Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

maιroulitsa μπορεις να μου πεις ακριβως σε ποια εβδομαδα μπαινουμε στον 5ο?εχω χασει την μπαλα..εγω δηλ ποσο μηνων ειμαι?συγχαρητηρια για το μπεμπε σου.δεν σου ειχαν πει τπτ στην αυχενικη για φυλο?

 

http://www.baby2see.com/pregnancylength.html

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Εγώ σήμερα μπαίνω στην 21η εβδομάδα, δηλαδή είμαι 20w + 0d. Τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό ήμουν στην 18η, δηλαδή πριν 2-3 εβδομάδες και μάλιστα μου το βρήκε το μωράκι και 1 εβδομάδα σχεδόν μεγαλύτερο. Του είπα ότι που και που κάτι με χτυπάει από μέσα σαν παλμός, από την 17η εβδομάδα, αλλά δεν είναι σταθερός. Δηλαδή μπορεί να είναι 1 φορά τώρα, 1 φορά μετά από 3 δευτερόλεπτα, μετά πάλι από 1-2 ή και 6-7-10 δευτερόλεπτα. Και μετά μπορεί να κάνει και ώρες να χτυπήσει πάλι. Χτυπάει δηλαδή ακανόνιστα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι η αορτή μου και όχι το μωράκι ... Εσείς ακούτε ΚΑΙ την αορτή σας, εκτός από το μπεμπάκι σας? Εγώ γιατί νομίζω ότι είναι το μωρούλι μου??? Δεν έχω νιώσει τίποτα διαφορετικό από αυτό που σας λέω ... ούτε γαργάλημα, ούτε φτερούγισμα, ούτε χάιδεμα ούτε τίποτα. Να πω πως έχω 1,72 ύψος και είμαι μέτρια στο πάχος και έχω πάρει στην εγκυμοσύνη 3,5 κιλά εως τώρα και έχω μικρή κοιλίτσα. Και είναι το 1ο μου παιδάκι. Καμιά ιδέα; Υπάρχει κάποια από εσάς που να νιώθει το μωρό σαν παλμό??? Υπάρχει περίπτωση να μην το έχω ακούσει ακόμα??? Χλωμό μου φαίνεται ...

Σόρυ για το μεγάλο ποστ!

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

 

Εγώ σήμερα μπαίνω στην 21η εβδομάδα, δηλαδή είμαι 20w + 0d. Τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό ήμουν στην 18η, δηλαδή πριν 2-3 εβδομάδες και μάλιστα μου το βρήκε το μωράκι και 1 εβδομάδα σχεδόν μεγαλύτερο. Του είπα ότι που και που κάτι με χτυπάει από μέσα σαν παλμός, από την 17η εβδομάδα, αλλά δεν είναι σταθερός. Δηλαδή μπορεί να είναι 1 φορά τώρα, 1 φορά μετά από 3 δευτερόλεπτα, μετά πάλι από 1-2 ή και 6-7-10 δευτερόλεπτα. Και μετά μπορεί να κάνει και ώρες να χτυπήσει πάλι. Χτυπάει δηλαδή ακανόνιστα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι η αορτή μου και όχι το μωράκι ... Εσείς ακούτε ΚΑΙ την αορτή σας, εκτός από το μπεμπάκι σας? Εγώ γιατί νομίζω ότι είναι το μωρούλι μου??? Δεν έχω νιώσει τίποτα διαφορετικό από αυτό που σας λέω ... ούτε γαργάλημα, ούτε φτερούγισμα, ούτε χάιδεμα ούτε τίποτα. Να πω πως έχω 1,72 ύψος και είμαι μέτρια στο πάχος και έχω πάρει στην εγκυμοσύνη 3,5 κιλά εως τώρα και έχω μικρή κοιλίτσα. Και είναι το 1ο μου παιδάκι. Καμιά ιδέα; Υπάρχει κάποια από εσάς που να νιώθει το μωρό σαν παλμό??? Υπάρχει περίπτωση να μην το έχω ακούσει ακόμα??? Χλωμό μου φαίνεται ...

Σόρυ για το μεγάλο ποστ!

το συζητουσα πριν λιγο καιρο αυτο με μια φίλη μου.αν ειμαι ξαπλωμένη και κοιτω την κοιλια μ την βλεπω να ψιλοκουνιεται με ενα ρυθμο χαλαρο σαν παλμος.δεν εχουμε ρωτησει το γιατρο μας εμεις.αλλα χλωμο να ειναι οι κτυποι του μωρου.η καθε μια το καταλαβαινει αλλιως το μωρακι της μαλλον.εσυ να μην αγχωνεσαι θα ερθει η ωρα που θα φας και θα φαμε κλοτσιες που θα ειναι ολες δικες μας!ο γιατρος που σε παρακολουθει δεν το βλεπει μια χαρα το μπεμπε σου?φιλια και χαααλαρααα

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι η αορτή μου και όχι το μωράκι ... Εσείς ακούτε ΚΑΙ την αορτή σας, εκτός από το μπεμπάκι σας? Εγώ γιατί νομίζω ότι είναι το μωρούλι μου??? Υπάρχει κάποια από εσάς που να νιώθει το μωρό σαν παλμό???

 

όταν θα νιώσεις το μωρό θα είσαι σίγουρη ότι είναι αυτο.αν νιώθει κάτι σαν παλμό ίσως έχει δίκαιο ο γιατρός σου.εκει έχει τόσες πολλές αρτηρίες που άμα βάλεις το χέρι σου σε διάφορα σημεία θα νιώθεις παλμούς.

όταν θα κάνεις και το doppler θα δείς και μόνη σου πόσους παλμούς εντοπίζουν.

ξέρω πόσο ανυπομονείς να το νιώσεις, αλλά θα έρθει σύντομα και θα είσαι σίγουρη ότι είναι αυτό.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ ακόμη δεν έχω νιώσει τιποτα, εκτός αν έχω νιώσει και δεν έχω πάρει χαμπάρι γιατι η κοιλιά μου πολλές φορές παίζει ταμπουρλο απο τα έντερα,

 

είμαι στην 17η εβδομάδα, ήθελα να ρωτήσω αυτές που έχουν νιώσει κάτι ήδη , παίζει ρόλο το φύλλο του μωρού αγοράκι κοριτσάκι? ας πούμε? στο πότε θα κάνει την κίνηση του?:D τα κοριτσάκια ξέρω πως είναι πιο "γρήγορα" αλλά ισχύει οταν είναι και μέσα στην κοιλιά?

 

έχω την σχετική αγωνία αν με νιώθετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,κι εγω τις τελευταιες μέρες αρχισα να νοιώθω κάτι και προχθές που πήγα στο γιατρό μου τον ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να είναι το μωρό ή είμαι φαντασιόπληκτη!Μου είπε αν νοιώθεις κάτι σαν χτύπημα νεύρου όπως στα μάτια όταν παίζουν τα νεύρα σου και αυτο που νοιώθεις είναι κάτω απ'την περιοχη του ομφαλού τότε είναι το μωράκι σου.

Ααα και να σας πω ότι όλα πάνε άψογα και ότι το μπεμπε μου είναι άντρακλας με τα όλα του:P:D.Τα είδαμε όλα με λεπτομέρειες,είναι αγόρι 1000%.

E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,κι εγω τις τελευταιες μέρες αρχισα να νοιώθω κάτι και προχθές που πήγα στο γιατρό μου τον ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να είναι το μωρό ή είμαι φαντασιόπληκτη!Μου είπε αν νοιώθεις κάτι σαν χτύπημα νεύρου όπως στα μάτια όταν παίζουν τα νεύρα σου και αυτο που νοιώθεις είναι κάτω απ'την περιοχη του ομφαλού τότε είναι το μωράκι σου.

Ααα και να σας πω ότι όλα πάνε άψογα και ότι το μπεμπε μου είναι άντρακλας με τα όλα του:P:D.Τα είδαμε όλα με λεπτομέρειες,είναι αγόρι 1000%.

γιουπι αυτο καταλαβαινω εγω!!!ολε!!!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την απάντηση!

 

Καλημέρα κορίτσια,κι εγω τις τελευταιες μέρες αρχισα να νοιώθω κάτι και προχθές που πήγα στο γιατρό μου τον ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να είναι το μωρό ή είμαι φαντασιόπληκτη!Μου είπε αν νοιώθεις κάτι σαν χτύπημα νεύρου όπως στα μάτια όταν παίζουν τα νεύρα σου και αυτο που νοιώθεις είναι κάτω απ'την περιοχη του ομφαλού τότε είναι το μωράκι σου.

Ααα και να σας πω ότι όλα πάνε άψογα και ότι το μπεμπε μου είναι άντρακλας με τα όλα του:P:D.Τα είδαμε όλα με λεπτομέρειες,είναι αγόρι 1000%.

 

 

ελσούλα και Fine, αυτό που νιώθω και εγώ από την 17η εβδομάδα ... δηλαδή 16w + 5d ... Σαν να παίζει το μάτι ... εγώ σαν παλμό το έγραψα, ο οποίος δεν είναι σταθερός ούτε σε συχνότητα ούτε σε ένταση ούτε σε θέση ... Άλλες φορές στον αφαλό, άλλες πολύ χαμηλότερα και άλλες λίγο πιο δεξιά ή λίγο πιο αριστερά! Αλλά ο γιατρός μου είπε για αορτή εμένα :?::?: :?: Αρχίζω όμως και πιστεύω πως είναι το μωράκι μου, γιατί δε νιώθω τίποτα διαφορετικό από αυτό και είμαι ήδη στην 21 εβδομάδα ... δηλαδή 20w + 3d ... και τις τελευταίες μέρες γίνονται όλο και πιο συχνά και έντονα τα χτυπηματάκια !!! :lol:

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την απάντηση!

 

 

 

 

ελσούλα και Fine, αυτό που νιώθω και εγώ από την 17η εβδομάδα ... δηλαδή 16w + 5d ... Σαν να παίζει το μάτι ... εγώ σαν παλμό το έγραψα, ο οποίος δεν είναι σταθερός ούτε σε συχνότητα ούτε σε ένταση ούτε σε θέση ... Άλλες φορές στον αφαλό, άλλες πολύ χαμηλότερα και άλλες λίγο πιο δεξιά ή λίγο πιο αριστερά! Αλλά ο γιατρός μου είπε για αορτή εμένα :?::?: :?: Αρχίζω όμως και πιστεύω πως είναι το μωράκι μου, γιατί δε νιώθω τίποτα διαφορετικό από αυτό και είμαι ήδη στην 21 εβδομάδα ... δηλαδή 20w + 3d ... και τις τελευταίες μέρες γίνονται όλο και πιο συχνά και έντονα τα χτυπηματάκια !!! :lol:

ε μονη σου το λες...χτυπηματακια!!!αρα???φιλιαααα;)

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Εγώ σήμερα μπαίνω στην 21η εβδομάδα, δηλαδή είμαι 20w + 0d. Τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό ήμουν στην 18η, δηλαδή πριν 2-3 εβδομάδες και μάλιστα μου το βρήκε το μωράκι και 1 εβδομάδα σχεδόν μεγαλύτερο. Του είπα ότι που και που κάτι με χτυπάει από μέσα σαν παλμός, από την 17η εβδομάδα, αλλά δεν είναι σταθερός. Δηλαδή μπορεί να είναι 1 φορά τώρα, 1 φορά μετά από 3 δευτερόλεπτα, μετά πάλι από 1-2 ή και 6-7-10 δευτερόλεπτα. Και μετά μπορεί να κάνει και ώρες να χτυπήσει πάλι. Χτυπάει δηλαδή ακανόνιστα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι η αορτή μου και όχι το μωράκι ... Εσείς ακούτε ΚΑΙ την αορτή σας, εκτός από το μπεμπάκι σας? Εγώ γιατί νομίζω ότι είναι το μωρούλι μου??? Δεν έχω νιώσει τίποτα διαφορετικό από αυτό που σας λέω ... ούτε γαργάλημα, ούτε φτερούγισμα, ούτε χάιδεμα ούτε τίποτα. Να πω πως έχω 1,72 ύψος και είμαι μέτρια στο πάχος και έχω πάρει στην εγκυμοσύνη 3,5 κιλά εως τώρα και έχω μικρή κοιλίτσα. Και είναι το 1ο μου παιδάκι. Καμιά ιδέα; Υπάρχει κάποια από εσάς που να νιώθει το μωρό σαν παλμό??? Υπάρχει περίπτωση να μην το έχω ακούσει ακόμα??? Χλωμό μου φαίνεται ...

Σόρυ για το μεγάλο ποστ!

 

 

 

το μπεμπέκι σου ήταν καλή μου.... και εγώ έτσι το ακούω από την 16η εβδομάδα! σαν να είναι μία φλέβα και να βαράει... τώρα είμαι στην 22η και οι ίδιοι παλμοί γίνονται δυνατότεροι και εντονότεροιξεκάθαρα χτυπήματα - .... σίγουρα είναι αυτό. αστους γιατρούς να λένε... τα μωράκια μας χτυπάνε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι τώρα 4 και πλέον εβδομάδες που έχω νιώσει το μωράκι μου. Είμαι 18+2. Ο γιατρός μου είχε πει τότε ότι μάλλον κάνω λάθος, αλλά αν λάβω υπόψιν πως εδώ και 2 εβδομάδες ειμαι 100% σίγουρη ότι πρόκειται για το μωρό (χαρακτηριστικά "φτερουγίσματα") τότε γιατί να μην ήταν αυτό και πριν ένα μήνα?

Όπως και να 'χει - και παρά τα περιττά κιλάκια μου- αυτή τη φορά το ένιωσα αρκετά νωρίς, το γιο μου τον είχα νιώσει γυρω στις 18 εβδομάδες.

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites

Eίναι τώρα 4 και πλέον εβδομάδες που έχω νιώσει το μωράκι μου. Είμαι 18+2. Ο γιατρός μου είχε πει τότε ότι μάλλον κάνω λάθος, αλλά αν λάβω υπόψιν πως εδώ και 2 εβδομάδες ειμαι 100% σίγουρη ότι πρόκειται για το μωρό (χαρακτηριστικά "φτερουγίσματα") τότε γιατί να μην ήταν αυτό και πριν ένα μήνα?

Όπως και να 'χει - και παρά τα περιττά κιλάκια μου- αυτή τη φορά το ένιωσα αρκετά νωρίς, το γιο μου τον είχα νιώσει γυρω στις 18 εβδομάδες.

α μπραβο αυτο λεω και εγω!κ πριν αυτο αισθανομουν απλα λιγοτερες φορες!τωρα το αισθανομαι πολυ πιο συχνα και ειμαι σιγουρη οτι ειναι η ιδια αρχικη αισθηση λιγο πιο εντονη!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το νωρίτερο που μπορεί να το νιώσει κάποια πότε είναι; Jenae εσύ το ένιωσες στην 14η εβδομάδα; Καλά κατάλαβα; Εγώ πάντως (είμαι 15 εβδ) τίποτα ακόμα...φαντάζομαι ότι θα είναι υπέροχο συναίσθημα..:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

α μπραβο αυτο λεω και εγω!κ πριν αυτο αισθανομουν απλα λιγοτερες φορες!τωρα το αισθανομαι πολυ πιο συχνα και ειμαι σιγουρη οτι ειναι η ιδια αρχικη αισθηση λιγο πιο εντονη!

Ετσι είναι Fine μου, όση πείρα και να έχουν οι γιατροί εμείς έχουμε τα μωρά μέσα μας!

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το νωρίτερο που μπορεί να το νιώσει κάποια πότε είναι; Jenae εσύ το ένιωσες στην 14η εβδομάδα; Καλά κατάλαβα; Εγώ πάντως (είμαι 15 εβδ) τίποτα ακόμα...φαντάζομαι ότι θα είναι υπέροχο συναίσθημα..:D

Καλησπέρα Melina 22,

διάβασα κάπου ότι στην πρ'ωτη εγκυμοσύνη μπορεί γυναίκα να φτάσει στην 20 -21 εβδομάδα για νατο ακούσει! Βέβαια αυτό δεν είναι απολυτο!Εμένα είναι η 1η μου εγκυμοσύνη και το άκουσα στην 17 εβδομαδα!Στην αρχή ειχα τισ αμφιβολίες μου, αλλά τελικά ήταν αυτό!!!!Είναι το πιο όμορφο πραγμα που ένιωσα!!!!!!Θα δεις ότι σε λίγο καιρο θα το ακούσεις και εσύ!!!Μην αγχωθεις όμως,χαλάρωσε και απολαυσέ το!!!!!!!!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το νωρίτερο που μπορεί να το νιώσει κάποια πότε είναι; Jenae εσύ το ένιωσες στην 14η εβδομάδα; Καλά κατάλαβα; Εγώ πάντως (είμαι 15 εβδ) τίποτα ακόμα...φαντάζομαι ότι θα είναι υπέροχο συναίσθημα..:D

Μελίνα μου έτσι λέω, με κάθε επιφύλαξη βέβαια. Πάντως ήταν η ίδια αίσθηση, λιγότερο έντονη. Σιγουρεύτηκα στη 16η εβδομάδα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το ένιωσα στις 18 εβδομάδες, αλλά δεν είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες, ούτε όλες οι γυναίκες φυσικά. Είναι τέλεια αίσθηση, μοναδική, καταλαβαίνεις πλέον ότι ένας άνθρωπος μεγαλώνει μέσα σου και δένεσαι! Σου εύχομαι να το νιώσεις πολύ πολύ σύντομα!

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όχι δεν αγχώνομαι καθόλου, απλά έχω μια γλυκιά αναμονή... Σαν να περιμένω να επικοινωνήσουμε, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Λες κ θα μου πει γειά! :D Ήδη νιώθω ότι το αγαπάω το κοιτάζω στον υπέρηχο κ μου φαίνεται τόσο γλυκό! :D:-D Έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ με όλο αυτό που συμβαίνει!

 

Αυτή η διαφορά που υπάρχει όταν είσαι για δεύτερη φορά έγκυος έχει να κάνει με το ότι το αναγνωρίζεις πιο εύκολα ή με κάτι άλλο; Πώς εξηγείται ότι το αισθάνεσαι νωρίτερα τη δεύτερη φορά;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...