Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νεύρα λόγω κλεισούρας από το lockdown


Recommended Posts

η μικρή μου κοντεύει τα 5.  Τη προηγούμενη χρονιά είχαμε πάει παιδικό σε ιδιωτικό και φέτος ξεκινήσαμε σε δημόσιο το προνήπιο αλλά στην ουσία με όλα αυτά τα θέματα με το κορωνοιο δεν έχει πάει και πολλές φορές.  Και στο πρώτο lockdown είχε διακοπεί το σχολείο που τότε ήταν παιδικό, και τώρα που τώρα πηγαίνουμε προνήπιο.  Παρατηρώ νεύρα και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι αν και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα λόγω της κλεισούρας στο σπίτι. Νεύρα, κλάματα, της λέω να κοιμηθεί μεσημέρι αν έχει κουραστεί και δεν κοιμάται, μετά επειδή δεν κομάται το μεσημέρι έχει άλλα νεύρα γιατί της βγαίνει η κούραση; Εσείς έχετε κάτι ανάλογο λόγω του lockdown ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, my1stbaby είπε:

η μικρή μου κοντεύει τα 5.  Τη προηγούμενη χρονιά είχαμε πάει παιδικό σε ιδιωτικό και φέτος ξεκινήσαμε σε δημόσιο το προνήπιο αλλά στην ουσία με όλα αυτά τα θέματα με το κορωνοιο δεν έχει πάει και πολλές φορές.  Και στο πρώτο lockdown είχε διακοπεί το σχολείο που τότε ήταν παιδικό, και τώρα που τώρα πηγαίνουμε προνήπιο.  Παρατηρώ νεύρα και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι αν και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα λόγω της κλεισούρας στο σπίτι. Νεύρα, κλάματα, της λέω να κοιμηθεί μεσημέρι αν έχει κουραστεί και δεν κοιμάται, μετά επειδή δεν κομάται το μεσημέρι έχει άλλα νεύρα γιατί της βγαίνει η κούραση; Εσείς έχετε κάτι ανάλογο λόγω του lockdown ?

θα βαριεται λογικο ειναι. δεν εχει κανενα παιδακι φιλο σας που να μενει κοντα να παιζουν λιγο εξω ?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, my1stbaby said:

η μικρή μου κοντεύει τα 5.  Τη προηγούμενη χρονιά είχαμε πάει παιδικό σε ιδιωτικό και φέτος ξεκινήσαμε σε δημόσιο το προνήπιο αλλά στην ουσία με όλα αυτά τα θέματα με το κορωνοιο δεν έχει πάει και πολλές φορές.  Και στο πρώτο lockdown είχε διακοπεί το σχολείο που τότε ήταν παιδικό, και τώρα που τώρα πηγαίνουμε προνήπιο.  Παρατηρώ νεύρα και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι αν και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα λόγω της κλεισούρας στο σπίτι. Νεύρα, κλάματα, της λέω να κοιμηθεί μεσημέρι αν έχει κουραστεί και δεν κοιμάται, μετά επειδή δεν κομάται το μεσημέρι έχει άλλα νεύρα γιατί της βγαίνει η κούραση; Εσείς έχετε κάτι ανάλογο λόγω του lockdown ?

Μήπως δεν είναι αρκετά κουρασμένη ώστε να θέλει να κοιμηθεί μεσημέρι? Δεν είναι λογικό να το έχει επηρεάσει ένα παιδί όλο αυτό?

Κυρίως αν είναι ένα παιδί που έχει μάθει να ζει έξω από το σπίτι, όπως είναι ο γιος μου...εκεί θέλει ακόμα περισσότερη υπομονή.Βόλτες έξω βγαίνετε για περπάτημα?

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2020 at 6:52 ΜΜ, my1stbaby είπε:

η μικρή μου κοντεύει τα 5.  Τη προηγούμενη χρονιά είχαμε πάει παιδικό σε ιδιωτικό και φέτος ξεκινήσαμε σε δημόσιο το προνήπιο αλλά στην ουσία με όλα αυτά τα θέματα με το κορωνοιο δεν έχει πάει και πολλές φορές.  Και στο πρώτο lockdown είχε διακοπεί το σχολείο που τότε ήταν παιδικό, και τώρα που τώρα πηγαίνουμε προνήπιο.  Παρατηρώ νεύρα και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι αν και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα λόγω της κλεισούρας στο σπίτι. Νεύρα, κλάματα, της λέω να κοιμηθεί μεσημέρι αν έχει κουραστεί και δεν κοιμάται, μετά επειδή δεν κομάται το μεσημέρι έχει άλλα νεύρα γιατί της βγαίνει η κούραση; Εσείς έχετε κάτι ανάλογο λόγω του lockdown ?

Ουουου

Από νεύρα άλλο τίποτα. 

Πρέπει να της βρεις και να κάνετε αυτό που την ευχαριστεί, μόνο έτσι θα ηρεμήσει. 

Εμενα πχ η δικιά μου της αρέσει να κάνει κάποιες εργασίες και να βλέπει φίλες της και αυτά τα δύο είναι στάνταρ κι έτσι βρίσκει ηρεμία 

13 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μήπως δεν είναι αρκετά κουρασμένη ώστε να θέλει να κοιμηθεί μεσημέρι? Δεν είναι λογικό να το έχει επηρεάσει ένα παιδί όλο αυτό?

Κυρίως αν είναι ένα παιδί που έχει μάθει να ζει έξω από το σπίτι, όπως είναι ο γιος μου...εκεί θέλει ακόμα περισσότερη υπομονή.Βόλτες έξω βγαίνετε για περπάτημα?

Η δικιά μου δεν αρκείται πχ σε αυτό. 

Γιαυτό πιστεύω πως πρέπει ναα βρει αυτό που την ευχαριστεί την ίδια (κι ας μην είναι εύκολο η ευχάριστο για τη μαμά) πρέπει όμως. 

 

Εμείς κάνουμε Πάρεα με ενα παιδάκι που δε ταιριαζω με τη μαμά του ούτε στο ελάχιστο. Αλλά κανονίζω συνέχεια εξόδους γτ περνάει καλά η μικρή και είναι ήρεμη για όλο το υπόλοιπο, ικανοποιημένη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, diane2020 said:

Η δικιά μου δεν αρκείται πχ σε αυτό. 

Γιαυτό πιστεύω πως πρέπει ναα βρει αυτό που την ευχαριστεί την ίδια (κι ας μην είναι εύκολο η ευχάριστο για τη μαμά) πρέπει όμως. 

 

Εμείς κάνουμε Πάρεα με ενα παιδάκι που δε ταιριαζω με τη μαμά του ούτε στο ελάχιστο. Αλλά κανονίζω συνέχεια εξόδους γτ περνάει καλά η μικρή και είναι ήρεμη για όλο το υπόλοιπο, ικανοποιημένη 

Ούτε ο γιος μου, άσε πολύ δύσκολη κατάσταση. Ευτυχώς σε αυτή την καραντίνα ξέρω καλύτερα πως να διαχειριστώ τις καταστάσεις σε σχέση με την πρώτη.

Γενικότερα πρέπει να βρούμε δραστηριότητες που θα τα βοηθά να εκτονώνονται .

 

Εμείς υπάρχουν φορές που κάνουμε το σπίτι στίβο μάχης survivor και μπορώ να πω πως είναι αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο λοκντάουν το έκανα το λάθος τώρα δεν το ξανακάνω. 

τώρα έχω βάλει πρόγραμμα κάθε μέρα 2 χλμ περπάτημα (8ετών τώρα)

 κάποιες φορές είναι και προυπόθεση, εάν θέλει δηλ μετά να δεί βίντεο,  θα πρέπει να έρθει μαζί. 

αν λέει όχι στην αρχή,  μετά, πάντα, πάντα είναι χαρούμενη κ μου λέει μπράβο μαμα που βγήκαμε. 

ακόμα και να δουμε άλλες γειτονιές, έργοτάξια, ρέματα, ότι θές. 

Με μάσκα,  επιτρέπεται. ρέματα εργοταξια ή παλιά σπίτια έχει ψιλοπαντού. 

 

Τις ημέρες που δε βγαίνει το περπάτημα είναι δυσκολα, όλες τις μέρες που κάνουμε περπάτημα έξω, είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. 

οπότε, βγείτε έξω , υποχρεωτικά, εγώ θα έλεγα.  όπως πχ λέμε πρέπει να πάμε  χ και χ,  έτσι και αυτό.    μαθαίνουν κ μετά τους αρέσει. 

Είναι για να κρατήσουμε όλοι την ψυχική μας υγεία. 

τραβάτε με και ας κλαίω, ένα πράγμα.... (πλάκα κάνω φυσικά, , είναι μέχρι να το συνηθίσουν απλώς,   η γκρίνια μπορεί να υπάρξει  αλλά καλύτερα γκρίνια, 

παρά η κλεισούρα με άλλου τύπου κατάλοιπα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...