Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Τσεκαρε θηλες (σιλικονης,καουτσουκ,μυτερες,πλακουτσωτες)

τσεκαρε τρυπες θηλων (πολυ μεγαλες,πολυ μικρες)

τσεκαρε κατασταση θηλων(μπορει απο την πολλη αποστειρωση να κολλανε)

τσεκαρε θεση μωρου (να θελει πιο ορθιο,πιο ξαπλωτο,πιο γυριστο,πιο ετσι,πιο αλλιως...)

τσεκαρε ψυχολογια αυτου που το ταιζει (ηρεμια,χαλαροτητα,σιγουρια,αγαπη,οχι εκνευρισμος και απογοητευση....)

τσεκαρε θερμοκρασια γαλακτος (πολυ κρυο,πολυ ζεστο.....)

τσεκαρε κατασταση υγειας του μωρου (γοπ,μυξουλες,νευρακια,νυστα...)

τσεκαρε κατασταση γαλακτος (μηπως ξινισε?μηπως χαλασε?)

Τα εχεις τσεκαρει ολα αυτα?

 

 

Το μόνο που δεν έχω τσεκάρει από όλα αυτά είναι οι θηλές από καουτσούκ. Θα το κοιτάξω κι αυτό. Πάντως στην αρχή έπινε από το Calma της Medela.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ όταν χρειάστηκε να επιστρέψω στη δουλειά. Άπειρα κλάματα και από εμένα και από την μπέμπα που δεν δεχόταν το μπιμπερό. Τελικά τα καταφέραμε μετά από συστηματική προσπάθεια μιας εβδομάδας περίπου...

Αρχικά, φρόντιζα κάθε φορά οι απόπειρες ταίσματος να γίνονται πρωινές ώρες και από την μαμά μου (η οποία και θα την πρόσεχε όσο εγώ έλειπα στη δουλειά), ώστε να μην με μυρίζει και ψάχνει το στήθος. Έπειτα από δοκιμές όλων σχεδόν των εταιρειών μπιμπερό, την βόλεψαν τα μπιμπερό της Mam, τα οποία έχουν πλακουτσωτή θηλή και κάπως μεγαλύτερη ροή από όλα τα υπόλοιπα. Αφού έτρωγε έστω και λίγο από το μπιμπερό, φρόντιζα να περάσει λίγη ώρα προτού την βάλω στο στήθος, ώστε να μην συνδυάζει την άρνηση του μπιμπερό με την προσφορά του στήθους.

Θέλει χρόνο να συνηθίσουν τα μωράκια μας σε μια διαφορετική κατάσταση. Μακάρι να βρείτε γρήγορα λύση για να έχετε περισσότερο χρόνο για αγκαλίτσες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τα μπιμπερό είναι πολύ βολικά για τη μαμά αλλά ένα μωρό οποιασδήποτε ηλικίας μπορεί να πιει γάλα και από ποτηράκι (απλά αυτό δεν είναι βολικό για όποιον το ταΐζει γιατί παίρνει περισσότερη ώρα). Συγγενής μου που γέννησε σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Μόντρεαλ όταν ζήτησε συμπλήρωμα δεν της έδωσαν μπιμπερό, της έδωσαν ένα απλό ποτηράκι, χωρίς θηλή, για να μην πάθει σύγχιση θηλών το νεογέννητο. Το μιας ημερας νεογέννητο ήπιες γάλα από απλό ποτηράκι

 

Η Πατσούρου στο βιβλίο της έχει αναλυτικές οδηγίες πως να ταισεις ένα νεογέννητο απο ένα απλό ποτηράκι. Και μάλιστα γράφει ότι στην Ελλάδα ξενίζει αυτός ο τρόπος σίτισης αλλα στο εξωτερικό είναι πολυ συνηθισμένος.

 

στον Καναδα που ειναι η πλεον ανεπτυγμενη χωρα τα μωρα πινουν κανονικα απο αυτα τα ειδικα ποτηρακια οταν για καποιο λογο δε θηλαζουν.

 

Δεν εχει καμμια σχεση η κινηση των μυων ενος βρεφους που πινει απο μπιμπερο με αυτη του βρεφους που θηλαζει. Το πρωτο χρησιμοποιει 3 μυες, το δευτερο 123. Τα βρεφη που θηλαζουν κανουν πολυ πιο εντονες και περισσοτερες κινησεις και ειναι πολυ πιο ευκολο γι αυτα να πιουν απο το ειδικο ποτηρακι.

 

Ομως ασχετα απο αυτο, θα επιμεινω σε αυτο που σου ειπε και η παιδιατρος σου, οτι τα μωρα περνανε φασεις και οτι κατι που δε θελουν τη μια εβδομαδα, το κανουν την επομενη και το αντιθετο. Το μωρο σου εχει πιει απο μπιμπερο και ειμαι απολυτως βεβαιη οτι, μην εχοντας αλλη επιλογη, θα ξαναπιει. Δε θα κατσει νηστικο. Το να σε βλεπει ομως μπροστα του και ενω υπαρχει το στηθος (που ειναι για ολα τα μωρα η πρωτη επιλογη) να του δινεις μπιμπερο, αυτο ειναι που το βασανιζει και το μπερδευει.

 

Ολες που θηλασαμε και θηλαζουμε και εξω βγηκαμε και στις δουλειες μας πηγαμε και το θηλασμο συνεχισαμε και τα μωρα μας ηπιαν και απο μπιμπερο ειτε σκονη ειτε αντλημενο, αναλογα με τις αποψεις της καθεμιας. Θα φαει, δε θα μεινει μηστικο. Μωρο ειναι, δεν ειναι χαζο:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω τις εξελίξεις. Πριν από 3 περίπου εβδομάδες έγινε στην κυριολεξία ένας χαμός στο σπίτι όταν ο άντρας μου επέμεινε κανά μισάωρο και ο μικρός τελικά υποχώρησε και ήπιε από το μπιμπερό. Έκτοτε πίνει πολύ άνετα από τον άντρα μου όταν χρειάζεται να λείψω καμιά ώρα τα απογεύματα που πάω γυμναστήριο.

Την προηγούμενη εβδομάδα, όμως, πήγα στον γυναικολόγο όπου έλειψα από το σπίτι συνολικά 3 ώρες. Άφησα το μωρό στους γονείς μου. Το λοιπόν έγινε το έλα να δεις στο σπίτι, ο μικρός φυσικά δεν ήπιε γουλιά και από το πολύ κλάμα έπεσε ξερός για ύπνο και κοιμήθηκε κανά 3ωρο. Απογοητεύτηκα γιατί άλλωστε την άλλη βδομάδα που πιάνω δουλειά, το μωρό θα πρέπει να μου το κρατάνε οι γονείς μου για 8-9 ώρες ημερησίως.

Σήμερα κάλεσα τη μητέρα μου για να κάνουμε πρόβα πάλι. Αυτή τη φορά ήμουν στο διπλανό δωμάτιο (θα μου πείτε δεν είναι σωστό, κλπ. αλλά με αυτά που έχω τραβήξει προσπαθώ να είμαι παρούσα για να παρακολουθώ έστω και ακουστικά τι πάει στραβά και δεν πίνει). Ξανά, έγινε ένας τεράστιος χαμός με υστερικά ουρλιαχτά. Λέω να τον δοκιμάσω εγώ αν θα δεχτεί από εμένα το μπιμπερό. Το δέχτηκε ευχαρίστως. Προσπαθήσαμε να τον ξεγελάσουμε να του το δίνει η μάνα μου, ο ίδιος χαμός. Συμπέρασμα: τώρα δεν πίνει από τη μάνα μου παρά μόνο από εμένα ή τον σύζυγο. Μάλλον μας γνωρίζει πλέον και δεν θέλει κανέναν άλλον να τον ταϊζει.

Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Έχω φτάσει σε σημείο να μετανιώνω που θηλάζω. Να λέω να παραιτηθώ από τη δουλειά και άλλα πολλά.

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία και θα ήθελε να τη μοιραστεί εδώ, θα το εκτιμούσα πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι να μετανιωνεις που θηλαζεις οταν φαινεται οτι το προβλημα δεν ειναι θηλασμος ή μπιμπερο αλλα οτι πολυ απλα θελει τους γονεις του?

δεν ειναι κατι φυσιολογικο αλλωστε?

 

το εχω αντιμετωπισει κι εγω, ειδικα το πρωτο μου παιδι να θελει μονο εμας και κανεναν τριτο. στενοχωρηθηκε το παιδακι οταν εμεινε με γυναικα (εμεις ειμαστε λιγοτερο τυχεροι και δεν εχουμε γιαγιαδες ευχερες), αλλα ουτε νηστικο εμεινε ουτε τιποτα φοβερο. θελει το χρονο του και σε βεβαιω οτι ο θηλασμος εστω και οταν επιστρεφεις απο τη δουλεια, θα το κανει πιο ευτυχισμενο απο την επαφη σας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μετανιωνεις που θηλαζεις οταν φαινεται οτι το προβλημα δεν ειναι θηλασμος ή μπιμπερο αλλα οτι πολυ απλα θελει τους γονεις του?

δεν ειναι κατι φυσιολογικο αλλωστε?

 

το εχω αντιμετωπισει κι εγω, ειδικα το πρωτο μου παιδι να θελει μονο εμας και κανεναν τριτο. στενοχωρηθηκε το παιδακι οταν εμεινε με γυναικα (εμεις ειμαστε λιγοτερο τυχεροι και δεν εχουμε γιαγιαδες ευχερες), αλλα ουτε νηστικο εμεινε ουτε τιποτα φοβερο. θελει το χρονο του και σε βεβαιω οτι ο θηλασμος εστω και οταν επιστρεφεις απο τη δουλεια, θα το κανει πιο ευτυχισμενο απο την επαφη σας.

 

Εμένα πάντως μένει νηστικό όταν λείπω. Και έχουμε δοκιμάσει τα πάντα: Να είμαι παρούσα όταν είναι η μητέρα μου (για να μην κάνει τον συνδυασμό η γιαγιά είναι εδώ άρα η μαμά λείπει), να λείπω, να τον ξυπνήσουμε για να φάει μπας και τον πιασουμε στον ύπνο, να τον ταϊσουμε σε σκοτεινό ή φωτεινό δωμάτιο, με μουσική, με ησυχία, να φοράει η μητέρα μου μία μπλούζα μου...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ. Προτιμά να μείνει νηστικός ακόμα και για 5 ώρες (τόσο ειναι το max που τον άφησα). Μετά δεν ξεκολλάει από πάνω μου βέβαια. Είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μανούλες τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

η μικρή μου είναι 2 1/2 μηνών

της έχω αφήσει κάποιες φορές που έχω λείψει γάλα δικό μου και το έχει πιει με το μπιμπερό

τελευταία φορά που της έδωσα ήταν ένα μηνα πριν

δε σκέφτηκα όλο αυτό το διάστημα να της δώσω ξανά με το μπιμπερό για να συνηθίσει!καθώς θα χρειαστεί αφου θα πάω στη δουλειά!

τι να κάνω;;;;;;

δε δέχτηκε να της το δώσει κανείς!

Link to comment
Share on other sites

μανούλες τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

η μικρή μου είναι 2 1/2 μηνών

της έχω αφήσει κάποιες φορές που έχω λείψει γάλα δικό μου και το έχει πιει με το μπιμπερό

τελευταία φορά που της έδωσα ήταν ένα μηνα πριν

δε σκέφτηκα όλο αυτό το διάστημα να της δώσω ξανά με το μπιμπερό για να συνηθίσει!καθώς θα χρειαστεί αφου θα πάω στη δουλειά!

τι να κάνω;;;;;;

δε δέχτηκε να της το δώσει κανείς!

 

 

Ήμουν ετοιμη και εγω να ανοίξω συτο το θεμα τωρα. κι εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά και σιγα σιγα ειναι ωρα να πιει με το μπιμπερό αλλά δεν το θέλει καθόλου. όσες φορες δοκιμασαμε τίποτα. ουτε απο το μπαμπά του, ούτε από τη γιαγιά του θέλει!!! πώς να τον κάνω να το συνηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα έχω περάσει δις!Αν δεν τα άφηνα νηστικά απο γάλα δεν επαιρναν μπιμπερό.

Βέβαια εγώ αποθήλασα στους 8-9 μήνες που έτρωγαν και άλλες τροφές, αλλά όσο σκληρό κι αν ακούγεται αν δεν πεινάσει κανείς ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω επρεπε να την αφισω για 2 μερες απο 8ωρες και δεν ειχε παρει ποτε μπιμπερο ουτε πιπιλα και ηταν 3μηνων....

οσο και να προσπαθησα δεν τα καταφερα.

εβαλα λοιπον 5-6 κοκκους ζαχαρη στο μπιμπερο και μετα απο 2-3 φορες το εμαθε και πιπιλαγε,εφαγε το γαλατακι και μια χαρα!!!

φυσικα δεν το ξανα εκανα και η μικρη το "ξεχασε" παλι αλλα δεν με ενοιξε γιατι ηταν ποια στον 9μηνα και ετρωγε και αλλα πραγματα.

 

το ξερω οτι ισως ηταν λαθος αλλα ειχα φρικαρη στην ιδεα να την αφισω τοοοοοσες ωρες χωρις μαμ και να κλαιει!!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω βρε μανούλες τι να σας πω

η παιδίατρος μας είπε να ξαναπροσπαθήσουμε την άλλη βδομάδα

και γενικώς να μην την πιέσουμε

δεν περίμενα ποτέ πως θα δεθεί τόσο με το στήθος ώστε να μη θέλει μπμπερό ενώ ενα μήνα πριν δεν είχε πρόβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ή αύριο θα προσπαθήσουμε ξανά με το μπιμπερό ένα γεύμα

να της το δώσει ο άντρας μου

και σκέφτομαι να του πω να την αναλάβει απ'όταν ξυπνήσει

να μην την πάρει ξαφνικά για να την ταίσει μόνο

τι λέτε;;

εγώ μάλλον θα πρέπει να εξαφανιστώ!χαχα

μίλησα και με μια φαρμακοποιό και μου είπε αν δεν τα καταφέρω να πάω να μου δώσει θηλές από σιλικόνη που ομοιάζουν με την ανθρώπινη θηλή και να μου ρυθμίσει και τη ροή αναλόγως!

 

τι λέτε;

θα τα καταφέρουμε;:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντέμη σου εχω ευχαριστα νεα!! Ο μικρός μου αρχισε σιγα σιγα να το μαθαίνει το μπιμπερό του!!! πώς?? Καταρχήν δοκίμασα τρία διαφορετικά γάλατα για να δω αν πραγματικά φταίει το γάλα ή το μπιμπερο.. Λοιπόν αρχικά του έβαζα το μπιμπερό στο στόμα και έπινε δυο γουλιές. Μετά γρίνιαζε. τον έβαζα στο στήθος. Στο επόμενο γεύμα ξανά τα ίδια.. Τρείς γουλιές και μετά στήθος. Έτσι σιγά σιγά φτάσαμε σε ένα επίπεδο να τρώμε αρκετά από το μπιμπερό και ελάχιστα έως κάποιες φορές και καθόλου από το στήθος. Αφού να φανταστείς κάποια στιγμή του έδωσα στήθος απλά και μόνο για να ξεπετρώσει. Και κάτι άλλο. επειδή τρώμε, η παιδίατρος μας είπε να του δώσουμε και νεράκι οπότε το καλοπήρε το νερό και μαζί και την πιπίλα.. Έχω πάρει ένα μπιμπερό της κίκο που η πιπίλα είναι κίτρινη και υποτίθεται οτι είναι σα θηλή. (ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμηση. δεν το είχα σκοπό). Δοκίμασε και αυτό τον τρόπο.. Δε λέω οτι είναι εύκολος, αλλά σε εμένα τελικά είχε αποτέλεσμα. Περιμένω νέα σου. Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

τα καταφέραμε κορίτσια!!!

μάλλον το πρόβλημά μας ήταν η ροή από τις θηλές!

έχω ένα μπιμπερό μέντελα και ένα κίκο

πήγα και πήρα θηλές μεγαλύτερης ροής

στην αρχή δυσκολεύτηκε αλλά τελικά το δέχτηκε

δεν την αφήσαμε να εκνευριστεί βέβαια!

θα ξαναπροσπαθήσουμε μέσα στο σκ για να μη ξεχαστεί!

 

εσύ μανούλα θέλεις να αποθηλάσεις δλδ;

γιατι να μη θέλει το στήθος;

του δίνεις ξένο;

μπερδεύτηκα λίγο!χαχααχα

Link to comment
Share on other sites

τα καταφέραμε κορίτσια!!!

μάλλον το πρόβλημά μας ήταν η ροή από τις θηλές!

έχω ένα μπιμπερό μέντελα και ένα κίκο

πήγα και πήρα θηλές μεγαλύτερης ροής

στην αρχή δυσκολεύτηκε αλλά τελικά το δέχτηκε

δεν την αφήσαμε να εκνευριστεί βέβαια!

θα ξαναπροσπαθήσουμε μέσα στο σκ για να μη ξεχαστεί!

 

εσύ μανούλα θέλεις να αποθηλάσεις δλδ;

γιατι να μη θέλει το στήθος;

του δίνεις ξένο;

μπερδεύτηκα λίγο!χαχααχα

 

Κανονικά στα μωρα που θηλαζουν δίνουμε θηλή με μια τρύπα, της μικρότερης ροής δλδ σε οποιαδήποτε ηλικία. Σκεψου ότι το στήθος δεν ανοίγει περισσότερες τρύπες οσο περνούν οι μήνες, απλά το μωρο γίνεται πιο αποτελεσματικο στο θηλασμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα..... Μωρέ έτσι όπως τα είπα και γω μπερδεύτηκα!!! Ναι ντέμη μου σιγά σιγά αποθηλάζουμε γιατί μου ξυπνάει πολύ τη νύχτα και έχω θέμα... Όλη μέρα του δίνω ξένο γάλα και τη νύχτα όταν ξυπνάει του δίνω στήθος.. Και αυτό γιατί δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να κρατώ χλιαρό το γάλα. Στο θερμαντήρα είναι καυτό. Ενώ στο στήθος τον βάζω κατευθείαν και δεν προλαβαίνει να ξυπνήσει...

Ας με συγχωρήσουν οι συμφορουμίτισες θηλάζουσες μανούλες γι αυτό, αλλα κουράστηκα πολύ στο θηλασμό γιατί είχα πολύ πληγωμένες θηλές και άργησαν πολύ να επουλωθούν.. Υπέφερα... Δάγκωνα ένα πανί μόλις έπιανε τη θηλή ο μπέμπης μου. Όλοι οι γιατροί μου έδιναν συγχαρητήρια που επέμεινα και δεν τα παράτησα αλλά πλέον κουράστηκα και άρχισα τον αποθηλασμό... Τέλος πάντων ξέφυγα απο το θέμα...

Εγώ άνοιξα την τρύπα της πιπίλας με ένα ψαλίδι.. Αφού όταν την αγόρασα ίσα που φαινόταν η τρύπα.. Λές και την είχαν τρυπήσει με καρφίτσα.. Και απ ότι ακούω, όλες αυτό κάνουν. Και βλέπω πρόοδο.. Κάθε μέρα είναι και καλύτερα.. Κάποιες φορές βέβαια νιώθω οτι τον προδίδω που δεν του δίνω στήθος και του δίνω μπιμπερό αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν το δέχεται το μπιμπερο. Στην αρχη το είχε δεχτεί, όταν ήταν δυο μηνών, και χρειάστηκε να πάω σε δουλειές 1-2 φορές, αλλα απο τότε δεν το βάζει ούτε στο στόμα. Θέλω να πάω για δουλειές και πάω με άγχος για να έχω γυρίσει στο επόμενο ταισμα! Δεν δουλεύω και δεν την αφήνω συχνά, αλλα υπάρχουν και κάποιες υποχρεώσεις (όπως με το ταμείο μου) που δεν μπορω να την έχω μαζι μου και εκει είναι που με αγχωνει που δεν το δέχεται. Η μεγάλη μου το δεχόταν όταν έλειπα αυτές τις λίγες φορές. Η μικρη όμως όχι και δεν ξέρω τι να κάνω. Περιμένω να μπουν τα γεύματα για να είμαι πιο άνετη όταν χρειάζεται να λειπω.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν το δέχεται το μπιμπερο. Στην αρχη το είχε δεχτεί, όταν ήταν δυο μηνών, και χρειάστηκε να πάω σε δουλειές 1-2 φορές, αλλα απο τότε δεν το βάζει ούτε στο στόμα. Θέλω να πάω για δουλειές και πάω με άγχος για να έχω γυρίσει στο επόμενο ταισμα! Δεν δουλεύω και δεν την αφήνω συχνά, αλλα υπάρχουν και κάποιες υποχρεώσεις (όπως με το ταμείο μου) που δεν μπορω να την έχω μαζι μου και εκει είναι που με αγχωνει που δεν το δέχεται. Η μεγάλη μου το δεχόταν όταν έλειπα αυτές τις λίγες φορές. Η μικρη όμως όχι και δεν ξέρω τι να κάνω. Περιμένω να μπουν τα γεύματα για να είμαι πιο άνετη όταν χρειάζεται να λειπω.

εμενα εκανε 3 μηνες να μαθει να τρωει απο το μπιμπερο.πολυς κοπος και να σκεφτειτε οτι ηταν δικο μου γαλα οχι ξενο.και την πιπιλα εκανε 1 μηνα να τη μαθει.τωρα ειναι 8 μηνων και θελω να της δινω και λιγο ξενο για να μαθει οταν θα σταματησουμε να θηλαζουμε.εχω δοκιμασει 5 διαφορετικα γαλατα αλλα τζιφος.μολις βαζει το μπιμπερο στο στομα αμεσως το φτυνει.στο νερακι ανταποκρινεται μια χαρα καθως και στο δικο μου γαλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα εκανε 3 μηνες να μαθει να τρωει απο το μπιμπερο.πολυς κοπος και να σκεφτειτε οτι ηταν δικο μου γαλα οχι ξενο.και την πιπιλα εκανε 1 μηνα να τη μαθει.τωρα ειναι 8 μηνων και θελω να της δινω και λιγο ξενο για να μαθει οταν θα σταματησουμε να θηλαζουμε.εχω δοκιμασει 5 διαφορετικα γαλατα αλλα τζιφος.μολις βαζει το μπιμπερο στο στομα αμεσως το φτυνει.στο νερακι ανταποκρινεται μια χαρα καθως και στο δικο μου γαλα.

 

 

Στην αρχή κι εγώ τρία διαφορετικά δοκίμασα. Τελικά δεν έφταιγε το γάλα. Μην πανικοβληθείς οτι δεν της αρέσει το ξένο γάλα... Σιγά σιγά. Θέλει πολύ υπομονή. Και εμενα στο νερακι μια χαρά. Να προσέχεις να έχεις σε όλα σου τα μπιμπερό την ίδια πιπίλα για να μην μπερδευτεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

πάλι τα ίδια βρε κορίτσια!

προσπαθήσαμε ξανά προχτές και δεν το ήθελε με τπτ!

της είχα αποψύξει γάλα

το δοκίμασα κι εγώ και δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε!

λέτε να χάλασε;;;

πόση ώρα το αφήνετε από την άντληση μέχρι να μπει κατάψυξη;

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βάζω κατευθείαν στην κατάψυξη, όταν θέλω να το αποθήκευσω για αλλη μέρα. Όταν τώρα θέλω να το πιει μέσα στις επόμενες μέρες το βάζω στο ψυγείο! Κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα ότι μπορείς να κανείς μια προεργασία πριν την κατάψυξη για να μην έχει ιδιαίτερη γεύση το γάλα. Όταν μπαίνει στην κατάψυξη έχει λίγο διαοφρετικη γεύση. Μερικά παιδια το δέχονται ενω αλλα όχι!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...