οι υγειονομικές Αρχές θα χειριστούν την πανδημία του Η1Ν1, καθώς ο αριθμός των ανθρώπων που έχει προσβληθεί από τον ιό είναι μικρότερος από εκείνο που είχε αρχικά εκτιμηθεί.

 

Στη Βρετανία το πρόγραμμα του μαζικού εμβολιασμού ξεκίνησε στις 12 Οκτωβρίου, για τις ομάδες υψηλού κινδύνου, για τους εργαζόμενους στις υγειονομικές υπηρεσίες, τα παιδιά που κινδυνεύουν από την εποχική γρίπη, τις εγκύους και τα άτομα με εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα.

 

Οι υγειονομικές Αρχές της Βρετανίας έχουν αναθεωρήσει δύο φορές προς τα κάτω τα χειρότερα σενάρια για τη γρίπη Η1Ν1, η οποία κηρύχθηκε πανδημία τον Ιούνιο και μέχρι στιγμής έχει προκαλέσει το θάνατο σε 7.000 ανθρώπους παγκοσμίως, σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία του Ευρωπαϊκού Κέντρου για την Προστασία και τον Έλεγχο των Λοιμώξεων.

 

Οι αρχικές εκτιμήσεις ήταν ότι τουλάχιστον 65.000 άνθρωποι θα χάσουν τη ζωή τους στη Βρετανία από τον Η1Ν1, ενώ η πρόβλεψη τώρα έχει περιοριστεί στον αριθμό 1.000, αριθμός σημαντικά μικρότερος και από εκείνον που προκαλεί ετησίως η εποχική γρίπη που κατά τους χειμερινούς μήνες ανέρχεται από 4.000 έως 8.000.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=79242&cid=5

 

ο λόγος που δεν πάω να κάνω με τίποτα το εμβόλιο είναι αυτό που τόνησα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειδατε ρε γμτ...τρομος χωρις λόγο...και λεω χωρις λόγο γιατι μάλλον μας κοινοποιησαν το worst-case scenario ενω δεν συμβαινει έτσι!...και στο τελος θα μας πουν οτι σωθήκε η ανθρωποτητα χάρις στον εμβολιασμό και καλα θα κάνουμε στο μελλον να εμβολιαζόμαστε εξαρχής....μουμπλε μουμπλε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με εκνευρίζει που οτι και να κανουμε τα εμβολια τα έχουμε πληρώσει! Οι φαρμακευτικές τα λεφτα τους τα βγάλανε οπως και οι κυβερνητικοι τις μίζες τους. Και μείναμε εμείς σαν μ......ς να ψάχνουμε για λίγη εγκυρη πληροφορηση...

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αξιοπιστη ενημερωση απο ΠΟΥ,και ο δυσμοιρος ο Τριχοπουλος ειναι σχεδον καθε μερα στα καναλια live.

Αν θεωρουμε οτι αυτοι ειναι πρακτορες του εχθρου ή ασχετοι και θεωρουμε πιο ασφαλες να ενημερωνομαστε απο τυχαρπαστα blog η τον συνοικιακο παιδίατρο,ειναι αλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

 

Το έλαβα σήμερα, με την σημείωση : "δειτε το πριν το κατεβάσουν (για ευνόητους λόγους) Ειδικά μετά το τρίλεπτο, το θέμα γίνεται παγκόσμιο".

Αφιέρωσα 10 λεπτά που διαρκεί το βιντεο και αποφάσισα να το δημοσιεύσω και εδώ.

 

Μπραβο, Litsa T. Eτσι για να ειμαστε λιγακι υποψιασμενοι.

 

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ παιδια, μια ακομη μορφη γριπης ειναι θα περασει.!!! Γιατι να μην θωρακιστουμε φυσικα και με απλα πραγματακια, π.χ βασιλικος πολτος, γυρη, βιταμινη C (πολυ αποτελεσματικο το βρασμενο γκρειπφρουτ), ακομη και χαπακια σκορδου, εαν δεν μπορουμε το φυσικο.? Ετσι ωστε και να νοσησουμε, να το περασουμε 'ανωδυνα".

 

Εγω παντως ειμαι αρκετα αισιοδοξη και δεν θα εμβολιαστουμε οικογενειακως, ποσο μαλλον τον μονακριβο μου, που χρονιζει και σε λιγες ημερες. :-D

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οικογενειακως, ο αντρας μου μας την έφερε και αν και φυγαμε με το παιδι 2 μερες στη μαμα μου δεν τη γλυτώσαμε ουτε εμεις και τωρα ειμαστε και οι 3 αρρωστοι και σε καραντίνα σπίτι μάς για 7 μερες. Ε και? Ρε παιδια μια βαρια ιωση ειναι με υψηλο πυρετο απλά θελει προσοχή να σε δει γιατρος και να παρακολουθεις τα συμπτωματα μη κανεις δυσπνοια.

 

Περαστικά σε όλους σας, και προσοχή στο μωρό

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρουμε οτι αυτοι ειναι πρακτορες του εχθρου ή ασχετοι και θεωρουμε πιο ασφαλες να ενημερωνομαστε απο τυχαρπαστα blog η τον συνοικιακο παιδίατρο,ειναι αλλη ιστορια.

 

 

Τι θα πει συνοικιακος παιδίατρος ??

Εδώ μέσα υπάρχουν γνώμες πολλων παιδιατρων....πρεπει να ρωταμε αν " ο παιδιατρος σου ειναι συνοικιακος για να βγάλουμε συμπερασμα αν ξερει τι του γίνεται...??:shock: και οι μη συνοικιακοι ποιοι ειναι ??? έχει μεγαλη σημασια που εχει ο παιδίατρος το ιατρείο του ??

ο δικός μου δυστυχώς δεν είναι συνοικιακος....

 

μερικά από αυτά που μπαίνουν στα τυχαρπαστα blog επιβεβαιώνοντε και από εφημερίδες....

 

vagos εσύ θα το κάνεις το εμβολιο ?

έχεις πειστεί ότι ο ιος είναι τόσο επικύνδινος οσο λένε ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει συνοικιακος παιδίατρος ??

Εμένα ο δικός μου είναι συνοικιακός και με έχει "σώσει" από βρογχίτιδα όταν οι άλλοι γιατροί μου λέγανε ότι είμαι απλά κρυωμένη ενώ είχα κατάλοιπα στα πνευμόνια. Ναι για μένα λέω, κι γώ στον παιδίατρο πάω αλά μπρατσέτα με τη κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

 

vagos εσύ θα το κάνεις το εμβολιο ?

έχεις πειστεί ότι ο ιος είναι τόσο επικύνδινος οσο λένε ?

 

Ναι θα το κανω.

Εχω πειστει οτι μαλλον δεν ειναι επικινδυνος για καποιον που δεν ανηκει σε ευπαθη ομαδα (δηλαδη οχι για μενα,αλλα ειναι για τον πατερα μου που μπορει να τον κολλησω),αλλωστε μεχρι σημερα καμια σοβαρη πηγη δεν ειπε το αντιθετο.

 

Ομως η πανδημια και η μεταλλαξη μονο με εμβολιασμο μπορουν να σταματησουν ή να περιοριστουν,αν αφησουμε την ασθενεια να δρα ανενοχλητη ειναι αγνωστο τι θα γινει.

 

Για μενα ειναι απαραδεκτο και ανευθυνο ασθενεις που ανηκουν σε ευπαθη ομαδα ή εργαζομενοι στον χωρο της υγειας να μην κανουν το εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...