Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατρός κάθετος στο να μην κάνω άμνιο - στα 35 - αρκεί το αιματολογικό τεστ;


Recommended Posts

Νομίζω το άγχος ξεκινά από εσένα! Οι εξετάσεις Α επιπέδου και Β από πιστοποιημένο σε τέτοιους υπερήχους γυναικολόγους είναι ασφαλής σχετικά με πρόδηλα σύνδρομα η ανωμαλίες που βλέπουν! Είναι εξειδικευμένοι σ αυτό τον τομέα και δεν θα σου πουν αερολογιες. Κατάλληλος να σου απαντήσει στο αν χρειάζεσαι αμνιοπαρακέντηση είναι αυτός που σου έκανε την Αυχενικη, ο πιστοποιημένος ,όχι ο απλός γυναικολόγος... Αν εκείνος δεν σου έκανε σχόλιο για αμνιοπαρακέντηση δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου γιατί δεν γυρίζει πίσω! Αν τώρα εσύ επιμένεις για δικούς σου λόγους να κάνεις αμνιο και πάλι έχεις την επιλογή να κάνεις, δεν σου υπογράφει όμως κανείς ότι δεν υπάρχει έστω μια 0.001% πιθανότητα να μην πιάσει κάτι.

Μην κουράζεις μυαλό και σωμα με αρνητικές σκέψεις, η ηλικία σου είναι πολύ καλή για ένα υγιές μωρό και κυρίως μην μπαίνεις ανουσια σε τρυπακι γιατρών που κάποια πράγματα τα κάνουν κάποιοι για καθαρά οικονομικούς λόγους! Εμπιστοσύνη και βάση θα έδινα σε πιο εξειδικευμένο σε υπερήχους γιατρό!

Κάνε σε έναν τέτοιο την Β επιπεδου και ανάλογα με το πόρισμα και την σοβαρότητα πράξε! Ο γιατρός σίγουρα ξέρει πολλά περισσοτερα και θα σε αποτρέψει από ψυχοφθορες διαδικασίες αλλά κυρίως εσύ θα πρέπει να χαλιναγωγήσεις το άγχος της εγκυμοσύνης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κυριες μου και κυριοι (αν υπαρχουν) καλησπερα ,

αργησα να απαντησω γιατι περιμενα ΟΛΑ τα αποτελεσματα απο την αμνιοπαρακεντηση ωστε να γραψω ενα ποστ με τα παντα μεσα ωστε να μπορει καποιος μελλοντικα που θα κανει αναζητηση οπως εγω εκανα στα παλιοτερα ποστ σας να εχει μια ολοκληρωμενη ματια τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια.

 

Αρχικα εγω ηθελα να κανω αμνιοπαρακεντηση λογο ηλικιας.Ο γιατρος δεν ηθελε και με εβαλε να κανω το πανοραμα τεστ κοστος για το μικρο τεστ 400ευρω.Εκεινος μου ειπε να κανω το μικρο γιατι στην εβδομαδα που το εκανα (μου ειπε) τα υπολοιπα που μπορει να εξετασει αυτο το τεστ δεν θα τα ειχα (θα τα ειχα ξεπερασει λογο ηλικιας κυησης).Το τεστ πηγε Αμερικη και γυρισε με το φυλο και τα τρια βασικα συνδρομα που εβρισκε οτι δεν εχει το εμβρυο.

 

Εγω ομως ψυχολογικα ΔΕΝ ηρεμουσα δεν ειχα εμπιστοσυνη σε αυτο το τεστ θεωρουσα οτι το να ξερω 3 απο τα 500 συνδρομα που μπορει να βρει μια αλλη εξεταση ειναι λιγο και πραγματικα ελεγα οτι απλα πεταξα τα χρηματα και εχασα και αλλο χρονο.Το μονο που ειχα σαν θετικη σκεψη ειναι οτι εστειλα αλλο ενα δειγμα στους επιστημονες να μελετησουν εκ βαθεων αυτη τη πρακτικη και στο μελλον να καθιερωθει σαν σιγουρη εξεταση και οχι σαν προβλεψη ωστε να μην ξανακουσει γυναικα τη λεξη αμνιοπαρακεντηση - πιθανοτητα αποβολης.

 

Οι μερες περνουσαν και εγω ενιωθα ανασφαλης και εφτασε η Β επιπεδου οπου βρεθηκαν 2 στοιχεια η ηπια υδρονεφρωση και υπερηχογενης εστια στη μια κοιλια καρδιας.Ο γεννετιστης προτεινε αμνιοπαρακεντηση για τυγχων συνδρομο down ο γιατρος μου ανενδοτος οτι δεν θελει να το κανω και οτι καλυπτομαστε απο την προβλεψη του μη επεμβατικου αιματολογικου τεστ που εκανα.Εγω φοβερα ανυσηχη ειχα κολλησει σε αυτη τη σκεψη δεν μπορουσα να σκεφτω τιποτα αλλο.Ολοι γυρω μου θελαν να ακουσουν το γιατρο (γιατι φοβοντουσαν?γιατι εγω ειμαι παρανοικη? μπορει) εγω τιποτα , τα μουτρα κατω βυθισμενη στις σκεψεις με το βλεμμα στο κενο μερα και νυχτα οτι δεν κανω αυτο που πρεπει να κανω.Εν τελει αποφασιζω να ξανακανω τη Β επιπεδου εκτος μαιευτηριου σε ενα προγεννητικο κεντρο.Την ξανακανω και λεω θα δουμε τι θα πουν και αυτοι μια δευτερη γνωμη ρε φιλε!...Η δευτερη φορα που εκανα Β επιπεδου ηταν σαφως ανωτερη.Τα ιδια χρηματα αλλα τον τριπλασιο χρονο (45λεπτα) με τη παραμικρη λεπτομερεια να μου εξηγουν τα παντα αλλα το αποτελεσμα ιδιο.

 

Τις επομενες μερες με βρηκαν να κλαιω και να παραλογιζομαι με τους παντες και με τα παντα να μην τρωω να μην κοιμαμαι και να μην μπορω να χονεψω με τιποτα οτι ο στενος μου κυκλος επεμενε να ακουω το γιατρο και οχι να κανω οτι θελω.Οπου το οτι θελω ειναι να θεσω σε κινδυνο το εμβρυο.Βαρια αποφαση.Πολυ βαρια με πιεζε μεσα μου σαν να μου ακουμπησες ολη τη γη στους ωμους μου.Τελικα αποφασιζω οτι θα παρω τις αποφασεις τις δικες μου και θα μου πεσει βαρια η ευθυνη πανω μου για τα δικα μου λαθη και οχι αλλων.Και κλεινω ραντεβου και την κανω.Στο ιδιο κεντρο που εκανα την δευτερη Β επιπεδου με την ιδια γεννετηστρια.

 

Η μερα της αμνιοπαρακεντησης εφτασε και ημουν μαλλον σαν ζομπι απλα λειτουργουσα.Εκανα μπανιο εβαλα τα πιο καθαρα ρουχα μου και πηγα.Δεν εκανα πανω απο δεκα λεπτα  , δεν πονεσα .Σηκωθηκα μου δωσαν δυο ντεπον και εφυγα για το σπιτι.Εκατσα στο κρεββατι κυριολεκτηκα μια εβδομαδα που σηκωνομουν μονο για τουαλετα και να φαω ακριβως διπλα στο κρεβατι μου.Καθε φορα κοιταγα μην αιμοραγω και αφουγκραζομουν μην ποναω.Περασε η εβδομαδα πηγα για υπερηχο δεν εδειξε κατι ξαναγυρισα σπιτι και πολυ δειλα σε λιγες μερες αρχισα να βγαινω απο το σπιτι και να περπατω λιγο.

 

Ο γιατρος που ειχα δεν ενημερωθηκε ποτε για αυτο.Το ραντεβου το εκλεισα μονη μου.Αφου μετα απο πολλες φορες δεν ηθελε να με ακουσει.Μια μερα πριν παω σε πανικο βρισκω εναν γιατρο αλλον απο μια γνωστη μου και τον παιρνω με κλαμματα οτι ειμαι μονη και παω για αμνιοπαρακεντηση.Παροτι δεν με ηξερε και σε προχωρημενη κυηση (ημουν 6 μηνα) μου λεει σε παρακαλω ελα εδω και πηγα.Τον ευχαριστω ιδιαιτερος.Με κοιταξε ειδε ολα μου τα χαρτια μου εγραψε αντιβιωση με ενημερωσε και πηγα πιο ετοιμη.Σε αυτον συνεχιζω.Δυσκολο να αλλαζει γιατρο και εμενα ειναι ο τριτος.Εχω χασει την εμπιστοσυνη μου ομως.Ο προηγουμενος εκανε και ενα αλλο...δεν με ενημερωσε για την κυστικη που την εκανα επειδη ενας φιλος του αντρα μου μας ρωτησε αν την εχουμε κανει.Ημουν στον πεμπτο οταν του το ειπα και μου ειπε ''α δε την εχεις κανει?ε κανε το μικρο πακετο για την μια'' .Εγω ομως εκανα το μεγαλο πακετο για οσες μπορουσαν να βρουν γιατι ετσι ειμαι εγω μαλακας και θελω να τα ξερω οσα μπορω.Ενα μηνα μου ειπαν και εμεινα μετεωρη εναν ολοκληρο μηνα να μην ξερω τιποτα για τιποτα.

 

Την μερα της αμνιοπαρακεντησης βγηκαν τα αποτελεσματα της κυστικης ινωσης του μεγαλου πακετου που εκανα ''χωρις λογο'' οπως μου λεγαν ολοι και βγηκα θετικη σε μια μεταλλαξη της νοσου.Σπανια αλλα βγηκα.Και αν ειχα κανει μονο τη μικρη εξεταση δεν θα το μαθαινα ποτε.Η μαια του προηγουμενου γιατρου λοιπον (μεγαλη πληγη οι μαιες πολυ μεγαλη πληγη εχω γνωρισει 3 και ηταν και οι τρεις πιο ασχετες του κοσμου ολου) με παιρνει τηλ την ιδια μερα - δεν γνωριζαν οτι ειχα παει για την εξεταση την επεμβατικη οπως σας ειπα- να μου πει μεσα στον πανικο οτι ειμαι θετικη στην δφ508 της κυστικης και τι θα κανουμε τωρα!...τρελαθηκα αλλα απο μεσα μου ειπα ''οκ εκανες την εξεταση ηδη'' παιρνω σαν τρελη την γεννετηστρια να της πω τα νεα και εκεινη το εργαστηριο να τρεξουν στο αμνιακο υγρο την μεταλλαξη.Μια μερα μετα παιδια μια μερα ετσι?με παιρνουν τηλεφωνο για τις τρεις χρωμοανωμαλιες και την μεταλλαξη της κυστικης ινωσης.Φυσιολογικο κυρια μου - μου λενε και φευγει ενα μεγαλο ΟΥΦ. *εδω να σημειωσω οτι το πανοραμα τεστ βγηκε αληθινο τουλαχιστον για τις τρεις γνωστες.

 

Πηγαινε σε παρακαλω λεω στο συζηγο αφου ημουν στο κρεββατι να παρεις τα αποτελεσματα απο το μαιευτηριο για την κυστικη ινωση τη δικη μου να μας στειλουν και απο το εργαστηριο για το αμνιακο τα πρωτα να τα δωσουμε στο γιατρο οταν παμε.Και πηγε.Και γυρισε (ο αντρας μου ) και μου ειπε ''δεν εισαι στην 508 εισαι σε αλλη'' Οριστε???? δηλαδη οκ Ουτε Να Διαβασει δε μπορει αυτη η τελεια μαια? δευτερο μεγαλο φαουλ γιατι ουτε γιατρο αλλα ουτε συνεργατες μπορουσα πλεον να εμπιστευτω.

 

Ξαναπαιρνουμε το εργαστηριο , ξερετε μας ειπαν λαθος (μας περασαν και για χαζους) σας στελνουμε το χαρτι με αυτο που εχω.Το στελνω και μαζι και αλλα 250ευρω για να γινει τωρα για αυτο που πραγματικη εχω!και περιμενω δεκαπεντε μερες και με παιρνουν και μου λενε...το εμβρυο εχει τη μεταλλαξη σας.

Επεσα στα πατωματα ειμαι σε προχωρημενη κυηση για λαθος του γιατρου εχω χασει πολυτιμο χρονο για ολα δε ξερω τι μου γινεται δεν εχει κανει εξεταση ο αντρας μου γιατι ''ελα μωρε και εσυ υπερβολικη εισαι''.Τρεξτε καρυοτυπο για τα παντα με ακουτε για τα παντα ουρλιαζα σε ολους δεν ηξερα ποιος μου εφταιγε και γιατι.Εν το μεταξυ το μωρο ειχε ξεκινησει να κλωτσα το καταλαβαινα το εβλεπα να κοβει βολτες.

 

Δεν πληρωσαμε ΔΕΗ ουτε κοινοχρηστα ουτε κουνησαμε το αμαξι ουτε βγηκαμε εξω ουτε πληρωσαμε τραπεζα αλλα δωσαμε να κανουν οτι μπορουσαν.Αλλες δεκαπεντε μερες αναμονη φοβερο συναισθηματικο χαος.Περασαν βγηκαν τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης και της κυστικης ολα και φαινονται ενταξη.Δεν φαινετε κατι απο την αμνιοπαρακεντηση και απο τη κυστικη ινωση εχει μονο τη δικη μου μεταλλαξη που ειναι μη παθογονος.Ετσι μου ειπαν.Ουφ.Σε τεντωμενο σχοινι.

 

Η αμνιοπαρακεντηση μου στοιχησε 650ευρω και αλλα 500 εδωσα για πληρη ελεχγο κυστικης και αλλα 240 για μενα.Επειδη το εμαθα αργα ειχα παρει το Λαικο για δωρεαν η εστω για λιγοτερα χρηματα αλλα ειχε ραντεβου - του χρονου -

 

Λιγες μερες μετα φθανουμε στο χτες και αφου πηρα μια ανασα μετα απο τοσο πολυ καιρο που περασε η εγκυμοσυνη μονο με αρνητικα αισθηματα εκατσα σε ενα σκαμπο που εχω χρονια σπαει και παρτην κατω.Τωρα αφου με κοιταξε ο γιατρος ειμαι παλι σε περιορισμο σπιτι , δεν εχω καποιο συμπτωμα αλλα ετσι μου ειπε ετσι κανω.Επισεις να κανω το ντοπλερ λιγο νωριτερα μου ειπε και με θορυβησε παλι.

 

Εν παση περιπτωση.Εγω εφαγα μεγαλη πιεση τεραστια πιεση να αποφασισω και μετα να δω αν θα ερθω αντιμετωπη με τις αποφασεις μου και με τα λαθη των αλλων.Δεν εχω προλαβει να βγω απο το αδιεξοδο μεσα μου και ακομα ειμαι σε μια φαση αναμονης.Δεν σκεφτομαι το μελλον ουτε καν το αυριο εχω σπασει τα νευρα μου και τα νευρα ολων γιατι καθομαι χωρις να κανω απολυτος τιποτα και κοιτω το κενο.Θα μου πεις γιατι?αφου τελειωσε η περιπετεια σου αυτη τουλαχιστον.Δε ξερω σαν να περιμενω οτι να κατι θα ερθει που θα με ριξει θα με τρομαξει οπωτε δεν πρεπει να παιρνω θαρρος.Ετσι νιωθω.Επρεπε εξαρχης να εχω κανει αυτο που θελω.

 

Ζυγιστε μεσα σας αυτα που θελετε ακουστε τι εχουν να σας πουν - και εγω διαβαζα και ξαναδιαβαζα εσας ιατρικα φορουμ ακουγα και το γιατρο.Αλλα τελικα οπως μου ειπε και μια καλη κυρια ''η μανα ξερει πουλακι μου''.

 

Σας ευχαριστω ολες.

 

τελειωνει ο εβδομος μηνας να δουμε...*βλεπω οτι εχω ορθογραφικα αλλα ειμαι σε φορτιση σας ζητω συγγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όταν πήγα στη γυναικολόγο μετά την θετική ένδειξη του τεστ και κάναμε τον υπερηχο για να δουμε αμνιακό σάκο και τα λοιπα,μαζί με τις αιματολογικές εξετάσεις δλδ γενική μου ζήτησε να κάνω το πλήρες πακέτο της κυστικής ινωσης και μάλιστα επέμενε.Εγω βγήκα θετική σε μια σπάνια μετάλλαξη και στη συνέχεια εξετάστηκε και ο άντρας μου.15 μέρες ήθελαν στις 25 μέρες πηραμε απάντηση ότι δεν είναι φορέας.Αυχενικη διαφάνεια β επιπέδου και Doppler έκανα στο Μητέρα με συγκεκριμένο γιατρό που ζήτησε η γιατρός μου!δυστυχώς η κυστική ίνωση είναι η 2η κληρονομική ασθένεια στην Ελλάδα μετά τη μεσογειακή αναιμια.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για σένα που όλα είναι όπως πρέπει.

Θέλω όμως να σου πω κάτι ιντερνετικά  φιλικά. Εχεις πάρα πολύ αγχος.Πρέπει να ηρεμήσεις γιατι ακόμη είσαι στον 7 της κύησης.Και όταν γεννήσεις θα έχεις ακόμη  διάφορους προβληματισμούς.

Γράφεις,

<<Ζυγιστε μεσα σας αυτα που θελετε ακουστε τι εχουν να σας πουν - και εγω διαβαζα και ξαναδιαβαζα εσας ιατρικα φορουμ ακουγα και το γιατρο.Αλλα τελικα οπως μου ειπε και μια καλη κυρια ''η μανα ξερει πουλακι μου''. >>

 

Μα .... όλα  είναι καλά σε ότι εξέτασες....δεν υπήρχε κάτι.Δεν πρόλαβες κάτι, το αντιλαμβάνεσαι αυτό.Απλά κάνεις σωστά τις προβλεπόμενες εξατάσεις που κάνουν όλες , με την σειρά και την αναγκαιότητα τους βάση ενδείξεων.

 

Υπήρξαν κάποιες ενδείξς τελικά  στην β επιπέδου  και την έκανες την αμνιο και όλα καλά. .Αν δεν υπήρχαν οι ενδείξεις δεν θα ήταν και το πιο σωστό να γίνει η άμνιο. Δεν είναι μια εξέταση ρουτίνας για υγιεις παιδιά . Το θέμα της κυστικής είναι πάντα ζορικο  σε οποιαδήποτε φάση ελέγχου  για όλους ειδικά όταν ο ένας είναι θετικός. Δεν υπάρχει ευκολη αναμονή.

Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου τώρα και ξεκίνα να αγαπάς το ''έτοιμο''  θαυματάκι που θα φέρεις στον κόσμο σε ελάχιστες μέρες.Μην ψάχνεις πέραν αυτών που πρέπει. Το μέλον είναι άγνωστο έτσι και αλλιώς. Αλλωτε καλό και άλλωτε σκληρό.Δεν μπορεις να ξέρεις. Ο ρόλος της μάνας είναι πάντα δύσκολος σε αυτό το ταξίδι της ζωής αλλα είναι πάντα εκεί  βράχος γεμάτη αγάπη και αστειρευτη δύναμη .

 

Πραγματικά στα λέω απο καρδιάς και αν θες σκέψου το , αν θες αγνοήσε το, το μνμ μου.

Ζήσε με καλές σκέψεις.

 

Με το καλό το μωράκι σου.

 

Επεξεργάστηκαν by ferby
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για αυτο ειπα οτι εχω σπασει τα νευρα τα δικα μου και των αλλων...και να πεις οτι σαν ανθρωπος ειμαι ετσι γενικα?καθε αλλο...βεβαια δεν επαθα μεταλλαξη χαρακτηρα προφανως ισως μεχρι στιγμης να μην ειχα ποτε μου να παρω σοβαρες (τοσο) αποφασεις - και για αυτο δεν ειχα τεσταρει τις αντοχες μου και τωρα βγαζω αυτο το στρες.Το μονο που εχω σαν δικαιολογια να πω ειναι οτι ολο αυτο ειναι επειδη δεν μου ειπαν τον πρωτο μηνα ''κανε και κυστικη'' δεν μου ειπαν τον τριτο μηνα ''κανε αμνιο'' παρα μου ειπαν μετα τον 5-6 τα παντα.Και μετα τον 5-6 και θελωντας ενα μηνα αναμονη για αποτελεσματα εφθασα στο τριτο τριμηνο χωρις να ξερω τι κανω.Και μου εμεινε το στρες.Εχω σκεφτει και το μετα που λες και οπως εχω ξαναγραψει μιλαμε ΜΠΡΑΒΟ σας ειδικα οσες κανετε και αλλα παιδια τελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή cronut θέλω να σου πώ οτι πραγματικά καταλαβαίνω πως νιώθεις, τι περνάς και πραγματικά λυπάμαι που δεν έχεις προλάβει να ευχαριστηθείς και να ζησεις την εγκυμοσύνη σου όπως θα ' πρεπε να τη ζείς. Αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα με την ferby, έχεις πάρα πολυ άγχος. Μπορεσαμε να το διακρίνουμε μονο απο την γραφή σου και φυσικα απο αυτά που είπες, και δεν σε ξέρουμε καν, δεν σ' εχουμε δει ποτέ. Και σου το λέει ένας άνθρωπος στον οποίο πριν απο τρεις εβδομαδες έγινε διάγνωση για κροταφογναθηκη διάρθρωση (σφίγγω πάρα πολυ την γνάθο μου στον ύπνο μάλλον....ίσως και στον ξύπνιο μου....) την οποία απέδωσαν σε στρές και άγχος (αφου δεν είχα κάποιο τραυματισμό, ουτε μου 'ριξε μπουνια κανένας).  Οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι κι απο τους πιο ζεν ανθρώπους και γι΄αυτο σε καταλαβαίνω.

Προσπάθησε, γιατι πραγματικα ειναι θέμα καθημερινης προσπάθειας, να σκέφτεσαι θετικά και ψύχραιμα γιατι αυτο πάντα θα σε βοηθάει να παίρνεις πιο σωστες αποφάσεις για όλα στη ζωη σου. Και όπως πολυ σωστα είπε και η ferby, οταν γεννηθεί το μωρό θα έχεις ακομα πιο πολλα θέματα να λύνεις καθημερινά και πάντα οι αποφάσεις σου ως μητερα θα είναι σοβαρές και σημαντικες για το παιδί σου.

 

Και έτσι για την ιστορια:  Έχω δύο παιδια. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου (ηλικια πια 34-35) αν εξαιρέσεις την αποκόλληση σάκου στο πρωτο τρίμηνο (νοσηλευτηκα με αιμορραγια, μετα ξάπλα στο σπίτι αλλα στο τελος ολα καλα αφου πηγα και στη δουλεια μετα), με καλες εξετασεις απο αυχενικη διαφάνεια φτάνω στη Β' επιπεδου με εύρημα υποπλαστικου ρυνικου οστου που μου ανεβάζει την πιθανοτητα για σύνδρομο DOWN στο 1/47. Εγκεφαλικο εγω, έχω χάσει την γη κατω απο τα ποδια μου και σέρνομαι στο ιατρείο του γυναικολογου μου για να δω τι θα μου πει. Ο γυναικολογος μου πολυ ηρεμος και καθυσηχαστικος να επιμένει οτι δεν έχει τιποτα το μωρο, καμια αναφορα για αμνιοπαρακέντηση ουτε καν. Εγω να μην μπορω να ηρεμήσω, αμνιο δεν ήθελα αλλά πηγα και έκανα το αιματολογικό τεστ το οποιο βγηκε αρνητικό για ολα και ολα καλα. Ο γυναικολογος μου λοιπον είχε δικιο.  Το μωρο γεννηθηκε, είναι μια χαρα με αρκετα μεγαλη μυτουλα κιολας. 

 

Σου εύχομαι καλο υπόλοιπο της εκγυμοσυνης σου!!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 9:05 ΜΜ, cronut είπε:

Κυριες μου και κυριοι (αν υπαρχουν) καλησπερα ,

αργησα να απαντησω γιατι περιμενα ΟΛΑ τα αποτελεσματα απο την αμνιοπαρακεντηση ωστε να γραψω ενα ποστ με τα παντα μεσα ωστε να μπορει καποιος μελλοντικα που θα κανει αναζητηση οπως εγω εκανα στα παλιοτερα ποστ σας να εχει μια ολοκληρωμενη ματια τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια.

 

Αρχικα εγω ηθελα να κανω αμνιοπαρακεντηση λογο ηλικιας.Ο γιατρος δεν ηθελε και με εβαλε να κανω το πανοραμα τεστ κοστος για το μικρο τεστ 400ευρω.Εκεινος μου ειπε να κανω το μικρο γιατι στην εβδομαδα που το εκανα (μου ειπε) τα υπολοιπα που μπορει να εξετασει αυτο το τεστ δεν θα τα ειχα (θα τα ειχα ξεπερασει λογο ηλικιας κυησης).Το τεστ πηγε Αμερικη και γυρισε με το φυλο και τα τρια βασικα συνδρομα που εβρισκε οτι δεν εχει το εμβρυο.

 

Εγω ομως ψυχολογικα ΔΕΝ ηρεμουσα δεν ειχα εμπιστοσυνη σε αυτο το τεστ θεωρουσα οτι το να ξερω 3 απο τα 500 συνδρομα που μπορει να βρει μια αλλη εξεταση ειναι λιγο και πραγματικα ελεγα οτι απλα πεταξα τα χρηματα και εχασα και αλλο χρονο.Το μονο που ειχα σαν θετικη σκεψη ειναι οτι εστειλα αλλο ενα δειγμα στους επιστημονες να μελετησουν εκ βαθεων αυτη τη πρακτικη και στο μελλον να καθιερωθει σαν σιγουρη εξεταση και οχι σαν προβλεψη ωστε να μην ξανακουσει γυναικα τη λεξη αμνιοπαρακεντηση - πιθανοτητα αποβολης.

 

Οι μερες περνουσαν και εγω ενιωθα ανασφαλης και εφτασε η Β επιπεδου οπου βρεθηκαν 2 στοιχεια η ηπια υδρονεφρωση και υπερηχογενης εστια στη μια κοιλια καρδιας.Ο γεννετιστης προτεινε αμνιοπαρακεντηση για τυγχων συνδρομο down ο γιατρος μου ανενδοτος οτι δεν θελει να το κανω και οτι καλυπτομαστε απο την προβλεψη του μη επεμβατικου αιματολογικου τεστ που εκανα.Εγω φοβερα ανυσηχη ειχα κολλησει σε αυτη τη σκεψη δεν μπορουσα να σκεφτω τιποτα αλλο.Ολοι γυρω μου θελαν να ακουσουν το γιατρο (γιατι φοβοντουσαν?γιατι εγω ειμαι παρανοικη? μπορει) εγω τιποτα , τα μουτρα κατω βυθισμενη στις σκεψεις με το βλεμμα στο κενο μερα και νυχτα οτι δεν κανω αυτο που πρεπει να κανω.Εν τελει αποφασιζω να ξανακανω τη Β επιπεδου εκτος μαιευτηριου σε ενα προγεννητικο κεντρο.Την ξανακανω και λεω θα δουμε τι θα πουν και αυτοι μια δευτερη γνωμη ρε φιλε!...Η δευτερη φορα που εκανα Β επιπεδου ηταν σαφως ανωτερη.Τα ιδια χρηματα αλλα τον τριπλασιο χρονο (45λεπτα) με τη παραμικρη λεπτομερεια να μου εξηγουν τα παντα αλλα το αποτελεσμα ιδιο.

 

Τις επομενες μερες με βρηκαν να κλαιω και να παραλογιζομαι με τους παντες και με τα παντα να μην τρωω να μην κοιμαμαι και να μην μπορω να χονεψω με τιποτα οτι ο στενος μου κυκλος επεμενε να ακουω το γιατρο και οχι να κανω οτι θελω.Οπου το οτι θελω ειναι να θεσω σε κινδυνο το εμβρυο.Βαρια αποφαση.Πολυ βαρια με πιεζε μεσα μου σαν να μου ακουμπησες ολη τη γη στους ωμους μου.Τελικα αποφασιζω οτι θα παρω τις αποφασεις τις δικες μου και θα μου πεσει βαρια η ευθυνη πανω μου για τα δικα μου λαθη και οχι αλλων.Και κλεινω ραντεβου και την κανω.Στο ιδιο κεντρο που εκανα την δευτερη Β επιπεδου με την ιδια γεννετηστρια.

 

Η μερα της αμνιοπαρακεντησης εφτασε και ημουν μαλλον σαν ζομπι απλα λειτουργουσα.Εκανα μπανιο εβαλα τα πιο καθαρα ρουχα μου και πηγα.Δεν εκανα πανω απο δεκα λεπτα  , δεν πονεσα .Σηκωθηκα μου δωσαν δυο ντεπον και εφυγα για το σπιτι.Εκατσα στο κρεββατι κυριολεκτηκα μια εβδομαδα που σηκωνομουν μονο για τουαλετα και να φαω ακριβως διπλα στο κρεβατι μου.Καθε φορα κοιταγα μην αιμοραγω και αφουγκραζομουν μην ποναω.Περασε η εβδομαδα πηγα για υπερηχο δεν εδειξε κατι ξαναγυρισα σπιτι και πολυ δειλα σε λιγες μερες αρχισα να βγαινω απο το σπιτι και να περπατω λιγο.

 

Ο γιατρος που ειχα δεν ενημερωθηκε ποτε για αυτο.Το ραντεβου το εκλεισα μονη μου.Αφου μετα απο πολλες φορες δεν ηθελε να με ακουσει.Μια μερα πριν παω σε πανικο βρισκω εναν γιατρο αλλον απο μια γνωστη μου και τον παιρνω με κλαμματα οτι ειμαι μονη και παω για αμνιοπαρακεντηση.Παροτι δεν με ηξερε και σε προχωρημενη κυηση (ημουν 6 μηνα) μου λεει σε παρακαλω ελα εδω και πηγα.Τον ευχαριστω ιδιαιτερος.Με κοιταξε ειδε ολα μου τα χαρτια μου εγραψε αντιβιωση με ενημερωσε και πηγα πιο ετοιμη.Σε αυτον συνεχιζω.Δυσκολο να αλλαζει γιατρο και εμενα ειναι ο τριτος.Εχω χασει την εμπιστοσυνη μου ομως.Ο προηγουμενος εκανε και ενα αλλο...δεν με ενημερωσε για την κυστικη που την εκανα επειδη ενας φιλος του αντρα μου μας ρωτησε αν την εχουμε κανει.Ημουν στον πεμπτο οταν του το ειπα και μου ειπε ''α δε την εχεις κανει?ε κανε το μικρο πακετο για την μια'' .Εγω ομως εκανα το μεγαλο πακετο για οσες μπορουσαν να βρουν γιατι ετσι ειμαι εγω μαλακας και θελω να τα ξερω οσα μπορω.Ενα μηνα μου ειπαν και εμεινα μετεωρη εναν ολοκληρο μηνα να μην ξερω τιποτα για τιποτα.

 

Την μερα της αμνιοπαρακεντησης βγηκαν τα αποτελεσματα της κυστικης ινωσης του μεγαλου πακετου που εκανα ''χωρις λογο'' οπως μου λεγαν ολοι και βγηκα θετικη σε μια μεταλλαξη της νοσου.Σπανια αλλα βγηκα.Και αν ειχα κανει μονο τη μικρη εξεταση δεν θα το μαθαινα ποτε.Η μαια του προηγουμενου γιατρου λοιπον (μεγαλη πληγη οι μαιες πολυ μεγαλη πληγη εχω γνωρισει 3 και ηταν και οι τρεις πιο ασχετες του κοσμου ολου) με παιρνει τηλ την ιδια μερα - δεν γνωριζαν οτι ειχα παει για την εξεταση την επεμβατικη οπως σας ειπα- να μου πει μεσα στον πανικο οτι ειμαι θετικη στην δφ508 της κυστικης και τι θα κανουμε τωρα!...τρελαθηκα αλλα απο μεσα μου ειπα ''οκ εκανες την εξεταση ηδη'' παιρνω σαν τρελη την γεννετηστρια να της πω τα νεα και εκεινη το εργαστηριο να τρεξουν στο αμνιακο υγρο την μεταλλαξη.Μια μερα μετα παιδια μια μερα ετσι?με παιρνουν τηλεφωνο για τις τρεις χρωμοανωμαλιες και την μεταλλαξη της κυστικης ινωσης.Φυσιολογικο κυρια μου - μου λενε και φευγει ενα μεγαλο ΟΥΦ. *εδω να σημειωσω οτι το πανοραμα τεστ βγηκε αληθινο τουλαχιστον για τις τρεις γνωστες.

 

Πηγαινε σε παρακαλω λεω στο συζηγο αφου ημουν στο κρεββατι να παρεις τα αποτελεσματα απο το μαιευτηριο για την κυστικη ινωση τη δικη μου να μας στειλουν και απο το εργαστηριο για το αμνιακο τα πρωτα να τα δωσουμε στο γιατρο οταν παμε.Και πηγε.Και γυρισε (ο αντρας μου ) και μου ειπε ''δεν εισαι στην 508 εισαι σε αλλη'' Οριστε???? δηλαδη οκ Ουτε Να Διαβασει δε μπορει αυτη η τελεια μαια? δευτερο μεγαλο φαουλ γιατι ουτε γιατρο αλλα ουτε συνεργατες μπορουσα πλεον να εμπιστευτω.

 

Ξαναπαιρνουμε το εργαστηριο , ξερετε μας ειπαν λαθος (μας περασαν και για χαζους) σας στελνουμε το χαρτι με αυτο που εχω.Το στελνω και μαζι και αλλα 250ευρω για να γινει τωρα για αυτο που πραγματικη εχω!και περιμενω δεκαπεντε μερες και με παιρνουν και μου λενε...το εμβρυο εχει τη μεταλλαξη σας.

Επεσα στα πατωματα ειμαι σε προχωρημενη κυηση για λαθος του γιατρου εχω χασει πολυτιμο χρονο για ολα δε ξερω τι μου γινεται δεν εχει κανει εξεταση ο αντρας μου γιατι ''ελα μωρε και εσυ υπερβολικη εισαι''.Τρεξτε καρυοτυπο για τα παντα με ακουτε για τα παντα ουρλιαζα σε ολους δεν ηξερα ποιος μου εφταιγε και γιατι.Εν το μεταξυ το μωρο ειχε ξεκινησει να κλωτσα το καταλαβαινα το εβλεπα να κοβει βολτες.

 

Δεν πληρωσαμε ΔΕΗ ουτε κοινοχρηστα ουτε κουνησαμε το αμαξι ουτε βγηκαμε εξω ουτε πληρωσαμε τραπεζα αλλα δωσαμε να κανουν οτι μπορουσαν.Αλλες δεκαπεντε μερες αναμονη φοβερο συναισθηματικο χαος.Περασαν βγηκαν τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης και της κυστικης ολα και φαινονται ενταξη.Δεν φαινετε κατι απο την αμνιοπαρακεντηση και απο τη κυστικη ινωση εχει μονο τη δικη μου μεταλλαξη που ειναι μη παθογονος.Ετσι μου ειπαν.Ουφ.Σε τεντωμενο σχοινι.

 

Η αμνιοπαρακεντηση μου στοιχησε 650ευρω και αλλα 500 εδωσα για πληρη ελεχγο κυστικης και αλλα 240 για μενα.Επειδη το εμαθα αργα ειχα παρει το Λαικο για δωρεαν η εστω για λιγοτερα χρηματα αλλα ειχε ραντεβου - του χρονου -

 

Λιγες μερες μετα φθανουμε στο χτες και αφου πηρα μια ανασα μετα απο τοσο πολυ καιρο που περασε η εγκυμοσυνη μονο με αρνητικα αισθηματα εκατσα σε ενα σκαμπο που εχω χρονια σπαει και παρτην κατω.Τωρα αφου με κοιταξε ο γιατρος ειμαι παλι σε περιορισμο σπιτι , δεν εχω καποιο συμπτωμα αλλα ετσι μου ειπε ετσι κανω.Επισεις να κανω το ντοπλερ λιγο νωριτερα μου ειπε και με θορυβησε παλι.

 

Εν παση περιπτωση.Εγω εφαγα μεγαλη πιεση τεραστια πιεση να αποφασισω και μετα να δω αν θα ερθω αντιμετωπη με τις αποφασεις μου και με τα λαθη των αλλων.Δεν εχω προλαβει να βγω απο το αδιεξοδο μεσα μου και ακομα ειμαι σε μια φαση αναμονης.Δεν σκεφτομαι το μελλον ουτε καν το αυριο εχω σπασει τα νευρα μου και τα νευρα ολων γιατι καθομαι χωρις να κανω απολυτος τιποτα και κοιτω το κενο.Θα μου πεις γιατι?αφου τελειωσε η περιπετεια σου αυτη τουλαχιστον.Δε ξερω σαν να περιμενω οτι να κατι θα ερθει που θα με ριξει θα με τρομαξει οπωτε δεν πρεπει να παιρνω θαρρος.Ετσι νιωθω.Επρεπε εξαρχης να εχω κανει αυτο που θελω.

 

Ζυγιστε μεσα σας αυτα που θελετε ακουστε τι εχουν να σας πουν - και εγω διαβαζα και ξαναδιαβαζα εσας ιατρικα φορουμ ακουγα και το γιατρο.Αλλα τελικα οπως μου ειπε και μια καλη κυρια ''η μανα ξερει πουλακι μου''.

 

Σας ευχαριστω ολες.

 

τελειωνει ο εβδομος μηνας να δουμε...*βλεπω οτι εχω ορθογραφικα αλλα ειμαι σε φορτιση σας ζητω συγγνωμη

 

Koπέλα μου με όλη μου την αγάπη και ειλικρινά σε παρακαλώ μη με παρεξηγήσεις: είχα πολύ δύσκολες εγκυμοσύνες, παραλίγο να χάσω το πρώτο μου παιδί που τελικά γεννηθηκε ούτε 1μιση κιλό και "μετακόμισε" στην εντατική πριν το δω, είχα στενή ιατρική παρακολούθηση σε όλες τις εγκυμοσύνες, κατά περιόδους ήμουν και με απαγόρευση να σηκωθώ από το κρεβάτι, έχω αποβολές, πολλούς επιβαρυντικούς παράγοντες, καμιά δεκαριά φάρμακα τη μέρα, και για το κερασάκι στην τούρτα μέχρι και σκωληκοειδίτιδα όντας έγκυος πέρασα σε ένα μωρό και και την γρίπη των χοίρων σε άλλο κλπ κλπ, γενικά ό,τι μπορούσε να συμβεί, έγινε.

Περιγράφεις μία μάλλον φυσιολογική διαδικασία, που όμως σου προκάλεσε ένα τεράστιο άγχος και ακόμη δεν έχεις γεννήσει. Το καταλαβαίνω το πώς νιώθεις, αλλά όλα όσα γράφεις ήταν αναμενόμενες εξετάσεις και διλημματα , και τα αποτελέσματα καλά. Αντικειμενικά περιγράφεις μία εντελώς ομαλή εγκυμοσύνη, και μία πολύ δυσανάλογη ψυχολογική πίεση. Θα σου έλεγα να μιλήσεις με έναν ειδικο άμεσα, γιατί πιθανότατα όλα όσα νιώθεις θα είναι πολύ πιο δύσκολα μετά τη γέννα, και λόγω των ορμονικών αλλαγών. Νιώθω ότι αγωνιάς πολύ, αλλά δεν περιγράφεις κάτι έξω από τα συνηθισμένα, οπότε πρέπει να εστιάσεις στο πώς θα αντιμετωπίσεις το ίδιο το στρες, τώρα πριν έρθει το μωρό, γιατί μετά θα είναι πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 6/24/2018 at 9:05 PM, cronut said:

Κυριες μου και κυριοι (αν υπαρχουν) καλησπερα ,

αργησα να απαντησω γιατι περιμενα ΟΛΑ τα αποτελεσματα απο την αμνιοπαρακεντηση ωστε να γραψω ενα ποστ με τα παντα μεσα ωστε να μπορει καποιος μελλοντικα που θα κανει αναζητηση οπως εγω εκανα στα παλιοτερα ποστ σας να εχει μια ολοκληρωμενη ματια τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια.

 

Αρχικα εγω ηθελα να κανω αμνιοπαρακεντηση λογο ηλικιας.Ο γιατρος δεν ηθελε και με εβαλε να κανω το πανοραμα τεστ κοστος για το μικρο τεστ 400ευρω.Εκεινος μου ειπε να κανω το μικρο γιατι στην εβδομαδα που το εκανα (μου ειπε) τα υπολοιπα που μπορει να εξετασει αυτο το τεστ δεν θα τα ειχα (θα τα ειχα ξεπερασει λογο ηλικιας κυησης).Το τεστ πηγε Αμερικη και γυρισε με το φυλο και τα τρια βασικα συνδρομα που εβρισκε οτι δεν εχει το εμβρυο.

 

Εγω ομως ψυχολογικα ΔΕΝ ηρεμουσα δεν ειχα εμπιστοσυνη σε αυτο το τεστ θεωρουσα οτι το να ξερω 3 απο τα 500 συνδρομα που μπορει να βρει μια αλλη εξεταση ειναι λιγο και πραγματικα ελεγα οτι απλα πεταξα τα χρηματα και εχασα και αλλο χρονο.Το μονο που ειχα σαν θετικη σκεψη ειναι οτι εστειλα αλλο ενα δειγμα στους επιστημονες να μελετησουν εκ βαθεων αυτη τη πρακτικη και στο μελλον να καθιερωθει σαν σιγουρη εξεταση και οχι σαν προβλεψη ωστε να μην ξανακουσει γυναικα τη λεξη αμνιοπαρακεντηση - πιθανοτητα αποβολης.

 

Οι μερες περνουσαν και εγω ενιωθα ανασφαλης και εφτασε η Β επιπεδου οπου βρεθηκαν 2 στοιχεια η ηπια υδρονεφρωση και υπερηχογενης εστια στη μια κοιλια καρδιας.Ο γεννετιστης προτεινε αμνιοπαρακεντηση για τυγχων συνδρομο down ο γιατρος μου ανενδοτος οτι δεν θελει να το κανω και οτι καλυπτομαστε απο την προβλεψη του μη επεμβατικου αιματολογικου τεστ που εκανα.Εγω φοβερα ανυσηχη ειχα κολλησει σε αυτη τη σκεψη δεν μπορουσα να σκεφτω τιποτα αλλο.Ολοι γυρω μου θελαν να ακουσουν το γιατρο (γιατι φοβοντουσαν?γιατι εγω ειμαι παρανοικη? μπορει) εγω τιποτα , τα μουτρα κατω βυθισμενη στις σκεψεις με το βλεμμα στο κενο μερα και νυχτα οτι δεν κανω αυτο που πρεπει να κανω.Εν τελει αποφασιζω να ξανακανω τη Β επιπεδου εκτος μαιευτηριου σε ενα προγεννητικο κεντρο.Την ξανακανω και λεω θα δουμε τι θα πουν και αυτοι μια δευτερη γνωμη ρε φιλε!...Η δευτερη φορα που εκανα Β επιπεδου ηταν σαφως ανωτερη.Τα ιδια χρηματα αλλα τον τριπλασιο χρονο (45λεπτα) με τη παραμικρη λεπτομερεια να μου εξηγουν τα παντα αλλα το αποτελεσμα ιδιο.

 

Τις επομενες μερες με βρηκαν να κλαιω και να παραλογιζομαι με τους παντες και με τα παντα να μην τρωω να μην κοιμαμαι και να μην μπορω να χονεψω με τιποτα οτι ο στενος μου κυκλος επεμενε να ακουω το γιατρο και οχι να κανω οτι θελω.Οπου το οτι θελω ειναι να θεσω σε κινδυνο το εμβρυο.Βαρια αποφαση.Πολυ βαρια με πιεζε μεσα μου σαν να μου ακουμπησες ολη τη γη στους ωμους μου.Τελικα αποφασιζω οτι θα παρω τις αποφασεις τις δικες μου και θα μου πεσει βαρια η ευθυνη πανω μου για τα δικα μου λαθη και οχι αλλων.Και κλεινω ραντεβου και την κανω.Στο ιδιο κεντρο που εκανα την δευτερη Β επιπεδου με την ιδια γεννετηστρια.

 

Η μερα της αμνιοπαρακεντησης εφτασε και ημουν μαλλον σαν ζομπι απλα λειτουργουσα.Εκανα μπανιο εβαλα τα πιο καθαρα ρουχα μου και πηγα.Δεν εκανα πανω απο δεκα λεπτα  , δεν πονεσα .Σηκωθηκα μου δωσαν δυο ντεπον και εφυγα για το σπιτι.Εκατσα στο κρεββατι κυριολεκτηκα μια εβδομαδα που σηκωνομουν μονο για τουαλετα και να φαω ακριβως διπλα στο κρεβατι μου.Καθε φορα κοιταγα μην αιμοραγω και αφουγκραζομουν μην ποναω.Περασε η εβδομαδα πηγα για υπερηχο δεν εδειξε κατι ξαναγυρισα σπιτι και πολυ δειλα σε λιγες μερες αρχισα να βγαινω απο το σπιτι και να περπατω λιγο.

 

Ο γιατρος που ειχα δεν ενημερωθηκε ποτε για αυτο.Το ραντεβου το εκλεισα μονη μου.Αφου μετα απο πολλες φορες δεν ηθελε να με ακουσει.Μια μερα πριν παω σε πανικο βρισκω εναν γιατρο αλλον απο μια γνωστη μου και τον παιρνω με κλαμματα οτι ειμαι μονη και παω για αμνιοπαρακεντηση.Παροτι δεν με ηξερε και σε προχωρημενη κυηση (ημουν 6 μηνα) μου λεει σε παρακαλω ελα εδω και πηγα.Τον ευχαριστω ιδιαιτερος.Με κοιταξε ειδε ολα μου τα χαρτια μου εγραψε αντιβιωση με ενημερωσε και πηγα πιο ετοιμη.Σε αυτον συνεχιζω.Δυσκολο να αλλαζει γιατρο και εμενα ειναι ο τριτος.Εχω χασει την εμπιστοσυνη μου ομως.Ο προηγουμενος εκανε και ενα αλλο...δεν με ενημερωσε για την κυστικη που την εκανα επειδη ενας φιλος του αντρα μου μας ρωτησε αν την εχουμε κανει.Ημουν στον πεμπτο οταν του το ειπα και μου ειπε ''α δε την εχεις κανει?ε κανε το μικρο πακετο για την μια'' .Εγω ομως εκανα το μεγαλο πακετο για οσες μπορουσαν να βρουν γιατι ετσι ειμαι εγω μαλακας και θελω να τα ξερω οσα μπορω.Ενα μηνα μου ειπαν και εμεινα μετεωρη εναν ολοκληρο μηνα να μην ξερω τιποτα για τιποτα.

 

Την μερα της αμνιοπαρακεντησης βγηκαν τα αποτελεσματα της κυστικης ινωσης του μεγαλου πακετου που εκανα ''χωρις λογο'' οπως μου λεγαν ολοι και βγηκα θετικη σε μια μεταλλαξη της νοσου.Σπανια αλλα βγηκα.Και αν ειχα κανει μονο τη μικρη εξεταση δεν θα το μαθαινα ποτε.Η μαια του προηγουμενου γιατρου λοιπον (μεγαλη πληγη οι μαιες πολυ μεγαλη πληγη εχω γνωρισει 3 και ηταν και οι τρεις πιο ασχετες του κοσμου ολου) με παιρνει τηλ την ιδια μερα - δεν γνωριζαν οτι ειχα παει για την εξεταση την επεμβατικη οπως σας ειπα- να μου πει μεσα στον πανικο οτι ειμαι θετικη στην δφ508 της κυστικης και τι θα κανουμε τωρα!...τρελαθηκα αλλα απο μεσα μου ειπα ''οκ εκανες την εξεταση ηδη'' παιρνω σαν τρελη την γεννετηστρια να της πω τα νεα και εκεινη το εργαστηριο να τρεξουν στο αμνιακο υγρο την μεταλλαξη.Μια μερα μετα παιδια μια μερα ετσι?με παιρνουν τηλεφωνο για τις τρεις χρωμοανωμαλιες και την μεταλλαξη της κυστικης ινωσης.Φυσιολογικο κυρια μου - μου λενε και φευγει ενα μεγαλο ΟΥΦ. *εδω να σημειωσω οτι το πανοραμα τεστ βγηκε αληθινο τουλαχιστον για τις τρεις γνωστες.

 

Πηγαινε σε παρακαλω λεω στο συζηγο αφου ημουν στο κρεββατι να παρεις τα αποτελεσματα απο το μαιευτηριο για την κυστικη ινωση τη δικη μου να μας στειλουν και απο το εργαστηριο για το αμνιακο τα πρωτα να τα δωσουμε στο γιατρο οταν παμε.Και πηγε.Και γυρισε (ο αντρας μου ) και μου ειπε ''δεν εισαι στην 508 εισαι σε αλλη'' Οριστε???? δηλαδη οκ Ουτε Να Διαβασει δε μπορει αυτη η τελεια μαια? δευτερο μεγαλο φαουλ γιατι ουτε γιατρο αλλα ουτε συνεργατες μπορουσα πλεον να εμπιστευτω.

 

Ξαναπαιρνουμε το εργαστηριο , ξερετε μας ειπαν λαθος (μας περασαν και για χαζους) σας στελνουμε το χαρτι με αυτο που εχω.Το στελνω και μαζι και αλλα 250ευρω για να γινει τωρα για αυτο που πραγματικη εχω!και περιμενω δεκαπεντε μερες και με παιρνουν και μου λενε...το εμβρυο εχει τη μεταλλαξη σας.

Επεσα στα πατωματα ειμαι σε προχωρημενη κυηση για λαθος του γιατρου εχω χασει πολυτιμο χρονο για ολα δε ξερω τι μου γινεται δεν εχει κανει εξεταση ο αντρας μου γιατι ''ελα μωρε και εσυ υπερβολικη εισαι''.Τρεξτε καρυοτυπο για τα παντα με ακουτε για τα παντα ουρλιαζα σε ολους δεν ηξερα ποιος μου εφταιγε και γιατι.Εν το μεταξυ το μωρο ειχε ξεκινησει να κλωτσα το καταλαβαινα το εβλεπα να κοβει βολτες.

 

Δεν πληρωσαμε ΔΕΗ ουτε κοινοχρηστα ουτε κουνησαμε το αμαξι ουτε βγηκαμε εξω ουτε πληρωσαμε τραπεζα αλλα δωσαμε να κανουν οτι μπορουσαν.Αλλες δεκαπεντε μερες αναμονη φοβερο συναισθηματικο χαος.Περασαν βγηκαν τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης και της κυστικης ολα και φαινονται ενταξη.Δεν φαινετε κατι απο την αμνιοπαρακεντηση και απο τη κυστικη ινωση εχει μονο τη δικη μου μεταλλαξη που ειναι μη παθογονος.Ετσι μου ειπαν.Ουφ.Σε τεντωμενο σχοινι.

 

Η αμνιοπαρακεντηση μου στοιχησε 650ευρω και αλλα 500 εδωσα για πληρη ελεχγο κυστικης και αλλα 240 για μενα.Επειδη το εμαθα αργα ειχα παρει το Λαικο για δωρεαν η εστω για λιγοτερα χρηματα αλλα ειχε ραντεβου - του χρονου -

 

Λιγες μερες μετα φθανουμε στο χτες και αφου πηρα μια ανασα μετα απο τοσο πολυ καιρο που περασε η εγκυμοσυνη μονο με αρνητικα αισθηματα εκατσα σε ενα σκαμπο που εχω χρονια σπαει και παρτην κατω.Τωρα αφου με κοιταξε ο γιατρος ειμαι παλι σε περιορισμο σπιτι , δεν εχω καποιο συμπτωμα αλλα ετσι μου ειπε ετσι κανω.Επισεις να κανω το ντοπλερ λιγο νωριτερα μου ειπε και με θορυβησε παλι.

 

Εν παση περιπτωση.Εγω εφαγα μεγαλη πιεση τεραστια πιεση να αποφασισω και μετα να δω αν θα ερθω αντιμετωπη με τις αποφασεις μου και με τα λαθη των αλλων.Δεν εχω προλαβει να βγω απο το αδιεξοδο μεσα μου και ακομα ειμαι σε μια φαση αναμονης.Δεν σκεφτομαι το μελλον ουτε καν το αυριο εχω σπασει τα νευρα μου και τα νευρα ολων γιατι καθομαι χωρις να κανω απολυτος τιποτα και κοιτω το κενο.Θα μου πεις γιατι?αφου τελειωσε η περιπετεια σου αυτη τουλαχιστον.Δε ξερω σαν να περιμενω οτι να κατι θα ερθει που θα με ριξει θα με τρομαξει οπωτε δεν πρεπει να παιρνω θαρρος.Ετσι νιωθω.Επρεπε εξαρχης να εχω κανει αυτο που θελω.

 

Ζυγιστε μεσα σας αυτα που θελετε ακουστε τι εχουν να σας πουν - και εγω διαβαζα και ξαναδιαβαζα εσας ιατρικα φορουμ ακουγα και το γιατρο.Αλλα τελικα οπως μου ειπε και μια καλη κυρια ''η μανα ξερει πουλακι μου''.

 

Σας ευχαριστω ολες.

 

τελειωνει ο εβδομος μηνας να δουμε...*βλεπω οτι εχω ορθογραφικα αλλα ειμαι σε φορτιση σας ζητω συγγνωμη

Αχ μα ποσο φιλη μου εισαι και ποσο σε καταλαβαινω!!! Ακομα και μετα απο τοσα χρονια που διαβαζω το μηνυμα σου θελω να σου απαντησω γιατι ειμαι κι εγω ακριβως στην ιδια φαση που ησουν κι εσυ. Καταρχας ειμαι στον 5ο μηνα και μεχρι τον 4ο δεν ειπα τιποτα σε κανενα απο το αγχος και τον φοβο μου και δεν ηθελα να με πρηζει κανεις. Απο την αρχη της εγκυμοσυνης με εχει πιασει τρομος και κανω οσες εξετασεις μπορω για να αποκλεισω οσα περισσοτερα μπορω. Δεν ξερω αν ειναι ενστικτο ή μονο φοβος αλλα εγω δεν μπορω να ησυχασω. Γιαυτο και δεν ζητησα τη γνωμη κανενος. Ακομα κι ο αντρας μου που θεωρει οτι ολα ειναι καλα κι οτι αδικα την εκανα την αμνιοπαρακεντηση, εγω δεν τον ακουσα και την εκανα. Τωρα περιμενω τα τελικα αποτελεσματα. Ουτε και με ανησυχησε το ποσοστο αποβολης, πρωτον γιατι δεν με φοβισε σαν πιθανοτητα και δευτερον γιατι ουτως ή αλλως απο την αρχη εχω ξεκαθαρισει μεσα μου οτι προτιμω να ρισκαρω ενα υγιες παιδι(οσο σκληρο κι αν ακουγεται) παρα να ρισκαρω να γεννησω ενα αρρωστο που δεν θα μπορω να φροντισω και θα ταλαιπωρησω και το παιδι που εχω ηδη. Δεν μπορω να παρω τετοιο βαρος στις πλατες μου, γιαυτο και δεν το συζηταω και με κανεναν στην οικογενεια για να μην τους δωσω το δικαιωμα να με επηρεασουν. Ξερω πολυ καλα τι θελω και δεν κανω πισω. Και μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να κανω κι αλλες εξετασεις που εχουν βγει σημερα για να σιγουρευτω ακομα πιο πολυ.Ειναι πολυ σημαντικο να μην μας πρηζουν οι γυρω μας για αποφασεις που αφορουν εμας και την υγεια μας συμφωνα με τα δικα τους πιστευω. Μπορει να ακουγομαι αφοριστικη αλλα στο παρελθον οντας πολυ νεα αφησα αλλους να με επηρεασουν για δικες μου αποφασεις που αφορουσαν το μελλον μου και το μετανιωσα. Ποτε ξανα λοιπον! Ελπιζω ολα να σου πηγαν καλα τελικα και να εχεις το μωρο σου υγειεστατο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...