Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παιδιά δεν ξέρω εσείς....αλλά εγώ την κόρη μου την πρωτοάκουσα στην 21η εβδομάδα αμυδρά....και τώρα το δεύτερο μωρό που λένε ότι το ακούς πιό νωρίς,είμαι σχεδόν στην 19η εβδομάδα και δεν έχω πάρει γραμμή τι κάνει εκεί κάτω....μου φαίνεται δεν έχω την υπομονή να περιμένω να το ακούσω μήηηπως και κάααατι νιώσω σαν γαργάλημα ή σαν γουργούρισμα....ούτως ή άλλως σε μερικές εβδομάδες η παρουσία του θα είναι αισθητή θέλω-δε θέλω!;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...πως γίνεται να το ακούτε καποιες κοπέλες την 14η εβδομάδα?? δεν γίνεται και λόγω της ανάπτυξής του να φτάσουν οι κινήσεις του να είναι τόσο αισθητές στην επιφάνεια....νομίζω ότι η επιθυμία να το ακούσετε σας κάνει να πιστεύετε ότι κάποια γουργουριτά που αισθάνεστε είναι του μωρού και όχι κάποιου άλλου oργανου του σώματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ 18 εβδομάδων άρχισα να καταλαβαίνω αυτό που λένε φτερούγισμα αλλά πολύ αμυδρά και σχετικά σε αραιά διαστήματα. Μετά από 2 εβδομάδες (δηλαδή 20 εβδομάδων) άρχισα να αντιλαμβάνομαι και την κίνηση του εμβρύου. Όσο περνάει ο καιρός γίνεται και πιο αισθητή αλλά όχι και τίποτα το ιδιαίτερο. Για να μη πανικοβάλλεστε πάντως ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που άκουσαν το μωρό πρώτη φορά σε ηλικία 22 εβδομάδων. Επίσης αυτό που λέει η ntinti πιστεύω ότι ισχύει. Μερικές κοπέλες όντως νομίζουν ότι το ακούν συνέχεια και μάλιστα από πολύ νωρίς λόγω της λαχτάρας τους για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοντεύω να κλείσω τη 17η εβδομάδα. Ακόμα δεν έχω ακούσει το μωρό και το έχω λίγο άγχος. Στο γιατρό είναι να πάω προς το τέλος του μήνα και ανυπομονώ να το δω πάλι να κουνιέται για να ηρεμήσω. Αν και μόνο στον υπέρηχο του 2ο μήνα το είδα να κουνιέται πολύ. Στους άλλους μάλλον κοιμόταν (έμοιασε στην υπναρού τη μαμά του!) οπότε υπάρχουν φορές που προσπαθώ να με καθησυχάσω. Επιπλέον σκέφτομαι ότι αν κάτι δεν πήγαινε καλά θα το είχα καταλάβει με αιμορραγίά ή κάποιο άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ενιωσα στο τελος του 4ου μηνα.

ηταν σαν φτερουγισμα, ενα πολυ απαλο χτυπηματακι.

αλλα εχω ακουσει και για νωριτερα αν και δεν το πολυπιστευω οτι συμβαινει.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα ο γιος μου τωρα ειναι 4 μηνων κ εγω διανυω την 10 εβδομαδα της εγκυμοσηνης μου...κ μου φαινετε πολυ περιεργο γιατι τον μπεμπη μου τον ειχα ακουσει γυρω στης 18 εβδομαδες κ χθες νομιζω πως ακουσα το μικρουλι στην κοιλια μου ενα τακ τακ 3,4 φορες λες κ καποιος με κλωτσουσε κατι απαλα απαλα ειναι δυνατον τοσο τοσο νωρις???μου φαινετε περιεργο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι η 2η εγκυμοσυνη μου και μπορω να ξεχωρισω πολυ καλα ποτε ειναι το μωρο που κουνιεται και ποτε το στομαχι μου η το εντερο που γουργουριζει....

σιγουρα ηταν τα μωρα που τα ενιωσα να κουνιουνται μεσα μου απο την 14η εβδομαδα!

ειναι 2 τα μωρα ειναι και η 2η εγκυμοσυνη μου και γι αυτο τα ενιωσα τοσο νωρις μαλλον!

το γιο μου τον ειχα νιωσει απο την 18η εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...πως γίνεται να το ακούτε καποιες κοπέλες την 14η εβδομάδα?? δεν γίνεται και λόγω της ανάπτυξής του να φτάσουν οι κινήσεις του να είναι τόσο αισθητές στην επιφάνεια....νομίζω ότι η επιθυμία να το ακούσετε σας κάνει να πιστεύετε ότι κάποια γουργουριτά που αισθάνεστε είναι του μωρού και όχι κάποιου άλλου oργανου του σώματος.

 

Η πεθερά μου επέμενε οτι άκουσε τα παιδιά τους από το 2ο μήνα:shock::shock: και απορούσε που εγώ τα άκουσα στην 20η:?:???:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι η 2η εγκυμοσυνη μου και μπορω να ξεχωρισω πολυ καλα ποτε ειναι το μωρο που κουνιεται και ποτε το στομαχι μου η το εντερο που γουργουριζει....

σιγουρα ηταν τα μωρα που τα ενιωσα να κουνιουνται μεσα μου απο την 14η εβδομαδα!

ειναι 2 τα μωρα ειναι και η 2η εγκυμοσυνη μου και γι αυτο τα ενιωσα τοσο νωρις μαλλον!

το γιο μου τον ειχα νιωσει απο την 18η εβδομαδα

 

Ελπίζω να μη με παρεξήγησες, δεν ήταν το σχόλιο για εσένα. Στη δική σου περίπτωση και εφόσον πρόκειται για δεύτερη εγκυμοσύνη και μάλιστα διδύμων έχεις δίκιο. Εξάλλου από ότι είδα και στην υπογραφή σου ασχολείσαι προφανώς - ίσως και επαγγελματικά - με τη γιόγκα (έχω ασχοληθεί και εγώ στο παρελθόν) και ξέρω πολύ καλά ότι σου δίνει την ικανότητα να έχεις έλεγχο και αντίληψη του σώματός σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν σε παρεξηγησα cat απλα ηθελα να ξεκαθαρησω το οτι πραγματικα δεν ηταν η ιδεα μου αλλα τα μωρα που κουνιοντουσαν αυτο που ενιωθα απο την 14η εβδομαδα...

αυτο που λες με τη γιογκα εχεις δικιο...

ασχολουμαι και επαγγελματικα αλλα και σαν μαθητρια πολλα χρονια και ειναι αληθεια οτι βοηθαει στο να εχουμε καλυτερη συναισθηση του σωματος μας...

καλη συνεχια στην εγκυμοσυνη σου και με ενα υγιες μωρο σου ευχομαι!!:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι θα ο περιέγραφα σαν σπασμό. Φτερούγισμα δεν νιώθω. Αλλά 4 μερες τώρα το βράδυ νιώθω κάτι σαν σπασμό...Λογικά το μωρό είναι...(20η εβδομάδα)

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω νιώσει κάτι σαν γαργαλητό πιο κάτω από τον αφαλό- σαν γουργούρισμα- μόλις έκλεισα τον 4 περίπου..δεν νιώθω αυτό που λέτε φτερούγισμα, βέβαια σκέφτομαι ότι ο καθένας αλλιώς αντιλαμβάνεται και εκφράζεται. Είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν το έχω ξανανιώσει..Αισθάνομαι τις τελευταίες μέρες κάτι σαν μπουνίτσες, μικρά χτυπηματάκια που νομίζω ότι δεν είναι εντερικά..το μωρό είναι? μετά τα γαργαλητά αρχίζουν τα χτυπηματάκια ή όχι?

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τώρα τα κατάλαβα με σιγουριά, τέλος της 20ης εβδομάδας και ειδικά χθες το απόγευμα αρκετά και ενα γκντουπ το ένιωσε και ο άντρας μου και χάρηκα πολύ! Γιατί μέχρι τώρα είχα μόνο υποψίες.

Απλά να πω ότι στη 16η εβδ ένιωθα συνέχεια τα τεντώματα των ιστών της μήτρας και νόμιζα ότι είναι τα μωρά, αλλά η μαία μου είπε ότι δεν παίζει με τίποτα αυτό, ότι ήταν πολύ μικρά... Από την 16η και μετά μου λέει ίσως κάτι καταλάβεις... Και είμαι και αδύνατη και ένιωθα τα τεντώματα των ιστών σαν τσιμπήματα και πεταγόμουνα... Σε αυτό το στάδιο ήταν τα μωρά 200 γρ...

Link to comment
Share on other sites

μπορει αν ηταν ιδεα μου αλλα ειμαι εγκυος στο 2ο παιδι ακομα δεν εχω παει στο γιατρο.εχω κανει μονο το τεστ.πριν το κανω ομως και βγει θετικο ενοιωσα κατι στη κοιλια μου καθως και ο αντρας μου.ειμαι περιπου 8εβδομαδων.και στο πρωτο το ενοιωσα νωρις.ισως και να ηταν ιδεα μου αλλα δεν επεσα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τώρα τα κατάλαβα με σιγουριά, τέλος της 20ης εβδομάδας και ειδικά χθες το απόγευμα αρκετά και ενα γκντουπ το ένιωσε και ο άντρας μου και χάρηκα πολύ!

 

 

Αχ αυτά τα γκντουπ είναι όλα τα λεφτά. Εγω από την Κυριακή κάθομαι ξάπλα το βράδυ με τα χερια στην κοιλιά και περιμενω να με "κλοτσήσει" ο μικρός. Αχ είναι τόσο ωραία!!!!!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα ίδια ταμάρ όλο έτσι είμαι! Με το που τρώω κάτι αρχίζουν! Χθες έφαγα μπανάνα και αμέσως είχα ανταπόκριση και τα ένιωσε και η μητέρα μου και η αδερφή μου! Είναι τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

η κοιλίτσα φαίνεται πλεόν!αλλά δεν έχω πάρει κιλά και ακόμη δεν το νιώθω και είμαι στην 20+1.ανησυχώ!έχω και πιο λίγο αμνιακό υγρό.το ψάχνουμε το γιατί συμβαίνει αυτό.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε για το πότε θα νιώσετε τα μωράκια σας. Σε κάθε γυναίκα διαφέρει. Εχει να κάνει και το πώς καταλαβαίνει το σώμα της. Εγώ το ένιωσα την 15η εβδομάδα.

Όταν θα έρθει η ώρα θα το καταλάβαιτε!!!

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα βεβαιωθηκα οτι αυτο το ας το πουμε φτερουγισμα ειναι η μπεμπα...ημουν ξαπλωμενη κ αισθανθηκα κατι σαν κινηση πολυ γρηγορη κ αποτομη!!! τι ωραια....:P:p:p

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...