Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για γάμο


love kids

Recommended Posts

Σε βόλτα σήμερα στην αγορά είδα κάποια πράγματα και μου άρεσαν. Ίσως κάνω συνδυασμό κάποιων από αυτά. Συγκεκριμένα είδα πολυκόφτη, επαναφορτιζόμενο σκουπάκι χειρός, κασετίνα με μαχαιροπήρουνα, τηγάνι γουόκ, σχαροτήγανο, σετ με σκεύη, χύτρα, καθώς και κάποια ωραία επιπλάκια όπως ντουλαπάκια ή με συρτάρια που θα μπορούσαν εύκολα να ταιριάξουν σε διάφορους χώρους. 

Τη στεφανοθήκη που αναφέρθηκε παραπάνω την είχα σκεφτεί ως ιδέα αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν αρέσει και πολύ γενικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ πάλι δεν ξέρω τι είναι αυτό το τηγάνι γουόκ που λέτε! Ούτε το σχαροτηγανο, αλλά αυτό υποθέτω είναι τηγάνι με κάποια σχάρα;

Το σχαροτήγανο είναι τηγάνι αλλά όχι επίπεδο στο εσωτερικό του. Γκούγκλαρέ το να το δεις κι αν τρώτε μπριζόλες, ψάρια (π.χ. τσιπούρες κλπ.) τηγανιτά, αξίζει να το αγοράσεις. Από τότε που το πήραμε, το έχω αγαπήσει. Το γουόκ είναι κοίλο σκεύος σαν τηγάνι. Μπορείς εκεί να βράσεις, να τηγανίσεις, να σωτάρεις κλπ. και να μαγειρέψεις ένα σωρό πράγματα όπως θαλασσινά, σάλτσες, ριζότο, αυγά κι άλλα πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ πάλι δεν ξέρω τι είναι αυτό το τηγάνι γουόκ που λέτε! Ούτε το σχαροτηγανο, αλλά αυτό υποθέτω είναι τηγάνι με κάποια σχάρα;

ε τα wok ειvαι αυτα τα βαθια τηγαvια που φτιαχvουv κιvεζικο στις ταιvιες θα τα εχεις δει. Τα σχαροτηγαvα ειvαι σαv τηγαvι κ μεσα εχει γραμμουλες σχαρες εvαv πετρετζικη θα τα εχεις δει δε μπορει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ πάλι δεν ξέρω τι είναι αυτό το τηγάνι γουόκ που λέτε! Ούτε το σχαροτηγανο, αλλά αυτό υποθέτω είναι τηγάνι με κάποια σχάρα;

το σχαροτηγανο έχει ραβδώσεις. δίνει μια γεύση που θυμίζει κάπως το ψητό στα κάρβουνα κ δεν είναι ακριβώς τηγανητό, βάζεις λίγο λαδακι κ ψήνεις. μπριζόλες, μπιφτέκια, κάνει εξαιρετικά κ εύκολα, πολύ καλύτερα από φούρνου. το γουοκ έχει μια φιλοσοφία πάλι που θέλει λίγο ψάξιμο, κι αυτό έχει λογική να μην βάζεις πολύ λάδι, απλώνεται στα τοιχώματα η θερμότητα (γι αυτό κ έχει μικρό πάτο) κ μαγειρεύει το φαγητό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α δεν τα ξέρω γιατί δεν κάνουμε ποτέ τηγανητά. Μόνο τη στραπατσάδα κανουμε σε τηγανι. Τα γκουγκλαρα. Βαθύ τηγάνι (με πολύ ψηλά τοιχώματα δηλαδή) έχουμε, αλλά με πάτο κανονικού φάρδους. Απ'οτι κατάλαβα το σχαροτηγανο είναι πιο εύχρηστο και για πιο συνηθισμένα φαγητά ε; Ενώ για το γουόκ πρέπει συγκεκριμένες συνταγές να φτιάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , love kids είπε:

Το σχαροτήγανο είναι τηγάνι αλλά όχι επίπεδο στο εσωτερικό του. Γκούγκλαρέ το να το δεις κι αν τρώτε μπριζόλες, ψάρια (π.χ. τσιπούρες κλπ.) τηγανιτά, αξίζει να το αγοράσεις. Από τότε που το πήραμε, το έχω αγαπήσει. Το γουόκ είναι κοίλο σκεύος σαν τηγάνι. Μπορείς εκεί να βράσεις, να τηγανίσεις, να σωτάρεις κλπ. και να μαγειρέψεις ένα σωρό πράγματα όπως θαλασσινά, σάλτσες, ριζότο, αυγά κι άλλα πολλά. 

κ σετ τσαγιου εχει κατι πολυ μοvτερvα κ προτοτυπα .

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Α δεν τα ξέρω γιατί δεν κάνουμε ποτέ τηγανητά. Μόνο τη στραπατσάδα κανουμε σε τηγανι. Τα γκουγκλαρα. Βαθύ τηγάνι (με πολύ ψηλά τοιχώματα δηλαδή) έχουμε, αλλά με πάτο κανονικού φάρδους. Απ'οτι κατάλαβα το σχαροτηγανο είναι πιο εύχρηστο και για πιο συνηθισμένα φαγητά ε; Ενώ για το γουόκ πρέπει συγκεκριμένες συνταγές να φτιάχνεις;

ε vαι το Wok δεv ειvαι για πολλα. Το σχαροτηγαvο αvτι vα βαλεις κατι στοv φουρvο στο γκριλ για ψησιμο βαζεις αυτο στο ματι. 

Θελει ομως δυvατο αποροφυτηρα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτηκα ότι συνήθως οι νέοι δεν έχουν στο σπίτι τους ποτήρια για άλλες χρήσεις πχ ούζο, σφηνάκια, ίσως κ αλλα ποτά όπως ουίσκι. Επίσης εγω για καιρό δεν είχα πιατάκια για γλυκό κουταλιού, κ το έβγαζα σε πιάτο γλυκού. Χρησιμο επίσης είναι διαφορα καλάθια μικρά ή μεγάλα είτε για ψωμί είτε για αποθήκευση άλλων τροφίμων που δεν μπαίνουν στο ψυγείο όπως πατάτες, κρεμμύδια κλπ. Ξύλινοι μύλοι για πιπέρι - αλάτι επίσης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

Καλά αν μας έφερνε κανείς γουόκ θα έπρεπε να κάνουμε ολόκληρη μελέτη για να βρούμε τι να φτιάχνουμε, χαχα! @love kids μην τους πάρεις αυτό! :-P

όχι καλε απλώς δεν είναι για να τηγανίζεις πατάτες! μπορείς πχ να κανεις μανιτάρια. το σχεροτηγανο σίγουρα είναι πιο καθημερινό, δεν είναι ακριβώς για τηγάνισμα. πάντως ένα καλό γουοκ είναι πιο ακριβό δώρο που κάποιος δεν θα αγοράσει εύκολα μόνος του, σχαροτηγανο βρίσκεις κ στο σουπερμάρκετ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , little lamb είπε:

Καλά αν μας έφερνε κανείς γουόκ θα έπρεπε να κάνουμε ολόκληρη μελέτη για να βρούμε τι να φτιάχνουμε, χαχα! @love kids μην τους πάρεις αυτό! :-P

Ξέρω ότι πειραματίζονται με νέες συνταγές και κουζίνες και γουόκ δεν έχουν (ρώτησα τη μητέρα του γαμπρού χαχα) οπότε μάλλον θα ήξεραν. Άσε που εγώ εκεί κάνω και σάλτσες κ ζυμαρικά οπότε έχει διάφορες χρήσεις. Αν το δεις δηλαδή, θα καταλάβεις ότι μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , love kids είπε:

Ξέρω ότι πειραματίζονται με νέες συνταγές και κουζίνες και γουόκ δεν έχουν (ρώτησα τη μητέρα του γαμπρού χαχα) οπότε μάλλον θα ήξεραν. Άσε που εγώ εκεί κάνω και σάλτσες κ ζυμαρικά οπότε έχει διάφορες χρήσεις. 

Το γουόκ είναι εξαιρετική ιδέα, εγώ θα το εκτιμούσα αν μου το έπαιρνες. Με έχει βολέψει πολύ. Αν ασχολούνται με τη μαγειρική κιόλας θα το χρησιμοποιήσουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Επίσης σκέφτηκα ότι συνήθως οι νέοι δεν έχουν στο σπίτι τους ποτήρια για άλλες χρήσεις πχ ούζο, σφηνάκια, ίσως κ αλλα ποτά όπως ουίσκι. Επίσης εγω για καιρό δεν είχα πιατάκια για γλυκό κουταλιού, κ το έβγαζα σε πιάτο γλυκού. Χρησιμο επίσης είναι διαφορα καλάθια μικρά ή μεγάλα είτε για ψωμί είτε για αποθήκευση άλλων τροφίμων που δεν μπαίνουν στο ψυγείο όπως πατάτες, κρεμμύδια κλπ. Ξύλινοι μύλοι για πιπέρι - αλάτι επίσης. 

Έχεις δίκιο για τα πιατάκια για γλυκό του κουταλιού. Το κατάλαβα χτες που τρώγαμε τέτοιο γλυκό. Πρέπει να αγοράσω, γιατί κι εγώ στα άλλα του γλυκού το βάζω. 

πρίν από 18 λεπτά , ninaki80 είπε:

κ σετ τσαγιου εχει κατι πολυ μοvτερvα κ προτοτυπα .

ε vαι το Wok δεv ειvαι για πολλα. Το σχαροτηγαvο αvτι vα βαλεις κατι στοv φουρvο στο γκριλ για ψησιμο βαζεις αυτο στο ματι. 

Θελει ομως δυvατο αποροφυτηρα

Τα σετ τσαγιού τα αγαπώ ως λάτρης του τσαγιού. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα το χρησιμοποιήσουν ή θα το στολίσουν στη βιτρίνα στην καλύτερη ή θα μείνει στο κουτί του κρυμμένο αν δεν το αλλάξουν φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτά τα πράγματα που φτιάχνεις και αλλού (πχ σάλτσες, μανιτάρια) έχουν κάτι διαφορετικό αν γίνουν στο γουόκ; Όπως στο σχαροτηγανο που μοιάζουν σαν από ψησταριά; Ή είναι πιο γρήγορο το γουόκ σε σχέση με το απλό μικρό κατσαρολάκι; Γενικά εκτός από ειδικές συνταγές τι διαφορετικό προσφερει αν φτιάχνεις κάτι που συνήθως το εφτιαχνες αλλού; Σας βλεπω ενθουσιασμένες γι'αυτο ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το έχετε πει,αλλά θα εκτιμούσα.ουσα ένα σκ καπου.Αν δεν γίνεται εξ ολοκλήρου μια δραστηριότητα στο μηνα του μέλιτος.Εγω πχ το είχα συζητήσει με την κουμπάρα κ μας είχε πληρώσει μια μονοήμερη κρουαζιέρα σε εναν κοραλιογενη ύφαλο στη Χαβάη όπου βρισκόμασταν.Πολλα από τα χρήματα τα χρησιμοποιήσουμε για το ταξίδι κ στέλναμε ευχαριστηριες κάρτες από τα μέρη που περάσαμε.Σε αυτούς που μας έφεραν αντικείμενα τους ευχαρίστησαν για την χρηστικότητα τους.Σκεψου κ κατι από τα χόμπι τους μηπως τους ενισχύσεις εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

Δηλαδή αυτά τα πράγματα που φτιάχνεις και αλλού (πχ σάλτσες, μανιτάρια) έχουν κάτι διαφορετικό αν γίνουν στο γουόκ; Όπως στο σχαροτηγανο που μοιάζουν σαν από ψησταριά; Ή είναι πιο γρήγορο το γουόκ σε σχέση με το απλό μικρό κατσαρολάκι; Γενικά εκτός από ειδικές συνταγές τι διαφορετικό προσφερει αν φτιάχνεις κάτι που συνήθως το εφτιαχνες αλλού; Σας βλεπω ενθουσιασμένες γι'αυτο ρωτάω.

Αν δεν το χρξσιμοποιείς μόνο για κινέζικο (όπως εγώ για παράδειγμα) γλιτώνεις σε χρόνο και μαγειρεύεις με μικρότερη ποσότητα λαδιού. Υποτίθεται ότι το μαγείρεμα είναι πιο υγειινό. Εμένα γενικά με βολεύει 8ταν βιάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , love kids είπε:

Έχεις δίκιο για τα πιατάκια για γλυκό του κουταλιού. Το κατάλαβα χτες που τρώγαμε τέτοιο γλυκό. Πρέπει να αγοράσω, γιατί κι εγώ στα άλλα του γλυκού το βάζω. 

Τα σετ τσαγιού τα αγαπώ ως λάτρης του τσαγιού. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα το χρησιμοποιήσουν ή θα το στολίσουν στη βιτρίνα στην καλύτερη ή θα μείνει στο κουτί του κρυμμένο αν δεν το αλλάξουν φυσικά. 

vαι αv ειvαι κατι πιο μοvτερvο οχι τα κλασικα σετ μπορουv vα το χρησιμοποιουv κ για καθημεριvα . Επισης πυριμαχα σκευη ειvαι χρησιμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Έχεις δίκιο για τα πιατάκια για γλυκό του κουταλιού. Το κατάλαβα χτες που τρώγαμε τέτοιο γλυκό. Πρέπει να αγοράσω, γιατί κι εγώ στα άλλα του γλυκού το βάζω

αχ άλλο ένα βάρος έφυγε! νόμιζα ότι ήμουν η ντροπή της υφηλίου που δεν είχα, κ γλυκά του κουταλιού σερβίρω συχνά γιατί φτιάχνω, κ είχα νιώσει πολλές φορές αμήχανα. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βγαίνω πολύ εκτός θέματος, αλλά τι εννοείτε λιγότερο λάδι; Τόσο μεγάλη διαφορά έχει; Εμείς ούτως ή άλλως ίσα ίσα στον πάτο της κατσαρόλας βάζουμε λάδι. Δεν ρωτάω για να το υποβαθμισω, ειλικρινά ρωτάω επειδή βλέπω τόσο ενθουσιασμό. Και τόσο συνηθισμένο είναι; Έχετε όλες; Δεν το έχω ακούσει από καμία φίλη (όχι ότι συζητάμε για μαγειρέματα).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , little lamb είπε:

Τώρα βγαίνω πολύ εκτός θέματος, αλλά τι εννοείτε λιγότερο λάδι; Τόσο μεγάλη διαφορά έχει; Εμείς ούτως ή άλλως ίσα ίσα στον πάτο της κατσαρόλας βάζουμε λάδι. Δεν ρωτάω για να το υποβαθμισω, ειλικρινά ρωτάω επειδή βλέπω τόσο ενθουσιασμό. Και τόσο συνηθισμένο είναι; Έχετε όλες; Δεν το έχω ακούσει από καμία φίλη (όχι ότι συζητάμε για μαγειρέματα).

Επειδη εχει μικρη επιφαvεια κατω βαζεις πιο λιγο λαδι . Σκεψου τηv επιφαvεια του μεγαλου τηγαvιου κ του Wok . επισης προσθετεις κ vερο πιο ευκολα στο wok λογο βαθους

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , little lamb είπε:

Τώρα βγαίνω πολύ εκτός θέματος, αλλά τι εννοείτε λιγότερο λάδι; Τόσο μεγάλη διαφορά έχει; Εμείς ούτως ή άλλως ίσα ίσα στον πάτο της κατσαρόλας βάζουμε λάδι. Δεν ρωτάω για να το υποβαθμισω, ειλικρινά ρωτάω επειδή βλέπω τόσο ενθουσιασμό. Και τόσο συνηθισμένο είναι; Έχετε όλες; Δεν το έχω ακούσει από καμία φίλη (όχι ότι συζητάμε για μαγειρέματα).

Για να μην είναι τηγανητά, αφού κ εσυ όπως λες το αποφεύγετε, βοηθάει για μαγείρεμα που δεν κανεις σε κατσαρόλα αλλά δεν θες να έχει πολύ λάδι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ninaki80 είπε:

Επειδη εχει μικρη επιφαvεια κατω βαζεις πιο λιγο λαδι . Σκεψου τηv επιφαvεια του μεγαλου τηγαvιου κ του Wok . επισης προσθετεις κ vερο πιο ευκολα στο wok λογο βαθους

 

Άρα συγκρίνουμε με τηγάνι; Το λέω γιατί εμείς ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε τηγάνι και μου έχετε κινήσει την περιέργεια

 

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για να μην είναι τηγανητά, αφού κ εσυ όπως λες το αποφεύγετε, βοηθάει για μαγείρεμα που δεν κανεις σε κατσαρόλα αλλά δεν θες να έχει πολύ λάδι. 

 

Και αντί φούρνου δηλαδή; 

 

Και για να το θέσω οπως η αγαπημένη μας Έσπερος: ένα σπίτι σήμερα για να θεωρείται καθωσπρέπει πρεπει να έχει γουόκ; :-P

(Φανταστείτε να το λέμε στο μέλλον για τις νύφες μας!)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

 

Άρα συγκρίνουμε με τηγάνι; Το λέω γιατί εμείς ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε τηγάνι και μου έχετε κινήσει την περιέργεια

 

 

Και αντί φούρνου δηλαδή; 

τηγαvι διασταυρωση με κατσαρολα χα χα χα. Δηλαδη θελεις vα φτιαξεις κοτοπουλο με λαχαvικα κ vα βαλεις vουvτλς η ρυζι. Χρησιμοποιεις το ιδιο σκευος χωρις vα το πλυvεις τα βαζεις ολα μεσα κ γιvοvται χωραει δηλαδη κ ποσοτητα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , little lamb είπε:

Α εμείς για ποσότητα βάζουμε τη χύτρα

δεν ειναο γις τέτοιου τύπου μαγείρεμα, είναι άλλο στιλ. λιγότερο μαγειρευτό. 

 

εμείς λίγο το έχουμε αξιοποιήσει. μανιτάρια κυρίως κ σάλτσες γιατί είναι καλύτερο από το απλό τηγάνι μας. βοκευει που έχει στενό πάτο, να το βάζεις στο πιο 

μικρό μάτι, αν ταυτόχρονα κάνεις κ κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...