Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα! 

Εχω μια απορια για τα playmobil. Μεχρι τωρα (κοντευει 2μισι) εχουμε απο τη σειρα 123 που ειναι για μικρα παιδια. Θεωρουσα -κι εχω την εντυπωση οτι το ειχα διαβασει κιολας- οτι η διαφορα τους απο τα "κανονικα" ειναι το οτι στα 123 δεν βγαινουν χερια, μαλλια κλπ (και θυμαμαι οτι στα κανονικα playmobil που ειχαμε εμεις παλια, εβγαιναν). Πηγαμε λοιπον στην παιδιατρο μας και ειχε καποια ανθρωπακια απο τις "κανονικες" σειρες και δοκιμασα να τους βγαλω χερια, μαλλια κλπ και δεν εβγαιναν. Ετσι ειναι τωρα; Σε καμια σειρα δεν βγαινουν; Αρα η διαφορα απο τα βρεφικα ειναι ας πουμε οτι εχουν αλλα μικρα αξεσουαρ; Ρωταω οχι γιατι με απασχολει να βγαινουν τα μερη, αλλα γιατι αρεσαν πολυ στη μικρη μου αυτα τα ανθρωπακια επειδη ηταν πιο μικρα απο τα 123 κι εχει μεγαλη αγαπη σε μικρες φιγουριτσες (ελεγε "μικρούλι μικρουλι" με λατρεια) και αναρωτηθηκα αν θα μπορουσα να της παρω κανονικα και απλα να μην της δωσω τα μικρα αξεσουαρ. Τα ανθρωπακια ειναι χωρις αποσπωμενα μερη δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

Καλησπερα! 

Εχω μια απορια για τα playmobil. Μεχρι τωρα (κοντευει 2μισι) εχουμε απο τη σειρα 123 που ειναι για μικρα παιδια. Θεωρουσα -κι εχω την εντυπωση οτι το ειχα διαβασει κιολας- οτι η διαφορα τους απο τα "κανονικα" ειναι το οτι στα 123 δεν βγαινουν χερια, μαλλια κλπ (και θυμαμαι οτι στα κανονικα playmobil που ειχαμε εμεις παλια, εβγαιναν). Πηγαμε λοιπον στην παιδιατρο μας και ειχε καποια ανθρωπακια απο τις "κανονικες" σειρες και δοκιμασα να τους βγαλω χερια, μαλλια κλπ και δεν εβγαιναν. Ετσι ειναι τωρα; Σε καμια σειρα δεν βγαινουν; Αρα η διαφορα απο τα βρεφικα ειναι ας πουμε οτι εχουν αλλα μικρα αξεσουαρ; Ρωταω οχι γιατι με απασχολει να βγαινουν τα μερη, αλλα γιατι αρεσαν πολυ στη μικρη μου αυτα τα ανθρωπακια επειδη ηταν πιο μικρα απο τα 123 κι εχει μεγαλη αγαπη σε μικρες φιγουριτσες (ελεγε "μικρούλι μικρουλι" με λατρεια) και αναρωτηθηκα αν θα μπορουσα να της παρω κανονικα και απλα να μην της δωσω τα μικρα αξεσουαρ. Τα ανθρωπακια ειναι χωρις αποσπωμενα μερη δηλαδη;

Τα μικρά ανθρωπάκια (παιδάκια) δεν έχουν αποσπώμενα μέρη, στα μεγαλύτερα playmobil  ("ενήλικες") βγαίνουν τα μαλλιά. Εγώ ξεκίνησα μετά τα 2 να της παίρνω τα 4+ γιατί της άρεσε πολύ το παιχνίδι μίμησης και η σειρά 123 έχει περιορισμούς όσο να πεις. Για τις μεγαλύτερες ηλικίες υπάρχει ποικιλία. Είχα σε σακουλάκι τα μικρά κομμάτια και τα απομάκρυνα όταν έπαιζε μόνη. Τα εμφάνιζα μόνο όταν παίζαμε μαζί. Μπορείς βέβαια εσύ να μην τα δίνεις και καθόλου. Η δικιά μου δεν έβαζε τίποτα στο στόμα από νωρίς οπότε ήμουν ελαφρώς πιο χαλαρή (εννοείται πάντα με επίβλεψη έδινα αξεσουάρ).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , little lamb είπε:

Καλησπερα! 

Εχω μια απορια για τα playmobil. Μεχρι τωρα (κοντευει 2μισι) εχουμε απο τη σειρα 123 που ειναι για μικρα παιδια. Θεωρουσα -κι εχω την εντυπωση οτι το ειχα διαβασει κιολας- οτι η διαφορα τους απο τα "κανονικα" ειναι το οτι στα 123 δεν βγαινουν χερια, μαλλια κλπ (και θυμαμαι οτι στα κανονικα playmobil που ειχαμε εμεις παλια, εβγαιναν). Πηγαμε λοιπον στην παιδιατρο μας και ειχε καποια ανθρωπακια απο τις "κανονικες" σειρες και δοκιμασα να τους βγαλω χερια, μαλλια κλπ και δεν εβγαιναν. Ετσι ειναι τωρα; Σε καμια σειρα δεν βγαινουν; Αρα η διαφορα απο τα βρεφικα ειναι ας πουμε οτι εχουν αλλα μικρα αξεσουαρ; Ρωταω οχι γιατι με απασχολει να βγαινουν τα μερη, αλλα γιατι αρεσαν πολυ στη μικρη μου αυτα τα ανθρωπακια επειδη ηταν πιο μικρα απο τα 123 κι εχει μεγαλη αγαπη σε μικρες φιγουριτσες (ελεγε "μικρούλι μικρουλι" με λατρεια) και αναρωτηθηκα αν θα μπορουσα να της παρω κανονικα και απλα να μην της δωσω τα μικρα αξεσουαρ. Τα ανθρωπακια ειναι χωρις αποσπωμενα μερη δηλαδη;

Από όσο γνωρίζω από αυτά που έχουν  τα παιδιά μου  μόνο τα μαλλιά βγαίνουν δε βγαίνει κάτι άλλο :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ετυχε τώρα κ μας έκαναν δώρο πλειμομπίλ κανονικά. επειδή είχαμε ξεκινήσει με λεγκο παίρναμε αυτά για να ταιριάζουν τα κομμάτια. η αλήθεια είναι ότι έφαγα μια φρίκη όταν είδα τον μικρό να παριστάνει ότι πίνει από ένα τόσο δα κυπελλάκι. κι ας μην βάζει στο στόμα τιυ εδώ κ δυο χρόνια… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Anna3011 είπε:

Είχα σε σακουλάκι τα μικρά κομμάτια και τα απομάκρυνα όταν έπαιζε μόνη. Τα εμφάνιζα μόνο όταν παίζαμε μαζί. Μπορείς βέβαια εσύ να μην τα δίνεις και καθόλου

 

Ναι αν παρω απλα δεν θα τα εμφανισω καθολου. Ποτέ δεν επιασε σε εμάς το να έχουμε κρυμενα παιχνιδια, υλικα ζωγραφικης, toy rotation κλπ, τα θυμαται και τα ζηταει τα κρυμμενα :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο τα μαλλιά βγαίνουν. Και αλλάζεις κ φορέματα στις γυναικείες φιγουρες. Χέρια πόδια δεν βγαίνουν, εκτός από μια σειρά της playmobil που έχει μια μονο φιγούρα σε ένα σακουλάκι κ είναι σαν συναρμολογουμενο. Στα "παιδάκια" playmobil δεν βγαίνει τίποτα. 

Επίσης στο 123 δεν βγαινει τίποτα από τις φιγουρες. 

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά είναι πως στη σειρά 123 δεν βγαίνει τίποτα και όλα τα κομμάτια είναι μεγάλα. Επίσης δεν κουνάνε χέρια κτλ. καθώς είναι κολλημένα πάνω στο σώμα, στα υπόλοιπα βγαίνουν τα μαλλιά, και ότι εξοπλισμό έχουν ως ρούχα, επίσης σε όλες τις σειρές 4+ έχουν μικρά κομμάτια και αυτός είναι ο λόγος που δεν επιτρέπεται να παίζουν παιδιά κάτω των 3. Το καλό με αυτά τα παιχνίδια είναι πως είναι διαχρονικά, ανθεκτικά και δεν έχει όριο ηλικίας, μπορεί ένα παιδί απλά να παίζει για πάντα , το μόνο αρνητικό είναι όταν παίζουν πως μαζεύεις αυτά τα '' τσιτσιμπλίκια '' (μικρά κομμάτια).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , kotsifikos είπε:

η διαφορά είναι πως στη σειρά 123 δεν βγαίνει τίποτα και όλα τα κομμάτια είναι μεγάλα. Επίσης δεν κουνάνε χέρια κτλ. καθώς είναι κολλημένα πάνω στο σώμα, στα υπόλοιπα βγαίνουν τα μαλλιά, και ότι εξοπλισμό έχουν ως ρούχα, επίσης σε όλες τις σειρές 4+ έχουν μικρά κομμάτια και αυτός είναι ο λόγος που δεν επιτρέπεται να παίζουν παιδιά κάτω των 3. Το καλό με αυτά τα παιχνίδια είναι πως είναι διαχρονικά, ανθεκτικά και δεν έχει όριο ηλικίας, μπορεί ένα παιδί απλά να παίζει για πάντα , το μόνο αρνητικό είναι όταν παίζουν πως μαζεύεις αυτά τα '' τσιτσιμπλίκια '' (μικρά κομμάτια).

Ναι, τα κομμάτια είναι πολύυυυ μικρά! Κουταλάκια, κεράκια, φαγητά μικρότερα από το μικρό μας νύχι. Μανίκι και για το μάζεμα, και για να μη χαθούν!

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, irin said:

Ναι, τα κομμάτια είναι πολύυυυ μικρά! Κουταλάκια, κεράκια, φαγητά μικρότερα από το μικρό μας νύχι. Μανίκι και για το μάζεμα, και για να μη χαθούν!

Πραγματικά, εγώ τα αφήνω στον άντρα μου αυτά που του αρέσουν, εγώ δεν έχω υπομονή, σκέψου πως το δωμάτιο του γιου μου είναι σαν έκθεση της playmobil, έχει άπειρα και είναι όλα ''στολισμένα'' στο δωμάτιο, αφού τώρα που θα πάρει βιβλία θα προσθέσουμε ράφια για να μην αφαιρέσουμε κάτι από αυτά. χαμός. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μικρή παίζει πολύ με playmobil. Και μέχρι πρότινος και η μεγάλη (μέχρι που ανακαλύψαμε τις lego friends). 

 

9 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Τα μικρά ανθρωπάκια (παιδάκια) δεν έχουν αποσπώμενα μέρη, στα μεγαλύτερα playmobil  ("ενήλικες") βγαίνουν τα μαλλιά.

 

9 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Μόνο τα μαλλιά βγαίνουν. Και αλλάζεις κ φορέματα στις γυναικείες φιγουρες. Χέρια πόδια δεν βγαίνουν,

 

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

στα υπόλοιπα βγαίνουν τα μαλλιά, και ότι εξοπλισμό έχουν ως ρούχα, επίσης σε όλες τις σειρές 4+ έχουν μικρά κομμάτια και αυτός είναι ο λόγος που δεν επιτρέπεται να παίζουν παιδιά κάτω των 3.

Πολύ σωστά τα έγραψαν παραπάνω. Να προσθέσω μόνο ότι υπάρχει η πιθανότητα να σπάσουν κάποια μέρη. Μου έχει κάνει εντύπωση πως συμβαίνει αυτό καθώς η κατασκευή τους φαίνεται πολύ συμπαγής. Όμως εμείς πλέον στην συλλογή μας έχουμε κι έναν παππού χωρίς πέλμα-παπούτσι (ο παππούς έχασε το ένα ποδαράκι του, του βάζουμε τις πατερίτσες από ένα άλλο playmobil), δύο κοριτσάκια χωρίς πόδια (αναπηρικά παιδάκια μου λένε... "Βρε σεις αναπηρικά λέμε τα αμαξίδια! τα παιδάκια λέμε με αναπηρία" και τα πόδια που έσπασαν τα κρατήσαμε για τεχνητά μέλη... παρακολουθούσαμε και παραολυμπιακούς και το κατανόησαν πλήρως το θέμα), κι ένα κοριτσάκι με επίδεσμο στο χέρι (συντρηπτικό κάταγμα και τα κομμάτια παραμένουν στη θέση τους με σελοτέιπ+λευκή μονωτική ταινία).

Προσοχή λοιπόν και σε τυχόν σπασίματα.

 

Κι εμένα η μικρή παίζει με τα πολύ μικρά από νωρίς λόγω της αδερφής της. Πλέον και χωρίς συνεχή επιτήρηση δική μου (την προσέχει όσο είναι δυνατόν η μεγάλη) ΑΛΛΑ κακώς. ΠΑΝΤΑ χρειάζεται επιτήρηση. Προχθές μου είπε "Κοίτα μαμά!" και πλησίασε κάτι στο ρουθουνάκι της... το σκέφτηκε να το κάνει, το κατάλαβε ότι η μαμά μάλλον δεν θα ενέκρινε και για αυτό μου είπε να κοιτάξω. Θα μπορούσε όμως να μην μου το είχε πει...

Οπότε ΠΑΝΤΑ με επιτήρηση τα μικρά κομμάτια. Τα μάτια μας από πάνω!

Και αντί να στερείται το παιχνίδι με τα μικρούτσικα (που όντως τρελαίνονται από την χαρά τους) καλύτερο είναι το παιδί να μάθει να δέχεται ότι κάποια παιχνίδια τα παίζουμε μόνο με κάποιον μεγάλο. Άποψη μου αυτό. Βέβαια αν το παιδί δεν δέχεται εύκολα το "όχι" και κάνει χαμό, τότε καλύτερα όντως είναι να μην τα εμφανίσουμε καθόλου για την ώρα. Δεν υπάρχει λόγος για δράματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , samsympan είπε:

 

 

Πολύ σωστά τα έγραψαν παραπάνω. Να προσθέσω μόνο ότι υπάρχει η πιθανότητα να σπάσουν κάποια μέρη. Μου έχει κάνει εντύπωση πως συμβαίνει αυτό καθώς η κατασκευή τους φαίνεται πολύ συμπαγής. Όμως εμείς πλέον στην συλλογή μας έχουμε κι έναν παππού χωρίς πέλμα-παπούτσι (ο παππούς έχασε το ένα ποδαράκι του, του βάζουμε τις πατερίτσες από ένα άλλο playmobil), δύο κοριτσάκια χωρίς πόδια (αναπηρικά παιδάκια μου λένε... "Βρε σεις αναπηρικά λέμε τα αμαξίδια! τα παιδάκια λέμε με αναπηρία" και τα πόδια που έσπασαν τα κρατήσαμε για τεχνητά μέλη... παρακολουθούσαμε και παραολυμπιακούς και το κατανόησαν πλήρως το θέμα), κι ένα κοριτσάκι με επίδεσμο στο χέρι (συντρηπτικό κάταγμα και τα κομμάτια παραμένουν στη θέση τους με σελοτέιπ+λευκή μονωτική ταινία).

Προσοχή λοιπόν και σε τυχόν σπασίματα

Είστε φοβερές!!!!

Εμείς δεν έχουμε ακόμα σπασμένα μέλη στα καινούρια playmobil όμως έχουμε και vintage συλλογή με τα δικά μου που ευτυχώς τα κράτησε η μαμά μου (είχα μεγάλο έρωτα). Είναι αρκετά πρωτόγονα σε σχέση με τα τωρινά αλλά η μικρή μου τα αγαπά εξίσου. Σε αυτά έχουμε και εμείς αγοράκι τραυματία με "γυψο" στο χέρι και τον αγαπάμε πολύ. 

Τώρα που είπες για αμαξίδιο, έχουμε αγοράσει το σχολικό playmobil που έχει και ράμπα για παιδάκι με αμαξίδιο. Το βρίσκω πολύ βοηθητικό για το γονιό για να εισάγει την έννοια της διαφορετικότητας στο παιδί μέσω του παιχνιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Anna3011 είπε:

Είστε φοβερές!!!!

Εμείς δεν έχουμε ακόμα σπασμένα μέλη στα καινούρια playmobil όμως έχουμε και vintage συλλογή με τα δικά μου που ευτυχώς τα κράτησε η μαμά μου (είχα μεγάλο έρωτα). Είναι αρκετά πρωτόγονα σε σχέση με τα τωρινά αλλά η μικρή μου τα αγαπά εξίσου. Σε αυτά έχουμε και εμείς αγοράκι τραυματία με "γυψο" στο χέρι και τον αγαπάμε πολύ. 

Τώρα που είπες για αμαξίδιο, έχουμε αγοράσει το σχολικό playmobil που έχει και ράμπα για παιδάκι με αμαξίδιο. Το βρίσκω πολύ βοηθητικό για το γονιό για να εισάγει την έννοια της διαφορετικότητας στο παιδί μέσω του παιχνιδιού. 

Αχ έχεις παλιά; Εμάς τα πέταξε όλα ρε γμτ όσο και αν έψαξα στο πατρικό δεν βρήκα τίποτα κάτι άλογα μόνο και κομμάτια. Και είχαμε αρκετά ειδικά άγρια δύση τη σειρά! Πολύ κρίμα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου έχει το πειρατικό από το 1987-88 (?) και τώρα παίζει με αυτό ο γιος μας, του το χάρισε, ευτυχώς υπάρχουν κάτι ομάδες στο fb που ασχολούνται με τέτοια και ακόμα και αν κάτι πολύ παλιό σπάσει ή χαθεί μπορείς πια να το αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Γράφεις 'του το χάρισε' και κάνω εικόνα να το έχει αγκαλιά και να σκέφτεται και άμα σε χαλάσει αγαπημένο μου; άμα σε πειράξει; αλλά είσαι και παιχνίδι και είναι το παιδί μου,θα κάνω την καρδιά μου πέτρα :lol::lol::lol:

Διάβασες τις σκέψεις του!!!!χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Αχ έχεις παλιά; Εμάς τα πέταξε όλα ρε γμτ όσο και αν έψαξα στο πατρικό δεν βρήκα τίποτα κάτι άλογα μόνο και κομμάτια. Και είχαμε αρκετά ειδικά άγρια δύση τη σειρά! Πολύ κρίμα! 

Η μάνα μου είχε κρατήσει πολλά, δεν το ήξερα. Θυμάστε μια σειρά που κυκλοφορούσε στα 90s που ήταν ένα βικτωριανό σπίτι με φιγούρες και έπιπλα εποχής; Το σπίτι δεν το είχα (ήταν πανάκριβο θυμάμαι και δε μου το πήραν) αλλά είχα τα έπιπλα από τα δωμάτια (σαλόνι, κουζίνα, μπάνιο κτλ). Τα παίζει πολύ αυτά η μικρή. Να τα κρατάτε τα playmobil, περνάνε από γενιά σε γενιά ;-).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Anna3011 είπε:

Η μάνα μου είχε κρατήσει πολλά, δεν το ήξερα. Θυμάστε μια σειρά που κυκλοφορούσε στα 90s που ήταν ένα βικτωριανό σπίτι με φιγούρες και έπιπλα εποχής; Το σπίτι δεν το είχα (ήταν πανάκριβο θυμάμαι και δε μου το πήραν) αλλά είχα τα έπιπλα από τα δωμάτια (σαλόνι, κουζίνα, μπάνιο κτλ). Τα παίζει πολύ αυτά η μικρή. Να τα κρατάτε τα playmobil, περνάνε από γενιά σε γενιά ;-).

Μαχαιριά στην καρδιά η βικτωριανή! Το έψαχνα να το πάρουμε τώρα καινούργιο το σπίτι δυσεύρετο και στο εξωτερικό και δεν θες να ξες πόσο το δίνουν! Μεταχειρισμένο παίζει στα 350€ σκέτο χωρίς τα δωμάτια! Ήταν απωθημένο και θα μείνει όπως φαίνεται! Αχ! Είσαι πολύ πολύ τυχερή που τα κρατήσατε! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Μαχαιριά στην καρδιά η βικτωριανή! Το έψαχνα να το πάρουμε τώρα καινούργιο το σπίτι δυσεύρετο και στο εξωτερικό και δεν θες να ξες πόσο το δίνουν! Μεταχειρισμένο παίζει στα 350€ σκέτο χωρίς τα δωμάτια! Ήταν απωθημένο και θα μείνει όπως φαίνεται! Αχ! Είσαι πολύ πολύ τυχερή που τα κρατήσατε! 

Αν μέναμε κοντά θα το παίρναμε μαζί να μας φύγει η κάψα! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Μαχαιριά στην καρδιά η βικτωριανή! Το έψαχνα να το πάρουμε τώρα καινούργιο το σπίτι δυσεύρετο και στο εξωτερικό και δεν θες να ξες πόσο το δίνουν! Μεταχειρισμένο παίζει στα 350€ σκέτο χωρίς τα δωμάτια! Ήταν απωθημένο και θα μείνει όπως φαίνεται! Αχ! Είσαι πολύ πολύ τυχερή που τα κρατήσατε! 

Είσαι στην ομάδα στο fb ?? εκεί θα βρεις πολλά μεταχειρισμένα σε καλή τιμή και κατάσταση, έτσι πήρα του γιου μου το οχυρό των βικινγκ , το καράβι του ντρογκο, και πολλά άλλα. Επειδή δεν έχω σοσιαλ δεν ξέρω πως λέγεται η ομάδα όμως μπορώ να ρωτήσω τον άντρα μου και να σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κρατήσει playmobil, ευχούληδες, πολυ ποκετ, τους "πατατες" ή "ΜουΣουΤου", πονυ, κατι μικρα μωρακια, Μαγια&Βιλυ, απειρα λουτρινα και βιβλια, τον φακελο με τις ζωγραφιες μου του νηπιαγωγειου, λευκωματα του δημοτικου κι ενα σωρο αλλα πραγματα. Μεγαλη ρακοσυλλεκτρια! Δεν τους αφησα να πεταξουν τιποτα! Οταν πηγα στην εκθεση των 80ς στο Γκαζι και ειδα πως ο,τι εξεθεταν εκει ως συλλεκτικο το ειχα στο σπιτι, ενιωσα πολυ περηφανη για την προνοητικοτητα μου, χαχα! Η αδελφη μου εχει και παταπουφες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω παιδικό απωθημένο το κάστρο κ το πειρατικό. το ξέρανε αλλά δεν μου τα πήραν ποτέ. αχ παιδικά τραύματα. του άντρα μου δεν ξέρω που κατέληξαν, μετά τον μικρότερο αδερφό του. αυτό είναι άλλο παιδικό τραύμα, αδελφική ζήλια. όλα αυτά για τα playmobil! 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μου χουν πετάξει όλα τα παιχνίδια εκτός από κάτι κουκλες τι να πω.

Playmobil κ  τρένο lima. Ααχετοι ήταν.

Πάντα ήθελα την βαλίτσα της babies bo.ποτε δεν την απέκτησα.

Σκέφτομαι να πάρω το σχολικο playmobil στη μικρή.εντυπωσιαστηκα με το δωμάτιο υπηρεσίας.ισως το βρει ενδιαφέρον γιατί είναι αυτά που κάνουμε σπίτι κ θα κάνει κ στο σχολείο.Πρεπει ομως να κατασκευάσω καταπακτη να τα κρύβω από το συζυγο .έχουμε πολλά παιχνίδια κ εχει φρικάρει.δικο μου ψυχολογικο αυτό.προσφατα ανακάλυψε στο πορτ μπαγκάζ τρία χρήσιμα πράγματα από το lidl.εξαφανιστηκα δύο ώρες για να πάω στο μανάβη κ πήγα σε τρία lidl για να τα βρω.δυσρυχως δεν πρόλαβα τον γεωπονικά.

Παραλίγο να έπαιρνε τη νικολουλη:grin:

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εμένα που μου χουν πετάξει όλα τα παιχνίδια εκτός από κάτι κουκλες τι να πω.

Playmobil κ  τρένο lima. Ααχετοι ήταν.

Πάντα ήθελα την βαλίτσα της babies bo.ποτε δεν την απέκτησα.

Σκέφτομαι να πάρω το σχολικο playmobil στη μικρή.εντυπωσιαστηκα με το δωμάτιο υπηρεσίας.ισως το βρει ενδιαφέρον γιατί είναι αυτά που κάνουμε σπίτι κ θα κάνει κ στο σχολείο.Πρεπει ομως να κατασκευάσω καταπακτη να τα κρύβω από το συζυγο .έχουμε πολλά παιχνίδια κ εχει φρικάρει.δικο μου ψυχολογικο αυτό.προσφατα ανακάλυψε στο πορτ μπαγκάζ τρία χρήσιμα πράγματα από το lidl.εξαφανιστηκα δύο ώρες για να πάω στο μανάβη κ πήγα σε τρία lidl για να τα βρω.δυσρυχως δεν πρόλαβα τον γεωπονικά.

Παραλίγο να έπαιρνε τη νικολουλη:grin:

Γεοπινακα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...