Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

On 17/11/2020 at 7:07 ΜΜ, mama16 είπε:

Αυτό το "επιτρέπεται" πάλι άστοχο τότε μου φαίνεται γιατί δεν έχεις το δικαίωμα εσύ (γενικά μιλάω) να επεμβαίνεις πως θα ταιζει ο κάθε γονιός τα παιδιά του. Το αν θα δώσει ψωμί, γιαουρτακια παιδικά η οτιδήποτε άλλο τέτοιο δεν αφορά κανέναν.

Βλέπω μέρες αυτή τη συζήτηση κ αναρωτιέμαι γιατί τόση ανάλυση στο πώς δίνουμε αυγό κ τελικά συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σχέση με το αυγό! Αυτό που λες εδώ με εκπλήσσει. Ο νέος γονιός θέλει καθοδήγηση, στα της διατροφής δεν είναι ενημερωμένος γενικα ο κόσμος, αν δεν καθοδηγήσει ο παιδίατρος, ποιος θα καθοδηγήσει; Η διατροφή είναι υγεία εξάλλου. Θα με ενοχλούσε να υπάρχουν απαγορεύσεις για τα σνακ σε ένα σχολείο, που ακούω συχνά ότι οι δασκάλες δεν επιτρέπουν, γιατί εκεί όντως πέρα απ το να ελέγξουν τι πωλείται στο κυλικείο, δεν έχουν δικαιοδοσία. Αλλά ο γιατρός; Γιατί δεν είναι δουλειά του γιατρού; 

Κ μιας κ λενε για το ψωμί. Εγω ζυμώνω αλλά για πάνω από χρόνο δεν είχα δώσει ψωμί. Κ μετά με φειδω. Τώρα τελευταία που κάποιες φορές βαριόμουν πήραμε από φούρνο ένα κάπως ποιοτικό ψωμί, το καλύτερο που βρίσκουμε. Αν φάει απ αυτό, δεν ξεκολλάει. κ για το δικό μου τρελαίνεται, περιμένει πώς κ πώς να βγει απ τον φούρνο, αλλά με το άλλο κάνει όπως όταν ο κολλαει στο youtube... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ενα μικρο φρουτο ειναι μια χαρα

ενα μπιφτεκακι κ λιγα μπαστουνακια πατατα-καροτο πχ για μεσημερι

Just now, Έσπερος είπε:

Βλέπω μέρες αυτή τη συζήτηση κ αναρωτιέμαι γιατί τόση ανάλυση στο πώς δίνουμε αυγό κ τελικά συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σχέση με το αυγό! Αυτό που λες εδώ με εκπλήσσει. Ο νέος γονιός θέλει καθοδήγηση, στα της διατροφής δεν είναι ενημερωμένος γενικα ο κόσμος, αν δεν καθοδηγήσει ο παιδίατρος, ποιος θα καθοδηγήσει; Η διατροφή είναι υγεία εξάλλου. Θα με ενοχλούσε να υπάρχουν απαγορεύσεις για τα σνακ σε ένα σχολείο, που ακούω συχνά ότι οι δασκάλες δεν επιτρέπουν, γιατί εκεί όντως πέρα απ το να ελέγξουν τι πωλείται στο κυλικείο, δεν έχουν δικαιοδοσία. Αλλά ο γιατρός; Γιατί δεν είναι δουλειά του γιατρού; 

Κ μιας κ λενε για το ψωμί. Εγω ζυμώνω αλλά για πάνω από χρόνο δεν είχα δώσει ψωμί. Κ μετά με φειδω. Τώρα τελευταία που κάποιες φορές βαριόμουν πήραμε από φούρνο ένα κάπως ποιοτικό ψωμί, το καλύτερο που βρίσκουμε. Αν φάει απ αυτό, δεν ξεκολλάει. κ για το δικό μου τρελαίνεται, περιμένει πώς κ πώς να βγει απ τον φούρνο, αλλά με το άλλο κάνει όπως όταν ο κολλαει στο youtube... 

φανταζομαι αν θελουμε να ρωτησουμε κτ μονο για διατροφη,θα ψαχναμε για διατροφολογο.η καποιον με ειδικευση σε βρεφικη διατροφη.δ ειμαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι παιδιατροι ειναι τοσο αψογα ενημερωμενοι για τη διατροφη

οπως κ στους μεγαλους.αν θελω να μαθω κτ για διατροφη δ θα ρωτησω τον παθολογο,οκ αν εχω χοκηστερινη θα μου πει τι να κοψω.αλλα αν μετα θελω να μαθω περισσοτερα,να κανω σωστους συνδυασμους,θα παω σε πιο ειδικο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βλέπω μέρες αυτή τη συζήτηση κ αναρωτιέμαι γιατί τόση ανάλυση στο πώς δίνουμε αυγό κ τελικά συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σχέση με το αυγό!

 

Εγώ ήμουν η πέτρα του σκανδάλου!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

φανταζομαι αν θελουμε να ρωτησουμε κτ μονο για διατροφη,θα ψαχναμε για διατροφολογο.η καποιον με ειδικευση σε βρεφικη διατροφη.δ ειμαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι παιδιατροι ειναι τοσο αψογα ενημερωμενοι για τη διατροφη

οπως κ στους μεγαλους.αν θελω να μαθω κτ για διατροφη δ θα ρωτησω τον παθολογο,οκ αν εχω χοκηστερινη θα μου πει τι να κοψω.αλλα αν μετα θελω να μαθω περισσοτερα,να κανω σωστους συνδυασμους,θα παω σε πιο ειδικο

Ναι αυτό το ξέρω. Αλλά ας πούμε για αυτονόητα όπως όχι κρέμες, όχι γλυκά, προσοχή στους υδατάνθρακες, λογικό δεν είναι ένας γιατρός να τα πει στους γονείς, αν τον απασχολεί το θέμα; γιατί θεωρείται υπερβολική μια τετοια οδηγία από πλευράς του; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Βλέπω μέρες αυτή τη συζήτηση κ αναρωτιέμαι γιατί τόση ανάλυση στο πώς δίνουμε αυγό κ τελικά συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σχέση με το αυγό! Αυτό που λες εδώ με εκπλήσσει. Ο νέος γονιός θέλει καθοδήγηση, στα της διατροφής δεν είναι ενημερωμένος γενικα ο κόσμος, αν δεν καθοδηγήσει ο παιδίατρος, ποιος θα καθοδηγήσει; Η διατροφή είναι υγεία εξάλλου. Θα με ενοχλούσε να υπάρχουν απαγορεύσεις για τα σνακ σε ένα σχολείο, που ακούω συχνά ότι οι δασκάλες δεν επιτρέπουν, γιατί εκεί όντως πέρα απ το να ελέγξουν τι πωλείται στο κυλικείο, δεν έχουν δικαιοδοσία. Αλλά ο γιατρός; Γιατί δεν είναι δουλειά του γιατρού; 

Κ μιας κ λενε για το ψωμί. Εγω ζυμώνω αλλά για πάνω από χρόνο δεν είχα δώσει ψωμί. Κ μετά με φειδω. Τώρα τελευταία που κάποιες φορές βαριόμουν πήραμε από φούρνο ένα κάπως ποιοτικό ψωμί, το καλύτερο που βρίσκουμε. Αν φάει απ αυτό, δεν ξεκολλάει. κ για το δικό μου τρελαίνεται, περιμένει πώς κ πώς να βγει απ τον φούρνο, αλλά με το άλλο κάνει όπως όταν ο κολλαει στο youtube... 

Χαχα λες να είχαμε γράψει τόσες σελίδες μόνο για το αυγό??? :D  Γιατί ο γιατρός είναι ενημερωμένος? Αν όντως ήξεραν πρώτα απ' όλα θα συμβούλευαν τις μητέρες να θηλάσουν για τα μακροπρόθεσμα οφέλη κ όχι να προάγουν το ξένο. Θα έτρωγαν μόνο κανονικά γιαούρτια κ όχι επιδόρπια κ πάνω απ' όλα δεν θα έλεγαν ναι σε έτοιμες κρέμες... Οπότε το ψωμί που έγινε τόσο θέμα είναι το λιγότερο. Κ δεν είπα για τον γιατρό της κάτι γιατί οι συμβουλές που έδινε ήταν οκ. Σε αυτό που είχα διαφωνήσει ήταν ότι ότι κ να πουν οι άλλοι σε αυτό το θέμα τον τελευταίο λόγο έχουν οι γονείς. Αν θέλουν να δινουν κρέμες, ψωμί, ζάχαρη μετά το χρόνο κλπ δεν αφορά κανέναν άλλον. Αν όμως κάποιος γονιός θέλει να τρέφεται το παιδί του λίγο πιο ισορροπημένα λίγο πολύ στην εποχή μας ξέρουμε τι δεν πρέπει να δίνουμε. Το ψωμί πάντως (το ολικής πολυσπόρο που είχε αναφερθεί κ πιο πάνω) είναι μια χαρά υγιεινή επιλογή.

Just now, Έσπερος είπε:

προσοχή στους υδατάνθρακες

Αυτό το γενικό το ακούω από πολύ κόσμο τώρα τελευταία. Αν μου πει ο γιατρός προσοχή στους υδατάνθρακες πολύ απλά θα ρωτήσω σε ποιους απ' όλους! Υδατάνθρακες έχουν το ψωμί, δημητριακά, ρύζι, μακαρόνια, πατάτες κλπ, φρούτα, λαχανικά. Να τα αποφεύγουμε όλα αυτά? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Ρώτησα κι εγώ την παιδίατρο για αυτό με τις ποσότητες σε κομμάτια πλέον. Εννοείται πως δεν τρώνε την ίδια ποσότητα μη αλεσμένου. Όπως λες, αλεσμένο για να βγει 200γρ περίπου θέλει τουλάχιστον 3 φρούτα, ενώ με κομματάκια το πολύ να φάει μισό. Μου είπε να δίνω κομματάκια κ όταν βλέπω ότι κουράζεται, μπορώ να συμπληρώνω πχ με γιαούρτι ή σουπιτσα αν θέλει. Να σου πω την αλήθεια, όσες φορές δεν της δίνω κάτι έξτρα, δεν παραπονιέται αλλά καταλαβαίνω στο επόμενο γεύμα ότι έχει περισσότερη όρεξη. Κι έτσι δεν ξέρω τι είναι σωστό να συμπληρώνω ή όσο φάει μόνη κ τέλος κι ας μου φαίνεται λίγο;; 

Και εγώ μπερδεμένη είμαι με αυτό αλλά εμένα έχει άρνηση τροφής τις τελευταίες ημέρες. Ξεκινάω με αλεσμένα και καταλήγω σε κομμάτια. Και ότι φάει κέρδος. Αχχχ δε ξέρω ,θα το βρούμε στην πορεία. Τι ποσότητες δίνεις και σε προβληματίζει; Πχ ένα μπιφτέκι κ λίγα λαχανικά; Μισό φρούτο; Το παιδί πάντα δέχεται το συμπλήρωμα αλεσμένης τροφής;

@Έσπερος δίκιο έχεις εν μέρει. Καλό θα ήταν να είχαμε μια ενημέρωση. Αλλά οι περισσότεροι παιδίατροι έχουν άλλες απόψεις ή δεν ενημερώνουν τους γονείς για τις νέες οδηγίες διατροφής.

Για αυτό και θεωρώ ευθύνη του γονιού να ενημερωθεί για τη διατροφή, είναι κάτι που μπορεί σε μεγάλο βαθμό να το κάνει. Στον κύκλο μου οι περισσότεροι δίνουν αλεσμένα.Προσωπικά ακολουθώ οδηγίες παιδιάτρου για τις εισαγωγές τροφών, αλλά στο θέμα της πολτοποίησης τροφών ψάχνω εμπειρίες από άλλους γονείς. Την έχω ενημερώσει για τις κινήσεις μου, και είπε οκ. Είναι εξαιρετική παιδίατρος και δε θα την άλλαζα γιατί έχω άλλη άποψη στο θέμα της διατροφής. Για αυτό σας ρώτησα αν το αυγό είναι διαχειρισιμη τροφή. Δε ξέρω:grin: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Είναι εξαιρετική παιδίατρος και δε θα την άλλαζα γιατί έχω άλλη άποψη στο θέμα της διατροφής.

 

Άσχετο αλλά εγώ σοβαρά δεν ξέρω τι κάνει έναν παιδίατρο καλό, αν όχι το θέμα της διατροφής. Το αν κάνει καλά το εμβόλιο; :-P Εγώ καλό θεωρώ όποιον έχει και σωστές απόψεις στη διατροφή. Κάποιον που προτείνει ξένο γάλα χωρίς λόγο και κρέμες σκόνη με ποιο κριτήριο τον θεωρούμε καλό παιδίατρο; Δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά ρωτάω. Ίσως επειδή είναι μικρό το παιδί μου κ δεν έχει προκύψει κάτι ιατρικό.

 

Just now, Annitamik είπε:

δίκιο έχεις εν μέρει. Καλό θα ήταν να είχαμε μια ενημέρωση. Αλλά οι περισσότεροι παιδίατροι έχουν άλλες απόψεις ή δεν ενημερώνουν τους γονείς για τις νέες οδηγίες διατροφής.

Για αυτό και θεωρώ ευθύνη του γονιού να ενημερωθεί για τη διατροφή, είναι κάτι που μπορεί σε μεγάλο βαθμό να το κάνει.

 

Κι εμένα όμως που μου είπε σύγχρονες οδηγίες και οδηγιες που συμφωνούσαν με αυτά για τα οποία ενημερωνομαστε οι νέοι γονείς, οι περισσότερες θεωρείτε ότι δεν έπρεπε/δεν ήταν αρμοδιότητά της να το κάνει. Μπερδεύτηκα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Άσχετο αλλά εγώ σοβαρά δεν ξέρω τι κάνει έναν παιδίατρο καλό, αν όχι το θέμα της διατροφής. Το αν κάνει καλά το εμβόλιο; :-P Εγώ καλό θεωρώ όποιον έχει και σωστές απόψεις στη διατροφή. Κάποιον που προτείνει ξένο γάλα χωρίς λόγο και κρέμες σκόνη με ποιο κριτήριο τον θεωρούμε καλό παιδίατρο; Δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά ρωτάω. Ίσως επειδή είναι μικρό το παιδί μου κ δεν έχει προκύψει κάτι ιατρικό.

 

 

Κι εμένα όμως που μου είπε σύγχρονες οδηγίες και οδηγιες που συμφωνούσαν με αυτά για τα οποία ενημερωνομαστε οι νέοι γονείς, οι περισσότερες θεωρείτε ότι δεν έπρεπε/δεν ήταν αρμοδιότητά της να το κάνει. Μπερδεύτηκα τώρα!

Δεν είπαμε ακριβώς αυτό. Η γιατρός αν θέλει θα δώσει συμβουλές αλλά στο τότε μνμ φαινόταν ότι ήταν κάτι το υποχρεωτικό να το ακολουθήσεις... Από τη λέξη απαγορεύεται.

 

Για μένα μια καλή γιατρός είναι πλήρως ενημερωμένη στα εμβόλια, βλέπεις ότι έχει ιατρικές γνώσεις κ ψάχνεται. Αυτό φαίνεται όχι μόνο αν είναι άρρωστο το παιδί αλλά αν πχ έχει θέμα βάρους να εντοπίσει από που προέρχεται. Κατά την πρώτη περίοδο ζωής του μωρού να είναι εκεί για να σου εξηγήσει τα πάντα. Όσον αφορά την διατροφή σου λέει κάποια φαγητά πχ που δεν πρέπει να μπουν επειδή προκαλούν αλλεργίες κ πάνω απ' όλα να έχω καλή συνεργασία. Να μην με βλέπει απλά σαν λεφτά αλλά ότι ενδιαφέρεται για το παιδί. 

 

Η δικιά μου παιδίατρος στην διατροφή δεν το έχει, δεν είναι ψαγμενη αλλά κ πάλι δεν την αλλάζω με τπτ. Κάθε φορά που χρειάζομαι κάτι, την παίρνω κ το σηκώνει κ αν έχει δουλειά με παίρνει τηλ αυτή. Την μιλάω στον ενικό κ με το μικρό όνομα. Όταν ήταν μικρή η κόρη μου πήγαινα κάθε εβδομάδα για ζύγισμα κ μου έπαιρνε μια φορά το μήνα λεφτά. Όταν πχ ήταν άρρωστη η οτιδήποτε μου έλεγε σε λίγες μέρες να την ενημερώσω η έπαιρνε κ η ίδια. Όταν ήταν λίγο μηνών κ χρειαζόταν να την πάρουν αίμα μόνο αυτή τα κατάφερνε με την πρώτη. Αν την πήγαινα σε μικροβιολογικό την τρυπούσαν 3 κ 4 φορές. Στον θηλασμο κ διατροφή μπορεί να μην το έχει αλλά κ πάλι δεν θα μου πήγαινε ποτέ η καρδιά να την αλλάξω. Στο θέμα βάρους έψαξε τα πάντα για να είμαι ήσυχη

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Άσχετο αλλά εγώ σοβαρά δεν ξέρω τι κάνει έναν παιδίατρο καλό, αν όχι το θέμα της διατροφής. Το αν κάνει καλά το εμβόλιο; :-P Εγώ καλό θεωρώ όποιον έχει και σωστές απόψεις στη διατροφή. Κάποιον που προτείνει ξένο γάλα χωρίς λόγο και κρέμες σκόνη με ποιο κριτήριο τον θεωρούμε καλό παιδίατρο; Δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά ρωτάω. Ίσως επειδή είναι μικρό το παιδί μου κ δεν έχει προκύψει κάτι ιατρικό.

 

 

Κι εμένα όμως που μου είπε σύγχρονες οδηγίες και οδηγιες που συμφωνούσαν με αυτά για τα οποία ενημερωνομαστε οι νέοι γονείς, οι περισσότερες θεωρείτε ότι δεν έπρεπε/δεν ήταν αρμοδιότητά της να το κάνει. Μπερδεύτηκα τώρα!

Είναι οικογενειακή παιδίατρος χρόνια τώρα και έχει αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις σε παιδιά του περιβάλλοντος μας. Την εμπιστεύομαι λόγω μεγάλης εμπειρίας. Δεν έχει δηλαδή απλά με τα εμβόλια να κάνει. Δύσκολα θα άλλαζα γιατρό στο παιδί μου για το θέμα της διατροφής μόνο. Είναι θέμα να βρεις κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι, να ξέρεις ότι θα τον βρεις ανά πάσα στιγμή και ότι ξέρει να αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις. Άλλαξα τέσσερις παιδιάτρους μέχρι να καταλήξω γιατί αρχικά ήθελα κάποιον που να είναι σύμβουλος θηλασμού, αλλά αυτός που βρήκα αρχικά δεν τον έβρισκα στα τηλέφωνα , μετά είχα θέμα την αλλεργία της μικρής και μου έλεγε να κόψω μόνο γαλακτοκομικα ενώ είχε θέμα και με τη σόγια που κατανάλωνα εγώ και πήγαινε μέσα στο μητρικό γάλα, το μωρό ημερών και να σπαραζει από τους πόνους, να ψάχνω άλλους παιδιάτρους να μη μου λένε τι φταίει ή να μη νοιάζονται τόσο πολύ και να με ξεπετανε. Καταλαβαίνεις ότι ένας παιδίατρος δεν είναι μόνο τα εμβόλια ή η διατροφή. Για μένα το παν είναι να είναι έμπειρος, να είναι εντοπισιμος γρήγορα και άμεσα και να έχει ενσυναίσθηση για τον ασθενή του, όχι να αφήνει μια μαμά λεχώνα με μωράκι ημερών που πονάει και δε ξέρει τι έχει στα κρύα του λουτρού, όπως μου κάνανε τέσσερις παιδίατροι. Ναι ιδανικά θα ήθελα να είναι πιο ενημερωμένος ένας παιδίατρος σε θέματα διατροφής, αλλά από τη στιγμή που την ενημερώνω για τις κινήσεις μου και είναι συζητήσιμη, εμένα αυτό μου αρκεί.

Just now, mama16 είπε:

Δεν είπαμε ακριβώς αυτό. Η γιατρός αν θέλει θα δώσει συμβουλές αλλά στο τότε μνμ φαινόταν ότι ήταν κάτι το υποχρεωτικό να το ακολουθήσεις... Από τη λέξη απαγορεύεται.

 

Για μένα μια καλή γιατρός είναι πλήρως ενημερωμένη στα εμβόλια, βλέπεις ότι έχει ιατρικές γνώσεις κ ψάχνεται. Αυτό φαίνεται όχι μόνο αν είναι άρρωστο το παιδί αλλά αν πχ έχει θέμα βάρους να εντοπίσει από που προέρχεται. Κατά την πρώτη περίοδο ζωής του μωρού να είναι εκεί για να σου εξηγήσει τα πάντα. Όσον αφορά την διατροφή σου λέει κάποια φαγητά πχ που δεν πρέπει να μπουν επειδή προκαλούν αλλεργίες κ πάνω απ' όλα να έχω καλή συνεργασία. Να μην με βλέπει απλά σαν λεφτά αλλά ότι ενδιαφέρεται για το παιδί. 

 

Η δικιά μου παιδίατρος στην διατροφή δεν το έχει, δεν είναι ψαγμενη αλλά κ πάλι δεν την αλλάζω με τπτ. Κάθε φορά που χρειάζομαι κάτι, την παίρνω κ το σηκώνει κ αν έχει δουλειά με παίρνει τηλ αυτή. Την μιλάω στον ενικό κ με το μικρό όνομα. Όταν ήταν μικρή η κόρη μου πήγαινα κάθε εβδομάδα για ζύγισμα κ μου έπαιρνε μια φορά το μήνα λεφτά. Όταν πχ ήταν άρρωστη η οτιδήποτε μου έλεγε σε λίγες μέρες να την ενημερώσω η έπαιρνε κ η ίδια. Όταν ήταν λίγο μηνών κ χρειαζόταν να την πάρουν αίμα μόνο αυτή τα κατάφερνε με την πρώτη. Αν την πήγαινα σε μικροβιολογικό την τρυπούσαν 3 κ 4 φορές. Στον θηλασμο κ διατροφή μπορεί να μην το έχει αλλά κ πάλι δεν θα μου πήγαινε ποτέ η καρδιά να την αλλάξω. Στο θέμα βάρους έψαξε τα πάντα για να είμαι ήσυχη

Ακριβώς αυτό, είναι θέμα να βρεις γιατρό με ενσυναίσθηση για το μωρό σου και να είσαι ήσυχη ότι έχει εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Είναι οικογενειακή παιδίατρος χρόνια τώρα και έχει αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις σε παιδιά του περιβάλλοντος μας. Την εμπιστεύομαι λόγω μεγάλης εμπειρίας. Δεν έχει δηλαδή απλά με τα εμβόλια να κάνει. Δύσκολα θα άλλαζα γιατρό στο παιδί μου για το θέμα της διατροφής μόνο. Είναι θέμα να βρεις κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι, να ξέρεις ότι θα τον βρεις ανά πάσα στιγμή και ότι ξέρει να αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις. Άλλαξα τέσσερις παιδιάτρους μέχρι να καταλήξω γιατί αρχικά ήθελα κάποιον που να είναι σύμβουλος θηλασμού, αλλά αυτός που βρήκα αρχικά δεν τον έβρισκα στα τηλέφωνα , μετά είχα θέμα την αλλεργία της μικρής και μου έλεγε να κόψω μόνο γαλακτοκομικα ενώ είχε θέμα και με τη σόγια που κατανάλωνα εγώ και πήγαινε μέσα στο μητρικό γάλα, το μωρό ημερών και να σπαραζει από τους πόνους, να ψάχνω άλλους παιδιάτρους να μη μου λένε τι φταίει ή να μη νοιάζονται τόσο πολύ και να με ξεπετανε. Καταλαβαίνεις ότι ένας παιδίατρος δεν είναι μόνο τα εμβόλια ή η διατροφή. Για μένα το παν είναι να είναι έμπειρος, να είναι εντοπισιμος γρήγορα και άμεσα και να έχει ενσυναίσθηση για τον ασθενή του, όχι να αφήνει μια μαμά λεχώνα με μωράκι ημερών που πονάει και δε ξέρει τι έχει στα κρύα του λουτρού, όπως μου κάνανε τέσσερις παιδίατροι. Ναι ιδανικά θα ήθελα να είναι πιο ενημερωμένος ένας παιδίατρος σε θέματα διατροφής, αλλά από τη στιγμή που την ενημερώνω για τις κινήσεις μου και είναι συζητήσιμη, εμένα αυτό μου αρκεί.

Ακριβώς αυτό, είναι θέμα να βρεις γιατρό με ενσυναίσθηση για το μωρό σου και να είσαι ήσυχη ότι έχει εμπειρία

Ναι κ εγώ θα ήθελα να ξέρει περισσότερα στον θηλασμο κ διατροφή αλλά υπάρχουν για μενα κ άλλα πιο σημαντικά από αυτό! Προφανώς βέβαια κ κάποια που δεν θα αντιμετωπίσει θέμα βάρους η οτιδήποτε άλλο θα παίζει σημαντικό ρόλο οι συμβουλές διατροφής κ θηλασμού κ λογικό είναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

υτό το γενικό το ακούω από πολύ κόσμο τώρα τελευταία. Αν μου πει ο γιατρός προσοχή στους υδατάνθρακες πολύ απλά θα ρωτήσω σε ποιους απ' όλους! Υδατάνθρακες έχουν το ψωμί, δημητριακά, ρύζι, μακαρόνια, πατάτες κλπ, φρούτα, λαχανικά. Να τα αποφεύγουμε όλα αυτά? :mrgreen:

Να σου πω την αλήθεια εγω τους αποφεύγω όλους αυτούς πλην φρούτων κ λαχανικών. Δλδ μέχρι τον 1,5 χρόνο σχεδον ποτέ δεν έδινα ψωμί ή ζυμαρικά κ σπάνια πατάτα. και τώρα ψωμί αν δεν ζητήσει δεν του δίνω. 

 

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Σε αυτό που είχα διαφωνήσει ήταν ότι ότι κ να πουν οι άλλοι σε αυτό το θέμα τον τελευταίο λόγο έχουν οι γονείς. Αν θέλουν να δινουν κρέμες, ψωμί, ζάχαρη μετά το χρόνο κλπ δεν αφορά κανέναν άλλον.

Εγω σ αυτό διαφωνώ. Προφανώς δεν θα σου επιβάλλει κάτι αλλά αν είναι ενημερωμένος οφείλει να πει το σωστό. Όπως ο παθολόγος σ θα σ πει να χάσεις βάρος κ ο καρδιολόγος να κόψεις το κάπνισμα. Δεν λέω να υποχρεώσει ο γιατρός να δίνεις μόνο γιαούρτι παραδοσιακό με πέτσα κ πολύσπορο ψωμί ολικής από φούρνο ντελικατέσεν, αλλά σίγουρα πρέπει να εκθέσει τα δεδομένα, κ αν ο γονιός κατ τ αλλα προτιμήσει τα advance κ τους έτοιμους χυμούς είναι φυσικά δικό του θέμα, αλλά φυσικά ο γιατρός θα πει κ γι αυτό κ για τα σωστά παιχνίδια κ για τα σωστά παπούτσια κ για οτιδήποτε. Αλλιώς τι πας κάθε μήνα στον παιδίατρο όταν είναι μωρό; μόνο για να ζυγίζει κ να εμβολιάζει; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι αυτό το ξέρω. Αλλά ας πούμε για αυτονόητα όπως όχι κρέμες, όχι γλυκά, προσοχή στους υδατάνθρακες, λογικό δεν είναι ένας γιατρός να τα πει στους γονείς, αν τον απασχολεί το θέμα; γιατί θεωρείται υπερβολική μια τετοια οδηγία από πλευράς του; 

απλα μην παιρνεις σαν δεδομενο οτι δ θελουν ολοι οι γονεις κρεμες κ υδατανθρακες

στο κατω κατω οπως λες ειναι αυτονοητο

ομως στην πραξη ουτε για τους γιατρους ειναι.ξερω οτι παρα πολλοι γιατροι πχ προτεινουν κρεμες η φαγητο σε βαζα

δ ειναι υπερβολικη η τοποθετηση του γιατρου.ειναι πιθανον περιττη

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δεν είπαμεακριβώς αυτό. Η γιατρός αν θέλει θα δώσει συμβουλές αλλά στο τότε μνμ φαινόταν ότι ήταν κάτι το υποχρεωτικό να το ακολουθήσεις... Από τη λέξη απαγορεύεται.

 

Τη λέξη απαγορεύεται που δεν είχα πει :-P Τέλος πάντων, λύθηκε αυτό. Εξάλλου και το "υποχρεωτικό" δεν ισχύει σε τίποτα βασικά. Δηλαδή και αλάτι να βάλεις που όντως απαγορεύεται, δεν θα σου φέρει την πρόνοια, οπότε όλα συμβουλές είναι.

 

Just now, mama16 είπε:

Για μένα μια καλή γιατρός είναι πλήρως ενημερωμένη στα εμβόλια, βλέπεις ότι έχει ιατρικές γνώσεις κ ψάχνεται. Αυτό φαίνεται όχι μόνο αν είναι άρρωστο το παιδί αλλά αν πχ έχει θέμα βάρους να εντοπίσει από που προέρχεται. Κατά την πρώτη περίοδο ζωής του μωρού να είναι εκεί για να σου εξηγήσει τα πάντα. Όσον αφορά την διατροφή σου λέει κάποια φαγητά πχ που δεν πρέπει να μπουν επειδή προκαλούν αλλεργίες κ πάνω απ' όλα να έχω καλή συνεργασία. Να μην με βλέπει απλά σαν λεφτά αλλά ότι ενδιαφέρεται για το παιδί. 

 

Καλά το να είναι ενημερωμένος στα εμβόλια και να σου πει τι προκαλεί αλλεργία δεν είναι αυτονόητο; Είναι κάτι που τον καθιστά καλό; Είναι τα πολύ βασικά της δουλειάς του, αν δεν είναι εντάξει σε αυτά τότε τι; Στα υπόλοιπα συμφωνώ, αν και το "ψάχνεται" κανονικά περιλαμβάνει και τα διατροφικά θέματα. 

 

Just now, Annitamik είπε:

Άλλαξα τέσσερις παιδιάτρους μέχρι να καταλήξω γιατί αρχικά ήθελα κάποιον που να είναι σύμβουλος θηλασμού, αλλά αυτός που βρήκα αρχικά δεν τον έβρισκα στα τηλέφωνα , μετά είχα θέμα την αλλεργία της μικρής και μου έλεγε να κόψω μόνο γαλακτοκομικα ενώ είχε θέμα και με τη σόγια που κατανάλωνα εγώ και πήγαινε μέσα στο μητρικό γάλα, το μωρό ημερών και να σπαραζει από τους πόνους, να ψάχνω άλλους παιδιάτρους να μη μου λένε τι φταίει ή να μη νοιάζονται τόσο πολύ και να με ξεπετανε. Καταλαβαίνεις ότι ένας παιδίατρος δεν είναι μόνο τα εμβόλια ή η διατροφή.

 

Και τα παραδείγματα αυτά πάντως διατροφή είναι. Απ'ο,τι καταλαβαίνω το πιο συνηθισμένο είναι να θεωρούμε ότι για τη διατροφή όσο είναι βρέφος τον θεωρούμε αρμόδιο αλλά μετά όχι τόσο;

 

Just now, mama16 είπε:

Ναι κ εγώ θα ήθελα να ξέρει περισσότερα στον θηλασμο κ διατροφή αλλά υπάρχουν για μενα κ άλλα πιο σημαντικά από αυτό! Προφανώς βέβαια κ κάποια που δεν θα αντιμετωπίσει θέμα βάρους η οτιδήποτε άλλο θα παίζει σημαντικό ρόλο οι συμβουλές διατροφής κ θηλασμού κ λογικό είναι

 

Εμείς ίσως επειδή μέχρι 3 μηνών είχαμε τέτοιο θέμα και η όλη ενασχόληση με την παιδίατρο αφορούσε αυτό, ίσως γι'αυτό μας έμεινε να τη ρωτάμε και μετά.

 

Στο πώς θα μαγειρέψετε όταν άρχισαν οι στερεες τους ρωτούσατε; Πχ αν θα είναι βραστό ή στον ατμό, ποτε μπορεί να φάει μαγειρεμένο στο φούρνο κλπ; Ή απλά σας έλεγαν ποια συστατικά να βάζετε; Εμείς όπως καταλαβαίνετε τα ρωτήσαμε και αυτά, χαχα!

 

Για το αν απαντάνε στα τηλέφωνα πάντως δεν νομίζω ότι σημαίνει αν είναι καλοί. Κάποιος μπορεί να απαντάει επειδή δεν έχει και πολλούς ασθενείς. Ή το αντίθετο. Η δικιά μας πχ δεν απαντάει ποτέ και στέλνει μήνυμα ότι θα μας καλέσει το βράδυ. Και όντως μας καλεί. Ξέρουμε όμως ότι έχει φουλ ιατρείο κάθε μερα και συναντάμε τουλάχιστον 3 οικογένειες όποτε πάμε (προ κορωνοιου), οπότε γι'αυτό δεν απανταει (προφανώς αν γράφαμε ότι είναι επείγον θα μας έπαιρνε) 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annitamik είπε:

Και εγώ μπερδεμένη είμαι με αυτό αλλά εμένα έχει άρνηση τροφής τις τελευταίες ημέρες. Ξεκινάω με αλεσμένα και καταλήγω σε κομμάτια. Και ότι φάει κέρδος. Αχχχ δε ξέρω ,θα το βρούμε στην πορεία. Τι ποσότητες δίνεις και σε προβληματίζει; Πχ ένα μπιφτέκι κ λίγα λαχανικά; Μισό φρούτο; Το παιδί πάντα δέχεται το συμπλήρωμα αλεσμένης τροφής;

Θα σου πω, μπορεί να φάει μόνη της ένα μπιφτεκακι γύρω στα 70γρ (προ ψησίματος) ή να αφήσει κ ελάχιστο κ παράλληλα της δίνω εγώ λίγα λαχανικά με το κουτάλι (όχι αλεσμένα άλλα μικρά κομματάκια) γιατί γλιστράνε κ δε μπορεί να τα πιάσει. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει να τρώει ολομόναχη κ εκ των πραγμάτων δε μπορεί να πιάσει πχ την βρασμενη πατάτα με λάδι ή το φασολακι επειδή γλιστραει. Τώρα για το μετά... Εάν δει ότι κρατάω γιαούρτι τρελαίνεται κ το θέλει οπωσδήποτε (όσο κ να έχει φάει)!

Η αλήθεια είναι πως αν θέλω να την ταιζω με τις ώρες μπορεί να φάει κ παραπάνω αλλά στη μισή ώρα+ σταματάω γιατί μετά χάνεται η μπάλα με το πρόγραμμα κ τα γεύματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Να σου πω την αλήθεια εγω τους αποφεύγω όλους αυτούς πλην φρούτων κ λαχανικών. Δλδ μέχρι τον 1,5 χρόνο σχεδον ποτέ δεν έδινα ψωμί ή ζυμαρικά κ σπάνια πατάτα. και τώρα ψωμί αν δεν ζητήσει δεν του δίνω. 

 

Πατάτα παντως δεν μας είπε να αποφεύγουμε, ίσα ίσα στην αρχή είχε κάθε μέρα πατατα-καροτο-κολοκυθι ή πατατα-καροτο-μπροκολο/κουνουπίδι. Και κάποια στιγμή μας είπε ότι πλέον μπορούμε 1-2 φορές τη βδομάδα να συνοδεύουμε το κρεας/ψάρι με ζυμαρικό, κατά προτίμηση ολικής. Μόνο για το ψωμί μας είπε να αποφεύγουμε, υποθέτω για να μη χορταινει με αυτό και δεν τρώει φαΐ, όχι γενικα για τους υδατάνθρακες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Στο πώς θα μαγειρέψετε όταν άρχισαν οι στερεες τους ρωτούσατε; Πχ αν θα είναι βραστό ή στον ατμό, ποτε μπορεί να φάει μαγειρεμένο στο φούρνο κλπ; Ή απλά σας έλεγαν ποια συστατικά να βάζετε; Εμείς όπως καταλαβαίνετε τα ρωτήσαμε και αυτά, χαχα!

Γιατί οι άλλοι δεν τα ρωτάνε αυτά; εγω νόμιζα ότι όλοι τα ρωτάμε! χαχαχα

 

Έχω κ φίλη που ρωτάει κ για ψυχολογικά του στιλ η γιαγιά με ακυρώνει μπροστά στα παιδιά, μήπως να τα στέλνω στο χωριό μόνα με τον μπαμπά τους για να μην εκνευρίζομαι κ τετοια.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω κ φίλη που ρωτάει κ για ψυχολογικά του στιλ η γιαγιά με ακυρώνει μπροστά στα παιδιά, μήπως να τα στέλνω στο χωριό μόνα με τον μπαμπά τους για να μην εκνευρίζομαι κ τετοια.... 

 

Εμείς μέχρι σωσίβιο και παπούτσια έχουμε φτάσει :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί οι άλλοι δεν τα ρωτάνε αυτά; εγω νόμιζα ότι όλοι τα ρωτάμε! χαχαχα

 

Έχω κ φίλη που ρωτάει κ για ψυχολογικά του στιλ η γιαγιά με ακυρώνει μπροστά στα παιδιά, μήπως να τα στέλνω στο χωριό μόνα με τον μπαμπά τους για να μην εκνευρίζομαι κ τετοια.... 

εγω δ ρωτησα.τα εβραζα σε κατσαρολα γτ ηθελα κ τον ζωμο.κ απλα νομιζω εκανα μια ερωτηση επιβεβαιωτικη στους 10μ,μπορω κ ψητα;ουτε καν στα συστατικα.μας ειπαν ξεκιναμε φρουτα η λαχανικα.ανα 2-3μερες κτ νεο.οταν μπηκε το κρεας ειπαν οχι χοιρινο.λιγο μετα μας ειπε ναι κ συκωτι.κ μετα ειπε πχ,μπορειτε υδατανθρακες κ γιαουρτι πλεον,μετα τυρι,μετα ψαρι,μετα αυγο

οχι αλατι,ζαχαρη,μελι κ φρεσκο γαλα για τον πρωτο χρονο

δλδ τα πολυ βασικα.πραγματικα εμεις στον γιατρο παμε μονο για εμβολια.ουτε καν αρρωσταινουν συχνα.αλλα τα κανει πολυ ανωδυνα,μεχρι κ την αιμοληψια.εχει νορμαλ αποψεις για διατροφη.δ με αγχωσε ποτε με το χαμηλο βαρος του μικρου.ξερει καποια πραγματα για τον θηλασμο.κ την εμπιστευομαι στα ιατρικα.δ φορτωνει με το παραμικρο φαρμακα

για παπουτσια ρωτησα κ εγω,αλλα απο 7μ γτ πιανοταν η κορη μου κ εκανε βηματα.οποτε ειπε για καλτσοπαντοφλες σπιτι κ ξυπολυτη στη ζεστη.κ επειδη απο 9μ εκανε βηματα εξω πηραμε απο νωρις παπουτσια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

εγω δ ρωτησα.τα εβραζα σε κατσαρολα γτ ηθελα κ τον ζωμο.κ απλα νομιζω εκανα μια ερωτηση επιβεβαιωτικη στους 10μ,μπορω κ ψητα;ουτε καν στα συστατικα.μας ειπαν ξεκιναμε φρουτα η λαχανικα.ανα 2-3μερες κτ νεο.οταν μπηκε το κρεας ειπαν οχι χοιρινο.λιγο μετα μας ειπε ναι κ συκωτι.κ μετα ειπε πχ,μπορειτε υδατανθρακες κ γιαουρτι πλεον,μετα τυρι,μετα ψαρι,μετα αυγο

οχι αλατι,ζαχαρη,μελι κ φρεσκο γαλα για τον πρωτο χρονο

 

Αυτά εννοούσα συστατικά. Ούτως ή άλλως στην αρχή σκέτα λαχανικά και κρέας είναι. Στην αρχή μας είπε μόνο καρότο νομίζω, μετά καρότο-πατατα και μετά 3. Απλά μας είπε κι εμάς ποια δεν βάζουμε και μετά οποτε ήταν να εισαχθεί κάτι και πόσες φορές τη βδομάδα κρέας, πόσες ψάρι κλπ. Και ίσως μας είπε κάποια στιγμή ότι μπορούμε και μπαχαρικά, σωταρισματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αυτά εννοούσα συστατικά. Ούτως ή άλλως στην αρχή σκέτα λαχανικά και κρέας είναι. Στην αρχή μας είπε μόνο καρότο νομίζω, μετά καρότο-πατατα και μετά 3. Απλά μας είπε κι εμάς ποια δεν βάζουμε και μετά οποτε ήταν να εισαχθεί κάτι και πόσες φορές τη βδομάδα κρέας, πόσες ψάρι κλπ. Και ίσως μας είπε κάποια στιγμή ότι μπορούμε και μπαχαρικά, σωταρισματα κλπ

οχι,εμας μας αφησε ελευθερα τα λαχανικα.οχι πχ πρωτα καροτο,μετα καροτο πατατα.κτ να μην βαλουμε δ θυμαμαι ιδιαιτερο εκτος απο μανιταρια.ποσες φορες ναι,οχι ιδιαιτερα για μυρωδικα/μπαχαρικα ηταν στη γενικη οδηγια

Link to comment
Share on other sites

Τον παιδίατρο τον έχεις βασικά για να βλέπεις αν το παιδί αναπτύσσεται φυσιολογικά σε κάθε επίπεδο,  πέρα από τα εμβόλια και την αντιμετώπιση ιώσεων κλπ.  Αν είναι καλός γιατρός δεν τον αλλαζεις επειδή δεν ξέρει να σε συμβουλευσει καλά διατροφικά και περί θηλασμού,  αν και θα έπρεπε να είναι εξίσου μελετημενος.  Πάντως μελετημένοι ή όχι,  όλοι θα δώσουν οδηγίες ή/και κάποιο πλάνο και λογικό οι γονείς να τους ακουν,  η αλήθεια είναι πως οι γονείς είναι καλό να ενημερώνονται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

οχι,εμας μας αφησε ελευθερα τα λαχανικα.οχι πχ πρωτα καροτο,μετα καροτο πατατα.κτ να μην βαλουμε δ θυμαμαι ιδιαιτερο εκτος απο μανιταρια.ποσες φορες ναι,οχι ιδιαιτερα για μυρωδικα/μπαχαρικα ηταν στη γενικη οδηγια

 

Φαντάσου εμάς για τα μανιτάρια δεν μας είπε όχι, ούτε και ναι βέβαια, δεν τα αναφέραμε ποτέ. Δεν έχουμε δώσει ακόμα. Να θυμηθούμε να ρωτήσουμε, χαχα! Γενικά είχαμε κάτι απορίες για κάποια πράγματα που δεν ανήκουν σε καμία κατηγορία, πχ ο άντρας μου είχε ρωτήσει για τα κάστανα γιατί τους έχει αδυναμία! Στα όχι για τους πρώτους 2 μήνες περίπου ήταν το παντζάρι, το σπανάκι και η φράουλα για εμάς, μετά μας είπε ότι επιτρέπονται. Δεν .έχουμε ρωτήσει επίσης για το χοιρινό, για άλλα τυριά πλην ανθότυρου και δεν θυμάμαι τι άλλο αλλά κατά καιρούς μας έρχονται διάφορα που δεν έχει δοκιμάσει και λέμε να ρωτήσουμε όταν πάμε. Γενικά πάντως στις τελευταίες επισκέψεις που ρωτάμε αν θα αλλάξει κάτι ως προς το εβδομαδιαίο πρόγραμμα και ως προς το πρόγραμμα γευμάτων στη μέρα μας έλεγε ότι μέχρι τους 18 όχι, οπότε τώρα στην επόμενη επίσκεψη θα δούμε ποια θα είναι η αλλαγή στους 18. Γενικά πάντως η δική μας είναι των φυσικών, γιατί όταν είχα ρωτήσει για χυμό ντομάτας αν μπορούμε (φαντάζομαι τώρα θα γελάτε) μας είπε "γιατί να βάλετε χυμό ντομάτας; μπορείτε ντομάτα κανονική". Αυτό ας πούμε δεν το τηρούμε, παίζει να είχαμε βάλει και ήδη χυμό όταν τη ρωτήσαμε...

 

Just now, marakiz είπε:

Τον παιδίατρο τον έχεις βασικά για να βλέπεις αν το παιδί αναπτύσσεται φυσιολογικά σε κάθε επίπεδο,  πέρα από τα εμβόλια και την αντιμετώπιση ιώσεων κλπ.  Αν είναι καλός γιατρός δεν τον αλλαζεις επειδή δεν ξέρει να σε συμβουλευσει καλά διατροφικά και περί θηλασμού,  αν και θα έπρεπε να είναι εξίσου μελετημενος.  Πάντως μελετημένοι ή όχι,  όλοι θα δώσουν οδηγίες ή/και κάποιο πλάνο και λογικό οι γονείς να τους ακουν,  η αλήθεια είναι πως οι γονείς είναι καλό να ενημερώνονται.

 

Ναι η αλήθεια είναι ότι αν ξεκινήσεις με κάποιον δύσκολα παίρνεις την απόφαση να τον αλλάξεις, εγώ τουλάχιστον θα ντρεπόμουν γιατί γενικά με αγχώνουν οι παρεξηγήσεις κλπ, μην κοιτάτε που είπα πριν πάνω στην κουβέντα ότι θα τον αλλάζαμε. Οπότε ευτυχώς που μας έτυχε καλή από την αρχή γιατί αν μας έλεγε κρέμες, χαμομήλι κλπ μπορεί και να τα έκανα από το άγχος του νέου γονιού που φοβάται μην παρακούσει το γιατρό. Και λόγω χαρακτήρα θα ντρεπόμουν μετά αν ρωτούσε πχ "την τρώει την κρέμα;" να πω "δεν δίνουμε" (ενώ μας είπατε). :-P Για τον ίδιο λόγο είχα ντραπεί να ζητήσω να μου βάλουν το μωρό στο στήθος μόλις γέννησα, επειδή ο γυναικολόγος μου κάποια στιγμή μου είχε πει ότι θεωρεί υπερβολή να θηλάζουν τα μωρά όταν πλέον τρώνε κανονικά. Και μετά μουτζωνόμουν που δυσκολεύτηκα στο θηλασμό και λέω στο επόμενο παιδί θα το ζητήσω!

Έβαλα με bold το "αν είναι καλός", γιατί για κάποιους το καλός γιατρός συμπεριλαμβάνει και τη διατροφή. Έναν που δεν θα πολυανακατευόταν στο τι θα δώσουμε δεν θα τον θεωρούσα κακό, αλλά έναν που θα επέμενε σε κρέμα, παιδικό γιαούρτι, ξένο γάλα χωρίς θέμα βάρους και αλεσμένα μέχρι μετά το χρόνο προσωπικά ναι δεν θα τον συγκατάλεγα στους "καλούς" με την έννοια του ενημερωμένου σε σύγχρονα θέματα. Μπορεί στα αμιγώς ιατρικά να ήταν μια χαρά, αλλά σπάνια (και μακάρι ποτέ) τυχαίνει κάτι πραγματικά σοβαρό από ιατρικής πλευράς, ενώ η διατροφή είναι κάτι συνεχές για τον οργανισμό. Και κάτι για να γελάσουμε: Η αδερφή μου είχε γυναικολόγο που της είχε περιορίσει πολύ τη διατροφή στην εγκυμοσύνη και θυμάμαι είχα ρωτήσει κι εγώ τον δικό μου μετά γιατί νόμιζα ότι όντως οι έγκυες ακολουθούν συγκεκριμένη δίαιτα. Και μου δίνει λοιπόν ο δικός μου (που είναι καλοφαγάς) ένα πρόγραμμα φουλ στις μπαγκέτες και στις μακαρονάδες για βραδινό! :-P

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Τη λέξη απαγορεύεται που δεν είχα πει :-P Τέλος πάντων, λύθηκε αυτό. Εξάλλου και το "υποχρεωτικό" δεν ισχύει σε τίποτα βασικά. Δηλαδή και αλάτι να βάλεις που όντως απαγορεύεται, δεν θα σου φέρει την πρόνοια, οπότε όλα συμβουλές είναι.

 

 

Καλά το να είναι ενημερωμένος στα εμβόλια και να σου πει τι προκαλεί αλλεργία δεν είναι αυτονόητο; Είναι κάτι που τον καθιστά καλό; Είναι τα πολύ βασικά της δουλειάς του, αν δεν είναι εντάξει σε αυτά τότε τι; Στα υπόλοιπα συμφωνώ, αν και το "ψάχνεται" κανονικά περιλαμβάνει και τα διατροφικά θέματα. 

 

 

Και τα παραδείγματα αυτά πάντως διατροφή είναι. Απ'ο,τι καταλαβαίνω το πιο συνηθισμένο είναι να θεωρούμε ότι για τη διατροφή όσο είναι βρέφος τον θεωρούμε αρμόδιο αλλά μετά όχι τόσο;

 

 

Εμείς ίσως επειδή μέχρι 3 μηνών είχαμε τέτοιο θέμα και η όλη ενασχόληση με την παιδίατρο αφορούσε αυτό, ίσως γι'αυτό μας έμεινε να τη ρωτάμε και μετά.

 

Στο πώς θα μαγειρέψετε όταν άρχισαν οι στερεες τους ρωτούσατε; Πχ αν θα είναι βραστό ή στον ατμό, ποτε μπορεί να φάει μαγειρεμένο στο φούρνο κλπ; Ή απλά σας έλεγαν ποια συστατικά να βάζετε; Εμείς όπως καταλαβαίνετε τα ρωτήσαμε και αυτά, χαχα!

 

Για το αν απαντάνε στα τηλέφωνα πάντως δεν νομίζω ότι σημαίνει αν είναι καλοί. Κάποιος μπορεί να απαντάει επειδή δεν έχει και πολλούς ασθενείς. Ή το αντίθετο. Η δικιά μας πχ δεν απαντάει ποτέ και στέλνει μήνυμα ότι θα μας καλέσει το βράδυ. Και όντως μας καλεί. Ξέρουμε όμως ότι έχει φουλ ιατρείο κάθε μερα και συναντάμε τουλάχιστον 3 οικογένειες όποτε πάμε (προ κορωνοιου), οπότε γι'αυτό δεν απανταει (προφανώς αν γράφαμε ότι είναι επείγον θα μας έπαιρνε) 

Όντως δεν είχες πει απαγορεύεται τώρα που το σκέφτομαι, αλλά περίπου η ίδια έννοια ήταν με το αν επιτρεπόταν. 

 

Εμένα η παιδίατρος δεν θα σηκώσει το τηλ μόνο όταν όντως δεν μπορεί γιατί πχ κάνει μετρήσεις κλπ. Την ώρα που όμως που ντύνουμε/ξεντυνουμε ή συζητάμε με την παιδίατρο έχει τύχει άπειρες φορές να σηκώσει το τηλ για λίγο. Φαντάζομαι κ εγώ όταν την παίρνω θα διακόπτει το ιατρείο της για να μου μιλήσει.

 

Ποτέ δεν την ρώτησα αν είναι να τα βράσω τα λαχανικά η να τα βάλω στον ατμό. Αυτό που μου είχε πει μόνο λίγο πριν το έτος νομίζω  η στο έτος ότι μπορούμε σιγά σιγα να φτιάχνουμε ίδιο φαγητό απλά χωρίς αλάτι κ χωρίς πολλά μπαχαρικά.

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Να σου πω την αλήθεια εγω τους αποφεύγω όλους αυτούς πλην φρούτων κ λαχανικών. Δλδ μέχρι τον 1,5 χρόνο σχεδον ποτέ δεν έδινα ψωμί ή ζυμαρικά κ σπάνια πατάτα. και τώρα ψωμί αν δεν ζητήσει δεν του δίνω. 

 

Εγω σ αυτό διαφωνώ. Προφανώς δεν θα σου επιβάλλει κάτι αλλά αν είναι ενημερωμένος οφείλει να πει το σωστό. Όπως ο παθολόγος σ θα σ πει να χάσεις βάρος κ ο καρδιολόγος να κόψεις το κάπνισμα. Δεν λέω να υποχρεώσει ο γιατρός να δίνεις μόνο γιαούρτι παραδοσιακό με πέτσα κ πολύσπορο ψωμί ολικής από φούρνο ντελικατέσεν, αλλά σίγουρα πρέπει να εκθέσει τα δεδομένα, κ αν ο γονιός κατ τ αλλα προτιμήσει τα advance κ τους έτοιμους χυμούς είναι φυσικά δικό του θέμα, αλλά φυσικά ο γιατρός θα πει κ γι αυτό κ για τα σωστά παιχνίδια κ για τα σωστά παπούτσια κ για οτιδήποτε. Αλλιώς τι πας κάθε μήνα στον παιδίατρο όταν είναι μωρό; μόνο για να ζυγίζει κ να εμβολιάζει; 

Ναι θα σου το πει τι είναι καλό να τρώει αλλά ως εκεί, αν θέλεις το τηρείς αν δεν θέλεις όχι. Δεν θα επιβάλει εννοείται κάτι

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Καλά το να είναι ενημερωμένος στα εμβόλια και να σου πει τι προκαλεί αλλεργία δεν είναι αυτονόητο;

Δεν είναι αυτονόητο. Όταν πχ έχω δει να λένε εδώ ότι ο γιατρός τους είπε ότι το bexero είναι 2 δόσεις σε παιδιά έτους μάλλον δεν είναι σωστά ενημερωμένοι. Όταν αντί για πενταπλα η εξαπλα εμβόλια κάνουν τριπλά πάλι έχουν μείνει λίγο πίσω. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Όταν αντί για πενταπλα η εξαπλα εμβόλια κάνουν τριπλά πάλι έχουν μείνει λίγο πίσω. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον

 

Α δεν έχει τύχει να ακούσω κάποιον που έκανε λάθος. Αφού τα γράφει και το βιβλιάριο!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Α δεν έχει τύχει να ακούσω κάποιον που έκανε λάθος. Αφού τα γράφει και το βιβλιάριο!!

Εντάξει πιστεύω ότι είναι η μειοψηφία των παιδιάτρων αλλά έχει τύχει να το ακούσω κάποιες φορές

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...