Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, εμείς είμαστε 11 μηνών κ υποφέρουμε ακόμα απο ΓΟΠ ευτυχώς βέβαια όχι στη μορφή που ήταν μέχρι πριν λίγους μήνες αλλά δεν το έχουμε ξεπεράσει τελείως. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα γνωρίζει, τώρα που το μωρό τρώει μοσχάρι έχει νόημα εγώ να συνεχίζω την αποχή από τα γαλακτοκομικά; μπορεί αυτή η ΓΟΠ που έχουμε ακόμα να οφείλεται στο ότι τρώει το μωρό μοσχάρι;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ Αγλαϊα ακόμα μία φορά, μήπως γνωρίζεις αυτές οι πρωτεϊνες του κρέατος μπορεί να δημιουργούν ΓΟΠ ή μόνο αυτες του γάλακτος ευθύνοται για κάτι τέτοιο;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα μου δεν έχουμε πάει σε αλλεργιολόγο, η παιδογαστρεντερολόγος που είχαμε πάει το μωρό για την ΓΟΠ μου σύστησε την αποφυγή των γαλακτοκομικών κ δεν μας παρέπεμψε σε περαιτέρω εξετάσεις για αλλεργία. Η αλήθεια είναι οτι το μωρό δεν έχει άλλα συμπτώματα που να με έβαλαν σε σκέψη ότι μπορεί να έχει αλλεργία, υπάρχει περίπτωση να έχει αλλεργία χωρίς άλλα συμπτωματα;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποθέτω ότι δεν σας παρέπεμψε γιατί δεν είχε ανάλογες ενδείξεις.

 

Συνεχίζεις λοιπόν την αποχή από τα γαλακτοκομικά και στο μοσχάρι βλέπεις πώς αντιδρά. Αν δεν παρουσιάζει κάτι διαφορετικό σε σχέση με άλλα γεύματα που κάνει (κοτόπουλο, αρνί), δεν σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Αγλαϊα συμφωνώ κ ευτυχώς ως τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό όταν τρώει το μοσχάρι σε σχέση με τις άλλες τροφές.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

gilaki ειδα μαλλον καθυστερημενα το μηνυμα σου αλλα ηθελα να σου πω να συνεχιζεις να θηλαζεις το μωρο σου.Τωρα με τη ΓΟΠ σε εχει περισσοτερο αναγκη.Μην το βαζεις κατω.Ειναι δυσκολο αυτο που περνατε τωρα αλλα συνεχισε και θα δεις που θα ερθουν καλυτερες μερες.

Αν αρχισεις να κανεις αποχη απο τα γαλακτοκομικα θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα μετα απο ενα μηνα τουλαχιστον.

Το μωρο σου κλαιει γιατι ποναει.Μπορει να εχει κανει οισοφαγητιδα.Δωσε μεγαλη προσοχη στη σταση του οταν θηλαζει αλλα και οταν κοιμαται.Γενικα το μωρο σου πρεπει να ειναι σε ανασηκωμενη σταση με ισιο κορμο για να μην πιεζεται η κοιλια του.Ανασηκωνεις και την κουνια του.Κρατα το αρκετη ωρα στη σταση ρεψιματος μετα απο καθε γευμα.20 λεπτα και παραπανω αν μπορεις.Πιστεψε με βοηθαει πολυ αυτο.Γενικα προσπαθησε να παρατηρησεις το μωρο σου και τι το ανακουφιζει.

Χρειαζεσαι υπομονη και πολλη δυναμη.Ο δρομος ειναι μακρυς αλλα σιγα σιγα θα βλεπεις βελτιωση και με την αποχη και με τη σωστη σταση.Αν ποναει πολυ ισως να δοκιμαζες και το σιροπι?Εγω τωρα μετα απο αυτα που περασα ισως να το κοιτουσα και ομοιοπαθητικα.

 

Παντως αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να αποφυγεις τα εμβολια τουλαχιστον οσο το μωρο ειναι σε αυτη την κατασταση.Ο οργανισμος του προσπαθει να ανταπεξελθει μια δυσκολη ΓΟΠ και θα χειροτερεψει με ενα εμβολιο (αλλη μια επιθεση δηλαδη στον οργανισμο).

Εξαλλου δεν υπαρχει βιασυνη το παιδι ειναι πολυ μικρο.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Έμαθα κι εγώ τι σημαίνει ΓΟΠ! Αρχίσαμε τα πρώτα μας ρουκετάκια εδώ και 3-4 μέρες. Δεν κάνει μετά από κάθε γεύμα, ευτυχώς και δεν κάνει πολλές φορές αλλά δεν παύει να κάνει μερικά. Τρελένομαι όταν τον βλέπω να βγάζει από την μύτη/στόμα, πως και δεν πνίγεται το παιδί! Έχω παρατηρήσει ότι σίγουρα θα κάνει όταν θηλάσει από το στήθος ενώ δεν κάνει τόσα στο μπιμπερό, είτε με ξένο είτε με δικό μου γάλα.

Το αποκορύφωμα ήταν πριν από λίγο που το ρουκετάκι είχε τόση δύναμη που έφτασε πέρα από τα πόδια του ρηλάξ και λέρωσε και το κρεββάτι μου. Είναι δυνατόν; Έχει και μια εμετική μυρωδιά..απορώ πως δεν καίγεται ο λαιμάκος του μωρού μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο εμενα!

εχω ενα αγορακι 3.5 μηνων που μαλλον εχει ΓΟΠ και το λεω ετσι γιατι δεν εχουμε κανει καποια εξετασει. απλα ακουω το παιδι και του ενεβαινει το γαλα,εχει εντονες γουλιτσες, το ειχα παει σε παοδογασ/λογο και μας εδωσε το επαντορεν . του το δινω και απο τοτε μειωσε τις γουλιες αλλα το γαλα συνεχιζει να του ανεβοκατεβαινει.

τωρα τελευταια εχουμε και παλι γουργουρητο στην κοιλια, βαζει τα χερια του στο στομα σαν μπουνιτσες και μας δειχνει οτι ποναει. αργει πολυ να ρευτει ή δεν ρευεται και καθολου, επισης τωρα και κανα 2 μερες τρωει λιγο και συχνα.

του εκανα την εξεταση IgE και βγηκε 4.93, φυσιολογικη τιμη απο οτι μου ειπαν. περιμενω και την ραστ σε περιπου 4-5 μερες.

με εχουν τρελανει λεγοντα οτι το παιδι ειναι αλλεργικο και εχω κοψει τα παντα εκτος απο κοτοπουλο,ρυζι,μακαρονια,πατατες,αρνι,κουνελι,πλιγουρι,μηλο,αχλαδι,

θα το εκτομουσα πολυ αν μου λεγατε πως να προχωρησω.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stellal ριξε μια ματια εδω αρχικα.

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

 

Συνεχιζε να θηλαζεις κανοντας αποχη,το γαλα σου ειναι φαρμακο για το μωρο σου. Δωσε μεγαλη προσοχη στη σταση του.Να κοιμαται παντα με κλιση, κρατα το αρκετη ωρα μετα το γευμα στη σταση ρεψιματος.20 λεπτα και παραπανω αν μπορεις.

Οι εμβολιασμοι χειροτερευουν πολυ τα πραγματα...

Σιγα σιγα θα βλεπεις βελτιωση.Διαβασε και ρωτησε με αν εχεις απορια.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα!

εχω ενα αγορακι 3.5 μηνων που μαλλον εχει ΓΟΠ και το λεω ετσι γιατι δεν εχουμε κανει καποια εξετασει. απλα ακουω το παιδι και του ενεβαινει το γαλα,εχει εντονες γουλιτσες, το ειχα παει σε παοδογασ/λογο και μας εδωσε το επαντορεν . του το δινω και απο τοτε μειωσε τις γουλιες αλλα το γαλα συνεχιζει να του ανεβοκατεβαινει.

τωρα τελευταια εχουμε και παλι γουργουρητο στην κοιλια, βαζει τα χερια του στο στομα σαν μπουνιτσες και μας δειχνει οτι ποναει. αργει πολυ να ρευτει ή δεν ρευεται και καθολου, επισης τωρα και κανα 2 μερες τρωει λιγο και συχνα.

του εκανα την εξεταση IgE και βγηκε 4.93, φυσιολογικη τιμη απο οτι μου ειπαν. περιμενω και την ραστ σε περιπου 4-5 μερες.

με εχουν τρελανει λεγοντα οτι το παιδι ειναι αλλεργικο και εχω κοψει τα παντα εκτος απο κοτοπουλο,ρυζι,μακαρονια,πατατες,αρνι,κουνελι,πλιγουρι,μηλο,αχλαδι,

θα το εκτομουσα πολυ αν μου λεγατε πως να προχωρησω.

ευχαριστω.

 

 

κι εμενα η μικρη τα ιδια, θηλαζει αποκλειστικα και γιατρος ειπε ουτε σιροπια ουτε τιποτα. η κατσταση συνηθως στρωνει 5ο-6ο μηνα. καναμε υπερηχο κ επιβεβαιωσε την κατασταση αλλα το μονο που κανω ειναι να την εχω συνεχως με κληση. στο κρεβατι, ριλαξ. καροτσι, μαρσιπο ορθια κλπ...

 

για να καταλαβεις ποσο γαλα βγαζει, συχνα αναγκαζομαι να σφουγγαρισω!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,

επανέρχομαι στο θέμα της ΓΟΠ σήμερα γιατί εδω και 2 μερες το μωράκι κανει εναν εντονο συριγμό.

Το ιστορικό μας εχει ως εξης:

στον 3ο μήνα διαγνώστηκε με υπέρηχο, μετριου βαθμού παλλινδρόμηση.

Τωρα ειναι 5 μηνών και 3 εβδομάδων, θηλάζει αποκλειστικά και δεν εχουμε εισάγει στερεες τροφες ακόμα.

Από τον 4ο μήνα και ενώ η τακτική που ακολουθήσαμε ήταν μικρά και συχνά γεύματα χωρις κάποια άλλη φαρμακευτική αγωγή και ενώ παραμένουμε σταθερά στην 50η καμπύλη ανάπτυξης, οι γουλιες ειχαν σχεδον εξαφανιστει.

Τις τελευταιες 4 ημερες ομως κανει πάλι γουλίτσες και αυτον τον συριγμο.

Ο ΩΡΛ που την ειδε σημερα και χωρις να ξερει το ιστορικο του παιδιού με ρωτησε αν κανει γουλιες....είδε ερεθισμένο το κάτω μερος του λάρυγγα-δε θυμαμαι τον ιατρικο ορο-και μου ειπε οτι λογω της παλλινδρόμησης ερεθίζεται με αποτέλεσμα να κλεινει λίγο την αναπνευστική οδό...συνέστησε σιροπι επαντορεν και επανεξέταση σε ενα μήνα...

εδω ομως αρχιζω κ μπερδευομαι....

η παιδίατρος μου εγραψε το επαντορεν αλλα πριν μου δωσει το χαρτι μου ειπε να ρωτησει ενα λεπτο τη γαστρεντερολογο....η γαστρεντερολογος ειπε οτι πρεπει να σιγουρευτουμε για ΓΟΠ γιατι ο υπερηχος δεν ειναι εξεταση εκλογης...και συνέστησε μια εξεταση -πάλι δε θυμαμαι πως την είπε-κατα την οποια το παιδί μενει 24 ωρες στο νοσοκομειο και μετρουν με σωληνάκι το πεχα του στομαχου για να διαγνωσουν τη ΓΟΠ.

εννοειται πως το παιδί δεν το άφησα..η παιδίατρος με εκανε να νιωσω οτι ρισκάρω τη ζωη του παιδιού μου..αποφάσισα να πάρω και τη γνωμη άλλου παιδάτρου και μετα να αποφασίσω.

τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε;

Αν δεν μπορούν να διαγνώσουν τη ΓΟΠ χωρίς να ταλαιπωρήσουν το παιδί με ένα 24ωρο εισαγωγής στο νοσοκομείο, ας μείνει αδιάγνωστη.

Γιατί δεν μπορούν να κάνουν υπέρηχο;

 

Η ζωή του παιδιού σου σίγουρα δεν κινδυνεύει και αν άφησε η παιδίατρος να εννοηθεί κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να την αλλάξεις επειγόντως γιατί μυρίζει κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι!!Για ποιο λογο να ταλαιπωρηθει το παιδι με ενα σωληνακι απο τον οισοφαγο του για ενα 24ωρο?Για να διαγνωστει ΓΟΠ??Και αν διαγνωστει τι θα σου πουν μετα???

Συνηθως η εξεταση αυτη προτεινεται μονο αν υπαρχει σοβαρο θεμα προσληψης βαρους και φοβουνται για στενωση πυλωρου.Εσεις δεν εχετε τετοιο θεμα!

Παντως και το επαντορεν οσο μπορειτε να το αποφευγετε.Το λεω γιατι το εδωσα σχεδον 6 μηνες στο παιδι μου...Τωρα με αυτα που ξερω αν χρειαζεται ανακουφιση απο τον πονο θα δοκιμαζα ομοιοπαθητικη.

Εξαλλου το σιροπι μονο για την αντιμετωπιση του πονου χρησιμευει ως αντιοξινο.Οι γουλιες δεν επηρεαζονται.

 

Ο συριγμος παντως ειναι ενα απο τα συνηθη συμπτωματα της ΓΟΠ.Και μηπως σου ειπαν οισοφαγητιδα?Ερεθιζεται ο οισοφαγος απο το γαλα που ανεβαινει απο το στομαχι γιατι ειναι οξινο.Καλη διατροφη και προσοχη στη σταση ειναι τα βασικα παντως!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia τη γιατρο την ειδα εννοειται για τελευταια φορα...και να σκεφτεις οτι υπέρηχο καναμε πριν 3 μηνες στο ιδιο νοσοκομειο και διαγνωσαν γοπ...τωρα ξαφνικα ο υπερηχος δεν ειναι αξιόπιστη εξέταση (μαλλον τα μπονους μειωθήκαν)....

παντως τελικά πήρα και δευτερη γνώμη...μου ειπε ούτε πεχαμέτρηση ουτε επαντορεν...να ξεκινησουμε απλως τις στερεες...αυτο θα ακολουθήσω...

Link to comment
Share on other sites

αλλεργια ισως εχει στο αγελαδινο γάλα..στα άλλα δε νομιζω..

εγω θα της ξεκινησω στερες το Σάββατο..θα ειναι σχεδον 6(κλεισμένα)..δε νομιζω οτι ειναι νωρις...εσυ σε ποια ηλικία ξεκινησες στερεες στα παιδιά σου?

Link to comment
Share on other sites

Με τις στερεες τροφες το πρωτο διαστημα η γοπ χειροτερευει ακομα πιο πολυ γιαυτο μην απογοητευτεις βλεποντας το. Χρειαζονται καποιες εβδομαδες για να ηρεμησει η κατασταση καθως το παιδι συνηθιζει τις στερεες τροφες. Το epadoren βοηθαει στον πονο αλλα δεν εξαφανιζει την γοπ. Εμεις ειχαμε φτασει στο σημειο να βγαζει ολο το γαλα σε καθε γευμα και να αρνειται το γαλα απο τον πονο που ειχε και γιαυτο πηραμε τελικα το EPADOREN για ενα μηνα, ηρεμησε καπως η κατασταση και μετα το κοψαμε και αρχισε τις στερεες.

 

Απο 7μηνων και περα ειδαμε τεραστια βελτιωση και στο χρονο πανω που περπατησε τελειωσε η γοπ.

Link to comment
Share on other sites

Με τις στερεες τροφες το πρωτο διαστημα η γοπ χειροτερευει ακομα πιο πολυ γιαυτο μην απογοητευτεις βλεποντας το. Χρειαζονται καποιες εβδομαδες για να ηρεμησει η κατασταση καθως το παιδι συνηθιζει τις στερεες τροφες. Το epadoren βοηθαει στον πονο αλλα δεν εξαφανιζει την γοπ. Εμεις ειχαμε φτασει στο σημειο να βγαζει ολο το γαλα σε καθε γευμα και να αρνειται το γαλα απο τον πονο που ειχε και γιαυτο πηραμε τελικα το EPADOREN για ενα μηνα, ηρεμησε καπως η κατασταση και μετα το κοψαμε και αρχισε τις στερεες.

 

Απο 7μηνων και περα ειδαμε τεραστια βελτιωση και στο χρονο πανω που περπατησε τελειωσε η γοπ.

makari να εξαφανιστει και η δικη μας...γιατι εδω και εναμησι μηνα γουλιες δε βλέπαμε αλλα παλλινδρομηση γινοτανε....ευχαριστώ για την πληροφορία...θεωρούσα οτι με τις στερεες δεν παλλινδρομουν καθόλου...ειμαι πιο προετοιμασμενη τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησαμε 6 κλεισμενα κι εμεις, και στην αρχη οντως χειροτερεψε πολυ.

Προσεξε να εισαγεις σιγα σιγα τα τροφιμα για να βλεπεις αντιδρασεις .

Θυμαμαι οτι προσπαθουσα να κανω τη λαχανοσουπα του οσο πιο πηχτη μπορουσα.Εβαζα λιγο παραπανω γλυκοπατατα.

 

Αλλα η ΓΟΠ σημαινει ανωριμο πεπτικο, που σημαινει οτι η ιδανικη τροφη ειναι το μητρικο.Ψαξε να δεις σημαδια κατα ποσο το μωρο σου ειναι ετοιμο για στερεες.Εγω ξεκινησα 6 κλεισμενα με αυτα που ηξερα τοτε, αλλα τωρα ισως θα δοκιμαζα να παρατεινω τον αποκλειστικο θηλασμο.

 

Καλη επιτυχια παντως,να πανε ολα καλα!!

Να θυμασαι οτι οντως καποια στιγμη εξαφανιζεται η ΓΟΠ!!Και τοτε ολα θα ειναι διαφορετικα!!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα. Εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα 5,5 μηνες τωρα αλλα οι γουλιες δεν λενε να σταματησουν. Σε καθε γευμα κανει πολυ μεγαλες γουλιες αλλα στις καμπυλες ειναι στην 75 στο βαρος. Τον πρωτο μηνα πηρε λιγο (750γρ) και απο τοτε παιρνει 1 με 1200 κιλα τον μηνα. Οι γουλιες ομως με προβληματιζουν. Ο γιατρος μου ειναι υπερ του θηλασμου (ειναι φαρμακο το μητρικο ισχυριζεται) και μου εδωσε μονο το epadoren για 2 μηνες. Αρχισαμε και νωρις τις στερες τροφες λογο της παλινδρομησης. Μολις μπηκε στον 5ο αρχισε κρεμα ριζαλευρο βανιλια και μολις μπηκε στον 6 φρουτοκρεμα. Εκεινο που με προβληματιζει ειναι οτι κανει γουλιες ακομα και με στερεες τροφες και οτι δεν εχουμε κανει υπερηχο για την παλινδρομηση. Ο γιατρος μου λεει ότι εφόσον παιρνει πολυ βάρος δεν υπαρχει λογος να το ταλαιπωρουμε με εξετασεις. Πρεπει λετε να παμε για υπερηχο? Μηπως κανει γουλιες απο το υπερβολικο φαι (τρωει γυρω στα 240γρ γαλα συμφωνα με ζυγισεις πριν και μετα τον θηλασμο)? Θα του περασει καποια στιγμη αυτο?

σ.σ. ειχα κοψει και τα γαλακτομικα και ξηρους καρπους να δουμε αν ειναι πουθενα αλλεργικος αλλα ευτυχως δεν ηταν αυτο το προβλημα.

Μπορει καποιος (αγλαια) να μου πει καποια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα 5,5 μηνες τωρα αλλα οι γουλιες δεν λενε να σταματησουν. Σε καθε γευμα κανει πολυ μεγαλες γουλιες αλλα στις καμπυλες ειναι στην 75 στο βαρος. Τον πρωτο μηνα πηρε λιγο (750γρ) και απο τοτε παιρνει 1 με 1200 κιλα τον μηνα. Οι γουλιες ομως με προβληματιζουν. Ο γιατρος μου ειναι υπερ του θηλασμου (ειναι φαρμακο το μητρικο ισχυριζεται) και μου εδωσε μονο το epadoren για 2 μηνες. Αρχισαμε και νωρις τις στερες τροφες λογο της παλινδρομησης. Μολις μπηκε στον 5ο αρχισε κρεμα ριζαλευρο βανιλια και μολις μπηκε στον 6 φρουτοκρεμα. Εκεινο που με προβληματιζει ειναι οτι κανει γουλιες ακομα και με στερεες τροφες και οτι δεν εχουμε κανει υπερηχο για την παλινδρομηση. Ο γιατρος μου λεει ότι εφόσον παιρνει πολυ βάρος δεν υπαρχει λογος να το ταλαιπωρουμε με εξετασεις. Πρεπει λετε να παμε για υπερηχο? Μηπως κανει γουλιες απο το υπερβολικο φαι (τρωει γυρω στα 240γρ γαλα συμφωνα με ζυγισεις πριν και μετα τον θηλασμο)? Θα του περασει καποια στιγμη αυτο?

σ.σ. ειχα κοψει και τα γαλακτομικα και ξηρους καρπους να δουμε αν ειναι πουθενα αλλεργικος αλλα ευτυχως δεν ηταν αυτο το προβλημα.

Μπορει καποιος (αγλαια) να μου πει καποια γνωμη?

 

Kαλησπερα Λια,

Εμεις οταν αντιμετώπίσαμε το ίδιο προβλημα με τις γουλιές ο παιδίατρος μας ελεγε πως δεν χρειάζεται να κανουμε υπέρηχο γιατί απλά θα επιβεβαιώσουμε αυτο που ξέρουμε δηλ την παλλινδρόμηση. Βεβαια τότε ανησυχουσα τόσο πολύ κι εγω οπως κι εσύ φαντάζομαι που καθόμουν σε αναμενα κάρβουνα και παρα τις αντιρρησεις του τον καναμε τον υπερηχο όπου και όντως διαπιστώθηκε υψηλού βαθμού ΓΟΠ. Τωρα αν θα γύριζα τον χρονο πίσω δεν θα τον έκανα γιατί όντως δεν μου πρόσφερε τίποτα....Παντως αν το παιδί πάιρνει βάρος τοτε δεν χρειάζεται να ανησυχεις .

Η αλήθεια είναι πως στην παλλινδρομηση ισχυει το "λίγο και κάλό" δηλ μικρά και συχνά γευματα . Βεβαια το μητρικό ειναι ποιο ευπεπτο απο το ξενο οπότε δεν ξερω τι ισχύει ???? Το μονο σίγουρο ειναι πως θα περάσει , εμας μας πέρασε σε 2 μήνες περίπου και είμασταν απο τις δύσκολες περιπτωσεις (έπαθε οισοφαγίτιδα και δε επαιρνε καθολου βαρος..)

Καλη συνεχεια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ 2411Konmar. Εμεις το προβλημα αυτό το εχουμε από την αρχη μεχρι τωρα. Δηλ. 5,5 μηνες τωρα και εχω κουραστει. Η ποσοτητα που βγαζει ειναι τρομακτικη! Οντως κι ο παιδιατρος μου λεει οτι το μητρικο ειναι πιο ευπεπτο από το αλλο κι οτι αν του εδινα ξένο θα ηταν χειρότερα. Φανταζομαι οτι ετσι θα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...