Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Καλημέρα!

Επειδή δε βλέπω να γλυτώνουμε τη ΓΟΠ, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θηλάζω, εάν ο γιατρός πει να της δίνω αντιαναγωγικό γάλα (εάν το λέω σωστά) θα χρειαστεί να κόψω δηλαδή το θηλασμό ή απλά θα τον περιορίσω;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παλι εξακολουθω να μην καταλαβαίνω.

Η μικρή μου πλεον είναι 39 ημερων, συνεχίζουμε να τρωμε μητρικό γαλα, ΑΠΕΧΩ από τα αγελαδινα γαλακτοκομικα, και συνεχίζεται η παλινδρόμηση.

Καθε 3 ωρες πίνει από 110-120 ml (σωθηκα με το θήλαστρο), και για αρκετη ωρα μετα οι γουλίτσες είναι ...γουλαρες με πολύ πολύ νερό. Μούσκεμα τα παντα λεμε. Καθε μερα αλλαζουμε 6-7 φορμακια,εσωρουχα, και οι πανες της συνήθως είναι ασήκωτες απο ούρα.

 

Το καλό είναι πως παιρνει πολύ καλό βαρος 200-240 γρ. την εβδομαδα,αρα δεν ανησυχω.

Γιατί όμως βγαζει τόσο πολύ νερό?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εξακολουθω να μην καταλαβαίνω.

Η μικρή μου πλεον είναι 39 ημερων, συνεχίζουμε να τρωμε μητρικό γαλα, ΑΠΕΧΩ από τα αγελαδινα γαλακτοκομικα, και συνεχίζεται η παλινδρόμηση.

Καθε 3 ωρες πίνει από 110-120 ml (σωθηκα με το θήλαστρο), και για αρκετη ωρα μετα οι γουλίτσες είναι ...γουλαρες με πολύ πολύ νερό. Μούσκεμα τα παντα λεμε. Καθε μερα αλλαζουμε 6-7 φορμακια,εσωρουχα, και οι πανες της συνήθως είναι ασήκωτες απο ούρα.

 

Το καλό είναι πως παιρνει πολύ καλό βαρος 200-240 γρ. την εβδομαδα,αρα δεν ανησυχω.

Γιατί όμως βγαζει τόσο πολύ νερό?

 

Συνηθως 15-40% των περιπτωσεων οφείλεται στο αγελαδινο γάλα (εννοειται οτι αποφευγεις κ τα τροφιμα που μπορει να το περιεχουν, πχ κουλουρακια, μπισκοτακια, κεικ, σοκολατες γαλακτος κλπ). Άλλα τρόφιμα που μπορουν να σχετίζονται με την παλινδρόμηση στα βρεφη ειναι η σόγια κ τα προιοντα της, η καφεινη, το αυγο, το ψαρι και τα θαλασσινα, οι ξηροι καρποι, τα πολυ λιπαρα φαγητα (με κορεσμένο λιπος πχ κρεμα γαλακτος) και τα τηγανιτα, τα μπαχαρικα κ τα πικαντικα φαγητα, η ντοματα, και τα εσπεριδοειδη. Συνηθως μετα απο 2 εβδομαδες εφαρμογης μιας ελαφρας διαιτας αποφυγης των παραπανω τροφιμων (και των προιοντων που τα περιεχουν), θα πρεπει να υπαρξει βελτιωση στις αναγωγες του βρεφους..

 

Ωστοσο απο την στιγμη που το μωρακι σου παιρνει ικανοποιητικο βαρος θεωρω οτι δεν θα επρεπε να ανησυχεις τοσο πολυ...Η γιατρός σου τι σου ειπε?

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως 15-40% των περιπτωσεων οφείλεται στο αγελαδινο γάλα (εννοειται οτι αποφευγεις κ τα τροφιμα που μπορει να το περιεχουν, πχ κουλουρακια, μπισκοτακια, κεικ, σοκολατες γαλακτος κλπ). Άλλα τρόφιμα που μπορουν να σχετίζονται με την παλινδρόμηση στα βρεφη ειναι η σόγια κ τα προιοντα της, η καφεινη, το αυγο, το ψαρι και τα θαλασσινα, οι ξηροι καρποι, τα πολυ λιπαρα φαγητα (με κορεσμένο λιπος πχ κρεμα γαλακτος) και τα τηγανιτα, τα μπαχαρικα κ τα πικαντικα φαγητα, η ντοματα, και τα εσπεριδοειδη. Συνηθως μετα απο 2 εβδομαδες εφαρμογης μιας ελαφρας διαιτας αποφυγης των παραπανω τροφιμων (και των προιοντων που τα περιεχουν), θα πρεπει να υπαρξει βελτιωση στις αναγωγες του βρεφους..

 

Ωστοσο απο την στιγμη που το μωρακι σου παιρνει ικανοποιητικο βαρος θεωρω οτι δεν θα επρεπε να ανησυχεις τοσο πολυ...Η γιατρός σου τι σου ειπε?

 

Αποφεύγω όλα όσα προαναφερες, με εξαίρεση την καφείνη, αλλα πίνω με το ζόρι εναν καφε την ημερα, ελαφρυ εννοείται, γιατί δεν την παλευω, με αλλο ενα νήπιο 3 ετων στο σπίτι, και το σύζυγο να λείπει 12 ωρες την ημερα.

Ο παιδίατρος, μου προτείνει, τι αλλο, αντιαναγωγικό συμπλήρωμα, 1-2 φορες τη μερα, αλλα δεν ανησυχει και μου λεει πως κοντα στην 12η εβδομαδα, συνήθως υποχωρούν όλα αυτά.

 

Πολλη μπουγαδα λεμε...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Η ΓΟΠ μπορεί να χειροτερεύει με τα αλλεργιογόνα αλλά δεν εξαφανίζεται όταν αυτά αφαιρούνται. Απλώς γίνεται πιο ήπια.

 

To αντιαναγωγικό συμπλήρωμα κάνει πιο όξινο το περιεχόμενο του στομάχου, περιορίζει τα πλυντήρια αλλά αυξάνει τον κίνδυνο οισοφαγίτιδας. Η οισοφαγίτιδα σημαίνει πολύ πόνο για το μωρό.

 

:?

 

Διάβασε την πρώτη σελίδα του θέματος για να δεις την άποψη της Ρώμα (παιδογαστρεντερολόγος).

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας. Η μπέμπα μου είναι 3 μηνών και από νεογέννητο έβγαζε πολλές γουλίτσες που συνεχίζονται μέχρι και σήμερα. Πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα που αντλώ με το θήλαστρο. Τις τελευταίες μέρες έχει μειώσει αρκετά τις ποσότητες που πίνει και δείχνει να δυσφορεί την ώρα που την ταιζω. Ενώ έτρωγε 130-140 μλ ανά γεύμα, τώρα με το ζόρι τρώει 100, αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ όμως είναι ότι κοκκινίζει, βγάζει κραυγούλες ή κλαίει, προσπαθεί να διώξει το μπιμπερό από το στόμα της. Ο γιατρός είπε ότι αφού βάζει βάρος κανονικά (και με το παραπάνω) δε χρειάζεται να κάνουμε υπέρηχο. Είναι πολύ ήσυχο μωρό, κοιμάται όλη τη νύχτα και γενικώς δε δείχνει σημάδια δυσφορίας πέρα από την ώρα του φαγητού. Διάβασα περι οισοφαγίτιδας και έχω αγχωθεί αρκετά... Να προσθέσω ότι πριν λίγες μέρες κάναμε εμβόλιο, ίσως δικαιολογεί την ανορεξία, γιατί όμως να κλαίει την ώρα του φαγητού; Παρόμοια εμπειρία;

 

Πάλι τα ίδια... Για καμιά δεκαριά μέρες έτρωγε μια χαρά, χωρις να δυσφορεί, είχε αυξήσει λίγο και την ποσότητα, από χτες πάλι τα ίδια. 100μλ ανά γεύμα περίπου και αυτά με το ζόρι, να βγάζει κραυγούλες, στο προηγούμενο γεύμα έκλαιγε απαρηγόρητη και τώρα που την έχω στο ριλάξ συνεχίζει τα κλάματα... Τι να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΟΠ μπορεί να χειροτερεύει με τα αλλεργιογόνα αλλά δεν εξαφανίζεται όταν αυτά αφαιρούνται. Απλώς γίνεται πιο ήπια.

 

To αντιαναγωγικό συμπλήρωμα κάνει πιο όξινο το περιεχόμενο του στομάχου, περιορίζει τα πλυντήρια αλλά αυξάνει τον κίνδυνο οισοφαγίτιδας. Η οισοφαγίτιδα σημαίνει πολύ πόνο για το μωρό.

 

:?

 

Διάβασε την πρώτη σελίδα του θέματος για να δεις την άποψη της Ρώμα (παιδογαστρεντερολόγος).

 

 

Διαβασα όλο το λινκ και ευχαριστω πολυ!:P

 

Εννοείται πως δεν προτίθεμαι να δωσω αλλο γαλα, περα από το δικό μου.

Ελπίζω τουλαχιστον να ισχυει αυτο που μου ειπε ο παιδίατρος πως κοντα στον 3ο μηνα τα πραγματα ηρεμουν λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο εμενα.Θελω τα φωτα σας...Εδω και 3 εβδομαδες ο μικρος μου εχει αρχισει και κατα τη διαρκεια του θηλασμου κλαει στην καταποση τα πρωτα 5 λεπτα, εχει αρχισει και βγαζει γουλιτσες μεσα στη μερα απο μικρη ποσοτητα εως μεγαλη. Εδω και 2 βραδια ομως εχει ξεκινησει και το εξης: ενω εχει φαει και τον βαζω για υπνο, κλαιει μ εμεγαλη νευρικοτητα τριβει τ αματι ατου, θελει ν ατρωει συνεχεια και οταν τελικα κοιμηθει πεταγεται αν 2 λεπτα και κλαιει με τα ποδαρακια σηκωμενα (κολικοι ισως;;μεχρι τελικα να κοιμηθει απο εξαντληση.Το βαρος του δεν ειναι κακο αλλα σιγουρα δεν ειναι και ετσι οπως θα επρεπε (σε ενα μηνα δηλαδη δεν βαζει 600 γραμμαρια και υπαρχουν εβδομαδες που μου εχει βαλει 70 γραμμ. μονο)

Ο γιατρος μου ειπε να του κανουμε υπερηχο να δουμε εαν εχει παλλινδρομηση και μετα να του δωσουμε ενα σιροπι που θα τον βοηθησει....

Εγω παλι σκεφτομαι να δωσω απευθειας το σιροπι ετσι ωστε να μη βασανισω το μωρο με εξετασεις.....

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα!

Επειδή δε βλέπω να γλυτώνουμε τη ΓΟΠ, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θηλάζω, εάν ο γιατρός πει να της δίνω αντιαναγωγικό γάλα (εάν το λέω σωστά) θα χρειαστεί να κόψω δηλαδή το θηλασμό ή απλά θα τον περιορίσω;

 

Θαυματάκι, καλησπέρα! Είμαι πρώην ομοιοπαθούσα και έχω να σου πω ότι όταν από το άγχος μου για το βάρος αποφάσισα 5 μηνών να της δώσω αντιαναγωγικό -παρά την αντίθετη γνώμη του γιατρού- το μετάνιωσα. Η μικρή ενώ στην αρχή δεν ήθελε το μπουκάλι με τίποτα, μετά από 3 μέρες αρνιόταν το στήθος και έτσι έληξε για μας το κεφάλαιο θηλασμός. Επιπλέον οι γουλιές δεν μειώθηκαν στο ελάχιστο και το βάρος συνέχισε να είναι ο εφιάλτης μου. Όταν αρχίσαμε τις στερεές βελτιωθήκαμε λιγάκι και πήραμε λίγο τα πάνω μας μέχρι τον 8ο που πέρασε η τρισκαταρατη η γοπ.

 

Εύχομαι να ξεμπερδέψετε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 2μιση μηνών και πριν 1 βδομάδα κάναμε υπέρηχο όπου είδαμε ότι έχει μεγάλου βαθμού γοπ. Σήμερα κάναμε και εξετάσεις για τυχόν αλλεργίες και σε λίγες μέρες θα έχουμε και αυτά τα αποτελέσματα. Εγώ εδώ και 2 περίπου εβδομάδες ύστερα από τις συμβουλές του γαστρεντερολόγου κάνω την γνωστή δίαιτα (όχι γάλα, μοσχάρι, ψάρι, αυγό κλπ) με την οποία δεν είδα κάποια βελτίωση στις γουλιές της. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά αυτό που βοήθησε την μικρή μου είναι η αλλάγη της στάσης στην οποία την θηλάζω. Έχω λίγες μέρες που την θηλάζω σε όρθια θέση και έχουν μειωθεί αρκετά οι αναγωγές. Επίσης νομίζω ότι και αυτή είναι πιο ήρεμη γιατί έτσι ρεύεται πιο εύκολα και ανακουφίζεται.

jT7up2.png

 

3q1pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μου είναι 2μιση μηνών και πριν 1 βδομάδα κάναμε υπέρηχο όπου είδαμε ότι έχει μεγάλου βαθμού γοπ. Σήμερα κάναμε και εξετάσεις για τυχόν αλλεργίες και σε λίγες μέρες θα έχουμε και αυτά τα αποτελέσματα. Εγώ εδώ και 2 περίπου εβδομάδες ύστερα από τις συμβουλές του γαστρεντερολόγου κάνω την γνωστή δίαιτα (όχι γάλα, μοσχάρι, ψάρι, αυγό κλπ) με την οποία δεν είδα κάποια βελτίωση στις γουλιές της. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά αυτό που βοήθησε την μικρή μου είναι η αλλάγη της στάσης στην οποία την θηλάζω. Έχω λίγες μέρες που την θηλάζω σε όρθια θέση και έχουν μειωθεί αρκετά οι αναγωγές. Επίσης νομίζω ότι και αυτή είναι πιο ήρεμη γιατί έτσι ρεύεται πιο εύκολα και ανακουφίζεται.

 

 

Σίγουρα δεν είναι τυχαία η παρατηρηση σου για τη σταση σιτισης, Την εχει βοηθησει και θα την βοηθησει πολυ αν την κρατας αρκετη ωρα μετα στη θεση ρεψιματος (30 λεπτα) και αν εχεις ανασηκωσει το κρεββατι της κλπ. Ο οργανισμος σου χρειαζεται 2 εβδομαδες για να καθαρισει από τα αλλεργιογόνα και αλλες δυο εβδομαδες του παιδιου, συνεπως θα εχεις πιο ξεκαθαρα αποτελεσματα στο μηνα περιπου. ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ όμως με την αποχη, απλά κάνε λίγη υπομονή και θα σε ανταμείψει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι τυχαία η παρατηρηση σου για τη σταση σιτισης, Την εχει βοηθησει και θα την βοηθησει πολυ αν την κρατας αρκετη ωρα μετα στη θεση ρεψιματος (30 λεπτα) και αν εχεις ανασηκωσει το κρεββατι της κλπ. Ο οργανισμος σου χρειαζεται 2 εβδομαδες για να καθαρισει από τα αλλεργιογόνα και αλλες δυο εβδομαδες του παιδιου, συνεπως θα εχεις πιο ξεκαθαρα αποτελεσματα στο μηνα περιπου. ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ όμως με την αποχη, απλά κάνε λίγη υπομονή και θα σε ανταμείψει.

 

Patty σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και τις συμβουλές. Πραγματικά μου δίνεις κουράγιο. Αλήθεια, μηπως γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση αυτή η αρκετά αυστηρή διατροφή (με αποχή από πολλές υγιεινές τροφές, πλούσιες σε σιδηρο, ασβέστιο κλπ) να μειώσει ή να αλλοιώσει την ποιότητα στο γάλα μου??? Η λήψη συμπληρωμάτων θα ήταν μια καλή ιδέα???

jT7up2.png

 

3q1pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Patty σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και τις συμβουλές. Πραγματικά μου δίνεις κουράγιο. Αλήθεια, μηπως γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση αυτή η αρκετά αυστηρή διατροφή (με αποχή από πολλές υγιεινές τροφές, πλούσιες σε σιδηρο, ασβέστιο κλπ) να μειώσει ή να αλλοιώσει την ποιότητα στο γάλα μου??? Η λήψη συμπληρωμάτων θα ήταν μια καλή ιδέα???

 

Και σε μένα όταν ήμασταν στην ηλικία σας μου εδιναν κουραγιο άλλες μανούλες...Παντως η αποχή που λες δεν νομίζω να κάνει το γάλα σου φτωχότερο ή λιγότερο. Θα αντικαταστησεις τις τροφες απο τις οποιες απέχεις με άλλες. Π.χ το αρνί είναι λίγο πιο φτωχό σε σίδηρο από το μοσχάρι επομένως για κόκκινο κρέας μπορείς να τρώς αρνί. Το μπρόκολο επίσης είναι πλούσιο σε ασβέστιο, εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη και τώρα το έχω ταράξει, το ζητάει ο οργανισμός μόνος του αφού σα λαχανικό δεν το τιμούσα ποτέ (η φύση είναι πολύ σοφή) επίσης ό αμάρανθος είναι πλούσιος σε ασβέστιο.

Να προσέχεις τα γαλακτοκομικά που είναι κρυφά δλδ σε μπισκοτα, κεικ, φρυγανιες, ψωμι τοστ κλπ. Γενικα τα περισσότερα συσκευασμένα τρόφιμα έχουν το συστατικό "ορό γάλακτος" ή "γαλακτοποιητές" το οποίο πρέπει να αποφεύγεται.

Λοιπόν θα σου τονίσω τα θετικά:

ΜΙα συνήθεια είναι όλα, δεν είναι καθόλου δύσκολο, αναγκαστικά τρώς πολύ υγιεινά έτσι γιατι τρώς πάντα φρέσκα και σπιτικά προιόντα. Επίσης κάνεις ΠΟΛΥ οικονομία....πας στο σουπερ μαρκετ και δεν παίρνεις ένα κάρω "σαβουρίτσες" που λέει και μια φίλη μου διατροφολόγος.

Εγώ έφτιαχνα ψωμάκι με προζύμι και έτρωγα για πρωινο μια φετα με μέλι ή μαρμελάδα σπιτική (κανενα συντηρητικό μέχρι τώρα)

το μεσημεριανό ήταν κυριως κρεας, λαχανικά ή όσπρια (όλα αρκετα υγειινά)

Μακαρόνια δεν έτρωγα γιατι χωρις τυρί δεν μου αρέσουν.

delivery δεν παιζει γιατί τι θα φας??

Αν ήθελα γλυκό έτρωγα γλυκό του κουταλιού

σταμάτησα να φτιάχνω αηδίες (κεικ, μπραουνις κλπ)

το βραδυ έτρωγα λίγο από το μεσημεριανο και σαλατούλα.

Έχω χάσει όλα τα κιλά της γέννας, νιώθω καθαρή και αποτοξινωμένη και τώρα είμαστε στη φάση που τα έχουμε εισάγει όλα εκτός από τα αγελαδινά γαλακτοκομικά και το ψάρι (η παιδίατρος επιμένει να φάω κάποια ψάρια αλλά φοβάμαι γιατί δυο φορές που είχα φαει στην ηλικία σας είχα δει αιμα στα κακά) αλλά εγώ έχω υιοθετήσει αυτές τις συνήθειες.

Για τα συμπληρώματα που ρωτάς εγώ δεν πήρα γιατί α)με το σίδηρο έχω θέμα δυσκοιλιότητας κι εγώ και το παιδί και β) δεν ξερω ανι και αυτά περιέχουν κάποιο συστατικό ένοχο, προτιμώ να φάω κατι.

 

Ξεχασα να σου πω, είχα πάρει αμυγδαλογαλο και σισαμογαλο κι έπινα, νομίζω το δεύτερο ειναι πλούσια πηγή ασβεστίου ρώτα σε ένα κατάστημα με βιολογικά και θα σε συμβουλέψουν.

 

Οι εξετάσεις σας τι έδειξαν? σε τι έχετε αλλεργία?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα όταν ήμασταν στην ηλικία σας μου εδιναν κουραγιο άλλες μανούλες...Παντως η αποχή που λες δεν νομίζω να κάνει το γάλα σου φτωχότερο ή λιγότερο. Θα αντικαταστησεις τις τροφες απο τις οποιες απέχεις με άλλες. Π.χ το αρνί είναι λίγο πιο φτωχό σε σίδηρο από το μοσχάρι επομένως για κόκκινο κρέας μπορείς να τρώς αρνί. Το μπρόκολο επίσης είναι πλούσιο σε ασβέστιο, εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη και τώρα το έχω ταράξει, το ζητάει ο οργανισμός μόνος του αφού σα λαχανικό δεν το τιμούσα ποτέ (η φύση είναι πολύ σοφή) επίσης ό αμάρανθος είναι πλούσιος σε ασβέστιο.

Να προσέχεις τα γαλακτοκομικά που είναι κρυφά δλδ σε μπισκοτα, κεικ, φρυγανιες, ψωμι τοστ κλπ. Γενικα τα περισσότερα συσκευασμένα τρόφιμα έχουν το συστατικό "ορό γάλακτος" ή "γαλακτοποιητές" το οποίο πρέπει να αποφεύγεται.

Λοιπόν θα σου τονίσω τα θετικά:

ΜΙα συνήθεια είναι όλα, δεν είναι καθόλου δύσκολο, αναγκαστικά τρώς πολύ υγιεινά έτσι γιατι τρώς πάντα φρέσκα και σπιτικά προιόντα. Επίσης κάνεις ΠΟΛΥ οικονομία....πας στο σουπερ μαρκετ και δεν παίρνεις ένα κάρω "σαβουρίτσες" που λέει και μια φίλη μου διατροφολόγος.

Εγώ έφτιαχνα ψωμάκι με προζύμι και έτρωγα για πρωινο μια φετα με μέλι ή μαρμελάδα σπιτική (κανενα συντηρητικό μέχρι τώρα)

το μεσημεριανό ήταν κυριως κρεας, λαχανικά ή όσπρια (όλα αρκετα υγειινά)

Μακαρόνια δεν έτρωγα γιατι χωρις τυρί δεν μου αρέσουν.

delivery δεν παιζει γιατί τι θα φας??

Αν ήθελα γλυκό έτρωγα γλυκό του κουταλιού

σταμάτησα να φτιάχνω αηδίες (κεικ, μπραουνις κλπ)

το βραδυ έτρωγα λίγο από το μεσημεριανο και σαλατούλα.

Έχω χάσει όλα τα κιλά της γέννας, νιώθω καθαρή και αποτοξινωμένη και τώρα είμαστε στη φάση που τα έχουμε εισάγει όλα εκτός από τα αγελαδινά γαλακτοκομικά και το ψάρι (η παιδίατρος επιμένει να φάω κάποια ψάρια αλλά φοβάμαι γιατί δυο φορές που είχα φαει στην ηλικία σας είχα δει αιμα στα κακά) αλλά εγώ έχω υιοθετήσει αυτές τις συνήθειες.

Για τα συμπληρώματα που ρωτάς εγώ δεν πήρα γιατί α)με το σίδηρο έχω θέμα δυσκοιλιότητας κι εγώ και το παιδί και β) δεν ξερω ανι και αυτά περιέχουν κάποιο συστατικό ένοχο, προτιμώ να φάω κατι.

 

Ξεχασα να σου πω, είχα πάρει αμυγδαλογαλο και σισαμογαλο κι έπινα, νομίζω το δεύτερο ειναι πλούσια πηγή ασβεστίου ρώτα σε ένα κατάστημα με βιολογικά και θα σε συμβουλέψουν.

 

Οι εξετάσεις σας τι έδειξαν? σε τι έχετε αλλεργία?

 

 

Πραγματικά μ'έκανες να δω την όλη φάση με άλλο μάτι. Και εγώ έχω ταράξει τα λαχανικά και το κοτόπουλο. Τα όσπρια νόμιζα ότι είναι καλύτερο να τα αποφεύγουμε, αλλά λες να τα δοκιμάσω???

Τα γάλατα που μου αναφέρεις θα τα δοκιμάσω. (Thanks γιατί το γάλα είναι που μου λείπει περισσότερο).

Για τα συμπληρώματα και η παιδίατρός μου μου είπε να τα αποφεύγω και να προτιμώ να παίρνω τα απαραίτητα από τις τροφές.

Όσο για τις εξετάσεις έδειξαν ότι δεν έχουμε καμία αλλεργία (μόνο οι τρανσαμινάνσες ήταν λίγο υψηλές, αλλά ο γαστρεντερολόγος είπε ότι δεν είναι κατι), άλλα παρ'όλα αυτά να συνεχίσω με την διατροφή. Εσένα το μικρό σου σε τί έχει αλεργία??? και αλήθεια πόσο μηνών είστε τώρα και αρχίσες να εισάγεις κάποιες από τις τροφές???

jT7up2.png

 

3q1pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μ'έκανες να δω την όλη φάση με άλλο μάτι. Και εγώ έχω ταράξει τα λαχανικά και το κοτόπουλο. Τα όσπρια νόμιζα ότι είναι καλύτερο να τα αποφεύγουμε, αλλά λες να τα δοκιμάσω???

Τα γάλατα που μου αναφέρεις θα τα δοκιμάσω. (Thanks γιατί το γάλα είναι που μου λείπει περισσότερο).

Για τα συμπληρώματα και η παιδίατρός μου μου είπε να τα αποφεύγω και να προτιμώ να παίρνω τα απαραίτητα από τις τροφές.

Όσο για τις εξετάσεις έδειξαν ότι δεν έχουμε καμία αλλεργία (μόνο οι τρανσαμινάνσες ήταν λίγο υψηλές, αλλά ο γαστρεντερολόγος είπε ότι δεν είναι κατι), άλλα παρ'όλα αυτά να συνεχίσω με την διατροφή. Εσένα το μικρό σου σε τί έχει αλεργία??? και αλήθεια πόσο μηνών είστε τώρα και αρχίσες να εισάγεις κάποιες από τις τροφές???

 

Τα όσπρια τα αποφεύγουμε γιατί είναι βαριά και επιδεινώνουν τους κολικούς. Αν τα βράσεις και αλλάξεις το πρώτο νερό και μετά τα μαγειρέψεις με ρύζι γίνονται πιο ελαφρυά. (παιρνεις από την κατσαρολα λίγο με μια κουτάλα όταν είναι σχεδόν έτοιμα, το βάζεις σε μια μικρότερη συμπληρώνεις κι άλλο νερό και όταν βράσει ρίχνεις ενα φλιτζανάκι του καφέ ρζι)

 

Η (θεα) Αγλαία έχει γράψει ότι οι εξετάσεις όταν γίνονται σε τόσο μικρή ηλικία, συχνά βγαίνουν ψευδώς αρνητικές, γι αυτό μαλλον σου είπαν να κρατήσεις την αποχή.

Το μικρό μου έχει σίγουρα αλλεργία στο ψάρι (εχω δει αίμα στα κακά). Για τα αγελαδινα γαλακτοκομικα δεν είμαι σίγουρη γιατι δεν τα έχω εισάγει να δω αντίδραση. Αυτό που τον πείραξε και τις δυο φορές που έφαγα και έκανε πισωγύρισμα η παλλινδρόμηση ήταν η σοκολάτα :(:(:(. Δεν έχουμε κάνει εξετάσεις, μόνο με παρατήρηση.

Τωρα είμαστε 9 μηνών και έχουμε ξεκινήσει να εισάγουμε κάποια τρόφιμα από τον 4ο -5ο μηνα νομίζω. Το πρώτο που βάλαμε ήταν το αυγό. Ψαρι μου εχει πει η παιδιατρος να φαω (αφροψαρο) αλλά φοβάμαι γιατι τωρα τα κακά του παιδιού είναι σφιχτά και σκούρα και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να διακρίνω το αίμα. Τα αγελαδινά γαλακτοκομικά τελικά δεν είναι και τόσο υγιεινά οπότε από επιλογή και αυτά δεν τα έχω βάλει και προτιμώ πρόβεια και κατσικίσια. Εξάλλου με αυτά μεγάλωσα.

Παντως θα δεις τεράστια διαφορα όταν το γάλα σου "καθαρίσει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(παιρνεις από την κατσαρολα λίγο με μια κουτάλα όταν είναι σχεδόν έτοιμα, το βάζεις σε μια μικρότερη συμπληρώνεις κι άλλο νερό και όταν βράσει ρίχνεις ενα φλιτζανάκι του καφέ ρζι)

 

Τωρα είμαστε 9 μηνών και έχουμε ξεκινήσει να εισάγουμε κάποια τρόφιμα από τον 4ο -5ο μηνα νομίζω.

 

Παντως θα δεις τεράστια διαφορα όταν το γάλα σου "καθαρίσει".

 

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση όσον αφορά τα όσπρια.

Συνεχίζει να "βγάζει" το μικρό σου???

Πραγματικά αρχίζω ήδη να βλέπω διαφορά... μειώθηκαν κατά πολύ οι εμετοί και αρχίζει να είναι και πιο καλοδιάθετη...

Και το αστείο είναι ότι και εγώ μέσα σε λίγες μόνο μέρες νοίωθω πολύ καλύτερα (πιο υγειής) και έχω ήδη συνηθίσει την νέα διατροφή.

Να είσαι καλά!!!

jT7up2.png

 

3q1pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου !!! Να δεις που δε θα σου λείπει πια το γαλα....Τελικα νομιζω οτι οι διαφημίσεις και το marketing μας έχουν 'μάθει" να ψωνιζουμε καποια προιοντα τα οποια τελικα δεν ειναι τοσο απαραιτητα ουτε τοσο υγιεινα σε σχεση με άλλα.

 

Ο μικρός μου δεν έκανε ποτε γουλιες. Είχε κρυφη ΓΟΠ και το πηραμε πρωτη φορα ειδηση οταν έπαθε δυο μηνων οισοφαγιτιδα. Επίσης καταλάβαινα ότι έκανε πισωγύρισμα επειδή είχε γρίνια, άκουγα τις γουλιες να ανεβοκατεβαινουν και δεν ήθελε να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου !!! Να δεις που δε θα σου λείπει πια το γαλα....Τελικα νομιζω οτι οι διαφημίσεις και το marketing μας έχουν 'μάθει" να ψωνιζουμε καποια προιοντα τα οποια τελικα δεν ειναι τοσο απαραιτητα ουτε τοσο υγιεινα σε σχεση με άλλα.

 

Ο μικρός μου δεν έκανε ποτε γουλιες. Είχε κρυφη ΓΟΠ και το πηραμε πρωτη φορα ειδηση οταν έπαθε δυο μηνων οισοφαγιτιδα. Επίσης καταλάβαινα ότι έκανε πισωγύρισμα επειδή είχε γρίνια, άκουγα τις γουλιες να ανεβοκατεβαινουν και δεν ήθελε να φαει.

 

Δεν το ήξερα ότι υπάρχει και κρυφή ΓΟΠ. Το πουλάκι μου.... θα υπέφερε πολύ!!!

Τί να πω... περαστικά στα μωράκια μας και όλων των υπολοίπων μαμάδων. Υπομονή!!!

Και πάλι σε ευχαριστώ για όλα!!! Να είσαι καλά!!!

jT7up2.png

 

3q1pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ηθελα την βοηθεια σας στο προβλημα μου.η μικρη μου ειναι 2.5 μηνων και εχουμε παλινδρομηση με βαθμο μεσαιου plus.τι προτεινετε εσεις για να δω ποσο απεχει η παιδιατρος μου;

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

Στο παραπάνω άρθρο θα διαβάσεις τις οδηγίες που δίνουν οι γαστρεντερολόγοι και την κατάσταση που δυστυχώς επικρατεί στην Ελλάδα (στο άρθρο της Ρώμα)

 

1. Τάισμα σε πιο όρθια θέση

2. Μισή ώρα μετά το γεύμα το μωρό σχεδόν όρθιο

3. Ύπνος σε στρώμα με κλίση περίπου 30 μοιρών

4. Αποχή της μαμάς από τα γαλακτοκομικά για έναν τουλάχιστο μήνα και μετά διερεύνηση αν το μωρό μπορεί να ανεχθεί στο διαιτολόγιο της μαμάς το πρόβειο και το κατσικίσιο

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΓEΝΝΗΘΗΚΕ 2.540ΓΡ ΚΑΙ 46 ΕΚ. ΤΩΡΑ, 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΤΑ 5,400ΓΡ ΚΑΙ 59 ΕΚ. ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΟΠ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΡΟΥΚΚΕΤΤΟΕΙΔΕΙΣ ΕΜΕΤΟΙ, 3-4 ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ. ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΝΟ 300 ΓΡ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ. ΤΩΡΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ APTAMIL AR.ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΗΚΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΕΒΒΑΤΙΟΥ Κ.Τ.Λ EXΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ. ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ..

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΓEΝΝΗΘΗΚΕ 2.540ΓΡ ΚΑΙ 46 ΕΚ. ΤΩΡΑ, 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΤΑ 5,400ΓΡ ΚΑΙ 59 ΕΚ. ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΟΠ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΡΟΥΚΚΕΤΤΟΕΙΔΕΙΣ ΕΜΕΤΟΙ, 3-4 ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ. ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΝΟ 300 ΓΡ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ. ΤΩΡΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ APTAMIL AR.ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΗΚΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΕΒΒΑΤΙΟΥ Κ.Τ.Λ EXΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ. ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ..

 

Το να του δώσεις το APTAMIL μόνο χειρότερα μπορεί να κάνει τα πράγματα. Το μητρικό είναι το καλύτερο για ένα μωρό με ΓΟΠ γιατί και είναι πιο εύπεπτο αλλά έχει και επουλωτικές ιδιοτητες για να προφυλάσσει το μωρό από οισοφαγήτιδα. Το ότι είναι πιο εύπεπτο είναι τόσο σημαντικό γιατί σημαίνει ότι δεν μένει πολύ ώρα στο στομάχι του και έτσι βοηθάει το ήδη επιβαρυμένο και ανώριμο πεπτικό του.

Και το να το δίνεις μια φορά την ημέρα τι ακριβώς σημαίνει?? Δηλαδή θηλάζεις κάνεις αποχή και να δίνεις αγελαδινο? Σε τι θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό, αναρωτιέμαι... Θα αυξήσει το βάρος του ένα μόνο γεύμα?? Είναι δυνατόν?

 

Η ΓΟΠ είναι μια κατάσταση που μπορεί να επιμένεί ακομα και αν κάνεις όλα σωστά. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορούσε να είναι και χειρότερα. Θέλει υπομονή, μητρικό γάλα, αποχή απο γαλακτοκομικά, όρθια θέση ταίσματος, όρθια θέση μετά το φαγητο για ένα μισάωρο, θέση ύπνου με κλίση. Συνήθως με το χρόνο περνάει. Στο μεταξύ είναι σημαντικό να ανακουφίζεις το παιδί όσο μπορείς.

Ο γιος μου έκανε εμμετούς ασταμάτητα και πονούσε κιόλας πολύ γιατί έκανε οισοφαγήτιδα. Κάποιες μέρες ήταν πιο εύκολες κάποιες πιο δύσκολες... Στους 7,5 μήνες εξαφανίστηκε η ΓΟΠ.

Αγκαλιά όμως να το σηκώνεις. Δεν του κάνεις κακό. Ίσα ίσα που το μωρό την έχει ανάγκη. Θα το σηκώνει προσεκτικά, και αν κάνει ρουκέτα δεν πειράζει, θα βρει τη ζεστασία στην αγκαλιά. Η ηρεμία και η ψυχολογία τόσο η δική σου όσο και του μωρού είναι σημαντικος παράγοντας και οι μέρες είναι πολύ καλύτερες όταν μαμά και παιδί είναι χαρούμενοι και ξεκούραστοι...

(προσοχή στα εμβόλια επιδεινώνουν την κατάσταση)

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ο Μπεμπης μου είναι 2 μηνών και θηλαζουμε αποκλειστικά, που σημαίνει συνέχεια κάθε 1 με 1.30 ώρα πολλές φορές νωρίτερα άλλες αργοτερα. Τώρα τελευταία βγάζει γουλιτσες συνέχεια, τις πιο πολλές φορές με κομματάκια άσπρα κ άλλες γαλατακι. Βάρος βάζει κανονικά, γεννήθηκε 3050 κ είναι τώρα γύρω στα 5300. Επίσης όταν κάνει κακακια σφιγγετΑι πολύ κ κλαίει, κάνει περίπου 2 φορές την ημέρα Μουσταρδι με κοκκους. Τι έχει το πΑιδακι, γοπ αλλεργία η δυσκοιλιοτητα; Έχω μπερδευτεί! Επίσης σκέφτομαι να μην το βάζω στο ριλαξ μηπω ζαλιζεται κ βγάζει γουλιες γιατί κ Αυτό πηγαίνει γρήγορα πέρα δώθε, αλλά είναι το μόνο που ηρεμει κ δεν τον έχω πάνω μου! Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ!

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...