Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαμονή με νήπια


Recommended Posts

Έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε ιδέες για τις καλοκαιρινές διακοπές. 

 

Δεν μας απασχολεί τόσο ο προορισμός, όσο η άνεση. Ιδανικά θα θέλαμε κάτι αρκετά κοντά στη θάλασσα. Λόγω παιδιού, δυστυχώς θα πρέπει να είναι σχετικά ρηχή.

 

Βασική προτεραιότητα είναι η ησυχία. Αυτό το κόλλημα το είχαμε και πριν το παιδί και πριν τον κορονοϊό, αλλά τώρα ένας λόγος παραπάνω. Δεδομένου ότι τα βράδια θα μαζευόμαστε σχετικά νωρίς, θέλουμε ένα μέρος που να μπορούμε να αράξουμε σε βεράντα ή αυλή όσο κοιμούνται μέσα τα παιδιά, χωρίς να ακούμε μηχανάκια, φωνές και σκυλάδικα. 

Θα είμαστε δυο ζευγάρια και δυο παιδάκια σχεδόν 2 και 3 ετών.

 

Από δική σας εμπειρία, έχετε να μου προτείνετε κάτι που να πληροί αυτές τις προδιαγραφές;

Αν είναι και σε βουνό δεν πειράζει, δεν θα με χαλάσει κανένα έξτρα τριήμερο. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δικη μου λυση στο προβλημα, γιατι σιχαινομαι τη φασαρια σε διακοπες, ειναι οποιοσδηποτε προορισμος ετσι κι αλλιως θα επελεγα, αλλα airbnb και επιλογη σπιτιου εκτος οικισμου, η σε ησυχο χωριο.

Εχουμε μεινει με αυτο τον τροποτα τελευταια χρονια στο Πηλιο σε αρκετα παλια αρχοντικα εκτος των τοπ τουριστικων προορισμων, στην Συρο, στην Παργα, στην Κρητη. Καποια ηταν σε μη τουριστικους προορισμους (πχ στον Αγιο Γεωργιο Νηλειας Πηλειου, εξαιρετικα ησυχο χωριο και 20 λεπτα απο την ρηχη και ηρεμη παραλια της Αφυσσου), καποια απλα εξω απο αρκετα τουριστικα μερη (πχ σπιτι εξω απο τις τουριστικοτατες Αγκαθωπες στη Συρο - επισης με καταπληκτικη ρηχη παραλια).

Α επίσης κλασική αξία είναι η περιοχή από Κορώνη ως Μεθώνη. Έχει εξαιρετικά ρηχές παραλίες, ιδίως έξω από την Κορώνη όσο και στην περιοχή της Φοινικούντας, και πολλά σπίτια και συγκροτήματα σε ήσυχες περιοχές αλλά πολύ κοντά στις παραλίες.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε ιδέες για τις καλοκαιρινές διακοπές. 

 

Δεν μας απασχολεί τόσο ο προορισμός, όσο η άνεση. Ιδανικά θα θέλαμε κάτι αρκετά κοντά στη θάλασσα. Λόγω παιδιού, δυστυχώς θα πρέπει να είναι σχετικά ρηχή.

 

Βασική προτεραιότητα είναι η ησυχία. Αυτό το κόλλημα το είχαμε και πριν το παιδί και πριν τον κορονοϊό, αλλά τώρα ένας λόγος παραπάνω. Δεδομένου ότι τα βράδια θα μαζευόμαστε σχετικά νωρίς, θέλουμε ένα μέρος που να μπορούμε να αράξουμε σε βεράντα ή αυλή όσο κοιμούνται μέσα τα παιδιά, χωρίς να ακούμε μηχανάκια, φωνές και σκυλάδικα. 

Θα είμαστε δυο ζευγάρια και δυο παιδάκια σχεδόν 2 και 3 ετών.

 

Από δική σας εμπειρία, έχετε να μου προτείνετε κάτι που να πληροί αυτές τις προδιαγραφές;

Αν είναι και σε βουνό δεν πειράζει, δεν θα με χαλάσει κανένα έξτρα τριήμερο. :)

Το πρωτο που μου ηρθε οπως τα διαβαζα ειναι ο Αη Γιαννης στη Λημνο. Πηγαμε περυσι σε ενοικιαζομενα δωματια (αν θελεις λεπτομερειες για την επιχειρηση πες μου) τα οποια ειχανε βεραντα, στα μπροστινα ειχε και μεγαλο χωρο με γκαζον μπροστα ακριβως απο τα δωματια, η θαλασσα στα 30 μετρα, πολυ ρηχη και ηρεμη. Γενικως, ησυχο χωριο, ειδικα εκει που ειναι τα ενοικιαζομενα δεν εχεις μπει στο χωριο καλα καλα και πολυ κοντα στη Μυρινα για οτιδηποτε χρειαστεις. Η Λημνος ειναι πολυ ομορφο μερος για οικογενειες, δεν εχει αυτην την φασαρια αλλων νησιων, εχει ωραια μερη στη φυση να επισκεφτεις και υπεροχες ρηχες παραλιες. Εμεις θα ξαναπαμε φετος, στα ιδια ενοικιαζομενα, τοσο πολυ μας αρεσε.

Σιγουρα υπαρχουν κι αλλες πολλες επιλογες απλα επειδη πρωτη φορα διακοπες με τα παιδια πηγα εκει και ηταν οπως το φανταστηκα (οπως το φανταζεσαι κι εσυ :wink:) ειπα να στο προτεινω!

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ναι, κι εμείς τέτοια μέρη προτιμούμε. Αλλά ρωτάω αν έχετε συγκεκριμένες προτάσεις διαμονής που να είναι φιλικές προς τόσο μικρά παιδιά. 

Aπό σχετικά οργανωμένες μονάδες, γιατί αλλιώς δύσκολο να στείλω στοιχεία, Koroni Village λίγο μετά την Κορώνη, Αγροκτημα Μπουκουβαλα εξω απο το Γυθειο. Eχω μεινει και στα δυο αρκετες φορές και σε φάση που τα παιδιά ήταν μωρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε ιδέες για τις καλοκαιρινές διακοπές. 

 

Δεν μας απασχολεί τόσο ο προορισμός, όσο η άνεση. Ιδανικά θα θέλαμε κάτι αρκετά κοντά στη θάλασσα. Λόγω παιδιού, δυστυχώς θα πρέπει να είναι σχετικά ρηχή.

 

Βασική προτεραιότητα είναι η ησυχία. Αυτό το κόλλημα το είχαμε και πριν το παιδί και πριν τον κορονοϊό, αλλά τώρα ένας λόγος παραπάνω. Δεδομένου ότι τα βράδια θα μαζευόμαστε σχετικά νωρίς, θέλουμε ένα μέρος που να μπορούμε να αράξουμε σε βεράντα ή αυλή όσο κοιμούνται μέσα τα παιδιά, χωρίς να ακούμε μηχανάκια, φωνές και σκυλάδικα. 

Θα είμαστε δυο ζευγάρια και δυο παιδάκια σχεδόν 2 και 3 ετών.

 

Από δική σας εμπειρία, έχετε να μου προτείνετε κάτι που να πληροί αυτές τις προδιαγραφές;

Αν είναι και σε βουνό δεν πειράζει, δεν θα με χαλάσει κανένα έξτρα τριήμερο. :)

 

Με εξαίρεση τη θάλασσα (που είναι βαθιά και με πετρούλες, αλλά παράλληλα έχει στενή παραλία και βλέπεις το παιδί συνέχεια) πολύ ήσυχο, οικογενειακό, μπροστά στη θάλασσα και εντελώς family friendly είναι όλο το χωριό Ήλια στην Εύβοια (λίγο πριν την Αιδηψό). Πήγαμε πέρυσι και πραγματικά ξεκουραστήκαμε. Το χωριό είναι πολύ μικρό, κατά μήκος της παραλίας και μπορείς να νοικιάσεις δωμάτιο με κουζίνα αλλά παράλληλα να έχεις και ημιδιατροφή (καθώς είναι όλα οικογενειακές επιχειρήσεις και έχουν και δωμάτια και τα ταβερνάκια). Τα περισσότερα δωμάτια έχουν μεγάλες αυλές μπροστά τους με δέντρα.  Στην άκρη έχει λιμανάκι που έρχονται οι ψαράδες του χωριού (και βρίσκεις φρέσκο ψάρι). Ακόμα και μόνος σου να πας, το παιδί θα βρει παρέα. Δεν υπάρχουν beach bar. Έχει υπέροχη θέα.  Όσους γνωρίσαμε πηγαίνουν χρόνια. Εμείς κλείσαμε να πάμε ξανά του Αγίου Πνεύματος. Αν θέλεις πες μου να σου πω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

είχαμε μείνει στη Σκοτίνα στην Πιερία, όταν ο μικρός ήταν 2 ετών περίπου. Σε κάποια ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στην παραλία κοντά στο κάστρο, δίπλα στο camping. Ήταν πολύ όμορφα πολύ πράσινο η θάλασσα ήρεμη, εάν βαριόσσουν και ήθελες τζέρτζελο πεταγόσουν δίπλα στον Πλαταμώνα. Εκεί που μέναμε ήταν πολύ ήσυχα.  Πηγαίναμε πλαταμώνα για κανένα σουβλάκι / ταβέρνα / καφεδάκι και για προμήθειες. Ο σύζυγος έκανε και ανάβαση στον Όλυμπο, εάν τα παιδιά περπατάνε άνετα μπορείτε να πάτε όλοι μαζί μέχρι ένα σημείο. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , jellyfishch είπε:

είχαμε μείνει στη Σκοτίνα στην Πιερία, όταν ο μικρός ήταν 2 ετών περίπου. Σε κάποια ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στην παραλία κοντά στο κάστρο, δίπλα στο camping. Ήταν πολύ όμορφα πολύ πράσινο η θάλασσα ήρεμη, εάν βαριόσσουν και ήθελες τζέρτζελο πεταγόσουν δίπλα στον Πλαταμώνα. Εκεί που μέναμε ήταν πολύ ήσυχα.  Πηγαίναμε πλαταμώνα για κανένα σουβλάκι / ταβέρνα / καφεδάκι και για προμήθειες. Ο σύζυγος έκανε και ανάβαση στον Όλυμπο, εάν τα παιδιά περπατάνε άνετα μπορείτε να πάτε όλοι μαζί μέχρι ένα σημείο. 

 

Είναι πολύ όμορφα στο συγκεκριμένο μέρος! Είναι από πάνω και ο Παλαιός Παντελεήμονας που αξίζει για βόλτα. Απλά πέφτει λίγο μακριά αν πηγαίνεις από Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλετε κάτι πολύ κοντά σε Αττική, στο Ξυλόκαστρο έχει ένα πολύ ωραίο συγκρότημα, το Green Village, όπου έχω μείνει με παιδιά, ενώ μία άλλη εναλλακτική είναι το Αγκίστρι. Είναι μικρό νησί, το γυρίζεις με τα πόδια γιατί η απόσταση που συνδέει τους 2 οικισμούς είναι μικρή και ο δρόμος επίπεδος και έχει πολύ ρηχή παραλία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

 

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Το πρωτο που μου ηρθε οπως τα διαβαζα ειναι ο Αη Γιαννης στη Λημνο. Πηγαμε περυσι σε ενοικιαζομενα δωματια (αν θελεις λεπτομερειες για την επιχειρηση πες μου) τα οποια ειχανε βεραντα, στα μπροστινα ειχε και μεγαλο χωρο με γκαζον μπροστα ακριβως απο τα δωματια, η θαλασσα στα 30 μετρα, πολυ ρηχη και ηρεμη. Γενικως, ησυχο χωριο, ειδικα εκει που ειναι τα ενοικιαζομενα δεν εχεις μπει στο χωριο καλα καλα και πολυ κοντα στη Μυρινα για οτιδηποτε χρειαστεις. Η Λημνος ειναι πολυ ομορφο μερος για οικογενειες, δεν εχει αυτην την φασαρια αλλων νησιων, εχει ωραια μερη στη φυση να επισκεφτεις και υπεροχες ρηχες παραλιες. Εμεις θα ξαναπαμε φετος, στα ιδια ενοικιαζομενα, τοσο πολυ μας αρεσε.

Σιγουρα υπαρχουν κι αλλες πολλες επιλογες απλα επειδη πρωτη φορα διακοπες με τα παιδια πηγα εκει και ηταν οπως το φανταστηκα (οπως το φανταζεσαι κι εσυ :wink:) ειπα να στο προτεινω!

 

Τη Λήμνο την αγαπάμε οικογενειακώς. Έχω περάσει κάποια καλοκαίρια εκεί κι έχουμε πάει και αρκετές φορές με τον άντρα μου σε φίλους. Για μένα είναι από τα καλύτερα νησιά: έχει ηρεμία, απίστευτες θάλασσες, φοβερό και πολύ οικονομικό φαγητό και πάνω απ' όλα μια μαγική ενέργεια. Αν τα παιδιά δεν έχουν πρόβλημα με τις διαδρομές (που μπορεί να είναι σχετικά μεγάλες αλλά δεν είναι κουραστικές επειδή έχει ισιάδι), να εξερευνήσετε οπωσδήποτε και το βόρειο κομμάτι. Αν θελήσεις τιπς, πες μου να σου γράψω. Έχει ένα σωρό μέρη σκέτη μαγεία. 

 

Κοίτα να δεις που λόγω συνήθειας δεν την είχαμε σκεφτεί, αλλά οι φίλοι μας δεν έχουν πάει. Εγώ ξαναπήγαινα ανετότατα.

 

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Με εξαίρεση τη θάλασσα (που είναι βαθιά και με πετρούλες, αλλά παράλληλα έχει στενή παραλία και βλέπεις το παιδί συνέχεια) πολύ ήσυχο, οικογενειακό, μπροστά στη θάλασσα και εντελώς family friendly είναι όλο το χωριό Ήλια στην Εύβοια (λίγο πριν την Αιδηψό). Πήγαμε πέρυσι και πραγματικά ξεκουραστήκαμε. Το χωριό είναι πολύ μικρό, κατά μήκος της παραλίας και μπορείς να νοικιάσεις δωμάτιο με κουζίνα αλλά παράλληλα να έχεις και ημιδιατροφή (καθώς είναι όλα οικογενειακές επιχειρήσεις και έχουν και δωμάτια και τα ταβερνάκια). Τα περισσότερα δωμάτια έχουν μεγάλες αυλές μπροστά τους με δέντρα.  Στην άκρη έχει λιμανάκι που έρχονται οι ψαράδες του χωριού (και βρίσκεις φρέσκο ψάρι). Ακόμα και μόνος σου να πας, το παιδί θα βρει παρέα. Δεν υπάρχουν beach bar. Έχει υπέροχη θέα.  Όσους γνωρίσαμε πηγαίνουν χρόνια. Εμείς κλείσαμε να πάμε ξανά του Αγίου Πνεύματος. Αν θέλεις πες μου να σου πω προτάσεις.

 

Δεν έχω πάει ποτέ προς εκείνα τα μέρη. Να μου πεις, ναι. Έχει πολύ στροφιλίκι για να φτάσεις; Έχει άλλες πιο ρηχες παραλιες στην περιοχή;

 

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

είχαμε μείνει στη Σκοτίνα στην Πιερία, όταν ο μικρός ήταν 2 ετών περίπου. Σε κάποια ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στην παραλία κοντά στο κάστρο, δίπλα στο camping. Ήταν πολύ όμορφα πολύ πράσινο η θάλασσα ήρεμη, εάν βαριόσσουν και ήθελες τζέρτζελο πεταγόσουν δίπλα στον Πλαταμώνα. Εκεί που μέναμε ήταν πολύ ήσυχα.  Πηγαίναμε πλαταμώνα για κανένα σουβλάκι / ταβέρνα / καφεδάκι και για προμήθειες. Ο σύζυγος έκανε και ανάβαση στον Όλυμπο, εάν τα παιδιά περπατάνε άνετα μπορείτε να πάτε όλοι μαζί μέχρι ένα σημείο. 

 

Είμαι από εκείνα τα μέρη, οπότε έχω πάει στη Σκοτινα αρκετές φορές. Είναι πράγματι ιδανική για παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Aν θέλετε κάτι πολύ κοντά σε Αττική, στο Ξυλόκαστρο έχει ένα πολύ ωραίο συγκρότημα, το Green Village, όπου έχω μείνει με παιδιά, ενώ μία άλλη εναλλακτική είναι το Αγκίστρι. Είναι μικρό νησί, το γυρίζεις με τα πόδια γιατί η απόσταση που συνδέει τους 2 οικισμούς είναι μικρή και ο δρόμος επίπεδος και έχει πολύ ρηχή παραλία.

 

Επειδή ο κουμπάρος μας έχει σπίτι προς το Αίγιο, την έχουμε γυρίσει την περιοχή αρκετά. Για το Αγκίστρι δεν ξέρω. Το έχω στο μυαλό μου ως νεανικό προορισμό, οπότε κάπως κωλύομαι να πάω το παιδί εκεί. Φοβάμαι μήπως ενοχλούμε και ενοχλούμαστε ταυτόχρονα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ilaeira είπε:

Δεν έχω πάει ποτέ προς εκείνα τα μέρη. Να μου πεις, ναι. Έχει πολύ στροφιλίκι για να φτάσεις; Έχει άλλες πιο ρηχες παραλιες στην περιοχή;

 

Αν πας από Εύβοια ναι, από Εθνική και μετά φέρυ είναι άνετη η διαδρομή.

Οι παραλίες προσωπικά δε μου άρεσαν καθόλου, είχα συγγενείς που παραθέριζαν κάθε καλοκαίρι εκεί και έχω φιλοξενηθεί αρκετές φορές, έχουμε πάει και με τα παιδιά μικρά, και πραγματικά ωραίο μέρος, ωραίες εκδρομές, αλλά οι παραλίες δε λένε τίποτα :( 

πρίν από 5 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Επειδή ο κουμπάρος μας έχει σπίτι προς το Αίγιο, την έχουμε γυρίσει την περιοχή αρκετά. Για το Αγκίστρι δεν ξέρω. Το έχω στο μυαλό μου ως νεανικό προορισμό, οπότε κάπως κωλύομαι να πάω το παιδί εκεί. Φοβάμαι μήπως ενοχλούμε και ενοχλούμαστε ταυτόχρονα. 

Μπα, είχαμε πάει προ 2 ετών και η συντριπτική πλειοψηφία ήταν οικογένειες με μικρά παιδιά. Δε θα έμενα μέσα στο χωριό, γιατί υπάρχουν αρκετά μαγαζιά, αλλά είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις και άνετα πιάνει κανείς σπίτι σε πιο ήσυχο σημείο. Στην παραλία, ήταν η χαρά του νηπίου πάντως :) 

 

 

 

Θα σου έλεγα να ψαξεις για Λαμπες, Φοινικούντα. Εγώ έχω πάει εκεί πολλές φορές μένοντας Κορώνη, αλλά και στην περιοχή έχιε πολλά ενοικιαζόμενα. Είναι ιδανικό μέρος για οικογένειες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

είχαμε μείνει στη Σκοτίνα στην Πιερία, όταν ο μικρός ήταν 2 ετών περίπου. Σε κάποια ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στην παραλία κοντά στο κάστρο, δίπλα στο camping. Ήταν πολύ όμορφα πολύ πράσινο η θάλασσα ήρεμη, εάν βαριόσσουν και ήθελες τζέρτζελο πεταγόσουν δίπλα στον Πλαταμώνα. Εκεί που μέναμε ήταν πολύ ήσυχα.  Πηγαίναμε πλαταμώνα για κανένα σουβλάκι / ταβέρνα / καφεδάκι και για προμήθειες. Ο σύζυγος έκανε και ανάβαση στον Όλυμπο, εάν τα παιδιά περπατάνε άνετα μπορείτε να πάτε όλοι μαζί μέχρι ένα σημείο. 

Είναι καθαρή η θάλασσα; Ωραία ιδέα!!! Θα βρω άραγε αν κλείσω τελευταία στιγμή; Ή είναι περιζήτητο μέρος. Δε ξέρω πότε θα έχω άδεια:neutral:

Ωραίο θέμα @Ilaeira !!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Ilaeira είπε:

Δεν έχω πάει ποτέ προς εκείνα τα μέρη. Να μου πεις, ναι. Έχει πολύ στροφιλίκι για να φτάσεις; Έχει άλλες πιο ρηχες παραλιες στην περιοχή;

 

Μπορείς να πας Εθνική και να πάρεις το φέρυ από Αρκίτσα για Αιδηψό. Από εκεί είναι 5 λεπτά οδήγηση. 

Μόνο οδικώς εγώ δε θα το ξαναέκανα, γιατί ναι μεν είναι πολύ ωραία η διαδρομή αλλά έχει πολύ πολύ στροφιλίκι.

 

Δεν ξέρω καθόλου πως είναι οι υπόλοιπες παραλίες. Εμείς μια που πήγαμε, αφήσαμε το αυτοκίνητο και μετά το ξαναπήραμε όταν φύγαμε :) Σίγουρα δεν είναι η ωραιότερη θάλασσα που θα δεις (μέτρια προς καλή θα την έλεγα) αλλά τουλάχιστον είναι καθαρή και έχει ωραία θέα. Επίσης είναι μακριά σε μήκος και δε νιώθω ότι είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο. 

 

πρίν από 30 λεπτά , Super.mum είπε:

Σε τροχόσπιτο θα μένατε ; Να νοικιάζεται και να μένετε οικογενειακός για κάνα 4 ήμερο ; Να το δοκιμάσω ; Δεν ξέρω ... 

Τις περισσότερες διακοπές μας τις έχουμε κάνει σε τροχόσπιτο (έχουν οι δικοί μου). Τα παιδιά τρελαίνονται (και εγώ το ίδιο όσο ήμουν μικρή), αλλά ως μεγάλη με παιδιά δεν το αντέχω και πολύ. Πρώτον είσαι στη βαβούρα , ο διπλανός θα θέλει να βάλει τηλεόραση, ο άλλος μπορεί να είναι με παρέα και να φωνάζουν μέχρι αργά κλπ. γενικά λίγα είναι αυτά που τηρούν κανόνες. Τουαλέτες και πάλι θα έχεις τις κοινόχρηστες (ακόμα και αν έχει το τροχόσπιτο, εγώ θα σιχαινόμουν. Δεν είναι πορσελάνη και πλακάκι να τα απολυμάνεις εύκολα, είναι πλαστικά όλα και με πολλά κρυφά σημεία). Γενικά τα υλικά του τροχόσπιτου δεν προορίζονται για ενοικίαση. Και πρέπει να κουβαλήσεις ένα σκασμό συμπράγκαλα. Και τέλος, Χαλκιδική τουλάχιστον που ξέρω, τις τιμές δεν τις λες και φθηνές. Αν είναι για τουλάχιστον 15 ημέρες και όχι Αύγουστο, πάει και έρχεται. Για εμένα το τροχόσπιτο δουλεύει πολύ ωραία με παππούδες, να τους αρέσει αυτό το στυλ, να κρατάνε τα παιδιά εκεί όλο το καλοκαίρι και οι γονείς να πηγαινοέρχονται. Στο κάμπινγκ που πάμε έχει πολλές τέτοιες οικογένειες και πραγματικά τα παιδιά γεμίζουν ήλιο και παιχνίδι. Ή να το έχεις ως εξοχικό (πχ στην Επίδαυρο ή το Λαύριο) . Αλλά σε αυτή την περίπτωση, τα τροχόσπιτα μένουν μόνιμα στις θέσεις τους, έχεις κάνει προεργασία, είναι σα να έχεις δεύτερο σπίτι. Σε κάποια κάμπινγκ νοικιάζουν μικρά ξύλινα σπιτάκια. Ούτε αυτά τα λες φθηνά, αλλά είναι κάπως πιο ιδιωτικά. Ξαναλέω, είναι και δικό μου κόλλημα, δεν αντέχω πλέον να είμαι ο ένας πάνω στον άλλο, ούτε τη φασαρία του κάμπινγκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Ilaeira είπε:

Τη Λήμνο την αγαπάμε οικογενειακώς. Έχω περάσει κάποια καλοκαίρια εκεί κι έχουμε πάει και αρκετές φορές με τον άντρα μου σε φίλους. Για μένα είναι από τα καλύτερα νησιά: έχει ηρεμία, απίστευτες θάλασσες, φοβερό και πολύ οικονομικό φαγητό και πάνω απ' όλα μια μαγική ενέργεια. Αν τα παιδιά δεν έχουν πρόβλημα με τις διαδρομές (που μπορεί να είναι σχετικά μεγάλες αλλά δεν είναι κουραστικές επειδή έχει ισιάδι), να εξερευνήσετε οπωσδήποτε και το βόρειο κομμάτι. Αν θελήσεις τιπς, πες μου να σου γράψω. Έχει ένα σωρό μέρη σκέτη μαγεία. 

 

Την γυρισαμε αρκετα αλλα θα ηθελα να παω σε κανα δυο μερη ακομη που δεν προλαβαμε. Βασικα, καναμε τον γυρω του νησιου περνωντας περισσοτερο χρονο Βορεια και Ανατολικα, εχει απιστευτα τοπια, εμενα μου αρεσε. Ειδικα το Φαρακλο ηταν απιστευτη εμπειρια, η βουτια στη σπηλια του Φιλοκτητη και ο αρχαιολογικος χωρος απο πανω ειχε πολλη ενεργεια. Γενικως κανονιζαμε να εχουμε τον πολυ δρομο οταν θα ηταν να κοιμηθουνε τα παιδια για να τους επαιρνε στο αμαξι αλλα γενικως καθε μιση ωρα με 45 λεπτα σταματουσαμε σε καποιον προορισμο. Ηταν τελεια! (και εκει που μεναμε ηταν απο τα ποιο οικονομικα και οικεια).Γι'αυτο θα ξαναπαμε φετος!

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

Είναι καθαρή η θάλασσα; Ωραία ιδέα!!! Θα βρω άραγε αν κλείσω τελευταία στιγμή; Ή είναι περιζήτητο μέρος. Δε ξέρω πότε θα έχω άδεια:neutral:

Ωραίο θέμα @Ilaeira !!!

Δέ γνωρίζω Αννίτα μου γιατί πήγαμε Σεπτέμβρη. Πιστεύω όμως έτσι όπως μου φάνηκε ότι θα βρείτε, δεν είναι σαν τα μεγάλα διπλανά χωριά που γίνεται χαμός.Ασε που φέτος δε θα είναι πιο σπασμένα λόγω covid?

Η θάλασσα είναι καθαρή μια χαρά και αμμώδης. Έχει και μερικές με βότσαλο κοντινές.  

Όντως και ο παλαιός Παντελεήμονας πολύ όμορφος για βόλτα, είναι δίπλα και αυτός. 

Γενικά καλές εντυπώσεις μας άφησε η επίσκεψη. Έχει και πολύ πράσινο, πλατάνια, και δάσος όσο ανεβαίνεις. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που θα καταχραστω το θεμα, αλλα κ εγώ αναζητώ value for money ξενοδοχείο με πρωινό σε περιοχές μεθώνη Κορώνη. Μήπως κάποια φίλη έχει έτοιμη πρόταση ? Μπαίνω σε site και έχει παρα πολλα. Στείλτε μου κ πμ. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μείνει κάποια στιγμή σε ένα συγκρότημα με μπανγκαλοουζ λίγο εξω από τα Νέα Στύρα της Εύβοιας πάνω στη θάλασσα. Έμεναν πολλοί με παιδάκια. Πας με φέρρυ από την Αγία Μαρίνα του Μαραθώνα. Τα Νέα Στύρα δεν είναι ωραία αλλά το συγκρότημα εκεί είναι μια πλαγιά με δρομάκια-σκαλιά με πλακες Καρύστου και γεράνια. Τα σπιτάκια έχουν βεράντα. Το μόνο μείον είναι ότι επειδή είναι πλαγιά μπορεί να σας τύχει δωμάτιο ψηλά κ να έχετε πολλές σκάλες. Μπορειτε και να τρώτε εκεί μέσα, είχε πολύ πλούσιο φαγητό κι έχει και Δωδώνη για παγωτά και πισίνα. Για τη θάλασσα δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο, σίγουρα δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό αλλά ούτε και κάτι άσχημο. Έχει ωραίο ηλιοβασίλεμα πάντως. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα του συγκροτήματος.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Συγγνωμη που θα καταχραστω το θεμα, αλλα κ εγώ αναζητώ value for money ξενοδοχείο με πρωινό σε περιοχές μεθώνη Κορώνη. Μήπως κάποια φίλη έχει έτοιμη πρόταση ? Μπαίνω σε site και έχει παρα πολλα. Στείλτε μου κ πμ. Ευχαριστώ. 

Koroni Village, τιμες δε θυμαμαι, εχουν περασει καποια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, little lamb said:

Είχαμε μείνει κάποια στιγμή σε ένα συγκρότημα με μπανγκαλοουζ λίγο εξω από τα Νέα Στύρα της Εύβοιας πάνω στη θάλασσα. Έμεναν πολλοί με παιδάκια. Πας με φέρρυ από την Αγία Μαρίνα του Μαραθώνα. Τα Νέα Στύρα δεν είναι ωραία αλλά το συγκρότημα εκεί είναι μια πλαγιά με δρομάκια-σκαλιά με πλακες Καρύστου και γεράνια. Τα σπιτάκια έχουν βεράντα. Το μόνο μείον είναι ότι επειδή είναι πλαγιά μπορεί να σας τύχει δωμάτιο ψηλά κ να έχετε πολλές σκάλες. Μπορειτε και να τρώτε εκεί μέσα, είχε πολύ πλούσιο φαγητό κι έχει και Δωδώνη για παγωτά και πισίνα. Για τη θάλασσα δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο, σίγουρα δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό αλλά ούτε και κάτι άσχημο. Έχει ωραίο ηλιοβασίλεμα πάντως. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα του συγκροτήματος.

Νέα Στύρα έχουν εξοχικά τα ξαδέρφια μου και έχω περάσει σούπερ καλοκαίρια εκεί στα νιάτα μου! Όντως δεν είναι ωραία, αλλά αν απομάκρυνθείς λίγο (Νημποριό , Μεσοχώρια), έχει πολύ ωραίες παραλίες. Και είναι πάρα πολύ κοντά. 

Εσείς που έχετε μικρά παιδιά, απομακρύνεστε τόσο πολύ? Εμείς πέρυσι που ήταν ήδη πάνω από 2,5, είχαμε πάει 3ήμερο στο Τολό , που σιγά την απόσταση και έκανε σαν να το σφάζαμε σε όλη τη διαδρομή , ενώ σε κοντινές από στάσεις δεν έχει θέμα. Με το καράβι που κάνουμε 2 ώρες να πάμε στο νησί δεν έχουμε θέμα, αλλά με το αυτοκίνητο μέχρι πέρσι τουλάχιστον, είχαμε. Ελπίζω φέτος να μην έχουμε! Η πεθερά μου έχει εξοχικό στη Μεσσηνιακή Μάνη, και παρακαλάει να πάμε, αλλά ούτε που το συζητάω να ταξιδέψουμε τόσες ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Νέα Στύρα έχουν εξοχικά τα ξαδέρφια μου και έχω περάσει σούπερ καλοκαίρια εκεί στα νιάτα μου! Όντως δεν είναι ωραία, αλλά αν απομάκρυνθείς λίγο (Νημποριό , Μεσοχώρια), έχει πολύ ωραίες παραλίες. Και είναι πάρα πολύ κοντά. 

Εσείς που έχετε μικρά παιδιά, απομακρύνεστε τόσο πολύ? Εμείς πέρυσι που ήταν ήδη πάνω από 2,5, είχαμε πάει 3ήμερο στο Τολό , που σιγά την απόσταση και έκανε σαν να το σφάζαμε σε όλη τη διαδρομή , ενώ σε κοντινές από στάσεις δεν έχει θέμα. Με το καράβι που κάνουμε 2 ώρες να πάμε στο νησί δεν έχουμε θέμα, αλλά με το αυτοκίνητο μέχρι πέρσι τουλάχιστον, είχαμε. Ελπίζω φέτος να μην έχουμε! Η πεθερά μου έχει εξοχικό στη Μεσσηνιακή Μάνη, και παρακαλάει να πάμε, αλλά ούτε που το συζητάω να ταξιδέψουμε τόσες ώρες. 

 
Εγω να σου πω την αλήθεια, από τότε που σταμάτησε να τα παίρνει ο ύπνος στο αμάξι και  μετά από μια πρώτη τραγική προσπάθεια οδικού ταξιδιού όταν ήταν 3,5 και 1,5 που φτύσαμε αίμα να φτάσουμε, ταξιδεύω πια μόνο με παιδικά στο ταμπλετ, τοποθετημένα με βάσεις στο πίσω μέρος του προσκεφαλου του μπροστινού καθίσματος.

 

Εχουμε πλέον και ακουστικά για το κάθε παιδί και ταξιδεύουμε με ησυχία. Αυτά σε διαδρομές πάνω από 1 - 1,5 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Deena said:

 
Εγω να σου πω την αλήθεια, από τότε που σταμάτησε να τα παίρνει ο ύπνος στο αμάξι και  μετά από μια πρώτη τραγική προσπάθεια οδικού ταξιδιού όταν ήταν 3,5 και 1,5 που φτύσαμε αίμα να φτάσουμε, ταξιδεύω πια μόνο με παιδικά στο ταμπλετ, τοποθετημένα με βάσεις στο πίσω μέρος του προσκεφαλου του μπροστινού καθίσματος.

 

Εχουμε πλέον και ακουστικά για το κάθε παιδί και ταξιδεύουμε με ησυχία. Αυτά σε διαδρομές πάνω από 1 - 1,5 ώρα.

Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά σκέφτομαι μήπως ζαλιστεί έτσι στο αυτοκίνητο, αν βλέπει κάτι δηλαδή. Αν και δεν νομίζω, διότι σε άλλες περιπτώσεις που πάει να κοιμηθεί στο αυτοκίνητο και δεν θέλω (γιατί μετά θα βρυκολακιάσει στο σπίτι), του δίνω το κινητό μου να δει παιδικά για δεν ζαλίζεται. Αλλά αυτό για κάνα μισάωρο το πολύ. Δεν ξέρω σε ταξίδι ωρών. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Yovanna είπε:

Νέα Στύρα έχουν εξοχικά τα ξαδέρφια μου και έχω περάσει σούπερ καλοκαίρια εκεί στα νιάτα μου! Όντως δεν είναι ωραία, αλλά αν απομάκρυνθείς λίγο (Νημποριό , Μεσοχώρια), έχει πολύ ωραίες παραλίες. Και είναι πάρα πολύ κοντά. 

Εσείς που έχετε μικρά παιδιά, απομακρύνεστε τόσο πολύ? Εμείς πέρυσι που ήταν ήδη πάνω από 2,5, είχαμε πάει 3ήμερο στο Τολό , που σιγά την απόσταση και έκανε σαν να το σφάζαμε σε όλη τη διαδρομή , ενώ σε κοντινές από στάσεις δεν έχει θέμα. Με το καράβι που κάνουμε 2 ώρες να πάμε στο νησί δεν έχουμε θέμα, αλλά με το αυτοκίνητο μέχρι πέρσι τουλάχιστον, είχαμε. Ελπίζω φέτος να μην έχουμε! Η πεθερά μου έχει εξοχικό στη Μεσσηνιακή Μάνη, και παρακαλάει να πάμε, αλλά ούτε που το συζητάω να ταξιδέψουμε τόσες ώρες. 

Φέτος μπορεί να έχεις μεγαλύτερο θέμα γιατί από μια ηλικία κ πάνω ζαλίζονται τα παιδιά. Εμένα η κορη μου δεν είχε ποτέ θέμα με ταξίδια, μέχρι 2,5 ώρες βεβαια ταξιδεύαμε αλλά από πέρυσι άρχισε να ζαλίζεται.. κ μισή απόσταση ώρα να διασχίσουμε αν έχει κάποιες στροφές κάνει εμετό. Πριν τα ταξίδια να προσπαθείτε  να δίνετε πιο στέρεες τροφές κ όχι γάλα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένο θέμα... Εμάς πήρε το βάπτισμα του πυρός πέρσι το καλοκαίρι. Κάναμε τουλάχιστον πέντε 6άωρα ταξίδια. Το πρώτο ήταν εφιαλτικό, τα είδαμε όλα και οι τρεις. Μετά συνήθισε, το πήρε κι απόφαση, ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Στο μεταξύ λόγω ηλικίας ούτε συζήτηση για κινητό ή τάμπλετ (ήταν 8-10 μηνών), οπότε τη βγάλαμε με τραγούδια από το Spotify και πολλή κουβέντα. Αν δεν έχεις πει σε βρέφος τον μύθο με την Αθηνά και τον Ποσειδώνα που μάλωσαν για την Αθήνα, δεν ξέρεις τι θα πει ζωή. Οδηγούσαμε εναλλάξ με τον άντρα μου για να ξεκουραστούμε. Ελπίζω φέτος να τη βγάλουμε αναίμακτα. 

 

Πάντως πραγματικά προτιμώ να μπω σε αυτήν τη διαδικασία, παρά να περιοριστώ στις επιλογές μου. Από το να πάω αναγκαστικά κάπου κοντά, χίλιες φορές να βραχνιάσω τραγουδώντας τη Λιλιπούπολη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...