Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ξερετε εάν το ΙΚΑ δικαιολογεί καποιο ποσό απο τις ενέσεις ηπαρινης? Κανω καθημερινά innohep των 3500U και το κοστος ειναι μεγαλο. Παιρνουμε άραγε κατι πισω απο όλα αυτά?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξερετε εάν το ΙΚΑ δικαιολογεί καποιο ποσό απο τις ενέσεις ηπαρινης? Κανω καθημερινά innohep των 3500U και το κοστος ειναι μεγαλο. Παιρνουμε άραγε κατι πισω απο όλα αυτά?

 

Εφόσον είσαι έγκυος τις γράφεις στο ΙΚΑ και τις παίρνεις από το φαραμακειο με 0 συμμετοχή,δηλαδή δωρεάν.έτσι έκανα εγώ από την αρχή εώς το τέλος της εγκυμοσύνης,εκτός κ αν κάτι άλλαξε και δεν έχω ενημερωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι έγκυος τις γράφεις στο ΙΚΑ και τις παίρνεις από το φαραμακειο με 0 συμμετοχή,δηλαδή δωρεάν.έτσι έκανα εγώ από την αρχή εώς το τέλος της εγκυμοσύνης,εκτός κ αν κάτι άλλαξε και δεν έχω ενημερωθεί!

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου! Πριν ποσο καιρό τις εκανες? Ήταν για εγκυμοσύνη?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ValiaK κι εγώ κάνω ενέσεις ηπαρίνης και γενικά ότι βιταμίνες παίρνω μου τις γράφει γιατρός του ΙΚΑ με 0 συμμετοχή και δεν πληρώνω τίποτα από το φαρμακείο. Είναι το μόνο που μας προσφέρει πλέον το ΙΚΑ έτσι για να έχουμε μια διαφορά από αυτούς που δεν έχουν ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι. οταν εχεις θρομβοφιλια μαζι εμ τον γυναικολογο σου σε παρακολουθει αιματολογος η μπορει να σε βλεπει αγγειοχειρουργός?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι. οταν εχεις θρομβοφιλια μαζι εμ τον γυναικολογο σου σε παρακολουθει αιματολογος η μπορει να σε βλεπει αγγειοχειρουργός?

Ευχαριστω

 

καλησπερα.εγω στην εγκυμοσυνη μου με παρακολουθουσε αιματολογος

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι. οταν εχεις θρομβοφιλια μαζι εμ τον γυναικολογο σου σε παρακολουθει αιματολογος η μπορει να σε βλεπει αγγειοχειρουργός?

Ευχαριστω

 

Οπωσδήποτε και αιματολόγος. Ο καθένας στην ειδικότητα του. Όπως πχ αν έχεις και θυροειδή θα πας και στον ενδοκρινολόγο.

 

Μια φορά το μήνα έκανα τις αιματολογικές στο λαϊκό και οι γιατροί εκεί μου έλεγαν τη δόση των ενεσών. Επίσης, κάποια στιγμή είχα πάει και σε ιδιώτη αιματολόγο για δεύτερη γνώμη.

 

είχα πάει και σε αγγειοχειρούργο και μου είχε προτείνει καλσόν εγκ/σης ειδικό.

 

Τέλος μετά τη γέννα επειδή συνεχίζεις να κάνεις ενέσεις ο γυν/γος πρέπει να συννενοηθεί με τον αιματολόγο του νοσοκομείου για τη δόση σου.

Link to comment
Share on other sites

με όσες έχετε θρομβοφιλία και έχετε ήδη γεννήσει.

Επειδή θέλω πολύ να θηλάσω αλλά ακόμα δεν έχω ρωτήσει το γιατρό μου, με clexane επιτρέπεται ο θηλασμός;

 

ναι, κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχει και μια url για φάρμακα να τσεκάρεις γενικά ποια επιτρέπονται αλλά δε τη θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θέλω πολύ να θηλάσω και είχα άγχος μήπως δεν επιτρέπεται λόγω των ενέσεων.

Όταν πλησιάζουμε στο τέλος θα ρωτήσω και τον παιδίατρο που θα έχω γιατί είναι γνωστός μου, ώστε ότι και να μου πουν στο νοσοκομείο να είμαι απόλυτη.

Link to comment
Share on other sites

με όσες έχετε θρομβοφιλία και έχετε ήδη γεννήσει.

Επειδή θέλω πολύ να θηλάσω αλλά ακόμα δεν έχω ρωτήσει το γιατρό μου, με clexane επιτρέπεται ο θηλασμός;

 

Συνήθως ό,τι επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται και στο θηλασμό.

Εγώ θήλασα κανονικά. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θέλω πολύ να θηλάσω και είχα άγχος μήπως δεν επιτρέπεται λόγω των ενέσεων.

Όταν πλησιάζουμε στο τέλος θα ρωτήσω και τον παιδίατρο που θα έχω γιατί είναι γνωστός μου, ώστε ότι και να μου πουν στο νοσοκομείο να είμαι απόλυτη.

 

καλά κάνεις και ενημερώνεσαι ΠΡΙΝ τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια τι ακριβώς σας είπαν οι γιατροί να προσέχετε στη διατροφή;;;; . Εγώ ξεκίνησα σήμερα αυτές τις ενέσεις και πήγα σε φαρμακείο γιατί τρέμω να την κάνω μόνη μου. Πειράζει αν αργότερα αλλάξω την ώρα που τις κάνω;;; Να στε καλά και καλές γιορτές! Ευχαριστώ

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι ακριβώς σας είπαν οι γιατροί να προσέχετε στη διατροφή;;;; . Εγώ ξεκίνησα σήμερα αυτές τις ενέσεις και πήγα σε φαρμακείο γιατί τρέμω να την κάνω μόνη μου. Πειράζει αν αργότερα αλλάξω την ώρα που τις κάνω;;; Να στε καλά και καλές γιορτές! Ευχαριστώ

 

 

Καλό θα ήταν να μάθεις να τις κάνεις μόνη σου, εφόσον θα τις κάνεις για πολύ καιρό. Δεν είναι τίποτα. Θα συνηθίσεις. Απλά να μην τρίβεις την περιοχή μετά για να μην κάνει μελανιά.

 

Σχετικά με τη διατροφή, εμένα δεν μου είπαν τίποτα απολύτως. Συνεχίζω να τρώω ό,τι έτρωγα και πριν και δεν είδα κάποια διαφορά.

 

Για την ώρα, δεν ξέρω να σου πω. Λένε ότι καλό είναι να την κάνεις πάντα την ίδια ώρα κάθε μέρα. Για την αλλαγή ώρας, ρώτα το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.πριν κατι μερες εμαθα κ εγω οτι ειμαι εγκυος.πηγα εχθες στον γιατρο δεν μου εκανε υπερυχο κολπικο.γτ αυτος δεν ειανι υπερ κ δεν κανει.τελος του μηνα μου ειπε να κανω κ τριτη χοριακη κ αν ειναι πανω απο 7000 θα κανω κοιλιακο υπευχο κ θα αρχισω κ εγω ενεσεις ηπαρινης λογο ενδομητριου θανατου σε προηγουμενη εγκυμοσυνη.δεν με φοβιζει τοπιτα ομως αρκει να τα καταφερω να κρατησω το νινακι μου αγκαλια

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είχαν πει όχι αλάτι και γλυκά. Προσέξτε να μην πάρετε πολλά κιλά! Ειδικά τους τελευταίους μήνες μπαίνουν πιο εύκολα.

 

Ποτέ δεν έκανα τις ενέσεις μόνη μου (κακώς - πολύ κακώς)! Δεν μπορούσα! Τις έκανε ο άντρας μου. Πάντα την ίδια ώρα. Αν θέλεις να αλλάξεις ώρα, να το κάνεις σταδιακά καθημερινά, μη το κάνεις πχ σήμερα βράδυ και αύριο πρωί. Λίγο λίγο μεχρι να το πας εκεί που θες.

 

κολπικό υπέρηχο μου είχε κάνει αρχικά για να δει εμβρυικά στοιχεία κι ότι δεν είναι εξωμήτριο και μετά κοιλιακά. Με 2 αποβολές δεν ήθελε να το διακινδυνευει και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι ακριβώς σας είπαν οι γιατροί να προσέχετε στη διατροφή;;;; . Εγώ ξεκίνησα σήμερα αυτές τις ενέσεις και πήγα σε φαρμακείο γιατί τρέμω να την κάνω μόνη μου. Πειράζει αν αργότερα αλλάξω την ώρα που τις κάνω;;; Να στε καλά και καλές γιορτές! Ευχαριστώ

 

 

λοιπον κανω και εγω αντιπηκτικες και με παρακολουθει αιματολογος. εμενα ο γιατρος μου ειπε να τις κανω την ιδια ωρα,αλλα μπορω να εχω αποκλιση + - μια ωρα.αν δηλαδη τις κανω στις δυο το μεσημερι ,εχω περιθωριο απο τις μια εως στις τρεις.για την διατροφη δεν μου ειπε τιποτα, απλως να προσεχω τα κιλα μου γιατι ηδη εχω καποια κιλα παραπανω προ εγκυμοσυνης.

οσο για το τριψιμο καλα λεει η newbie, αλλα εμενα μου ειπε ο γιατρος να ασκω πιεση ( σε λογικα πλαισια) στο σημειο που εκανα την ενεση για λιγο. η ενεση μου ειπε οτι γινεται καθετα στην κοιλια ανασηκωσουμε λιγο το δερμα της κοιλιας ή το πιανουμε με τα δυο δαχτυλα και εκει κανουμε την ενεση.

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει καμία σας πόσο κοστίζει η εξέταση anti Xa και αν καλύπτεται απ΄ τα ταμεία;

 

τι ταμείο έχεις; Εγώ δημόσιο, μου την έγραφαν, τη θεωρούσα και την έκανα στο λαϊκό χωρίς να πληρώνω. Δεν πρέπει να κοστίζει πολύ όμως. Ιδιωτικά σίγουρα πιο πολύ κοστίζει.

 

Πάντως οι ελεγκτές που δε τη γνώριζαν και δεν ήταν σίγουροι αν καλύπτεται έγραφαν την υποσημείωση " εφόσον καλύπτεται". Βέβαια πλέον είναι ηλεκτρονικά οπότε φαίνεται κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...