Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

όταν ξαπλώνω ανάσκελα την νιώθω πιο έντονα.σαν γκτούπ!

στις αρχές (περίπου 20-21 εβδ.)ήταν λες και ξεκινούσεένα κυματάκι από την μια πλευρά της κοιλίας μέχρι την άλλη.μικρές κινήσεις για λίγη ώρα.τώρα που έχει μεγαλώσει ώρες ώρες είναι απαλές κινήσεις και άλλοτε πιο δυνατές που με ξαφνιάζουν.

όμως ανάσκελα είναι πιο αισθητές.ανάσκελα και χαλαρά.

 

εμένα μου έλεγαν συνέχεια είναι σαν φτερούγισμα, σαν πεταλούδα.δεν ένιωθα έτσι.εγώ σαν κυματάκι θα χαρακτήριζα την κορούλα μου.και τώρα σαν ψαράκι.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!!ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΚΙ!!!!! :) ΟΤΑΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΜΟΤΑΝ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΜΗΠΩΣ Κ ΚΟΥΝΗΘΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!!ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΕΝΤΩΘΗΚΕ Κ ΦΑΝΗΚΑΝ ΟΙ ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ Κ ΤΟ ΧΩΝΑΚΙ ΠΑΓΩΤΟΥ...(ΤΑ ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΑ)ΕΓΩ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΙ... mami tou εμενα μου εδωσε ΠΗΤ 24 Σεπτ. :) ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!!! Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ Κ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ..ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ (ΠΟΝΑΕΙ ΜΟΝΟ Η ΔΕΞΙΑ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ) ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ..ΕΧΩ Κ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ...ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ Κ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ??ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ!!!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

μπραβο κοριτσακι.τελεια!αυτο το γκντουπ πως το εννοεις?εμενα ολοι μου λενε κατι σαν χαδι απο μεσα...δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο...:rolleyes:

δεν ηταν σαν χαδι σε εμενα,ηταν σαν κυματακι στην αρχη που πηγαινε απο την μια ακρη της κοιλιας ως την αλλη και μετα κατι σα να εσπρωχνε απο μεσα προς τα εξω πολυ απαλα ομως! πολυ ωραιο:wink:. ευχομαι να το νιωσεις συντομα και εσυ:P!!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

marina19 και εμενα κατα καιρους με πιανουν πονοκεφαλοι που αλλαζουν θεσεις σε ολο το κεφαλι.μια δυο φορες μονο εχω παρει depon.αν δεν παρω ομως την αλλη μερα θα εχω παλι σιγουρα αλλιως παιρναει.εσυ εχεις τσεκαρει την πιεση σου?ρωτα και το γιατρο σου δεν εχεις να χασεις τπτ.φιλια

riki μου σε ποια εβδομαδα εσυ το ενιωσες?ευχαριστω για την ενημερωση και για τα καλα σου λογια!!!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ελεγχω την πιεση μου καθε μερα εχω σταθερη..αυτος ο πονος ομως ηταν αφορητος.καμια σχεση με πονοκεφαλο..ειλικρινα ηθελα να τρεξει αιμα απο καπου (μυτη αυτι)γιατι ετσι νομιζα οτι θα ανακουφιζομουν!!..ευτυχως ειμαι καλυτερα σημερα.ελπιζω να μην με ξαναπιασει .ευχαριστω παντως να σαι καλα!!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ηταν σαν χαδι σε εμενα,ηταν σαν κυματακι στην αρχη που πηγαινε απο την μια ακρη της κοιλιας ως την αλλη και μετα κατι σα να εσπρωχνε απο μεσα προς τα εξω πολυ απαλα ομως! πολυ ωραιο:wink:. ευχομαι να το νιωσεις συντομα και εσυ:P!!!

 

Ακριβώς έτσι ενοιωσα και εγω το αγορακι μου στους 4,5 μηνες.

 

Μαρινα με το καλο το αγορακι σου, εχεις εξετάσει τα ματια σου? οταν ενοιωσα το μωρακι μου περιμενα στην αιθουσα αναμονης του οφθαλμιατρου (φοβερη συμπτωση εεε? πως ταιριαξαν τα θεματα!!) γιατι με ειχαν ταραξει οι πονοκεφαλοι. Ευτυχως δεν ειχα ανεβασει πιεση στα ματια αλλά μου εδωσε γυαλια να τα φοράω οταν χρησιμοποιουσα υπολογιστη ιδιαίτερα, τα οποία λιγους μήνες μετα δεν τα ξαναφορεσα

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι ελεγχω την πιεση μου καθε μερα εχω σταθερη..αυτος ο πονος ομως ηταν αφορητος.καμια σχεση με πονοκεφαλο..ειλικρινα ηθελα να τρεξει αιμα απο καπου (μυτη αυτι)γιατι ετσι νομιζα οτι θα ανακουφιζομουν!!..ευτυχως ειμαι καλυτερα σημερα.ελπιζω να μην με ξαναπιασει .ευχαριστω παντως να σαι καλα!!

τπτ και εσυ να εισαι καλα κ το μωρακι σου.

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τονια μου σε ευχαριστω!!δεν εχω εξετασει τα ματια μου ..εγω αν ενιωθα το μωρο μου σε δημοσιο χωρο οπως εσυ σιγουρα θα με ακουγαν ολοι ..εκδηλωνομαι παρα πολυ εντονα..!!!!ειχες κ πριν θεμα με τα ματια σου η μονο στην εγκυμοσυνη σου εμφανιστηκε?

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marina μου μην ανησυχείς σίγουρα δεν είναι κάτι σοβαρό

μπορεί να έχεις μια απλή ψύξη.

ιδίως αν σε πονάει την ίδια ώρα για 2-3 ημέρες.

περαστικά να είναι!

 

έχουμε τις ίδιες περίπου ημ/νιες ΠΗΤ !!!!:P

ο γιατρός βρήκε την τελευταία φορά που είδαμε τη μπέμπα

λίγο πιο μεγάλη οπότε μου είπε πως έχω ΠΗΤ 24-26 Σεπτέμβρη !!!

 

με το καλό εύχομαι...με έναν πόνο να δείς τα όμορφα μάτια του μωρού σου!

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τονια μου σε ευχαριστω!!δεν εχω εξετασει τα ματια μου ..εγω αν ενιωθα το μωρο μου σε δημοσιο χωρο οπως εσυ σιγουρα θα με ακουγαν ολοι ..εκδηλωνομαι παρα πολυ εντονα..!!!!ειχες κ πριν θεμα με τα ματια σου η μονο στην εγκυμοσυνη σου εμφανιστηκε?

 

χαχαχαχαχ Καλημερα και φυσικα με ακουσαν.. ευτυχως ήταν η μανουλα μου εκει να μοιραστουμε την στιγμη αφου δεν ήταν ο αντρουλης μου!!!

Οχι δεν ειχα θεμα με τα ματια μου ούτε πριν την εγκυμοσύνη ούτε και μετα.

Φιλια πολλά και με το καλό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

marina19 καλημέρα!

 

Σχετικά με τις ημικρανίες που γράφεις, προσωπικά δεν το έχω περάσει και το απεύχομαι, αλλά το έχει περάσει μία γνωστή μου εγγυούλα. Αυτή έτρωγε πολλά μακαρόνια, ζυμαρικά γενικότερα, και ο γιατρός της είπε ότι της ανεβάζουν το σάκχαρο => ημικρανίες. Το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου? Αυτός, τι σου λέει?

 

Επειδή δε θέλω (και ούτε μπορώ) να κάνω διάγνωση, καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Απλά σου παραθέτω μία περίπτωση αντίστοιχη με τη δική σου και το αίτιο που το προκαλούσε. Η δική σου περίπτωση βέβαια μπορεί να είναι διαφορετική.

 

Γρήγορα περαστικά σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

kalhmera!!!mami tou se eyxaristw k se esena eyxomai oti kalytero!!wraia tha einai na genhsoume thn idia mera :) tonia mou fantazomai ti xara exeis ekeinh th stigmh..ante na to niwsw k egw!! Fine+elian sygxarhthria k se sas gia ta mwrakia sas!! :)

Dayra eyxaristw einai k ayth mia allh ekdoxh pou vohthaei..eytyxws oi exetaseis mou vghkan kales k den me ksanaepiase o ponos !!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhmera!!!mami tou se eyxaristw k se esena eyxomai oti kalytero!!wraia tha einai na genhsoume thn idia mera :) tonia mou fantazomai ti xara exeis ekeinh th stigmh..ante na to niwsw k egw!! Fine+elian sygxarhthria k se sas gia ta mwrakia sas!! :)

Dayra eyxaristw einai k ayth mia allh ekdoxh pou vohthaei..eytyxws oi exetaseis mou vghkan kales k den me ksanaepiase o ponos !!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!!!

εγω ειμαι στην 18 εβδομαδα...την αλλη τεταρη μπαινω στον 5ο!!!

ειναι εδω και καμια 10αρια μερες που ολο και κατι ενιωθα κατω χαμηλα...μερικες φορες ηταν τα εντερακια μου...μετα ομως καταλαβα οτι ηταν το μπεμπεδακι μου....και οσο περνανε οι μερες ολο και πιο πολυ ολο και πιο συχνα το νιωθω...συγκεκριμενα χτες...ημουνα ξαπλωμενη και επειδη ηθελε να το νιωσει και ο αντρας μου (το πρωτο μας ειναι)...εβαλε το χερακι του και περιμενε...και τελικα ενιωσε το κουνιμα....το σπαρταρισμα...δεν ξερω πως να το πω!!!....

αυριο θα παω στον γιατρο μου..μπορει να μου πει και το φυλλο....αν και μερικοι δεν λενε περιμενουν την β επιπεδου...εχω μια αγωνια να πω την αληθεια μου....

αυτα...καλη συνεχεια σε ολες μας!!!

οσο για τους πονοκεφαλους....με πιανουν που και που....αλλα το παιρνω το deponaki μου και ηρεμω!!!

γεια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

maιroulitsa μπορεις να μου πεις ακριβως σε ποια εβδομαδα μπαινουμε στον 5ο?εχω χασει την μπαλα..εγω δηλ ποσο μηνων ειμαι?συγχαρητηρια για το μπεμπε σου.δεν σου ειχαν πει τπτ στην αυχενικη για φυλο?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...