Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS Ανορεξία, αφυδάτωση, παλλινδρόμηση, ουρολοίμωξη & οισοφαγίτιδα


Recommended Posts

On 23/4/2018 at 5:34 ΜΜ, mama16 είπε:

Είναι πολύ δύσκολο όντως να μην μπορείς να ταισεις το παιδί σου... Μην αγχωνεσαι όμως η πρώτη επαφή είναι αυτό με τις στερεές, σιγά σιγά θα μάθει να τρώει αλλά θέλει υπομονή!

Ξεκίνησε να πίνει ξύπνια 50 ml , τα υπόλοιπα αν καταφέρω να την κοιμησω πίνει αλλά 50 ... έτσι ξεκινήσατε κ εσείς ; Πάμε καλά ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Ξεκίνησε να πίνει ξύπνια 50 ml , τα υπόλοιπα αν καταφέρω να την κοιμησω πίνει αλλά 50 ... έτσι ξεκινήσατε κ εσείς ; Πάμε καλά ;

Το ότι είναι ξύπνια κ πίνει λίγο γάλα είναι καλό σιγά σιγά μπορεί να πίνει όλο κ περισσότερο, έτσι έκανα κ εγώ.. Κ μετά εμένα η μικρή μου το είχε συνδυάσει με τον ύπνο.. Περίμενε το γάλα της κ όταν αρχιζε να πίνει αποκοιμιοταν κ της έδινα 100μλ.. Παραπάνω δυστυχώς εμένα δεν έπινε, το μέγιστο ήταν 120 κ αυτό όχι σε κάθε γεύμα. Δεν την βλέπεις κ εσύ την κορούλα σου να είναι πιο ήρεμη κ να δέχεται να πιει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , mama16 είπε:

Το ότι είναι ξύπνια κ πίνει λίγο γάλα είναι καλό σιγά σιγά μπορεί να πίνει όλο κ περισσότερο, έτσι έκανα κ εγώ.. Κ μετά εμένα η μικρή μου το είχε συνδυάσει με τον ύπνο.. Περίμενε το γάλα της κ όταν αρχιζε να πίνει αποκοιμιοταν κ της έδινα 100μλ.. Παραπάνω δυστυχώς εμένα δεν έπινε, το μέγιστο ήταν 120 κ αυτό όχι σε κάθε γεύμα. Δεν την βλέπεις κ εσύ την κορούλα σου να είναι πιο ήρεμη κ να δέχεται να πιει?

Είναι πιο ήρεμη αλλά αν δεν νυστάζει κ δεν κοιμηθεί ... αυτό είναι μένει στα 50 για γεύμα ... έλεγα μήπως σιγά σιγά τους ανοίγει η όρεξη κ πίνουν τα 180 που είναι για την ηλικία τους ... την δίνω το στοιχειακο γάλα aminova κ δεν ξέρω αν είναι πρόοδος το 50 ml η απλά επειδή είμαστε στην 7 μέρα με αυτό το γάλα κ δεν την αρέσει ... μιας κ αυτά τα γάλατα έχουν κ χάλια γεύση . Λες τώρα που τρώει αυτό το 50αρι να ξεκινήσω στέρεες ; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Είναι πιο ήρεμη αλλά αν δεν νυστάζει κ δεν κοιμηθεί ... αυτό είναι μένει στα 50 για γεύμα ... έλεγα μήπως σιγά σιγά τους ανοίγει η όρεξη κ πίνουν τα 180 που είναι για την ηλικία τους ... την δίνω το στοιχειακο γάλα aminova κ δεν ξέρω αν είναι πρόοδος το 50 ml η απλά επειδή είμαστε στην 7 μέρα με αυτό το γάλα κ δεν την αρέσει ... μιας κ αυτά τα γάλατα έχουν κ χάλια γεύση . Λες τώρα που τρώει αυτό το 50αρι να ξεκινήσω στέρεες ; 

 

Από τη στιγμή που έχετε αλλεργίες και αφυδάτωση και πρόβλημα βάρους και τόσα προβλήματα, νομίζω είναι τεράστιο ρίσκο να πάρεις οποιαδήποτε πρωτοβουλία ή να ακολουθήσεις οποιαδήποτε συμβουλή που δεν έχει δώσει ο γιατρός. Ειδικά αφού σας είχε παραπέμψει σε ένα τέτοιο σκεύασμα, πώς να δώσεις οτιδήποτε άλλο χωρίς να πάρεις έγκριση;

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Είναι πιο ήρεμη αλλά αν δεν νυστάζει κ δεν κοιμηθεί ... αυτό είναι μένει στα 50 για γεύμα ... έλεγα μήπως σιγά σιγά τους ανοίγει η όρεξη κ πίνουν τα 180 που είναι για την ηλικία τους ... την δίνω το στοιχειακο γάλα aminova κ δεν ξέρω αν είναι πρόοδος το 50 ml η απλά επειδή είμαστε στην 7 μέρα με αυτό το γάλα κ δεν την αρέσει ... μιας κ αυτά τα γάλατα έχουν κ χάλια γεύση . Λες τώρα που τρώει αυτό το 50αρι να ξεκινήσω στέρεες ; 

Ακόμα ίσως είναι λίγο μικρούλα για να ξεκινήσεις στερεές αλλά ότι σ πει η γιατρός.. Εμείς είχαμε ξεκινήσει 5,5 με 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Ακόμα ίσως είναι λίγο μικρούλα για να ξεκινήσεις στερεές αλλά ότι σ πει η γιατρός.. Εμείς είχαμε ξεκινήσει 5,5 με 6 μηνών.

Μου είπε να ξεκινήσουμε 5 γιατί δεν πίνει γάλα ... έτσι ώστε να μην στερηθεί θερμίδες ... κ να καλυτερέψει κ η γοπ με τις στέρεες ... απλά όταν υπάρχει οισοφαγιτιδα όχι μόνο το γάλα αλλά ούτε κ τις στέρεες τρώει το μωρό ευχάριστα αφού πονάει ... έτσι είπαμε με την γιατρό να υποχωρήσει η οισοφαγιτιδα κ μετά να τις δώσω στέρεες για να μην σιχαθεί κ το κουτάλι ... ποια η εμπειρία σου; 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Μου είπε να ξεκινήσουμε 5 γιατί δεν πίνει γάλα ... έτσι ώστε να μην στερηθεί θερμίδες ... κ να καλυτερέψει κ η γοπ με τις στέρεες ... απλά όταν υπάρχει οισοφαγιτιδα όχι μόνο το γάλα αλλά ούτε κ τις στέρεες τρώει το μωρό ευχάριστα αφού πονάει ... έτσι είπαμε με την γιατρό να υποχωρήσει η οισοφαγιτιδα κ μετά να τις δώσω στέρεες για να μην σιχαθεί κ το κουτάλι ... ποια η εμπειρία σου; 

Κοίτα εγώ όταν την έβαλα στερεές έκανε να φάει ικανοποιητική ποσότητα (γύρω στα 70μλ 2 μήνες.. Αλλά όταν άρχισε να τρώει τις στερεές η παλλινδρόμηση σχεδόν της έφυγε, έγινε πολύ καλύτερα. Μακάρι κ η μικρή σου να φάει εύκολα κ να μην σε δυσκολέψει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα εγώ όταν την έβαλα στερεές έκανε να φάει ικανοποιητική ποσότητα (γύρω στα 70μλ 2 μήνες.. Αλλά όταν άρχισε να τρώει τις στερεές η παλλινδρόμηση σχεδόν της έφυγε, έγινε πολύ καλύτερα. Μακάρι κ η μικρή σου να φάει εύκολα κ να μην σε δυσκολέψει..

Σε ευχαριστώ πολύ .... αμήν 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...