Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνάχι & δόντια;


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα,εχουμε και εμεις τα ιδια συμπτωματα.ο μικρος μου ειναι 6,5μηνων και εδω και 3μερες ειμαστε με συναχι και ελαφρυ βηχα.το ασχημο ειναι οτι εχθες το βραδυ με ξενυχτισε κανονικα.κοιμηθηκε στις 8.30 αφου θηλασε και ξυπνησε με τσιριδες στις 11.στην αρχη νομιζαμε οτι ειδε καποιο κακο ονειρο αλλα συντομα διαπιστωσαμε οτι κατι αλλο τον ενοχλουσε.το κλαμμα του μου θυμισε την εποχη των κολικων.τι τραγουδακια του λεγαμε τι βολτες στο σπιτι, τιποτα δεν τον ηρεμουσε.καποια στιγμη κατα τις 11.30 ξανακοιμηθηκε.στις 1.30 ξανα τα ιδια,ξυπνησε με κλαμματα και κλοτσαγε τα ποδαρακια του,προσπαθησα να τον θηλασω αλλα δεν ηθελε.αρχισα να του δειχνω τα παιχνιδια του και καποια στιγμη ηρεμησε και κοιμηθηκε.δυστυχως το ιδιο επαναληφθηκε και στις 5 και στις 6.30 και στις 8,ουτε οταν βγηκαμε απο το μαιευτηριο δεν ξυπναγε τοσο συχνα.μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε οτι μπορει λογω συμφορησης να εχει πονακια στη κοιλια!ελπιζω σημερα το βραδυ να ειναι πιο ηρεμος.ξεχασα να σας πω οτι ολο το βραδυ δεν θηλασε καθολου παρα μοναχα στις 11 το πρωι με αποτελεσμα το στηθος να εχει γινει turbo...!!!επισης ολες αυτες τις μερες ειναι απυρετος εχει πολλα σαλια και τρελη φαγουρα στα ουλακια τα οποια παρεπιπτωντος ειναι φουσκωμενα και λευκα.ελπιζω να μην σας κουρασα.αν υποψιαζεστε κατι η ειχατε παρομοια εμπειρια πειτε μου και εσεις μπας και βγαλω καμια ακρη.... :(

line_m122_beg_micky_time_1206676800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Bebakis, Περαστικά σας!

Προσπάθησε να του ξεβωλούσεις τη μυτούλα με μητρικό γάλα σε σύριγγα ή φυσιολογικό ορό (τα κορίτσια μιλάνε με καλά λόγια για το οτριζαλίν, δεν εχω προσωπική εμπειρία), με ζεστά μπανάκια και ατμό στο δωμάτιο, γιατί το μωράκι δυσκολευεται να θηλάσει με βουλωμένη μυτούλα. Χρειάζεται το θηλασμό, για να παίρνει αντισώματα και υγρά, ώστε να καταπολεμήσει την ασθένεια. Δοκίμασε το θηλασμό σε διάφορες στάσεις, που μπορεί να διευκολύνουν την αναπνοή του. Βγάζε το γάλα, αν χάνει πολλά γεύματα, για να ανακουφίζεσαι αλλά και να διατηρείς την παραγωγή σου.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

απο οτι βλεπω τα ιδια και εσεις, δεν ειμαστε οι μονοι :roll:

 

λοιπον και εμεις συναχακι και βηχας μολις σκασει το δοντι, ξενυχτι και παλι ξενιχτι κοριτσια. :(

αληθεια σε ολα τα δοντια ετσι θα ειναι η στα πρωτα που ειναι πιο ζορικα :?:

πειτε μου βρε κοριτσια :idea:

Link to comment
Share on other sites

αληθεια σε ολα τα δοντια ετσι θα ειναι η στα πρωτα που ειναι πιο ζορικα :?:
αχ βρε ΤΖΟΥΤΖΑ... τα ξέχασες;;; με τη μεγάλη σου πως ήταν;;; :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρυσαλιδα μου τα εχω ξεχασει ολααααααα αληθεια :oops:

ασε που η κορη μου δεν εκανε τετοια ,αυτη εκανε δοιαροιες

περιτο να σας πω βεβαια οτι κανενας παιδιατρος δεν παραδεχετε οτι το συναχακι ειναι απο τα δοντια :?

Link to comment
Share on other sites

χρυσαλιδα μου τα εχω ξεχασει ολααααααα αληθεια :oops:
σε πιστευω βρε! πλακα έκανα! εδώ εγώ και από τώρα δε θυμάμαι τι και πότε έγινε το ένα και το άλλο!!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ψαχνοντας στο φορουμ για θεμα με ιωσουλες και μυξουλες επεσα πανω σε αυτο το θεμα και εντυπωσιαστηκα που μπορει τα δοντακια να συνδεονται με το συναχι!

Ο μικρος μου ειναι μια εβδομαδα τωρα μπουκωμενος με λιγο βηχαλακι, βεβαια οι μυξες εχουν γινει κιτρινοπρασινες και η γιατρος ειπε ιωσουλα,καθοτι εχει ξεκινησει και βρεφικο σταθμο.

Προσπαθησα να τον βοηθησω και με ομοιοπαθητικη θεραπεια γιατι κανει και δεκατακια αλλα δεν καλυτερευει.....σταθερη κατασταση :-(.Βεβαια δεκατα δεν εχει καθε μερα, ουτε ολη μερα.

Η παιδιατρος εδωσε (κλασσικα) aerolin για 10 μερες σε συνδυασμο με τους ορους.Με αγχωνει πολυ η θεραπεια με τα εισπνεομενα......

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ακομα δεν εχει βγαλει κανενα δοντι ο μπεμπακος,ειναι φουσκωμενα τα ουλακια του και τα νευρα του ειναι τσιτα!!!

Στον υπνο μου ειδα αποψε οτι εβγαλε ολα τα δοντακια του σε ενα βραδυ!!

Μπορει το συναχι και ο βηχας να ειναι και απο τα δοντακια???

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι και στα δύο παιδιά μου όταν άρχισαν να πρήζονται τα ούλα είχε πολλά σάλια τα οποία δεν μπορούσαν να τα καταπιούν με αποτέλεσμα να μαζεύονται στο στόμα του και να "ανεβαίνουν" στη μύτη τους και να έχουν συνάχι ή καταρροή. συνήθως πριν βγάλουν τα δόντια μου φαίνονταν ζεστοι και όταν έβαζα θερμόμετρο είχαν μέχρι 37,5 -37,8. μπορεί να είναι και ιωσούλα λόγω κιτρινιπράσινης μύξας 'ή αν σου ανεβάσει πάνω από 38. γενικά όταν ετοιμάζονταν για δόντια η παιδίατρος μου μου έλεγε περίμενε και την ιωσούλα από πίσω καθώς το ανοσοποιητικό τους πέφτει με αποτέλεσμα να είναι πιο επιρρεπείς στις ιώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και στα δύο παιδιά μου όταν άρχισαν να πρήζονται τα ούλα είχε πολλά σάλια τα οποία δεν μπορούσαν να τα καταπιούν με αποτέλεσμα να μαζεύονται στο στόμα του και να "ανεβαίνουν" στη μύτη τους και να έχουν συνάχι ή καταρροή. συνήθως πριν βγάλουν τα δόντια μου φαίνονταν ζεστοι και όταν έβαζα θερμόμετρο είχαν μέχρι 37,5 -37,8. μπορεί να είναι και ιωσούλα λόγω κιτρινιπράσινης μύξας 'ή αν σου ανεβάσει πάνω από 38. γενικά όταν ετοιμάζονταν για δόντια η παιδίατρος μου μου έλεγε περίμενε και την ιωσούλα από πίσω καθώς το ανοσοποιητικό τους πέφτει με αποτέλεσμα να είναι πιο επιρρεπείς στις ιώσεις.

Δεν εχει ανεβασει πανω απο 37,5 αλλα οταν τον ακροαστηκε μου εδωσε θεραπεια με εισπνεομενα για 10 μερες........

Δεν μου ειχε αρρωστησει ποτε μεχρι τωρα και γενικα τα πολλα φαρμακα θελω να τα αποφευγω.

Εσεις δινατε εισπνεομενα-μασκουλες με το πρωτο βηχαλακι?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα εισπνευόμενα δεν τα αποφύγαμε. οταν το ακουσα πρώτη φορά φοβήθηκα να σου πω την αλήθεια. όμως τελικά δεν είναι κάτι το τρομερό. οι απόψεις των παιδιάτρων διίστανται. η γιατρός μου είναι υπερ των εισπνεόμενων για το βήχα καθώς λέιε οτι το αέριο πηγαίνει κατευθείαν στο αναπνευστικό, έχει άμεση επίδραση και δεν επιβαρύνει τον υπόλοιπο οργανισμό όπως κάνουν τα σιρόπια. η γιατρός της φίλης μου λέειο το αντίθετο και μάλιστα είναι πολύ κατά των εισπνεόμενων καθώς δημιουργούν εθισμό στον οργανισμό. άντε βγάλε άκρη. πάντως ενώ στην αρχή νόμιζα οτι εισπνεόμενα έδιναν μόνο σε παιδάκια με άσθμα ή προασθματική κατάσταση, βλέπω ότι το 70-80% των παιδιών κάνουν χρήση. ούτε και εγώ είμαι υπερ των φαρμάκων αλλά δεν μπορείς να το αφήσεις και το παιδί αβοήθητο γιατί σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να χειροτερέψει. θυμάμαι ο μικρός 6 μηνών έκανε βρογχιολύτιδα γιατί καθυστέρησα να του δώσω σταγόνες σολντεσανιλ (κάπως έτσι νομίζω) γιατί πίστευα ότι με αντιβηχικό θα την σκαπουλάραμε αλλά στο τέλος ανέβασε και πυρετό και "φάγαμε" και την αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ετσι και εμενα ο μπεμπης μου ηταν 2 μηνων που κρυωσε ,,πηγαμε να αποφυγουμε τα εισπνεομενα και παθαμε βροχυτιδα καλη κ πηραμε κ αντιβιωση .......αχαχαχ!!!!

 

 

ο μπεμπης μου ειναι 7,5 μηνων εχουμε βγαλει (τα 2/3 του δοντιου)2 δοντια(τα μπροστινα)εκει που ειχαμε ηρεμισει λιγο ξανα ρχισε να τον τρωνε και να ειναι πρισμενα πολυ τα ουλακια του...το ενα του ρουθουνι να ρουθουνιζει συνεχεια,,τι ορους βαζω,,τι με το ΟΤΡΙΣΑΛΙΝ να ρουφαω,,τιποτα...ξεκινησα ΦΙΣΙΟΜΕΡ για μωρα και τιποτα και ολα αυτα γινονται οταν ξαπλωνει...δεν βηχει..και αυτο ειναι 4 μερες δουλεια ,,αν ειχε κρυωσει θα ειχε χειροτερεψει και θα ειχε δειξει κρυωμα...κανει λες κ ροχαλιζει!!!εντομεταξυ τσαντιζετε και κλαιει...αναπνεει απο το στομα-δεν ξερει καλα-ενας χαμος!!!!πρεπει να ειναι τα σαλακια κ ανεβαινουν στην μυτη ,,τι λετε????

εχω ανασηκωσει κ το κρεβατι(απο 2 μηνων)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εμας η κατασταση εχει ως εξης...η μπεμπα μας ειναι 3μιση μηνων...εδω κ 2 βδομαδες ολο βαζει χερακια στο στομα....την πηγα παιδιατρο την προηγουμενη δευτερα....μας ειπε οτι ξεκινανε να κατεβαινουν δοντια, οχι για να βγουν απο τωρα βεβαια, αλλα αρχισανε οι ενοχλησεις...εχουμε κ εντονα σαλακια....το ματακι μας ηταν κ αυτο πλημμυρισμενο κανα μηνα,,,βαλαμε τομπρεξ κ κομπρεσες με χαμομηλακι και μασαζακι γιατι ισως να ηταν ο φραγμενος δακρυικος πορος....τις τελευταιες 5 μερες το ματακι ειναι οκ ομως παρατηρησα οτι η μυτουλα ξεκινησε να μπουκωνει...της βαζω ορο κ την ρουφαω με την συσκευη οτριζαλιν κ βγαζω κατι πρασινες μυξουλες κ ασπρες...πυρετο δεν εχουμε, ορεξη για φαι μεγαλη και ειμαστε ευδιαθετες.....Το μπουκωμα της μυτης κ οι μυξουλες οφειλονται στην οδοντοφυια??? Παρατηρω οτι το βραδυ την πιανει μπουκωμα κ με τον ορο συνερχεται!!!Το στρωμα της κουνιας ειναι με ανακλιση λογω οτι ειχαμε γοπ,,αλλα εχουμε συνελθει με την γοπ κ δεν μπουκωνει η μυτη απο αυτο πια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

ο μικρός μου είναι 10 μηνών και ρουθουνίζει στον ύπνο του. Ξεκίνησε πριν από 2 εβδομάδες οπου ειχε λιγη μυξούλα και επειδή ήμουν κι εγω κρυολογημένη φοβήθηκα οτι τον κόλλησα, μετα από 2 ημέρες έσκασε ο κυνόδοντας οπότε λέω δόντι θα είναι. Ομως ενώ το συναχάκι ευτυχώς τελειωσε σε 2-3 ημέρες ο μικρός συνεχιζει και ρουθουνίζει λιγάκι στον ύπνο του. Να ληταν καμια ιωσουλα και επειδη θηλάζουμε να την περασε ανωδυνα, να ήταν το δοντάκι ή τίποτα άλλο?

Ανυσηχώ λιγάκι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

kalispera koritsia eimai kainourgia edw kai ithela ligo thn voitheia sas. o mikroylis mou edw kai 4 meres exeis sunaxi ton kolise o mpampas tou kai meta o mikroulis mou kollise kai mena egw eutixos eimai kalitera. loipon ton mikro mou ton piga ston paidiatro kai mou eipe na tou vazw mono oro kai na tou travaw tis miksoules alla otan tou to kanw auto den mporeite na fantastite ti ginetai mexri kai anapoda mou girnaei gia na mhn tou vallw telika meta apo poli ora ton kataferno.tou vazo oro alla den katharizei kala h mitoula tou opote mesa se 10 lepta na ksana exei mikses kai na ton diskoleuei sthn anapnoi kai na exei kai vixa ksanapira ton giatro kai ton rotisa gia to otrivin to paidiko alla mou eipe oxi tha perasei apo mono tou.alla den mporw na ton vlepw na talaiporeitai giati klaiei sixna kai lew na paw na tou to parw apo to farmakeio mpas kai iremisei ligo.episis me anisixei kai ligo o vixas tou sthn arxh htan katharos alla tora akougetai san na exei flemata.ksexasa na sas pw oti to mikro mou einai 7misi minon.eseis ti lete na kanw gia na ton voithisw?na tou to parw kanei?h mporeitai na mou peite kati na kanw gia na niosei ligo kalitera?euxaristw para poli

tsuc5209c8.jpgeNortjKzUjIyNDM2NVKyBlwwFXcC0A,,78.png
Link to comment
Share on other sites

Θα του βάζεις συχνά ορό και θα του "ρουφάς" και τις μύξες με το ρουφηχτήρι, όπως το λέω εγώ! Ξέρω ότι δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο για το μωρό, γι'αυτό και θα δίνεις μάχη κάθε φορά, αλλά πρέπει η μυτούλα του να καθαρίζει για να μή σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα. Τώρα όσον αφορά το βήχα, είναι σύμπτωμα αυτής της ίωσης που κυκλοφορεί. Την περάσαμε και εμείς με μύξες, βήχα και φλέμματα, για τα οποία ρώτα το παιδίατρό σου αν μπορείς να του δώσεις κάποιο σιρόπι, ώστε να τα διαλύει και να καθαρίζει ο λαιμός του.

Otrivin εγώ ανάγκάστηκα και τους έβαλα μόνο το βράδυ για να μπορέσουν να κοιμηθούν πιο καλά.

Να τον χαίρεσαι και μην ανησυχείς. Τέτοια συνάχια δυστυχώς το χειμώνα θα τις έχουμε συχνά!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...