Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Συνηθως στη ΓΟΠ δεν πρεπει οι στερεες να μπαινουν νωριτερα μια που το πεπτικο ειναι ανωριμο.Οσο το παιδι τρεφεται με αποκλειστικο θηλασμο προετοιμαζεται καλυτερα και κερδιζει χρονο για τις στερεες.

Λες οτι εκανες αποχη απο γαλακτοκομικα, αλλα το ρυζαλευρο βανιλια δεν εχει γαλα μεσα?

Θα ελεγα να δοκιμασεις ξανα αποχη και να σταματησεις το ρυζαλευρο.Μετα απο ενα μηνα λογικα θα δεις αν υπαρχει βελτιωση.Γενικα οτιδηποτε καινουριο εισαγεις στη διατροφη του να το καταγραφεεις και να παρατηρεις αντιδρασεις.

 

Επισης κατι αλλο πολυ σημαντικο για την ανακουφιση απο τη ΓΟΠ ειναι η σωστη σταση του μωρου οταν κοιμαται,οταν τρωει παντα!Πρεπει να ειναι σε ορθια κλιση χωρις να πιεζεται η κοιλια του.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνηθως στη ΓΟΠ δεν πρεπει οι στερεες να μπαινουν νωριτερα μια που το πεπτικο ειναι ανωριμο.Οσο το παιδι τρεφεται με αποκλειστικο θηλασμο προετοιμαζεται καλυτερα και κερδιζει χρονο για τις στερεες.

Λες οτι εκανες αποχη απο γαλακτοκομικα, αλλα το ρυζαλευρο βανιλια δεν εχει γαλα μεσα?

Θα ελεγα να δοκιμασεις ξανα αποχη και να σταματησεις το ρυζαλευρο.Μετα απο ενα μηνα λογικα θα δεις αν υπαρχει βελτιωση.Γενικα οτιδηποτε καινουριο εισαγεις στη διατροφη του να το καταγραφεεις και να παρατηρεις αντιδρασεις.

 

Επισης κατι αλλο πολυ σημαντικο για την ανακουφιση απο τη ΓΟΠ ειναι η σωστη σταση του μωρου οταν κοιμαται,οταν τρωει παντα!Πρεπει να ειναι σε ορθια κλιση χωρις να πιεζεται η κοιλια του.

 

 

Πρώτα από όλα ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αποχή από τα γαλακτοκομικά έκανα στον 3ο μήνα και τότε θήλαζα απκλειστικά. Το ρυζάλευρο το βάλαμε στη διατροφή του στον 5ο μήνα. Τώρα το παιδί έχει μπει στον 6ο (δηλ. ειναι 5,5 μηνών). Είναι νωρίς θεωρείς για την εισαγωγή στερεης τροφης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για ενα παιδακι με ΓΟΠ ειναι πολυ νωρις. Το πεπτικο του ειναι ακομα ανωριμο για να διαχειριστει τις στερεες.

Υπηρχε μια αποψη οτι αν αν δωσουμε κατι στερεεο θα εχουμε λιγοτερες πιθανοτητες να ανεβει πανω στον οισοφαγο. Γι'αυτο κιολας καποτε προτειναν τα αντιαναγωγικα γαλατα που ειναι πολυ πηχτα. Ομως παιδογραστρεντερολογοι εχουν απορριψει αυτη τη λογικη γιατι οπως αποδειχτηκε δεν βοηθουσε αλλα δημιουργουσε περισσοτερα προβληματα μια που ειναι λιγοτερο ευπεπτα και μενουν περισσοτερη ωρα στο στομαχι.

Το ιδιο ακριβως και με οποιαδηποτε αλλη τροφη.Το πεπτικο του μωρου δεν ειναι ετοιμο να πεψει καποια αλλη τροφη εκτος απο το μητρικο.

Το μητρικο ειναι πολυ ευπεπτο και μενει λιγοτερη ωρα στο στομαχι.Αυτο κανει τους εμμετους λιγοτερο οξινους για τον οισοφαγο.Επισης βοηθαει και ανακουφιζει απο τον πονο. Οποτε αν εχεις καποιο φυσικο αναλγητικο καλυτερα να παρει περισσοτερο γαλα παρα οτιδηποτε αλλο,σωστα?

 

Mηπως να κρατουσες μονο φρουτακια για λιγο καιρο και μετα βλεπεις?

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε και νωρις τις στερες τροφες λογο της παλινδρομησης. Μολις μπηκε στον 5ο αρχισε κρεμα ριζαλευρο βανιλια και μολις μπηκε στον 6 φρουτοκρεμα.

 

Η κρέμα ρυζάλευρο και η βανίλια περιέχουν ζάχαρη, αιθυλοβανιλίνη, άμυλο και αγελαδινό γάλα. Όλα αυτά σχηματίζουν ένα πολύ όξινο περιεχόμενο στο στομάχι για ένα παιδί με ΓΟΠ είναι ό,τι χειρότερο. Μπορεί λόγω πυκνότητας να μην κάνει αναγωγή, όμως επιστροφή στον οισοφάγο θα γίνει και θα είνα πολύ πιο καταστροφική από το μητρικό γάλα.

 

Εκεινο που με προβληματιζει ειναι οτι κανει γουλιες ακομα και με στερεες τροφες και οτι δεν εχουμε κανει υπερηχο για την παλινδρομηση.Ο γιατρος μου λεει ότι εφόσον παιρνει πολυ βάρος δεν υπαρχει λογος να το ταλαιπωρουμε με εξετασεις. Πρεπει λετε να παμε για υπερηχο?

 

Ο υπέρηχος είνα διαγνωστική εξέταση.

Βοηθάει σε κάποιες περιπτώσεις που το πρόβλημα είναι έντονο, το μωρό δεν παίρνει βάρος, χρειάζεται να εκτιμηθεί η ΓΟΠ, υποπτεύεται ο γιατρός ΓΟΠ αλλά δεν έχει συμπτώματα γιατί αυτή είναι σιωπηλή κλπ.

 

Εσείς γιατί να κάνετε υπέρηχο;

Link to comment
Share on other sites

Ομως παιδογραστρεντερολογοι εχουν απορριψει αυτη τη λογικη γιατι οπως αποδειχτηκε δεν βοηθουσε αλλα δημιουργουσε περισσοτερα προβληματα μια που ειναι λιγοτερο ευπεπτα και μενουν περισσοτερη ωρα στο στομαχι.

 

Οι παιδογαστρεντερολόγοι απορρίπτουν αυτή τη λογική γιατί σε αυτούς φτάνουν τα παιδιά με τα προβλήματα που δημιουργούν οι αυτοσχεδιασμοί των παιδιάτρων. Οι παιδίατροι βέβαια εξακολουθούν να αυθαιρετούν και να αυτοσχεδιάζουν προωθώντα πάντα τα συμφέροντά τους! Γιατί είναι γνωστό ότι πουθενά στον κόσμο, σε καμία ιατρική δεν συστήνονται συσκευασμένες τροφές για τη διατροφή των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Λετε δηλαδη να κόψω την κρεμα βανιλια και να αντικατασταθει με μητρικο χωρις να ρωτησω τον παιδιατρο?

Αγλαια ωφειλω να ομολογησω οτι διαβασα με προσοχη τις συμβουλες σου για τον θηλασμο και για τα θηλαστρα και εισαι ενας από τους λόγους που εχουμε επιτυχημενο θηλασμο. Σε ευχαριστουμε παρα πολυ.Επειδη γυρισα στη δουλεια στον 3 μηνα αγχωθηκα μηπως δεν τα καταφερω με τον θηλασμο και αρχισα να στοκαρω για να μην δωσω ξενο γαλα στο παιδι. Εχω στην καταψυξη 50μπουκαλια μητρικο γαλα. Τελικα καταφερα να συνεχισω το θηλασμο και στη δουλεια με μεγαλη ανεση (πεταγομουν σπιτι που ειναι κοντα και τον θηλαζα) με αποτελεσμα να μου μεινει το στοκ. Τι να το κανω για να μην παει χαμενος τοσος κοπος?

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο παιδιατρος μου ειναι πολυ υπερ του μητρικου. Δε νομιζω να μου εδωσε κρεμα ρυζαλευρο βανιλια για να εξυπηρετησει καποια συμφεροντα. Δεν ξερω αν το βλεπω αθωα αλλα νομιζω οτι ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ετοιμες κρεμες δεν προσφερουν τιποτα στο παιδι εκτος απο θερμιδες.Ειναι ραφιναρισμενα δημητριακα,ζαχαρη και γαλα σε σκονη και περιεχουν χημικες ουσιες που ειναι επικινδυνες.Δεν υπαρχει καμια επιστημονικα τεκμηριωμενη ερευνα που να τις προτεινει για τη διατροφη των παιδιων.Ο παιδιατρος ξερει οτι δεν προσφερουν τιποτα στο παιδι σου παρολαυτα στις προτεινει...........γιατι αραγε??? Υπερ του μητρικου στα λογια ειναι πολλοι,στις πραξεις λιγοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ετοιμες κρεμες δεν προσφερουν τιποτα στο παιδι εκτος απο θερμιδες.Ειναι ραφιναρισμενα δημητριακα,ζαχαρη και γαλα σε σκονη και περιεχουν χημικες ουσιες που ειναι επικινδυνες.Δεν υπαρχει καμια επιστημονικα τεκμηριωμενη ερευνα που να τις προτεινει για τη διατροφη των παιδιων.Ο παιδιατρος ξερει οτι δεν προσφερουν τιποτα στο παιδι σου παρολαυτα στις προτεινει...........γιατι αραγε??? Υπερ του μητρικου στα λογια ειναι πολλοι,στις πραξεις λιγοι.

 

 

Μπορει να εχεις δικιο. Ενα ειναι σιγουρο. Σημερα θα τον θηλασω, αντι να του δωσω κρεμα. Η αληθεια ειναι οτι οταν με βλεπει δεν τρωει την κρεμα του και δειχνει προτιμιση στο στηθος. Για αυτο εχω βαλει τη μαμα μου να του δινει την κρεμα την ωρα που ειμαι στη δουλεια. Τωρα της ειπα να του δινει την φρουτοκρεμα την ωρα του ρυζαλευρου και το απογευμα θα τον θηλαζω. Ελπιζω να μην του εκανα κακο ενα μηνα τωρα που τρωει το ρυζαλευρο...

Link to comment
Share on other sites

Ειδες το παιδι???

ξερει και προτιμα το γαλατακι σου!!!

Θηλαζε και μη ερευνα (που λεει και μια φιλη)!!! Ας τρωει τα φρουτα του οσο λειπεις και οσο εισαστε μαζι θηλαζει οσο θελει!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης ο παιδιατρος μου ειναι πολυ υπερ του μητρικου. Δε νομιζω να μου εδωσε κρεμα ρυζαλευρο βανιλια για να εξυπηρετησει καποια συμφεροντα. Δεν ξερω αν το βλεπω αθωα αλλα νομιζω οτι ετσι ειναι.

 

Υπέρ του μητρικού είναι αλλά υπέρ της μητέρας και του παιδιού δεν είναι!

 

Σε καμία παιδιατρική δεν συστήνονται αυτές οι τροφές! Δεν υπάρχει τίποτα δημοσιευμένο. Αυτές οι τροφές δεν θα έπρεπε να συστήνονται από κανέναν επιστήμονα που σέβεται τον εαυτό του.

 

Είναι σαν να σου λέει ο διαιτολόγος ότι το τάδε κουτάκι περιέχει μια τροφή πιο αξιόλογη από τα φρέσκα που μπορείς να αγοράσεις και να ετοιμάσεις μόνη σου.

 

Η δική μου παιδίατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμού δεν προτείνει καμία συσκευασμένη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Λετε δηλαδη να κόψω την κρεμα βανιλια και να αντικατασταθει με μητρικο χωρις να ρωτησω τον παιδιατρο?

Τον παιδίατρο; Να τον ρωτήσεις για το λάθος που κάνει και τον κατηγορούν οι συνάδελφοί του παιδογαστρεντερολόγοι;

Τι περιμένεις να σου απαντήσει; Θα υποστηρίξει τις επιλογές του και τον εαυτό του. Όμως οι επιλογές του μόνο επιστημονικές δεν είναι όταν προτείνει αυτά τα κουτάκια.

 

Τι να το κανω για να μην παει χαμενος τοσος κοπος?

 

Πραγματικά πολύς κόπος! Δεν έχεις διαβάσει που προτείνω να κάνετε τράπεζα και 10-15 το πολύ μπουκαλάκια;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύς κόπος! Δεν έχεις διαβάσει που προτείνω να κάνετε τράπεζα και 10-15 το πολύ μπουκαλάκια;

 

Ναι αλλα σκεφτηκα οτι ισως να μην μπορω να τραβηξω καθολου γαλα οσο ειμαι στη δουλεια και για αυτο να εχω αποθεμα του 1 γευματος για 2 μηνες. Ισως ηταν και ψυχολογικο απο την εμμονη μου να θηλασει το παιδι. Σκεψου οτι ακομα εχω νοικιασμενο το θηλαστρο (symphony), δεν το επιστρεφω παρόλο που δεν τραβαω πια! Δεν υπαρχει καποια τραπεζα που μπορω να χαρισω μερικα μπουκαλια?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύς κόπος! Δεν έχεις διαβάσει που προτείνω να κάνετε τράπεζα και 10-15 το πολύ μπουκαλάκια;

 

Ναι αλλα σκεφτηκα οτι ισως να μην μπορω να τραβηξω καθολου γαλα οσο ειμαι στη δουλεια και για αυτο να εχω αποθεμα του 1 γευματος για 2 μηνες. Ισως ηταν και ψυχολογικο απο την εμμονη μου να θηλασει το παιδι. Σκεψου οτι ακομα εχω νοικιασμενο το θηλαστρο (symphony), δεν το επιστρεφω παρόλο που δεν τραβαω πια! Δεν υπαρχει καποια τραπεζα που μπορω να χαρισω μερικα μπουκαλια?

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν λειτουργεί καμία τράπεζα τέτοιου είδους. Για την ώρα μην ανησυχείς, κράτησέ το για περίπτωση ανάγκης και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι τις μαμαδες που το μωρακι τους ειχε κρυφη ΓΟΠ και ενδεχομενη οισοφαγιτιδα. Με το βαρος του μωρου πως τα πηγαινατε? Επαιρνε κανονικα? Γιατι εμενα, παρολο που παιρνει epadoren, εξακολουθει να ποναει κατα τη διαρκεια του θηλασμου, οποτε δεν τρωει αρκετα και παιρνει με το ζορι 20 γραμμαρια τη μερα, ισως και λιγοτερο.Αυτο πως το αντιμετωπιζουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα να ρωτησω κατι τις μαμαδες που το μωρακι τους ειχε κρυφη ΓΟΠ και ενδεχομενη οισοφαγιτιδα. Με το βαρος του μωρου πως τα πηγαινατε? Επαιρνε κανονικα? Γιατι εμενα, παρολο που παιρνει epadoren, εξακολουθει να ποναει κατα τη διαρκεια του θηλασμου, οποτε δεν τρωει αρκετα και παιρνει με το ζορι 20 γραμμαρια τη μερα, ισως και λιγοτερο.Αυτο πως το αντιμετωπιζουμε?[/QUOT

 

Φαντάζομαι υπέρηχους, εξετάσεις IgE και καλλιέργεια ούρων θα έχετε κάνει, στην περίπτωση που το φαινόμενο οφείλεται σε κάποια ουρολοίμωξη ή κάτι αλλο. Το EPADOREN λειτουργεί κατά του πόνου και οχι για να καταπολεμήσει τη ΓΟΠ. Καλό θα ήταν, να μη του δίνεις συμπληρωματικά και ''ξένο'' γάλα ( εαν του δινεις ) καθώς το μητρικό είανι πολύ πιο εύπεπτο και το πεπτικό του σύστημα είναι αρκετά ανώριμο ( και επεβαρυμένο εξαιτίας της ΓΟΠ). Εαν δεν μπορεί το μωράκι σου να πιεί όλο το γάλα, γιατί δε δοκιμάζεις τη τακτική να του δίνεις συχανά και μικρά γευματα; Η κατάσταση θα καλυτερέψει γύρω στο 4ο μήνα ( δε θέλω να σε πανικοβάλλω ) ίσως όμως και νωρίτερα! Εάν είναι δυνατό το μωράκι σου να του δίνεις μια κλήση, ούτως ώστε να μην είναι τελείως ξάπλα π.χ. βάλτο στο relax του ή ανασήκωσε το στρωματάκι του, αλλά και μόλις το ταΐσεις και μετά κράτησέ το στην αγκαλιά σου επιπλέον για ένα μισαωράκι περίπου.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι τις μαμαδες που το μωρακι τους ειχε κρυφη ΓΟΠ και ενδεχομενη οισοφαγιτιδα. Με το βαρος του μωρου πως τα πηγαινατε? Επαιρνε κανονικα? Γιατι εμενα, παρολο που παιρνει epadoren, εξακολουθει να ποναει κατα τη διαρκεια του θηλασμου, οποτε δεν τρωει αρκετα και παιρνει με το ζορι 20 γραμμαρια τη μερα, ισως και λιγοτερο.Αυτο πως το αντιμετωπιζουμε?

 

Πόσον καιρό παίρνει το φάρμακο; Εμάς μας είχε πει η παιδογαστρεντερολόγος ότι θέλει από 15 μέρες ως και 1 μήνα για να υπάρξει αισθητή βελτίωση στον πόνο.

Εμείς ευτυχώς παίρναμε βάρος, παρόλο που είχε κρυφή ΓΟΠ. Συμφωνώ για τα μικρά και συχνά γεύματα. Εμένα το είχε κάνει από μόνη της και έτρωγε (και τρώει ακόμη) κάθε μιαμιση ώρα από λίγο.

Δυστυχώς η ΓΟΠ βελτιώνεται αργά. Θα πρέπει να δεις και άλλα ενδεχόμενα για το χαμηλό βάρος, όπως ουρολοίμωξη ή αλλεργίες. Εσύ κάνεις αποχή από τα βασικά αλλεργιογόνα. Συνήθως η ΓΟΠ έχει σχέση με το ανώριμο πεπτικό σύστημα και συνδέεται συχνά με αλλεργίες ή δυσανεξία σε τροφές.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσον καιρό παίρνει το φάρμακο; Εμάς μας είχε πει η παιδογαστρεντερολόγος ότι θέλει από 15 μέρες ως και 1 μήνα για να υπάρξει αισθητή βελτίωση στον πόνο.

Εμείς ευτυχώς παίρναμε βάρος, παρόλο που είχε κρυφή ΓΟΠ. Συμφωνώ για τα μικρά και συχνά γεύματα. Εμένα το είχε κάνει από μόνη της και έτρωγε (και τρώει ακόμη) κάθε μιαμιση ώρα από λίγο.

Δυστυχώς η ΓΟΠ βελτιώνεται αργά. Θα πρέπει να δεις και άλλα ενδεχόμενα για το χαμηλό βάρος, όπως ουρολοίμωξη ή αλλεργίες. Εσύ κάνεις αποχή από τα βασικά αλλεργιογόνα. Συνήθως η ΓΟΠ έχει σχέση με το ανώριμο πεπτικό σύστημα και συνδέεται συχνά με αλλεργίες ή δυσανεξία σε τροφές.

 

Εχουμε κανει τις απαραιτητες εξετασεις και εχουν αποκλειστει τα υπολοιπα ενδεχομενα. Απεχω απο γαλακτοκομικα και αλλα αλλεργιογονα. Το σιροπι το παιρνει 15 μερες τωρα αλλα δεν εχω δει αισθητη βελτιωση. Κι εμενα θηλαζει περιπου καθε μιαμιση ωρα, αλλα εχει ακομα ενοχλησεις κι εγω αγχωνομαι που δεν παιρνει οσο βαρος θα επρεπε. Αν συνεχισει ετσι, τι πρεπει να κανω? Υπαρχει λυση η ειναι αναμενομενο να μην εχει την αναπτυξη ενος απολυτα υγιους μωρου?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανει τις απαραιτητες εξετασεις και εχουν αποκλειστει τα υπολοιπα ενδεχομενα. Απεχω απο γαλακτοκομικα και αλλα αλλεργιογονα. Το σιροπι το παιρνει 15 μερες τωρα αλλα δεν εχω δει αισθητη βελτιωση. Κι εμενα θηλαζει περιπου καθε μιαμιση ωρα, αλλα εχει ακομα ενοχλησεις κι εγω αγχωνομαι που δεν παιρνει οσο βαρος θα επρεπε. Αν συνεχισει ετσι, τι πρεπει να κανω? Υπαρχει λυση η ειναι αναμενομενο να μην εχει την αναπτυξη ενος απολυτα υγιους μωρου?[/Q

 

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλα έχω παρακολουθήσει το θέμα σου μέσα στο forum, και αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου..Δε χρειάζεται να άγχεσαι, καλό είναι να ηρεμήσεις.Δεν παίρνουν όλα τα μωράκια το απαραίτητο βάρος και πόσο μάλλον όταν έχει ΓΟΠ!!!Θα ανακτήσει και πάλι τα κιλά του.Σημασία έχει να μην είναι πολύ πιο κάτω από την καμπύλη.Εξάλλου, για να επανέλθει θέλει χρόνο η ΓΟΠ.Από τη στιγμή που θηλάζεις κιόλας και αγχώνεσαι αυτό το μεταδίδεις στο μωράκι σου.Ηρέμησε κι όλα θα πάνε καλά. :D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Thaumataki! Εχεις δικιο, ειμαι απιστευτα αγχωμενη και καθε φορα που ειναι η ωρα να φαει γινομαι κουρελι απο την αγωνια. Θελω μονο να περασει ο καιρος και να τελειωνει αυτο το μαρτυριο για το παιδι μου, και για ολα τα παιδακια φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Thaumataki! Εχεις δικιο, ειμαι απιστευτα αγχωμενη και καθε φορα που ειναι η ωρα να φαει γινομαι κουρελι απο την αγωνια. Θελω μονο να περασει ο καιρος και να τελειωνει αυτο το μαρτυριο για το παιδι μου, και για ολα τα παιδακια φυσικα.[/QU

 

Θα δείς σε λίγο καιρό θα έχουν τελειώσει όλα!Γίνε πρώτα εσύ σύμμαχος του εαυτού σου και βοήθησε πρώτα τον εαυτό σου και κατ' επέκταση το μωράκι σου. Μη τρλένεσαι, αφού γίνανε όλες οι απαραίτητες εξετάσεις δε συντρέχει λόγος ανησυχίας. Κοίτα να απολαμβάνεις τη στιγμή του θηλασμού ειναι μοναδική, χωρίς αγωνία...Και θα δείς όλα θα πάνε προς το καλύτερο!:cool:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Thaumataki! Εχεις δικιο, ειμαι απιστευτα αγχωμενη και καθε φορα που ειναι η ωρα να φαει γινομαι κουρελι απο την αγωνια. Θελω μονο να περασει ο καιρος και να τελειωνει αυτο το μαρτυριο για το παιδι μου, και για ολα τα παιδακια φυσικα.

 

Τα παιδιά που θηλάζουν δεν παίρνουν όλα το ίδιο βάρος. Οι καμπύλες είναι βασιμένες σε μετρήσεις που έγιναν σε παιδιά που παίρνουν ξένο γάλα νομίζω. Αφού έχετε αποκλείσει όλα τα άλλα μην αγχώνεσαι. Αν σε παρηγορεί να σου πώ ότι και εμένα τον 1 μήνα δεν πηρε πολύ βάρος (γύρω στα 23γρ την ημέρα) και μετά δεν μπορούσαμε να τον συγκρατήσουμε. Ακόμα και τωρα που είναι στον 6 μηνα παίρνει 1 κιλό τον μήνα και είναι στις καμπυλες πανω πανω. Δωσε λίγο χρόνο στο μωρό σου. Εμεις είδαμε μεγάλη διαφορά όταν αρχίσαμε να τον κραταμε για 30-40 λεπτα αγκαλια μετα τα γευματα και πηραμε και ενα ειδικο σφηνακι που σηκωνει το στρωμα του μωρου. Οι γουλιες βεβαια συνεχιζουν...

Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαίνουμε αν το μωρο επαθε οισοφαγίτιδα; Ο μπεμπης κανει συνεχεια εμετους (στον υπερηχο εδειξε εντονη ΓΟΠ) και τον βλεπω να ξινιζεται πολες φορες.

Bebos εχετε κανει και εξετασεις για αλεργία; Εμενα μου ειπαν πως ειναι πολυ μικρός ακόμα για να δείξει (2,5 μην.)

Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαίνουμε αν το μωρο επαθε οισοφαγίτιδα; Ο μπεμπης κανει συνεχεια εμετους (στον υπερηχο εδειξε εντονη ΓΟΠ) και τον βλεπω να ξινιζεται πολες φορες.

Bebos εχετε κανει και εξετασεις για αλεργία; Εμενα μου ειπαν πως ειναι πολυ μικρός ακόμα για να δείξει (2,5 μην.)

 

Ναι, καναμε για αλλεργια, ηταν ενταξει, αλλα κι εμενα μου ειπαν πως δεν ειναι απολυτα αξιοπιστες, οποτε συνεχιζω την αποχη απο αλλεργιογονα, αν και δεν εχω δει διαφορα. Οσο για την οισοφαγιτιδα, απ οτι μου ειπαν η μονη αξιοπιστη εξεταση ειναι με μικροκαμερα, την οποια μου συστησαν να αποφυγω γιατι ειναι κατα καποιο τροπο ανωφελη ταλαιπωρια για το μωρο. Εμας η ενδειξη της οισοφαγιτιδας ηταν η δυσφαγια, το εντονο κλαμα οταν προσπαθουσε να φαει και η μειωμενη προσληψη βαρους, που μαλλον σημαινε πληγη στον οισοφαγο. Εμας δεν ειχε γουλιες και εμετους, αλλα η ζημια γινοταν. Αν το παιδι παιρνει βαρος και δε δειχνει να ποναει, νομιζω πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Εμεις ακομα δεν παιρνουμε ουτε το ελαχιστο...

Link to comment
Share on other sites

bebos εμεις θυμαμαι ο παιδίατρος μας έλεγε τότε πως αν παίρνει βάρος πάνω απο 15 γρμ την ημερα τότε ε'ιναι οκ. Συμφωνω με οτι αναφέρουν και τα άλλα κορίτσια. ΕPadoren πόσο δίνεις? Μηπως πρεπει να αλλάξεις την δόση? Δεν θυμάμαι εχεις πάει σε παιδογαστρεντερολόγο ? Εμεις (δεν προκειται να το ξεχάσω ποτε στη ζωή μου )είχαμε μείνει στο ίδιο στο βάρος για 2 μήνες. Μετα σιγά σιγά άρχιζε να ανεβαινει, θυμαμαι πως το παιδί ηταν 4 μηνων και πήγαμε και ξανανοικιάσαμε ζυγαριά .... Τωρα η μικρη είναι 15 μηνων και 9.500 κιλά περίπου .Μην αγχωνεσαι σε κάθε γευμα , να σκεφτεσαι οσο πιει και σε λιγακι θα της ξαναδώσεις. Οντως αυτο με την μικροκαμερα δεν το συνιστώ ούτε εγω σε καμιά περίπτωση , δεν υπάρχει λόγος να βάλεις το μωρό σε τέτοια ταλαιπωρία.

Θα σου πω τι καναμε έμεις τότε. Βρηκαμε έναν καλό παιδογαστρεντερολόγο που τον εμπιστευομασταν και πορευτηκαμε έτσι μεχρι που το παιδί έτρωγε κανονικά όλα τα γευματά του. Ενα είναι το σίγουρο πως κάποια στιγμή θα περάσει, απλά να εχεις δίπλα σου γιατρους που εμπιστευεσαι και να μην σε πιανει αγχος στα γευματα του παιδου όσο δύσκολο κι αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...