Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασία εξωσωματική αλλά προέκυψε κύστη.... οπότε;


Recommended Posts

Γεια σας,

Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο προσπάθειες για να αποκτήσω παιδί αλλά τίποτα. Έχω κάνει 4 σπερματεγχυσεις αλλά τίποτα, έφτιαξα όλα τα χαρτιά μου πέρασα και από την επιτροπή εξωσωματικής πήγα πήρα και τις ενέσεις (ουφφφ πολύ τρέξιμο με φάγανε οι δρόμοι) και λέω τώρα όλα εντάξει και ξεκινάμε κανονικά. Παίρνω τα φάρμακα και την ίδια εβδομάδα είχα ραντεβού με τον γιατρό ώστε να μου δώσει οδηγίες γιατί σε λίγες μέρες θα αδιαθετουσα, πάω και μου λέει έχω κύστη και αναβάλλουμε την εξωσωματική μέχρι να φύγει. Στεναχωρήθηκα παρά πολύ τόσο τρέξιμο και πάλι stop??? Αγχώθηκα για την κύστη, δεν ξέρω τι κάνω. Φεύγει εύκολα ή όχι??? Άκουσα ότι αν δεν φύγει μπορεί να πάω για εγχείρηση??

Η κύστη μου ήταν 27 χιλιοστά. 

Θα φύγει με τα αντισυλληπτικά??? Άμα ξέρει κάποια ας με βοηθήσει λίγο. 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 hours ago, lena.ste. said:

Γεια σας,

Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο προσπάθειες για να αποκτήσω παιδί αλλά τίποτα. Έχω κάνει 4 σπερματεγχυσεις αλλά τίποτα, έφτιαξα όλα τα χαρτιά μου πέρασα και από την επιτροπή εξωσωματικής πήγα πήρα και τις ενέσεις (ουφφφ πολύ τρέξιμο με φάγανε οι δρόμοι) και λέω τώρα όλα εντάξει και ξεκινάμε κανονικά. Παίρνω τα φάρμακα και την ίδια εβδομάδα είχα ραντεβού με τον γιατρό ώστε να μου δώσει οδηγίες γιατί σε λίγες μέρες θα αδιαθετουσα, πάω και μου λέει έχω κύστη και αναβάλλουμε την εξωσωματική μέχρι να φύγει. Στεναχωρήθηκα παρά πολύ τόσο τρέξιμο και πάλι stop??? Αγχώθηκα για την κύστη, δεν ξέρω τι κάνω. Φεύγει εύκολα ή όχι??? Άκουσα ότι αν δεν φύγει μπορεί να πάω για εγχείρηση??

Η κύστη μου ήταν 27 χιλιοστά. 

Θα φύγει με τα αντισυλληπτικά??? Άμα ξέρει κάποια ας με βοηθήσει λίγο. 

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα κορίτσι.Το έχω πάθει αρκετές φορές αυτό με την κύστη.Αν δε φύγει από μόνη της στον επόμενο κύκλο,αν πάρεις αντισυλληπτικά θα φύγει σίγουρα.Μην ανησυχείς.Ξέρω η αναμονή είναι δύσκολη.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι.Το έχω πάθει αρκετές φορές αυτό με την κύστη.Αν δε φύγει από μόνη της στον επόμενο κύκλο,αν πάρεις αντισυλληπτικά θα φύγει σίγουρα.Μην ανησυχείς.Ξέρω η αναμονή είναι δύσκολη.Καλή επιτυχία.

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.

Ναι χθες ξεκίνησα με τα αντισυλληπτικά χάπια yasmin, αυτά μου έδωσε ο γιατρός να πάρω. Υπάρχει περίπτωση να μην φύγει η κύστη??? Δεν έχω ξαναβγάλει ποτέ κύστη απλά πιστεύω ότι φταίνε όλα αυτά τα φάρμακα κου παίρνω. Αυτήν την στιγμή παίρνω καθημερινά το filisin, το profertil για γυναίκες, το yasmin και το kepra που το παίρνω χρόνια γιατί είμαι επιληπτική.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, lena.ste. said:

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.

Ναι χθες ξεκίνησα με τα αντισυλληπτικά χάπια yasmin, αυτά μου έδωσε ο γιατρός να πάρω. Υπάρχει περίπτωση να μην φύγει η κύστη??? Δεν έχω ξαναβγάλει ποτέ κύστη απλά πιστεύω ότι φταίνε όλα αυτά τα φάρμακα κου παίρνω. Αυτήν την στιγμή παίρνω καθημερινά το filisin, το profertil για γυναίκες, το yasmin και το kepra που το παίρνω χρόνια γιατί είμαι επιληπτική.

Με τα αντισυλληπτικά θα φύγει σίγουρα και εμένα μου τα είχαν δώσει κάποια στιγμή όταν είχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...