Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

On 13/4/2020 at 4:26 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

 

 

Δεν ειναι καλό να κάνουμε παζάρι την εκπαίδευση των παιδιών μας όταν είμαστε ευχαριστημένοι. Πληρώνουμε τα δίδακτρα αν δεν έχουμε οικονομικό πρόβλημα αυτήν την εποχή. Αν δεν είμαστε ευχαριστημένοι , απλώς ξεγραφουμε το παιδί και το πάμε αλλού. Επίσης να σκέφτομαστε και τον κόπο του εκπαιδευτικού. Πολλοί ήταν άσχετοι μέχρι χθες με τη τηλεκπαιδευση και κατεβαλαν μεγάλο κόπο για να κάνουν όσα κάνουν. 

Μην ψάχνουμε να βρουμε ευκαιρία γιατί είναι.. βρώμικο και φαίνεται. Όπως επίσης και βρώμικοι επιχειρηματίες φαίνονται μεσα σε όλη αυτή τη κατάσταση. Βλέπουμε εκτιμουμε και δεν επηρρεαζομαστε από τη Σουλα, τη φίλη της Γιαννιως, τη μαμά του Κωστάκη. 

 

Ημεις, υμείς.. Κοκ. 

Και φυσικά...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Μένουμε σπιτι :D

 

 

 

Σαφως δεν κανουμε παζαρι με την εκπαιδευση των παιδιων μας γι αυτο και επιλεξαμε το ιδιωτικο σχολειο...ομως δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να πληρωσω για υπηρεσιες που δεν μας παρεχονται?εγω προπληρωσα για να κανουν τα παιδια μου δια ζωσης μαθημα..οχι διαδυκτιακο.επισης οι διδακτεες ωρες εχουν μειωθει και 70%.ειναι λοιπον παραλογο το σχολειο να ζηταει το 100% των διδακτρων.δε με αφορα τι κοστοι εχει...δλδ ενας επιχειρηματιας που εκλεισε η καφετερια του ζηταει απο τους πελατες του να του καλυψουν το ενοικιο του και τους μισθους των υπαλληλων τους?να πληρωσουμε διδακτρα αλλα κατ αναλογια των παρεχομενων υπηρεσιων.

Αν δεν τους συμφερει οικονομικα να παρεχουν υπηρεσιες εξ αποστασεως ας μην το κανουν..οσο για την προοδο των παιδιων μας εκει βασιζονται τα ιδιωτικα σχολεια και εκβιαζουν ουσιαστικα καταστασεις..δεν παιζεις με τη προοδο του παιδιου σου οποτε τι θα κανεις?η λογικη των περισσοτερων ιδιωτικων σχολειων ειναι take it or leave it...οπως και στις περισσοτερες επιχειρησεις.

Εφοσον λοιπον το ιδιωτικο σχολειο ειναι επιχειρηση θα πρεπει να πληρωνεται βαση των υπηρεσιων που καταληγουν στον πελατη...

Θα γινουν παρα πολλες αγωγες δυστυχως γιατι και το φεκ δεν ειναι ξεκαθαρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως θα διαπραγματευτειτε τα διδακτρα για την επομενη χρονια, δεδομενου του οτι μπορει να υπαρξει και δευτερο κυμα πανδημίας?

Εμεις ας πουμε προπληρωναμε ολο το ποσο για μεγαλυτερη εκπτωση... φετος δεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θέμα.... επισης αν γνωριζατε εξ αρχής οτι θα υπαρξει και δευτερο κυμα, θα τα στέλνατε σε ιδιωτικο?

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2020 at 1:36 PM, Evi Ts. said:

Θα γινουν παρα πλλες αγωγες δυστυχως γιατι και το φεκ δεν ειναι ξεκαθαρο..

καθόλου ξεκάθαρο δεν είναι , αντιθέτως, περιπλέκει περισσότερο τα πράγματα γιατί ουσιαστικά  αφήνει το θέμα να λυθεί  μεταξύ του σχολείου και των γονέών, χωρίς να βάζει κόκκινες γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, g1g1 είπε:

Πως θα διαπραγματευτειτε τα διδακτρα για την επομενη χρονια, δεδομενου του οτι μπορει να υπαρξει και δευτερο κυμα πανδημίας?

Εμεις ας πουμε προπληρωναμε ολο το ποσο για μεγαλυτερη εκπτωση... φετος δεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θέμα.... επισης αν γνωριζατε εξ αρχής οτι θα υπαρξει και δευτερο κυμα, θα τα στέλνατε σε ιδιωτικο?

 

Σε δημόσιο, προσωπικά, εν μέσω τέτοιας κρίσης δεν θα τα στείλω. Από εκεί και πέρα αυτό που θα διαπραγματευθώ και θα ζητήσω, σε περίπτωση δεύτερου κύματος, είναι ακόμα καλύτερη τηλεκπαίδευση και όχι μείωση διδάκτρων. Καλώς ή κακώς, έτσι όπως έχει έρθει το πράγμα, με την συγκεκριμένη υπουργική απόφαση και σε περιπτώσεις σχολείων που απασχολούν εκπαιδευτικούς με διοριστήρια και όχι ωρομίσθιους, με μποκάκια κλπ, ούτε αναστολή συμβάσεων εργασίας μπορεί να γίνει, ούτε αναλογική μείωση διδάκτρων, τουλάχιστον για το βασικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, g1g1 είπε:

Πως θα διαπραγματευτειτε τα διδακτρα για την επομενη χρονια, δεδομενου του οτι μπορει να υπαρξει και δευτερο κυμα πανδημίας?

Εμεις ας πουμε προπληρωναμε ολο το ποσο για μεγαλυτερη εκπτωση... φετος δεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θέμα.... επισης αν γνωριζατε εξ αρχής οτι θα υπαρξει και δευτερο κυμα, θα τα στέλνατε σε ιδιωτικο?

Δεν τιθεται θεμα να διαπραγματευτουμε τα διδακτρα της επομενης χρονιας μονο...καταρχην τιθεται θεμα των υπηρεσιων που λαμβανουμε εν μεσω κορονοιου..οταν υπαρχουν δωρεαν πλατφορμες που κανουν χρηση τα ιδιωτικα σχολεια προκειμενου να γινει η τηλεκπαιδευση για ποιο λογο ισχυριζονται οτι απαιτειται μεγαλυτερο κοστος?ακομα κι αν δεν ειναι δωρεαν η πλατφορμα το κοστος δεν ειναι πανω απο 100 ευρω το μηνα ανα ταξη....

Για την επομενη χρονια θα δουμε τι θα γινει..πρεπει να βγει ενα σωστο πλαισιο απο τη κυβερνηση...ο νομος που ψηφιστηκε δεν ειναι ξεκαθαρος ..καλουμαστε παλι εμεις να πληρωσουμε τα σπασμενα γι αυτο και επιμενω οτι θα γινουν αγωγες..κι ας αποφασισει το δικαστηριο ποιος εχει δικιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Σε δημόσιο, προσωπικά, εν μέσω τέτοιας κρίσης δεν θα τα στείλω. Από εκεί και πέρα αυτό που θα διαπραγματευθώ και θα ζητήσω, σε περίπτωση δεύτερου κύματος, είναι ακόμα καλύτερη τηλεκπαίδευση και όχι μείωση διδάκτρων. Καλώς ή κακώς, έτσι όπως έχει έρθει το πράγμα, με την συγκεκριμένη υπουργική απόφαση και σε περιπτώσεις σχολείων που απασχολούν εκπαιδευτικούς με διοριστήρια και όχι ωρομίσθιους, με μποκάκια κλπ, ούτε αναστολή συμβάσεων εργασίας μπορεί να γίνει, ούτε αναλογική μείωση διδάκτρων, τουλάχιστον για το βασικό πρόγραμμα.

Συμφωνω..καλυτερη τηλεκπαιδευση...πως το κανεις αυτο οταν το σχολειο σου λεει ..μεχρι εδω ειμαστε?γιατι τα δικα μου παιδια απο 11 μαρτιου εως 30 μαρτιου δεν εκαναν καθολου μαθημα..μεσα στον απριλιο εκαναν 5 ωρες εβδομαδιαιως και τωρα πια..τον μαιο κανουν 12 ωρες εβδομαδιαιως...χρησιμοποιοντας μια πλατφορμα που κοστιζει 100 ευρω το μηνα ανα host ανα ταξη δλδ....

Και οταν ζητησα αυξηση των διδακτεων ωρων δεν ελαβα καν απαντηση απο το σχολειο..

Δεν θα πρεπει λοιπον να μου επιστραφουν χρηματα δεδομενου οτι τα εχω προπληρωσει και χωρις καμια επιπλεον εκπτωση?οι διδακτεες ωρες εχουν μειωθει κατα 70%.ποιος πελατης δεν θα αντιδρουσε?

Πολλοι γονεις δεν θ αντιδρασουν γιατι δεν θελουν τα παιδια τους ν αλλαξουν σχολικο περιβαλλον...πανω σ αυτο ομως στηριζονται πολλα ιδιωτικα σχολεια και γι αυτο δεν κανουν μειωσεις διδακτρων...

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Evi Ts. είπε:

Συμφωνω..καλυτερη τηλεκπαιδευση...πως το κανεις αυτο οταν το σχολειο σου λεει ..μεχρι εδω ειμαστε?γιατι τα δικα μου παιδια απο 11 μαρτιου εως 30 μαρτιου δεν εκαναν καθολου μαθημα..μεσα στον απριλιο εκαναν 5 ωρες εβδομαδιαιως και τωρα πια..τον μαιο κανουν 12 ωρες εβδομαδιαιως...χρησιμοποιοντας μια πλατφορμα που κοστιζει 100 ευρω το μηνα ανα host ανα ταξη δλδ....

Και οταν ζητησα αυξηση των διδακτεων ωρων δεν ελαβα καν απαντηση απο το σχολειο..

Δεν θα πρεπει λοιπον να μου επιστραφουν χρηματα δεδομενου οτι τα εχω προπληρωσει και χωρις καμια επιπλεον εκπτωση?οι διδακτεες ωρες εχουν μειωθει κατα 70%.ποιος πελατης δεν θα αντιδρουσε?

Πολλοι γονεις δεν θ αντιδρασουν γιατι δεν θελουν τα παιδια τους ν αλλαξουν σχολικο περιβαλλον...πανω σ αυτο ομως στηριζονται πολλα ιδιωτικα σχολεια και γι αυτο δεν κανουν μειωσεις διδακτρων...

 

 

To έχω ψάξει αρκετά το θέμα αυτή την εποχή, ανεξάρτητα από το ηθικό του πράγματος και το ύφος των περισσότερων σχολείων στην επικοινωνία με τους γονείς (εκεί χάσανε το παιχνίδι τα περισσότερα σχολεία και όχι στο πόσα ευρώ θα κόψουν), έχουν νομική κάλυψη να αφαιρέσουν μόνο την αναλογία σε σίτιση, σχολικό και απογευματινά προγράμματα και όχι την αναλογία των ωρών του βασικού προγράμματος που δεν γίνονται.

 

Η αλλαγή ιδιωτικού σχολείου είναι φυσικά πολύ δύσκολη. Ενόψει της επόμενης χρονιάς όπου είναι εξαιρετικά πιθανόν να υπάρξει ξανά το ίδιο θέμα, πρέπει οι γονείς να είμαστε σε ετοιμότητα να απαιτούμε από τα σχολεία διαρκώς βελτιώσεις στην τηλεκπαίδευση, είτε αυτό είναι αύξηση ωρών, είτε μείωση του αριθμού των συμμετεχόντων, είτε αύξηση του υλικού της ασύγχρονης (ο συνδυασμός σύγχρονης και ασύγχρονης είναι ο ιδανικός κατά την άποψή μου), είτε συνδυασμό όλων αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αντέχω άλλο πάντως. Ναι θα πληρωθώ θα μου πείτε ναι άλλοι δεν έχουν δουλειά θα μου πείτε ναι ναι ναι αλλά πραγματικά εγώ δεν αντέχω άλλο τρέχω ένα Σχολείο μέσα στην τρέλα όλα αντε να τελειώσουμε να εξαφανιστώ δύο μήνες ειλικρινά έχω σαλτάρει μας πεθάναν φέτος 

 

Κάνω τηλεκπαιδευση κατά κόρον έχω και νέες εγγραφές όλοι χαρούμενοι μόνο εγώ έχω σαλτάρει. Του χρόνου θα μαστε πιο έτοιμοι ναι. Αλλά φέτος μας τρέλαναν με όλα αυτά και γενικώς είναι δύσκολο κ για τα παιδιά όλο αυτό αντε να τα μαζεύεις πίσω από μια οθόνη 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

To έχω ψάξει αρκετά το θέμα αυτή την εποχή, ανεξάρτητα από το ηθικό του πράγματος και το ύφος των περισσότερων σχολείων στην επικοινωνία με τους γονείς (εκεί χάσανε το παιχνίδι τα περισσότερα σχολεία και όχι στο πόσα ευρώ θα κόψουν), έχουν νομική κάλυψη να αφαιρέσουν μόνο την αναλογία σε σίτιση, σχολικό και απογευματινά προγράμματα και όχι την αναλογία των ωρών του βασικού προγράμματος που δεν γίνονται.

 

Η αλλαγή ιδιωτικού σχολείου είναι φυσικά πολύ δύσκολη. Ενόψει της επόμενης χρονιάς όπου είναι εξαιρετικά πιθανόν να υπάρξει ξανά το ίδιο θέμα, πρέπει οι γονείς να είμαστε σε ετοιμότητα να απαιτούμε από τα σχολεία διαρκώς βελτιώσεις στην τηλεκπαίδευση, είτε αυτό είναι αύξηση ωρών, είτε μείωση του αριθμού των συμμετεχόντων, είτε αύξηση του υλικού της ασύγχρονης (ο συνδυασμός σύγχρονης και ασύγχρονης είναι ο ιδανικός κατά την άποψή μου), είτε συνδυασμό όλων αυτών.συμφβνωω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο συνδιασμο ναι συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτή τη στιγμή με τα παιδιά τα μικρά κλεισμένα μέσα δε γινεται. Όλο το δημοτικό μας το χουν μαντρωμενο μα τω θεώ τα λυπάμαι ειναι πολύ δύσκολο γι αυτά τα παιδιά. Όταν τα βλέπω στην οθόνη πισω, θυμώνω που είναι η χαρά μας λέω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περίμενα να περάσει λίγο καιρος για να γράψω τις εντυπώσεις μου. Δυστυχώς η σύγχρονη εξ αποστάσεως έγινε ανάγκη.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να είναι το ίδιο αποτελεσματική με την φυσική τάξη πέραν του ψυχολογικού .Τα θέματα με μικρόφωνα κάμερες κλπ λύθηκαν γρήγορα αλλά δεν είναι το ίδιο. 

Συν ότι επειδή πάρα πολλοί γονείς δε δουλεύουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες εκτίθενται στην συγχρονη σε ευρύ κοινό , ενώ καμία φορά που περνάω έξω από το δωμάτιο του παιδιού ακούω γονείς να υπαγορεύουν απαντήσεις σε ερωτήσεις δασκάλας.

Σε συνδυασμό με την ασύγχρονη προχώρα η ύλη αλλά όχι το ίδιο αποτελεσματικα συν ότι θέλει πολύ προσπάθεια από τους γονείς ιδιως οσοι εχουν ικρότερα παιδιά που έχουν και ιδιαίτερη ψυχολογία. 

 

Το θέμα των διδάκτρων είναι γρίφος. Τα έχω ακούσει όλα. Από το δεν πληρώνω ετσιθελικά, μέχρι το συμφηφιζω μόνος μου σχολικά και δραστηριότητες με τα δίδακτρα με αποτέλεσμα να γίνεται χαμός στα λογιστήριο των σχολείων. 

Προσωπικά σχολικό δεν έχω, δραστηριότητες εχω μπόλικες που τις εχω πληρωσει οπως ολοι και από το σχολείο που το συζήτησα μου είπαν ότι θα περιμένουν να δουν τι θα γίνει οριστικα φέτος και να τα συμφηφισουμε με τις επόμενες δραστηριότητες. Δεν θέλουν να συμφηφισουμε διδακτρα με δραστηριότητες.

Δεν μου ακούγεται παράλογο αρκεί να ισχύσει 

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2020 at 5:20 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Εγώ δεν αντέχω άλλο πάντως. Ναι θα πληρωθώ θα μου πείτε ναι άλλοι δεν έχουν δουλειά θα μου πείτε ναι ναι ναι αλλά πραγματικά εγώ δεν αντέχω άλλο τρέχω ένα Σχολείο μέσα στην τρέλα όλα αντε να τελειώσουμε να εξαφανιστώ δύο μήνες ειλικρινά έχω σαλτάρει μας πεθάναν φέτος 

 

Κάνω τηλεκπαιδευση κατά κόρον έχω και νέες εγγραφές όλοι χαρούμενοι μόνο εγώ έχω σαλτάρει. Του χρόνου θα μαστε πιο έτοιμοι ναι. Αλλά φέτος μας τρέλαναν με όλα αυτά και γενικώς είναι δύσκολο κ για τα παιδιά όλο αυτό αντε να τα μαζεύεις πίσω από μια οθόνη 

Καταλαβαινω το αγχος που προκαλει μια αλλαγη αλλα ας χαλαρωσουμε λιγακι....ολοι οσοι δουλευουν εχουν αγχος και τρεξιμο..ετσι ειναι η ζωη...δεν ειμαστε ολοι εισοδηματιες να καθομαστε σπιτια μας και να εισπρατουμε....

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2020 at 12:14 ΜΜ, Deena είπε:

 

To έχω ψάξει αρκετά το θέμα αυτή την εποχή, ανεξάρτητα από το ηθικό του πράγματος και το ύφος των περισσότερων σχολείων στην επικοινωνία με τους γονείς (εκεί χάσανε το παιχνίδι τα περισσότερα σχολεία και όχι στο πόσα ευρώ θα κόψουν), έχουν νομική κάλυψη να αφαιρέσουν μόνο την αναλογία σε σίτιση, σχολικό και απογευματινά προγράμματα και όχι την αναλογία των ωρών του βασικού προγράμματος που δεν γίνονται.

 

Η αλλαγή ιδιωτικού σχολείου είναι φυσικά πολύ δύσκολη. Ενόψει της επόμενης χρονιάς όπου είναι εξαιρετικά πιθανόν να υπάρξει ξανά το ίδιο θέμα, πρέπει οι γονείς να είμαστε σε ετοιμότητα να απαιτούμε από τα σχολεία διαρκώς βελτιώσεις στην τηλεκπαίδευση, είτε αυτό είναι αύξηση ωρών, είτε μείωση του αριθμού των συμμετεχόντων, είτε αύξηση του υλικού της ασύγχρονης (ο συνδυασμός σύγχρονης και ασύγχρονης είναι ο ιδανικός κατά την άποψή μου), είτε συνδυασμό όλων αυτών.

Σκέφτηκα να ρωτήσω εσένα που πιθανόν να ξέρεις. Πως μπορώ να βρω για μια φίλη το φεκ που αναφέρεται στα νηπιαγωγεία κ την πληρωμή τους στην περίοδο της καραντίνας? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σκέφτηκα να ρωτήσω εσένα που πιθανόν να ξέρεις. Πως μπορώ να βρω για μια φίλη το φεκ που αναφέρεται στα νηπιαγωγεία κ την πληρωμή τους στην περίοδο της καραντίνας? 

Εδώ μπορείς να βρεις το ΦΕΚ

 

https://www.esos.gr/arthra/66996/fek-gia-didaktra-kai-metra-stirixis-ergazomenon-kai-epiheiriseon-ergodoton-pasis-fyseos

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Τι γίνεται φέτος στα ιδιωτικά σχολεία όπου φοιτούν τα παιδιά σας; Εμείς ξεκινησανε με πρωινό πρόγραμμα αλλά ειδοποιηθήκαμε ότι θα αλλάξει σε απογευματινό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Τι γίνεται φέτος στα ιδιωτικά σχολεία όπου φοιτούν τα παιδιά σας; Εμείς ξεκινησανε με πρωινό πρόγραμμα αλλά ειδοποιηθήκαμε ότι θα αλλάξει σε απογευματινό.

Από ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο των παιδιών μου είναι ακόμα σε πρωινό πρόγραμμα.

 

Έχουν γίνει διάφορα σκηνικά με το θέμα από όσο έχω καταλάβει.

 

Σε μας άργησαν πολύ να στείλουν ενημέρωση για το πώς θα γίνει η τηλεκπαίδευση (το mail ήρθε απόγευμα Κυριακής και τα μαθήματα άρχισαν Δευτέρα) και όλοι θεωρήσαμε ότι αργούν γιατί ανέμεναν διευκρινίσεις από το Υπουργείο για το ωράριο, αργότερα το επιβεβαίωσε και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ότι όντως έτσι γινόταν μέσα στο Σ/Κ. Κατ' αποτέλεσμα όταν ήρθε το mail με πρωινό πρόγραμμα από Δευτέρα 16/11, θεωρήσαμε το θέμα λήξαν.

 

Στην πορεία μάθαμε ότι πολλά σχολεία ξεκίνησαν πρωί και μετά γυρίσανε σε απόγευμα, κατά κανόνα 12.00'-17.00'. Υπάρχει έντονη φημολογία ότι το πλέον ακριβό ιδιωτικό σχολείο της Αθήνας (όλοι καταλαβαίνουμε για ποιο πρόκειται), το οποίο έβαλε από την αρχή απογευματινό πρόγραμμα με έναρξη 18/11 κίνησε, δεν ξέρω για ποιον λόγο, ζήτημα με άλλα σχολεία που είχαν γνωστοποιήσει πρωινό πρόγραμμα και τα περισσότερα "υπέκυψαν". Στον κύκλο των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων λέγεται ότι γίνονται "αλληλοκαρφώματα" σχολείων για το θέμα αυτές τις μέρες.

 

Υπάρχουν κάποια πάντως που συνεχίζουν σε πρωινό πρόγραμμα και δεν είναι από τα πολύδιαφημισμένα, αλλά όλα έχουν την φήμη των σοβαρών. 

 

Από ενημέρωση που έχουμε από τον Σύλλογο, το σχολείο δεν προτίθεται να γυρίσει σε απόγευμα. Διάβασα και την σχετική Υπουργική Απόφαση, η νομική μου άποψη είναι ότι δεν μπορούν τα ιδιωτικά σχολεία να υποχρεωθούν σε απογευματινό ωράριο.

 

Κατά τα άλλα, σε σχέση με την τηλεκπαίδευση του προηγούμενου lockdown, υπάρχει θεαματική βελτίωση στην τωρινή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Deena είπε:

Το σχολείο των παιδιών μου είναι ακόμα σε πρωινό πρόγραμμα.

 

Έχουν γίνει διάφορα σκηνικά με το θέμα από όσο έχω καταλάβει.

 

Σε μας άργησαν πολύ να στείλουν ενημέρωση για το πώς θα γίνει η τηλεκπαίδευση (το mail ήρθε απόγευμα Κυριακής και τα μαθήματα άρχισαν Δευτέρα) και όλοι θεωρήσαμε ότι αργούν γιατί ανέμεναν διευκρινίσεις από το Υπουργείο για το ωράριο, αργότερα το επιβεβαίωσε και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ότι όντως έτσι γινόταν μέσα στο Σ/Κ. Κατ' αποτέλεσμα όταν ήρθε το mail με πρωινό πρόγραμμα από Δευτέρα 16/11, θεωρήσαμε το θέμα λήξαν.

 

Στην πορεία μάθαμε ότι πολλά σχολεία ξεκίνησαν πρωί και μετά γυρίσανε σε απόγευμα, κατά κανόνα 12.00'-17.00'. Υπάρχει έντονη φημολογία ότι το πλέον ακριβό ιδιωτικό σχολείο της Αθήνας (όλοι καταλαβαίνουμε για ποιο πρόκειται), το οποίο έβαλε από την αρχή απογευματινό πρόγραμμα με έναρξη 18/11 κίνησε, δεν ξέρω για ποιον λόγο, ζήτημα με άλλα σχολεία που είχαν γνωστοποιήσει πρωινό πρόγραμμα και τα περισσότερα "υπέκυψαν". Στον κύκλο των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων λέγεται ότι γίνονται "αλληλοκαρφώματα" σχολείων για το θέμα αυτές τις μέρες.

 

Υπάρχουν κάποια πάντως που συνεχίζουν σε πρωινό πρόγραμμα και δεν είναι από τα πολύδιαφημισμένα, αλλά όλα έχουν την φήμη των σοβαρών. 

 

Από ενημέρωση που έχουμε από τον Σύλλογο, το σχολείο δεν προτίθεται να γυρίσει σε απόγευμα. Διάβασα και την σχετική Υπουργική Απόφαση, η νομική μου άποψη είναι ότι δεν μπορούν τα ιδιωτικά σχολεία να υποχρεωθούν σε απογευματινό ωράριο.

 

Κατά τα άλλα, σε σχέση με την τηλεκπαίδευση του προηγούμενου lockdown, υπάρχει θεαματική βελτίωση στην τωρινή.

 

 

Το θέμα είναι ότι κάποια έχουν βάλει από τις εννιά το πρωι τα φροντιστήριακα εκτός προγραμματος κ συνεχίζουν το κανονικό πρόγραμμα έως τις έξι παρα εικοσι.

Τραγικό.

Δηλ ολο αυτο εγινε λόγω παραπόνων του δημοσιου? Το γνωστό ιδιωτικο που λες δεν καταλαβα πιο ειναι.δημοτικο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το θέμα είναι ότι κάποια έχουν βάλει από τις εννιά το πρωι τα φροντιστήριακα εκτός προγραμματος κ συνεχίζουν το κανονικό πρόγραμμα έως τις έξι παρα εικοσι.

Τραγικό.

Δηλ ολο αυτο εγινε λόγω παραπόνων του δημοσιου? Το γνωστό ιδιωτικο που λες δεν καταλαβα πιο ειναι.δημοτικο είναι?

 

Δεν ενεπλάκη κάποιο όργανο του δημοσίου, πχ το σωματείο των εκπαιδευτικών του δημοσίου σχολείου, δεν νομίζω άλλωστε ότι ο μέσος συνετός εκπαιδευτικός ή και γονιός του δημοσίου δημοτικού σχολείου θα είχε αντίρρηση τα ιδιωτικά να μην φορτώνουν την πλατφόρμα και το δίκτυο την ώρα που κάνει μάθημα το δημόσιο. Εγώ ας πούμε αν είχα τα παιδιά μου σε δημόσιο δημοτικό, θα ήθελα τα ιδιωτικά - αφού μπορούν -  να νοικιάσουν άλλη πλατφόρμα και να κάνουν άλλη ώρα.

 

Το σχολείο για το οποίο μιλάω και για το οποίο φημολογείται ότι ηγήθηκε των αντιδράσεων είναι το Κολλέγιο. Λέγεται ότι οι εκπαιδευτικοί του κίνησαν το θέμα και στο οικείο συνδικαλιστικό όργανο, το οποίο αντέδρασε. Οι οικογένειες των παιδιών φυσικά δεν είναι σύμφωνες.

 

Όλο αυτό που περιγράφεις είναι μια δυστοπία, πέραν κάθε λογικής. Εμείς ευτυχώς αρχίζουμε 8.30 και 14.45 το αργότερο έχουμε τελειώσει (με διαλείματα αλλά και κενά ενδιάμεσα).

 

Ωστόσο, σήμερα ακούγεται πολύ έντονα (και πάλι στους κύκλους των Συλλόγων Γονεών και Κηδεμόνων) ότι την προσεχή εβδομάδα θα πρυτανεύσει η λογική και θα γυρίσει όλη η πρωτοβάθμια (δημόσια και ιδιωτική) σε πρωινό ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Δεν ενεπλάκη κάποιο όργανο του δημοσίου, πχ το σωματείο των εκπαιδευτικών του δημοσίου σχολείου, δεν νομίζω άλλωστε ότι ο μέσος συνετός εκπαιδευτικός ή και γονιός του δημοσίου δημοτικού σχολείου θα είχε αντίρρηση τα ιδιωτικά να μην φορτώνουν την πλατφόρμα και το δίκτυο την ώρα που κάνει μάθημα το δημόσιο. Εγώ ας πούμε αν είχα τα παιδιά μου σε δημόσιο δημοτικό, θα ήθελα τα ιδιωτικά - αφού μπορούν -  να νοικιάσουν άλλη πλατφόρμα και να κάνουν άλλη ώρα.

 

Το σχολείο για το οποίο μιλάω και για το οποίο φημολογείται ότι ηγήθηκε των αντιδράσεων είναι το Κολλέγιο. Λέγεται ότι οι εκπαιδευτικοί του κίνησαν το θέμα και στο οικείο συνδικαλιστικό όργανο, το οποίο αντέδρασε. Οι οικογένειες των παιδιών φυσικά δεν είναι σύμφωνες.

 

Όλο αυτό που περιγράφεις είναι μια δυστοπία, πέραν κάθε λογικής. Εμείς ευτυχώς αρχίζουμε 8.30 και 14.45 το αργότερο έχουμε τελειώσει (με διαλείματα αλλά και κενά ενδιάμεσα).

 

Ωστόσο, σήμερα ακούγεται πολύ έντονα (και πάλι στους κύκλους των Συλλόγων Γονεών και Κηδεμόνων) ότι την προσεχή εβδομάδα θα πρυτανεύσει η λογική και θα γυρίσει όλη η πρωτοβάθμια (δημόσια και ιδιωτική) σε πρωινό ωράριο.

Νόμιζα ότι είχε ειπωθεί κατι για τους συνδικαλιστές.μακαρι να γίνει αυτό.

Ήθελα να σε ρωτήσω κ πως τα πάει ο φίλος σου.ειναι καλυτερα?

Και κάτι ακόμη.Με την οικιακή βοηθό έκανες αυτό που έλεγες?Εγω την παλεύω ακομη αλλα οι γιαγιάδες την εχουν αναγκη κ σκεφτομουν τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ωστόσο, σήμερα ακούγεται πολύ έντονα (και πάλι στους κύκλους των Συλλόγων Γονεών και Κηδεμόνων) ότι την προσεχή εβδομάδα θα πρυτανεύσει η λογική και θα γυρίσει όλη η πρωτοβάθμια (δημόσια και ιδιωτική) σε πρωινό ωράριο.

Για την πρωτοβάθμια ξαναβγήκε εγκύκλιος με απογευματινό ωράριο σήμερα (διευκρινίζει την κατανομή των αντικειμένων γιατί έχει κοπεί η 6η ώρα), οπότε δεν νομίζω να το αλλάξουν- αν κ συνηθίζουν τις εκπλήξεις του σ/κ... 

 

Οι συνδικαλιστές του δημοσίου το πολύ πολύ να έχουν επισημάνει την προκλητική εύνοια για τα ιδιωτικά, δεν έχουν κάνει κάτι κ δεν πρόκειται να συγκινηθεί κανεις ούτως ή άλλως κ να κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Νόμιζα ότι είχε ειπωθεί κατι για τους συνδικαλιστές.μακαρι να γίνει αυτό.

Ήθελα να σε ρωτήσω κ πως τα πάει ο φίλος σου.ειναι καλυτερα?

Και κάτι ακόμη.Με την οικιακή βοηθό έκανες αυτό που έλεγες?Εγω την παλεύω ακομη αλλα οι γιαγιάδες την εχουν αναγκη κ σκεφτομουν τι να κάνω.

 

Ο φίλος μου ευτυχώς βγήκε, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Την κοπέλα εγώ δεν την φέρνω τελικά αυτό το διάστημα, επειδή όμως την χρειάστηκε η θεία μου γιατί έμεινε με την μέση της στο κρεβάτι, πήγε μία μέρα με κωδικό 4.

 

Το συνδικαλιστικό όργανο που έθεσε ζήτημα ήταν η ΟΙΕΛΕ, το σωματείο εκπαιδευτικών του ιδιωτικού τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Ο φίλος μου ευτυχώς βγήκε, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Την κοπέλα εγώ δεν την φέρνω τελικά αυτό το διάστημα, επειδή όμως την χρειάστηκε η θεία μου γιατί έμεινε με την μέση της στο κρεβάτι, πήγε μία μέρα με κωδικό 4.

 

Το συνδικαλιστικό όργανο που έθεσε ζήτημα ήταν η ΟΙΕΛΕ, το σωματείο εκπαιδευτικών του ιδιωτικού τομέα.

Νόμιζα το αναποδο.γιατι? Τι τους ενοχλούσε το πρωινό πρόγραμμα?

Επισης ήθελα να σε ρωτήσω αν  το θεωρησες ριψοκίνδυνη που πηγε η κυρια στη φιλη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...