Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Είμαι στην 17η εβδομάδα, απο την προηγούμενη εβδομάδα άρχισα να νιώθω κάτι σκιρτήματα και σκεφτομουν φυσικά ότι είναι το μωρό, οταν πήγα στην γιατρό της προάλλες και της είπα ότι νιώθω το μωρό μου είπε αποκλείεται ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είπε δύσκολα το νιώθεις και μάλλον ότι ήταν το έντερο.. Ποια είναι η γνώμη σας τελικα χαιρόμουν με το έντερο ή η γιατρός μου είναι απολυτη; Πιο πάνω διάβασα την κοπέλα να λέει ότι το ένιωσε στην 12η και γω ακόμη τίποτα;;;

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας. να σας ρωτησω κατι, ειμαι 20εβδ+2ημ και δεν εχω νιωσει τιποτα απολυτως ακομα απο το μωρο μου.ουτε χτυπημα,ουτε γαργαλητο ουτε τιποτα. εχει αργησει καμια αλλη τοσο πολυ να το νιωσει?

 

Κι εγω το ίδιο ειμαι στη 19+ 2 μέρες και τίποτα ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 17η εβδομάδα, απο την προηγούμενη εβδομάδα άρχισα να νιώθω κάτι σκιρτήματα και σκεφτομουν φυσικά ότι είναι το μωρό, οταν πήγα στην γιατρό της προάλλες και της είπα ότι νιώθω το μωρό μου είπε αποκλείεται ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είπε δύσκολα το νιώθεις και μάλλον ότι ήταν το έντερο.. Ποια είναι η γνώμη σας τελικα χαιρόμουν με το έντερο ή η γιατρός μου είναι απολυτη; Πιο πάνω διάβασα την κοπέλα να λέει ότι το ένιωσε στην 12η και γω ακόμη τίποτα;;;

 

Γεια σου Γεωργία, να είσαι σίγουρη ότι είναι το μωρό σου! Εγώ σήμερα μπήκα στη 18η εβδομάδα...είχα την υποψία ότι το ένιωθα από τα μέσα της 14ης και όλοι μου έλεγαν αποκλείεται και ο γιατρός τηλεφωνικά το ίδιο...στην 15η εβδομάδα πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού και με το που δίνει εικόνα ο υπέρηχος το μωρό είχε τα πόδια του ψηλά και με κλωτσούσε...εκείνη ακριβώς τη στιγμή ένιωσα αυτό που ερμήνευα εγώ σαν κίνηση του μωρού και όλοι με διέψευδαν...εξακολούθησα να το νιώθω όλο και πιο έντονα και την περασμένη Παρασκευή πήγα πάλι για υπέρηχο...το μωρό αρχικά ήταν ήσυχο και πιπιλούσε το χεράκι του...ξαφνικά έδωσε μια ώθηση, γύρισε ανάποδα κι άρχισε τις κλωτσιές...εκείνη ακριβώς τη στιγμή ένιωσα πάλι και μάλιστα έντονα το γνωστό "τρέμουλο" βαθιά μέσα στην κοιλιά μου...ό,τι και να μου λένε, είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό...όσο γι΄αυτό με το έντερο, έλεος, τόσα χρόνια νιώθουμε το έντερό μας, νομίζω ότι μπορούμε να ξεχωρίσουμε την κινητικότητα στο έντερο από το υπέροχο "γαργαλητό" του μωρού μας :P

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν στην 17η εβδομάδα κ χτές ένιωσα χαμηλά δεξία στο κάτω μέρος τις κοιλιάσ για περίπου 30 δευτερόλεπτα συνεχείς τσιμπήματα όχι τα οποία ήταν κάπως ενοχλητικά :(. Λέτε να ήταν το μωράκι?

2F0Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι στην 15w+1d και εχθες το βραδυ ενιωσα χαμηλά στην ηβική συμφηση 4 χτυπηματακια σαν να χτυπαει φλεβα αλλά λίγο πιο δυνατά. Λετε να ήταν το μωρό μου? Να σημειώσω ότι ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν περιμενα ως πρωτομανα να νιώσω το μωρό πριν την 19η-20η εβδομαδα...

 

 

Δηλαδή εγώ που διανύω την 17η εβδομάδα κι είμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη και δεν έχω καταλάβει ακόμα τίποτα είναι φυσιολογικό???Γιατί δεν σας κρύβω ότι ψιλο-ανησυχώ!!!Βέβαια, στον γιατρό που βλέπουμε τον υπέρηχο όλα είναι φυσιολογικά!!!Το μωράκι μου είναι καλά και μάλιστα κάθε φορά στον υπέρηχο είναι υπερ-κινητικό...από την αυχενική που ήταν κανένα 15λεπτο δε σταμάτησε να γυρνοβολάει!!Τί να πω!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια εγω σημερα εκλεισα τς 16 βδομαδες και ακομα δεν εχω καταλαβει τιποτα

 

 

εμείς μαζί γεννάμε εεε???Εγώ είμαι 16 και 4 ημερών!!!Άντε με το καλό:wink:

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γεωργία, να είσαι σίγουρη ότι είναι το μωρό σου! Εγώ σήμερα μπήκα στη 18η εβδομάδα...είχα την υποψία ότι το ένιωθα από τα μέσα της 14ης και όλοι μου έλεγαν αποκλείεται και ο γιατρός τηλεφωνικά το ίδιο...στην 15η εβδομάδα πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού και με το που δίνει εικόνα ο υπέρηχος το μωρό είχε τα πόδια του ψηλά και με κλωτσούσε...εκείνη ακριβώς τη στιγμή ένιωσα αυτό που ερμήνευα εγώ σαν κίνηση του μωρού και όλοι με διέψευδαν...εξακολούθησα να το νιώθω όλο και πιο έντονα και την περασμένη Παρασκευή πήγα πάλι για υπέρηχο...το μωρό αρχικά ήταν ήσυχο και πιπιλούσε το χεράκι του...ξαφνικά έδωσε μια ώθηση, γύρισε ανάποδα κι άρχισε τις κλωτσιές...εκείνη ακριβώς τη στιγμή ένιωσα πάλι και μάλιστα έντονα το γνωστό "τρέμουλο" βαθιά μέσα στην κοιλιά μου...ό,τι και να μου λένε, είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό...όσο γι΄αυτό με το έντερο, έλεος, τόσα χρόνια νιώθουμε το έντερό μας, νομίζω ότι μπορούμε να ξεχωρίσουμε την κινητικότητα στο έντερο από το υπέροχο "γαργαλητό" του μωρού μας :P

 

Κορίτσια μην ανησυχείτε...εμπιστευθείτε το ένστικτό σας...εμένα μια φίλη μου στην 1η εγκυμοσύνη το ένιωσε στον 3ο μήνα (είχε κορίτσι) και στην δεύτερη (είχε αγόρι) το κατάλαβε κατά τον 5ο!!!!Αναφέρω το φύλο μήπως και παίζει ρόλο(?)...όπως προαναφέρθηκε σε λίγο θα μας ξυπνάνε τα ζουζούνια μας με κλωτσίτσες:-D...να'ναι γερά και χαλάλι!!!!!!!!!φιλια

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που διανύω την 17η εβδομάδα κι είμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη και δεν έχω καταλάβει ακόμα τίποτα είναι φυσιολογικό???Γιατί δεν σας κρύβω ότι ψιλο-ανησυχώ!!!Βέβαια, στον γιατρό που βλέπουμε τον υπέρηχο όλα είναι φυσιολογικά!!!Το μωράκι μου είναι καλά και μάλιστα κάθε φορά στον υπέρηχο είναι υπερ-κινητικό...από την αυχενική που ήταν κανένα 15λεπτο δε σταμάτησε να γυρνοβολάει!!Τί να πω!!!

 

Καθόλου να μην ανησυχείς! Δεν υπάρχει κανόνας σ΄αυτό...άλλωστε για να λένε οι γιατροί ότι στο πρώτο συνήθως το νιώθεις μετά την 20η εβδομάδα, προφανώς αυτός είναι ο γενικός κανόνας...όχι ότι δε γίνεται νωρίτερα ή αργότερα! Σημασία έχει στους υπερήχους και τις υπόλοιπες εξετάσεις να βγαίνουν όλα καλά, τα υπόλοιπα είναι απλά στατιστικά δεδομένα

 

Κορίτσια μην ανησυχείτε...εμπιστευθείτε το ένστικτό σας...εμένα μια φίλη μου στην 1η εγκυμοσύνη το ένιωσε στον 3ο μήνα (είχε κορίτσι) και στην δεύτερη (είχε αγόρι) το κατάλαβε κατά τον 5ο!!!!Αναφέρω το φύλο μήπως και παίζει ρόλο(?)...όπως προαναφέρθηκε σε λίγο θα μας ξυπνάνε τα ζουζούνια μας με κλωτσίτσες:-D...να'ναι γερά και χαλάλι!!!!!!!!!φιλια

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το φύλο και προσωπικά δεν το νομίζω κιόλας...η Βάλια π.χ. που το ένιωσε νωρίς έχει αγόρι...όπως πολύ σωστά είπες νάναι γερά τα μωρακια κι ας τα νιώσουμε όποτε έρθει η ώρα :P

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι στην 20η+3 μέρες και δεν μπορώ να κλείσω μάτι το βράδυ από τις κλωτσιές.Νομίζω πως είναι υπερβολικό γιατί ανατριχιάζω. Εννοείται βέβαια πως είναι απίστευτο συναίσθημα αλλά η διαγωγή της άρχισε και με ανησυχεί!! Τ φτερουγίσματα μάλλον δεν τα αντιλήφθηκα καν..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γεωργία, να είσαι σίγουρη ότι είναι το μωρό σου! Εγώ σήμερα μπήκα στη 18η εβδομάδα...είχα την υποψία ότι το ένιωθα από τα μέσα της 14ης και όλοι μου έλεγαν αποκλείεται και ο γιατρός τηλεφωνικά το ίδιο...στην 15η εβδομάδα πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού και με το που δίνει εικόνα ο υπέρηχος το μωρό είχε τα πόδια του ψηλά και με κλωτσούσε...εκείνη ακριβώς τη στιγμή ένιωσα αυτό που ερμήνευα εγώ σαν κίνηση του μωρού και όλοι με διέψευδαν...εξακολούθησα να το νιώθω όλο και πιο έντονα και την περασμένη Παρασκευή πήγα πάλι για υπέρηχο...το μωρό αρχικά ήταν ήσυχο και πιπιλούσε το χεράκι του...ξαφνικά έδωσε μια ώθηση, γύρισε ανάποδα κι άρχισε τις κλωτσιές...εκείνη ακριβώς τη στιγμή ένιωσα πάλι και μάλιστα έντονα το γνωστό "τρέμουλο" βαθιά μέσα στην κοιλιά μου...ό,τι και να μου λένε, είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό...όσο γι΄αυτό με το έντερο, έλεος, τόσα χρόνια νιώθουμε το έντερό μας, νομίζω ότι μπορούμε να ξεχωρίσουμε την κινητικότητα στο έντερο από το υπέροχο "γαργαλητό" του μωρού μας :P

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση, οταν λες κατι σ' ενα γιατρο και εχει το υφος 'τι μου λες τωρα' αισθανεσαι και ασχημα..Θα συνεχισω να χαιρομαι κι ας λεει οτι θελει !!!:PΚαλη συνεχεια στις εγκυμοσυνες μας κοριτσια!!

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την απαντηση, οταν λες κατι σ' ενα γιατρο και εχει το υφος 'τι μου λες τωρα' αισθανεσαι και ασχημα..Θα συνεχισω να χαιρομαι κι ας λεει οτι θελει !!!:PΚαλη συνεχεια στις εγκυμοσυνες μας κοριτσια!!

 

Αυτό να κάνεις :P:p:p...όσο για τους γιατρούς, ΟΚ, ξέρουν πολλά, πάρα πολλά, αλλά δεν είναι και μέσα στο σώμα μας να ξέρουν τι αισθανόμαστε και πότε ;)

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς μαζί γεννάμε εεε???Εγώ είμαι 16 και 4 ημερών!!!Άντε με το καλό:wink:

 

αντε φτασαμε σχεδον στην μεση ν δουμε τ μωρακια μας!!! Τι μας εμεινε...αλλες 20 και κατι βδομαδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι στο πρωτο παιδι αργεις λιγο ν τ ακουσεις και να μην αγχωνομαι,δεν εχει υφακι οταν του λεω μ αλλες κοπελες το εχουν ηδη νιωσει τ μωρο τους, ισα ισα το αντιθετο ,εχω αλλαξει πολλους γιατρους και σ αυτον πηγα κατα τυχη ε δεν περιμενα ποτε ν λατρεψω τον γιατρο μου τοσο πολυ. πιστευω ενας λογος που μου τ λεει ειναι επειδη ειμαι πολυ αγχωμενη και ανησυχώ μ ολα κ προσπαθει οσο μπορει ν με ηρεμεί

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα ειμαι 5 μηνων,στην πρωτη μου εγκυμοσηνη ακουσα το παιδι 4 1/2 μηνων αλλα οχι συχνα,τωρα το ακουσα 4 μηνων και μια βδομαδα και το ακουω εντονα και συνεχεια

ο γιατρος μου ειπε οτι τα ποδια της ειναι χαμηλα γι αυτο.

ειμαι πολυ ευτυχισμενη!!

BkuAp2.pngNxSUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τον μπεμπη μου γιατιιιιιιιιιιιι δεν τον εχω καταλαβει ακομα!!!ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κ κλεισαμε της 19 εβδομαδες κ τπτ,θελω τοσο πολυ να το νιωσω κ ας μου δωσει μιαααααααααααααα να μεινω με το στομα ανοιχτο γιατιιιιιιιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

εγω τον μπεμπη μου γιατιιιιιιιιιιιι δεν τον εχω καταλαβει ακομα!!!ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κ κλεισαμε της 19 εβδομαδες κ τπτ,θελω τοσο πολυ να το νιωσω κ ας μου δωσει μιαααααααααααααα να μεινω με το στομα ανοιχτο γιατιιιιιιιιιιιιιι

 

 

νεραιδουλα μην αγχωνεσαι.. καθε γυναικα εχει τη χρονο της σε αυτο... ειδικα στο πρωτο παιδι αργουμε να το καταλαβουμε!! καταλαβαιω την ανυπομονησια σο, αλλα μολις γινει θα τα ξεχασεις ολα!!! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειμαι στην 13η εβδομαδα και ενιωσα προχθες κατι να με γαργαλαει στη κοιλια για λιγο και μετα απο ωρα ξανα....απο τοσο νωρις μου φανηκε πολυ περιεργο...αλλα ρωτησα μια αλλη κοπελα που ειναι και αυτη εγκυος και μου ειπε οτι κι αυτη το ενιωσε νωρις στον τριτο μηνα....σημερα θα παω στη γιατρο και θα τη ρωτησω....

 

7bQfp3.png

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

το μωρακι σου ειναι λιτσακι!! σε λιγο καιρο δεν θα αμφιβαλεις... θα σου ριχνει κανονικα κλωτσιες!! πολλα φιλια

 

 

πηγα χθες στη γιατρο και την ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να ειναι το μωρακι μας γιατι ειναι ακομα μικρο, αλλα εγω πιστευω οτι ηταν αυτο..... τι να πω....ασ ειναι καλα τα μωρακια μας και απο εκει και περα ας κανουν οτι θελουν μεσα στην κοιλιτσα μας....:-D

 

7bQfp3.png

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα χτύπησε για πρώτη φορά γιατί στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το έντερό μου! Οπότε μάλλον τις πρώτες κλωτσιές τις έχασα!

 

Ωστόσο, στην 20η εβδομάδα και ρωτώντας μια φίλη για το πώς είναι η αίσθηση του να νοιώθεις το μωρό να κινείται, μπόρεσα να καταλάβω ότι αυτό που ένοιωθα δεν ήταν το έντερο αλλά το μικρό μου!

 

 

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούργια στο forum αν και σας παρακολουθώ αρκετό καιρό τώρα. Είμαι 21 εβδομάδων και πριν 2 μέρες που έβαλα την ηλεκτρική σκούπα, κατάλαβα για πρώτη φορά την μπέμπα μου! Μάλλον κοιμόταν και την ξύπνησα :P. Από τότε, την νοιώθω κάθε τόσο και είναι υπέροχο το συναίσθημα!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι!!! ειναι να μην ξεκινησουν τα μπεμπε, μετα μας δινουν και καταλαβαινουμε!! Βεβαια εμενα καποιες μερες ειναι πιο ησυχο, αλλες πιο ζωηρο.. σας συμβαινει κι εσας αυτο?!! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

να ρωτησω κατι, ειμαι σχεδον 20 βδομαδων και εδω κ 2-3 μερες νιωθω κατι σαν φουσκωμα εσωτερικο μια δεξια μια αριστερα μια κατω απο τ αφαλο

αυτο ειναι τ μωρο που κουνιεται?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε! :-D

 

Εγω αισθάνθηκα τον μικρούλη στην 18η βδομάδα σαν φουσκαλίτσες χαμηλά στην κοιλιά. Αμέσως 4-5 μέρες μετα αρχισαν οι κανονικές κλωτσιές σε βαθμό που σήμερα (21w + 1d) το καταλαβαίνει και όποιος βάζει το χέρι επάνω στην κοιλιά μου, ή αν παρατηρείς την κοιλιά την βλέπεις να τραντάζεται.:shock: Έχει δε 4 μέρες τώρα, που με έχει ταράξει, απορώ πότε κοιμάται αυτό το νινί!:rolleyes:

 

Η γιατρός μου είπε ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και δεν της κάνει εντύπωση που από τόσο νωρίς (αν και το πρώτο παιδί) κλωτσάει τόσο έντονα. Εγω ψιλοανησυχώ μόνο αν από τωρα κλωτσάει έτσι τι θα κάνει στον 8ο;

 

Γενικά η γιατρός τον χαρακτήρισε "υπερκινητικό έως ζωηρό".. Άραγε τα χαρακτηριστικά που έχουν ως έμβρυα (πχ κοιμαται σχετικά λίγο, κουνιέται κ κλωτσάει πολύ κλπ) τα κρατάνε και ως μωρά ή αφου γεννηθούν ο χαρακτήρας διαμορφώνεται ξανα από το μηδέν;

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...