Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

ανθη αν διαβασεις απ΄την αρχη το topic τα αναφερουν ολα αυτα που ρωτας τα κοριτσια.3 τομες μικρες,μια στον αφαλο,μια χαμηλα κ μια στο πλαι,καθετηρα για να μην σηκωνεσαι στην τουαλετα,μονο το πρωτο βραδυ,κ ενεσεις αναλογως τον γιατρο(συνηθως ΑΡΩΕΚΑΠ KAI SYNHUVW 3-4),οι περισσοτεροι τις συνιστουν.διακοπτεται η περιδος για κανα 6 μηνο κ μετα επανερχεται κ μετα..ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ!!:mrgreen:

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Πλάκα κάνεις με τις ενέσεις????Θα μου διακοπεί για 6 μήνες η περίοδος???

Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα!!Δεν το πιστέυω και πάνω που λέω να κάνω παιδάκι:cry:

Δεν μπορώ άλλο με αυτό το πράγμα βρε κορίτσια..

Πώς αντέχεται??

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Πλάκα κάνεις με τις ενέσεις????Θα μου διακοπεί για 6 μήνες η περίοδος???

Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα!!Δεν το πιστέυω και πάνω που λέω να κάνω παιδάκι:cry:

Δεν μπορώ άλλο με αυτό το πράγμα βρε κορίτσια..

Πώς αντέχεται??

κατσε ρε ανθη μου,μην σε παιρνει απο κατω!!μπορει αν μην χρειαστει να κανεις την θεραπεια,μπορει να μην θεωρησει ο γιατρος σου οτι την χρειαζεσαι,χιλια μπορει υπαρχουν!!παντως αν οντως θα χρειαστει (που στο απευχομαι..) να ξερεις οτι ολα μια αποφαση ειναι..αργεις λιγο αλλα τελικα την παιρνεις.λες οτι για παιδακι θα ξαναπροσπαθησω σε μετα απο καποιο διαστημα ,αλλα τοτε θα ειναι ολα μεσα μου καθαρα κι ωραια κ ετοιμα να υποδεχθουν το σπορακι μου!!think positive!!(ολες εδω μεσα αυτο προσπαθουμε να κανουμε!!):mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Georgia καλωσόρισες...Καιρό είχε να ακούσω νέα σου...Συμπατριώτισσα σήμερα που διάβασα αυτά που έγραψες συνειδητοποίησα τι πέρασες. Πολύ λυπάμαι...Τώρα πια ελπίζω να νιώθεις καλύτερα και δυνατή να συνεχίσεις!!! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!

 

Καλως σας βρηκα πατριωτακι μου !!!! Νασε καλα γιατις ευχες σου !! Σου ευχομαι και εγω τα καλυτερα...ακομη ταλαιρωρησε και εσυ βλεπω....Αντε να μας βοηθησει ολες ο θεος ναμε το 2010 η χρονια μας !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσια !!

 

 

mkp μου οτας λες αναβασμενος ποσο ηταν δηλαδη ο δείκτης C-125???

Παντως ο γιατρος με διαβαιβεωσαι οτι σχεδον παντα σε περιπτωσεις ενδομητριωσης ανεβαινει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τόσο μέρος του εαυτού μου η ενδομητρίωση, που αν μια μέρα μου πουν εξαφανίστηκε (λέμε τώρα), θα μου λείπει το άλλο μου μισό. Όσο για την καθυστέρηση για την απόκτηση παιδιού.... ας είμαστε γεροί και τι να κάνουμε, θα έρθει κάποτε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Πλάκα κάνεις με τις ενέσεις????Θα μου διακοπεί για 6 μήνες η περίοδος???

Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα!!Δεν το πιστέυω και πάνω που λέω να κάνω παιδάκι:cry:

Δεν μπορώ άλλο με αυτό το πράγμα βρε κορίτσια..

Πώς αντέχεται??

 

Anthi24 Μην στεναχωριεσαι! Оταν τον Οκτώβρη μου ειπαν, οτι θα κανω ενεσεις, εκλεγα με μαυρα δακρια. Αλλα τελικα δεν καταλαβα πως περασε ο καιρος! 3 μηνες arvekap + κανα διμηνο μεχρι να ξυπνήσουν οι ωθηκες. Απο τον Μαρτιο ειμαι παλι στον αγωνα!

Είναι λίγο ζόρικο με τις εξάψεις, μια κρυώνεις, μια ζεσταίνεσαι αλλά δεν βαριέσαι! Καλά λέει η kriskris «ολα μεσα καθαρα κι ωραια κι ετοιμα» Και εγώ χτυπιόμουνα «αχ, θα χάσω το εξάμηνο!» Αλλά μετα που έμαθα πόσο πολυ η ενδομυτριωση μπορεί να εμποδίσει την εγκυμοσύνη χαιρομαι που εκανα τέτοια θεραπεία - τωρα ξερω οτι εχω περισσότερες ελπίδες να πετύχω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να πω ρε κοριτσια εμενα μου ειπε οτι δεν χρειαζωμαι καμια θεραπεια περαν τις επεμβασης που εκανα. Ουτε για διακοπη περιοδου μου ειπε. Μην σας πω οτι μετα το χειρουργιο εγινε κανονηκοτατη κα ακριβεστατη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να πω ρε κοριτσια εμενα μου ειπε οτι δεν χρειαζωμαι καμια θεραπεια περαν τις επεμβασης που εκανα. Ουτε για διακοπη περιοδου μου ειπε.

 

Εεεε, δεν είμαστε ολες οι ιδιες, ετσι δεν ειναι? ;)

Σε καθε περίπτωση η ενδομυτριωση είναι διαφορετική. Γιʼαυτο σε κάποιες γυναίκες μετά την λαπαροσκόπηση δεν δίνουν ούτε τα χάπια ενώ οι άλλες κάνουν ενέσεις μέχρι και 6 μήνες και μετά καπάκι ξαναμπαινουν για λαπαροσκόπηση για να εκλέξουν αν έχει καλυτερέψει η κατάσταση μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τι να πω ρε κοριτσια εμενα μου ειπε οτι δεν χρειαζωμαι καμια θεραπεια περαν τις επεμβασης που εκανα. Ουτε για διακοπη περιοδου μου ειπε. QUOTE]

 

Εεεε, δεν είμαστε ολες οι ιδιες, ετσι δεν ειναι? ;)

Σε καθε περίπτωση η ενδομυτριωση είναι διαφορετική. Γι’αυτο σε κάποιες γυναίκες μετά την λαπαροσκόπηση δεν δίνουν ούτε τα χάπια ενώ οι άλλες κάνουν ενέσεις μέχρι και 6 μήνες και μετά καπάκι ξανακάνουν λαπαροσκόπηση για να εκλέξουν αν έχει καλυτερέψει η κατάσταση μέσα.

 

 

Εγω Pinarifa μου δεν εκανα λαπαροσκοπηση εκανα ανοικτο χειρουργειο 2ωρων με αφαιρεση δεξιας σαλπιγγας και ωοθηκης δυστηχως !!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω....Τομές που γίνονται ακριβώς???

Και γιατί παρακαλώ καθετήρα???

Εγώ την άλλη εβδομάδα θα πάω στον γιατρό μου να δώ αν μίκρυνε καθόλου:?

Αν όχι θα πάω μάλλον για λαπαροσκόπηση..

Και να ρωτήσω πάλι κάτι,κάνεις οπωςδήποτε ενέσεις μετά την επέμβαση και για ποιό λόγο ακριβώς??

Συγνώμη αν σας ζάλισα.....

 

οχι τι ενεσεις! πρωτη φορα ακουω για ενεσεις. τελειωσε η εγχειρηση και μετα κανονικα αδιαθετησα.ολα μια χαρα

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia ο δείκτης ήταν πάνω από100, αλλά δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς.

 

 

Εμενα δεν ηταν τοσο ...αν θυμαμε καλα !!!! Γιατι απο τις εξετασεις και τις αναλυσεις που εκανα επεθα παρακρουση η γυναικα !!!

Link to comment
Share on other sites

να μην αγχωνεσαι καθολου..καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..εσυ εκει,την δουλεια σου!!!!

 

σε ευχαριστω Κρισκρισ μου ... για να δουμε..συνεχιζω ακαθεκτη απλα με πενρει και λιγο απο κατω οταν αδιαθετω :(

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Κρισκρισ μου ... για να δουμε..συνεχιζω ακαθεκτη απλα με πενρει και λιγο απο κατω οταν αδιαθετω :(

Σίγουρα όταν έρχεται η περίοδος μας πιάνει μια ψιλομελαγχολία(τουλάχιστον εμένα), αλλά σκέψου, όταν με το καλό γίνουμε μανούλες πόσο θα το εκτιμήσουμε και πόσο καλές θα είμαστε, μετά από τόση ταλαιπωρία που έχουμε περάσει.

event.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα όταν έρχεται η περίοδος μας πιάνει μια ψιλομελαγχολία(τουλάχιστον εμένα), αλλά σκέψου, όταν με το καλό γίνουμε μανούλες πόσο θα το εκτιμήσουμε και πόσο καλές θα είμαστε, μετά από τόση ταλαιπωρία που έχουμε περάσει.

 

αχ αμην και ποτε!

αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι οτι καθε φορα που ερχεται η περιοδοσ με κανει ολο και πιο ανυπομονη και αγχωμενη δυστυχως...

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια!

να σασ ρωτησω

με την σαλπιγγογραφια φαινεται αν ειανι διαβατες οι σαλπιγγες ή αν εχουν συμφησεις και κατι που να τις παρεμποδιζει σωστα?

αρα αν ειχε επανελθει η ενδομητριωση μου ή ειχα ενδομητριωση που ευθυνεται για υπογονιμοτητα θα ειχε φανει στην σαλπιγγογραφια ναι?

εμενα ομως ηταν καθαρεσ και βατες, αρα να υποθεσω οτι ολα καλα?

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια!

να σασ ρωτησω

με την σαλπιγγογραφια φαινεται αν ειανι διαβατες οι σαλπιγγες ή αν εχουν συμφησεις και κατι που να τις παρεμποδιζει σωστα?

αρα αν ειχε επανελθει η ενδομητριωση μου ή ειχα ενδομητριωση που ευθυνεται για υπογονιμοτητα θα ειχε φανει στην σαλπιγγογραφια ναι?

εμενα ομως ηταν καθαρεσ και βατες, αρα να υποθεσω οτι ολα καλα?

 

 

yulunga μου δεν ειμαι γιατρος φυσικα, αλλα η σαλπιγγογραφια απο οτι ξερω ειναι μονο για να ελεγτει η βατοτητα των σαλπιγγων . Να φανει αν ειναι κλειστες\ανοικτες αν εχουν συμφυσεις και τετοια. Εμενα η σαλπιγγογραφια μου ηταν τελια !!!! και ομως τελικα ειχα ενδομητριωση και μαλιστα, σοβαρη που μου κοστισε μια σαπλιγγα και μια ωοθηκη. Το θεμα ειναι να μην πανικοβαλλομαστε η καθε μια απο εμας ειναι αλλη περιπτωση καλο ειναι ολες σου τις αποριες να τις ρωτησεις και να τις λυσεις με τον γιατρο σου που ειναι ο πλεον αρμοδιος.

Link to comment
Share on other sites

yulunga μου δεν ειμαι γιατρος φυσικα, αλλα η σαλπιγγογραφια απο οτι ξερω ειναι μονο για να ελεγτει η βατοτητα των σαλπιγγων . Να φανει αν ειναι κλειστες\ανοικτες αν εχουν συμφυσεις και τετοια. Εμενα η σαλπιγγογραφια μου ηταν τελια !!!! και ομως τελικα ειχα ενδομητριωση και μαλιστα, σοβαρη που μου κοστισε μια σαπλιγγα και μια ωοθηκη. Το θεμα ειναι να μην πανικοβαλλομαστε η καθε μια απο εμας ειναι αλλη περιπτωση καλο ειναι ολες σου τις αποριες να τις ρωτησεις και να τις λυσεις με τον γιατρο σου που ειναι ο πλεον αρμοδιος.

 

βρε γεωργια μου και ειχεσ κανει πριν σαλπιγγογραφια και δεν ειχε φανει τιποτα?

αχ ξαναεγχωθηκα τωρα.. δεν εξρω αν εχεισ διαβασει αλαλ εγω ειχα αφιαρεσει με λααπροσκοπηση ενδομητριωση πριν απο 2 χρονια... ο γιατροσ μου επιμενει οτι δεν εχω προβλ αλλα επειδη δεν εχω μεινει εγκθοσ πλεον το ριχνω και μηπως τελικα φταιει η ενδομητριωση που εχει επανελθει.. εκεινον τον ρωταω 1 χρονο τωρα που προσπαθω για παιδακι και μου λεει να μην ασχολουμε με την ενδομητριωση. του εχω εμπιστοσυνη αλλα οσο να ναι ενα αγχοσ και μια εννοια την εχω..τι να πω..θα δειξει..

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε γεωργια μου και ειχεσ κανει πριν σαλπιγγογραφια και δεν ειχε φανει τιποτα?

αχ ξαναεγχωθηκα τωρα.. δεν εξρω αν εχεισ διαβασει αλαλ εγω ειχα αφιαρεσει με λααπροσκοπηση ενδομητριωση πριν απο 2 χρονια... ο γιατροσ μου επιμενει οτι δεν εχω προβλ αλλα επειδη δεν εχω μεινει εγκθοσ πλεον το ριχνω και μηπως τελικα φταιει η ενδομητριωση που εχει επανελθει.. εκεινον τον ρωταω 1 χρονο τωρα που προσπαθω για παιδακι και μου λεει να μην ασχολουμε με την ενδομητριωση. του εχω εμπιστοσυνη αλλα οσο να ναι ενα αγχοσ και μια εννοια την εχω..τι να πω..θα δειξει..

 

Φιλεναδα ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΕΙΣ !!!!

Ετσι δεν καταφερνουμε ποτε τιποτα. Την σαλπιγγογραφια την εκανα αφου ειδαμε την κυστη και μετα και ομως οι σαλπιγγες μου ηταν απολυτα φυσιολογικες και βατες και οι 2 . Το προβλημα ηταν στην δεξια ωοθηκη , η σαλπιγγα αφαιρεθηκε μαζι με την ωοθηκη σε ανοικτο χειρουργειο και οχι λαπαροσκοπικα . Ο γιατρος μου ηταν καθετος σε αυτο το θεμα μονο ανοικτο χειρουργειο για να γινει σωστος καθαρισμος της περιοχης και αυτο και εγινε .

Link to comment
Share on other sites

Φιλεναδα ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΕΙΣ !!!!

Ετσι δεν καταφερνουμε ποτε τιποτα. Την σαλπιγγογραφια την εκανα αφου ειδαμε την κυστη και μετα και ομως οι σαλπιγγες μου ηταν απολυτα φυσιολογικες και βατες και οι 2 . Το προβλημα ηταν στην δεξια ωοθηκη , η σαλπιγγα αφαιρεθηκε μαζι με την ωοθηκη σε ανοικτο χειρουργειο και οχι λαπαροσκοπικα . Ο γιατρος μου ηταν καθετος σε αυτο το θεμα μονο ανοικτο χειρουργειο για να γινει σωστος καθαρισμος της περιοχης και αυτο και εγινε .

 

τι να πω... οσο τα ψαχνουμε τοσο χειροτερα. ασε που και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα ξερεισ οσο και να σκεφτεσαι ετσι..σου περνανε απο το μυαλο διαφορα...

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω... οσο τα ψαχνουμε τοσο χειροτερα. ασε που και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα ξερεισ οσο και να σκεφτεσαι ετσι..σου περνανε απο το μυαλο διαφορα...

 

 

ακουμε πολλα ναι σιγουρα , αλλα δεν θα μας συμβουν και ολα ! Οποταν να ηρεμησουμε λιγο και τα καλα ερχονται θα δεις !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακουμε πολλα ναι σιγουρα , αλλα δεν θα μας συμβουν και ολα ! Οποταν να ηρεμησουμε λιγο και τα καλα ερχονται θα δεις !!!!!!

 

μακαρι βρε κουκλα μου γιατι η υπομονη μου εξαντλειται!

ευχομαι να εχουμε ομορφα νεα συντομα

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

μακαρι βρε κουκλα μου γιατι η υπομονη μου εξαντλειται!

ευχομαι να εχουμε ομορφα νεα συντομα

 

 

Ποσο μα ποσο σε καταλαβενω !!!!!!

Αλλα ειπαμε υπομονη....τι αλλο μπορουμε να κανουμε εξαλλου?

Εγω λεω οτι θα κανω οτι μπορω οτι ειναι δυνατο και περνα απο το χερι μου για να κανω παιδακι οσο για τα υπολοιπα που δεν περνουνε απ το χερι μας !!!!!!:!::!::!::!::!::!::!::!::!: Ο θεος βοηθος !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Κρισκρισ μου ... για να δουμε..συνεχιζω ακαθεκτη απλα με πενρει και λιγο απο κατω οταν αδιαθετω :(

 

Nα μην σε παιρνει καθολου απο κατω!τον αντρα σου να βαλεις απο κατω κ να του αλλαξεις τα φωτα!παρε κ το ψηφιακο τεστ ωορηξιας,θα σε βοηθησει.κι εκεινες τις μερες..δυναμικα!!το τεστ ειναι το clearblue....τι να πω κι εγω με την κομμενη περιοδο?δεν μπορω καν να προσπαθησω για να απογοητευτω μετα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...