Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
εγώ να φύγω τρέχοντας... αυτό θέλω άλλωστε... ξερεις κανένα που να υποστηρίζει το θηλασμό σε αχαρνές μαρουσι πεύκη ή γύρω περιοχές;επίσης αν είναι δυνατόν να είναι και με το ικα για τα εμβόλια γιατί ειμαι και άνεργη...

χίλια ευχαριστώ για την υποστήριξη και για τον πολυτιμο χρόνο σου!!!!:P

 

Δεν ξέρω καν αν υπάρχουν πλέον ιδιώτες παιδίατροι συμβεβλημένοι με ταμία (τα ταμία δεν τους πληρώνουν). Μπορείς να πηγαίνεις στα ιατρεία του ΙΚΑ για την παιδιατρική παρακολούθηση, έτσι κι αλλιώς στο θηλασμό τα έχεις καταφέρει μια χαρά. :wink:

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω καν αν υπάρχουν πλέον ιδιώτες παιδίατροι συμβεβλημένοι με ταμία (τα ταμία δεν τους πληρώνουν). Μπορείς να πηγαίνεις στα ιατρεία του ΙΚΑ για την παιδιατρική παρακολούθηση, έτσι κι αλλιώς στο θηλασμό τα έχεις καταφέρει μια χαρά. :wink:

αλήθεια ε?εστω ενα καλό παιδιατρο σε αυτές τις περιοχές που δεν θα με πρηζει με τα συμπληρώματα?:-(

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...εχω εναν υπεροχο γιο 4 μηνων...εχει γοπ απ οτι μασ εχει πει η παιδιατροσ γιατι διναμε στην αρχη το nativa ,meta to nan sensitive και εβγαζε ποοοοοολλεσ γουλιεσ,σχεδον το μισο γαλα...δυστυχωσ δεν καταφερα να θηλασω...ωσ νεα μανουλα με αγχωσαν πολυ στο νοσοκομειο,ο μικροσ μου γεννηθηκε 4120 και εκλαιγε 24ωρο γιατι εγω δεν ειχα γαλα ....προσπαθουσα ομωσ..οταν ηρθαμε σπιτι σε 10 μερεσ και μεσα στο αγχοσ μου οτι δεν κατεβαινε γαλα εδινα μαζι και συμπληρωμα..πανω που αρχισε το γαλα να κατεβαινει σιγα σιγα μπηκαμε στο νοσοκομειο 10 μερεσ με ομφαλιτιδα....απο κει και περα το γαλαλ μου γυρισε πισω ..(ολη μερα στο νοσοκομειο)θηλαστρο που να εχω μαζι μου.....δεν ειχα και βοηθεια απο κανεναν να μου πει πεντε πραγματα κι ετσι δυστυχωσ αποτυχαμε....τωρα λοιπον η παιδιατροσ μασ εχει δωσει γαλα ar αλλα δε ξερω με αυτα που διαβασα αν κανει...ξερει καμμια σασ καποιον καλο παιδογαστρεντερολογο να κανουμε εναν υπερηχο ???μηπωσ εχει αλλεργια στο γαλα αγελαδασ?πωσ θα το καταλαβω??αχ ασ μου πει καποια απο σασ τι να κανω αν ξερετε..ευχαριστω...να σασ ζησουν τα παιδακια σασ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!Θα ήθελα και εγω να σας γραψω για ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα τις γνώμες σας.Ο μπλεμπης μου γεννήθηκε στις 22-11-2011

3680.Τις 3 πρώτες μέρες το στήθος μου έβγαζε ένα μαύρο υγρό και ο γιατρός μου απαγόρεψε το θηλασμό για τρία 24ωρα.Μου εξήγησε οτι οφειλόταν στις ορμόνες μου μου ζήτησε να κανω αντλήσεις καθε 3 ωρες με θήλαστρο ωστε να καθαρισει και το γάλα μου δίνοντας ξένο γάλα κ μετα το 3ο 24ωρο να θηλάσω κανονικά.Γυρίζοντας τη 4η ημέρα απο το νοσοκομείο αντιμετώπισα κάποια τεχνηά προβληματα ο μπεμπης θήλάζε και εγώ ούρλιαζα απο το πόνο .Δεν τρεφόταν επαρκώς και τουδώσαμε και συμπλήρωμα .Πήρα το γιατρό μου συνεστησε λανολινη χλιαρο νερο μασαζ και να βγαλω παλι το γαλα και να του το δινω με θηλαστρο για μια δυο μερες ώστε να συνέλθουν οι θηλές μου κ να ξανασυνεχίσω.Με το θήλαστρο η ποσότητα ήταν επαρκής κ ο μπεμπάκος μου χόρταινε μια χαρά μονο με το γάλα μου.Ετσι συνεχιζω απο τότε να κανω αντλησεις με το θήλαστρο και αντλω κάθε 3-4 ώρεσ 110 -160 ml τη φορα.αυτη τη στιγμη ο μπεμπης μου είναι 41 ημερών και 5 κιλα.Επειδή όμως οι ανλτησεις σαν διαδικασία είναι χρονοβόρες (αποστειρώσεις συγκεκριμένες ώρες,συντήρηση γάλακτος ,ζέσταμα κτλ)έχω προσπαθήσει πολλες φορες να βαλω το μπέμπη στο στήθος χωρισ αποτέλεσμα.Να σημειώσωοτι ο μπέμπης μου πάσχει από ΓΟΠ.Τα πρωτα 5-6 λεπταθηλάζει κανονικα κ μετα τσιριζε τραβιέται .τον σταματαω να ρευτεί κα μετα παλι τα ίδια .ενω με το μπιμπερο του δίνω 60-70 τον αφηνω κανενα δεκαλεπτο να κατεβει το γαλα κ μετά του δίνω και το υπόλοιπο .Αντικειμενικά ζορίζεται λιγότερο.Η παιδίατρος μου είπε να μην αγχώνομαι κ οτι κ με αυτο το τρόπο αποκλειστικο θηλασμο έχω απλα κουράζομαι περισσοτερο.Να συνεχίσω έτσι η να επιμείνω να βάλω το μπεμπη στο στηθοσ και ας ζοριζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Η μικρή μου είναι 2 εβδομάδων και όταν τη θηλάζω, θηλάζει με ανησυχία και όταν τη χτυπάω να ρευτεί βγάζει γουλίτσες.

Είναι αυτό ένδειξη ΓΟΠ;;;;;;

 

Ίσως.

 

Δοκίμασε να τη θηλάζεις σε πιο όρθια θέση, μετά το θηλασμό να την κρατάς όρθια για κανένα μισάωρο και κοίμιζέ την σε στρώμα με κλίση.

Αν δεις βελτίωση, σημαίνει ότι είναι ΓΟΠ.

 

Αν είναι ΓΟΠ, να έχεις κατά νου και την αλλεργία στα γαλακτοκομικά γιατί συχνά πάνε μαζί.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,να ρωτησω κι εγω κατι για την 46 ημερων μπεμπα μας,μετα απο καθε γευμα,ειτε ειναι θηλασμος,ειτε ειναι μητρικο σε μπιμπερο η' ξενο γαλα,θα βγαλει γουλιες και αρκετες φορες θα κανει εμετο με κοματια σαν τυρι,επισης οταν κοιμαται βγαζει εναν ηχο σαν βηχας(γρυλισμα),σαν να την ενοχλει κατι στο λαιμο και σκεφτηκα μηπως ειναι τα γαστρικα υγρα.Δεν ξερω αν ευθυνονται και οι κολικοι που εχουμε,οπως δεν ξερω αν θα λυσει το προβλημα το αντιαναγωγικο γαλα που προτεινε η παιδιατρος,αφου η σιτηση μας ειναι 500ml μητρικο με αντληση,δυο ωρες θηλασμος και 150ml ξενο γαλα.Επισης να πω οτι απο το μαιευτηριο βγηκαμε 2070gr στις 4-12 και τωρα ειμαστε 4040gr.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημερα,να ρωτησω κι εγω κατι για την 46 ημερων μπεμπα μας,μετα απο καθε γευμα,ειτε ειναι θηλασμος,ειτε ειναι μητρικο σε μπιμπερο η' ξενο γαλα,θα βγαλει γουλιες και αρκετες φορες θα κανει εμετο με κοματια σαν τυρι,επισης οταν κοιμαται βγαζει εναν ηχο σαν βηχας(γρυλισμα),σαν να την ενοχλει κατι στο λαιμο και σκεφτηκα μηπως ειναι τα γαστρικα υγρα.Δεν ξερω αν ευθυνονται και οι κολικοι που εχουμε,οπως δεν ξερω αν θα λυσει το προβλημα το αντιαναγωγικο γαλα που προτεινε η παιδιατρος,αφου η σιτηση μας ειναι 500ml μητρικο με αντληση,δυο ωρες θηλασμος και 150ml ξενο γαλα.Επισης να πω οτι απο το μαιευτηριο βγηκαμε 2070gr στις 4-12 και τωρα ειμαστε 4040gr.

 

Σας πρότεινε

α) Σίτιση σε πιο όρθια θέση;

β) Μισή ώρα μετά το γεύμα σε όρθια θέση;

γ)Ύπνο σε στρώμα με κλίση;

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,μια φορα πηγαμε 40 ημερων και ειπε μονο για το γαλα,απο αυτα που εχω διαβασει ομως εδω,εβαλα κατι κατω απο το κρεβατακι της και εδωσα κλιση,ρευεται λιγο δυσκολα,τωρα μολις εφαγε 70ml μητρικο και ρευτηκε μετα απο 15 λεπτα,πριν θηλασε 5 λεπτα και εκανε εμετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Οχι,μια φορα πηγαμε 40 ημερων και ειπε μονο για το γαλα,απο αυτα που εχω διαβασει ομως εδω,εβαλα κατι κατω απο το κρεβατακι της και εδωσα κλιση,ρευεται λιγο δυσκολα,τωρα μολις εφαγε 70ml μητρικο και ρευτηκε μετα απο 15 λεπτα,πριν θηλασε 5 λεπτα και εκανε εμετο.

 

Δηλαδή ο γιατρός σας ως μόνη αντιμετώπιση της ΓΟΠ έχει τα γάλατα με πηκτικά χωρίς καν να δίνει οδηγίες για διαχείριση της ΓΟΠ...

 

Διάβασε την πρώτη σελίδα που έχει αποσπάσματα από το άρθρο της Ρώμα, ή καλύτερα κάνε κλικ στο λινκ και διάβασε ολόκληρο το άρθρο.

 

Σύμφωνα με το άρθρο αυτό

 

Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ.

 

και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ειχα διαβασει και δεν το πηραμε τελικα το γαλα που ειπε η παιδιατρος,στην ουσια και να βλεπαμε μια βελτιωση το επομενο βημα ηταν να πουμε κοβουμε το θηλασμο και δινουμε το αντιαναγωγικο που ειναι και η νεα μεθοδος κατα του θηλασμου συμφωνα με αυτα που διαβαζω κι εγω.Αλλα πως θα βελτιωσω τα πραγματα δεν ξερω,κλιση δωσαμε στο κρεβατακι,την κραταμε και 15 λεπτα ορθια μετα απο καθε γευμα αλλα εχουμε μια σταθερη κατασταση και με τον υπνο δεν ξερω αν φταιει η ΓΟΠ η' ειναι κολικοι,ζοριζεται, γρυλιζει και κοιμαται μονο με τον ηχο απο το πιστολακι,φοβαμαι να μην γινει νευρικη η' παθει τιποτα στα αυτακια της.Γενικα δεν ξερω αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα,αλλα για ενημερωμενοι και ψαγμενοι νεοι γονεις εχουμε βγει OF.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ειχα διαβασει και δεν το πηραμε τελικα το γαλα που ειπε η παιδιατρος,στην ουσια και να βλεπαμε μια βελτιωση το επομενο βημα ηταν να πουμε κοβουμε το θηλασμο και δινουμε το αντιαναγωγικο που ειναι και η νεα μεθοδος κατα του θηλασμου συμφωνα με αυτα που διαβαζω κι εγω.Αλλα πως θα βελτιωσω τα πραγματα δεν ξερω,κλιση δωσαμε στο κρεβατακι,την κραταμε και 15 λεπτα ορθια μετα απο καθε γευμα αλλα εχουμε μια σταθερη κατασταση και με τον υπνο δεν ξερω αν φταιει η ΓΟΠ η' ειναι κολικοι,ζοριζεται, γρυλιζει και κοιμαται μονο με τον ηχο απο το πιστολακι,φοβαμαι να μην γινει νευρικη η' παθει τιποτα στα αυτακια της.Γενικα δεν ξερω αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα,αλλα για ενημερωμενοι και ψαγμενοι νεοι γονεις εχουμε βγει OF.

 

Εγώ είχα μαγνητοφωνήσει τον ήχο από το πιστολάκι (γιατί στο τέλος θα καιγότανε) και κοιμότανε με αυτό κάθε φορά (μερικές φορές το είχα για 15 ώρες το 24ωρο) επί πολλούς μήνες από τότε που γεννήθηκε σχεδόν (νομίζω το σταμάτησε τελείως μετά τον 6ο αν και δεν είμαι σίγουρη). Δεν έπαθαν τίποτα τα αυτιά της.

Η δική μου είχε κρυφή ΓΟΠ. Πάντως όσα λες για τον ύπνο και την ανησυχία είναι σημάδια ΓΟΠ. Δυστυχώς όσα αναφέρονται στο θέμα για τη ΓΟΠ είναι και τα μόνα που μπορείς να κάνεις. Και φυσικά θηλασμός μόνο. Αν μπορείς να κόψεις τελείως το ξένο ακόμη καλύτερα. Εμένα βελτιώθηκε λίγο όταν έκοψα τελείως το ξένο και έκανα αποχή από γαλακτοκομικά και άλλα αλλεργιογόνα. Φυσικά μην περιμένεις και πολλά. Η βελτίωση είναι πολύ αργή και χρειάζεται πολύ υπομονή από σένα και ψυχραιμία. Τουλάχιστον με το δικό σου γάλα δεν θα υπάρχει επιδείνωση.

Για να πάρεις θάρρος θα σου πω ότι εμένα τους στο δεύτερο μήνα δεν κοιμότανε σχεδόν καθόλου την ημέρα και έκλαιγε συνέχεια από την αυπνία και τον πόνο (είχε κάνει οισοφαγίτιδα). Τώρα είναι ένα πανέξυπνο, ήρεμο και χαρούμενο παιδί. Τόσο που πολλές φορές δεν το πιστεύω όταν αναλογίζομαι τι έχει περάσει. Δώσε του πολλή αγκαλιά. Εμένα κοιμότανε μόνο στο σλινγκ, όπου την είχα όλη την ημέρα τους πρώτους μήνες, και εγώ περπατούσα πάνω κάτω.

Εύχομαι το καλύτερο. Διάβασε προσεκτικά αυτό το θέμα για την παλινδρόμηση στα μωρά και θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ,ειναι αυτο που λεμε κουραγιο Ελληνες!!Πραγματικα θελει μεγαλη υπομονη και τεραστια αντοχη,ενας μαραθωνιος ειναι αλλα με πολυ ανηφορα και δεν θελω κατηφορα, ας παμε ευθεια για λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ,ειναι αυτο που λεμε κουραγιο Ελληνες!!Πραγματικα θελει μεγαλη υπομονη και τεραστια αντοχη,ενας μαραθωνιος ειναι αλλα με πολυ ανηφορα και δεν θελω κατηφορα, ας παμε ευθεια για λιγο!!

 

Έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που γεννήθηκε και τώρα πραγματικά δεν θυμάμαι και πολλά από την τότε ταλαιπωρία, αν αυτό μπορεί να σε ανακουφίσει λίγο.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΓΟΠ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΑΣ:)

 

http://www.helspghan.org/images/stories/gop_pro.pdf

 

Συμπλ ΕΚΔΟΣΗ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

 

http://www.helspghan.org/images/stories/gop.pdf

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΓΟΠ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΑΣ:)

 

http://www.helspghan.org/images/stories/gop_pro.pdf

 

 

Οδηγίες με την ευγενική χορηγία των ΕΓΑΒ

 

Πουθενά οδηγίες για στάση σίτισης, στάση μετά τη σίτιση και θέση ύπνου.

Πουθενά ο θηλασμός.

 

Θεωρείται δεδομένα ότι ΟΛΑ τα μωρά ΔΕΝ θηλάζουν!

 

Αυτό το φυλλάδιο περιέχει όλα τα λάθη που περιγράφονται στο άρθρο της Ε. Ρώμα-Γιαννίκου (καθηγήτρια Παιδιατρικής Γαστρεντερολογίας):

 

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

το οποίο δημοσιεύτηκε στην ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ το 2006 (το φυλλάδιο είναι του 2007).

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως.

 

Δοκίμασε να τη θηλάζεις σε πιο όρθια θέση, μετά το θηλασμό να την κρατάς όρθια για κανένα μισάωρο και κοίμιζέ την σε στρώμα με κλίση.

Αν δεις βελτίωση, σημαίνει ότι είναι ΓΟΠ.

 

Αν είναι ΓΟΠ, να έχεις κατά νου και την αλλεργία στα γαλακτοκομικά γιατί συχνά πάνε μαζί.

 

Θαυματάκι αυτά λάβε τα σοβαρά υπόψη. Η αδερφή μου τα εφάρμοσε με απόλυτη προσήλωση κατόπιν υποδείξεως συμβ γαλουχίας και παιδιάτρου και ο ανψιός μου έγινε αλλος άνθρωπος. Πήρε ψωμί πάνω του εκεί που δεν έπαιρνε βάρος, που δεν είχε κώλο και μάγουλα, που ήταν κάτω, πολύ κάτω από την 25 καμπύλη.

 

Ειδικά το αγελαδινό θέλει πολύ προσοχή. Θα δεις αποτελέσματα τουλάχιστον μετά από 2 εβδομάδες δικιάς σους ΑΠΟΧΗΣ και δραματικές αλλαγές μετά από 4.

Η αδερφή μου έκανε απόλυτη αποχή-ούτε κουλουράκια βουτύρου δεν έτρωγε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά οδηγίες για στάση σίτισης, στάση μετά τη σίτιση και θέση ύπνου.

Πουθενά ο θηλασμός. .

 

"Θεραπεια: τροποποιηση της θεσης του σωματος....Η υπτια αναρροπη θεση στις 30 μοιρες μειωνει την συχνότητα της ΓΟΠ."

Το παραπανω φυλλαδιο ειναι εκδοση για επαγγελματιες υγειας, οποτε το λαθος ειναι δικο μου..

Το αντιστοιχο φυλλαδιο για γονεις ειναι....

http://www.helspghan.org/images/stories/gop.pdf

 

Νομιζω οτι ειναι πιο ενημερωτικο κ πρακτικο..

 

Το αρθρο πολυ ωραιο που παραθεσατε, ενημερωτικο, σας ευχαριστω...

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

 

Ο όγκος και το είδος του γάλατος επηρεάζουν τη ΓΟΠ. Αυξημένος όγκος και αυξημένη ωσμωτικότητα την αυξάνουν, ενώ το υποαλλεργικό γάλα με πεπτίδια μειώνει τη ΓΟΠ. Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ. Είναι

γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευτική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα, συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι

πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

 

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα

γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.

(εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)

 

Είναι όμως χωρίς παρενέργειες τα γάλατα αυτά; Στον πίνακα 12 φαίνονται τα οφέλη αλλά οι παρενέργειες, που είναι πολύ περισσότερες κυρίως στα νεογνά, πρόωρα και νεαρά βρέφη. Συνήθως μειώνουν τους εμέτους και εφησυχάζουν γονείς και γιατρό, όμως δε μειώνουν την παλινδρόμηση στον οισοφάγο.

 

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η

στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων.

 

Οπωσδήποτε δεν χορηγούνται σε βρέφη με οισοφαγίτιδα, αναπνευστικά προβλήματα, πρόωρα και νεογνά και όταν υπάρχει αλλεργία στα πηκτικά. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διατροφής εκφράζει σαφώς την άποψή της για τη μείωση της κατάχρησης και την αποφυγή της χρήσης τους όταν υπάρχει πιθανότητα παρενεργειών.

 

....

 

Νομίζω ότι οι διαφωνίες με το άρθρο της Ρώμα είναι εμφανείς.

 

Ο θηλασμός απουσιάζει και προτείνονται τα ειδικά γάλατα ως μονόδρομος παρόλο που μπορεί να χειροτερεύσουν τη ΓΟΠ, εξαιτίας του ότι κάνουν πιο όξινο το περιεχόμενο του στομάχου.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
"Θεραπεια: τροποποιηση της θεσης του σωματος....Η υπτια αναρροπη θεση στις 30 μοιρες μειωνει την συχνότητα της ΓΟΠ."

Το παραπανω φυλλαδιο ειναι εκδοση για επαγγελματιες υγειας, οποτε το λαθος ειναι δικο μου..

 

Το αντιστοιχο φυλλαδιο για γονεις ειναι....

http://www.helspghan.org/images/stories/gop.pdf

 

 

Σύμφωνα με το άρθρο της Ρώμα

 

το γάλα AR ίσως επιδεινώσει τη ΓΟΠ ή να έχει παρενέργειες, ενώ τα συμπτώματα ίσως οφείλονται σε αλλεργία στο γάλα αγελάδος .

 

Κάτι το οποίο σχεδόν αποσιωποιείται γιατί τα φυλλάδια έχουν βγει με την ευγενική χορηγία αυτών που παράγουν τα γάλατα

 

Σύμφωνα με το φυλλάδιο λύση στην πιθανή αλλεργία δεν είναι το μητρικό γάλα, αλλά τα γάλατα υδρολυμένων πρωτεϊνών.:?

 

Εντουτοις το φυλλαδιο εχει γενικο κ ενημερωτικο χαρακτηρα, εχει συνταχθει απο διακεκριμενους παιδιατρους γαστρεντερολογους.

 

Αυτό είναι το τραγικό. Οι διακεκριμένοι επιστήμονες αποσιωπούν το θηλασμό, τον καταργούν από την αντιμετώπιση της ΓΟΠ και οι παιδίατροι ακολουθούν τις οδηγίες τους νίπτοντας τας χείρας. :?

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι γιατι δεν βλεπω τοσο εμφανεις διαφωνιες? Προφανως αντιλαμβανομαι διαφορετικα το αρθρο?

Και για να γινω συγκεκριμενη...

 

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η

στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων"

 

...............

 

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα

γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.

(εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)"

Οκ, αυτο αποτελει προσωπικη αποψη κ χαρακτηρισμο της συγγραφεως...Δεν διαφωνω οτι κατα το πλειστον η τακτικη των παιδιατρων ειναι η συνταγογραφηση ειδικου σκευασματος, οχι ολων ομως.

 

 

Σύμφωνα με το φυλλάδιο λύση στην πιθανή αλλεργία δεν είναι το μητρικό γάλα, αλλά τα γάλατα υδρολυμένων πρωτεϊνών.:?

 

 

 

Αυτό είναι το τραγικό. Οι διακεκριμένοι επιστήμονες αποσιωπούν το θηλασμό, τον καταργούν από την αντιμετώπιση της ΓΟΠ και οι παιδίατροι ακολουθούν τις οδηγίες τους νίπτοντας τας χείρας. :?

 

δεν νομιζω οτι αυτο αναγραφεται στο φυλλαδιο, ας μην ειμαστε τοσο απολυτοι!...συγκεκριμενα

 

"εαν το βρεφος με τα πραπανω συμπτωματα θηλαζει, μπορει η μητερα να χρειαστει να τροποποιησει την διαιτα της κτλ"

 

"ενδεχομενη σιτιση με υποαλλεργιογονικο γαλα..."

 

το γάλα AR ίσως επιδεινώσει τη ΓΟΠ ή να έχει παρενέργειες, ενώ τα συμπτώματα ίσως οφείλονται σε αλλεργία στο γάλα αγελάδος

 

Ισως, οχι σιγουρα...

 

 

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι παιδιατρος, ουτε μελος στην εταιρεια παιδιατρικης γαστρεντερολογιας, ειμαι απλα μια μαμα που θηλασε κ παρόλο που ειχαμε μια ελαφρια παλινδρομηση, η παιδιατρος μας δεν μας συστησε αντιαναγωγικο γάλα, ακομα κ οταν ξεκινησαμε το συμπληρωμα. Τα συμπτωματα υποχωρησαν μονα τους με τον καιρο...

 

Απλα επειδη όλα εχουν 2 οψεις, εξαρταται καθε φορα με τι διαθεση το βλεπεις κ πως το μεταφραζεις...:rolleyes:

 

 

 

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θαυματάκι αυτά λάβε τα σοβαρά υπόψη. Η αδερφή μου τα εφάρμοσε με απόλυτη προσήλωση κατόπιν υποδείξεως συμβ γαλουχίας και παιδιάτρου και ο ανψιός μου έγινε αλλος άνθρωπος. Πήρε ψωμί πάνω του εκεί που δεν έπαιρνε βάρος, που δεν είχε κώλο και μάγουλα, που ήταν κάτω, πολύ κάτω από την 25 καμπύλη.

 

Ειδικά το αγελαδινό θέλει πολύ προσοχή. Θα δεις αποτελέσματα τουλάχιστον μετά από 2 εβδομάδες δικιάς σους ΑΠΟΧΗΣ και δραματικές αλλαγές μετά από 4.

Η αδερφή μου έκανε απόλυτη αποχή-ούτε κουλουράκια βουτύρου δεν έτρωγε.

Rea, ευχαριστώ! Αυτό κάνω ήδη και αυτό με συμβούλευσε και ο παιδίατρος.... Σε κάθε άλλη περίπτωση θα κάνουμε υπέρηχο...:cry:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας. Η μπέμπα μου είναι 3 μηνών και από νεογέννητο έβγαζε πολλές γουλίτσες που συνεχίζονται μέχρι και σήμερα. Πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα που αντλώ με το θήλαστρο. Τις τελευταίες μέρες έχει μειώσει αρκετά τις ποσότητες που πίνει και δείχνει να δυσφορεί την ώρα που την ταιζω. Ενώ έτρωγε 130-140 μλ ανά γεύμα, τώρα με το ζόρι τρώει 100, αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ όμως είναι ότι κοκκινίζει, βγάζει κραυγούλες ή κλαίει, προσπαθεί να διώξει το μπιμπερό από το στόμα της. Ο γιατρός είπε ότι αφού βάζει βάρος κανονικά (και με το παραπάνω) δε χρειάζεται να κάνουμε υπέρηχο. Είναι πολύ ήσυχο μωρό, κοιμάται όλη τη νύχτα και γενικώς δε δείχνει σημάδια δυσφορίας πέρα από την ώρα του φαγητού. Διάβασα περι οισοφαγίτιδας και έχω αγχωθεί αρκετά... Να προσθέσω ότι πριν λίγες μέρες κάναμε εμβόλιο, ίσως δικαιολογεί την ανορεξία, γιατί όμως να κλαίει την ώρα του φαγητού; Παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Γραμμάριο δε πήραμε. Μόλις γύρισα από παιδίατρο.... :(

Το ότι δε χάνει όμως, είναι καλό μας είπε. Σε μια βδομάδα θα ξαναπάμε, αλλιώς άμα είμαστε στα ίδια θα κάνουμε υπέρηχο.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...