Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Πάντως κορίτσια είναι ελαφρώς δυσκολούτσικη η αποχή από τα γαλακτοκομικά ειδικά τωρα στην αρχή.Μήπως να δοκίμαζα αυτή την περίοδο προϊόντα σόγιας(γάλα,τυρί κλπ);Δεν ξέρω κιόλας αν αντέχονται στη γεύση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sofie δεν ξερω αν το εχεις διαβασει το εχω γραψει πιο πανω, εγω εκοψα μονο το αγελαδινο και επιασε!! τρωω τυρια απο προβειο. επισης, μπορεις να πινεις κατσικισιο γαλα. Στο λεω γιατι τους ειχα πρηξει εδω, δεν μπορω χωρις γαλα!!! :-)

Το δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπαινουμε πια στις στερεες, μεχρι να γινει 9 μηνων θα τη θηλαζω και θα της δινω βιολογικο ρυζαλευρο με νερο και φρουτοκρεμες, στην αρχη, μετα χορτοσουπες-το μοσχαρι δεν το ανεχεται μαλλον θα δω μεχρι τοτε.

 

Θελω ομως να αποθηλασω αρχιζοντας σε 2 μηνες απο τωρα, ωστε μεχρι Ιουνιο να πινει πλεον ξενο γαλα-θα ειμαστε τοτε με το καλο 10 μηνων. Δεν εχω διαβασει ακομα πως γινεται αλλα υπαρχουν τα σχετικα θεματα.

 

Ποια γαλατα πινουν τα παιδια που εχουν ΓΟΠ -εφοσον εχουν οπως η δικια μου ευαισθησια στο αγελαδινο??? Η' μηπως με τον καιρο θα φυγει αυτο? Ο αντρας μου, μου λεει να ξεκινησω απο τωρα κι εγω να τρωω πλεον προιοντα απο αγελαδινο γαλα, να συνηθιζει λεει σιγα σιγα γιατι διαβασε οτι οσο μεγαλωνει το μωρο θα υποχωρει η δυσανεξια της και οταν λεει φτασει 1 ετους, δεν θα εχει πλεον προβλημα. Ισχυει κατι τετοιο? Υπαρχει αντιστοιχο θεμα εδω γιατι δεν το βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

sofie δεν ξερω αν το εχεις διαβασει το εχω γραψει πιο πανω, εγω εκοψα μονο το αγελαδινο και επιασε!! τρωω τυρια απο προβειο. επισης, μπορεις να πινεις κατσικισιο γαλα. Στο λεω γιατι τους ειχα πρηξει εδω, δεν μπορω χωρις γαλα!!! :-)

Το δοκιμασες?

Ok,Λίζα θα το δοκιμάσω γιατί το πρωί έχω συνηθίσει να τρώω δημητριακά με γάλα και τώρα μου λείπουν!Γενικά και λίγο τυράκι με ψωμάκι να κόβουμε την πείνα μας είναι ότι πρέπει!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα, μετά από εννιά μέρες επαντορέν, είδαμε μια σχετική βελτίωση, αλλά υπάρχουν ακόμα φορές που δυσκολεύεται να φάει και αρνειται, κλαίει και γενικά έχει μειώσει πολύ την ποσότητα που τρώει και βέβαια δεν παίρνει βάρος. Μας έχει βοηθήσει πολύ η κ. Παναγιώτου η οποία είναι εξαιρετική ως γιατρός αλλά κυρίως ως άνθρωπος.

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε να της δίνουμε κρέμα και πραγματικά αγωνιώ να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός της και αν θα της αρέσει, μήπως τρώει λίγο περισσότερο. Ισχύει τελικά αυτό που λένε ότι με την έναρξη των στερεών τροφών, βελτιώνεται η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω.Νομίζω ότι φταίει το γάλα μου.Στην αρχή όταν ήρθαμε από την κλινική δεν της έφτανε το δικό μου γάλα, τουλάχιστον έτσι υπέθεσα γιατί έκλαιγε, και της έδωσα συμπλήρωμα με ξένο. Τώρα τη θηλάζω και μετά τρώει από το ξένο.Υπάρχουν φορές που θηλάζει κανονικά και άλλες πάλι που ενώ τρώει μετά κλαίει και ψάχνει.Πριν διαβάσω για το ΓΟΠ νόμιζα ότι κάτι έφαγα και δεν της άρεσε το γάλα μου και έτσι άρχισα να τα κόβω όλα σιγά σιγά, σαλάτες, φρούτα κι ότι θεωρούσα οτι θα την πείραζε.Τι να κάνω;Αν ρωτήσω τον παιδίατρο σίγουρα θα μου πει κόψε το θηλασμό.Επίσης ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά και να κόψω το ξένο.Αλλά αν κλαίει και δεν του φτάνει;

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά και να κόψω το ξένο.Αλλά αν κλαίει και δεν του φτάνει;

 

Διάβασε αυτό το τόπικ για τον επαναγαλακτισμό (τα 3 αρχικά ποστ)

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

 

και αν σε ενδιαφέρει να κάνεις επαναγαλακτισμό, γράψε εκεί τις απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Ok,Λίζα θα το δοκιμάσω γιατί το πρωί έχω συνηθίσει να τρώω δημητριακά με γάλα και τώρα μου λείπουν!Γενικά και λίγο τυράκι με ψωμάκι να κόβουμε την πείνα μας είναι ότι πρέπει!:lol:

 

Νομιζω οτι ειναι καλυτερο να απεχεις απο ολα και αν δεις οτι τα πραγματα ηρεμουν και φου φυσικα εχει περασει ενας μηνας αποχης τοτε δοκιμαζεις να προσθεσεις κατι στη διατροφη σου.Αν δεις οτι πειραζει το μωρο το σταματας ξανα.Ετσι γινεται σωστα η αποχη .Αν κοψεις τα μισα δεν θα ξερεις τι ειναι αυτο που την πειραζει.

 

Παντως κι εγω δυσκολευτηκα στην αρχη.Ομως ολα ειναι θεμα συνηθειας.Μετα απο λιγο καιρο δεν μου εκανε καθολου αισθηση.

Μπορεις με τα δημητριακα σου παραδειγμα να πιεις γαλα βρωμης που ειναι και πολυ νοστιμο.Εγω μετα την αποχη δεν πινα γαλα αγελαδινο πια.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα, μετά από εννιά μέρες επαντορέν, είδαμε μια σχετική βελτίωση, αλλά υπάρχουν ακόμα φορές που δυσκολεύεται να φάει και αρνειται, κλαίει και γενικά έχει μειώσει πολύ την ποσότητα που τρώει και βέβαια δεν παίρνει βάρος. Μας έχει βοηθήσει πολύ η κ. Παναγιώτου η οποία είναι εξαιρετική ως γιατρός αλλά κυρίως ως άνθρωπος.

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε να της δίνουμε κρέμα και πραγματικά αγωνιώ να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός της και αν θα της αρέσει, μήπως τρώει λίγο περισσότερο. Ισχύει τελικά αυτό που λένε ότι με την έναρξη των στερεών τροφών, βελτιώνεται η κατάσταση;

 

Το να μην παρει βαρος για λιγες μερες δεν ειναι απαραιτητα ανησυχητικο. Καποια στιγμη κανουν καποια κοιλια στην προσληψη βαρους.

Η κρεμα μπορει να χειροτερεψει τα πραγματα.Γιατι δεν δοκιμαζεις φρουτακι?

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή DIONI

Είδα ότι και εσύ είχες ένα μωρό με ΓΟΠ. Εμένα είναι 3 μηνών και ταλαιπωρείται τώρα πια κυρίως στον ημερήσιο ύπνο, οπότε της ανεβαίνοκατεβαίνουν γουλιές, πνίγεται και ξυπνάει στο μισάωρο.

Εδώ και ένα μήνα περίπου θηλάζει αποκλειστικά και 15 μέρες περίπου κάνω αυστηρή αποχή από όλα σχεδόν τα αλλεργιογόνα (γαλακτοκομικά, ψάρι αυγό, μοσχάρι κ.τ.λ.).

Κάνουμε αγωγή με επαντορέν εδώ και 15 μέρες και επιπλέον της δίνω και ομοιοπαθητικά.

Ευτυχώς βάρος βάζει και με το παραπάνω. Τώρα πια κλαίει σπάνια στο φαγητό και όταν ξυπνάει από τις γουλιές, που σημαίνει ότι πια δεν πονάει.

Ήθελα να σε ρωτήσω εσύ πότε είδες βελτίωση στη ΓΟΠ, μπας και πάρω λίγο θάρρος.

Μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω τον ημερήσιο ύπνο της, στη μια ώρα ας πούμε, μηπώς κοιμηθώ και εγώ λίγο κάποια στιγμή; Έχουμε κάνει ό,τι προτείνεται (κλίση στο κρεβάτι και όπου αλλού κοιμάται, κράτημα στα χέρια κ.τ.λ.)

Να σημειώσω ότι όταν την έχω στο σλινγκ μπορεί να κοιμηθεί και μιαμιση ώρα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή DIONI

Είδα ότι και εσύ είχες ένα μωρό με ΓΟΠ. Εμένα είναι 3 μηνών και ταλαιπωρείται τώρα πια κυρίως στον ημερήσιο ύπνο, οπότε της ανεβαίνοκατεβαίνουν γουλιές, πνίγεται και ξυπνάει στο μισάωρο.

Εδώ και ένα μήνα περίπου θηλάζει αποκλειστικά και 15 μέρες περίπου κάνω αυστηρή αποχή από όλα σχεδόν τα αλλεργιογόνα (γαλακτοκομικά, ψάρι αυγό, μοσχάρι κ.τ.λ.).

Κάνουμε αγωγή με επαντορέν εδώ και 15 μέρες και επιπλέον της δίνω και ομοιοπαθητικά.

Ευτυχώς βάρος βάζει και με το παραπάνω. Τώρα πια κλαίει σπάνια στο φαγητό και όταν ξυπνάει από τις γουλιές, που σημαίνει ότι πια δεν πονάει.

Ήθελα να σε ρωτήσω εσύ πότε είδες βελτίωση στη ΓΟΠ, μπας και πάρω λίγο θάρρος.

Μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω τον ημερήσιο ύπνο της, στη μια ώρα ας πούμε, μηπώς κοιμηθώ και εγώ λίγο κάποια στιγμή; Έχουμε κάνει ό,τι προτείνεται (κλίση στο κρεβάτι και όπου αλλού κοιμάται, κράτημα στα χέρια κ.τ.λ.)

Να σημειώσω ότι όταν την έχω στο σλινγκ μπορεί να κοιμηθεί και μιαμιση ώρα.

 

Υοtasam αυτο που περιγραφεις μου ειναι γνωριμο.Μια ωρα συνεχομενου υπνου κοιμηθηκε το μωρο μου αφου ειχε κλεισει 4 μηνων. Το σλινγκ που λες ειναι το καλυτερο.Αν μπορεις να το εχεις εκει οσο περισσοτερο μπορεις θα το βοηθας αρκετα, θα κοιμαται και θα ηρεμεις κι εσυ.Μονο προσεχε να μην διπλωνει η κοιλια του.

Κανε λιγο υπομονη με την αποχη σου.Θα δειξει αφου εχεις κλεισει 1 μηνα, κατι παραπανω.

Εμεις ηρεμησαμε στον 8ο με 9ο μηνα.Και ειχα γραψει και παραπανω οτι εγινε καπως αποτομα. Βεβαια ειχαμε καποια στιγμη μετα τον 4ο αρχισει να μην ποναμε.Μεσα στην ημερα τον εβαζα σε ενα ριλαξ που ηταν πολυ ρηχο και καθετο.Εκει κοιμηθηκε για πρωτη φορα μια ωρα συνεχομενα.Θυμαμαι το ειχα διπλα μου στον καναπε και κοιμομουν κι εγω οσο προλαβαινα.

Μια καλη ιδεα ειναι η βοηθεια καποιου.Εκεινο το γνωστο παρατα τα ολα και κοιμησου οσο κοιμαται το παιδι ειναι πολυ σημαντικο.Αν εχεις και καποιον να ερθει για λιγο και να μπορεσεις να κοιμηθεις θα σε βοηθουσε πολυ.

Φανταζομαι οτι καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και ειναι δυσκολο να προβλεψεις ποτε ξεπερνιεται η ΓΟΠ για το καθε μωρακι.Απο αυτα που γραφεις φαινεται οτι κανεις ο,τι μπορεις.Συνεχισε την προσπαθεια και σιγα σιγα θα δεις βελτιωση και καποια μερα δε θα αναγνωριζεις το παιδι σου.Θα σου φαινεται απιστευτο που κοιμαται ηρεμο .Το ξερω οτι δεν ειναι ευκολη η ελλειψη υπνου αλλα κουραγιο.Απο τη μια το ιδιο σου το σωμα συνηθιζει και προσαρμοζεται σε πιο δυσκολους ρυθμους και απο την αλλη τα πραγματα θα γινονται ολο και πιο ευκολα.

 

(μετα θα εχεις τα δοντια χαχα)

Ευθυμησε λιγακι και κανε αυτο που κανει και τους δυο σας να νιωθετε καλυτερα.Ντυθειτε ζεστα και κανετε βολτες με το σλινγκ.Βαλτε χαλαρωτικη μουσικη(mozzart ειναι ιδανικος για το μωρο). Ειναι σημαντικο να ειστε ηρεμοι και οι δυο. Ειναι σημαντικο να εισαι εσυ ηρεμη.Το παιδι το νιωθει αυτο και επηρεαζεται πολυ.Ειχα παρατηρησει μεγαλη διαφορα τις μερες που ημουν ηρεμη ακομα και στις γουλιες!!

Κουραγιο θα ερθουν καλυτερες μερες!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο την ηρεμούν η σκούπα, το σεσουάρ κτλ.

Σκέφτομαι να παραγγείλω το ειδικό μαξιλάρι με την κλίση των 30 μοιρών (AR pillow), γιατί τώρα δεν μπορώ να δώσω τόση κλίση στο μαξιλάρι της γιατί γλιστράει. Λες να βοηθήσει;

Και στο ριλάξ μάλλον πρέπει να βάλω άλλη μια πετσέτα να το κάνω ακόμη πιο ρηχό, αλλά φοβάμαι μη γλιστρήσει και απο εκεί.

Δυστυχώς ο καιρός δεν βοηθάει για βόλτες. Αν και στα Χανιά που είμαστε δεν κάνει πολικό ψύχος όπως βόρεια, όμως φοβάμαι μην κρυώσει και έτσι προς το παρόν είμαστε μέσα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μεγαλη διαφορα ειδαμε μετα τον 8 μηνα και μολις συνηθισε τις στερεες. Τον πρωτο καιρο με τις κρεμες και το φαγητο αντιδρουσε ασχημα και εβγαζε γουλιες αλλα μετα απο λιγο καιρο εστρωσε. Βεβαια ο υπνος του δεν εστρωσε ποτε κι ας εχει φτασει τωρα 9 και μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο την ηρεμούν η σκούπα, το σεσουάρ κτλ.

Σκέφτομαι να παραγγείλω το ειδικό μαξιλάρι με την κλίση των 30 μοιρών (AR pillow), γιατί τώρα δεν μπορώ να δώσω τόση κλίση στο μαξιλάρι της γιατί γλιστράει. Λες να βοηθήσει;

Και στο ριλάξ μάλλον πρέπει να βάλω άλλη μια πετσέτα να το κάνω ακόμη πιο ρηχό, αλλά φοβάμαι μη γλιστρήσει και απο εκεί.

Δυστυχώς ο καιρός δεν βοηθάει για βόλτες. Αν και στα Χανιά που είμαστε δεν κάνει πολικό ψύχος όπως βόρεια, όμως φοβάμαι μην κρυώσει και έτσι προς το παρόν είμαστε μέσα.

 

Ποιο μαξιλαρι εννοεις?

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μαξιλαρι εννοεις?

 

Αυτό που βάζεις στο κρεβάτι του μωρού. Είναι με 30 μοίρες κλίση και έχει ζωνούλες χαμηλά για να στερεώνεται το μωρό και να μην γλιστράει.

Αν βάλεις στο google AR pillow baby θα στο βγάλει.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο οτι μου λες κοιμαται τις νυχτες ηρεμα?Δηλαδη το μαξιλαρι το θελεις μονο για την ημερα?

Φοβαμαι μηπως ειναι μεγαλη πια για να το συνηθισει.

Εγω εχω αυτο

http://www.pollywogbaby.com/item--resqwedge--RESQ.html

 

Αν πατησεις πανω στην εικονα θα σου βγαλει και την ανασκελα σταση.Το ειχα παραγγειλει ισως πιο αργα απο οτι επρεπε και κατα λαθος πηγε στην Αυστραλια. Ε μεχρι να φτασει εδω ο μικρος μου κοιμοταν καλυτερα τις νυχτες και δεν τολμησα να διακινδυνευσω μια αλλαγη που μπορει να μας χαλαγε τον υπνο του.Οποτε ειναι καινουριο.Αν θελεις μπορω να στο στειλω να το δοκιμασεις.Το εχω φυλαξει και ειπα αχρειαστο να ειναι αλλα αν νομιζει οτι θα βοηθησει ειναι χαρα μου να στο στειλω, πραγματικα!

Τη νυχτα κοιμαται διπλα σου ή στην κουνια της?Αν κοιμαται στην κουνια κι εχεις βαλει μαξιλαρι γλιστραει το ξερω.Ειναι καλυτερα να ανασηκωσεις τα ποδια της κουνιας.Ετσι και να γλιστρησει πιο κατω εχει παντα κλιση.

 

Οσο για την ημερα ειχαμε αγορασει ενα ριλαξ που ηταν φανταστικο.Εκει κοιμηθηκε για πρωτη φορα πανω απο μια ωρα συνεχομενα.

http://www.pegperego.com/page.php?sid=2250d3bf93003af38a591484ba869380&pageid=IJVNL001&idp=0000000267&pg=01&cl=N

 

Αν δεις ειναι πολυ ρηχο,ρυθμιζεται σε 2-3 στασεις και φυσικα εχει ζωνη.Ειναι και πολυ ελαφρυ.Θυμαμαι το επαιρνα αν πηγαινα καπου επισκεψη στη μαμα/πεθερα μου και κοιμοταν εκει ο Αχιλλεας.

Αυτη ηταν απο τις καλυτερες αγορες μας.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου λες κοιμαται τις νυχτες ηρεμα?Δηλαδη το μαξιλαρι το θελεις μονο για την ημερα?

Φοβαμαι μηπως ειναι μεγαλη πια για να το συνηθισει.

Εγω εχω αυτο

http://www.pollywogbaby.com/item--resqwedge--RESQ.html

 

Αν πατησεις πανω στην εικονα θα σου βγαλει και την ανασκελα σταση.Το ειχα παραγγειλει ισως πιο αργα απο οτι επρεπε και κατα λαθος πηγε στην Αυστραλια. Ε μεχρι να φτασει εδω ο μικρος μου κοιμοταν καλυτερα τις νυχτες και δεν τολμησα να διακινδυνευσω μια αλλαγη που μπορει να μας χαλαγε τον υπνο του.Οποτε ειναι καινουριο.Αν θελεις μπορω να στο στειλω να το δοκιμασεις.Το εχω φυλαξει και ειπα αχρειαστο να ειναι αλλα αν νομιζει οτι θα βοηθησει ειναι χαρα μου να στο στειλω, πραγματικα!

Τη νυχτα κοιμαται διπλα σου ή στην κουνια της?Αν κοιμαται στην κουνια κι εχεις βαλει μαξιλαρι γλιστραει το ξερω.Ειναι καλυτερα να ανασηκωσεις τα ποδια της κουνιας.Ετσι και να γλιστρησει πιο κατω εχει παντα κλιση.

 

Οσο για την ημερα ειχαμε αγορασει ενα ριλαξ που ηταν φανταστικο.Εκει κοιμηθηκε για πρωτη φορα πανω απο μια ωρα συνεχομενα.

http://www.pegperego.com/page.php?sid=2250d3bf93003af38a591484ba869380&pageid=IJVNL001&idp=0000000267&pg=01&cl=N

 

Αν δεις ειναι πολυ ρηχο,ρυθμιζεται σε 2-3 στασεις και φυσικα εχει ζωνη.Ειναι και πολυ ελαφρυ.Θυμαμαι το επαιρνα αν πηγαινα καπου επισκεψη στη μαμα/πεθερα μου και κοιμοταν εκει ο Αχιλλεας.

Αυτη ηταν απο τις καλυτερες αγορες μας.

 

Για τη μέρα μιλάω. Ευτυχώς τη νύχτα κοιμάται καλά. Κάτι που δεν καταλαβαίνω όμως. Γιατί ενώ και το βράδυ έχει ενοχλήσεις κοιμάται ενώ την ημέρα όχι. Ίσως είναι τόσο εξαντλημένη που δερν μπορεί να κάνει αλλιώς.

Όσο για το μαξιλάρι, ναι αυτό εννοούσα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν το καταλαβαινα αυτο.Δεν ειναι να πεις οτι εμενε και νηστικος πολλες ωρες οποτε θα ηρεμουσε το στομαχι του.Ισως ειχε να κανει με την ηρεμια και ακινησια της νυχτας.Παντως οπως και να εχει καλο ειναι να κοιμουνται οποτε ασε μην απορεις απλα απολαυσε το!!!

 

Αν θελεις σου στελνω το δικο μου μαξιλαρι.Μην αγοραζεις τωρα.Αλλα και παλι ισως το ριλαξ να ειναι καλυτερο για την ημερα.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν το καταλαβαινα αυτο.Δεν ειναι να πεις οτι εμενε και νηστικος πολλες ωρες οποτε θα ηρεμουσε το στομαχι του.Ισως ειχε να κανει με την ηρεμια και ακινησια της νυχτας.Παντως οπως και να εχει καλο ειναι να κοιμουνται οποτε ασε μην απορεις απλα απολαυσε το!!!

 

Αν θελεις σου στελνω το δικο μου μαξιλαρι.Μην αγοραζεις τωρα.Αλλα και παλι ισως το ριλαξ να ειναι καλυτερο για την ημερα.

 

Ο άντρας μου λέει να το αφήσουμε το μαξιλάρι. Προσπαθεί ο καημένος να είναι αισιόδοξος και να πιστεύει ότι τα συμπτώματα θα περάσουν σύντομα.

Εσένα κοιμάται τώρα κανονικά; Πόσο είναι τώρα; Τι λες έχω ελπίδες για κανένα μεσημεριανό δίωρο το καλοκαίρι που η μικρή μου θα είναι 7-8 μηνών;

Εχθές είχα τα μαύρα μου τα χάλια γιατί η μικρή πνίγηκε άσχημα σε ένα μισάωρο ύπνο. Είχε γίνει μπλε. Στο τσακ την πρόλαβα. Από εχθές όταν κοιμάται είμαι συνέχεια δίπλα της και την παρακολουθώ. Έβαλα πάλι τα κλάματα. Είναι τρομερό να τα βλέπεις να υποφέρουν και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

Επιπλέον, με το να μην μπορεί να κοιμηθεί πολύ θηλάζει κάθε μισή ώρα. Εσένα το έκανε αυτό; Τη νύχτα ευτυχώς μπορεί να χτυπήσει και τετράωρο.

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι τον άλλο μήνα θα γυρίσω στη δουλειά και θα πρέπει να την αφήσω σε άλλον. Πώς θα την ταίζει κάθε μισή ώρα με το μπουκάλι; Εσύ αντιμετώπισες κάτι τέτοιο;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Yotasam υπομονη και κουραγιο!!!Τι αλλο να πω??Ξερω οτι ακουγεται πολυ εκνευριστικο να σου λενε να κανεις υπομονη αλλα πραγματικα θα ερθουν καλυτερες μερες!!Πιστεψε το αυτο και προσπαθησε να εισαι ηρεμη οσο μπορεις.Δεν ειναι ευκολο το ξερω αλλα βοηθαει κι εσενα και το μωρο οταν εισαι ηρεμη.

Κι εγω εκλαιγα που τον εβλεπα να υποφερει και να μην μπορει να ηρεμησει.Και καποιες φορες νομιζα οτι δε θα αντεξω αλλο την ελλειψη υπνου και την κουραση.Αλλα τωρα που ολα αυτα εχουν περασει μου φαινεται οτι ηταν ενα μικρο διαστημα που περασαμε δυσκολα.Ειναι μια αναμνηση πια.Ναι ηταν πολυ πολυ δυσκολα αλλα το περασαμε.Κι εσεις θα το περασετε αυτο και θα βλεπεις το μωρο σου να σου κανει καινουρια πραγματα καθε μερα και θα νιωθεις τοσο ευτυχισμενη.Παιρνουμε δυναμη απο αυτα.Ειδικα οσο μεγαλωνουν και υπαρχει μεγαλυτερη αλλελεπιδραση.Μην το βαζεις κατω...Συνεχισε να εισαι εκει διπλα του οπως εισαι και θα δεις οτι θα αποζημιωθεις με το παραπανω!!!

Λογικα ναι θα ειστε καλυτερα το καλοκαιρι ή και νωριτερα!Ισως και να ειστε εντελως καλα!Ειναι πολυ καλο που ο αντρας σου σκεφτεται θετικα ,ακολουθησε τον!!

Εμεις ηρεμησαμε καπου αναμεσα 7ο και 8ο. Τωρα ειμαστε 19 μηνων και ειναι σαν να μην εγινε τιποτε. Ειδα μεγαλη διαφορα οταν εκοψα το φαρμακο και διεκοψα και τους εμβολιασμους.Οι στερεες μπορει στην αρχη να δειξουν οτι χειροτερευουν λιγο τα πραγματα αλλα βοηθανε στην πορεια.Ας πουμε εγω εβαλα λιγο περισσοτερη πατατα στο μεσημεριανο του για να γινει πιο πηχτο.Και αυτο ακομα βοηθησε.

 

Οταν θα αρχισεις να δουλευεις ποσο θα ειναι το παιδι?Θα εχει αρχισει στερεες?Αν ναι θα τρωει τις στερεες οσο λειπεις και θα θηλαζει μολις γυρνας.Μπορεις να κανονιζεις να το θηλαζεις αμεσως πριν φυγεις και αμεσως μολις γυριζεις.Αλλα και αν ακομα χρειαζεται γαλα μπορεις να εχεις γαλα αντλημενο σε μεριδακια για να μην πηγαινει χαμενο.Γι'αυτο το θεμα θα σε συμβουλευσουν καλυτερα αλλες μανουλες, εγω δεν δουλευω ακομα και δε χρειαστηκε να λειψω για πολλη ωρα ποτε.

Επισης επειδη τα μωρα καμια φορα θελουν να θηλαζουν επειδη βαριουνται οι βολτες τα κανουν να ξεχνιουνται !

Σε καθε περιπτωση παντως προσαρμοζονται.Μην ανησυχεις θα τους βρειτε τους ρυθμους σας.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Yotasam υπομονη και κουραγιο!!!Τι αλλο να πω??Ξερω οτι ακουγεται πολυ εκνευριστικο να σου λενε να κανεις υπομονη αλλα πραγματικα θα ερθουν καλυτερες μερες!!Πιστεψε το αυτο και προσπαθησε να εισαι ηρεμη οσο μπορεις.Δεν ειναι ευκολο το ξερω αλλα βοηθαει κι εσενα και το μωρο οταν εισαι ηρεμη.

Κι εγω εκλαιγα που τον εβλεπα να υποφερει και να μην μπορει να ηρεμησει.Και καποιες φορες νομιζα οτι δε θα αντεξω αλλο την ελλειψη υπνου και την κουραση.Αλλα τωρα που ολα αυτα εχουν περασει μου φαινεται οτι ηταν ενα μικρο διαστημα που περασαμε δυσκολα.Ειναι μια αναμνηση πια.Ναι ηταν πολυ πολυ δυσκολα αλλα το περασαμε.Κι εσεις θα το περασετε αυτο και θα βλεπεις το μωρο σου να σου κανει καινουρια πραγματα καθε μερα και θα νιωθεις τοσο ευτυχισμενη.Παιρνουμε δυναμη απο αυτα.Ειδικα οσο μεγαλωνουν και υπαρχει μεγαλυτερη αλλελεπιδραση.Μην το βαζεις κατω...Συνεχισε να εισαι εκει διπλα του οπως εισαι και θα δεις οτι θα αποζημιωθεις με το παραπανω!!!

Λογικα ναι θα ειστε καλυτερα το καλοκαιρι ή και νωριτερα!Ισως και να ειστε εντελως καλα!Ειναι πολυ καλο που ο αντρας σου σκεφτεται θετικα ,ακολουθησε τον!!

Εμεις ηρεμησαμε καπου αναμεσα 7ο και 8ο. Τωρα ειμαστε 19 μηνων και ειναι σαν να μην εγινε τιποτε. Ειδα μεγαλη διαφορα οταν εκοψα το φαρμακο και διεκοψα και τους εμβολιασμους.Οι στερεες μπορει στην αρχη να δειξουν οτι χειροτερευουν λιγο τα πραγματα αλλα βοηθανε στην πορεια.Ας πουμε εγω εβαλα λιγο περισσοτερη πατατα στο μεσημεριανο του για να γινει πιο πηχτο.Και αυτο ακομα βοηθησε.

 

Οταν θα αρχισεις να δουλευεις ποσο θα ειναι το παιδι?Θα εχει αρχισει στερεες?Αν ναι θα τρωει τις στερεες οσο λειπεις και θα θηλαζει μολις γυρνας.Μπορεις να κανονιζεις να το θηλαζεις αμεσως πριν φυγεις και αμεσως μολις γυριζεις.Αλλα και αν ακομα χρειαζεται γαλα μπορεις να εχεις γαλα αντλημενο σε μεριδακια για να μην πηγαινει χαμενο.Γι'αυτο το θεμα θα σε συμβουλευσουν καλυτερα αλλες μανουλες, εγω δεν δουλευω ακομα και δε χρειαστηκε να λειψω για πολλη ωρα ποτε.

Επισης επειδη τα μωρα καμια φορα θελουν να θηλαζουν επειδη βαριουνται οι βολτες τα κανουν να ξεχνιουνται !

Σε καθε περιπτωση παντως προσαρμοζονται.Μην ανησυχεις θα τους βρειτε τους ρυθμους σας.

Σκέφτομαι και εγώ να καθυστερήσω τα εμβόλια μέχρι να γίνει καλύτερα γιατί έκανε το πρώτο και την αποσυντόνισε τελείως. Μάλλον θα κάνουμε μόνο του πνευμονιόκοκου λόγω του φόβου για τις ιώσεις της εποχής. Εσείς πότε τα διακόψατε;

Όταν λες ότι σταματήσατε το φάρμακο, ποιο εννοείς και πότε; Αν παίρνατε το επαντορεν δεν υπάρχει κίνδυνος να επανέλθει η οισοφαγίτιδα και ο πόνος εφόσον οι γουλιές συνεχίζονται;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξερω παιδακια που ενω ειχαν κανει το εμβολιο εκαναν πνευμονια..

Εμεις πηραμε το φαρμακο περιπου 6 μηνες. Πιστευω οτι το πηραμε πολυ καιρο.Φοβομουν κι εγω οτι αν το εκοβα θα αρχιζε παλι να ποναει αλλα τωρα που το σκεφτομαι επρεπε να ειχα δοκιμασει νωριτερα πως θα παει χωρις φαρμακο.

Τα εμβολια τα διακοψαμε στον 6ο μηνα.Δυστυχως καναμε αρκετα με την τοτε παιδιατρο μας.Δεν ημουν ενημερωμενη δυστυχως με το θεμα των εμβολιων.

Απο τοτε δεν καναμε αλλο.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερω παιδακια που ενω ειχαν κανει το εμβολιο εκαναν πνευμονια..

Εμεις πηραμε το φαρμακο περιπου 6 μηνες. Πιστευω οτι το πηραμε πολυ καιρο.Φοβομουν κι εγω οτι αν το εκοβα θα αρχιζε παλι να ποναει αλλα τωρα που το σκεφτομαι επρεπε να ειχα δοκιμασει νωριτερα πως θα παει χωρις φαρμακο.

Τα εμβολια τα διακοψαμε στον 6ο μηνα.Δυστυχως καναμε αρκετα με την τοτε παιδιατρο μας.Δεν ημουν ενημερωμενη δυστυχως με το θεμα των εμβολιων.

Απο τοτε δεν καναμε αλλο.

 

Το σταματήσατε πολύ αργά. Μήπως τότε δεν είχε ήδη τις γουλιές και τους εμετούς και άρα η βελτίωση δεν οφείλεται στο ότι κόψατε φάρμακο και εμβόλια αλλά στο ότι έτσι και αλλιώς άρχισε το παιδί να γίνεται καλύτερα;

Όσο για τα εμβόλια είμαι σίγουρη ότι αποδιοργανώνουν και έχω την εντύπωση ότι δεν σημαίνει πως όταν τα κάνεις δεν περνάς την ασθένεια αλλά την περνάς πιο ελαφριά και χωρίς επιπλοκές. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειναι μια αλλη συζητηση τα εμβολια και μαλιστα μεγαλη..

Οχι οι γουλιες δεν ειχαν σταματησει απο πριν.Εγινε ενα μηνα μετα τη διακοπη του φαρμακου και των εμβολιων.Αυτο που μας εκανε τρομερη εντυπωση ειναι οτι κοπηκαν σπαθι!!Ακομα και η επομενη παιδιατρος ειναι πεπεισμενη οτι ο οργανισμος του ειχε καταπονηθει και το φαρμακο καθως και τα εμβολια ηταν εξτρα επιθεσεις.Μολις σταματησαν αυτα ο οργανισμος του φαινεται οτι αρχισε να ανταποκρινεται .Η ιδια εφριξε μαλιστα που το παιδι ειχε εμβολιαστει αφου ειχε τετοιο θεμα να αντιμετωπισει.

Οσο για το επαντορεν ναι βοηθαει στην αρχη αλλα θελει προσοχη στη χρηση.Θυμασαι τα λογια της Ρωμα που ειχα χρησιμοποιησει παραπανω.

 

Επισης ηθελα να σου πω οσον αφορα τις γκρινιες κλπ να εριχνες μια ματια στα αλματα.Εγω που τα κοιτουσα ειδα ποσο ταιριαζαν στο timing και με βοηθουσε πολυ να ξερω οτι αυτο ειναι για καποιο λογο και θα περασει..

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28430&highlight=%C1%EB%EC%E1%F4%E1+%E1%ED%E1%F0%F4%F5%EE%E7%F2&page=12

 

Αρχισε να μετρας εβδομαδες!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...