Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και προσπάθεια για παιδί


Recommended Posts

Θα ήθελα να θίξω τον εξής προβληματισμό μου.. θηλάζω 13 μήνες την μικρή μου και περίοδος μου ήρθε όταν ήταν 9 μηνών! Δεν είναι σταθερός ο κύκλος καθώς περνάει και μήνας χωρίς να αδιαθετήσω όπως και η ροή μου πέρα από τις πρώτες δύο περιόδους που ήταν κανονική έπειτα είναι σταγόνες μόνο, για την ακρίβεια κηλίδες καφέ τις δύο τελευταίες φορές! Ο γυναικολόγος μου με ενημέρωσε πως λόγω του θηλασμού άρα και της αυξημένης προλακτίνης δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμη ο κύκλος μου. Παρένθεση θηλάζω 3 φορές μέσα στην ημέρα και όσο ζητάει η μικρή μου κατά τη διάρκεια της νύχτας! Προσπαθούμε ήδη 4 μήνες για δεύτερο παιδάκι και πίστευα ότι είναι πιο εύκολο να έρθει μετά το πρώτο. Για πολλούς λόγους θα θέλαμε άμεσα το δεύτερο παιδάκι με μικρή διαφορά από το πρώτο. Έχει κάποια άλλη οικογένεια αντίστοιχη περίπτωση ; Πόσες μαμάδες μείνατε ξανά έγκυες με τα αντίστοιχα δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!να σου ζήσει το μωράκι κι εύχομαι γρήγορα κι ένα δεύτερο!!εγώ θηλάζω ακόμη την 25 μηνών κορούλα μου κι όσο κι αν ακούγεται απίστευτο περίοδο ακόμα δεν έχω!!!!ναι καλά διάβασες..😏περίοδο καθόλου!!!έχω ξεχάσει πως είναι..πήγα στη γυναικολόγο πανικόβλητη και μου είπε ότι λόγω θηλασμου συμβαίνει αυτό,έχουν ωριμάσει οι ωοθήκες και κάτι αλλά δεν θυμάμαι τώρα..έκανα και τεστ Παπ και κολποσκόπηση..όλα οκ..τη ρώτησα αν είναι εφικτό για τρίτο μωρό και μου είπε δύσκολα γιατί δεν έχει επανέλθει ο οργανισμός σου μετά τη γέννα ,ούτε περίοδο κι εκτός αυτό αν θέλω τρίτο παιδί να σταματήσω το θηλασμό γιατί προκαλεί συσπάσεις...

Επίσης εγώ θηλάζω ελεύθερα απ' την αρχή...άρα συνέχεια και φυσικά και τη νύχτα..επίσης είμαι 39..όπωτε δεν έχω και πολλά περιθώρια όπως καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήλαζα πάνω από δυόμισι χρόνια κι έμεινα έγκυος μόλις σταμάτησα παρόλο που είχα περίοδο από 2 μηνών. Μπορεί να ήταν τυχαίο, μπορεί και όχι, δεν ρώτησα ποτέ το γιατρο αν και το σκέφτηκα, πάντως για περίπου 4 μήνες κι εμάς δεν πετύχαινε κι όταν αποθηλασαμε πέτυχε. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2023 at 1:00 ΠΜ, little lamb είπε:

Εγώ θήλαζα πάνω από δυόμισι χρόνια κι έμεινα έγκυος μόλις σταμάτησα παρόλο που είχα περίοδο από 2 μηνών. Μπορεί να ήταν τυχαίο, μπορεί και όχι, δεν ρώτησα ποτέ το γιατρο αν και το σκέφτηκα, πάντως για περίπου 4 μήνες κι εμάς δεν πετύχαινε κι όταν αποθηλασαμε πέτυχε. 

 

On 12/3/2023 at 4:29 ΜΜ, Valentina23 είπε:

Καλησπέρα!!να σου ζήσει το μωράκι κι εύχομαι γρήγορα κι ένα δεύτερο!!εγώ θηλάζω ακόμη την 25 μηνών κορούλα μου κι όσο κι αν ακούγεται απίστευτο περίοδο ακόμα δεν έχω!!!!ναι καλά διάβασες..😏περίοδο καθόλου!!!έχω ξεχάσει πως είναι..πήγα στη γυναικολόγο πανικόβλητη και μου είπε ότι λόγω θηλασμου συμβαίνει αυτό,έχουν ωριμάσει οι ωοθήκες και κάτι αλλά δεν θυμάμαι τώρα..έκανα και τεστ Παπ και κολποσκόπηση..όλα οκ..τη ρώτησα αν είναι εφικτό για τρίτο μωρό και μου είπε δύσκολα γιατί δεν έχει επανέλθει ο οργανισμός σου μετά τη γέννα ,ούτε περίοδο κι εκτός αυτό αν θέλω τρίτο παιδί να σταματήσω το θηλασμό γιατί προκαλεί συσπάσεις...

Επίσης εγώ θηλάζω ελεύθερα απ' την αρχή...άρα συνέχεια και φυσικά και τη νύχτα..επίσης είμαι 39..όπωτε δεν έχω και πολλά περιθώρια όπως καταλαβαινεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα κλείσω μάλλον ραντεβού και με το γυναικολόγο μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...