Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Εγω το παλεψα χωρις φαρμακα αρκετο διαστημα αλλα πλεον κινδυνευε η υγεια του μικρου καθως δεν σιτιζοταν και απο τους πολλους εμετους παθαινε σοκ σε καθε πνιγμο. Αλλαξα 5 γαλατα και δυο παιδιατρους για να φτασουμε στο σημειο να παρουμε το σιροπι αλλα μακαρι να το ειχα παρει νωριτερα γιατι στη δικη μας περιπτωση η κατασταση χειροτερευε οτι αλλο κι αν εκανα. Και αυτο γιατι στον υπερηχο δεν διαγνωστηκε γοπ με αποτελεσμα να μην αντιμετωπιστει εγκαιρα. Εχοντας διαβασει ομως εδω μεσα για την γοπ εκανα ολα οσα γραφουν οτι βοηθανε στην γοπ και ας μην ειχα διαγνωση στα χερια μου.

 

Ολη την ημερα ηταν στα χερια και εκλαιγε με σπαραγμο, δεν κοιμοταν και δεν ετρωγε καθολου και οταν καταφερνα να τον ταισω μολις ρευοτανε εκανε εμετο ολο το γαλα που ειχε φαει.

Aυτά είναι συμπτώματα σοβαρής ΓΟΠ και νομίζω ότι δεν χρειάζετα να έχει ο γιατρός διάγνωση υπερήχων στα χέρια του για να το καταλάβει και να προχωρήσει σε φαρμακευτική αγωγή. :roll:

Θεωρώ ολιγωρία το ότι δεν έκαναν νωρίτερα κάποια παρέμβαση. Δεν υπάρχει κανενός είδους υπέρηχος που να μπορεί να διαγνώσει όλα τα προβλήματα σε ποσοστό 100%. Όλοι οι υπέρηχοι δίνουν ένα σεβαστό ποσοστό διάγνωσης αλλά πάντα υπάρχουν αδιάγνωστα περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρησαν αρχικα αφου ο υπερηχος δεν εδειξε κατι οτι μπορει να ηταν αλλεργια και εκει δημιουργηθηκε το προβλημα με τα γαλατα τα ειδικα για αλλεργια που χειροτερεψαν την γοπ και εφυγε η κατασταση εκτος ελεγχου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρησαν αρχικα αφου ο υπερηχος δεν εδειξε κατι οτι μπορει να ηταν αλλεργια και εκει δημιουργηθηκε το προβλημα με τα γαλατα τα ειδικα για αλλεργια που χειροτερεψαν την γοπ και εφυγε η κατασταση εκτος ελεγχου.

 

Μπορεί να ήταν και αλλεργία δεν είχαν άδικο που το σκέφτηκαν αλλά δεν έπρεπε να αποκλείσουν τη ΓΟΠ επειδή δεν ήταν εμφανής στον υπέρηχο. Μερικές φορές η ΓΟΠ οφείλεται σε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα ή συνυπάρχει με την αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

 

Τα συμπτώματα της παλλινδρόμισης είναι πάντα πιο έντονα στα μωρά που δεν θηλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω καλη μου Αγλαια και βλεπω τον αγωνα που κανεις για τον θηλασμο και μπραβο σου πραγματικα, αλλα εγω ειμαι λιγο ιδιαζουσα περιπτωση και ξεραμε απο την αρχη οτι δεν θα θηλασω λογω σοβαρων προβληματων με την υγεια μου. Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα για το παιδι μακαρι να ηταν αλλιως τα πραγματα και να μπορουσα να θηλασω τον γιο μου θα βοηθουσε οντως στην παλινδρομηση.

Link to comment
Share on other sites

:|Καταλαβαίνω, το γράφω για τις άλλες μητέρες που πιθανόν να διαβάσουν πολύ αργότερα, για να μη δημιουργηθεί η συνήθης σύγχιση με τα ειδικά γάλατα.

 

Όπως αναφέρει στο άρθρο της η Ρώμα πολύ συχνά οι γιατροί συστήνουν ειδικό γάλα στη θέση του θηλασμού. Χαρακτηριστικά γράφει στο κείμενο

 

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα

Αν διαβάσεις τα παραπάνω ποστ θα δεις ότι δεν συμβαίνει καθόλου σπάνια.

 

Βέβαια η κ. Ρώμα το γράφει πολύ κομψά. Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα ειδικά γάλατα στοιχίζουν πανάκριβα και τα δωράκια που παίρνουν οι γιατροί δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα.

 

Δυστυχώς κάποιοι γιατροί γίνονται πιεστικοί και επιβάλουν τον αποθηλασμό.:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο Αγλαια οντως αν βλεπεις το παιδι σου να υποφερει και σου πει υποτιθεται ο ειδικος δηλαδη ο παιδιατρος οτι φταει ο θηλασμος και αν παρει ειδικο γαλα το παιδι θα σωθει τοτε αυτοματα κανεις οτι σου λεει γιατι εισαι ευαλωτος και η γοπ η αληθεια ειναι οτι σε φερνει σε απογνωση πολλες φορες. Οποτε οντως ειναι παγιδα.

Link to comment
Share on other sites

H κορυφαία παιδογαστρεντερολόγος όμως έβαλε σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού και το παιδί άρχισε να χάνει βάρος. Άρα αυτά που σας είπε ήταν απαράδεκτα κι επικίδυνα.

Τύπωσε και διάβασε προσεκτικά το άρθρο που σου έβαλα.

 

 

 

Η συγκεκριμένη γιατρός δεν έχει ιδέα από θηλασμό και προσπαθούσε να σε κάνει να αποθηλάσεις. Για τη μείωση του βάρους θα κατηγορούσε εσένα και το γάλα σου και θα σου πρότεινε κάποιο ειδικό γάλα.

 

Τα μωρά με ΓΟΠ τείνουν να κρατάνε απόσταση ανάμεσα στα γεύματά τους αλλά όχι πάντα. Το μητρικό γάλα ανακουφίζει τον οισοφάγο σε αντίθεση με το αγελαδινό που τον ερεθίζει πάντα.

 

 

Όταν το μωρό θηλάζει μόνο από το ένα στήθος, παίρνει πιο λιπαρό γάλα και άρα πιο θρεπτικό σε λιγότερο όγκο γάλακτος, κάτι που είναι σημαντικό για ένα παιδί με παλλινδρόμηση.

 

 

Το θήλαστρο να το χρησιμοποιείς για ελάχιστη άντληση μόνο όταν δεν αντέχεις. Αλλιώς θα αυξήσεις την παραγωγή και θα δημιουργήσεις πρόβλημα.

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια, με βοηθησες πολυ...

Η πλακα ειναι πως η παιδογαστρεντερολογος που πηγα εργαζεται στο Παιδων, εκει δεν ειναι και η Ρωμα που αναφερατε ή ειναι συνωνυμια? Γιατι η μια ειναι δ/ντρια εκει και η αλλη υποδ/ντρια, ποια απο τις δυο ειναι τι δεν θυμαμαι....δεν θα επρεπε να συμφωνουν σε μεθοδους? Δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις πια...

Θα συνεχισω να τη θηλαζω οσο θελει απο ενα στηθος. Δοξα τω θεω παιρνει πλεον βαρος το πουλακι μου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια, με βοηθησες πολυ...

Η πλακα ειναι πως η παιδογαστρεντερολογος που πηγα εργαζεται στο Παιδων, εκει δεν ειναι και η Ρωμα που αναφερατε ή ειναι συνωνυμια? Γιατι η μια ειναι δ/ντρια εκει και η αλλη υποδ/ντρια, ποια απο τις δυο ειναι τι δεν θυμαμαι....δεν θα επρεπε να συμφωνουν σε μεθοδους? Δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις πια...

Θα συνεχισω να τη θηλαζω οσο θελει απο ενα στηθος. Δοξα τω θεω παιρνει πλεον βαρος το πουλακι μου...

 

To ότι εργάζονται στην ίδια κλινική δεν σημαίνει τίποτα! Ο κάθε γιατρός μπορεί να κάνει τα δικά του.

 

Ακόμη και όταν κάποιος δημοσιεύει κάτι δεν σημαίνει ότι το εφαρμόζει και στην πράξη. Ξέρω διευθύντρια νεογνολογικής κλινικής που εμφανίζεται σε συνέδρια και ημερίδες ως υποστηρικτής του θηλασμού αλλά στην κλινική τον πολεμάει έμμεσα όσο μπορεί.:roll:

 

Όσο για το ποιον να εμπιστευτείς, είναι προφανές! Τον εαυτό σου που καταλαβαίνει το παιδί τόσο καλά!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Eιχα δει τη Ρωμα απο κοντα και μου ειχε παει να θηλαζω το μωρο οποτε θελει αυτο και οσο θελει αυτο!Μου ειχε πει οτι ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω και οτι τα ξενα γαλατα ουτε να τα σκεφτω.Μαλιστα δεν ξεχνω τα λογια που χρησιμοποιησε τοτε για το σιροπι.Μας ειπε οτι ειναι σαν τη φωτια στο τζακι που οταν κρυωνουμε απλωνουμε τα χερια για να ζεσταθουν αλλα αν τα αφησουμε πολλη ωρα θα καουν.

Ειχα δει και καποια αλλη γνωστη παιδογαστρεντερολογο σε αλλη κλινικη (δυστυχως δεν ειναι πολυ ευκολο να βρεις τη Ρωμα) και με απογοητευσε.Μου ειχε πει να μην θηλαζω και πολυ γιατι θα εθιστει το παιδι!Δεν της εδσα πολλη σημασια και μονο που το ακουσα αυτο συγχιστηκα!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω, γιατί χωρίς την δική σας βοήθεια αλλά και της Αγλαϊας δε θα είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τώρα.Εχω μία μπέμπα 2.5 μηνών η οποία υποφερει από ΓΟΠ ο παιδίατρος μας έδωσε Λαπραζολ για περίπου 3 εβδομάδες, όπου πρέπει να πω ότι είδα διαφορά.Ομως μου πρότεινε για να μην της δίνω φάρμακα να της δίνω λίγο ρυζάλευρο με το γάλα μου σε αντκατάσταση του φαρμάκου. Θα πρέπει να σας πω ότι όταν της σταμάτησα το Λαπραζολ από τον πόνο δυσκολεύεται να φάει. Τα κιλά της είναι πολύ καλά γεννήθηκε 3060 και είναι τώρα 5600, αλλά όταν τρώει κλαίει υστερικά και νιώθω ότι σε κάθε γουλιά που καταπίνει, το στομάχι της να συσπάται. Εμετούς δεν κάνουμε πολλούς γιατί η παλλινδρόμηση φτάνει στο 50% του οισαφάγου, την κοιμίζω μπρούμητα και την κρατάω αρκετά μετά τα γεύματα. Θα ήθελα την γνώμη σας αλλά και της Αγλαϊας για το ρυζάλευρο από τόσο μικρή. Τι είναι προτιμότερο φάρμακο ή ρυζάλευρο?:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω, γιατί χωρίς την δική σας βοήθεια αλλά και της Αγλαϊας δε θα είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τώρα.Εχω μία μπέμπα 2.5 μηνών η οποία υποφερει από ΓΟΠ ο παιδίατρος μας έδωσε Λαπραζολ για περίπου 3 εβδομάδες, όπου πρέπει να πω ότι είδα διαφορά.Ομως μου πρότεινε για να μην της δίνω φάρμακα να της δίνω λίγο ρυζάλευρο με το γάλα μου σε αντκατάσταση του φαρμάκου. Θα πρέπει να σας πω ότι όταν της σταμάτησα το Λαπραζολ από τον πόνο δυσκολεύεται να φάει. Τα κιλά της είναι πολύ καλά γεννήθηκε 3060 και είναι τώρα 5600, αλλά όταν τρώει κλαίει υστερικά και νιώθω ότι σε κάθε γουλιά που καταπίνει, το στομάχι της να συσπάται. Εμετούς δεν κάνουμε πολλούς γιατί η παλλινδρόμηση φτάνει στο 50% του οισαφάγου, την κοιμίζω μπρούμητα και την κρατάω αρκετά μετά τα γεύματα. Θα ήθελα την γνώμη σας αλλά και της Αγλαϊας για το ρυζάλευρο από τόσο μικρή. Τι είναι προτιμότερο φάρμακο ή ρυζάλευρο?:roll:

 

Πιστεύω ότι το ρυζάλευρο θα κάνει πιο όξινο το περιεχόμενο του στομάχου (γάλα + γαστρικά υγρά), η παλλινδρόμηση θα εξακολουθήσει να υπάρχει αλλά θα είναι πιο επιβλαβής λόγω μεγαλύτερης οξύτητας.

Επίσης το μίγμα γάλα + ρυζάλευρο είναι πιο δύσπεπτο, κάτι που σημαίνει επιπλέον παραμονή της τροφής στο στομάχι, αυτό επιδεινώνει την κατάσταση. Θεωρώ αρκετά επικίνδυνη τη συγκεκριμένη πρακτική και χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Ακόμη και για ένα μωρό που ίσως μείωνε τους εμέτους, και ίσως τους γονείς, δεν θα μείωνε την παλλινδρόμηση και ίσως επιδείνωνε την οισοφαγήτιδα.

 

Διάβασε προσεκτικά το άρθρο της Ρώμα, δεν συστήνεται πουθενά τέτοιου είδους αντιμετώπιση και δεν θα επέλεγα ποτέ μια πρακτική που ένας γιατρός εκτιμά ότι μπορεί να έχει αποτέλεσμα, ακομη και αν αυτή δεν είναι φαρμακευτική.

 

Αν το φάρμακο μειώνει τον πόνο στο μωρό, σημαίνει ότι έχει αποτέλεσμα στο συγκερκιμένο μωρό.

 

Σαφείς οδηγίες δεν υπάρχουν ούτε από τους παιδογαστρεντερολόγους.:?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια μεθοδος που χρησιμοποιουσαν παλιοτερα.Δεν τη συστηνουν πλεον για τους λογους που ανεφερε η Αγλαϊα.

Η λογικη ειναι παρομοια με τα αντιαναγωγικα γαλατα.

Εχεις ξεκινησει αποχη απο γαλακτοκομικα?

Κλαιει κυριως το απογευμα ή σε ολα τα γευματα?Προσπαθησε να την ταΪζεις οσο πιο ορθια μπορεις και το σωματακι της να ειναι τεντωμενο να μην πιεζει την κοιλια.Χρησιμοοιησε καποιο μαξιλαρι για βοηθεια.

Το ξερω καλα αυτο το κλαμα την ωρα του φαγητου.Ειναι πολυ ασχημο, σου σπαραζει την καρδια.Μολις διαβαζω κατι τετοιο θυμαμαι πολυ εντονα εκεινες τις στιγμες.Εκλαιγα κι εγω απο την απελπισια μου.Να εχεις στο μυαλο σου οτι τα πραγματα θα φτιαξουν.Να εχεις κουραγιο και να θηλαζεις το μωρο σου γιατι αυτο ειναι και το φαρμακο του!Ευχομαι να πατε καλυτερα!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας στο πρόβλημα μου.Dioni δεν τα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά, γιατί τους έχω αδυναμία και ήλπιζα να μην χρειαστεί, αλλά τελικά δεν θα το αποφύγω ( και τη γραβιέρα Κρήτης?).

Οσο αφορά το ρυζάλευρο της έδωσα τρεις μέρες τώρα, το πρωί περίπου σύνολο 40 ml γάλα και 15 γρ ρυζάλευρο, είδα κάποια διαφορά και δεν αναφέρομαι τόσο στους εμετούς όσο στο κλαμα( μπορεί να είναι τυχαίο).

Την θηλάζω συνέχεια ( όποτε εκείνη θέλει), είναι και ένας από τους λόγους που αποφάσισα να μην δουλέψω.

Θέλω να πιστέυω ότι δεν της κάνω κακό με τόσο μικρή ποσότητα ρυζάλευρο για λίγες ημέρες. Αν δεν έχει διαφορά θα το σταματήσω. Πήρα της Νοvolac που είναι δίχως ζάχαρη και γλουτένη.

Ευχαριστώ και πάλι, είναι παρήγορο να διαβάζεις από κάποιον που τα έχει περάσει αυτά, ότι τα πράγματα θα φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Maitak, η γραβιέρα Κρήτης παρασκευάζεται από αιγοπρόβειο γάλα. Μπορείς να δοκιμάσεις αποχή από τα γαλακτοκομικά στο γάλα της αγελάδας. Όμως αυτό έχει νόημα όταν δεν θα δίνεις στο μωρό σκευάσματα που περιέχουν αγελαδινό γάλα.

 

Το ρυζάλευρο σε οσοδήποτε μικρή ποσότητα, αλλάζει τελείως το ph του περιεχομένου του στομάχου. Μια πολλή μικρή παλλινδρόμηση όταν είναι πιο όξινη, μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά στον οισοφάγο (και άρα να προκαλέσεις περισσότερο πόνο) από μια μεγαλύτερη παλλινδρόμηση λιγότερο όξινη.

 

Όπως ανέφερε και η Dioni, πρόκειται για παλαιότερη πρακτική, που μπορούσε να καθησυχάσει τους γονείς (λόγω λιγότερων εμέτων) και όχι να ανακουφίσει το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μου αρεσει το κατσικισιο, αλλα τρωω πχ φετα καλαθακι Λημνου, ειναι απο προβειο γαλα. Οσον αφορα στα "κρυμμενα", κοιταμε μονο ανα αναγραφεται "ορος γαλακτος", ή και οταν το προιον περιεχει λακτοζη (πχ μαργαρινη)? Γιατι τοτε 90% των προιοντων σε σουπερ μαρκετ, ειναι off....και δεν θελω πχ να φαω μια μαργαρινη που αντι για λακτοζη εχει ιχθυελαιο, μου φαινεται χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα δεν μου αρεσει το κατσικισιο, αλλα τρωω πχ φετα καλαθακι Λημνου, ειναι απο προβειο γαλα. Οσον αφορα στα "κρυμμενα", κοιταμε μονο ανα αναγραφεται "ορος γαλακτος", ή και οταν το προιον περιεχει λακτοζη (πχ μαργαρινη)? Γιατι τοτε 90% των προιοντων σε σουπερ μαρκετ, ειναι off....και δεν θελω πχ να φαω μια μαργαρινη που αντι για λακτοζη εχει ιχθυελαιο, μου φαινεται χειροτερο.

 

Mπορείς να φας πρόβειο βούτυρο που είναι πιο φυσική τροφή. Η μαργαρίνη ΜΟΝΟ παλιόλαδα περιέχει με τόση επεξεργασία που δεν είναι πια τροφή.

Οι μαργαρίνες παρασκευάζονται από λάδια που η ποιότητά τους είναι τόσο απαράδεκτη που δεν τρώγονται. Δεν υπάρχουν καλές μαργαρίνες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!θα ηθελα τη βοηθεια σας στο προβλημα που αντιμετωπιζω.το κοριτσακι μου απο την αρχη ετρωγε πολυ γαλα.θελω να σας πω οτι δεν την θηλαζω.τρωει ξενο γαλα.μεχρι πριν απο 1 εβδομαδα ολα ηταν μια χαρα.επαιρνε 400-450γραμ την εβδομαδα κ ετρωγε περιπου 1000-1100 ml την ημερα.αυτην την εβδομαδα μειωσε τα γευματα της σε 4-5 την ημερα πινοντας περιπου 200ml σε καθε γευμα.ξαφνικα και χωρις να εχει αλλαξει κατι ξεκινησε να κανει εμετουλη μια φορα την ημερα 3 ωρες παντα αφου φαει και πλησιαζει το επομενο γευμα.ο παιδιατρος μου ειπε οτι αφου βαζει βαρος κανονικα να μην ανησυχω.απλα να της δινω 180 σε καθε γευμα να δουμε αν υπαρξει βελτιωση.αυτη πειναει και μολις της τραβηξω το μπιμπερο κλαιει.ή πολλες φορες ενω εχει ρευτει και την κραταω και αλλα 10-15 λεπτα την βαζω με λιγη κλιση στο πορτ μπεμπε και εξακολουθει να δυσανασχετει και την σηκωνω κ ξαναρευεται.απλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ολα αυτα εγιναν πολυ ξαφνικα χωρις να εχει αλλαξει κατι.αααα και ολο καταπινει καταπινει.και ακουω και το γαλα να ανεβαινει και να ξανακατεβαινει και εχει και πολλα σαλια.σας εχει συμβει κατι αναλογο?

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ειναι και ΓΟΠ ίσως και αλλεργία όμως...έχε υπόψην σου οτι η αλλεργίες αρχίζουν να εμφανίζονται στα βρέδη μετά το 2ο μήνα...εμάς εμφανίστηκαν στον 4ο...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.να εχει αλλεργια στο γαλα δηλαδη?

 

 

αυτό δεν μπορώ να στο πω εγώ...καλό είναι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη απο παιδιατρο ή αλλεργιολόγο ή γαστρεντερολόγο...μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

IS IT COLIC, REFLUX, OR JUST PLAIN FUSSINESS?

It is estimated that between 40 and 65% of all babies have some degree of reflux in the early

months. Some babies exhibit classic signs of Reflux (as listed below). Others are simply

“happy spitters” or “spitty babies”, meaning that they spit up frequently but seem generally

comfortable and are gaining weight well. Still other babies with Reflux don’t spit up but seem

uncomfortable and exhibit other signs of Reflux. Many of them will receive a diagnosis of Colic,

or even simply be labeled as fussy.

In many babies refluxing is due to an immature esophagus muscle that will resolve somewhere

in the first twelve months of life. Other babies have Reflux that is caused by other health

conditions or intolerances to certain foods or chemical additives. Still others simply have severe

Reflux disease (GERD) and may require surgery to correct it. If your baby exhibits signs of

Reflux, Colic or just general fussiness, be sure to ask your pediatrician about Reflux.

 

SIGNS OF INFANT ACID REFLUX

• Poor weight gain or rapid weight gain

• Frequent spitting up or gulping with a painful look on the face, as if heartburn

• Projectile vomit, sometimes out the nose

• Sour breath

• Persistent hiccups or cough

• Persistent hoarseness, congestion or asthma

• Excessive fussiness, crying or colic

• Sudden bursts of painful crying

• Poor day and/or nighttime sleep habits

• Constantly wants to eat or refuses to eat

• Poor feeding habits - arches back, pulls up legs, stiffens or screams while feeding or

refuses to eat while still hungry

• Prefers upright or inclined positions

• Always needs to be held to be comfortable

 

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

 

Ριξε μια ματια για να καταλαβεις απο τα συμπτωματα που βλεπεις στο μωρο σου.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

IS IT COLIC, REFLUX, OR JUST PLAIN FUSSINESS?

It is estimated that between 40 and 65% of all babies have some degree of reflux in the early

months. Some babies exhibit classic signs of Reflux (as listed below). Others are simply

“happy spitters” or “spitty babies”, meaning that they spit up frequently but seem generally

comfortable and are gaining weight well. Still other babies with Reflux don’t spit up but seem

uncomfortable and exhibit other signs of Reflux. Many of them will receive a diagnosis of Colic,

or even simply be labeled as fussy.

In many babies refluxing is due to an immature esophagus muscle that will resolve somewhere

in the first twelve months of life. Other babies have Reflux that is caused by other health

conditions or intolerances to certain foods or chemical additives. Still others simply have severe

Reflux disease (GERD) and may require surgery to correct it. If your baby exhibits signs of

Reflux, Colic or just general fussiness, be sure to ask your pediatrician about Reflux.

 

SIGNS OF INFANT ACID REFLUX

• Poor weight gain or rapid weight gain

• Frequent spitting up or gulping with a painful look on the face, as if heartburn

• Projectile vomit, sometimes out the nose

• Sour breath

• Persistent hiccups or cough

• Persistent hoarseness, congestion or asthma

• Excessive fussiness, crying or colic

• Sudden bursts of painful crying

• Poor day and/or nighttime sleep habits

• Constantly wants to eat or refuses to eat

• Poor feeding habits - arches back, pulls up legs, stiffens or screams while feeding or

refuses to eat while still hungry

• Prefers upright or inclined positions

• Always needs to be held to be comfortable

 

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

 

Ριξε μια ματια για να καταλαβεις απο τα συμπτωματα που βλεπεις στο μωρο σου.

 

πολυ καλο! Σχεδον ολα τα εχουμε :-(

 

Jen. το ξεπερασατε εσεις??? Ελπιζω....

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ JEN.ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΧΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ;MHΠΩΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΤΗΝ ΓΟΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΕΡΓΕΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΓΟΠ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΣΙΡΟΠΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...