Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε κοριτσια εγω δεν εχω κυστη..

κατι εστιες μου ειχε αφαιρεσει.. τι να πω..εχω μπερδευτει και οσο το ψαχνω αγχωνομαι...

 

Η αλήθεια΄είναι ότι όσο πιο πολλά ξέρουμε τόσο πιο πολύ αγχωνόμαστε, αλλά έλα που δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Ας όψεται το διαδίκτυο. Ενδομητρίωση πάντως δεν σημαίνει οπωσδήποτε κύστες. Οι εστίες είναι που εξελίσσονται σε κύστες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια΄είναι ότι όσο πιο πολλά ξέρουμε τόσο πιο πολύ αγχωνόμαστε, αλλά έλα που δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Ας όψεται το διαδίκτυο. Ενδομητρίωση πάντως δεν σημαίνει οπωσδήποτε κύστες. Οι εστίες είναι που εξελίσσονται σε κύστες.

natassap ήθελα να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις τι γίνεται όταν κάποια κοπέλα έχει ενδομητρίωση σε ήπια μορφή αλλά έχει κανονικά ωορυξία κάθε μήνα?Υπάρχει καμία διαφορά ή πάλι επηρεάζει την γονιμότητα? Ο πρώτος γιατρός που είχα επισκεφτεί μου είπε ότι με ενδομητρίωση αποκλείεται να έχω ωορυξία αλλά χρησιμοποιώ τα τεστάκια και έχω κανονικά κάθε μήνα.

dev086pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ωορρηξία κανονικά, απ΄ότι καταλάβαινα τουλάχιστον (δεν το είχα ψάξει γιατί τότε δεν με ενδιέφερε άμεσα). Η ενδομητρίωση μπορεί να επηρρεάσει την ωορρηξία (γιατί ήταν το πρώτο που έλεγξε ο γιατρός μου μετά την επέμβαση) αλλά η υπογονιμότητα δεν σχετίζεται μόνο με την ωορρηξία. Αυτό που κάνει ουσιαστικά, πέρα από τις κύστες κτλ σε προχωρημένα στάδια) είναι ότι δημιουργεί ένα "εχθρικό" περιβάλλον στη μήτρα με αποτέλεσμα να μειώνονται οι πιθανότητες της γονιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα είδη ενδομητρίωσης, και η λειτουργία της ωορρηξίας επηρρεάζεται ανάλογα με τα όργανα που έχει "πιάσει" η ενδομητρίωση. Για αυτό και κάποιες κοπέλες κάνουν ενώ άλλες όχι ωορρηξία. Επίσης, δεν είναι όλα τα είδη ενδομητρίωσης χειρουργικά αφαιρέσιμες (η δική μου, π.χ., δεν ήταν). Οι γιατροί μου εξήγησαν ότι ο ιστός που δημιουργεί η ενδομητρίωση είναι ίσως ο πιο ισχυρός ιστός στο ανθρώπινο σώμα, γι'αυτό και δημιουργεί τόσα προβλήματα στις γυναίκες. Εκεί που έμεινα πραγματικά :shock: ήταν όταν μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι σε μια γυναίκα βρήκαν ενδομητρίωση στο συκώτι ενώ σε μια άλλη στο μάτι :shock::shock: Είναι πολύ ύπουλη, μα πάρα πολύ ύπουλη, και δυστυχώς, όπως ήδη είπαν κοπέλες εδώ, επανέρχεται και ζούμε μια ζωή μαζί της.

 

Γι'αυτό βουρ για μωρά, κορίτσια. Και μετά ποιός την χ...ι την ενδομητρίωση ;):P

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι. Υπάρχει η εκτοπική ενδομητρίωση, αν δεν κάνω λάθος, η οποία μπορεί να προκαλέσει ακόμη και αιμορραγία από διάφορα μέρη του σώματος (π.χ. μάτια, αυτιά) τις ημέρες της περιόδου. Αυτό βέβαια είναι αρκετά σπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Georgia καλωσόρισες...Καιρό είχε να ακούσω νέα σου...Συμπατριώτισσα σήμερα που διάβασα αυτά που έγραψες συνειδητοποίησα τι πέρασες. Πολύ λυπάμαι...Τώρα πια ελπίζω να νιώθεις καλύτερα και δυνατή να συνεχίσεις!!! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Και αφού το σπέρμα στο χάλι που είναι, είναι όμως επεξεργάσιμο για μια εξωσωματική είπαμε να μην την κάνουμε την επέμβαση. Κάτι βιταμίνες όμως θα παίρνει ο σύζυγος μου οι οποίες εκ πείρας έδειξε πως βοήθησαν. Ψάξτε το λίγο, συζητάτε και κάντε όπως εσείς νιώθετε καλύτερα...Σου εύχομαι όμως όπως και να χει να πάτε όλα καλά και ποιος ξέρει; Ίσως τελικά όλα να πάνε καλύτερα απ ΄ό,τι περιμένετε!:D

με καρνιτινη momentaki?παιρνει κι ο καημενος ο δικος μου τοσο καιρο αλλα..τζιφος..κινητικοτητα χαλια αλλα αριθμος καλος..γιαυτο σου λεω..θα πεσει εξωσωματικη συννεφο!!!!!:lol:

 

Βιταμίνη Ε παίρνει kriskris μου...Αν και δεν το περίμενα εντούτοις ποσοτικά βελτιώθηκε ο αριθμός...Όσο για την εξωσωματική όντως...θα πέσει σύννεφο!!!!:D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Νatassap διάβασα την ιστορία σου...Συγκλονιστικό! Απλά ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί πραγματικά με έκανε να νιώσω καλύτερα και πλεόν πιο σίγουρη για τη λαπαροσκόπηση της επόμενης βδομάδας! Να χαίρεσαι τα μωράκια σου! Να σου ζήσουν!!!!:)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σ'εμένα, πριν το χειρουργείο, ήταν ανεβασμένος και ο δείκτης C-125. Σε εσάς συνέβη? Επιπλέον, όντως η ενδομητρίωση εκδηλώνεται με διάφορες μορφές. Αν έχεις κύστες στις ωοθήκες και είναι και μεγάλες, έχουν την τάση να καταστρέφουν τον ωοθηκικό ιστό. Αλλά όλα αυτά είναι και λίγο σχετικά. Εξαρτάται από την περίπτωση, από τον οργανισμό της κάθε κοπέλας και διάφορους άλλους παράγοντες.

event.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και κάτι ακόμα: Τον γιατρό Γιώργο Πιστοφίδη στην Αθήνα τον γνωρίζετε? Κι αν ναι, ποια η γνώμη σας?Αν δεν θέλετε να πείτε έτσι, στείλτε μου πμ.

 

καλημερα!

εμενα ειναι ο γιατροσ μου και τησ αδερφησ μου που πριν απο χρονια ειχε κανει εξωσωματικη. ειναι κορυφαιος γιατροσ ακι του εχω απολυτη εμπιστοσυνη.. επειδη τα εχω ξαναπει αν θες στειλε μου pm να σου πω.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

με καρνιτινη momentaki?παιρνει κι ο καημενος ο δικος μου τοσο καιρο αλλα..τζιφος..κινητικοτητα χαλια αλλα αριθμος καλος..γιαυτο σου λεω..θα πεσει εξωσωματικη συννεφο!!!!!:lol:

 

Βιταμίνη Ε παίρνει kriskris μου...Αν και δεν το περίμενα εντούτοις ποσοτικά βελτιώθηκε ο αριθμός...Όσο για την εξωσωματική όντως...θα πέσει σύννεφο!!!!:D

ο αριθμος καλος ..με την κινητικοτητα τι κανουμε ομως φιλεναδα?την πρωτη ωρα ταχεια 5%.....:-(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και κάτι ακόμα: Τον γιατρό Γιώργο Πιστοφίδη στην Αθήνα τον γνωρίζετε? Κι αν ναι, ποια η γνώμη σας?Αν δεν θέλετε να πείτε έτσι, στείλτε μου πμ.

εγω θα σου πω κι απο δω.ειναι λεει ο τοπ στις περιπτωσεις ενδομητριωσης..ειναι απο τους λιγους που μετα την λαπαροσκοπιση δεν σου δινει θεραπεια για διακοπη της περιοδου..γιατι?γιατι καθαριζει καλα τις εστιες..εγω πηγα,αφου ειχα κανει την επεμβαση στην θεσσαλονικη,κι αφου ειχα αρχισει τις arvekap.πανακριβος,αλλα εμπνεει εμπιστοσυνη.μου ειπε να συνεχισω την θεραπεια αφου την αρχισα κ μετα βλεπουμε τι θα κανουμε μαζι.α κ το καλυτερο.ειδε σε dvd την επεμβαση κ ειπε οτι φαινεται να εχει κανει καλη δουλεια ο γιατρος που την εκανε..ποιος γιατρος σημερα λεει καλα λογια για συναδελφο του?πες μου εναν!εμενα με επεισε..ασε που αποδειξη εδωσε πριν καν του την ζητησω..σε αλλους παρακαλας κ αμα σου δωσουν..ο δικος μου πχ μονο για την επεμβαση πηρες 1700 ευρω κ ξερεις τι αποδειξη μου εκοψε?150 ευρω...αστα σου λεω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τώρα πήγα σάυτόν Kriskris και με χειρούργησε πριν 2 μήνες. Ο προηγ. γιατρός μου ήταν στην Θεσ/κη αλλά μου έκανε μέγαλη ζημιά. Εσύ ποιν είχες στην Θεσ/κη? Αν δεν θέλεις έτσι, στείλτο μου σε πμ.

event.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα σου πω κι απο δω.ειναι λεει ο τοπ στις περιπτωσεις ενδομητριωσης..ειναι απο τους λιγους που μετα την λαπαροσκοπιση δεν σου δινει θεραπεια για διακοπη της περιοδου..γιατι?γιατι καθαριζει καλα τις εστιες..εγω πηγα,αφου ειχα κανει την επεμβαση στην θεσσαλονικη,κι αφου ειχα αρχισει τις arvekap.πανακριβος,αλλα εμπνεει εμπιστοσυνη.μου ειπε να συνεχισω την θεραπεια αφου την αρχισα κ μετα βλεπουμε τι θα κανουμε μαζι.α κ το καλυτερο.ειδε σε dvd την επεμβαση κ ειπε οτι φαινεται να εχει κανει καλη δουλεια ο γιατρος που την εκανε..ποιος γιατρος σημερα λεει καλα λογια για συναδελφο του?πες μου εναν!εμενα με επεισε..ασε που αποδειξη εδωσε πριν καν του την ζητησω..σε αλλους παρακαλας κ αμα σου δωσουν..ο δικος μου πχ μονο για την επεμβαση πηρες 1700 ευρω κ ξερεις τι αποδειξη μου εκοψε?150 ευρω...αστα σου λεω!!!

 

εγω κοριτσια με αυτον εκανα λαπαροσκοπηση και φυσικα δεν μου διεκοψε καθολου την περιοδο.

τωρα που πηγα προχθες μου ειπε να μην με απασχολει η ενδομητριωση..βεβαια διαβαζοντασ δεξια ακι αριστερα αγχωνομαι αλλα του εχω εμπιστοσυνη

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω....Τομές που γίνονται ακριβώς???

Και γιατί παρακαλώ καθετήρα???

Εγώ την άλλη εβδομάδα θα πάω στον γιατρό μου να δώ αν μίκρυνε καθόλου:?

Αν όχι θα πάω μάλλον για λαπαροσκόπηση..

Και να ρωτήσω πάλι κάτι,κάνεις οπωςδήποτε ενέσεις μετά την επέμβαση και για ποιό λόγο ακριβώς??

Συγνώμη αν σας ζάλισα.....

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

yulunga σ'ευχαριστώ! Εμένα μου την διέκοψε την περίοδο, αλλά επειδή είχα πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και ήθελε να συνέλθει ο οργανισμός μου. Σε λίγες ημέρες θα κάνω την 3η ένεση και σε 1 μήνα θα πάω να με δει. Για να δούμε!

event.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τώρα πήγα σάυτόν Kriskris και με χειρούργησε πριν 2 μήνες. Ο προηγ. γιατρός μου ήταν στην Θεσ/κη αλλά μου έκανε μέγαλη ζημιά. Εσύ ποιν είχες στην Θεσ/κη? Αν δεν θέλεις έτσι, στείλτο μου σε πμ.

αν κ δεν ξερω πως γινεται αυτο,θα το προσπαθησω!!αρα φανταζομαι καλη μου,δεν σου διεκοψε την περιδο,ε?την θεωρει πεπαλαιωμενη μεθοδο..εγω παντως αφου μενω μονιμα αθηνα θα τον προτιμησω..οσο για τον θεσσαλονικιο..αστα να μην ανοιξω το στομα μου..καλος γιατρος,αλλα αχαριστος απλιστος κ καθολου φιλικος,οταν εχει τις στραβες του..οταν ειναι στα καλα του,κατι γινεται...θα σου στειλω το ονομα του (αν τα καταφερω!!)

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια με αυτον εκανα λαπαροσκοπηση και φυσικα δεν μου διεκοψε καθολου την περιοδο.

τωρα που πηγα προχθες μου ειπε να μην με απασχολει η ενδομητριωση..βεβαια διαβαζοντασ δεξια ακι αριστερα αγχωνομαι αλλα του εχω εμπιστοσυνη

να μην αγχωνεσαι καθολου..καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..εσυ εκει,την δουλεια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω....Τομές που γίνονται ακριβώς???

Και γιατί παρακαλώ καθετήρα???

Εγώ την άλλη εβδομάδα θα πάω στον γιατρό μου να δώ αν μίκρυνε καθόλου:?

Αν όχι θα πάω μάλλον για λαπαροσκόπηση..

Και να ρωτήσω πάλι κάτι,κάνεις οπωςδήποτε ενέσεις μετά την επέμβαση και για ποιό λόγο ακριβώς??

Συγνώμη αν σας ζάλισα.....

ανθη αν διαβασεις απ΄την αρχη το topic τα αναφερουν ολα αυτα που ρωτας τα κοριτσια.3 τομες μικρες,μια στον αφαλο,μια χαμηλα κ μια στο πλαι,καθετηρα για να μην σηκωνεσαι στην τουαλετα,μονο το πρωτο βραδυ,κ ενεσεις αναλογως τον γιατρο(συνηθως ΑΡΩΕΚΑΠ KAI SYNHUVW 3-4),οι περισσοτεροι τις συνιστουν.διακοπτεται η περιδος για κανα 6 μηνο κ μετα επανερχεται κ μετα..ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

kriskris κάνεις αριστερό κλικ πάνω στο όνομά μου στα αριστερά της οθόνης και επιλέγεις: αποστολή προσωπικόυ μηνύματος στην mkp.

φανταζομαι το εκανα σωστα..ή μηπως οχι???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...