Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαπειλούμενη σε ιδιωτικό τομέα


adaki87

Recommended Posts

Εγω αν και εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα,αλλά σε μεγάλη εταιρεία,έκανα χρήση αναρρωτικης όπως όλες οι συνάδελφοι.Μαλιστα,έλεγα έλα μωρέ θα πηγαίνω,τι να κάνω τόσο καιρό σπίτι και όντως πήγαινα.Πρωτον,ακόμη και ο προϊστάμενος μου,με ρώτησε γιατί πηγαίνω και δεύτερον, επειδή είναι δουλειά αγχωτική,όταν ζήτησα λίγο να χαλαρώσουν ρυθμούς πάνω μου έστω για το πρώτο τρίμηνο,μου είπαν ότι δεν γίνεται,αυτοί είναι οι ρυθμοί κλπ κλπ και καλύτερα να πάρω αναρρωτική για να μην επιβαρυνομαι με το στρες της δουλειάς.

Έτσι κι έκανα λοιπόν και δεν ξαναγύρισα.Μου έδωσαν απλόχερα τη δυνατότητα και το έκανα.Κι αν θυμάμαι καλά,είχα μια απλή γνωμάτευση από τον γυναικολόγο χωρίς καν υπέρηχο για την επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 17/11/2019 at 11:56 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Υπάρχει το εξής πολύ απλό θέμα: Μπορεί κανείς να πει "μου συνέστησε ο γιατρός μου να μην εργαστώ, και να ποια ήταν η διαδικασία". Από την άλλη, εδώ υπήρξε σαφώς ένα ύφος του "και έτσι μπορούμε να ξεγελάσουμε το σύστημα". Δεν ισχυρίζομαι ότι η ίδια η κοπέλα που το έγραψε πράγματι ξεγέλασε ή όχι κανέναν, αλλά το ύφος αυτή την εντύπωση έδωσε, και υπάρχουν γυναίκες, και δυστυχώς όχι λίγες, που έχουν αυτή τη νοοτροπία.

Από εκεί και πέρα την αγωνία μετά από αποβολές και επιπλοκές την έχω ζήσει πολλές φορές, δεν έχει όμως σχέση με το θέμα. Και για να είμαι ειλικρινής, δε μου αρέσει το σκεπτικό "η δουλειά βλάπτει την εγκυμοσύνη" γενικά. Εννοείται ότι αν υπάρχει λόγος η κάθε κοπέλα θα καθήσει στο κρεβάτι, αλλά αυτό τον λόγο τον προβλέπει ο νόμος, δε χρειάζεται κανένα τέχνασμα. 

Μόνο εσυ ασκείς κριτική και είσαι η μόνη που δεν κατάλαβε το ύφος και την επεξήγηση του post μου. Πραγματικά με λυπεί το γεγονός που με σχολιάζεις για το “ύφος» μου ότι προέτρεψα και είπα ελάτε να κοροϊδέψουμε το σύστημα. Το αρέσει στον καθένα μας είναι καθαρά προσωπικό. Εσένα δεν σου αρέσει το ότι «η εργασία βλάπτει την εγκυμοσύνη» σε πολλούς γιατρούς και σε πολλές κοπέλες όμως ανάλογα με το είδος της δουλειάς τους «βλάπτει». Όλες γνώμη λέμε εδώ ,σεβαστή και η δικιά σου και της/του Καθεμιάς/καθενός αλλά εσυ επιτίθεσαι προσωπικά. Όσο γι αυτό που λες ότι δεν έγραψα «μου συνέστησε ο γιατρός μου να μην εργαστώ» το έγραψα στην αρχή του ποστ μου.... «ύστερα από σύσταση  του γυναικολόγο μου Που μου ζήτησε να μην εργαστώ για το πρώτο τρίμηνο...» 

δεν καταλαβαίνω την κριτική λοιπόν που ασκείς.

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 11:56 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Υπάρχει το εξής πολύ απλό θέμα: Μπορεί κανείς να πει "μου συνέστησε ο γιατρός μου να μην εργαστώ, και να ποια ήταν η διαδικασία". Από την άλλη, εδώ υπήρξε σαφώς ένα ύφος του "και έτσι μπορούμε να ξεγελάσουμε το σύστημα". Δεν ισχυρίζομαι ότι η ίδια η κοπέλα που το έγραψε πράγματι ξεγέλασε ή όχι κανέναν, αλλά το ύφος αυτή την εντύπωση έδωσε, και υπάρχουν γυναίκες, και δυστυχώς όχι λίγες, που έχουν αυτή τη νοοτροπία.

Από εκεί και πέρα την αγωνία μετά από αποβολές και επιπλοκές την έχω ζήσει πολλές φορές, δεν έχει όμως σχέση με το θέμα. Και για να είμαι ειλικρινής, δε μου αρέσει το σκεπτικό "η δουλειά βλάπτει την εγκυμοσύνη" γενικά. Εννοείται ότι αν υπάρχει λόγος η κάθε κοπέλα θα καθήσει στο κρεβάτι, αλλά αυτό τον λόγο τον προβλέπει ο νόμος, δε χρειάζεται κανένα τέχνασμα. 

Όπως γράφεις και εσυ λοιπόν υπάρχει το εξής πολύ απλό θέμα : έβγαλες ένα υποκείμενο συμπέρασμα για τα γραφόμενα και αυτό είναι όλο . Όσο για την αγωνία που όπως λες δεν είναι εκεί το θέμα στην συζήτηση,  προσωπικά δεν το θέτω ως αγωνία αλλά καθαρα Και εντελώς ξερά ως ιατρικό ιστορικό . Επιπλέον το ότι γίνεται κατάχρηση είναι μια διαπίστωση δίκη σου όποτε και εγώ εντελώς υποκειμενικά δεν την έχω συναντήσει στον περίγυρο μου . 

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2019 at 4:01 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν κάποιος διακυρήσσει δημόσια πώς θα κλέψει το ελληνικό κράτος, τα ταμεία και τους συμπολίτες του, είναι αναμενόμενο να δεχθεί κριτκή σε ένα δημόσιο φόρουμ. Επειδή λοιπόν όντως μερικοί από εμάς με πολύ κόπο, χρόνια σπουδών, και δωδεκάωρα στο γραφείο, συντηρούμε το κοινωνικό κράτος από τις εισφορές μας κάθε είδους, που αγγίζουν το 50% πια, η προσπάθεια εκμετάλλευσης, ναι, μας εκνευρίζει. Είτε έρχεται από τσιγγάνο, είτε από μετανάστη, είτε από 100% γνήσιο Έλληνα.

Η αναρρωτική άδεια και η άδεια μητρότητας, είναι για την προστασία των ανθρώπων που τις χρειάζονται, και με πολύ μεγάλη μου χαρά βλέπω τις εισφορές μου να πηγαίνουν και εκεί, και στις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Το να διατυμπανίζει όμως ο καθένας και δημοσίως πόσο έξυπνα εξαπατά το σύστημα, και βάζει σε κίνδυνο τα δικαιώματα αυτών που έχουν ανάγκη, ε, ναι, δεν μπορεί να περνά συνεχώς ήσυχα. Και αν μη τι άλλο, μετά την κρίση, νομίζω είναι σαφές γιατί αυτό το "δε βαριέσαι" είναι έγκλημα. 

 

Από εκεί και πέρα, αν επιτρέπεται πώς γνωρίζεις ποιος έχει πληρώσει φόρο; Μένω δίπλα σε περιοχή τσιγγάνων, για παράδειγμα, όχι καταυλισμό, και αρκετοί γνωρίζω πού έχουν καταστήματα και βλέπω και αποδέιξεις να κόβουν μία χαρά. Το ίδιο και στη λαϊκή που πουλάνε πολλοί τα προϊόντα τους. Από την άλλη, γείτονες, γιατροί του δημοσίου χωρίς ιατρείο, με κάποιο μαγικό τρόπο σε δέκα χρόνια έχουν αγοράσει το τρίτο καινούριο αμάξι μεγάλου κυβισμού, συντηρούν σπίτι και μεγάλο εξοχικό με πισίνα, συν πληρώνουν ιδιωτικά σχολεία για 2 παιδιά και έχουν εσωτερική οικιακή βοηθό (στην οποία δεν κολλάνε όλα τα εργόσημα, όπως καμαρώνουν). Μάντεψε ποιος με ενοχλεί περισσότερο... 

Υπάρχουν πράγματι και οι πιο νοικοκυρηδες που έχουν μαγαζιά κλπ και προσφέρουν στο κράτος, έχεις δίκιο σε αυτό, η πλειοψηφία είναι αλλιώς. Και εμένα η δεύτερη κατηγορία με ενοχλεί πολύ περισσότερο από αυτές που περιγράφεις . Όσο για τις άδειες συμφωνώ πως η έγκυος δεν ειναι αρρωστη και η δουλειά δεν βλαπτει ίσα ίσα οφελει κιόλας κάποιες φορές. Αυτή όμως είναι η προσωπική μου άποψη βάσει των ως τώρα δικών μου εμπειριών. Δεν μπορώ να κατηγορήσω όμως μια κοπέλα που για χψ λόγους θέλει να βγει σε άδεια, είτε γιατί θεωρεί ότι με τη δουλειά της ρισκάρει, είτε γιατί κουράζεται,είτε γιατί θεωρεί η δουλειά της ασκεί ψυχολογική πίεση. Είναι κάπως προσωπικό το θέμα. Θεωρώ πως σε αυτή την ευαίσθητη φάση της ζωή της ειδικά σε περίπτωση που υπάρχει κακό ιστορικό έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει. Η παιδίατρος μου δούλευε ως τον 7ο στο Παιδων, μέσα σε άρρωστα παιδιά. Ότι ο νόμος είναι σαφής και προβλέπει συγκεκριμένες κατηγορίες και συγκεκριμένα ιατρικά προβλήματα δε μου λέει και πολλά, πολλοί νόμοι είναι άδικοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Ότι ο νόμος είναι σαφής και προβλέπει συγκεκριμένες κατηγορίες και συγκεκριμένα ιατρικά προβλήματα δε μου λέει και πολλά, πολλοί νόμοι είναι άδικοι.

Ωστόσο παραμένουν νόμοι και είμαστε υποχρεωμένοι να τους τηρούμε και όχι να λειτουργούμε κατά το δοκούν.

Συμφωνώ συνολικά με όσα λες, όμως καταλαβαίνεις πως όλη η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από τον τρόπο που ο καθένας προσπαθεί να ''ξεγελάσει'' το σύστημα  (δεν μιλάω για συγκεκριμένα το τονίζω για να μην παρερμηνευτεί  πάλι αυτό που γράφω) .

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με την @ΑΡΓΚ πως η νοοτροπία που υπάρχει βάζει σε κίνδυνο τα δικαιώματα αυτών που τα έχουν ανάγκη.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με την @ΑΡΓΚ πως η νοοτροπία που υπάρχει βάζει σε κίνδυνο τα δικαιώματα αυτών που τα έχουν ανάγκη.

 

Θα είχατε πολύ δικιο σε εναν δίκαιο κόσμο και σε ένα δίκαιο σύστημα. Αν αναλογιστούμε ότι το σύστημα είμαστε εμείς ίσως αξίζει να προσπαθήσουμε.. αλλά υπάρχουν πάρα πολλές ανισότητες όπως πχ η φοροδιαφυγή που είπαμε πιο πάνω , το μαύρο χρήμα, τα υπερβολικά επιδόματα σε συγκεκριμένες κατηγορίες . Δυστυχώς όλα αυτα είναι δύσκολο να αλλάξουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Θα είχατε πολύ δικιο σε εναν δίκαιο κόσμο και σε ένα δίκαιο σύστημα. Αν αναλογιστούμε ότι το σύστημα είμαστε εμείς ίσως αξίζει να προσπαθήσουμε.. αλλά υπάρχουν πάρα πολλές ανισότητες όπως πχ η φοροδιαφυγή που είπαμε πιο πάνω , το μαύρο χρήμα, τα υπερβολικά επιδόματα σε συγκεκριμένες κατηγορίες . Δυστυχώς όλα αυτα είναι δύσκολο να αλλάξουν στην Ελλάδα.

Συμφωνώ επίσης, για αυτό λέω πως πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία, το σκεπτικό '' δεν πειράζει να κάνω αυτή την παρανομία αφού ο διπλανός μου έχει κάνει κάποια άλλη'' δεν θα μας πάει ποτέ μπροστά.

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα σχετικό - άσχετο:

Ζω σε μία περιοχή της Αττικής όπου το παρκιν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα (σκέψου πολλές φορές δεν φεύγω γιατί όταν γυρίσω δεν θα βρω να παρκάρω) , δεν παρκάρω ποτέ μα ποτέ παράνομα, όχι επειδή φοβάμαι μη μου κόψουν κλήση (άλλωστε αν δεν καλέσω εγώ την τροχαία δεν την καλεί κανείς από την γειτονιά) αλλά επειδή δεν επιτρέπεται, επειδή δεν μπορώ να κάνω την ζωή δύσκολη των υπολοίπων με τον τρόπου που θα παρκάρω. Στην γειτονία λοιπόν υπάρχει ένας άνθρωπος ΑΜΕΑ (Έχει πρόβλημα στην βάδιση και χρησιμοποιεί μπαστούνι) ο οποίος ενώ έχει θέση παρκιν δεν το βάζει εκεί γιατί εκεί παρκάρει η γυναίκα του,  μία μέρα λοιπόν τον βλέπω που παρκάρει επάνω στην ράμπα  του πεζοδρομίου και ένας κύριος του έκανε παρατήρηση φυσικά γιατί η ράμπα δεν είναι για να παρκάρει  κανείς, η ράμπα είναι για να βοηθάει την διέλευση των πεζών...εκείνη την ημέρα λοιπόν άκουσα τον άνθρωπο αυτό να βρίζει  τον κύριο που του έκανε παρατήρηση για τον σημείο που παρκαρε...Εκείνος λοιπόν που είχε περισσότερο ανάγκη από όλους μας την ελεύθερη διέλευση από την  ράμπα αυτή την έκλεισε επειδή ''το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιποι'' κατάλαβες φαντάζομαι ακριβώς τι εννοώ.  Τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα και θα το κλείσουν σε λίγο.

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κι εγώ δεν συμφωνω με την κατάχρηση.  Αλλά είναι σχετική η κατάχρηση. Μια γυναίκα με υγιή εγκυμοσύνη δεν θέλει να δουλεύει σε σούπερ μάρκετ για να μη σηκώνει βαρη και να μην είναι ώρα όρθια, γιατί νιώθει ότι η δουλειά την φτάνει στα όρια της. Συνήθως εκεί ζητάς να σε μεταφέρουν σε άλλο πόστο αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατον. Αυτή προφανώς θα πρέπει να πάρει ψεύτικη γνωμάτευση για να βγει σε άδεια. Μια γυναίκα που δεν έχει ιστορικό, κάνει μια ξεκούραστη δουλειά, δεν νιώθει ότι η ίδια να έχει κανένα ρισκο αν δουλεύει, δεν δεν δεν, και θέλει απλά να αραξει, μόνο εκεί συμφωνώ πως είναι κατάχρηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 15/11/2019 at 1:46 ΠΜ, geo81 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πέρασα την Τρίτη μου εγκυμοσύνη όλη από την πρώτη της ημέρα χωρίς να πάω ποτέ στη δουλειά. Αρχικά λόγω βεβαρημένου ιστορικού ο γιατρός μου συνέστησε για όλο το πρώτο τρίμηνο κρεβάτι , και μετά συνεχίστηκε κ από μέρους μου σε συννενόηση με το γιατρό χωρίς να υπάρχει  κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μου.  Τον

πρωτο μήνα τον πληρώνει ο εργοδότης και μετά πληρώνεσαι από το ΙΚΑ (με τεκμαρτό μισθό ομωσ Που φυσικά είναι λίγο λιγότερος από αυτόν που ήδη λαμβάνεις στην εργασία σου)όπου σου κολλάει και ένσημα κανονικά. Οι επιτροπές όταν βλέπουν τον υπέρηχο (όχι εικόνα μόνο την ανάλυση του) έχει απαγορευτεί ο απεικονιστικός υπέρηχος στις επιτροπές του ΙΚΑ πλέον, βλέπουν αυτά που έχει φροντίσει να γράψει ο γιατρός σας με μεγάλη προσοχή ώστε να περάσετε την επιτροπή χωρίς αμφιβολία, δλδ αποκόλληση αιμορραγία επιχείλιο πλακούντα κλπ χωρίς  απαραίτητα να συμβαίνουν αυτά. Από την άλλη οι επιτροπές του ΙΚΑ όσον αφορά τις εγκυμοσύνες είναι ελαστικές και μάλιστα δεν διαβάζουν σχεδόν ποτέ γνωματεύσεις γιατί δεν τους πέρνει να κάνουν και τίποτα .σεβόμενοι το θεσμό της μητρότητας λοιπόν ευλαβικά δεν υπάρχει πλέον αιτία απόρριψης επιτροπής σε εγκυμοσύνη. Καλό θα ήταν στις επιτροπές να πηγαίνει κάποιος άλλος αντί για εσάς. Για τυχόν απορίες μπορώ να βοηθήσω και πρακτικά λόγω της ειδικότητας μου (β. Λογιστή) αλλά και λόγω της εμπειρίας μου.

Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι; υπάρχει κάποιος νόμος που αναφέρει ότι δε χρειάζονται οι υπέρηχοι(εικόνες) πάρα μόνο η ανάλυση;;; γιατί λόγω χαμηλού πλακούντα έχω αιμορραγία κ πήγα να περάσω επιτροπή στο ΙΚΑ κ ενώ είχα την ανάλυση κ τους υπέρηχους μαζι αλλά όπως γνωρίζεται η αιμορραγία δεν απεικονίζει υπέρηχογραφικά επιμένουν να μη με περνάνε και όσα χαρτιά τους πηγαίνω γνωματεύσεις δε τους αρκεί... Εννοείται ότι πηγαίνει ο πατέρας μου κ όχι εγώ. Επίσης θέλω να ρωτήσω στη περίπτωση που δε με περάσουν τελικά τι ισχύει με τη δουλειά;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/24/2020 at 12:01 PM, mersaki said:

Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι; υπάρχει κάποιος νόμος που αναφέρει ότι δε χρειάζονται οι υπέρηχοι(εικόνες) πάρα μόνο η ανάλυση;;; γιατί λόγω χαμηλού πλακούντα έχω αιμορραγία κ πήγα να περάσω επιτροπή στο ΙΚΑ κ ενώ είχα την ανάλυση κ τους υπέρηχους μαζι αλλά όπως γνωρίζεται η αιμορραγία δεν απεικονίζει υπέρηχογραφικά επιμένουν να μη με περνάνε και όσα χαρτιά τους πηγαίνω γνωματεύσεις δε τους αρκεί... Εννοείται ότι πηγαίνει ο πατέρας μου κ όχι εγώ. Επίσης θέλω να ρωτήσω στη περίπτωση που δε με περάσουν τελικά τι ισχύει με τη δουλειά;;; 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, εφόσον υπάρχει θέμα τι ακριβώς σου λένε ότι θέλουν ακόμα να δούν; και με ποιο επιχειρημα σε 'κοβουν'? Μάλλον ανήκεις σε ΙΚΑ-περιπτωση..Ξερω οτι οι επιτροπές είναι επιεικεις με τις εγκύους για αυτό μου κάνει εντύπωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/24/2020 at 12:01 PM, mersaki said:

Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι; υπάρχει κάποιος νόμος που αναφέρει ότι δε χρειάζονται οι υπέρηχοι(εικόνες) πάρα μόνο η ανάλυση;;; γιατί λόγω χαμηλού πλακούντα έχω αιμορραγία κ πήγα να περάσω επιτροπή στο ΙΚΑ κ ενώ είχα την ανάλυση κ τους υπέρηχους μαζι αλλά όπως γνωρίζεται η αιμορραγία δεν απεικονίζει υπέρηχογραφικά επιμένουν να μη με περνάνε και όσα χαρτιά τους πηγαίνω γνωματεύσεις δε τους αρκεί... Εννοείται ότι πηγαίνει ο πατέρας μου κ όχι εγώ. Επίσης θέλω να ρωτήσω στη περίπτωση που δε με περάσουν τελικά τι ισχύει με τη δουλειά;;; 

Πρώτη φορά ακούω να μην περνάνε από επιτροπή εγκυμονούσα. Στην ανάλυση του υπερήχου το γράφει? το παραπεμπτικό του γιατρού δεν γράφει ότι έχεις αυτό το πρόβλημα? Εφόσον δεν σου δίνουν την άδεια ας σου δώσουν ένα επίσημο χαρτί που να λέει πως δεν χρειάζεσαι άδεια διότι δεν απειλείται η εγκυμοσύνη σου και να κάτι πάει στραβά (κούφια η ώρα) θα αναλάβουν την ευθύνη. Έλεος δηλαδή τι άλλο θα δούμε να γίνεται, εδώ δίνουν άδειες ενώ δεν  υπάρχει πραγματικός κίνδυνος και την απορρίπτουν από μία γυναίκα που το έχει ανάγκη?

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2020 at 12:01 ΜΜ, mersaki είπε:

Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι; υπάρχει κάποιος νόμος που αναφέρει ότι δε χρειάζονται οι υπέρηχοι(εικόνες) πάρα μόνο η ανάλυση;;; γιατί λόγω χαμηλού πλακούντα έχω αιμορραγία κ πήγα να περάσω επιτροπή στο ΙΚΑ κ ενώ είχα την ανάλυση κ τους υπέρηχους μαζι αλλά όπως γνωρίζεται η αιμορραγία δεν απεικονίζει υπέρηχογραφικά επιμένουν να μη με περνάνε και όσα χαρτιά τους πηγαίνω γνωματεύσεις δε τους αρκεί... Εννοείται ότι πηγαίνει ο πατέρας μου κ όχι εγώ. Επίσης θέλω να ρωτήσω στη περίπτωση που δε με περάσουν τελικά τι ισχύει με τη δουλειά;;; 

Πρώτη φορά το ακούω και εγώ ! Συμφωνώ να τους ζητήσεις χαρτί σχετικά με αυτό . Οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν καν ιδέα θα μου κάνει τρομερή εντύπωση αν δεν σε περάσουν . Δεν ξέρω τι ισχύει με τη δουλειά δυστυχώς και δεν μπορώ να πω κάτι . Είναι απαράδεκτο από την στιγμή που φαίνεται στον υπέρηχο το πρόβλημα του χαμηλού πλακούντα και υπάρχει και η γνωμάτευση του γιατρού να το αγνοούν . 

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε φαντάζεστε τι μου ζητούσαν... Μέχρι ο υπέρηχος να έχει σφραγίδα άδειας Κεσυ.... Που αυτό όσο έψαξα δε το έχουν όλοι κ ειδικά στην Αθήνα είναι λίγοι αυτοί ακόμα κ αν πας στη βιοϊατρική για υπέρηχο.... Ο, τι να ναι... Τελικά μετά από πολλά με πέρασαν κ πιστεύω λόγω κορονοιου... Άλλη μια επιτροπή μου μένει κ πλέον βγαίνω σε άδεια... Προφανώς έχω πέσει στη περίπτωση αλλά δε φαντάζεστε πόσους υπέρηχους έκανα κ πόσες γνωματεύσεις τους πήγα για να πειστούν... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα σε 4ωρη πενθήμερη εργασία (ασφάλιση στο ΙΚΑ) 2 συμπληρωμένα έτη. Το θέμα που με απασχολεί από την στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος είναι πως στο εργασιακό μου περιβάλλον παρόλο που η εργασία μου αφορά εργασία γραφείου, η επιχείρηση γενικότερα έχει να κάνει με την επεξεργασία υλικών τόσο πλαστικών, μυρωδιές από βαφές κοκ. Παρόλο λοιπόν που βρίσκομαι σε ένα γραφείο οι οσμές δεν μπορούν να εξαλειφθούν τελείως με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα αν μη τι άλλο να μην είναι κατάλληλη για την κατάσταση μιας εγκύου (από άποψη και μόνο ενόχλησης δικής μου πόσο μάλλον αν επηρεάζει αυτό στο ελάχιστο και την κύηση μου).

Η ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Τι προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις εφόσον δεν υπάρχει άλλος χώρος να εργαστώ?

Μια τέτοια κατάσταση μπορεί να θεωρηθεί σαν επαπειλούμενη εγκυμοσύνη ώστε να έχω το δικαίωμα να πάρω και μια αντίστοιχη άδεια?

Και αν θεωρείτε σαν επαπειλούμενη εγκυμοσύνη τι διαδικασίες πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 15/11/2019 at 1:46 ΠΜ, geo81 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πέρασα την Τρίτη μου εγκυμοσύνη όλη από την πρώτη της ημέρα χωρίς να πάω ποτέ στη δουλειά. Αρχικά λόγω βεβαρημένου ιστορικού ο γιατρός μου συνέστησε για όλο το πρώτο τρίμηνο κρεβάτι , και μετά συνεχίστηκε κ από μέρους μου σε συννενόηση με το γιατρό χωρίς να υπάρχει  κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μου.  Τον

πρωτο μήνα τον πληρώνει ο εργοδότης και μετά πληρώνεσαι από το ΙΚΑ (με τεκμαρτό μισθό ομωσ Που φυσικά είναι λίγο λιγότερος από αυτόν που ήδη λαμβάνεις στην εργασία σου)όπου σου κολλάει και ένσημα κανονικά. Οι επιτροπές όταν βλέπουν τον υπέρηχο (όχι εικόνα μόνο την ανάλυση του) έχει απαγορευτεί ο απεικονιστικός υπέρηχος στις επιτροπές του ΙΚΑ πλέον, βλέπουν αυτά που έχει φροντίσει να γράψει ο γιατρός σας με μεγάλη προσοχή ώστε να περάσετε την επιτροπή χωρίς αμφιβολία, δλδ αποκόλληση αιμορραγία επιχείλιο πλακούντα κλπ χωρίς  απαραίτητα να συμβαίνουν αυτά. Από την άλλη οι επιτροπές του ΙΚΑ όσον αφορά τις εγκυμοσύνες είναι ελαστικές και μάλιστα δεν διαβάζουν σχεδόν ποτέ γνωματεύσεις γιατί δεν τους πέρνει να κάνουν και τίποτα .σεβόμενοι το θεσμό της μητρότητας λοιπόν ευλαβικά δεν υπάρχει πλέον αιτία απόρριψης επιτροπής σε εγκυμοσύνη. Καλό θα ήταν στις επιτροπές να πηγαίνει κάποιος άλλος αντί για εσάς. Για τυχόν απορίες μπορώ να βοηθήσω και πρακτικά λόγω της ειδικότητας μου (β. Λογιστή) αλλά και λόγω της εμπειρίας μου.

Καλησπέρα σας, εγώ είμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα βρίσκομαι στην 27 εβδομάδα. Βγήκα σε αδεια επαπειλουμενης κύησης στις 13/7 (λογω κοντου τραχήλου και θέλει ο γιατρός μου να ειμαι ξαπλωμενη) στην γνωματευση για την άδεια γράφει άλλο πρόβλημα, πήρα άδεια για 15 μέρες και μετά για 30 ημέρες και θα συνεχίσει μέχρι στις 15 Σεπτεμβρίου περίπου όπου θα βγω σε αδεια κύησης(από ιδιώτη γιατρό) . Εγώ θέλω να ρωτήσω ο εργοδότης πληρώνει τον πρώτο μήνα από τις 13 Ιουλίου και  μέχρι στις 13 Αυγούστου?γιατί τις πρώτες8 εργάσιμες μέρες του Ιουλίου τις δούλεψα. η πιάνει μόνο τον Ιούλιο για να πληρωθώ τον πρώτο μήνα που δικαιούμαι από την δουλειά? Επίσης δικαιούμαι και αναλογία απο το επίδομα καλοκαιριού μέχρι την μέρα που δούλεψα κανονικά από την δουλειά μου σωστά? Ο εργοδότης μου είναι άριστος στις πληρωμές του δεν το συζητάω καν αυτό αλλά αυτά τα βγάζει ο λογιστής και ακόμη δεν έχει γίνει ολόκληρη εκκαθάριση έχω πληρωθεί τον μήνα Ιούλιο κανονικά σαν να ήμουν στη δουλειά. Γι αυτό και ρωτάω για να ξέρω τι άλλο δικαιούμαι. Και πέρα από αυτό γενικά πόσο καιρό κάνουν να βγουν οι αποφάσεις από τις επιτροπές του ΙΚΑ?γιατί το ξεφτιλίζουν τωρα με δικαιολογία του κορονοϊόυ. Γιατι δεν έχει εγκριθεί ακόμη η πρώτη. Τώρα αυτό το διάστημα δεν περνάς από επιτροπή καθυστέρηση πολύ λόγο κορονοϊου μου λένε, λες και πριν το σύστημα πετούσε 

 

Επεξεργάστηκαν by Despoinaxr
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 11/8/2020 at 7:33 ΜΜ, Despoinaxr είπε:

Καλησπέρα σας, εγώ είμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα βρίσκομαι στην 27 εβδομάδα. Βγήκα σε αδεια επαπειλουμενης κύησης στις 13/7 (λογω κοντου τραχήλου και θέλει ο γιατρός μου να ειμαι ξαπλωμενη) στην γνωματευση για την άδεια γράφει άλλο πρόβλημα, πήρα άδεια για 15 μέρες και μετά για 30 ημέρες και θα συνεχίσει μέχρι στις 15 Σεπτεμβρίου περίπου όπου θα βγω σε αδεια κύησης(από ιδιώτη γιατρό) . Εγώ θέλω να ρωτήσω ο εργοδότης πληρώνει τον πρώτο μήνα από τις 13 Ιουλίου και  μέχρι στις 13 Αυγούστου?γιατί τις πρώτες8 εργάσιμες μέρες του Ιουλίου τις δούλεψα. η πιάνει μόνο τον Ιούλιο για να πληρωθώ τον πρώτο μήνα που δικαιούμαι από την δουλειά? Επίσης δικαιούμαι και αναλογία απο το επίδομα καλοκαιριού μέχρι την μέρα που δούλεψα κανονικά από την δουλειά μου σωστά? Ο εργοδότης μου είναι άριστος στις πληρωμές του δεν το συζητάω καν αυτό αλλά αυτά τα βγάζει ο λογιστής και ακόμη δεν έχει γίνει ολόκληρη εκκαθάριση έχω πληρωθεί τον μήνα Ιούλιο κανονικά σαν να ήμουν στη δουλειά. Γι αυτό και ρωτάω για να ξέρω τι άλλο δικαιούμαι. Και πέρα από αυτό γενικά πόσο καιρό κάνουν να βγουν οι αποφάσεις από τις επιτροπές του ΙΚΑ?γιατί το ξεφτιλίζουν τωρα με δικαιολογία του κορονοϊόυ. Γιατι δεν έχει εγκριθεί ακόμη η πρώτη. Τώρα αυτό το διάστημα δεν περνάς από επιτροπή καθυστέρηση πολύ λόγο κορονοϊου μου λένε, λες και πριν το σύστημα πετούσε 

 

Έχετε πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας !

  Η κοπέλα μου δουλεύει σε μεγάλη ιδιωτική επιχείρηση τωρα τέσσερα χρονια , αυτη ειναι απο Πατρα και εγω Θεσσαλονίκη . Με το που ανακοίνωσε στον διευθυντή της οτι ειναι έγκυος και προσκόμισε το χαρτι  άρχισε η πίεση να παραιτηθεί , βεβαία της άλλαξε πόστο αλλα η πίεση συνέχισε(λες και ειναι δικιά του η επιχείρηση)  ολοι οι συναδέλφοι της ,της ειπαν βάρεσε αναρρωτική άδεια και φυγε  και πηραν το μέρος της λόγω της χυδαίας συμπεριφοράς του διευθυντή .

Εγω οσο μπορω στελνω χρήματα και στηρίζω απο δω(ζορίζομαι οικονομικά και δεν μπορω να πηγαίνω εκει και ουτε να τα παρατήσω ολα εδω και να παω εκει)  που ειμαι αλλα δεν ειναι αρκετό , ολοι οι συνάδελφοί της της ειπαν παρε αναρρωτική  άδεια γιατι αν παραιτηθείς θα κάνεις το χατιρι του μαμακα και θα χάσεις τόσα επιδόματά .

Παρε αδεια απο γιατρο και πήγαινε στον καλό σου ..

Πλεον η πίεση στην δουλεια , οι μάσκες που την δυσκολεύουν στην αναπνοή ,ο διευθυντής που της έχει κάνει τον βιο αβίωτο και εγω που (με κάθε τροπο δειχνει πως μαγαπα )ειμαι μακρια εχει αρχίσει να καταρρέει .

Κλάματα καθε μερα , σκέψεις οτι να το ρίξει και διάφορα τέτοια μας φέρει στα άκρα ολο αυτο .

 

Την πίεσα να παρακαλέσει τον γυναικολόγο της να της δώσει αδεια μέχρι τον 7ο -8ο μηνα που θα πάρει την κανονικη αλλα η γυναικολόγος δεν της εδωσε , προσπάθησε και στο νοσοκομείο  στον γυναικολογο που την παρακολουθεί (επειδή αρχικά ειχαμε διδυμα πηγαινε και σε ιδιώτη γυναικολογο και στο νοσοκομείο ωστε να περνούμε δυο γνώμες) του εξήγησε την κατάσταση αλλα της απάντησε με πολυ ασχημο και εριστικό τροπο οτι αν νιώθεις οτι πιέζεστε πήγαινε σε ψυχολόγο εγω δεν μπορω να σου δώσω αδεια ενω δεν βλεπω κατι να εχει το εμβρυο (δεν θελει ουτε να ξανα ακουσει γιαυτον ) .

Με αυτην την κατάσταση δεν ξερω.. εδω θεσσαλονικη σε ποιον να απευθυνθώ να τις δωσουν αδεια ... και διερωτώμαι , εδω πολλες περνουν αδειες απο τον 1ο-2ρο μηνα χωρις κανενα λογο  και σε εμας που εχουμε τοσο σοβαρό ψυχολογικό λογο (που η ψυχολογία ειναι το α και το ω να παει καλα η εγκυμοσύνη) κανεις δεν θελει να δωσει ?!

Δεν ξερω τι να πω ..

 

Υ.Γ Για οποια δηποτε βοήθεια μπορείτε και σε pm  Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξει λίγο, πιστεύω θα βρει κάποιον να της γράψει μια άδεια   . Ο γυναικολόγος της δεν μπορεί να την κατευθύνει σχετικά; Νομίζω εξάλλου πλέον ο νόμος λόγω κορονοϊου θεωρεί και τις εγκύους ευπαθείς ομάδες. Οι πρώτες δεκαπέντε μέρες δεν απαιτούν επιτροπή, αλλά σίγουρα θέλει χαρτί από γιατρό του Πεδυ, μετά περνάς κάθε μήνα επιτροπή. 

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση να μην παραιτηθεί. Οι κυοφορούσες γυναίκες συγκαταλέγονται στις ευπαθείς ομάδες και δικαιούνται να εργάζονται από το σπίτι και αν δεν είναι δυνατόν δικαιούνται να απέχουν από την εργασία τους κάνοντας χρήση ειδικής άδειας. Έχω μια μικρή επιφύλαξη για τις αποδοχές, αλλά νομίζω ότι καταβάλλονται κανονικά. Ας κάνει μια ερώτηση σε μια Επιθεώρηση Εργασίας. Σε κάθε περίπτωση να μην παραιτηθεί. Προστατεύεται πλήρως από απόλυση για έως και 18 μήνες από τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λέει η Deena, εγώ βέβαιαόταν ζήτησα να λειψω κάποιες μέρες τον προηγούμενο Μάρτιο ως έγκυος μου είπαν να τις παρω σαν ειδικού σκοπού (έχω κ άλλο παιδί), δυστυχώς λίγοι εργοδότες το τηρούν.  Να μην παραιτηθεί συμφωνώ κι εγώ, την προστατεύει ο νόμος. Στην ανάγκη, να πάει σε έναν γιατρό του ΙΚΑ να πει ότι ζαλίζεται και ότι έχει πολλούς εμετούς κλπ να της γράψει μια άδεια. Εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα με τέτοιον εργοδότη

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Sunshine8 είπε:

Ισχύει αυτό που λέει η Deena, εγώ βέβαιαόταν ζήτησα να λειψω κάποιες μέρες τον προηγούμενο Μάρτιο ως έγκυος μου είπαν να τις παρω σαν ειδικού σκοπού (έχω κ άλλο παιδί), δυστυχώς λίγοι εργοδότες το τηρούν.  Να μην παραιτηθεί συμφωνώ κι εγώ, την προστατεύει ο νόμος. Στην ανάγκη, να πάει σε έναν γιατρό του ΙΚΑ να πει ότι ζαλίζεται και ότι έχει πολλούς εμετούς κλπ να της γράψει μια άδεια. Εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα με τέτοιον εργοδότη

Οι κατηγορίες ευπαθεών ομάδων για  σκοπούς λήψης ειδικής άδειας ορίστηκαν με υπουργική απόφαση τον Μάιο, οπότε στις αρχές της καραντίνας μόνο πολύ μεγάλες και σοβαρές εταιρείες (πχ Τράπεζες) έδιναν από μόνες τους ειδικές άδειες σε ευπαθείς ομάδες.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, spasimosk είπε:

Καλησπερα σας !

  Η κοπέλα μου δουλεύει σε μεγάλη ιδιωτική επιχείρηση τωρα τέσσερα χρονια , αυτη ειναι απο Πατρα και εγω Θεσσαλονίκη . Με το που ανακοίνωσε στον διευθυντή της οτι ειναι έγκυος και προσκόμισε το χαρτι  άρχισε η πίεση να παραιτηθεί , βεβαία της άλλαξε πόστο αλλα η πίεση συνέχισε(λες και ειναι δικιά του η επιχείρηση)  ολοι οι συναδέλφοι της ,της ειπαν βάρεσε αναρρωτική άδεια και φυγε  και πηραν το μέρος της λόγω της χυδαίας συμπεριφοράς του διευθυντή .

Εγω οσο μπορω στελνω χρήματα και στηρίζω απο δω(ζορίζομαι οικονομικά και δεν μπορω να πηγαίνω εκει και ουτε να τα παρατήσω ολα εδω και να παω εκει)  που ειμαι αλλα δεν ειναι αρκετό , ολοι οι συνάδελφοί της της ειπαν παρε αναρρωτική  άδεια γιατι αν παραιτηθείς θα κάνεις το χατιρι του μαμακα και θα χάσεις τόσα επιδόματά .

Παρε αδεια απο γιατρο και πήγαινε στον καλό σου ..

Πλεον η πίεση στην δουλεια , οι μάσκες που την δυσκολεύουν στην αναπνοή ,ο διευθυντής που της έχει κάνει τον βιο αβίωτο και εγω που (με κάθε τροπο δειχνει πως μαγαπα )ειμαι μακρια εχει αρχίσει να καταρρέει .

Κλάματα καθε μερα , σκέψεις οτι να το ρίξει και διάφορα τέτοια μας φέρει στα άκρα ολο αυτο .

 

Την πίεσα να παρακαλέσει τον γυναικολόγο της να της δώσει αδεια μέχρι τον 7ο -8ο μηνα που θα πάρει την κανονικη αλλα η γυναικολόγος δεν της εδωσε , προσπάθησε και στο νοσοκομείο  στον γυναικολογο που την παρακολουθεί (επειδή αρχικά ειχαμε διδυμα πηγαινε και σε ιδιώτη γυναικολογο και στο νοσοκομείο ωστε να περνούμε δυο γνώμες) του εξήγησε την κατάσταση αλλα της απάντησε με πολυ ασχημο και εριστικό τροπο οτι αν νιώθεις οτι πιέζεστε πήγαινε σε ψυχολόγο εγω δεν μπορω να σου δώσω αδεια ενω δεν βλεπω κατι να εχει το εμβρυο (δεν θελει ουτε να ξανα ακουσει γιαυτον ) .

Με αυτην την κατάσταση δεν ξερω.. εδω θεσσαλονικη σε ποιον να απευθυνθώ να τις δωσουν αδεια ... και διερωτώμαι , εδω πολλες περνουν αδειες απο τον 1ο-2ρο μηνα χωρις κανενα λογο  και σε εμας που εχουμε τοσο σοβαρό ψυχολογικό λογο (που η ψυχολογία ειναι το α και το ω να παει καλα η εγκυμοσύνη) κανεις δεν θελει να δωσει ?!

Δεν ξερω τι να πω ..

 

Υ.Γ Για οποια δηποτε βοήθεια μπορείτε και σε pm  Ευχαριστω

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να παραιτηθεί. Ούτε γιατί να πάρει άδεια.

Και σαν μαμά και εργαζόμενη το λέω, και δεν ειρωνεύομαι, αν νιώθει τόσο άσχημα λόγω μάσκας ή λόγω ότι ο προϊστάμενος είναι γάιδαρος, για το πρώτο να μιλήσει άμεσα με ψυχολόγο (δεν βελτιώνεται η ψυχολογία με τη γέννηση του παιδιού, συχνά μια έγκυος και μια λεχώνα έχει εντονότατο στρες και η λύση είναι έγκαιρη παρέμβαση ειδικού όσο πιο νωρίς γίνεται, δεν είναι ντροπή) ενώ για το δεύτερο , να αναζητήσει εργατολόγο μέσω και των συνδικαλιστικών οργάνων στα οποία ανήκει. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2020 at 3:47 PM, spasimosk said:

Καλησπερα σας !

  Η κοπέλα μου δουλεύει σε μεγάλη ιδιωτική επιχείρηση τωρα τέσσερα χρονια , αυτη ειναι απο Πατρα και εγω Θεσσαλονίκη . Με το που ανακοίνωσε στον διευθυντή της οτι ειναι έγκυος και προσκόμισε το χαρτι  άρχισε η πίεση να παραιτηθεί , βεβαία της άλλαξε πόστο αλλα η πίεση συνέχισε(λες και ειναι δικιά του η επιχείρηση)  ολοι οι συναδέλφοι της ,της ειπαν βάρεσε αναρρωτική άδεια και φυγε  και πηραν το μέρος της λόγω της χυδαίας συμπεριφοράς του διευθυντή .

Εγω οσο μπορω στελνω χρήματα και στηρίζω απο δω(ζορίζομαι οικονομικά και δεν μπορω να πηγαίνω εκει και ουτε να τα παρατήσω ολα εδω και να παω εκει)  που ειμαι αλλα δεν ειναι αρκετό , ολοι οι συνάδελφοί της της ειπαν παρε αναρρωτική  άδεια γιατι αν παραιτηθείς θα κάνεις το χατιρι του μαμακα και θα χάσεις τόσα επιδόματά .

Παρε αδεια απο γιατρο και πήγαινε στον καλό σου ..

Πλεον η πίεση στην δουλεια , οι μάσκες που την δυσκολεύουν στην αναπνοή ,ο διευθυντής που της έχει κάνει τον βιο αβίωτο και εγω που (με κάθε τροπο δειχνει πως μαγαπα )ειμαι μακρια εχει αρχίσει να καταρρέει .

Κλάματα καθε μερα , σκέψεις οτι να το ρίξει και διάφορα τέτοια μας φέρει στα άκρα ολο αυτο .

 

Την πίεσα να παρακαλέσει τον γυναικολόγο της να της δώσει αδεια μέχρι τον 7ο -8ο μηνα που θα πάρει την κανονικη αλλα η γυναικολόγος δεν της εδωσε , προσπάθησε και στο νοσοκομείο  στον γυναικολογο που την παρακολουθεί (επειδή αρχικά ειχαμε διδυμα πηγαινε και σε ιδιώτη γυναικολογο και στο νοσοκομείο ωστε να περνούμε δυο γνώμες) του εξήγησε την κατάσταση αλλα της απάντησε με πολυ ασχημο και εριστικό τροπο οτι αν νιώθεις οτι πιέζεστε πήγαινε σε ψυχολόγο εγω δεν μπορω να σου δώσω αδεια ενω δεν βλεπω κατι να εχει το εμβρυο (δεν θελει ουτε να ξανα ακουσει γιαυτον ) .

Με αυτην την κατάσταση δεν ξερω.. εδω θεσσαλονικη σε ποιον να απευθυνθώ να τις δωσουν αδεια ... και διερωτώμαι , εδω πολλες περνουν αδειες απο τον 1ο-2ρο μηνα χωρις κανενα λογο  και σε εμας που εχουμε τοσο σοβαρό ψυχολογικό λογο (που η ψυχολογία ειναι το α και το ω να παει καλα η εγκυμοσύνη) κανεις δεν θελει να δωσει ?!

Δεν ξερω τι να πω ..

 

Υ.Γ Για οποια δηποτε βοήθεια μπορείτε και σε pm  Ευχαριστω

Λυπάμαι πάρα πολύ που το περνάτε αυτό, σε καμία περίπτωση να μην πάραιτηθει όπως είπαν και πιο πάνω. Αν δεν βρείτε γυναικολογο για την άδεια μήπως να απευθυνθεί σε ψυχίατρο? Το λέω επειδή το θέμα όντως δεν είναι αμιγώς γυναθκολογικο αλλά ψυχολογικό αν και βεβαίως ο γυναικολογος της έπρεπε να την είχε βοηθήσει γιατί πράγματι η ψυχολογία είναι το Α και το Ω για μια υγιή κυηση. Αλλά τεχνικά τέτοιου είδους άδεια μπορεί να γράψει κυρίως ο ψυχίατρος (και ο γυναικολογος μπορεί αλλά ο δικός σας δυστυχώς δεν συνεργάζεται). Εύχομαι το καλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Deena said:

 

Οι κατηγορίες ευπαθεών ομάδων για  σκοπούς λήψης ειδικής άδειας ορίστηκαν με υπουργική απόφαση τον Μάιο, οπότε στις αρχές της καραντίνας μόνο πολύ μεγάλες και σοβαρές εταιρείες (πχ Τράπεζες) έδιναν από μόνες τους ειδικές άδειες σε ευπαθείς ομάδες.

Τον Μάρτιο είχε βγει ήδη αυτό για τις εγκύους. Θυμάμαι που το διάβασα στις ειδήσεις. Ίσως να μην είχε περαστεί επίσημα από τη Βουλή ή κάτι τέτοιο πάντως ήταν από τις πρώτες οδηγίες που βγήκαν.

 

Οι περισσότεροι γυναικολόγοι πράγματι ρωτούν 'θες καμία άδεια'. Ακόμα και σε δημόσιο να μην είναι , κάποιοι έχουν άκρες στο ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...