Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts

κοριτσια κανα δυο συμβουλες

 

μη δινετε εσεις το μπιμπερο γιατι απλα εσας σας εχει συνδυασει με το στηθος,,,,κοιταξτε στις αντιστοιχες ενοτητες του αποθηλασμου ,,,καλο ειναι ουτε καν στο σπιτι να μην ειστε σας παιρνουν χαμπαρι,,,,πρεπει να το κανει καποιος αλλιως,,,

 

επισης απο 6 μηνων και πανω μη το μαθαινετε στο μπιμπερο δεν υπαρχει λογος,,,μαθετε κατευθειαν στο ποτηρακι το εκπαιδευτικο που δινουμε και το νερο κλπ,,,

 

για να αποθηλασει ενα μωρο ή να μαθει το μπιμπερο θελει πολυ υπομονη,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια κανα δυο συμβουλες

 

μη δινετε εσεις το μπιμπερο γιατι απλα εσας σας εχει συνδυασει με το στηθος,,,,κοιταξτε στις αντιστοιχες ενοτητες του αποθηλασμου ,,,καλο ειναι ουτε καν στο σπιτι να μην ειστε σας παιρνουν χαμπαρι,,,,πρεπει να το κανει καποιος αλλιως,,,

 

επισης απο 6 μηνων και πανω μη το μαθαινετε στο μπιμπερο δεν υπαρχει λογος,,,μαθετε κατευθειαν στο ποτηρακι το εκπαιδευτικο που δινουμε και το νερο κλπ,,,

 

για να αποθηλασει ενα μωρο ή να μαθει το μπιμπερο θελει πολυ υπομονη,,,,

 

 

Εγω πάντα έλειπα απο το σπίτι και το έδινε ο άντρας μου ή η μαμα μου αλλα δεν... Απλά προτιμά το live:lol:

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα καθως η μικρή μας πάλι χτες αρνήθηκε να πιει από μπιμπερό

μήπως δεν κάνουμε κάτι καλά σε όλη τη διαδικασία;

μήπως πρεπει να της πάρω απευθείας ποτηράκι;

ή απλά να μην ανησυχώ και θα αρχίσει απευθείας να πίνει και νεράκι και γάλα από ποτηράκι;

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα καθως η μικρή μας πάλι χτες αρνήθηκε να πιει από μπιμπερό

μήπως δεν κάνουμε κάτι καλά σε όλη τη διαδικασία;

μήπως πρεπει να της πάρω απευθείας ποτηράκι;

ή απλά να μην ανησυχώ και θα αρχίσει απευθείας να πίνει και νεράκι και γάλα από ποτηράκι;

 

 

 

επειδη χαθηκα λιγο,,,,προσπαθεις να της μαθεις το μπιμπερο για να αποθηλασεις ή γιαοταν επιστρεψεις δουλεια???αν ειναι το δευτερο ποτε θα επιστρεψεις για δουλεια???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

επειδη χαθηκα λιγο,,,,προσπαθεις να της μαθεις το μπιμπερο για να αποθηλασεις ή γιαοταν επιστρεψεις δουλεια???αν ειναι το δευτερο ποτε θα επιστρεψεις για δουλεια???

 

είμαι καθηγήτρια σε σχολείο

επέστρεψα τώρα σε περίοδο εξετάσεων

Τετάρτη έχω ξανά επιτήρηση και Πέμπτη

30/6 σταματώ

και ξανά από Σεπτέμβρη

η μικρή τώρα είναι 3 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή κι εγώ τρία διαφορετικά δοκίμασα. Τελικά δεν έφταιγε το γάλα. Μην πανικοβληθείς οτι δεν της αρέσει το ξένο γάλα... Σιγά σιγά. Θέλει πολύ υπομονή. Και εμενα στο νερακι μια χαρά. Να προσέχεις να έχεις σε όλα σου τα μπιμπερό την ίδια πιπίλα για να μην μπερδευτεί πολύ...

καθε μερα προσπαθω μηπως και πιει και το ξενο αλλα τιποτα,ανενδοτη η κυρια...ολα τα μπιμπερο εχουν την ιδια πιπιλα...;)το σκεφτηκα κι εγω.σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

είμαι καθηγήτρια σε σχολείο

επέστρεψα τώρα σε περίοδο εξετάσεων

Τετάρτη έχω ξανά επιτήρηση και Πέμπτη

30/6 σταματώ

και ξανά από Σεπτέμβρη

η μικρή τώρα είναι 3 μηνών

 

Απο Σεπτέμβρη θα είναι μεγάλη και δε χρειάζεται να ανησυχείς απο τώρα καθώς δεν υπάρχει λόγος να μάθει το μπιμπερο.

Την Τετάρτη και την Πέμπτη πόσες ώρες θα λείπεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα καθως η μικρή μας πάλι χτες αρνήθηκε να πιει από μπιμπερό

μήπως δεν κάνουμε κάτι καλά σε όλη τη διαδικασία;

μήπως πρεπει να της πάρω απευθείας ποτηράκι;

ή απλά να μην ανησυχώ και θα αρχίσει απευθείας να πίνει και νεράκι και γάλα από ποτηράκι;

 

Ποιος της το έδωσε το μπουκάλι; Με γάλα δικό σου ή ξένο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω χρειαζομαι βοηθεια.

Επρεπε να λειψω για 4 ωρες και αφησα γαλα για να το δωσει ο αντρας μου.

Το μωρο χτυπιοταν και εκλαιγε καθε φορα που προσπαθουσε να του βαλει το μπιμπερο στο στομα αν και πεινουσε. Τελικα δεν ηπιε καθολου!

Μηπως φταει η θηλη calma? το γαλα δεν ηταν απο καταψυξη για να πω οτι μυριζε.

φοβαμαι να του δωσω κανονικο μπιμπερο μην καλομαθει και μετα δε θελει στηθος.

Αλλες 3 φορες που εχουμε δωσει μπουκαλι μονο τη 1 ηπιε.

Link to comment
Share on other sites

Απο Σεπτέμβρη θα είναι μεγάλη και δε χρειάζεται να ανησυχείς απο τώρα καθώς δεν υπάρχει λόγος να μάθει το μπιμπερο.

Την Τετάρτη και την Πέμπτη πόσες ώρες θα λείπεις;

 

εκεί ελπίζω κι εγώ

στο ότι θα είναι μεγάλη

4-5 ώρες

αλλά είπαμε να πάμε όλοι μαζί μήπως θελήσει να πιει

φανταστείτε!:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και εγω χρειαζομαι βοηθεια.

Επρεπε να λειψω για 4 ωρες και αφησα γαλα για να το δωσει ο αντρας μου.

Το μωρο χτυπιοταν και εκλαιγε καθε φορα που προσπαθουσε να του βαλει το μπιμπερο στο στομα αν και πεινουσε. Τελικα δεν ηπιε καθολου!

Μηπως φταει η θηλη calma? το γαλα δεν ηταν απο καταψυξη για να πω οτι μυριζε.

φοβαμαι να του δωσω κανονικο μπιμπερο μην καλομαθει και μετα δε θελει στηθος.

Αλλες 3 φορες που εχουμε δωσει μπουκαλι μονο τη 1 ηπιε.

 

οπότε ούτε με το calma γίνεται δουλειά;

πώς να αφήσει το στήθος αφου δεν παίρνει το μπουκάλι!

Link to comment
Share on other sites

με δικό μου

ο άντρας μου

μήπως πρεπει να κάνουμε κάτι άλλο που δεν έχω υπόψιν;

 

Ήσουν κι εσυ στο σπίτι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω χρειαζομαι βοηθεια.

Επρεπε να λειψω για 4 ωρες και αφησα γαλα για να το δωσει ο αντρας μου.

Το μωρο χτυπιοταν και εκλαιγε καθε φορα που προσπαθουσε να του βαλει το μπιμπερο στο στομα αν και πεινουσε. Τελικα δεν ηπιε καθολου!

Μηπως φταει η θηλη calma? το γαλα δεν ηταν απο καταψυξη για να πω οτι μυριζε.

φοβαμαι να του δωσω κανονικο μπιμπερο μην καλομαθει και μετα δε θελει στηθος.

Αλλες 3 φορες που εχουμε δωσει μπουκαλι μονο τη 1 ηπιε.

 

Πόσο είναι το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο είναι το μωρο;

 

Ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.

Εγω ελειπα απο το σπιτι οταν του εδωσε το calma.

Θα αναγκαστω να του δωσω κανονικο μπιμπερο και δε θελω γιατι φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.

Εγω ελειπα απο το σπιτι οταν του εδωσε το calma.

Θα αναγκαστω να του δωσω κανονικο μπιμπερο και δε θελω γιατι φοβαμαι.

 

Κι εγώ έχω το calma.Κάποιες φορές που χρειάστηκε να λείψω της το έδωσαν κ δεν το ήθελε η μπέμπα μου αλλά με λίγη προσπάθεια το δέχτηκε. Προσπαθήστε λίγο ακόμα ίσως το δεχτεί.

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ήμουνα ναι

κι άλλη μια φορά που είχε πιει πάλι ήμουνα

 

Όταν είσαι σπίτι, η κατάσταση δυσκολεύει καθώς σε μυρίζει και θέλει να θηλασει. Επίσης δεν καταλαβαίνει γιατι δεν είσαι διαθέσιμη. Αυτο βέβαια δεν είναι εγγύηση ότι αν δεν είσαι θα το πιει.

Θύμησέ μου πόσο είναι το μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.

Εγω ελειπα απο το σπιτι οταν του εδωσε το calma.

Θα αναγκαστω να του δωσω κανονικο μπιμπερο και δε θελω γιατι φοβαμαι.

 

Θέλεις να πίνει περιστασιακά αν λείπεις ή θα επιστρέψεις στη δουλειά;

 

Αν θέλεις περιστασιακά, δε χρειάζεται να φοβάσαι γιατι είναι μεγάλο μωρο (ο κίνδυνος της σύγχυσης είναι μικρότερος οσο το μωρο μεγαλώνει-φυσικά ποτε δεν είναι ανύπαρκτος, αλλα αντιμετωπίζεται αν η χρήση του μπουκαλιού είναι περιστασιακή).

Επίσης αυτός που το κρατάει όταν λείπεις μπορεί να δοκιμάσει εναλλακτικά μέσα σίτισης, πχ συριγγα ή κουταλακι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πίνει περιστασιακά αν λείπεις ή θα επιστρέψεις στη δουλειά;

 

Αν θέλεις περιστασιακά, δε χρειάζεται να φοβάσαι γιατι είναι μεγάλο μωρο (ο κίνδυνος της σύγχυσης είναι μικρότερος οσο το μωρο μεγαλώνει-φυσικά ποτε δεν είναι ανύπαρκτος, αλλα αντιμετωπίζεται αν η χρήση του μπουκαλιού είναι περιστασιακή).

Επίσης αυτός που το κρατάει όταν λείπεις μπορεί να δοκιμάσει εναλλακτικά μέσα σίτισης, πχ συριγγα ή κουταλακι.

 

Σε ευχαριστω πολυ! Δεν αρχιζω δουλεια απλα 4-5 φορες το μηνα θα μου αρεσε να κανω κατι μονη μου χωρις την εννοια του μωρου. Να πιω εναν καφε ή να παω σε μια γιορτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Δεν αρχιζω δουλεια απλα 4-5 φορες το μηνα θα μου αρεσε να κανω κατι μονη μου χωρις την εννοια του μωρου. Να πιω εναν καφε ή να παω σε μια γιορτη.

 

Μην το σκέφτεσαι καν. Αυτός που θα κρατήσει το μωρο ας δοκιμάσει το καλμα κι αν δεν πιάσει ας δώσει άλλο μπουκάλι ή κουταλακι ή συριγγα κτλ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σπίτι, η κατάσταση δυσκολεύει καθώς σε μυρίζει και θέλει να θηλασει. Επίσης δεν καταλαβαίνει γιατι δεν είσαι διαθέσιμη. Αυτο βέβαια δεν είναι εγγύηση ότι αν δεν είσαι θα το πιει.

Θύμησέ μου πόσο είναι το μωρο.

 

3 μηνών και 3 εβδομάδων

Link to comment
Share on other sites

H εταιρεία nuby έχει ένα μπιμπερό από σιλικόνη με επιστόμιο σαν εκπαιδευτικό ποτηράκι ή σαν κουτάλι. Όσες φορές χρειάστηκε ο άντρας μου χρησιμοποιήσε το... ποτηράκι και πατούσε το μπουκάλι που εκτόξευε σταγόνες γάλακτος στο στόμα του μωρού. Τον ξεγελούσε στην ουσία δεν νομίζω ότι έτρωγε κανονικά. Υποθέτω ότι αν επέμενε θα το κατάφερνε καλύτερα. Δες εδώ http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1110206&itmid=1367274 μπορείς να βγάλεις το κουταλάκι και να βάλεις τύπου εκπαιδευτικό ποτηράκι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια...είμαι και γω καινούργια μανούλα.Η μπεμπούλα μου είναι 3 μηνών και έχω και γω το ίδιο πρόβλημα με το μπιμπερό...θηλάζει αποκλειστικά αυτούς τους 3 μήνες και τώρα που δοκιμάσαμε με τον άντρα μου να της δώσουμε το μητρικό γάλα μέσα απο μπιμπερό δεν το δεχόταν με καμία κυβέρνηση!!!έχουμε δοκιμάσει όλες τις πιθανότητες..να πεινάει πολύ...να πεινάει λίγο...να μην είμαι στο ίδιο δωμάτιο..να είμαι στο ίδιο δωμάτιο...τζίφος η δουλειά!!!υπάρχει το ενδεχόμενο να μην πιέι ποτέ απο μπιμπερό τελικά;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια...είμαι και γω καινούργια μανούλα.Η μπεμπούλα μου είναι 3 μηνών και έχω και γω το ίδιο πρόβλημα με το μπιμπερό...θηλάζει αποκλειστικά αυτούς τους 3 μήνες και τώρα που δοκιμάσαμε με τον άντρα μου να της δώσουμε το μητρικό γάλα μέσα απο μπιμπερό δεν το δεχόταν με καμία κυβέρνηση!!!έχουμε δοκιμάσει όλες τις πιθανότητες..να πεινάει πολύ...να πεινάει λίγο...να μην είμαι στο ίδιο δωμάτιο..να είμαι στο ίδιο δωμάτιο...τζίφος η δουλειά!!!υπάρχει το ενδεχόμενο να μην πιέι ποτέ απο μπιμπερό τελικά;;;;;;

 

Εμενα δεν ηπιε ποτε οπως δεν πηρε ουτε πιπιλα ποτε.Απο 8 μηνων πινει με καλαμακι.Γιατι θελεις να του το δινεις με μπιμπερο?Εργαζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...