Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

 

Το ψωμί έχει αλάτι που από επίσημες πηγές αναφέρεται να μην δίνεται πριν τον πρώτο χρόνο.

Θα ξαναπώ όμως πως ο παιδίατρος της είπε "θα ήθελα να μην δώσεις ψωμί", πως ακριβώς αυτό μεταφράζεται ως απαγορεύεται?
 

Στο αρχικό της μνμ ανέφερε στην άλλη κοπέλα "κάνει να δώσεις ψωμί"? Εγώ αυτό σχολίασα

Just now, vicky86 είπε:

νομιζω λεμε τα ιδια κ τα ιδια,αλλα αν δ εχει αλατι θα ηταν οκ δλδ;

φανταζομαι παλι θα προτιμουσαμε λαχανικα κ φρουτα,κ κρεας.θα το διναμε σαν σνακ η συνοδευτικο ειδικα αν δ ετρωγαν

ακομη κ αυτο που λεει η little lamb,σαν αυτονοητο,δ ειναι αυτονοητο για ολους.εμας δ μας ειπαν να προσεξουμε πχ για φραουλα,σπανακι,παντζαρι,μπηκαν κανονικα απο την αρχη.κ ξηροι απο 10μ,καποιοι τους βαζουν πολυ αργοτερα

Ναι η αλήθεια είναι ότι κ εγώ τέτοιες απαγορεύσεις με τα συγκεκριμένα φαγητά δεν είχα, μόνο για τους ξηρούς καρπούς που μου έλεγε μόνο αλεσμενους για να μην πνίγει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 said:

Στο αρχικό της μνμ ανέφερε στην άλλη κοπέλα "κάνει να δώσεις ψωμί"? Εγώ αυτό σχολίασα

Αυτό βασικά, από εκεί ξεκίνησε και μετά αναφέρθηκε το τι είπε η γιατρός. Όλο αυτό και εμένα μου έκανε στην μορφή της απαγόρευσης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

νομιζω λεμε τα ιδια κ τα ιδια,αλλα αν δ εχει αλατι θα ηταν οκ δλδ;

φανταζομαι παλι θα προτιμουσαμε λαχανικα κ φρουτα,κ κρεας.θα το διναμε σαν σνακ η συνοδευτικο ειδικα αν δ ετρωγαν

ακομη κ αυτο που λεει η little lamb,σαν αυτονοητο,δ ειναι αυτονοητο για ολους.εμας δ μας ειπαν να προσεξουμε πχ για φραουλα,σπανακι,παντζαρι,μπηκαν κανονικα απο την αρχη.κ ξηροι απο 10μ,καποιοι τους βαζουν πολυ αργοτερα

 

Είναι ελάχιστα αυτά που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ επίσημα κι αυτά είναι το αλάτι, το φρέσκο γάλα και το μέλι. 

Για τους ξηρούς καρπούς κλπ θα συμφωνήσω, καθόλου αυτονόητο δεν είναι.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

νομιζω λεμε τα ιδια κ τα ιδια,αλλα αν δ εχει αλατι θα ηταν οκ δλδ;

φανταζομαι παλι θα προτιμουσαμε λαχανικα κ φρουτα,κ κρεας.θα το διναμε σαν σνακ η συνοδευτικο ειδικα αν δ ετρωγαν

ακομη κ αυτο που λεει η little lamb,σαν αυτονοητο,δ ειναι αυτονοητο για ολους.εμας δ μας ειπαν να προσεξουμε πχ για φραουλα,σπανακι,παντζαρι,μπηκαν κανονικα απο την αρχη.κ ξηροι απο 10μ,καποιοι τους βαζουν πολυ αργοτερα

Καθόλου αυτονόητα δεν είναι. Εμάς για παράδειγμα μας είπαν να δώσουμε αλλεργιογονα όσο πιο γρηγορα γίνεται, για να ξέρουμε και να προσέχουμε και ότι η καθυστέρηση τους δεν έχει καμία απολύτως επίδραση στην εμφάνιση αλλεργίας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Είναι ελάχιστα αυτά που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ επίσημα κι αυτά είναι το αλάτι, το φρέσκο γάλα και το μέλι. 

Για τους ξηρούς καρπούς κλπ θα συμφωνήσω, καθόλου αυτονόητο δεν είναι.

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου.σε αυτα θα προσθεσω κ τη ζαχαρη

οποτε ξεκαθαρα,ψωμι χωρις αλατι δ απογορευεται,σωστα;

αν υπαρχουν καλυτερες επιλογες σνακ;φυσικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτονόητα που δεν θα συζητούσε κάποιος σε φορουμ εννοούσα το μέλι, ζάχαρη, αλάτι. Τους ξηρούς καρπούς δεν τους ανέφερα σε εκείνο το μήνυμα, τους ανέφερα στα παραδείγματα αλλεργιογόνων. Κι εμείς νωρίς τους δώσαμε αλλά ξέρω ότι κάποιοι δεν δινουν ακομα και σε τριών χρονών παιδί.

Τέλος πάντων δεν ανέφερα κάπου απαγόρευση, ίσως ήταν λάθος το ρήμα "επιτρέπεται" αλλά εξήγησα τι εννοούσα, περίπου όπως τα γλυκά μετά το έτος ξερω'γω, δεν θα πάθει κάτι άλλα δεν συστήνονται κιόλας. Για λόγους εξάρτησης και ροπής προς αυτά κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

συμφωνω απολυτα μαζι σου.σε αυτα θα προσθεσω κ τη ζαχαρη

οποτε ξεκαθαρα,ψωμι χωρις αλατι δ απογορευεται,σωστα;

αν υπαρχουν καλυτερες επιλογες σνακ;φυσικα

 

Να απαγορεύεται όχι. Μεταξύ μας βεβαια , σπάνια δίνεται ψωμί χωρις αλάτι και μπράβο σας σε όσες φτιάχνετε και ψωμί.
 

Η επιμονή μου στο θέμα δεν είναι στο ψωμί, είναι που μου έκανε εντύπωση η τόση αντίδραση στη σύσταση του γιατρού, ενώ γενικά συστήνονται τέρατα.

 

Γενικά πάντως κορίτσια όσες είστε μωρομάνες, μην απογοητεύεστε εύκολα κι αν δεν τρώνε πολύ να θυμάστε πως τον πρώτο χρόνο ζωής το γάλα είναι η βασική τους τροφή, είτε μητρικό είτε σε σκόνη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα η μονη μου "διαφωνια" στο θεμα ειναι απο την αποψη οτι δ χρειαζεται να σου συστησει ο παιδιατρος για το ψωμι.ειναι δικη σου επιλογη αν θα δωσεις.οπως κ το τι ψωμι θα δωσεις

επισης απο οσο ξερω,παρα πολλα τροφιμα εχουν αλατι γτ μπαινει στην διαδικασια παρασκευης.τα μακαρονια,ο τραχανας,ακομη κ ο σπιτικος,στα τυρια

κ παλι ειναι γενικο το σχολιο μου,κατανοητο για την γιατρο της little lamb οτι απαντησε γτ την ρωτησαν

κ η συσταση μια χαρα λογικοτατη ηταν

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι έτσι είναι. Γενικά δεν νομίζω κανένας γιατρός να παρεμβαίνει σε αυτά χωρίς να ερωτηθεί. Αλλά τι να πω, ποτέ δεν ξέρεις. Όπως λέει και η Μαρακιζ, συστήνονται και τέρατα. πχ μια γνωστή μας (της μάνας μου βασικά, οπότε μπορεί να είναι και λίγο χαλασμένο τηλέφωνο) που είναι γιατρός (όχι παιδιατρος) έχει πει για το παιδί της μαζεμένα τα εξης α) θήλασε 6 μήνες και αυτό αρκεί, τώρα που δουλεύει δεν χρειάζεται να θηλάσει/αντλησει άλλο γιατί ο,τι ήταν να πάρει από το μητρικό το πήρε 2) εννοείται λέει ότι θα δώσει κρέμες σκόνη, μεγαλώνει παιδί χωρίς κρέμες; Και γιαούρτι κανονικό πριν το χρόνο απαγορεύεται 3) σφιχτό αυγό επίσης όχι, πρέπει μελάτο 4) πρέπει τάισμα και αλεσμένα για καιρό αλλιώς μπορεί να πνιγεί. Έτσι όπως τα λεω, όχι "θα προτιμούσε" και "θα ήταν καλύτερα να". Η τουλάχιστον έτσι τα μεταφέρει η μάνα μου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτονόητα που δεν θα συζητούσε κάποιος σε φορουμ εννοούσα το μέλι, ζάχαρη, αλάτι. Τους ξηρούς καρπούς δεν τους ανέφερα σε εκείνο το μήνυμα, τους ανέφερα στα παραδείγματα αλλεργιογόνων. Κι εμείς νωρίς τους δώσαμε αλλά ξέρω ότι κάποιοι δεν δινουν ακομα και σε τριών χρονών παιδί.

Τέλος πάντων δεν ανέφερα κάπου απαγόρευση, ίσως ήταν λάθος το ρήμα "επιτρέπεται" αλλά εξήγησα τι εννοούσα, περίπου όπως τα γλυκά μετά το έτος ξερω'γω, δεν θα πάθει κάτι άλλα δεν συστήνονται κιόλας. Για λόγους εξάρτησης και ροπής προς αυτά κυρίως.

Αυτό το "επιτρέπεται" πάλι άστοχο τότε μου φαίνεται γιατί δεν έχεις το δικαίωμα εσύ (γενικά μιλάω) να επεμβαίνεις πως θα ταιζει ο κάθε γονιός τα παιδιά του. Το αν θα δώσει ψωμί, γιαουρτακια παιδικά η οτιδήποτε άλλο τέτοιο δεν αφορά κανέναν.

Πάντως συμφωνώ με την @vicky86 ότι αρκετά τρόφιμα κατά την παρασκευή τους περιέχουν αλάτι (για αυτό είχα αναφέρει κ τον τραχανά). Κ όμως πολλοί γονείς τα εισάγουμε πριν το έτος. Μόνο στο ψωμί δλδ εχει θέμα το αλάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά έδωσα ελάχιστες φορές τραχανά, άσε που υπάρχει και ανάλατος, όπως και ανάλατα μακαρόνια. Τυριά προτιμάμε τα ανάλατα για μωρά κάτω του χρόνου. Επίσης άλλο να κάνεις εισαγωγή κι άλλο να δίνεις καθημερινά και σε ποσότητα. Πολλοί γονείς δίνουν και επιδόρπια γιαουρτιού και μπισκότα κι ένα σωρό άλλα που οι περισσότερες στο φόρουμ τουλάχιστον θα συμφωνήσουμε πως δεν είναι το καλύτερο για τα παιδιά. Άρα??? Επιμένεις να ρωτάς αν κάνει κακό το ψωμί. Δηλητήριο δεν είναι προφανώς. :P
 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Αυτό το "επιτρέπεται" πάλι άστοχο τότε μου φαίνεται γιατί δεν έχεις το δικαίωμα εσύ (γενικά μιλάω) να επεμβαίνεις πως θα ταιζει ο κάθε γονιός τα παιδιά του. Το αν θα δώσει ψωμί, γιαουρτακια παιδικά η οτιδήποτε άλλο τέτοιο δεν αφορά κανέναν.

Πάντως συμφωνώ με την @vicky86 ότι αρκετά τρόφιμα κατά την παρασκευή τους περιέχουν αλάτι (για αυτό είχα αναφέρει κ τον τραχανά). Κ όμως πολλοί γονείς τα εισάγουμε πριν το έτος. Μόνο στο ψωμί δλδ εχει θέμα το αλάτι?

 

Μα δεν μας το είπε για το αλάτι. Για τον εθισμό/προτίμηση το είπε. 

Το επιτρέπεται το είπα με την έννοια συστήνεται, δεν το θεώρησα το ακριβώς αντίθετο του "απαγορεύεται" που όντως είναι αδιαπραγματευτη έκφραση. Επίσης δεν είπα "δεν επιτρέπεται", ρώτησα "επιτρέπεται;" γιατί είχα την εντύπωση πως γενικά οι γιατροί δεν το συστήνουν, οχι μόνο η δικιά μας. Δεν της έκανα υπόδειξη "κακως δίνεις, δεν επιτρέπεται". Ρώτησα, όπως κάνουμε κουβέντα οι γονείς, απλά αν έχουν το οκ να το δώσουν, γιατί εμεις είχαμε συμβουλή καλύτερα να μη δώσουμε. Κουβέντα να γίνεται, όπως κάνεις σε μια παιδική χαρά πχ, ή με άλλους φίλους γονείς. Νόμιζα πως ήταν ξεκάθαρο και ξαναδιαβάζοντας τα μηνύματα δεν μου φαίνεται κάτι ούτε παρεμβατικό ούτε επιθετικό. Δεν ξέρω γιατί πρέπει να απολογουμαι τόσο! Κουβέντα να γίνεται ήταν το μήνυμά μου, ειλικρινά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα δεν μας το είπε για το αλάτι. Για τον εθισμό/προτίμηση το είπε. 

Το επιτρέπεται το είπα με την έννοια συστήνεται, δεν το θεώρησα το ακριβώς αντίθετο του "απαγορεύεται" που όντως είναι αδιαπραγματευτη έκφραση. Επίσης δεν είπα "δεν επιτρέπεται", ρώτησα "επιτρέπεται;" γιατί είχα την εντύπωση πως γενικά οι γιατροί δεν το συστήνουν, οχι μόνο η δικιά μας. Δεν της έκανα υπόδειξη "κακως δίνεις, δεν επιτρέπεται". Ρώτησα, όπως κάνουμε κουβέντα οι γονείς, απλά αν έχουν το οκ να το δώσουν, γιατί εμεις είχαμε συμβουλή καλύτερα να μη δώσουμε. Κουβέντα να γίνεται, όπως κάνεις σε μια παιδική χαρά πχ, ή με άλλους φίλους γονείς. Νόμιζα πως ήταν ξεκάθαρο και ξαναδιαβάζοντας τα μηνύματα δεν μου φαίνεται κάτι ούτε παρεμβατικό ούτε επιθετικό. Δεν ξέρω γιατί πρέπει να απολογουμαι τόσο! Κουβέντα να γίνεται ήταν το μήνυμά μου, ειλικρινά!

Δεν χρειάζεται να απολογεισαι βρε συ,  και τα κορίτσια κουβέντα να γίνεται κάνουν!  :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά @little lamb εννοείται ότι δεν στο είπαμε για να απολογηθεις, πάνω στην κουβέντα απλά το ένα έφερε το άλλο κλπ!! Απλά χαζομάρα που συνέχιζα να απαντάω με τις ώρες κ αναγκαζομασταν όλες να μπαίνουμε συνεχεια για μια συζήτηση που απλά δεν βγάζουμε άκρη. Ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις. Κ μην νομίζεις ότι έχω κάτι μαζί σου. Κ οι συμβουλές της γιατρούς σου μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Καλά ούτε εγώ έχω κάτι μαζί σας, απλά εγραφα και ξαναεγραφα απλά για να εξηγήσω τι εννοούσα, γιατί παρερμηνευτηκε. 

Και τώρα θυμήθηκα ότι η αδερφή μου που φτιάχνει ψωμί, δεν πολυεδινε στο παιδάκι της, όχι λόγω συστατικών, αφού το έκανε μόνη της, αλλά για να μην το προτιμησει. Ίσως γι'αυτό είχα αυτή την εντύπωση, γιατί κάτι η γιατρός μας, κάτι η αδερφή μου, κάτι που δεν έτυχε να έχω φίλους με συνομήλικο ώστε να το έχουμε συζητήσει, νόμιζα ότι γενικά το αποφεύγουμε (απλά αποφεύγουμε, όχι απαγορεύεται, μην ξαναρχίσει η συζήτηση :-P )

@vicky86 ακου σύμπτωση: εκανα αναζήτηση το όνομα της παιδιάτρου μας στο φόρουμ γιατί θυμάμαι ότι είχα δει να συστήνεται κάποια στιγμή, και είδα ότι ήσουν κι εσύ μέσα στις κοπέλες που την σύστηναν! (Δεν είναι η δική σας όμως)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Καλά ούτε εγώ έχω κάτι μαζί σας, απλά εγραφα και ξαναεγραφα απλά για να εξηγήσω τι εννοούσα, γιατί παρερμηνευτηκε. 

Και τώρα θυμήθηκα ότι η αδερφή μου που φτιάχνει ψωμί, δεν πολυεδινε στο παιδάκι της, όχι λόγω συστατικών, αφού το έκανε μόνη της, αλλά για να μην το προτιμησει. Ίσως γι'αυτό είχα αυτή την εντύπωση, γιατί κάτι η γιατρός μας, κάτι η αδερφή μου, κάτι που δεν έτυχε να έχω φίλους με συνομήλικο ώστε να το έχουμε συζητήσει, νόμιζα ότι γενικά το αποφεύγουμε (απλά αποφεύγουμε, όχι απαγορεύεται, μην ξαναρχίσει η συζήτηση :-P )

@vicky86 ακου σύμπτωση: εκανα αναζήτηση το όνομα της παιδιάτρου μας στο φόρουμ γιατί θυμάμαι ότι είχα δει να συστήνεται κάποια στιγμή, και είδα ότι ήσουν κι εσύ μέσα στις κοπέλες που την σύστηναν! (Δεν είναι η δική σας όμως)

Απαγορεύεται,  μην μας το αλλαζεις τώρα!   :-P 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δ εγραφα για να απολογηθεις

πιο πολυ ηθελα να γραψω για να εξηγησω γτ φανηκε πολυ περιεργο στην chryssoum

αν μου ελεγε μια μαμα το παιδι μου δ τρωει αυγο δ θα της προτεινα να το δωσει με ψωμι.αν ομως μου ελεγε δ τρωει τπτ,κ ειχα παιδι που δ ετρωγε τπτ,κ το ενα ηταν κ πολυ χαμηλα στην καμπυλη,θα της ελεγα οτι το περασα,κ στην αναγκη εδωσα κ μαφιν,κ ψωμι σπιτικο,κ κριτσινια κ ευτυχως πλεον τρωει σχετικα ισορροπημενα.οτι οι υδατανθρακες ειναι εθιστικοι νομιζω ειναι γνωστο.εννοειται προσπαθουμε να ειναι μικροτερο ποσοστο στην ημερησια διατροφη

απο την αλλη αν μια μαμα θελει καθε μερα να δινει λιγο ψωμι κ αυγο στο παιδι της,κ απο τη στιγμη που πηρε οκ κ απο τον γιατρο της,γτ να απασχολει εμενα;

λογικα ειναι μια παιδιατρος β.προαστεια που εχουν φιλοι;κ συμβουλος;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσα και ασπράδι αυγού μαζί με κρόκο, καλά βρασμένο και το έδινα να το δαγκώνει. Δεν το έλιωσα με πιρούνι. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν είναι οκ να το δίνω έτσι και όχι λιωμένο, δηλαδή αν είναι από τις τροφές που μπορούν να διαχειριστούν καλά τα μωρά και δεν κολλάνε. Φαινόταν να το διαχειρίζεται καλά , δύο φορές αναγουλιασε αλλά μετά ήταν οκ. Επίσης, τι ποσότητα όταν τρώει μη αλεσμένα είναι οκ; Τώρα έφαγε ένα τέταρτο του αυγού. Γενικά στα φαγητά που δεν αλεσμένα πόσο πρέπει να τρώνε για να πεις ότι έφαγαν επαρκώς;

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχε πει με λαδακι, αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με την ευκολία στην κατάποση. Μετά το έτος ή γύρω στους 15 μήνες, δεν θυμάμαι ακριβώς, άρχισε να το τρώει έτσι ολόκληρο (το πήρε μόνη της πριν το κόψουμε) και δεν υπήρχε πρόβλημα, ούτως ή άλλως με τα δοντακια κόβει πολύ μικρά κομματάκια. Σε ποσότητα εμάς το αυγό το έτρωγε ολόκληρο και στα φαγητά βάζαμε οσο ήταν και το αλεσμένο, δεν αλλάξαμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμάς μας είχε πει με λαδακι, αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με την ευκολία στην κατάποση. Μετά το έτος ή γύρω στους 15 μήνες, δεν θυμάμαι ακριβώς, άρχισε να το τρώει έτσι ολόκληρο (το πήρε μόνη της πριν το κόψουμε) και δεν υπήρχε πρόβλημα, ούτως ή άλλως με τα δοντακια κόβει πολύ μικρά κομματάκια. Σε ποσότητα εμάς το αυγό το έτρωγε ολόκληρο και στα φαγητά βάζαμε οσο ήταν και το αλεσμένο, δεν αλλάξαμε κάτι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όταν ήταν δέκα μηνών η μικρή σου το έτρωγε το αυγό κανονικά δαγκώνοντας; Εγώ τώρα το έκοψα με το μαχαίρι στα τέσσερα και της το έδωσα να δαγκώνει. Εμένα αποκλείεται να φάει όσο είναι το αλεσμένο. Βασικά τώρα περνάει μια φάση πάλι που δεν τρώει, κάνει επανάσταση, αλλά όταν έτρωγε κανονικά, έτρωγε όλη την φρουτοκρεμα η οποία είχε δύο ή τρία φρούτα τη φορά( υπερβάλλω μάλλον ε;). Αποκλείεται να φάει τόσο δαγκώνοντας. Για το φαγητό το κανονικό δε ξέρω γιατί της βάζω μια  μικρή μερίδα σε σχέση με τη δική μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όταν ήταν δέκα μηνών η μικρή σου το έτρωγε το αυγό κανονικά δαγκώνοντας; Εγώ τώρα το έκοψα με το μαχαίρι στα τέσσερα και της το έδωσα να δαγκώνει. Εμένα αποκλείεται να φάει όσο είναι το αλεσμένο. Βασικά τώρα περνάει μια φάση πάλι που δεν τρώει, κάνει επανάσταση, αλλά όταν έτρωγε κανονικά, έτρωγε όλη την φρουτοκρεμα η οποία είχε δύο ή τρία φρούτα τη φορά( υπερβάλλω μάλλον ε;). Αποκλείεται να φάει τόσο δαγκώνοντας. Για το φαγητό το κανονικό δε ξέρω γιατί της βάζω μια  μικρή μερίδα σε σχέση με τη δική μας.

Καλά εννοείται ότι δεν θα φάει τόσο. Εμένα τα παιδιά μου έτρωγαν πολύ λίγο, το 1/4 του φρούτου κ αν. Αν είσαι τυχερή κ είναι κακοφαγο άντε να φάει το πολύ κ 1 μικρό φρούτο. Δεν πιστεύω πάρα πάνω

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αυγό είναι μια τροφή που είναι άνετα διαχειρισιμη από ένα μωρό 10 μηνών. 3 φρούτα μαζεμένα εάν έτρωγε την φορά εμένα θα με ανησυχούσε :p εντάξει το λέω στην πλάκα, αλλά ούτε ενηλικας δεν τρώει τόσο για σνακ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όταν ήταν δέκα μηνών η μικρή σου το έτρωγε το αυγό κανονικά δαγκώνοντας; Εγώ τώρα το έκοψα με το μαχαίρι στα τέσσερα και της το έδωσα να δαγκώνει. Εμένα αποκλείεται να φάει όσο είναι το αλεσμένο. Βασικά τώρα περνάει μια φάση πάλι που δεν τρώει, κάνει επανάσταση, αλλά όταν έτρωγε κανονικά, έτρωγε όλη την φρουτοκρεμα η οποία είχε δύο ή τρία φρούτα τη φορά( υπερβάλλω μάλλον ε;). Αποκλείεται να φάει τόσο δαγκώνοντας. Για το φαγητό το κανονικό δε ξέρω γιατί της βάζω μια  μικρή μερίδα σε σχέση με τη δική μας.

 

Όχι δεν το δίναμε δαγκώνοντας, το κοβαμε πολύ μικρά κομματάκια, ένα εκατοστό ή λιγότερο. Όλα τα φαγητά έτσι από 8 μηνών (στο κρέας χωρίζαμε τις ίνες με το χέρι). Και βασικά τα κατάπινε σχεδόν αμασητα. Σιγά σιγά αρχίσαμε να μεγαλώνουμε τα μεγέθη των κομματιών και να μασαει.Σε ποσότητες ετρωγε πάντα πολύ, δηλαδή απο την πρωτη μερα αλεσμένου το έφαγε όλο, από την πρώτη μέρα κομματιών επίσης όλο κλπ. Αλλά ξέρω ότι είναι εξαίρεση...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Σήμερα έδωσα και ασπράδι αυγού μαζί με κρόκο, καλά βρασμένο και το έδινα να το δαγκώνει. Δεν το έλιωσα με πιρούνι. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν είναι οκ να το δίνω έτσι και όχι λιωμένο, δηλαδή αν είναι από τις τροφές που μπορούν να διαχειριστούν καλά τα μωρά και δεν κολλάνε. Φαινόταν να το διαχειρίζεται καλά , δύο φορές αναγουλιασε αλλά μετά ήταν οκ. Επίσης, τι ποσότητα όταν τρώει μη αλεσμένα είναι οκ; Τώρα έφαγε ένα τέταρτο του αυγού. Γενικά στα φαγητά που δεν αλεσμένα πόσο πρέπει να τρώνε για να πεις ότι έφαγαν επαρκώς;

Ρώτησα κι εγώ την παιδίατρο για αυτό με τις ποσότητες σε κομμάτια πλέον. Εννοείται πως δεν τρώνε την ίδια ποσότητα μη αλεσμένου. Όπως λες, αλεσμένο για να βγει 200γρ περίπου θέλει τουλάχιστον 3 φρούτα, ενώ με κομματάκια το πολύ να φάει μισό. Μου είπε να δίνω κομματάκια κ όταν βλέπω ότι κουράζεται, μπορώ να συμπληρώνω πχ με γιαούρτι ή σουπιτσα αν θέλει. Να σου πω την αλήθεια, όσες φορές δεν της δίνω κάτι έξτρα, δεν παραπονιέται αλλά καταλαβαίνω στο επόμενο γεύμα ότι έχει περισσότερη όρεξη. Κι έτσι δεν ξέρω τι είναι σωστό να συμπληρώνω ή όσο φάει μόνη κ τέλος κι ας μου φαίνεται λίγο;; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...