Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Μια μικρή παρέμβαση, επειδή έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σε ιδιωτικά σχολεία:

 

Υπάρχει αρκετά αυστηρή νομοθεσία για τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων τόσο ως προς το ύψος όσο και ως προς τις αυξήσεις που μπορεί να παίρνει κάθε σχολείο. Ο βασικός νόμος είναι ο Ν. 3279/2004, που ρυθμίζει τα δίδακτρα των ιδιωτικών. Είναι αρκετά κατατοπιστικός, προτείνω όποιον ενδιαφέρεται να τον διαβάσει (για να πηγαίνει και προετοιμασμένος στις επισκέψεις στα σχολεία). Ανάμεσα στα άλλα, ο νόμος λέει ότι τα σχολεία είναι υποχρεωμένα να αναρτούν τα δίδακτρά τους στο παρατηρητήριο τιμών της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου (www.gge.gr), για λόγους διαφάνειας της αγοράς. Εκεί μπορείτε να βρείτε τα δίδακτρα όποιου σχολείου σας ενδιαφέρει.

Αν κάποιο σχολείο δεν έχει αναρτήσει δίδακτρα ή το κόστος του σχολικού λεωφορείου ή τις επιπλέον δραστηριότητες ή στη συνάντηση σας πει άλλα δίδακτρα από αυτά που έχει δηλωμένα, αυτό είναι "ύποπτο" από πλευράς τιμολογιακής πολιτικής.

Θέλω να πω ότι η ιδιωτική εκπαίδευση δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, είναι μια υ-π-ε-ρ-β-ο-λ-ι-κ-ά ρυθμισμένη αγορά.

 

Τώρα για τα σχολικά λεωφορεία:

Πράγματι, το κόστος κίνησης κάθε σχολικού (καύσιμα, μισθοί οδηγών/συνοδών, ασφάλιστρα, συνεχείς έλεγχοι κλπ) είναι περίπου 1.500 ? για κάθε μεταφερόμενο μαθητή. Οποιαδήποτε παραπάνω χρέωση είναι κέρδος για το σχολείο (μετατρέψτε σε ποσοστό για να διαπιστώσετε αν είναι «εύλογο» κατά την κρίση σας), οποιαδήποτε παρακάτω σημαίνει ότι το σχολείο ζημιώνεται από τα σχολικά λεωφορεία.

 

Τα σχολεία που δεν έχουν δικά τους λεωφορεία αλλά συνεργάζονται με ταξιδιωτικά γραφεία (τα μεγάλα πούλμαν 50 θέσεων) μετακυλύουν όλο το κόστος στους γονείς, γιʼ αυτό προκύπτουν και τα κόστη 1.500 – 2.000 ?. Μάλιστα, εκδίδουν και ξεχωριστή απόδειξη μεταφορικών.

Τα σχολεία που έχουν δικά τους σχολικά λεωφορεία συνήθως επιδοτούν τη μεταφορά από τα δίδακτρα, μειώνοντας το συνολικό κέρδος του σχολείου. Έχουν δικαίωμα να το κάνουν, γιατί σύμφωνα με τον νόμο και τα κόμιστρα θεωρούνται δίδακτρα όταν τη μεταφορά παρέχει το σχολείο. Στις περιπτώσεις αυτές, μάλιστα, εκδίδεται και για τα μεταφορικά απόδειξη του σχολείου. Γιʼ αυτό στις τιμές των σχολείων θα δείτε τα μεταφορικά από "-" (που σημαίνει ότι η υπηρεσία δεν προσφέρεται καθόλου ή προσφέρεται από άλλη εταιρία) έως 2.000 ?, ίσως και παραπάνω.

 

Κατά τα λοιπά είναι απόλυτα σωστός/σωστή ο/η φίλος/φίλη Kel. Με την εξαίρεση του θέματος των συνοδών. Ο/η συνοδός στο σχολικό λεωφορείο είναι απαραίτητος από το νόμο, δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια του σχολείου.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

 

 

ρε παιδια, τι τιμες ειναι αυτες για τα μεταφορικα;;;!!!:shock::shock::shock::shock:

Εμεις σημερα επισκευτηκαμε το σχολειο που θα παει η μικρη το σεπτεμβρη και μας ειπαν Ε250 το χρονο μεταφορικα (μια αποσταση περιπου 20 χμ, 20-25 λεπτα της ωρας).

 

Ε1500 το χρονο, σοβαρα μιλατε;;; τι καινε τα λεωφορεια αυτα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ρε παιδια, τι τιμες ειναι αυτες για τα μεταφορικα;;;!!!:shock::shock::shock::shock:

Εμεις σημερα επισκευτηκαμε το σχολειο που θα παει η μικρη το σεπτεμβρη και μας ειπαν Ε250 το χρονο μεταφορικα (μια αποσταση περιπου 20 χμ, 20-25 λεπτα της ωρας).

 

Ε1500 το χρονο, σοβαρα μιλατε;;; τι καινε τα λεωφορεια αυτα;;;

 

Πετρέλαιο... :D

 

Άκου: για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα, θα πρέπει να υπολογίσεις μισθό οδηγού (βαρέα) + μισθό συνοδού + ετήσια ασφάλιστρα + καύσιμα για κύκλο πόλης από 120-200 χλμ την ημέρα + συντήρηση + πιστοποιητικά (ΚΤΕΟ, ΚΕΚ κλπ) και να διαιρέσεις το αποτέλεσμα με τον αριθμό των παιδιών που εξυπηρετεί το σχολικό σε ρεαλιστικό χρόνο (20-25 αν πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι και 45-50 αν πηγαίνει σε συγκεκριμένες στάσεις). Αν εξυπηρετεί 45-50 παιδιά, δηλαδή είναι πούλμαν, θα υπολογίσεις ότι απαιτείται δεύτερη συνοδός, αυξημένα ασφάλιστρα και έξοδα κίνησης λόγω όγκου.

 

Αν θες μπορώ να ρωτήσω γραφείο κίνησης σχολείου και να σου δώσω συγκεκριμένα τα παραπάνω κόστη. Πάντως από συζήτηση που είχα κάνει πριν κανένα χρόνο με τον υπεύθυνο του γραφείου, τόσο έβγαινε, 1.500-2.000 ? το χρόνο κόστιζε κάθε μεταφερόμενο παιδί.

 

Το σχολείο που σου ζήτησε 250 ? το χρόνο "μπαίνει μέσα" τουλάχιστον 1.000 ? για κάθε μαθητή ή μαθήτρια που επιλέγει σχολικό. Προφανώς, το σχολείο αυτό αντιμετωπίζει την υπηρεσία μεταφοράς ως υπηρεσία προστιθέμενης αξίας.

 

Είναι θέμα πολιτικής τιμολόγησης: το σχολείο μετακυλύει το κόστος της μεταφοράς ή θεωρεί ότι αυξάνει την αξία του συνόλου των υπηρεσιών που προσφέρει, άρα το επιδοτεί; Είναι σεβαστές και ειλικρινείς και οι δύο προσεγγίσεις και τις αντιμετωπίζουμε σε κάθε πτυχή της ζωής μας (τηλεφωνία, ιντερνετ, μεταφορές κλπ), δεν είναι ότι ο ένας είναι τίμιος και ο άλλος υπερτιμολογεί...

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είχε ρωτήσει τιμή στο Παλλάδιο Βάρης. Από τον κατάλογο του υπουργείου εμπορίου, περσινές τιμές (μιας και φέτος δεν βγήκε κατάλογος γιατί δεν έγιναν αυξήσεις) 6100 + 600 σχολικό. Το κοιτούσα πριν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, τι τιμες ειναι αυτες για τα μεταφορικα;;;!!!:shock::shock::shock::shock:

Εμεις σημερα επισκευτηκαμε το σχολειο που θα παει η μικρη το σεπτεμβρη και μας ειπαν Ε250 το χρονο μεταφορικα (μια αποσταση περιπου 20 χμ, 20-25 λεπτα της ωρας).

 

Ε1500 το χρονο, σοβαρα μιλατε;;; τι καινε τα λεωφορεια αυτα;;;

 

Γιατί μόνο αυτό είναι το περίεργο? Επειδή τώρα έχω ξεκινήσει και βλέπω σχολεία, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική βγάζουν τις τιμές τους! Οκ, ελευθερη αγορά είναι, ο καθενας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες παράμετροι που να καθορίζουν τις τιμές?

Ένα απο τα πρώτα σχολεία που είδα (για την ακρίβεια το δεύτερο) ήταν η σχολή Σταυράκη στη Γλυφάδα, ένα μικρό σχολείο με σχετικά παλαιές εγκαταστάσεις (τις οποίες δεν είδαμε κιόλας γιατί κανείς δεν μπήκε στον κόπο να μας ξεναγήσει) που κοστίζει 7500Ε. Δεν ξέρω για σχολικό καθώς όπως μου υπερτόνισαν τα σχολικά τους δεν πάνε απο Γλυφάδα μεχρι την ακριτική Βάρη!

Μετά απο αυτό είχα ραντεβού στο Γείτονα και στο Ζηρίδη & είχα ξενερώσει τελείως, έλεγα μάλιστα να ακυρώσω τα ραντεβού γιατί φαντάστικα πως θα έχουν πάνω απο 10000Ε!!! Ναι, οκ, ο Γείτονας 7200Ε και ο Ζηρίδης 6600Ε!!! Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να συγκρίνω τις εγκαταστάσεις -που ας πούμε οτι δεν έχουν και τόοοοσο μεγάλη σημασία σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση- αλλά τότε πως δικαιολογούνται τα σχεδόν 1000Ε παραπάνω απο το Ζηρίδη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο αυτό είναι το περίεργο? Επειδή τώρα έχω ξεκινήσει και βλέπω σχολεία, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική βγάζουν τις τιμές τους! Οκ, ελευθερη αγορά είναι, ο καθενας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες παράμετροι που να καθορίζουν τις τιμές?

Ένα απο τα πρώτα σχολεία που είδα (για την ακρίβεια το δεύτερο) ήταν η σχολή Σταυράκη στη Γλυφάδα, ένα μικρό σχολείο με σχετικά παλαιές εγκαταστάσεις (τις οποίες δεν είδαμε κιόλας γιατί κανείς δεν μπήκε στον κόπο να μας ξεναγήσει) που κοστίζει 7500Ε. Δεν ξέρω για σχολικό καθώς όπως μου υπερτόνισαν τα σχολικά τους δεν πάνε απο Γλυφάδα μεχρι την ακριτική Βάρη!

Μετά απο αυτό είχα ραντεβού στο Γείτονα και στο Ζηρίδη & είχα ξενερώσει τελείως, έλεγα μάλιστα να ακυρώσω τα ραντεβού γιατί φαντάστικα πως θα έχουν πάνω απο 10000Ε!!! Ναι, οκ, ο Γείτονας 7200Ε και ο Ζηρίδης 6600Ε!!! Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να συγκρίνω τις εγκαταστάσεις -που ας πούμε οτι δεν έχουν και τόοοοσο μεγάλη σημασία σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση- αλλά τότε πως δικαιολογούνται τα σχεδόν 1000Ε παραπάνω απο το Ζηρίδη?

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

οταν βλεπω τετοιες τιμες μου βγαινουν τα ματια!!! Δε θα σκεφτομουνα καν για ιδιωτικο μ'αυτες τις τιμες.

 

Εμενα θα μου βγει Ε5500 το χρονο το δημοτικο για ΔΥΟ παιδια +Ε1000 για φαγητο και μεταφορικα και για τα δυο παιδια. Ολες οι αθλητικοκαλλιτεχνικες δραστηριοτητες ειναι μεσα, τα κτιρια ειναι καινουρια, τεραστια αυλη μεσα στο πρασινο μα διαφορα γηπεδα και δικο του κολυμβητηριο,(κι εγω πιστευω οτι οι εγκαταστασεις δεν ειναι το πλεον σημαντικο απλως κανω μια συγκριση με αυτα που ειπες) και η συμπεριφορα αψογη. Μας ξεναγησαν, μας ειπαν να ξαναπαμε οποτε θελουμε, μας καλεσαν να κανει καποια απογευματα η μικρη μαθηματα κολυμβησης πριν αρχισει εκει σχολειο το σεπτεμβρη, και γενικως φερθηκαν λες και η παρουσια μας εκει ηταν το καλυτερο πραγμα που τους συνεβη ολη την εβδομαδα...

 

σιγουρα καποιος τις ελεγχει τις τιμες αλλα δεν ξερω με τι κριτηριο βγαινουν τελικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί μόνο αυτό είναι το περίεργο? Επειδή τώρα έχω ξεκινήσει και βλέπω σχολεία, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική βγάζουν τις τιμές τους! Οκ, ελευθερη αγορά είναι, ο καθενας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες παράμετροι που να καθορίζουν τις τιμές?

Ένα απο τα πρώτα σχολεία που είδα (για την ακρίβεια το δεύτερο) ήταν η σχολή Σταυράκη στη Γλυφάδα, ένα μικρό σχολείο με σχετικά παλαιές εγκαταστάσεις (τις οποίες δεν είδαμε κιόλας γιατί κανείς δεν μπήκε στον κόπο να μας ξεναγήσει) που κοστίζει 7500Ε. Δεν ξέρω για σχολικό καθώς όπως μου υπερτόνισαν τα σχολικά τους δεν πάνε απο Γλυφάδα μεχρι την ακριτική Βάρη!

Μετά απο αυτό είχα ραντεβού στο Γείτονα και στο Ζηρίδη & είχα ξενερώσει τελείως, έλεγα μάλιστα να ακυρώσω τα ραντεβού γιατί φαντάστικα πως θα έχουν πάνω απο 10000Ε!!! Ναι, οκ, ο Γείτονας 7200Ε και ο Ζηρίδης 6600Ε!!! Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να συγκρίνω τις εγκαταστάσεις -που ας πούμε οτι δεν έχουν και τόοοοσο μεγάλη σημασία σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση- αλλά τότε πως δικαιολογούνται τα σχεδόν 1000Ε παραπάνω απο το Ζηρίδη?

 

 

Πως το είπες αυτόοοοοοοοοοο;;; Είσαι σίγουρη ότι αυτή είναι η τιμή του Ζηρίδη;;; Γιατί εγώ ξέρω άλλα και δεν πήγα ούτε και να το δω.... Τί έγινε ρε παιδιά, άλλαξαν οι τιμές στα σχολεία και εγώ κοιμάμαι;;;;;;

 

Εγώ προς το παρόν το άφησα το θέμα, περιμένω να γυρίσει ο άντρας μου από το ταξίδι του και πιθανότατα θα την ξεκινήσω από το νήπιο κάπου καλά, εκτός και αν δω κάτι καινούριο που θα με ενθουσιάσει (έχω μερικές ενδιαφέρουσες προτάσεις που δεν έχω εξετάσει ακόμα...) Ακόμα δεν έχω βρει το σχολείο που θα μου κάνει το κλικ...

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

οταν βλεπω τετοιες τιμες μου βγαινουν τα ματια!!! Δε θα σκεφτομουνα καν για ιδιωτικο μ'αυτες τις τιμες.

 

Εμενα θα μου βγει Ε5500 το χρονο το δημοτικο για ΔΥΟ παιδια +Ε1000 για φαγητο και μεταφορικα και για τα δυο παιδια. Ολες οι αθλητικοκαλλιτεχνικες δραστηριοτητες ειναι μεσα, τα κτιρια ειναι καινουρια, τεραστια αυλη μεσα στο πρασινο μα διαφορα γηπεδα και δικο του κολυμβητηριο,(κι εγω πιστευω οτι οι εγκαταστασεις δεν ειναι το πλεον σημαντικο απλως κανω μια συγκριση με αυτα που ειπες) και η συμπεριφορα αψογη. Μας ξεναγησαν, μας ειπαν να ξαναπαμε οποτε θελουμε, μας καλεσαν να κανει καποια απογευματα η μικρη μαθηματα κολυμβησης πριν αρχισει εκει σχολειο το σεπτεμβρη, και γενικως φερθηκαν λες και η παρουσια μας εκει ηταν το καλυτερο πραγμα που τους συνεβη ολη την εβδομαδα...

 

σιγουρα καποιος τις ελεγχει τις τιμες αλλα δεν ξερω με τι κριτηριο βγαινουν τελικα...

 

Χα,χα! Μην κατέβεις κατά την Αθήνα!!! Εμείς εδώ είμαστε άλλο κράτος, με δικές μας τιμές!!!:lol::lol::lol: Πάντως καταλαβαίνω ότι τα ιδιωτικά σχολεία έχουν σοβαρό πρόβλημα πλέον... Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν σχολεία με υπερβολικά δίδακτρα...

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

οταν βλεπω τετοιες τιμες μου βγαινουν τα ματια!!! Δε θα σκεφτομουνα καν για ιδιωτικο μ'αυτες τις τιμες.

 

Εμενα θα μου βγει Ε5500 το χρονο το δημοτικο για ΔΥΟ παιδια +Ε1000 για φαγητο και μεταφορικα και για τα δυο παιδια. Ολες οι αθλητικοκαλλιτεχνικες δραστηριοτητες ειναι μεσα, τα κτιρια ειναι καινουρια, τεραστια αυλη μεσα στο πρασινο μα διαφορα γηπεδα και δικο του κολυμβητηριο,(κι εγω πιστευω οτι οι εγκαταστασεις δεν ειναι το πλεον σημαντικο απλως κανω μια συγκριση με αυτα που ειπες) και η συμπεριφορα αψογη. Μας ξεναγησαν, μας ειπαν να ξαναπαμε οποτε θελουμε, μας καλεσαν να κανει καποια απογευματα η μικρη μαθηματα κολυμβησης πριν αρχισει εκει σχολειο το σεπτεμβρη, και γενικως φερθηκαν λες και η παρουσια μας εκει ηταν το καλυτερο πραγμα που τους συνεβη ολη την εβδομαδα...

 

σιγουρα καποιος τις ελεγχει τις τιμες αλλα δεν ξερω με τι κριτηριο βγαινουν τελικα...

 

Σε ποιό σχολείο τα πας τα παιδάκια σου? Εγώ δεν έχω ακούσει κάποιο που να πλησιάζει καν στις τιμές που λες!!!

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa οντως αυτή είναι η τιμή του Ζηρίδη για τη βασική εκπαίδευση. Απο εκεί και πέρα αρχίζεις και προσθέτεις αν θες σχολικό, φαγητό, κάποια δραστηριότητα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa οντως αυτή είναι η τιμή του Ζηρίδη για τη βασική εκπαίδευση. Απο εκεί και πέρα αρχίζεις και προσθέτεις αν θες σχολικό, φαγητό, κάποια δραστηριότητα κτλ.

 

 

Άρα ανακοινώνει δραστικές μειώσεις! Γιατί αν κοιτάξεις την τιμή του στο www.gge.gr θα καταλάβεις ότι για το βασικό με σχολικό ζητούσε για το 2009-2010 περίπου 10000!!!!!!!

 

Λέτε να προσγειώθηκαν;;; Μακάρι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα,

παρακολουθώ την συζήτηση σας εδώ και κάποιες μέρες και οφείλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει σημαντικά στην προσπάθεια μου να επιλέξω το επόμενο σχολείο της κόρης μου. Μένω στη Πετρούπολη και η κόρη μου πηγαίνει φέτος σε ένα δημόσιο νηπιαγωγείο. Οι εντυπώσεις μου, όσον αφορά το πεδίο των γνώσεων, είναι απογοητευτικές. Το παιδί έχει ξεχάσει και αυτά που ήξερε. Το γεγονός αυτό μας έχει αγχώσει και προσανατολιζόμαστε να την εγγράψουμε σε ιδιωτικό σχολείο και συγκεκριμένα στην Αυγουλέα-Λιναρδάτου (έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια και είναι αρκετά κοντά μας). Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω (κυρίως εσένα Pashalitsa που είσαι στο χώρο της εκπαίδευσης και έχεις δει τα υποψήφια σχολεία μας) αν αξίζει τον κόπο μια επιλογή ενός πιο μακρινού σχολείου (π.χ. Κωστέα- Γείτονα) με ότι αυτό συνεπάγεται στην επιβάρυνση της καθημερινότητας του παιδιού με επιπλέον ώρες στο σχολικό και με δημιουργίας φίλων από πιο μακρινές περιοχές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Χα,χα! Μην κατέβεις κατά την Αθήνα!!! Εμείς εδώ είμαστε άλλο κράτος, με δικές μας τιμές!!!:lol::lol::lol: Πάντως καταλαβαίνω ότι τα ιδιωτικά σχολεία έχουν σοβαρό πρόβλημα πλέον... Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν σχολεία με υπερβολικά δίδακτρα...

 

το θεμα ειναι οτι τα ιδιωτικα σχολεια στην αθηνα δεν εχουν περισσοτερα εξοδα απο αυτα της επαρχιας (και μαλιστα καποια στην αθηνα εχουν οχι μονο φριχτες κτιριακες εγκαταστασεις αλλα ειναι και σκετο τσιμεντο). Απλα βασιζονται στην αρχη του οτι υπαρχει περισσοτερος κοσμος, λογω πληθυσμου, που "μπορει" να ανταποκριθει σ'αυτα τα διδακτρα.

Κι επειτα καθε σχολειο σκεφτεται "αφου δινουν τοσα για το Α σχολειο γιατι οχι και για το δικο μας";

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό σχολείο τα πας τα παιδάκια σου? Εγώ δεν έχω ακούσει κάποιο που να πλησιάζει καν στις τιμές που λες!!!

 

novpal, μενω στη ναουσα και το μονο ιδιωτικο που εχουμε στο νομο ειναι στη βεροια, αλλα μου αρεσει πολυ. Κι εχω μιλησει με γονεις που πηγαινουν εκει τα παιδια τους και μου λενε οτι στο δημοτικο δεν εχουν διαβασμα στο σπιτι (10-20 λεπτα ισως) και δεν κανουν φροντιστηρια εκτος σχολειου, ουτε για τις εισαγωγικες (αν δηλαδη οταν φτασουμε εκει ενδιαφεροτναι τα παιδια για πανεπιστημιο).

 

Εμενα μ'αρεσει κυριως γιατι εχει πολλες δραστηριοτητες και δινει χρονο στο παιδι ν'ανακαλυψει τι του αρεσει...

Link to comment
Share on other sites

novpal, μενω στη ναουσα και το μονο ιδιωτικο που εχουμε στο νομο ειναι στη βεροια, αλλα μου αρεσει πολυ. Κι εχω μιλησει με γονεις που πηγαινουν εκει τα παιδια τους και μου λενε οτι στο δημοτικο δεν εχουν διαβασμα στο σπιτι (10-20 λεπτα ισως) και δεν κανουν φροντιστηρια εκτος σχολειου, ουτε για τις εισαγωγικες (αν δηλαδη οταν φτασουμε εκει ενδιαφεροτναι τα παιδια για πανεπιστημιο).

 

Εμενα μ'αρεσει κυριως γιατι εχει πολλες δραστηριοτητες και δινει χρονο στο παιδι ν'ανακαλυψει τι του αρεσει...

 

Βρε μπας και κάνεις λάθος και είναι η τιμή που λες επί 2;;;:lol::lol::lol: Έχει πλάκα να τα έχεις μπερδέψει... Εντωμεταξύ μιλάμε για νήπιο;;; Μήπως στο δημοτικό η τιμή.... παίρνει ανηφόρα;;;:cool:

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και κάνεις λάθος και είναι η τιμή που λες επί 2;;;:lol::lol::lol: Έχει πλάκα να τα έχεις μπερδέψει... Εντωμεταξύ μιλάμε για νήπιο;;; Μήπως στο δημοτικό η τιμή.... παίρνει ανηφόρα;;;:cool:

 

Όχι βρε πασχαλίτσα μου, καλά τα λέει. Δες και στη ΓΓΕ :) Και στο Δημοτικό δεν ανεβαίνει ιδιαίτερα, 2.900 ? + σχολικό 250-350 ?.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε, τότε φαίνεται ότι το μονοπώλιο εκεί τους έχει κάνει καλό!!!:cool:

 

Χαχα, σωστά!

 

Δεν έχουν μονοπώλιο (η ιδιωτική εκπαίδευση δεν μπορεί ποτέ να φτιάξει μονοπώλια, ούτε καν ολιγοπώλια, αφού υπάρχει το Δημόσιο με μηδενικές τιμές), απλώς έχουν πολύ μικρότερη αγορά (αυτό συμπιέζει τις τιμές) και σαφώς πολύ μικρότερα κόστη.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, σωστά!

 

Δεν έχουν μονοπώλιο (η ιδιωτική εκπαίδευση δεν μπορεί ποτέ να φτιάξει μονοπώλια, ούτε καν ολιγοπώλια, αφού υπάρχει το Δημόσιο με μηδενικές τιμές), απλώς έχουν πολύ μικρότερη αγορά (αυτό συμπιέζει τις τιμές) και σαφώς πολύ μικρότερα κόστη.

 

Εννοούσα μονοπώλιο σε σχέση με την ιδιωτική εκπαίδευση! Αν θες κάτι καλύτερο από το δημόσιο, που θα πας;;; Υποχρεωτικά σε αυτούς! Από την άλλη, όπως λες, ο μόνος ανταγωνιστής τους είναι δωρεάν, οπότε προσέχουν να μην το παρακάνουν....

Link to comment
Share on other sites

ναι, ειναι Ε2400 το νηπιαγωγειο, 2900 το δημοτικο και Ε250 το φαγητο και Ε250 μεταφορικα απο ναουσα. Υπαρχει εκτπωση 10% στα διδακτρα ια το δευτερο παιδι και μια περεταιρω εκπτωση 5% αν πληρωσεις τα διδακτρα της χρονιας μεσα στο σεπτεμβρη.

 

Αυτο που με εξοργιζει με καποιες τιμες που ακουω ειναι οτι αυτα τα σχολεια δεν εχουν περισσοτερα εξοδα απο το συγκεκριμενο, απλως οσο υπαρχουν γονεις διατεθειμενοι ν πληρωνουν αυτα τα ποσα εστω και με στερησεις αυτοι θα πλουτιζουν κανονικοτατα...

 

Και δεν ειμαι σιγουρη οτι το δημοσιο εχει μηδενικο κοστος, αυτος ηταν ο λογος που με ωθησε να κοιταξω το σχολειο αρχικα. Κατι οι δραστηριοτητες, κατι τα φροντιστηρια, καιτ οι baby-sitter της τελευταιας στιγμης οταν γινονται απεργιες/καταληψεις κλπ, τα μισα και παραπανω θα τα διναμε... αν συνυπολογισουμε και την κουραση του παιδιου στο πηγαινε-ελα και το διαβασμα που δε θα χρειαστει να κανει στο σπιτι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

παρακολουθώ την συζήτηση σας εδώ και κάποιες μέρες και οφείλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει σημαντικά στην προσπάθεια μου να επιλέξω το επόμενο σχολείο της κόρης μου. Μένω στη Πετρούπολη και η κόρη μου πηγαίνει φέτος σε ένα δημόσιο νηπιαγωγείο. Οι εντυπώσεις μου, όσον αφορά το πεδίο των γνώσεων, είναι απογοητευτικές. Το παιδί έχει ξεχάσει και αυτά που ήξερε. Το γεγονός αυτό μας έχει αγχώσει και προσανατολιζόμαστε να την εγγράψουμε σε ιδιωτικό σχολείο και συγκεκριμένα στην Αυγουλέα-Λιναρδάτου (έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια και είναι αρκετά κοντά μας). Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω (κυρίως εσένα Pashalitsa που είσαι στο χώρο της εκπαίδευσης και έχεις δει τα υποψήφια σχολεία μας) αν αξίζει τον κόπο μια επιλογή ενός πιο μακρινού σχολείου (π.χ. Κωστέα- Γείτονα) με ότι αυτό συνεπάγεται στην επιβάρυνση της καθημερινότητας του παιδιού με επιπλέον ώρες στο σχολικό και με δημιουργίας φίλων από πιο μακρινές περιοχές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

αφου μενεις Πετρουπολη, εχεις σκεφτει καθολου τα μοντεσσοριανα;

Μ'αρεσει πολυ η εμφαση που δινουν στην ατομικοτητα του μαθητη. Μπορει να μην εχει τις εγκαταστασεις του γειτονα (ουτε βεβαια και τα διδακτρα του) αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα λογια, κυριως οσον αφορα την αναπτυξη του παιδιου με τους δικους του ρυθμους και την ενταξη του στην κοινωνια, την αναληψη των ευθυνων του κλπ.

Οταν ζουσα στην αγγλια, πριν αποφασισουμε να ερθουμε στην ελλαδα, ειχα αποφασισει να στειλω το μωρο σε μοντεσοριανο παιδικο σταθμο και μετα σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβασα κάπου στη συζήτηση σας ότι οι τιμές των διδάκτρων για τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια πρέπει να αναφέρονται στο gge.gr.

Έχω κάποιες απορίες:

Αυτό ισχύει και για τα δίδακτρα ιδιωτικών παιδικών σταθμών?

Αν ναι θα πρέπει να αναφέρονται όλοι οι ιδιωτικοί σταθμοί μιας περιοχής? Και αν δεν αναφερονται τι σημαίνει?

Επίσης αν τα δίδακτρα διαφέρουν κατά πολύ προς τα πάνω από αυτό που φαίνεται στη σελίδα τι κάνουμε? το λέμε? το απαιτούμε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

παρακολουθώ την συζήτηση σας εδώ και κάποιες μέρες και οφείλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει σημαντικά στην προσπάθεια μου να επιλέξω το επόμενο σχολείο της κόρης μου. Μένω στη Πετρούπολη και η κόρη μου πηγαίνει φέτος σε ένα δημόσιο νηπιαγωγείο. Οι εντυπώσεις μου, όσον αφορά το πεδίο των γνώσεων, είναι απογοητευτικές. Το παιδί έχει ξεχάσει και αυτά που ήξερε. Το γεγονός αυτό μας έχει αγχώσει και προσανατολιζόμαστε να την εγγράψουμε σε ιδιωτικό σχολείο και συγκεκριμένα στην Αυγουλέα-Λιναρδάτου (έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια και είναι αρκετά κοντά μας). Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω (κυρίως εσένα Pashalitsa που είσαι στο χώρο της εκπαίδευσης και έχεις δει τα υποψήφια σχολεία μας) αν αξίζει τον κόπο μια επιλογή ενός πιο μακρινού σχολείου (π.χ. Κωστέα- Γείτονα) με ότι αυτό συνεπάγεται στην επιβάρυνση της καθημερινότητας του παιδιού με επιπλέον ώρες στο σχολικό και με δημιουργίας φίλων από πιο μακρινές περιοχές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κοίταξε, αν έχεις πάει να δεις τη Σχολή Λιναρδάτου και δεν σε ενοχλεί το κτιριακό, με την έννοια της μικρής έκτασης του σχολείου σε τ.μ. σε αναλογία με τα παιδιά του, για μένα δεν έχεις τίποτε άλλο να σκεφτείς. Τον κύριο Λιναρδάτο τον έχω συναντήσει και προσωπικά και τη γυναίκα του.Τους εκτιμώ αφάνταστα. Ο κος Λιναρδάτος ήταν πολύ ειλικρινής σε ό,τι τον ρώτησα για το σχολείο (είχα πηγές διασταύρωσης). Οι άνθρωποι δίνουν την ψυχή τους στο σχολείο τους. Υπάρχει μεγάλη οργώνωση, το σχολείο είναι πολύ δραστήριο πολιτιστικά, αθλητικά κλπ και παράγει αξιόλογο εκπαιδευτικό έργο. Θεωρώ ότι είναι ένα σχολείο που μπορείς να εμπιστευτείς.

 

 

Εγώ απογοητεύτηκα από τις εγκαταστάσεις του παιδικού σταθμού (πέρσυ τις είδα) από τη μια και από την άλλη δεν μπορώ να πείσω τον άντρα μου με τίποτα να μείνουμε εντός πόλης (εφόσον θα αναγκαστούμε να φύγουμε από Σαλαμίνα)... Γι΄αυτό ψάχνομαι με σχολεία λίγο πιο περιφερειακά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβασα κάπου στη συζήτηση σας ότι οι τιμές των διδάκτρων για τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια πρέπει να αναφέρονται στο gge.gr.

Έχω κάποιες απορίες:

Αυτό ισχύει και για τα δίδακτρα ιδιωτικών παιδικών σταθμών?

Αν ναι θα πρέπει να αναφέρονται όλοι οι ιδιωτικοί σταθμοί μιας περιοχής? Και αν δεν αναφερονται τι σημαίνει?

Επίσης αν τα δίδακτρα διαφέρουν κατά πολύ προς τα πάνω από αυτό που φαίνεται στη σελίδα τι κάνουμε? το λέμε? το απαιτούμε?

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα,

 

Πολύ σωστή η ερώτησή σου, την είχα κι εγώ απορία παλιότερα.

 

Λοιπόν, τα παλιά τα χρόνια ;) υποχρέωση τήρησης τιμών είχαν μόνο τα ιδιωτικά σχολεία. Με άλλα λόγια, οι παιδικοί σταθμοί δεν ήταν υποχρεωμένοι να αναρτούν δίδακτρα ή να υπόκεινται σε πλαφόν κλπ. Αργότερα, όμως, ήρθε η ιστορία του υποχρεωτικού Νηπιαγωγείου. Όσοι (λίγοι) παιδικοί σταθμοί έβγαλαν άδεια και αναγνωρίστηκαν τα νηπιακά τους τμήματα από το Υπουργείο Παιδείας, αμέσως θεωρούνται ιδιωτικά σχολεία, άρα υπόκεινται στον 3279/2004 και πρέπει να έχουν αναρτημένα δίδακτρα στη ΓΓΕ, τουλάχιστον για το νηπιαγωγείο τους.

 

Πριν ένα ή δύο χρόνια έγινε μια προσπάθεια καταγραφής των τιμών και των παιδικών σταθμών και των φροντιστηρίων. Δες εδώ: http://gge.gov.gr/app/ Επειδή αυτό είναι ελλιπώς ενημερωμένο και το βλέπω χρόνια έτσι, φαντάζομαι ότι δεν προχώρησε ποτέ. Κρίμα, γιατί ήταν πολύ καλή πρωτοβουλία.

 

Πάντως, ένας τρόπος για να μάθεις αν κάποιος παιδικός σταθμός έχει αναγνωρισμένο νηπιακό τμήμα είναι να δεις αν έχει αναρτημένα δίδακτρα μαζί με τα ιδιωτικά σχολεία. Αν έχει αναρτήσει δίδακτρα, είναι σίγουρα αναγνωρισμένο νηπιαγωγειο. Αν δεν έχει αναρτήσει δίδακτρα, τότε είτε δεν έχει άδεια ιδιωτικού νηπιαγωγείου, είτε δεν έχει συμμορφωθεί με τον νόμο περί διδάκτρων.

 

Τώρα, αν πας σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο και στην εισαγωγική τάξη δεν σου δώσει τα δίδακτρα που έχει αναρτημένα στη ΓΓΕ, τα διεκδικείς. Σου θυμίζω ότι τα δίδακτρα που φαίνονται αυτή τη στιγμή στη ΓΓΕ είναι τα περσινα (2009-2010). Για το τρέχον έτος (2010-2011) δεν επιτράπηκε καμία αύξηση, παρά μόνο 40 ευρώ στα μεταφορικά ανά μαθητή. Για του χρόνου (2011-2012) κανείς δεν ξέρει, θεωρητικά οι εισαγωγικές ταξεις είναι και πάλι ελεύθερες όπως όριζε αρχικά ο νόμος.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφιβάλω ότι το κόστος είναι από τα βασικότερα κριτήρια για την επιλογή ενός σχολείου, εγώ όμως θέλω πρώτα να μάθω ποιο θεωρείται από τα ιδιωτικά σχολεία πραγματικά καλό από άποψη για παράδειγμα εκπαίδευσης, αγωγής, πειθαρχίας αλλά και δραστηριοτήτων. Γι' αυτό και επανέρχομαι στο θέμα. Εγώ είμαι ανάμεσα στο Αρσάκειο, την Ελληνογερμανική αγωγή, την Εράσμειο και τον Κωστέα Γείτονα. Έχει κανείς προσωπική άποψη για τα σχολεία αυτά. Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...