Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Θα σου πω, μπορεί να φάει μόνη της ένα μπιφτεκακι γύρω στα 70γρ (προ ψησίματος) ή να αφήσει κ ελάχιστο κ παράλληλα της δίνω εγώ λίγα λαχανικά με το κουτάλι (όχι αλεσμένα άλλα μικρά κομματάκια) γιατί γλιστράνε κ δε μπορεί να τα πιάσει. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει να τρώει ολομόναχη κ εκ των πραγμάτων δε μπορεί να πιάσει πχ την βρασμενη πατάτα με λάδι ή το φασολακι επειδή γλιστραει. Τώρα για το μετά... Εάν δει ότι κρατάω γιαούρτι τρελαίνεται κ το θέλει οπωσδήποτε (όσο κ να έχει φάει)!

Η αλήθεια είναι πως αν θέλω να την ταιζω με τις ώρες μπορεί να φάει κ παραπάνω αλλά στη μισή ώρα+ σταματάω γιατί μετά χάνεται η μπάλα με το πρόγραμμα κ τα γεύματα. 

Μια χαρά μου ακούγεται σαν ποσότητα το φαγητό πάντως. Αν νομίζεις ότι όντως πεινάει μετά το μισάωρο , θες να δοκιμάσεις να κρατά μόνη της το μπιφτέκι εκτός τραπεζιού ; Ή γενικά οτιδήποτε άλλο μπορεί να κρατήσει στο χέρι αλλά να φύγετε από το τραπέζι. Αν όντως πεινάει, θα το φάει λογικά και σένα δε θα σε δεσμεύει στο τραπέζι να την ταισεις, αν τρώει απλά από συνήθεια φαντάζομαι θα σταματήσει. Λέω τώρα...δε ξέρω... αυτό θα δοκίμαζα πάντως...

 

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Τη λέξη απαγορεύεται που δεν είχα πει :-P Τέλος πάντων, λύθηκε αυτό. Εξάλλου και το "υποχρεωτικό" δεν ισχύει σε τίποτα βασικά. Δηλαδή και αλάτι να βάλεις που όντως απαγορεύεται, δεν θα σου φέρει την πρόνοια, οπότε όλα συμβουλές είναι.

 

 

Καλά το να είναι ενημερωμένος στα εμβόλια και να σου πει τι προκαλεί αλλεργία δεν είναι αυτονόητο; Είναι κάτι που τον καθιστά καλό; Είναι τα πολύ βασικά της δουλειάς του, αν δεν είναι εντάξει σε αυτά τότε τι; Στα υπόλοιπα συμφωνώ, αν και το "ψάχνεται" κανονικά περιλαμβάνει και τα διατροφικά θέματα. 

 

 

Και τα παραδείγματα αυτά πάντως διατροφή είναι. Απ'ο,τι καταλαβαίνω το πιο συνηθισμένο είναι να θεωρούμε ότι για τη διατροφή όσο είναι βρέφος τον θεωρούμε αρμόδιο αλλά μετά όχι τόσο;

 

 

Εμείς ίσως επειδή μέχρι 3 μηνών είχαμε τέτοιο θέμα και η όλη ενασχόληση με την παιδίατρο αφορούσε αυτό, ίσως γι'αυτό μας έμεινε να τη ρωτάμε και μετά.

 

Στο πώς θα μαγειρέψετε όταν άρχισαν οι στερεες τους ρωτούσατε; Πχ αν θα είναι βραστό ή στον ατμό, ποτε μπορεί να φάει μαγειρεμένο στο φούρνο κλπ; Ή απλά σας έλεγαν ποια συστατικά να βάζετε; Εμείς όπως καταλαβαίνετε τα ρωτήσαμε και αυτά, χαχα!

 

Για το αν απαντάνε στα τηλέφωνα πάντως δεν νομίζω ότι σημαίνει αν είναι καλοί. Κάποιος μπορεί να απαντάει επειδή δεν έχει και πολλούς ασθενείς. Ή το αντίθετο. Η δικιά μας πχ δεν απαντάει ποτέ και στέλνει μήνυμα ότι θα μας καλέσει το βράδυ. Και όντως μας καλεί. Ξέρουμε όμως ότι έχει φουλ ιατρείο κάθε μερα και συναντάμε τουλάχιστον 3 οικογένειες όποτε πάμε (προ κορωνοιου), οπότε γι'αυτό δεν απανταει (προφανώς αν γράφαμε ότι είναι επείγον θα μας έπαιρνε) 

Ναι διατροφή είναι όντως , το θέμα με την αλλεργία του μωρού. Αλλά όπως έγραψα δεν είπα ότι γενικά δεν την ακούω σε θέματα διατροφής, κάνω εισαγωγή των διαφόρων τροφίμων οπότε έχω το οκ , δεν κάνω του κεφαλιού μου, απλώς στο συγκεκριμένο θέμα των αλεσμενων θεωρώ ότι πρέπει να δώσω. Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνω ότι ο καθένας μας και η καθεμία εδώ μέσα, έχουμε διαφορετικά στάνταρ για το τι είναι καλός παιδίατρος, όλοι έχουμε δίκιο, απλώς είναι διαφορετικά επειδή είμαστε και διαφορετικοί άνθρωποι. Όλοι έχουμε κάποιο λόγο που επιλέξαμε τους συγκεκριμένους γιατρούς. Αλλά εφόσον υπάρχει και η δυνατότητα να συζητάμε μεταξύ μας για διάφορα θέματα που αφορούν τα παιδιά όπως η διατροφή ή οτιδήποτε άλλο, είναι ωραίο γιατί ακούς κι άλλες απόψεις και εμπειρίες και ενημερώνεσαι. Πάνω σε αυτό και εγώ λοιπόν ρωτάω διαφορά πράγματα για τη διατροφή, για τον ύπνο κτλ. Μη νομίζετε ότι θα σας αφήσω ήσυχες χαχα χαχα:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι πως στην περιοχή μου δεν υπάρχει παιδίατρος που να γνωρίζει από θηλασμό, ούτε από διατροφή. Αν υπήρχε και ήταν και καλός στα ιατρικά θα τον προτιμούσα φυσικά. Εφόσον δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στο παιδί μου ώστε να χρειάζεται να το παρακολουθήσω παραπάνω (προβλήματα θηλασμού, αλλεργίες, άλλα προβλήματα φτου κακα μακριά από εμάς) μένω ευχαριστημένη με τον παιδίατρο που σηκώνει τα τηλέφωνα, είναι συζητήσιμος, δεν δίνει εύκολα φάρμακα και προσέχει το παιδί στα ιατρικά. Δεν θα ξενιτευτώ δηλαδή για να βρω υποστήριξη στη διατροφή. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Μια χαρά μου ακούγεται σαν ποσότητα το φαγητό πάντως. Αν νομίζεις ότι όντως πεινάει μετά το μισάωρο , θες να δοκιμάσεις να κρατά μόνη της το μπιφτέκι εκτός τραπεζιού ; Ή γενικά οτιδήποτε άλλο μπορεί να κρατήσει στο χέρι αλλά να φύγετε από το τραπέζι. Αν όντως πεινάει, θα το φάει λογικά και σένα δε θα σε δεσμεύει στο τραπέζι να την ταισεις, αν τρώει απλά από συνήθεια φαντάζομαι θα σταματήσει. Λέω τώρα...δε ξέρω... αυτό θα δοκίμαζα πάντως...

Ναι σαν ποσότητα είναι καλή δε λέω, αλλά το θέμα είναι με όσα δε μπορεί να πιάσει τι να κάνω... Εσένα περίπου πόσο τρώει; Κ της δίνεις να τα πιάνει όλα με τα χεράκια; Θα το κάνω αυτό που λες, δηλαδή θα δω αν τρώει κάτι ενώ δεν είναι στο καρεκλακι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Ναι σαν ποσότητα είναι καλή δε λέω, αλλά το θέμα είναι με όσα δε μπορεί να πιάσει τι να κάνω... Εσένα περίπου πόσο τρώει; Κ της δίνεις να τα πιάνει όλα με τα χεράκια; Θα το κάνω αυτό που λες, δηλαδή θα δω αν τρώει κάτι ενώ δεν είναι στο καρεκλακι. 

Όχι εμένα μόλις άρχισε να δαγκώνει τα κομμάτια. Πρόσφερα κομμάτια από όταν έκλεισε τον ένατο μήνα. Τα πετούσε κάτω. Τώρα τελευταία άρχισε να τα δαγκώνει. Της έχω δώσει ψωμί, αυγό ( από το οποίο έφαγε το ένα τέταρτο σε ποσότητα) και χθες έκανα μπισκότα βρώμης δικά μου για να δαγκώνει. Από το ένα μπισκότο έφαγε λιγότερο από ένα τέταρτο σε ποσότητα, το άλλο το έβαλα στη φρουτοκρεμα. Δεν είναι σε καμία φάση να την ταισω μόνο με κομμάτια, το παιδί θα μείνει νηστικό, τα σπουργίτια κυριολεκτικά τρώνε περισσότερο. Επίσης εμένα θέλει να τη ταισω εγώ, αν της δώσω κάτι να πιάσει παίζει και το πετάει. :-PΕντάξει θέλει χρόνο , τι να κάνουμε.

 

Αυτό που σου πρότεινα είναι βάσει πώς περιγράφεις το δικό σου παιδί που φαίνεται αρκετά πιο προχωρημένο από το δικό μου στο να τρώει μόνο του κομμάτια, όχι γιατί το έχω δοκιμάσει η ίδια. Θα την τάιζα κανονικά ένα μισάωρο, να είμαι σίγουρη ότι έφαγε επαρκώς και μετά θα της έδινα κάτι στο χέρι που μπορεί να το πιάσει κι αν πεινάει καλώς, αν όχι θα χάσει το ενδιαφέρον της πιστεύω. Για να μη γίνεται και κουραστικό να τη κυνηγάς να φάει πάνω από μισάωρο και για σένα και για αυτήν που αν τελικά δεν πεινάει , ανοίγει στόμα από συνήθεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Όχι εμένα μόλις άρχισε να δαγκώνει τα κομμάτια. Πρόσφερα κομμάτια από όταν έκλεισε τον ένατο μήνα. Τα πετούσε κάτω. Τώρα τελευταία άρχισε να τα δαγκώνει. Της έχω δώσει ψωμί, αυγό ( από το οποίο έφαγε το ένα τέταρτο σε ποσότητα) και χθες έκανα μπισκότα βρώμης δικά μου για να δαγκώνει. Από το ένα μπισκότο έφαγε λιγότερο από ένα τέταρτο σε ποσότητα, το άλλο το έβαλα στη φρουτοκρεμα. Δεν είναι σε καμία φάση να την ταισω μόνο με κομμάτια, το παιδί θα μείνει νηστικό, τα σπουργίτια κυριολεκτικά τρώνε περισσότερο. Επίσης εμένα θέλει να τη ταισω εγώ, αν της δώσω κάτι να πιάσει παίζει και το πετάει. :-PΕντάξει θέλει χρόνο , τι να κάνουμε.

 

Αυτό που σου πρότεινα είναι βάσει πώς περιγράφεις το δικό σου παιδί που φαίνεται αρκετά πιο προχωρημένο από το δικό μου στο να τρώει μόνο του κομμάτια, όχι γιατί το έχω δοκιμάσει η ίδια. Θα την τάιζα κανονικά ένα μισάωρο, να είμαι σίγουρη ότι έφαγε επαρκώς και μετά θα της έδινα κάτι στο χέρι που μπορεί να το πιάσει κι αν πεινάει καλώς, αν όχι θα χάσει το ενδιαφέρον της πιστεύω. Για να μη γίνεται και κουραστικό να τη κυνηγάς να φάει πάνω από μισάωρο και για σένα και για αυτήν που αν τελικά δεν πεινάει , ανοίγει στόμα από συνήθεια

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κ μένα είναι με τις μέρες της μη νομίζεις, δηλαδή τη μια θα φάει φουλ μόνη της με κομματάκια κ την αλλη (όπως σήμερα) έφαγε όπως λες σαν σπουργίτι κ δεν της έδωσα τίποτα άλλο γιατί νυστάζε. Θα δούμε στο επόμενο γεύμα τι θα κάνει! 

Θα τα φάει όλα κ το μικρό σου σιγά σιγά τι να κάνουμε, είναι μεταβατική περίοδος :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κατάλαβα καλά, όταν λέτε ότι δίνετε κομμάτια εννοείτε να τα δαγκώνουν και να κόβουν με τα δόντια οσο θελουν; Είχα καταλάβει ότι τους τα δίνατε με το κουταλάκι και γι'αυτό απορούσα γιατί δεν τρώνε, ενώ αλεσμένα έτρωγαν. Εμείς τα κομματάκια τα δίναμε με το κουταλάκι, έχοντας το πιάτο μπροστά της ώστε να μπορεί να πάρει αν θέλει, αλλά άρχισε να παίρνει με το χερακι ακριβώς ενός έτους, πιο πριν δεν ήθελε. Οπότε δεν άλλαξε και κάτι φοβερό όταν από αλεσμένα πήγαμε σε κανονικά κι έτσι δεν της έκανε εντύπωση, συνέχισε να τρώει όπως έτρωγε. Μετά σιγά σιγά μεγαλώναμε τα κομματάκια και κάποια στιγμή δώσαμε αυγό ή καρότο πχ ολόκληρα στο χέρι της να τα δαγκώνει όπως θέλει. Αυτό που λέτε μεγάλα κομμάτια που τα δαγκώνουν, σε τόσο μικρά παιδιά γίνεται στα παιδιά που ξεκίνησαν κατ'ευθειαν baby led weaning. Σε παιδιά που έτρωγαν αλεσμένα δύσκολο να πετύχει κατ'ευθειαν από αλεσμένα να περάσουν σε δάγκωμα, ίσως να κάνετε στην αρχή τα μικρά κομματάκια με το κουτάλι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αν κατάλαβα καλά, όταν λέτε ότι δίνετε κομμάτια εννοείτε να τα δαγκώνουν και να κόβουν με τα δόντια οσο θελουν; Είχα καταλάβει ότι τους τα δίνατε με το κουταλάκι και γι'αυτό απορούσα γιατί δεν τρώνε, ενώ αλεσμένα έτρωγαν. Εμείς τα κομματάκια τα δίναμε με το κουταλάκι, έχοντας το πιάτο μπροστά της ώστε να μπορεί να πάρει αν θέλει, αλλά άρχισε να παίρνει με το χερακι ακριβώς ενός έτους, πιο πριν δεν ήθελε. Οπότε δεν άλλαξε και κάτι φοβερό όταν από αλεσμένα πήγαμε σε κανονικά κι έτσι δεν της έκανε εντύπωση, συνέχισε να τρώει όπως έτρωγε. Μετά σιγά σιγά μεγαλώναμε τα κομματάκια και κάποια στιγμή δώσαμε αυγό ή καρότο πχ ολόκληρα στο χέρι της να τα δαγκώνει όπως θέλει. Αυτό που λέτε μεγάλα κομμάτια που τα δαγκώνουν, σε τόσο μικρά παιδιά γίνεται στα παιδιά που ξεκίνησαν κατ'ευθειαν baby led weaning. Σε παιδιά που έτρωγαν αλεσμένα δύσκολο να πετύχει κατ'ευθειαν από αλεσμένα να περάσουν σε δάγκωμα, ίσως να κάνετε στην αρχή τα μικρά κομματάκια με το κουτάλι.

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να ξεκινήσω με αλεσμένα, όμως κάποια στιγμή (μετακομιζαμε κ ξέχασα να πάρω μαζί μου το ραβδομπλεντερ) αναγκαστικά τα πάτησα με το πιρούνι κ έφαγε κανονικά (αυτό 7,5 μηνών). Έπειτα η παιδίατρος είπε να δίνουμε άνετα κάτι στο χέρι κλπ.

Μέχρι τους 10 μήνες έδινα κυρίως πατημένα ή το κρέας αλεσμένο. Εννοείται τροφές όπως είναι ο τραχανάς κ οι φακές δεν αλεσα ποτέ.

Εδώ κ δύο μήνες περίπου όμως δίνω κομματάκια(κυβακια σε μέγεθος περίπου νυχιού) τα αφήνω στο δίσκο κ προσπαθεί να πιάσει κ να φάει. Μπιφτέκι δηλαδή έτσι τρώει ή κοτόπουλο ή φρούτα. Αν βλέπω ότι γλιστράνε ή πέφτουν κ δε μπορεί, της τα δίνω με το χέρι μου ένα ένα τα κομματάκια. Τώρα πιάνει πολύ καλύτερα όμως, πάλι, τα γλιστερα αναγκαστικά πρέπει να τα δίνω με κουτάλι εγώ μικρά κομματάκια. Όμως δε θέλει με τίποτα κάποιες φορές το κουτάλι κ θέλει να τρώει μόνο ο,τι μπορεί να πιάσει με το χέρι. Έτσι περνάει η ώρα κ στο τέλος τρώει ελάχιστα. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά, μήπως πρέπει να επιστρέψω στα φουλ αλεσμένα ώστε να τρώει λίγο παραπάνω. Γενικά, δε διάβασα κάποια συγκεκριμένη μέθοδο, απλά έβλεπα ότι το παιδί καταφέρνει τα κομματάκια, γι'αυτό κ συνέχισα αλλά σίγουρα ποσότητα δεν τρώει όπως πριν! Κι έχω μπερδευτεί... 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να ξεκινήσω με αλεσμένα, όμως κάποια στιγμή (μετακομιζαμε κ ξέχασα να πάρω μαζί μου το ραβδομπλεντερ) αναγκαστικά τα πάτησα με το πιρούνι κ έφαγε κανονικά (αυτό 7,5 μηνών). Έπειτα η παιδίατρος είπε να δίνουμε άνετα κάτι στο χέρι κλπ.

Μέχρι τους 10 μήνες έδινα κυρίως πατημένα ή το κρέας αλεσμένο. Εννοείται τροφές όπως είναι ο τραχανάς κ οι φακές δεν αλεσα ποτέ.

Εδώ κ δύο μήνες περίπου όμως δίνω κομματάκια(κυβακια σε μέγεθος περίπου νυχιού) τα αφήνω στο δίσκο κ προσπαθεί να πιάσει κ να φάει. Μπιφτέκι δηλαδή έτσι τρώει ή κοτόπουλο ή φρούτα. Αν βλέπω ότι γλιστράνε ή πέφτουν κ δε μπορεί, της τα δίνω με το χέρι μου ένα ένα τα κομματάκια. Τώρα πιάνει πολύ καλύτερα όμως, πάλι, τα γλιστερα αναγκαστικά πρέπει να τα δίνω με κουτάλι εγώ μικρά κομματάκια. Όμως δε θέλει με τίποτα κάποιες φορές το κουτάλι κ θέλει να τρώει μόνο ο,τι μπορεί να πιάσει με το χέρι. Έτσι περνάει η ώρα κ στο τέλος τρώει ελάχιστα. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά, μήπως πρέπει να επιστρέψω στα φουλ αλεσμένα ώστε να τρώει λίγο παραπάνω. Γενικά, δε διάβασα κάποια συγκεκριμένη μέθοδο, απλά έβλεπα ότι το παιδί καταφέρνει τα κομματάκια, γι'αυτό κ συνέχισα αλλά σίγουρα ποσότητα δεν τρώει όπως πριν! Κι έχω μπερδευτεί... 

 

Όχι μην γυρίσεις στα αλεσμένα, είναι πισωγύρισμα. Το μωρό σου φαίνεται να τα πηγαίνει μια χαρά.  Σε αυτό το στάδιο της μετάβασης είναι αναμενόμενο να τρώει μικρότερες ποσότητες. Μπορείς πέρα από μικρά κομματάκια να δίνεις στενόμακρα, θα μπορεί να τα κρατάει καλύτερα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να ξεκινήσω με αλεσμένα, όμως κάποια στιγμή (μετακομιζαμε κ ξέχασα να πάρω μαζί μου το ραβδομπλεντερ) αναγκαστικά τα πάτησα με το πιρούνι κ έφαγε κανονικά (αυτό 7,5 μηνών). Έπειτα η παιδίατρος είπε να δίνουμε άνετα κάτι στο χέρι κλπ.

Μέχρι τους 10 μήνες έδινα κυρίως πατημένα ή το κρέας αλεσμένο. Εννοείται τροφές όπως είναι ο τραχανάς κ οι φακές δεν αλεσα ποτέ.

Εδώ κ δύο μήνες περίπου όμως δίνω κομματάκια(κυβακια σε μέγεθος περίπου νυχιού) τα αφήνω στο δίσκο κ προσπαθεί να πιάσει κ να φάει. Μπιφτέκι δηλαδή έτσι τρώει ή κοτόπουλο ή φρούτα. Αν βλέπω ότι γλιστράνε ή πέφτουν κ δε μπορεί, της τα δίνω με το χέρι μου ένα ένα τα κομματάκια. Τώρα πιάνει πολύ καλύτερα όμως, πάλι, τα γλιστερα αναγκαστικά πρέπει να τα δίνω με κουτάλι εγώ μικρά κομματάκια. Όμως δε θέλει με τίποτα κάποιες φορές το κουτάλι κ θέλει να τρώει μόνο ο,τι μπορεί να πιάσει με το χέρι. Έτσι περνάει η ώρα κ στο τέλος τρώει ελάχιστα. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά, μήπως πρέπει να επιστρέψω στα φουλ αλεσμένα ώστε να τρώει λίγο παραπάνω. Γενικά, δε διάβασα κάποια συγκεκριμένη μέθοδο, απλά έβλεπα ότι το παιδί καταφέρνει τα κομματάκια, γι'αυτό κ συνέχισα αλλά σίγουρα ποσότητα δεν τρώει όπως πριν! Κι έχω μπερδευτεί... 

 

Δ ειναι τοσο σημαντικο να φαει την ιδια ποσοτητα με τα αλεσμενα, οποτε μην σε απασχολει αυτο

Εχει χρονισει η μικρη σου; 

Αν θελεις γραψε για ποια συγκεκριμενα τροφιμα την δυσκολευουν κ δ τρωει πολυ μονη, να πουμε συγκεκριμενες ιδεες

Γτ πχ κ τα δικα μου δ ηθελαν να βλεπουν κουταλι,κ προτιμουσαν πηρουνι

Η μεγαλη σχεδον απο ενος τρωει μονη μια χαρα, ο μικρος ηθελε να τον ταιζω

Πχ αρακα, φασολια, ρεβυθια τα τρωγανε με πηρουνι. Στις φακες δεχοταν κουταλι ευτυχως

Μπορεις να δοκιμασεις κ λιγο πιο μεγαλα κομματια αφου της εδινες στο χερι

Πχ αν της δωσεις μπανανα θα κοψει μεγαλη μπουκια; 

Μηπως το κεφτεδακι να το αφηνεις ολοκληρο σαν σουτζουκακι να το δαγκωνει; 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός γιος μου δεν θέλει ούτε κουτάλι ούτε πηρούνι κ δεν θέλει ούτε να λερώνονται τα χέρια του οπότε καταλήγει να τρώει μόνο ότι δεν λερώνει, κεφτεδάκια, πατάτες, μακαρόνια πένες κλπ. Όσπρια δεν τρώει καθόλου κ του τα φτιάχνω σε στυλ κεφτεδάκια. Αντιμετώπισε κάποιος κάτι παρόμοιο? Κ αν ναι μεγαλώνοντας άλλαξε η συμπεριφορά αυτή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Όχι μην γυρίσεις στα αλεσμένα, είναι πισωγύρισμα. Το μωρό σου φαίνεται να τα πηγαίνει μια χαρά.  Σε αυτό το στάδιο της μετάβασης είναι αναμενόμενο να τρώει μικρότερες ποσότητες. Μπορείς πέρα από μικρά κομματάκια να δίνεις στενόμακρα, θα μπορεί να τα κρατάει καλύτερα.

 

Just now, vicky86 είπε:

Δ ειναι τοσο σημαντικο να φαει την ιδια ποσοτητα με τα αλεσμενα, οποτε μην σε απασχολει αυτο

Εχει χρονισει η μικρη σου; 

Αν θελεις γραψε για ποια συγκεκριμενα τροφιμα την δυσκολευουν κ δ τρωει πολυ μονη, να πουμε συγκεκριμενες ιδεες

Γτ πχ κ τα δικα μου δ ηθελαν να βλεπουν κουταλι,κ προτιμουσαν πηρουνι

Η μεγαλη σχεδον απο ενος τρωει μονη μια χαρα, ο μικρος ηθελε να τον ταιζω

Πχ αρακα, φασολια, ρεβυθια τα τρωγανε με πηρουνι. Στις φακες δεχοταν κουταλι ευτυχως

Μπορεις να δοκιμασεις κ λιγο πιο μεγαλα κομματια αφου της εδινες στο χερι

Πχ αν της δωσεις μπανανα θα κοψει μεγαλη μπουκια; 

Μηπως το κεφτεδακι να το αφηνεις ολοκληρο σαν σουτζουκακι να το δαγκωνει; 

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Χρονισε χθες! :)

να σας πω παραδείγματα... Σήμερα πχ της έφτιαξα αρακά με κοτόπουλο. Το κοτόπουλο μικρά κομματάκια μπροστά της στο δίσκο τα παίρνει κ τα τρώει (αλλά από τα 70γρ ζήτημα να έφαγε τα 20-30γρ). Τον αρακά δε μπορεί να τον πιάσει, οπότε προσπαθώ να δώσω με κουτάλι κ εκείνη θέλει να πιάσει μόνη το κουτάλι , αλλιώς δεν ανοίγει το στόμα. Προφανως, παίρνει το κουτάλι κ τον αρακά τον τρώει το χαλί! :P

Το ίδιο ισχύει για σχεδόν όλα τα λαχανικά. Πχ την πατάτα αν την κάνω μπαστούνι σπάει γιατί είναι μαλακή. 

εκει που τα πάει πολύ καλά είναι τα μπιφτέκια (γι'αυτό κ σκέφτηκα να της κάνω ψαροκεφτεδακια/χορτοκεφτεδακια κλπ ώστε να τα πιάνει μόνη), το κολοκυθακι (που το κάνω ροδελες οπότε το πιάνει καλύτερα), το κοτόπουλο, τα φρούτα,το τοστ. 

Η αλήθεια είναι πως αν της δώσω ολόκληρη μπανάνα, δαγκώνει κ κόβει μεγάλο κομμάτι που δε μπορεί να διαχειριστεί. Με άλλα όμως τρόφιμα δεν έχω δοκιμάσει. Λέτε δλδ είναι καλύτερο να της δίνω ολόκληρο κάτι κ να τρώει όσο θέλει μπουκιτσα; Αντί να τα κόβω εγώ; Θα το δοκιμάσω... 

Αν δει να κρατάω πιρούνι, επίσης θέλει να το πάρει η ίδια κ να παίξει με αυτό αντί να ανοίξει το στόμα. 

στα υπόλοιπα τώρα που εκ των πραγμάτων δε μπορεί να φάει μόνη (φακές, τραχανάς, βρώμη μουλιασμενη,γιαουρτι κλπ) με αφήνει να την ταισω αλλά της αρέσουν πολύ οπότε δε μπορεί να αντισταθεί. Χαχα

 

Link to comment
Share on other sites

@Νεκταρινακιχρονια της πολλα!!

να πιασει τον αρακα με το χερακι ενα-ενα μπιζελι;να της τσιμπας με το πηρουνι τα μπιζελια κ να της τα δινεις;

πατατα βραστη εννοεις;δοκιμασε κ ψητες,κ σε ροδελες

πουρε τρωει;πατατας;γλυκοπατατας;αρακα;

εγω συμφωνω να τα κανεις κ σε μορφη μπιφτεκιου.να μην ειναι ο μονος τροπος παρουσιασης,αλλα κ ετσι τις μισες μερες πχ

τα κανω κ εγω ακομη για ποικιλια.φαλαφελ,μπιφτεκια λαχανικων(που εκει βαζεις πολλα μικρα,αρακα,καλαμποκι)

δ ειναι απαραιτητα καλυτερο να δινεις μεγαλα κομματια.απλα σε καποια ασφαλη,μπορεις να τα δοκιμασεις αν δ τρωει τις μπουκιτσες

γενικα για τα λαχανικα εχω καθιερωσει απο τοτε που ηταν μικρα τα δικα μου,κ τριβω πολλα λαχανικα μεσα στα περισσοτερα φαγητα.στα οσπρια,στον τραχανα,στα μπιφτεκια

δ ξερω αν γενικα θελεις να δωσεις αλλα τα δικα μου ηταν πολυ πιο δεκτικα σε πιτες σπιτικες ,ειτε με κιμα η κοτοπουλο ειτε κ με λαχανικα σπανακι,πρασο,λαχανο(φυσικα δ ειναι κτ για το καθημερινο μενου)

επισης ομελετα με λαχανικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εμένα ο μικρός γιος μου δεν θέλει ούτε κουτάλι ούτε πηρούνι κ δεν θέλει ούτε να λερώνονται τα χέρια του οπότε καταλήγει να τρώει μόνο ότι δεν λερώνει, κεφτεδάκια, πατάτες, μακαρόνια πένες κλπ. Όσπρια δεν τρώει καθόλου κ του τα φτιάχνω σε στυλ κεφτεδάκια. Αντιμετώπισε κάποιος κάτι παρόμοιο? Κ αν ναι μεγαλώνοντας άλλαξε η συμπεριφορά αυτή?

 

Όχι αλλα σε ζηλεύω γιατί η δικιά μου όχι απλά λερώνει τα χέρια αλλα πιάνει όλη την ώρα το μαλλί της και γίνεται ασ'τα να πάνε!! Κολλάει μετά! Και έχουμε ειδικά ρούχα για το φαγητό να φανταστείς.

 

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Το ίδιο ισχύει για σχεδόν όλα τα λαχανικά. Πχ την πατάτα αν την κάνω μπαστούνι σπάει γιατί είναι μαλακή. 

 

Την πατάτα εμείς την κάναμε μικρουλικα κομματάκια του ενός εκατοστού όπως όλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Όχι αλλα σε ζηλεύω γιατί η δικιά μου όχι απλά λερώνει τα χέρια αλλα πιάνει όλη την ώρα το μαλλί της και γίνεται ασ'τα να πάνε!! Κολλάει μετά! Και έχουμε ειδικά ρούχα για το φαγητό να φανταστείς.

 

 

Την πατάτα εμείς την κάναμε μικρουλικα κομματάκια του ενός εκατοστού όπως όλα

Μην με ζηλεύεις καθόλου γιατί δεν μπορώ να του δώσω ποικιλία σε φαγητά, ούτε ρύζι, ούτε κριθαράκι, σούπες, όσπρια, λαδερα φαγητά... Μόνο κεφτεδάκια κ πατάτες κ τυροπιτάκια κ κέικ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

@Νεκταρινακιχρονια της πολλα!!

να πιασει τον αρακα με το χερακι ενα-ενα μπιζελι;να της τσιμπας με το πηρουνι τα μπιζελια κ να της τα δινεις;

πατατα βραστη εννοεις;δοκιμασε κ ψητες,κ σε ροδελες

πουρε τρωει;πατατας;γλυκοπατατας;αρακα;

εγω συμφωνω να τα κανεις κ σε μορφη μπιφτεκιου.να μην ειναι ο μονος τροπος παρουσιασης,αλλα κ ετσι τις μισες μερες πχ

τα κανω κ εγω ακομη για ποικιλια.φαλαφελ,μπιφτεκια λαχανικων(που εκει βαζεις πολλα μικρα,αρακα,καλαμποκι)

δ ειναι απαραιτητα καλυτερο να δινεις μεγαλα κομματια.απλα σε καποια ασφαλη,μπορεις να τα δοκιμασεις αν δ τρωει τις μπουκιτσες

γενικα για τα λαχανικα εχω καθιερωσει απο τοτε που ηταν μικρα τα δικα μου,κ τριβω πολλα λαχανικα μεσα στα περισσοτερα φαγητα.στα οσπρια,στον τραχανα,στα μπιφτεκια

δ ξερω αν γενικα θελεις να δωσεις αλλα τα δικα μου ηταν πολυ πιο δεκτικα σε πιτες σπιτικες ,ειτε με κιμα η κοτοπουλο ειτε κ με λαχανικα σπανακι,πρασο,λαχανο(φυσικα δ ειναι κτ για το καθημερινο μενου)

επισης ομελετα με λαχανικα

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Εξαιρετικές ιδέες, να είσαι καλά! Και ναι θα ήθελα να της φτιάχνω πιτουλες αλλά δεν έχω κάποια συνταγή για το φύλλο που να είναι έτσι πιο κατάλληλη για αυτή την ηλικια. Ελπίζω να μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος που μόνο για αυγό δε λέμε :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Όχι εμένα μόλις άρχισε να δαγκώνει τα κομμάτια. Πρόσφερα κομμάτια από όταν έκλεισε τον ένατο μήνα. Τα πετούσε κάτω. Τώρα τελευταία άρχισε να τα δαγκώνει. Της έχω δώσει ψωμί, αυγό ( από το οποίο έφαγε το ένα τέταρτο σε ποσότητα) και χθες έκανα μπισκότα βρώμης δικά μου για να δαγκώνει. Από το ένα μπισκότο έφαγε λιγότερο από ένα τέταρτο σε ποσότητα, το άλλο το έβαλα στη φρουτοκρεμα. Δεν είναι σε καμία φάση να την ταισω μόνο με κομμάτια, το παιδί θα μείνει νηστικό, τα σπουργίτια κυριολεκτικά τρώνε περισσότερο. Επίσης εμένα θέλει να τη ταισω εγώ, αν της δώσω κάτι να πιάσει παίζει και το πετάει. :-PΕντάξει θέλει χρόνο , τι να κάνουμε.

 

Αυτό που σου πρότεινα είναι βάσει πώς περιγράφεις το δικό σου παιδί που φαίνεται αρκετά πιο προχωρημένο από το δικό μου στο να τρώει μόνο του κομμάτια, όχι γιατί το έχω δοκιμάσει η ίδια. Θα την τάιζα κανονικά ένα μισάωρο, να είμαι σίγουρη ότι έφαγε επαρκώς και μετά θα της έδινα κάτι στο χέρι που μπορεί να το πιάσει κι αν πεινάει καλώς, αν όχι θα χάσει το ενδιαφέρον της πιστεύω. Για να μη γίνεται και κουραστικό να τη κυνηγάς να φάει πάνω από μισάωρο και για σένα και για αυτήν που αν τελικά δεν πεινάει , ανοίγει στόμα από συνήθεια

 

πρίν από 26 λεπτά , little lamb είπε:

Αν κατάλαβα καλά, όταν λέτε ότι δίνετε κομμάτια εννοείτε να τα δαγκώνουν και να κόβουν με τα δόντια οσο θελουν; Είχα καταλάβει ότι τους τα δίνατε με το κουταλάκι και γι'αυτό απορούσα γιατί δεν τρώνε, ενώ αλεσμένα έτρωγαν. Εμείς τα κομματάκια τα δίναμε με το κουταλάκι, έχοντας το πιάτο μπροστά της ώστε να μπορεί να πάρει αν θέλει, αλλά άρχισε να παίρνει με το χερακι ακριβώς ενός έτους, πιο πριν δεν ήθελε. Οπότε δεν άλλαξε και κάτι φοβερό όταν από αλεσμένα πήγαμε σε κανονικά κι έτσι δεν της έκανε εντύπωση, συνέχισε να τρώει όπως έτρωγε. Μετά σιγά σιγά μεγαλώναμε τα κομματάκια και κάποια στιγμή δώσαμε αυγό ή καρότο πχ ολόκληρα στο χέρι της να τα δαγκώνει όπως θέλει. Αυτό που λέτε μεγάλα κομμάτια που τα δαγκώνουν, σε τόσο μικρά παιδιά γίνεται στα παιδιά που ξεκίνησαν κατ'ευθειαν baby led weaning. Σε παιδιά που έτρωγαν αλεσμένα δύσκολο να πετύχει κατ'ευθειαν από αλεσμένα να περάσουν σε δάγκωμα, ίσως να κάνετε στην αρχή τα μικρά κομματάκια με το κουτάλι.

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Δοκίμασα να της δώσω το αυγό σε κομμάτια γιατί τις τελευταίες ημέρες έχω απελπιστει. Περνάει φάση άρνησης τροφής και τα έχω δοκιμάσει όλα , για αυτό το έδωσα κομμάτι το αυγό μπας και φάει , ενώ πριν μόνο ψωμί δοκίμασε σε κομμάτι. Το κουτάλι ούτε να το φτύσει τώρα. Δηλαδή έτρωγε κανονικά αλεσμένα και έχει μια εβδομάδα που περνάει αυτή τη φάση. Την είχε ξαναπεράσει κ στο παρελθόν , μάλλον τα δόντια, μάλλον μεγαλώνει και κάνω πειράματα. Με το θέμα των μη αλεσμενων ήμουν χαλαρή και έλεγα ότι θα φάει κομμάτια οπότε είναι έτοιμη. Τώρα ψιλοαγχωθηκα που περνάει αυτή τη φάση που ούτε τα αλεσμένα θέλει.Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τη φακή που θα κάνουμε εισαγωγή σε τρεις μέρες. Θα της δώσω απευθείας όπως είναι και αν βρούμε τα σκούρα και δε το δέχεται , θα το αλεσω

Just now, Annitamik είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Δοκίμασα να της δώσω το αυγό σε κομμάτια γιατί τις τελευταίες ημέρες έχω απελπιστει. Περνάει φάση άρνησης τροφής και τα έχω δοκιμάσει όλα , για αυτό το έδωσα κομμάτι το αυγό μπας και φάει , ενώ πριν μόνο ψωμί δοκίμασε σε κομμάτι. Το κουτάλι ούτε να το φτύσει τώρα. Δηλαδή έτρωγε κανονικά αλεσμένα και έχει μια εβδομάδα που περνάει αυτή τη φάση. Την είχε ξαναπεράσει κ στο παρελθόν , μάλλον τα δόντια, μάλλον μεγαλώνει και κάνω πειράματα. Με το θέμα των μη αλεσμενων ήμουν χαλαρή και έλεγα ότι θα φάει κομμάτια οπότε είναι έτοιμη. Τώρα ψιλοαγχωθηκα που περνάει αυτή τη φάση που ούτε τα αλεσμένα θέλει.Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τη φακή που θα κάνουμε εισαγωγή σε τρεις μέρες. Θα της δώσω απευθείας όπως είναι και αν βρούμε τα σκούρα και δε το δέχεται , θα το αλεσω

@Νεκταρινακι χρόνια της πολλά! Να τη χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Δοκίμασα να της δώσω το αυγό σε κομμάτια γιατί τις τελευταίες ημέρες έχω απελπιστει. Περνάει φάση άρνησης τροφής και τα έχω δοκιμάσει όλα , για αυτό το έδωσα κομμάτι το αυγό μπας και φάει , ενώ πριν μόνο ψωμί δοκίμασε σε κομμάτι. Το κουτάλι ούτε να το φτύσει τώρα. Δηλαδή έτρωγε κανονικά αλεσμένα και έχει μια εβδομάδα που περνάει αυτή τη φάση. Την είχε ξαναπεράσει κ στο παρελθόν , μάλλον τα δόντια, μάλλον μεγαλώνει και κάνω πειράματα. Με το θέμα των μη αλεσμενων ήμουν χαλαρή και έλεγα ότι θα φάει κομμάτια οπότε είναι έτοιμη. Τώρα ψιλοαγχωθηκα που περνάει αυτή τη φάση που ούτε τα αλεσμένα θέλει.Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τη φακή που θα κάνουμε εισαγωγή σε τρεις μέρες. Θα της δώσω απευθείας όπως είναι και αν βρούμε τα σκούρα και δε το δέχεται , θα το αλεσω

@Νεκταρινακι χρόνια της πολλά! Να τη χαίρεσαι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Πάντως κ μένα αυτές τις μέρες μάλλον φάση αφαγιας περνάει ή δεν ξέρω τι... Δεν είναι ότι δεν τρώει καθόλου, απλά έχει αρχίσει λίγο τις παραξενιές! Υπομονή! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Δοκίμασα να της δώσω το αυγό σε κομμάτια γιατί τις τελευταίες ημέρες έχω απελπιστει. Περνάει φάση άρνησης τροφής και τα έχω δοκιμάσει όλα , για αυτό το έδωσα κομμάτι το αυγό μπας και φάει , ενώ πριν μόνο ψωμί δοκίμασε σε κομμάτι. Το κουτάλι ούτε να το φτύσει τώρα. Δηλαδή έτρωγε κανονικά αλεσμένα και έχει μια εβδομάδα που περνάει αυτή τη φάση. Την είχε ξαναπεράσει κ στο παρελθόν , μάλλον τα δόντια, μάλλον μεγαλώνει και κάνω πειράματα. Με το θέμα των μη αλεσμενων ήμουν χαλαρή και έλεγα ότι θα φάει κομμάτια οπότε είναι έτοιμη. Τώρα ψιλοαγχωθηκα που περνάει αυτή τη φάση που ούτε τα αλεσμένα θέλει.Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τη φακή που θα κάνουμε εισαγωγή σε τρεις μέρες. Θα της δώσω απευθείας όπως είναι και αν βρούμε τα σκούρα και δε το δέχεται , θα το αλεσω

@Νεκταρινακι χρόνια της πολλά! Να τη χαίρεσαι!!!

Ειχαμε περάσει κ εμείς πριν 3-4μήνες αυτή τη φάση, που δεν έτρωγε του ούτε πολτοποιημενα ούτε μη. Μόνο θήλαζε το καημένο, εκείνο το διάστημα μέσα σε ένα μήνα είχε χάσει 200γρ, τον επόμενο μήνα πήρε μόνο 30γρ κ τώρα δεν πήγα ακόμα παιδίατρο να δω πόσο θα έβαλε. Ήταν φουσκωμένα 6 δόντια έτοιμα να βγουν κ δεν ήθελε άλλο πολτοποιημένα οπότε το πήρα απόφαση. Τώρα πλέον τσιμπολογαει αλλά καλύτερα απ' τις αρχές

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ειχαμε περάσει κ εμείς πριν 3-4μήνες αυτή τη φάση, που δεν έτρωγε του ούτε πολτοποιημενα ούτε μη. Μόνο θήλαζε το καημένο, εκείνο το διάστημα μέσα σε ένα μήνα είχε χάσει 200γρ, τον επόμενο μήνα πήρε μόνο 30γρ κ τώρα δεν πήγα ακόμα παιδίατρο να δω πόσο θα έβαλε. Ήταν φουσκωμένα 6 δόντια έτοιμα να βγουν κ δεν ήθελε άλλο πολτοποιημένα οπότε το πήρα απόφαση. Τώρα πλέον τσιμπολογαει αλλά καλύτερα απ' τις αρχές

Αχ άντε να δούμε. Εμένα τώρα έχει δύο δόντια, πρέπει να ζοριζεται πολύ. Φακή θα δώσω σε τρεις μέρες. Θα δοκιμάσω να μην την αλεσω αρχικά , ελπίζω να μην τη ζορισω. Πόσο είναι ο μικρός σου; Υπομονή εύχομαι, που θα πάει θα το βρούμε με τη διατροφή

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σιχαίνεται ο λόρδος. Του δίνεις μπανάνα κι επειδή είναι γλιστερή την κοιτάζει λες κι είναι σκατούλες, σηκώνει και το φρύδι και την πετάει με αηδία στο πάτωμα. Τώρα έχει περάσει στη φάση που θέλει κι αυτός να κρατήσει το κουτάλι, οπότε του δίνουμε ένα κουταλάκι στο χέρι, παλεύει να το χώσει στο πιάτο, τα σκορπάει όλα κάτω, πασαλείβεται κι αυτός, του πέφτουν πάνω στο καρεκλάκι, ψάχνει να τα βρει, και κάπου μέσα στον χαμό ανοίγει το στόμα και τον ταΐζουμε κιόλας. 

 

Πάντως μην αγχώνεστε για τα αλεσμένα. Κι εγώ το είχα άγχος κι έλεγα το παιδί έχει μείνει πίσω, 11 μηνών προσπαθούσα να του δώσω κομμάτια κι αναγούλιαζε. Με καθησύχασαν πολύ οι δασκάλες του στον παιδικό, που μου είπαν πως είναι ακόμα μικρός και να μην σκάω. Μικρός δεν ξέρω αν ήταν, αλλά ήθελα πολύ να καθησυχαστώ, οπότε τις άκουσα. Ε, γύρω στον χρόνο ξεκίνησε να τρώει πατημένα και τώρα τρώει κομμάτια μια χαρά. Τον βγάζει βόλτα ο παππούς του (μένει μαζί μας εδώ και κανένα δίμηνο) και περνάει μπροστά απ' τον φούρνο και φωνάζει απ' το καρότσι "κου... κουουουου" (κουλούρι) λες και στο σπίτι τον έχουμε νηστικό. :D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εμένα ο μικρός γιος μου δεν θέλει ούτε κουτάλι ούτε πηρούνι κ δεν θέλει ούτε να λερώνονται τα χέρια του οπότε καταλήγει να τρώει μόνο ότι δεν λερώνει, κεφτεδάκια, πατάτες, μακαρόνια πένες κλπ. Όσπρια δεν τρώει καθόλου κ του τα φτιάχνω σε στυλ κεφτεδάκια. Αντιμετώπισε κάποιος κάτι παρόμοιο? Κ αν ναι μεγαλώνοντας άλλαξε η συμπεριφορά αυτή?

Καθώς μεγαλώνει θα αλλάξει αυτό κ θα εξικιωθει καλύτερα με το κουτάλι πιρούνι κιόλας κ έτσι δε θα τον νοιάζει αν λερωνεται.. Είναι θέμα απτικο κ της όρασης δε του αρέσει αυτό που βλέπει κ δε θέλει να τον ακουμπάει η να πιάνει κάτι που είναι πολύ υγρό.. Το πολύ πολύ να έχεις ένα παιδί που είναι πολύ προσεχτικο μεγαλώνοντας όταν τρώει, :huh:να σου πω πως κ εγώ μέχρι μεγάλη δλδ μέχρι που έκανα παιδιά δεν ήθελα να λερωνω τα χέρια μου με φαγητά ακόμα κ φαγητό που έχει κόκαλο δε το έπιανα με τα χέρια αλλά το πάλευα με μαχαιροπίρουνο :huh: (εδώ η φατσουλα είναι σωστή όχι πιο πάνω) προσπάθησε κατά τη διάρκεια της ημέρας να τον βάζεις να βάζει τα χέρια του σε υγρά πχ να ζωγραφίζει με νερομπογιές να παίζει με το νέτο κ το σαπούνι, ακόμη κ σε ένα πιατάκι με λάδι να βάλει τα χέρια του κ να το επεξεργαστεί να παίξει... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Αχ άντε να δούμε. Εμένα τώρα έχει δύο δόντια, πρέπει να ζοριζεται πολύ. Φακή θα δώσω σε τρεις μέρες. Θα δοκιμάσω να μην την αλεσω αρχικά , ελπίζω να μην τη ζορισω. Πόσο είναι ο μικρός σου; Υπομονή εύχομαι, που θα πάει θα το βρούμε με τη διατροφή

Εμένα είναι μεγαλύτερος απ' τη δικιά σου, τώρα είναι 18 μηνών. Είχα όμως θέμα, ενώ ξεκίνησα από 8 μηνών να του δίνω ψωμάκι κ μπισκοτάκι στο χέρι γενικά αν δεν ήταν τελείως πολτοποιημένο τον αναγουλιαζε, μετά όταν άρχισε να τρώει κομματάκια έβαζε πολύ πολύ μικρή ποσότητα στο στόμα του, αν έβαζε μεγαλύτερη μπουκιά μετά από κάποια δευτερόλεπτα την έφτυνε. Άρχισε να τρώει καλύτερα από 16,5 που έβγαλε περισσότερα δόντια. Μέχρι τότε είχε 8, με το που έβγαλε τα επόμενα 2 άρχισε να μασάει πολύ καλύτερα κ να διαχειρίζεται μεγαλύτερες μπουκιες

Just now, xaroumenh mama είπε:

Καθώς μεγαλώνει θα αλλάξει αυτό κ θα εξικιωθει καλύτερα με το κουτάλι πιρούνι κιόλας κ έτσι δε θα τον νοιάζει αν λερωνεται.. Είναι θέμα απτικο κ της όρασης δε του αρέσει αυτό που βλέπει κ δε θέλει να τον ακουμπάει η να πιάνει κάτι που είναι πολύ υγρό.. Το πολύ πολύ να έχεις ένα παιδί που είναι πολύ προσεχτικο μεγαλώνοντας όταν τρώει, :huh:να σου πω πως κ εγώ μέχρι μεγάλη δλδ μέχρι που έκανα παιδιά δεν ήθελα να λερωνω τα χέρια μου με φαγητά ακόμα κ φαγητό που έχει κόκαλο δε το έπιανα με τα χέρια αλλά το πάλευα με μαχαιροπίρουνο :huh: (εδώ η φατσουλα είναι σωστή όχι πιο πάνω) προσπάθησε κατά τη διάρκεια της ημέρας να τον βάζεις να βάζει τα χέρια του σε υγρά πχ να ζωγραφίζει με νερομπογιές να παίζει με το νέτο κ το σαπούνι, ακόμη κ σε ένα πιατάκι με λάδι να βάλει τα χέρια του κ να το επεξεργαστεί να παίξει... 

Με νερό κ σαπούνι του αρέσει να παίζει αλλά όντως αυτό με τις υφές παίζει να μην μπορεί. Πχ όταν πηγαίναμε θάλασσα με δυσκολία πατούσε τα πόδια του στην άμμο η στις πέτρες, μικρότερος είχε θέμα κ με το γρασίδι. Θυμάμαι γύρω στο χρόνο αν τον έβαζα σε τριφύλλι με τα πεδιλακια γκρινιαζε

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με την άμμο όλα έχουν θέμα. Η δικιά μας τις πρώτες φορές πατούσε με τις φτέρνες!

Κι εμένα δεν μου αρέσει να πιάνω φαγητό με το χέρι. Εννοώ κάτι που λερώνει, όχι ψωμί, πίτσα κλπ ας πούμε. Μήλο και αχλάδι ας πούμε δεν μπορώ με το χέρι. Καμια φορά καθαρίζει ο άντρας μου μήλο, πάει να μου δώσει χωρίς πηρούνι και το δαγκωνω όπως το κρατάει και μένει το υπόλοιπο στο χέρι του. Γελάει και του λέω "ας μου το έφερνες με πιρούνι!" Ψωμί με μέλι τώρα που το σκέφτομαι τρώω όμως παρόλο που λερώνει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Νομίζω με την άμμο όλα έχουν θέμα. Η δικιά μας τις πρώτες φορές πατούσε με τις φτέρνες!

Κι εμένα δεν μου αρέσει να πιάνω φαγητό με το χέρι. Εννοώ κάτι που λερώνει, όχι ψωμί, πίτσα κλπ ας πούμε. Μήλο και αχλάδι ας πούμε δεν μπορώ με το χέρι. Καμια φορά καθαρίζει ο άντρας μου μήλο, πάει να μου δώσει χωρίς πηρούνι και το δαγκωνω όπως το κρατάει και μένει το υπόλοιπο στο χέρι του. Γελάει και του λέω "ας μου το έφερνες με πιρούνι!" Ψωμί με μέλι τώρα που το σκέφτομαι τρώω όμως παρόλο που λερώνει.

Χαχαχα φαντάζομαι την πρώτη φορά που σε είδε ο άντρας σου να τρως το μήλο με το πηρούνι θα έπαθε σοκ :mrgreen: εγώ πάντως δεν έχω θέμα, αφότου τελειώσω γλείφω κ τα χέρια να πάρω κ από εκεί την γεύση!! :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τρώει κι εκείνος με πιρούνι. Απλά θεωρούσε ότι θα το έπαιρνα και με το χέρι. Γιατί, σπάνιο είναι να το φάει κάποιος με πιρούνι; Νόμιζα ότι όλοι το τρώνε, και απλά δεν έχουν θέμα να το φάνε και με το χέρι. (Εκτός αν εννοεις ολόκληρο με τη φλούδα που κι εγώ με το χέρι το τρώω εννοείται. Αλλά εννοούσα κομμένο σε κομμάτια)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...