Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Θα μετεγκατασταθούν στο Δημοτικό της Ερασμείου, στην οδό Καψαλά στον Παράδεισο Αμαρουσίου. Εκεί στέλνω το γιο μου, θα πάει Β' Δημοτικού φέτος και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Του χρόνου εμείς θα πάμε στην Κάντζα όπου είναι το Γυμνάσιο, το κολυμβητήριο και όλες οι αθλητικές εγκαταστάσεις. Αν θες κάτι περισσότερο για Εράσμειο πες μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Θα μετεγκατασταθούν στο Δημοτικό της Ερασμείου, στην οδό Καψαλά στον Παράδεισο Αμαρουσίου. Εκεί στέλνω το γιο μου, θα πάει Β' Δημοτικού φέτος και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Του χρόνου εμείς θα πάμε στην Κάντζα όπου είναι το Γυμνάσιο, το κολυμβητήριο και όλες οι αθλητικές εγκαταστάσεις. Αν θες κάτι περισσότερο για Εράσμειο πες μου.

 

Αυτό φαντάστηκα κι εγώ. ότι θα πάνε στις εγκαταστάσεις της Ερασμείου. Στην Εράσμειο δεν έχω πάει, είναι αλήθεια. Είναι από τα σχολεία που με ενδιαφέρουν, οπότε θα πάω μέσα στη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει φέτος αύξηση στο σχολικό?

Γνωρίζω πως δεν θα υπάρχει για τα μαθήματα , όμως με το σχολικό τί γίνεται?

 

μπορούν να τα αυξήσουν μέχρι 40 ευρώ τον χρόνο για κάθε μαθητή, λόγω της αύξησης των τιμών των καύσιμων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα πια ψάχνεις με το τουφέκι για καλούς δασκάλους και στην Εράσμειο. Οι νέες δασκάλες είναι πολύ νέες, και νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα. Όσο για τα δίδακτρα, μας κοροϊδεύουν ασύστολα. ΄Εχουν κάνει αυξήσεις και αποφάσισα να κάνω καταγγελία.

κατκαν

Link to comment
Share on other sites

Πως εχουν κανει αυξησεις? Αφου τα διδακτρα εγκρινονται απο το υπουργειο εμποριου και αναρτουνται σε ειδικους πινακες. Αποκλειεται να τους ενεκριναν αυξησεις.

Link to comment
Share on other sites

yioyli και kel, γι' αυτό ρώτησα,γιατί οι απόψεις είναι οι εξής 2:

πρώτον, ότι μπορούν να το αυξήσουν λόγω αύξησης καυσίμων και

δεύτερον, σύμφωνα με το υπουργειο εμποριου δεν θα αυξηθούν.

ευχαριστώωωω...

Link to comment
Share on other sites

Τα 'δίδακτρα' δεν αυξάνονται. Αυξάνονται όμως τα μεταφορικά, λόγω της τιμής του πετρελαίου. Αυτό ξέρω εγώ...... Βέβαια, αν ένα σχολείο θέλει να 'πάρει' ένα 50άρι παραπάνω το μήνα, λέτε να μη βρει τρόπο να το κάνει. Θα υπερτιμολογήσει μία δύο δραστηριότητες και .... νάτο! Δεν μιλάω για κάποιο συγκεκριμένο σχολείο, απλά μία σκέψη μου λέω.

Link to comment
Share on other sites

yioyli και kel, γι' αυτό ρώτησα,γιατί οι απόψεις είναι οι εξής 2:

πρώτον, ότι μπορούν να το αυξήσουν λόγω αύξησης καυσίμων και

δεύτερον, σύμφωνα με το υπουργειο εμποριου δεν θα αυξηθούν.

ευχαριστώωωω...

 

Από ότι έχω διαβάσει σε όλα τα άρθρα στις εφημερίδες, η αύξηση του μέχρι €40 για τα σχολικά έχει συμφωνηθεί με το Υπουργείο Εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ειναι οπως λεει η youli. Tα διδακτρα ειναι σταθερα και ιδια με περσι ενω τα σχολικα εχουν 40 ευρω αυξηση λογω της μεγαλης αυξησης των καυσιμων σε σχεση με την περασμενη χρονια. Αυξηση για τα μετασχολικα (τις δραστηριοτητες μετα απο το προγραμμα) δεν πρεπει να υπαρχει κανονικα απο τη στιγμη που οι εργαζομενοι δεν θα παρουν ευρω παραπανω. Αρα καλυτερα να ελεγξεις τις τιμες της περασμενης χρονιας στα μετασχολικα και αν καποια ειναι πιο ακριβα να ρωτησεις για ποιο λογο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο σχολείο της μικρής για να τη γράψω.

Αυξήθηκε 10 ευρώ μόνο και μου είπαν πως είναι λόγω αύξησης καυσίμων.

Το μόνο που με προβλημάτισε και -ακόμη - σκέφτομαι τί να κάνω είναι το εξής:

τα 2 τμήματα τα περσινά των 19 παιδιών φέτος έγινε

1 τμήμα των 30 παιδιών!!!!! Δεν είναι μεγάλος ο αριθμός??? Πώς θα τα "φέρει" βόλτα η δασκάλα? Εγώ μήπως είμαι λόγο υπερβολική?

Για πείτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο σχολείο της μικρής για να τη γράψω.

Αυξήθηκε 10 ευρώ μόνο και μου είπαν πως είναι λόγω αύξησης καυσίμων.

Το μόνο που με προβλημάτισε και -ακόμη - σκέφτομαι τί να κάνω είναι το εξής:

τα 2 τμήματα τα περσινά των 19 παιδιών φέτος έγινε

1 τμήμα των 30 παιδιών!!!!! Δεν είναι μεγάλος ο αριθμός??? Πώς θα τα "φέρει" βόλτα η δασκάλα? Εγώ μήπως είμαι λόγο υπερβολική?

Για πείτε μου...

 

Αν η μικρή είναι δημοτικό, υπάρχουν πολλά ιδιωτικά σχολεία με τόσα παιδιά σε κάθε τμήμα. Αν είναι νηπιαγωγείο - προνήπειο τότε είναι πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

youli, θα πάει πέμπτη δημοτικού ...μου φαίνονται πολλά τα παιδιά,γιατί 4 χρόνια ήταν 19 και ξαφνικά γίνονται 30!!!

Μην φανταστείς ότι πάει και στο Αρσάκειο ή σε κανένα "μεγάλο και καλό" ιδιωτικό που από την αρχή τα τμήματα είναι των 30 παιδιών .....

 

culte, αναλόγως το ιδιωτικό και την περιοχή οι τιμές ποικίλουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ερώτηση : πόσα δίνετε για το δημοτικό??

 

είναι νωρίς για μας ακόμα, αλλά να πάρω μια ιδέα.....

 

Υπάρχει αναλυτικός πίνακας με τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων στο site της Γραμματείας Εμπορίου, δες το παρακάτω link.

 

http://www.gge.gr/notice/index.asp

Link to comment
Share on other sites

youli, θα πάει πέμπτη δημοτικού ...μου φαίνονται πολλά τα παιδιά,γιατί 4 χρόνια ήταν 19 και ξαφνικά γίνονται 30!!!

Μην φανταστείς ότι πάει και στο Αρσάκειο ή σε κανένα "μεγάλο και καλό" ιδιωτικό που από την αρχή τα τμήματα είναι των 30 παιδιών .....

 

culte, αναλόγως το ιδιωτικό και την περιοχή οι τιμές ποικίλουν....

 

Τα 30 παιδια είναι σίγουρα πολλά, μέχρι 25 πιστεύω ότι μπορεί να γίνει καλύτερη δουλειά. Προφανώς τους έφυγαν πολλά παιδιά και δεν μπορούσαν να κάνουν 2 τμήματα των 15 παιδιών. Τι να πω, αν η δασκάλα είναι καλή μπορεί να δουλέψει και με 30, πως στα μεγάλα ιδιωτικά τα βγάζουν πέρα? Καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως τους εφυγαν παιδια με την κριση (οπως και σε ολα τα σχολεια) και δεν μπορουσαν να εχουν τμηματα των 15 παιδιων. Από την αλλη σκεψου οτι και στα δημοσια τοσα εχει σκοπο να τα κανει η υπουργος 'μας' και εκει η δασκαλα θα πρεπει να κανει τη γραμματεα, την καθαριστρια, την υπαλληλο φωτοτυπειου, να βοηθαει τα αλλοδαπα παιδακια στην ενσωματωση τους ενω τουλαχιστον στο ιδιωτικο εχει αλλες εγκαταστασεις και βοηθητικο προσωπικο.

Το σημαντικο ρολο θα τον παιξει η δασκαλα πιστευω. Αν ειναι εμπειρη και ευελικτη θα τα καταφερει.

Καμια φορα σκεφτομαι οταν εγω ημουν μαθητρια που η ταξη μας ειχε 40 παιδια και λεω πως μαθαιναμε γραμματα τοτε και τωρα με 20 παιδια στο τμημα και το επιπεδο καθε χρονο πεφτει και περισσοτερο. Χωρις μεσα, χωρις εγκαταστασεις και τελειωνε καποιος το σχολειο και γνωριζε να γραφει ορθογραφημενα. Τωρα βλεπεις γραπτα στις φοιτητικες εξετασεις στα πανεπιστημια και παθαινεις σοκ απο την ανορθογραφια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τον πίνακα!!

 

να ρωτήσω κάτι? οι τιμές είναι για α' δημοτικού...

 

στις άλλες τάξεις τι γίνεται???

 

Ναι, είναι για την α' δημοτικού. Για τις ενδιάμεσες τάξεις, σύμφωνα με τον νόμο, ο υπολογισμός της αύξησης γίνεται με βάση μαθηματικό τύπο στον οποίο λαμβάνονται υπόψη οι αυξήσεις των μισθών των εκπαιδευτικών και ο πληθωρισμός. Πέρσι (τo 2009) η αύξηση που δόθηκε στις ενδιάμεσες τάξεις ήταν 3,32%, ενώ για το 2010 συμφωνήθηκε μηδενική αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσεις ότι αυξάνονται με 3,32% κάθε χρόνο, ναι μέχρι να πάει το παιδι στην έκτη δημοτικού θα έχει αυξηθεί κατά περίπου 20%. Αυτό μπορεί να είναι και πολύ περισσότερο, φέτος αποφάσισαν 0 αύξηση, του χρόνου ποιος μας ότι δεν θα βάλουν 10%???

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν λέω αυτό..

λέει πχ σε ένα σχολείο ετήσια δίδακτρα α΄δημοτικού 8000 ευρώ...

 

για την έκτη δημοτικού πόσο είναι?? 3.32% *6 * 8000= 9.600?

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως τους εφυγαν παιδια με την κριση (οπως και σε ολα τα σχολεια) και δεν μπορουσαν να εχουν τμηματα των 15 παιδιων. Από την αλλη σκεψου οτι και στα δημοσια τοσα εχει σκοπο να τα κανει η υπουργος 'μας' και εκει η δασκαλα θα πρεπει να κανει τη γραμματεα, την καθαριστρια, την υπαλληλο φωτοτυπειου, να βοηθαει τα αλλοδαπα παιδακια στην ενσωματωση τους ενω τουλαχιστον στο ιδιωτικο εχει αλλες εγκαταστασεις και βοηθητικο προσωπικο.

Το σημαντικο ρολο θα τον παιξει η δασκαλα πιστευω. Αν ειναι εμπειρη και ευελικτη θα τα καταφερει.

Καμια φορα σκεφτομαι οταν εγω ημουν μαθητρια που η ταξη μας ειχε 40 παιδια και λεω πως μαθαιναμε γραμματα τοτε και τωρα με 20 παιδια στο τμημα και το επιπεδο καθε χρονο πεφτει και περισσοτερο. Χωρις μεσα, χωρις εγκαταστασεις και τελειωνε καποιος το σχολειο και γνωριζε να γραφει ορθογραφημενα. Τωρα βλεπεις γραπτα στις φοιτητικες εξετασεις στα πανεπιστημια και παθαινεις σοκ απο την ανορθογραφια.

Εγώ τελείωσα το Κολλέγιο Αθηνών το 2000. Επιλογή δική μου δεν ήταν, αλλά τέλος πάντων...Οι φίλες μου πήγανε σε απλά δημόσια σχολεία και μάθαμε τα ίδια ακριβώς πράγματα! Απλά τα ιδιωτικά είναι εμπρόριο. Δεν υπάρχουν καλές και κακές δασκάλες είτε σε δημόσιο, είτε σε ιδιωτικό σχολείο. Υπάρχουν δασκάλες με όρεξη και μεράκι! Στα ιδιωτικά οι δασκάλες είναι ως επί το πλείστον ''νεοσύλλεκτες'', ότι βγήκανε από το πανεπιστήμιο, ενώ στο δημόσιο με περισσότερη πείρα.

Καλά και κακά ιδιωτικά δεν υπάρχουν, από τη στιγμή που υπάρχει ανταγωνισμός όλα τα ιδιωτικά είναι καλά. Υπάρχουν απλά, ιδιωτικά με φήμη και ιδιωτικά με λιγότερη φήμη. Τα προτερήματα των ιδιωτικών είναι πως, προσφέρουν περισσότερες παροχές π.χ. άθληση, δραστηριότηες, hobbies κλπ.. Κατά τα άλλα και στους 2 τύπους εκπαίδευσης τα παιδιά μαθαίνουν και να γράφουν και να διαβάζουν και να βγουν επιστήμονες. Το παιδί εάν θέλει να διαβάσει θα διαβάσει, είτε το στείλεις σε κουτούκι, είτε σε Κολλέγιο.

Όσον αφορά παιδιά αλλοδαπά, το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε ένα ιδιωτικό. Μπορεί στο ιδιωτικό να μην πηγαίνουν αλλοδαποί ( λόγω κόστους ), αλλά πηγαίνουν παιδάκια που μπορεί να καταλάβουν κάτι λιγάκι πιο ετεροχρονισμένα, απ'ότι τα υπόλοιπα παιδιά.Και σε αυτή την περίπτωση η δασκάλα θα ''καθυστερήσει'' λιγάκι το τμήμα.

Ποιός είπε πως οι δασκάλες στα ιδιωτικά δε βγάζουν φωτοτυπίες;;; Και στο δημόσιο ποιός είπε, πως οι δασκάλες καθαρίζουν και κάνουν τη γραμματέα;;;;

Γενικά δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε, κατά της ιδιωτικής εκπαίδευσης, είμαι σε μια ενδιάμεση κατάσταση. Τώρα...το παιδί μου θα το στείλω σε ιδιωτικό ( ήδη έχουμε κλείσει θέση )από την άποψη πως θα δουλεύουμε και οι δυο πολλές ώρες και δε θα 'χουμε το χρόνο ούτε να το μελετήσουμε, ούτε να το στείλουμε σε δραστηριότηες και ξένες γλώσσες. Μόνο και μόνο αυτό.... Εάν δούλευα λιγότερο και είχα χρόνο θα προτιμούσα ένα καλό δημόσιο.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω δημόσιο τελείωσα...

και πέρασα πολυτεχνείο στη Αθήνα με την πρώτη!!

συμφωνώ απόλυτα με το θαυματάκι...

λόγω χρόνου και πολλής δουλειας σκεφτόμαστε μόνο το ιδιωτικό...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...