Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Θα χρειαστώ τα φώτα και τις εμπειρίες σας για άλλη μια φορά. Η μικρή μου είναι 8,5 μηνών και πριν λίγες μέρες η γιατρός μας είπε να κάνουμε εισαγωγή το αυγό. Για 3 μέρες να δίνω πριν τη φρουτόκρεμα μόνο κρόκο καλά βρασμένο και πατημένο με λίγο λαδάκι και εφόσον πάνε όλα καλά να προσφέρω ολόκληρο το αυγό μελάτο με ψιχουλάκια ψωμάκι. Και κάπου εδώ αρχίζει το άγχος της πρωτάρας μάνας... Μήπως είναι νωρίς για ασπράδι (η γιατρός λέει όχι); Το μελάτο αυγό μήπως είναι λίγο επίφοβο για σαλμονέλα και λοιπά; Να το προσφέρω καλοβρασμένο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Και αν ναι πως; Η μικρή τρώει αλεσμένα και προσφατα ξεκινήσαμε το μασούλημα με κόρα ψωμιού και πατημένη μπανάνα με το πιρούνι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Anna3011 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα χρειαστώ τα φώτα και τις εμπειρίες σας για άλλη μια φορά. Η μικρή μου είναι 8,5 μηνών και πριν λίγες μέρες η γιατρός μας είπε να κάνουμε εισαγωγή το αυγό. Για 3 μέρες να δίνω πριν τη φρουτόκρεμα μόνο κρόκο καλά βρασμένο και πατημένο με λίγο λαδάκι και εφόσον πάνε όλα καλά να προσφέρω ολόκληρο το αυγό μελάτο με ψιχουλάκια ψωμάκι. Και κάπου εδώ αρχίζει το άγχος της πρωτάρας μάνας... Μήπως είναι νωρίς για ασπράδι (η γιατρός λέει όχι); Το μελάτο αυγό μήπως είναι λίγο επίφοβο για σαλμονέλα και λοιπά; Να το προσφέρω καλοβρασμένο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Και αν ναι πως; Η μικρή τρώει αλεσμένα και προσφατα ξεκινήσαμε το μασούλημα με κόρα ψωμιού και πατημένη μπανάνα με το πιρούνι. 

Την εισαγωγή θα την κάνεις όπως σου είπε ο γιατρός.. Εννοείται καλοβρασμενο μέχρι κάποια ηλικία με λίγο λαδάκι. Αφού έχεις ξεκινήσει μπανάνα με το πιρούνι το αυγό μη σε προβληματίζει είναι πιο μαλακό.

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2018 at 4:51 ΜΜ, Anna3011 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα χρειαστώ τα φώτα και τις εμπειρίες σας για άλλη μια φορά. Η μικρή μου είναι 8,5 μηνών και πριν λίγες μέρες η γιατρός μας είπε να κάνουμε εισαγωγή το αυγό. Για 3 μέρες να δίνω πριν τη φρουτόκρεμα μόνο κρόκο καλά βρασμένο και πατημένο με λίγο λαδάκι και εφόσον πάνε όλα καλά να προσφέρω ολόκληρο το αυγό μελάτο με ψιχουλάκια ψωμάκι. Και κάπου εδώ αρχίζει το άγχος της πρωτάρας μάνας... Μήπως είναι νωρίς για ασπράδι (η γιατρός λέει όχι); Το μελάτο αυγό μήπως είναι λίγο επίφοβο για σαλμονέλα και λοιπά; Να το προσφέρω καλοβρασμένο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Και αν ναι πως; Η μικρή τρώει αλεσμένα και προσφατα ξεκινήσαμε το μασούλημα με κόρα ψωμιού και πατημένη μπανάνα με το πιρούνι. 

 

Εγώ μετά το χρόνο το δίνω με ψιχουλα ψωμάκι  για να συμπληρωσω γεύμα διαφορετικά δεν χορταινει ο μικρός!  

 Εμείς αυγό ξεκινησαμε στον ένατο αν δεν κάνω λάθος, πρώτα τριήμερη εισαγωγή σε κρόκο και έπειτα σε ασπραδι.

  Ο μικρός μου έτρωγε κυρίως αλεσμενα μέχρι 10-11 μηνών -με εξαίρεση το ψωμι και τα βρεφικα μπισκότα- αλλά όταν του προσφερα σφιχτό αυγό το έφαγε ανετα! Δεν το φοβήθηκα δηλαδή!

 Πια προσφέρω μελατα αυγά γιατί μου τα φέρνει γνωστός με δικές του κότες. Στην αρχή όμως τα εβραζα αρκετά.

  Αν ανησυχείς για την μορφή μπορείς να το πατήσεις με λάδι με το πιρούνι ή στο μπλέντερ ή ακόμα και να πολτοποιησεις το αυγό με λιγο νεράκι προσθέτοντας έπειτα την ψίχα.

  Εμείς περάσαμε πολλά στάδια μέχρι να καταφέρει να το φάει ολόκληρο αλλά τελικά είναι και το μοναδικό κολατσιό που ζητά από μόνος του.

  

  

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2018 at 1:28 ΠΜ, Mama_Anesti_ είπε:

 

Εγώ μετά το χρόνο το δίνω με ψιχουλα ψωμάκι  για να συμπληρωσω γεύμα διαφορετικά δεν χορταινει ο μικρός!  

 Εμείς αυγό ξεκινησαμε στον ένατο αν δεν κάνω λάθος, πρώτα τριήμερη εισαγωγή σε κρόκο και έπειτα σε ασπραδι.

  Ο μικρός μου έτρωγε κυρίως αλεσμενα μέχρι 10-11 μηνών -με εξαίρεση το ψωμι και τα βρεφικα μπισκότα- αλλά όταν του προσφερα σφιχτό αυγό το έφαγε ανετα! Δεν το φοβήθηκα δηλαδή!

 Πια προσφέρω μελατα αυγά γιατί μου τα φέρνει γνωστός με δικές του κότες. Στην αρχή όμως τα εβραζα αρκετά.

  Αν ανησυχείς για την μορφή μπορείς να το πατήσεις με λάδι με το πιρούνι ή στο μπλέντερ ή ακόμα και να πολτοποιησεις το αυγό με λιγο νεράκι προσθέτοντας έπειτα την ψίχα.

  Εμείς περάσαμε πολλά στάδια μέχρι να καταφέρει να το φάει ολόκληρο αλλά τελικά είναι και το μοναδικό κολατσιό που ζητά από μόνος του.

  

  

Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, με σφιχτό αυγό θα κινηθώ γιατί το μελάτο το φοβάμαι πολύ. Είναι που δεν έχω δικούς μου ανθρώπους με κότες οπότε θα πρέπει να αρκεστώ σε βιολογικά αυγά του εμπορίου. Ξεκινάμε αύριο. Ελπίζω η γνωριμία της με το αυγό να πάει καλά γιατί ακολουθούν τα όσπρια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θα ξεκινήσουμε το αυγό σε λίγες μέρες. Μου είπε η γιατρός μελάτο, πρώτα κρόκο για τρεις ημέρες και μετά ασπράδι. Απλώς εγώ προτιμώ καλά βρασμένο για τον εαυτό μου, στο μωρό δε μου πάει να δώσω μελάτο. Εσείς πώς το δίνατε; Βάζατε κάτι να είναι πιο νόστιμο; Το δίνατε κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

Θα ξεκινήσουμε το αυγό σε λίγες μέρες. Μου είπε η γιατρός μελάτο, πρώτα κρόκο για τρεις ημέρες και μετά ασπράδι. Απλώς εγώ προτιμώ καλά βρασμένο για τον εαυτό μου, στο μωρό δε μου πάει να δώσω μελάτο. Εσείς πώς το δίνατε; Βάζατε κάτι να είναι πιο νόστιμο; Το δίνατε κάθε μέρα;

Εμένα η δική μου παιδίατρος έλεγε να το βράζουμε 7 λεπτά νομίζω, να μην είναι μελάτο αλλά σχεδον σφιχτό

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εμένα η δική μου παιδίατρος έλεγε να το βράζουμε 7 λεπτά νομίζω, να μην είναι μελάτο αλλά σχεδον σφιχτό

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Έβαζες κάτι;Λάδι, πιπέρι; Έδινες κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites

κ εγω σφιχτο σχετικα το εκανα.με λιγο λαδι κ πιπερι το ελιωνα.μερα παρα μερα περιπου εδινα.αλλα δ μπορω να πω οτι το τρωγανε ιδιαιτερα.ειδικα η μεγαλη επειδη εκανε κ εμετο(αλλα δ πρεπει να ηταν αλλεργια),το σταματησα για 3μ κ μετα το εφαγε

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

κ εγω σφιχτο σχετικα το εκανα.με λιγο λαδι κ πιπερι το ελιωνα.μερα παρα μερα περιπου εδινα.αλλα δ μπορω να πω οτι το τρωγανε ιδιαιτερα.ειδικα η μεγαλη επειδη εκανε κ εμετο(αλλα δ πρεπει να ηταν αλλεργια),το σταματησα για 3μ κ μετα το εφαγε

Σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ είμαι της άποψης του σφιχτού. Μου κάνει εντύπωση που λένε μελάτο. Προσωπικά το φοβάμαι. Επίσης κάθε μέρα μου είπε, αλλά μόλις διάβασα εδώ μέσα ότι είναι υπερβολή, για αυτό και ρώτησα τι κάνατε εσείς

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή κι εγώ έδωσα κρόκο, βρασμένο 7 λεπτά όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Ενώ γενικά είναι φαγανός, δεν το έτρωγε, οπότε το έβαζα στη φρουτόκρεμα. Λίγο πριν τον χρόνο το έδωσα με το ασπράδι, με ελάχιστο λάδι και λίγο πιπέρι. 

 

έντιτ: Υπερβολή δεν είμαι σίγουρη ότι είναι, έχει απενοχοποιηθεί το αυγό και χρειάζονται καλά λιπαρά σ' αυτήν την ηλικία. Πάντως σίγουρα κι εμένα τυχαίνει να μην φάει κάθε μέρα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις προσπαθώ να δώσω μέσα στη μέρα αβοκάντο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτη φορά ακούω για μελατο αυγό σε μωρό (στη σημερινή εποχή εννοώ).

 

Αρχιζεις με κρόκο, τρώγεται λίγο δύσκολα σκέτος εγώ τον έλιωνα στο μούλτι με μπανάνα.

 

Όταν γίνει εισαγωγή του ασπραδιού και αν το παιδί τρώει γιαούρτι, γίνεται και ωραία τηγανίτα αυγό+λίγο γιαούρτι+1 κ.σ. βρώμη, με ελάχιστο λάδι στο αντικολλητικό.

 

Βεβαια τώρα που το σκέφτομαι, αν το παιδί δεν τρώει ακόμα τυροκομικά ή μέλι, δεν κατεβαίνει εύκολα η τηγανίτα...

Link to comment
Share on other sites

Κ εμάς 6 λεπτά μας είχε πει να το βράζουμε τουλάχιστον στην αρχή της εισαγωγής στην αρχή τον κρόκο κ μετά από δύο εβδομάδες το ασπράδι εγώ το πατούσα για να μαλακώσει με λάδι κ λίγο λεμόνι βλέπεις κ τα γούστα του παιδιού ούτε εμένα το έτρωγαν ιδιαίτερα βέβαια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Θα ξεκινήσουμε το αυγό σε λίγες μέρες. Μου είπε η γιατρός μελάτο, πρώτα κρόκο για τρεις ημέρες και μετά ασπράδι. Απλώς εγώ προτιμώ καλά βρασμένο για τον εαυτό μου, στο μωρό δε μου πάει να δώσω μελάτο. Εσείς πώς το δίνατε; Βάζατε κάτι να είναι πιο νόστιμο; Το δίνατε κάθε μέρα;

Εμάς μας είπε καλά βρασμένο 8' (πρώτα κρόκο μετά ασπράδι) κ το τόνισε ιδιαιτέρως ότι ποτέ δε δίνουμε μελάτο γιατί υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας. Σκέτο η αλήθεια είναι δεν της άρεσε της μικρής, αλλά μέσα στα φρούτα το τρώει μια χαρά. Όσο για τη συχνότητα, η μια παιδίατρος είπε 3 φορές την εβδομάδα, η άλλη μας είπε ότι μέχρι δύο ετών μπορεί κ κάθε μέρα χωρίς πρόβλημα. Εγώ συνήθως δίνω μέρα παρά μέρα :) 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχε πει καλά βρασμένο, δεν θυμάμαι αν βάλαμε πρώτα κροκο ή ασπράδι πάντως ήταν για 3 μέρες και μετά ολόκληρο. Το παταγαμε με το πιρούνι μαζί με λάδι. Στην αρχή δεν το ήθελε και το βάζαμε μαζί με το φαγητό (μας είχε πει και μαζί με το φρούτο αλλά δεν μας κολλαγε). Σύντομα όμως άρχισε να το τρώει σκέτο. Όταν μας είπε να εισάγουμε και ανθότυρο, βάζαμε ανθότυρο και στο αυγό. Ακόμα που είναι ενάμισι έτσι το δίνουμε (όχι πατημένο εννοείται). Από την αρχή μέχρι και τώρα το δίνουμε κάθε μερα, είναι ένα από τα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ διαβάζω παντού για το ανθότυρο, έλεγα κι εγώ τι ωραία ιδέα, θα δώσω. Όμως ένας πολύ καλός φίλος που κάνει αναλύσεις σε τρόφιμα μου είπε να το αποφύγω όσο μπορώ, επειδή τα μαλακά τυριά πάντα, μα πάντα βγάζουν ευρήματα. Μπορεί να μην είναι σοβαρά ευρήματα, τύπου σαλμονέλα, αλλά όλο και κάτι θα έχουν. Δεν ξέρω αν είναι βάσιμος κινδύνος για το παιδί ή αν απλά λόγω επαγγέλματος εκείνος το βλέπει πιο υπερβολικά, αλλά το φοβήθηκα και λέω να το αφήσω για αρκετά αργότερα. Έτσι κι αλλιώς εμείς δεν το πολυτρώμε, για το παιδί θα το παίρναμε, οπότε δεν θα το δει κιόλας να το ζηλέψει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Πρώτη φορά ακούω για μελατο αυγό σε μωρό (στη σημερινή εποχή εννοώ).

 

Αρχιζεις με κρόκο, τρώγεται λίγο δύσκολα σκέτος εγώ τον έλιωνα στο μούλτι με μπανάνα.

 

Όταν γίνει εισαγωγή του ασπραδιού και αν το παιδί τρώει γιαούρτι, γίνεται και ωραία τηγανίτα αυγό+λίγο γιαούρτι+1 κ.σ. βρώμη, με ελάχιστο λάδι στο αντικολλητικό.

 

Βεβαια τώρα που το σκέφτομαι, αν το παιδί δεν τρώει ακόμα τυροκομικά ή μέλι, δεν κατεβαίνει εύκολα η τηγανίτα...

Πολύ μου άρεσε η ιδέα σου για τη τηγανιτα!!! Θα την έχω υπόψιν μου

Just now, Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ διαβάζω παντού για το ανθότυρο, έλεγα κι εγώ τι ωραία ιδέα, θα δώσω. Όμως ένας πολύ καλός φίλος που κάνει αναλύσεις σε τρόφιμα μου είπε να το αποφύγω όσο μπορώ, επειδή τα μαλακά τυριά πάντα, μα πάντα βγάζουν ευρήματα. Μπορεί να μην είναι σοβαρά ευρήματα, τύπου σαλμονέλα, αλλά όλο και κάτι θα έχουν. Δεν ξέρω αν είναι βάσιμος κινδύνος για το παιδί ή αν απλά λόγω επαγγέλματος εκείνος το βλέπει πιο υπερβολικά, αλλά το φοβήθηκα και λέω να το αφήσω για αρκετά αργότερα. Έτσι κι αλλιώς εμείς δεν το πολυτρώμε, για το παιδί θα το παίρναμε, οπότε δεν θα το δει κιόλας να το ζηλέψει. 

Εγώ πάντως αυτά τα τυριά τα απέφευγα όταν ήμουν έγκυος. Δε μου κάθεται οκ να τα δώσω στο μωρό

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Πολύ μου άρεσε η ιδέα σου για τη τηγανιτα!!! Θα την έχω υπόψιν 

Και ομελέτα και αυγομάφιν και οτιδήποτε φτάνει να δελεάσεις το παιδί αν ζορίζεται να το φάει. Αλλά ξεκινάς με το κλασικό βραστό αυγό και ανάλογα την ανταπόκριση που θα έχει προχωράς. 

Εμείς ξεκινήσαμε με κρόκο με λαδάκι για 3 μέρες, συνεχίσαμε με καλά βρασμένο αυγό (παρά τη σύσταση της γιατρού για μελάτο) και πάνω στο μήνα που κατάλαβα ότι το βραστό αυγό δεν το θέλει το έκανα ομελέτα και μια χαρά το έφαγε. Εως και σήμερα, 3 χρονων, μπορεί να το φάει σε οποιαδήποτε μορφή εκτός από βραστό. Αλλά αυτά θα τα δεις στη συνέχεια. Ξεκινάς με την περπατημένη:).

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Έβαζες κάτι;Λάδι, πιπέρι; Έδινες κάθε μέρα;

Στην αρχή το έλιωναν με λαδακι κ λεμονακι, δεν το πολυετρωγε όμως. Αργότερα όταν άρχισε να τρώει με το χέρι κ βαλαμε κ το ασπράδι το έτρωγε καλύτερα αλλά ποτέ δεν το έτρωγε ολόκληρο. Μετά άρχισα σε ομελέτα. Τις μπανανοτηγανιτες δυστυχώς ούτε τις έτρωγε ούτε τις τρώει

Link to comment
Share on other sites

μετα τον χρονο κ τα δικα μου το τρωνε περισσοτερο.κ κυριως σε αυγοφετες,ομελετα,τηγανιτες γενικα μεσα σε συνταγες

τα τελευταια 2χρ αρχισε να το τρωει ετσι απλα βραστο κ η μεγαλη που ουτε στον χρονο δ το προτιμουσε

πλεον προτιμω να ειναι σαν γευμα κανονικο.αυγοφετες για πρωινο η τηγανιτες,ομελετα για μεσημερι η βραδυ,ακομη κ αυγο βραστο με σαλατα σαν βασικο γευμα(κ στο κδαπ της το εβαζα)

Link to comment
Share on other sites

Λάδι, πολύ λίγο φρέσκο τριμμενο πιπέρι και λίγη ρίγανη του βάζω και το καταβροχθιζει η μικρή. Αλεσμένα δεν έδωσα ποτέ, οπότε δεν ξέρω αν εχει νόημα να βάλεις ρίγανη στον πουρέ, στις φετουλες όμως που το κόβω ταιριάζει αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλα το αυγό δεν νομίζω να το δινει κανείς αλεσμένο σαν πουρέ! Αφού ξεκινάει αρκετά αργότερα από τις πρώτες στερεές, όταν το παιδί αρχίζει ήδη κομματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλα το αυγό δεν νομίζω να το δινει κανείς αλεσμένο σαν πουρέ! Αφού ξεκινάει αρκετά αργότερα από τις πρώτες στερεές, όταν το παιδί αρχίζει ήδη κομματάκια.

φυσικα κ το κανει πολυς κοσμος

οι περισσοτεροι που ξερω

απο την στιγμη που το εισαγουν περιπου στον 9ο,κ δ ξερω πολλα παιδακια προσωπικα να τρωνε κομματια απο πριν τον χρονο.στην ευρυτερη οικογενεια τα παιδια μου ειναι τα μονα

ηδη εδω λιγο πιο πανω ανεφεραν οτι το βαζουν μεσα στην φρουτοκρεμα αν δ κανω λαθος,οποτε αλεσμενο οπως καταλαβαινεις

γενικα ξερω οτι πολλοι το κανουν ετσι

δ κρινω.κ εγω τον κροκο τον ελιωνα με πηρουνι κ λαδι

Link to comment
Share on other sites

Α οκ δεν ήξερα, γιατί εμας μας είχε πει η γιατρός μετά τον 8ο σιγά σιγά να αρχίσουμε κομματάκια και η αδερφή μου με άλλο γιατρό επισης έδινε κομματακια κι έτσι νόμιζα ότι είναι γενικός κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...