Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα.Μετα απο 2 παλλινδρομες και μια αρνητικη χοριακη,ενω εκανα ηπαρινη και επαιρνα σαλοσπιρ,δεν ξερω πια τι να κανω.Εχω κανει εξετασεις και ειμαι θρομβοφιλικη.Θελω να σας ρωτησω μηπωσ τα παραπανω κιλα δημιουργουν το προβλημα?Στην τελευταια προσπαθεια ημουν 92 κιλα και εκανα κλεξαν 0,4.Λετε να μην ηταν αρκετη η δοση?Αν ξερετε καποιον καλο αιματολογο να μου συστησετε,σας παρακαλω να το κανετε.Θελω η επομενη προσπαθεια να ειναι επιτυχης.Βεβαια θελω να χασω γυρω στα 20 κιλα.Ευχριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Λόγω θρομβοφιλίας κι εγώ (μετά από 2 παλίνδρομες, στην 2η μονο έκανα ενέσεις αλλά μάλλον ήταν ήδη αργά) ο αιματολόγος μου σύστησε ενέσεις innohep 0,35 (είμαι 55 κιλά) να ξεκινώ από την 14η μερα του κύκλου με την υποψία εγκυμοσύνης κ' εφοσον επιβεβαιωθεί εγκυμοσύνη, ένα μηνά μετά την έναρξη της αγωγής να κάνω μέτρηση Anti-Xa δραστικότητας, με βάση την οποία θα καθορίζουμε αν θα αυξάνουμε τη δόση. Καλό είναι να σε παρακολουθεί αιματολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μετα απο 2 παλλινδρομες και μια αρνητικη χοριακη,ενω εκανα ηπαρινη και επαιρνα σαλοσπιρ,δεν ξερω πια τι να κανω.Εχω κανει εξετασεις και ειμαι θρομβοφιλικη.Θελω να σας ρωτησω μηπωσ τα παραπανω κιλα δημιουργουν το προβλημα?Στην τελευταια προσπαθεια ημουν 92 κιλα και εκανα κλεξαν 0,4.Λετε να μην ηταν αρκετη η δοση?Αν ξερετε καποιον καλο αιματολογο να μου συστησετε,σας παρακαλω να το κανετε.Θελω η επομενη προσπαθεια να ειναι επιτυχης.Βεβαια θελω να χασω γυρω στα 20 κιλα.Ευχριστω.

 

καλό είναι να δείς ένα αιματολόγο για την δόση.

είχα ξεκινήσει και εγώ με την clexane 0,4 και στην πορεία η μικρούλα δεν μεγάλωνε όπως έπρεπε.διπλασιάσαμε την δόση και είναι σταθερή η κατάσταση της.είναι πολύ μικρή μέν αλλά μεγαλώνει αργά και σταθερά.είναι σημαντικό να καθοριστεί η σωστή δόση από την αρχή για να αποφύγετε κάποιες καταστάσεις στην συνέχεια.εφόσων δεν υπάρχουν κι αλλοί παράγοντες.

εύχομαι όλα να πάνε καλά στην επόμενη σου προσπάθεια.

ένα είναι το σίγουρο πάντως για όλες εμάς.θέλει γερή υπομονή.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας και η αλήθεια είναι ότι μου έχετε δώσει πολύ κουράγιο.

Θα ήθελα την βοήθειά σας. Η δική μου ιστορία είναι η εξής. Διανύω την 17η εβδομάδα της κύησης. Είμαι ετεροζυγώτης στην MTHFR. Η αιματολόγος μου είπε να παίρνω μόνο salospir 100mg και βλέπουμε. Σέναν υπέρηχο που έκανα εχθές η γυναικολόγος μου είπε ότι είδε ένα έμφρακτο στον πλακούντα (αυτό σημαίνει ότι κάποιος θρόμβος έφραξε ένα αγγείο) και τώρα πρέπει να πάρω κι εγώ ηπαρίνη.

Μ' έχει φοβήσει το έμφρακτο. Εχει κάποια από σας παρόμοια εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι

και πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι έχω αγχωθεί τόσο που δεν κοιμάμαι.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και απο μένα.Εγω ειχα μια αποβολή και ο γιατρός είπε οτι δεν υπήρχε αιτία.Οταν ξαναεμεινα εγκυος είχα τα ιδια προβλήματα με την πρώτη κυηση και ο γιατρός μου έδωσε clexane 0,4 ml χωρίς να χω κάνει κάποια ειδική εξέταση αν έχω θρομβοφιλία παρα μου είπε μετά την 24 εβδομάδα να επισκεφτώ τον αιματολόγο του μαιευτηρίου να κανω μια εξέταση για να αύξησω την δόση.Δε ξέρω τι εξέτασεις χρειαζεται να κάνω και που να τις κάνω;Είναι ακριβες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

kalhspera se oles tis melouses manoules!!!!

kano clexan apo thn proth mera ths egkumosunhs mou !!!!

mexri thn 26 evdomada ekana clexane 6000 kai tora kano clexane 8000 logo

ton kilon pou phra!!!otan allaxa tis eneshs kai phra megalhteres ponousa gia 5 hmeres!!!ase pou einai dyskolo na vreis tis eneshs!!!!

elpizo na pane ola kala mexri telous kai na do to kortsaki mou kala!!!!!

kathe mhna pao sthn aimatologo mou kai dino 50 ?:mad:!!!!!!!!!!!!!!!!tha kano opoia thysia xreiastei arkei na thn:p do!!!!filiakia

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! είμαι νέα μαμά στην παρέα. είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης και μόλις χθες έκανα το τεστ για τη θρομβοφιλία. η αιματολόγος αλλά και η γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω ενέσεις fraxiparine 0.3 και ότι θα τις συνεχίσω ακόμη κι αν το τεστ βγει αρνητικό! η αλήθεια είναι ότι η μητέρα μου έπαθε θρόμβωση μετά την γέννηση του 5ου παιδιού. απλά προβληματίζομαι πως είναι δυνατό μόνο εξαιτίας του ιστορικού της μητέρας μου να κάνω ηπαρίνη εφόσον δεν έχω θρομβοφιλία;

σας παρακαλώ αν κάποια έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας απαντήσει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! είμαι νέα μαμά στην παρέα. είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης και μόλις χθες έκανα το τεστ για τη θρομβοφιλία. η αιματολόγος αλλά και η γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω ενέσεις fraxiparine 0.3 και ότι θα τις συνεχίσω ακόμη κι αν το τεστ βγει αρνητικό! η αλήθεια είναι ότι η μητέρα μου έπαθε θρόμβωση μετά την γέννηση του 5ου παιδιού. απλά προβληματίζομαι πως είναι δυνατό μόνο εξαιτίας του ιστορικού της μητέρας μου να κάνω ηπαρίνη εφόσον δεν έχω θρομβοφιλία;

σας παρακαλώ αν κάποια έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας απαντήσει!!!!!!!!

 

siggaritiria!den mou etixe kati paromoio epeidi egw eimai thromvofiliki kai ekana 2 clexane twn 40 + aspirini.omws esena i dosi sou einai xamili gia na exeis aimoragies kai einai gia proliptikous logous.kako den kanei.isa isa tha aimatwnetai kalitera i mitra kai kata epektasi kaliteri anaptiksi tou mwrou.to eixa psaksei poli to thema epeidi emena mou dimiourgise provlima i thromvofilia stin anaptiksi tou mwrou.itan IUGR kai gennithike me poli xamilo varos stin 32 week.den trefotane kala kai ipirxe auksimeni pithanotita na min ta kataferei na gennithei.to oti eftase stin 32 itan thauma.telospantwn!

i aktinologos mou den exei thromvofilia alla kai auti epathe auto pou eixa pathei kai egw se arketes egkimosines tis.(exase 3 mwra) kai gennise 3 me tin voitheia twn antipiktikwn.

episis stin egkimosini to aima exei tin tasi apo mono tou na pizei ligo perissotero gia prostasia tis egkiou apo aimoragies.

elpizw na voithisa ligaki.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

kalhspera se oles tis melouses manoules!!!!

kano clexan apo thn proth mera ths egkumosunhs mou !!!!

mexri thn 26 evdomada ekana clexane 6000 kai tora kano clexane 8000 logo

ton kilon pou phra!!!otan allaxa tis eneshs kai phra megalhteres ponousa gia 5 hmeres!!!ase pou einai dyskolo na vreis tis eneshs!!!!

elpizo na pane ola kala mexri telous kai na do to kortsaki mou kala!!!!!

kathe mhna pao sthn aimatologo mou kai dino 50 ?:mad:!!!!!!!!!!!!!!!!tha kano opoia thysia xreiastei arkei na thn:p do!!!!filiakia

 

mou etixe kai emena na kanw 1 clexane twn 80 kai ponesa pio poli apo oti me tis 40.einai pio xontri i sirigga.ekana omws 2 twn 40 opws mou eipe kai o giatros mou kai i aktinologos mou.

omws gia kalitero apotelesma tha sou elega na pairneis 2 twn 40 kai na vazeis ana 12wro.emena auto eswse to koritsaki mou.epeidi otan vazeis tin clexane dra gia 24 wres.omws i drasi tis oso plisiazei na kleisei to 24wro fthinei.me to 12wro tha exeis pio statheri antipiktiki drasi kai tha ponas kai pio ligo apo tin enesi kai einai kai pio eukolo na vriskeis tis 40.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια,τελευταια εχω φαει μια φρικη με τις αντιπηκτικες και ολο στο νου μου εχω μην και μπαινει πολυ βαθια η βελονα και φτασει τα μωρα...Τις κανω πλαγια στην κοιλια και με γωνια ,οχι καθετα,αλλα εχω φαει κολλημα και καθε μερα σκεφτομαι το ιδιο πραγμα.Υπαρχει περιπτωση αυτη η βελονα των 2εκ.να φτασει τα εμβρυα?Ξερω οτι μαλλον ειναι απιθανο αλλα θελω επιβεβαιωση...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

 

Είμαι και εγώ κορίτσι της ηπαρίνης αλλά και του ζαχαρου και του θυροειδή μαζί!!!Τώρα τα ανακάλυψα όλα σε αυτήν την εγκυμοσύνη..αφού εχασα 3!!!Τέλοςπάντων, εχετε δικιο για το μοιρασμα της δόσης ανα δωδεκάωρο.είναι καλύτερο.Και εγώ κάνω innohep των 0.35 και την κάνω μισή πρωί μισή βράδυ.Επίσης στο πρώτο post κάποια κοπέλα ρωτουσε αν τα κιλά παίζουν ρόλο.Φυσικά και παίζουν!!!Στην αρχή μου είχαν πει οτι μόλις δω θετικό τεστ εγκυμοσύνης ξεκινάω αντιπηκτική το μισό του βάρους μου, και μόλις επισκεπτώ γυναικολόγο κατευθείαν μετά και αιματολόγο για να κάνει ειδική εξέταση πόση ηπαρίνη χρειάζεται ο οργανισμός.και καθε μηνα επανελεγχο-όπως προείπε και κάποια κοπέλα- γιατι όσο προχωρά η εγκυμοσύνη οι ανάγκες του οργανισμού αυξάνονται!!!

Τάλος προσοχή στο ζαχαρό σας γιατί πολλοί γιατροί μου είπαν θρομβοφιλία και ζάχαρο είναι συχνοί συνοδοιπόροι!!!

Καλή συνέχεια σε όλες μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,τελευταια εχω φαει μια φρικη με τις αντιπηκτικες και ολο στο νου μου εχω μην και μπαινει πολυ βαθια η βελονα και φτασει τα μωρα...Τις κανω πλαγια στην κοιλια και με γωνια ,οχι καθετα,αλλα εχω φαει κολλημα και καθε μερα σκεφτομαι το ιδιο πραγμα.Υπαρχει περιπτωση αυτη η βελονα των 2εκ.να φτασει τα εμβρυα?Ξερω οτι μαλλον ειναι απιθανο αλλα θελω επιβεβαιωση...

 

 

Μην ανησυχείς ψυχή!!!το έχω ρωτησει και αυτό για να ξέρω οταν αργότερα φουσκώσω και μου είπαν οτι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ απολυτως πρόβλημα.Και επισης ρωτησα αν μπορώ εναλλακτικά να την κάνω στο μπουτι και μου ειπε οτι δεν ειναι τοσο απλό.Γινεται μεν αλλά πρέπει να αλλάξει η δόση της ηπαρίνης γιατι δεν υπάρχει τοση απορόφηση από εκεί.(κατι τετοιο τελοσπάντων!)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,τελευταια εχω φαει μια φρικη με τις αντιπηκτικες και ολο στο νου μου εχω μην και μπαινει πολυ βαθια η βελονα και φτασει τα μωρα...Τις κανω πλαγια στην κοιλια και με γωνια ,οχι καθετα,αλλα εχω φαει κολλημα και καθε μερα σκεφτομαι το ιδιο πραγμα.Υπαρχει περιπτωση αυτη η βελονα των 2εκ.να φτασει τα εμβρυα?Ξερω οτι μαλλον ειναι απιθανο αλλα θελω επιβεβαιωση...

 

 

συμφωνώ με την elenivolos. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το μωρό! Είναι καλά προστατευμένο. Το είχα ρωτήσει και γω στο γιατρό μου. Είναι φυσιολογική απορία.

 

Καλή συνέχεια κορίτσια!!! Κουράγιο! Αξίζει ο κόπος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Εγώ έκανα καισαρική (λόγω προβλήματος στα μάτια) και μου έκαναν επισκληρίδειο. Είχα σταματήσει τις ενέσεις 2 24ωρα πριν τον τοκετό.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου είχε πει η αιματολόγος να κάνω μία ένεση για 40 ημέρες. Μου έκαναν έλεγχο των αιμοπεταλίων όμως 4 μέρες μετά τον τοκετό για να δουν μήπως είχαν πέσει πολύ και μετά μου είπαν να συνεχίσω τις ενέσεις. Υπομονή... Τουλάχιστον μετά υπάρχει μπόλικο δέρμα για τσίμπημα, δεν είναι τσίτα η κοιλιά να σε δυσκολεύει! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσακια. χρειαζομαι την βοηθεια σας. ειμαι στην 13η εμβδομαδα και ξεκινησα να κανω ηπαρίνη (clexane 0.2) πριν απο 2 μηνες δεν εχω θρομβοφιλια αλλα εχω κανει 2 παιδακια με iugr (ενδομητρια καθυστεριση αναπτυξης) ο μεγαλος μου γεννηθηκε 2200γρ και ο μικρος 1880γρ στην 34-35 εβδομαδα και οι δυο. κανω αυτην την αγωγη μηπως και αυτην την φορα εχουμε ενα πιο μεγαλο μωρακι και ισως που το ευχομαι να ξεπερασουμε την 35η εβδομαδα. εσεις που κανετε τις ενεσεις αυτες ειδατε αποτελεσματα??? σας παρακαλω βοηθιέστε με γιατι φοβαμαι παρα πολυ..

mamax4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θελω τη βοήθεια σας!!! Εχω θρομβοφιλία και κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης ενέσεις και παίρνω και σαλοσπιρ. Από την 6η εβδομάδα είχα καφέ υγρά για περιπου 2 εβδομάδες, την 10η εβδομάδα είδα αιμα αρκετό για μια στιμγή και στη συνέχεια καφέ αιμα για 5-6 μέρες. Μετα τίποτα για λίγες μέρες. Χθες έκανα αυχενική, ήταν μια χαρά όλα και σήμερα πάλι 1 σταγόνα μεγάλη αίμα!!!:-( Και σκέφτομαι...ύπάρχει περίπτωση να είναι από τις ενέσεις;;; Είχατε κι εσείς τέτοια;;; Να σας πω ότι δε με παρακολουθεί αιματολόγος και φοβάμαι ότι ίσως είναι μεγάλη η δοση και μου δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Για αυτό το λόγο θελω αν καποια κοπέλα ξέρει να μου πει πώς μπορώ να κλείσω ραντεβού στο Λαικό με αιματολόγο και συγκεκριμέναη με την κ. Κώτση που διαβασα στο φορουμ καλά λόγια!!! Σας ευχαριστώ!!;)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!! Τελικά βρήκα άκρη και πήγα στην Κώτση. Μου είπε να κανω anti xa, d dimmers, aptt και αιμοπετάλια. Οι δυο πρώτες εξετάσεις στη βιοιατρική κοστίζουν 95€. Παρ όλα αυτά διαβασα ότι στο λαικό και στο αττικό κοστίζουν πιο λίγο. Ισχύει;;;; Η Κώτση γιατί δε μου πε να τις κάνω στο λαικό;;; Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου΄!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Λαϊκό μπορείς να τις κάνεις κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή στις 10 αφού έχεις κάνει την ένεση στις 6 το πρωϊ και πληρώνεις 27 ευρώ. Αποτελέσματα παίρνεις κάθε Τετάρτη τηλεφωνικά. Είναι πάρα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λαϊκό μπορείς να τις κάνεις κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή στις 10 αφού έχεις κάνει την ένεση στις 6 το πρωϊ και πληρώνεις 27 ευρώ. Αποτελέσματα παίρνεις κάθε Τετάρτη τηλεφωνικά. Είναι πάρα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

 

Σ ευχαριστώ παρα πολύ! Εψαξα κι εγώ και το έμαθα αλλά αυτό για τις μέρες δεν το ήξερα! Να σαι καλά!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...