Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπέρα!

Το ίδιο είδαν και σε εμάς στη Β' επιπέδου. Μου είχαν πει οτι λογικά θα εξομαλυνθεί, αλλά εγώ καλού κακού έκανα και αμνιοπαρακέντηση. Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα αργότερα να κάνεις στο μωρό υπέρηχο, αλλά σε αρκετά πιο προχωρημένη κύηση.

Τελικά είχαν βγει θετικά τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, και το παιδάκι είναι μια χαρά!

Το ίδιο εύχομαι και για το δικό σο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπέρα!

Το ίδιο είδαν και σε εμάς στη Β' επιπέδου. Μου είχαν πει οτι λογικά θα εξομαλυνθεί, αλλά εγώ καλού κακού έκανα και αμνιοπαρακέντηση. Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα αργότερα να κάνεις στο μωρό υπέρηχο, αλλά σε αρκετά πιο προχωρημένη κύηση.

Τελικά είχαν βγει θετικά τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, και το παιδάκι είναι μια χαρά!

Το ίδιο εύχομαι και για το δικό σου!

Ευχαριστώ πολυ! Να σας ζήσει το μωράκι σας! Πόσο μηνών ειναι τώρα;Εμάς μας είπε για υπέρηχο στις 32 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπέρα!

Το ίδιο είδαν και σε εμάς στη Β' επιπέδου. Μου είχαν πει οτι λογικά θα εξομαλυνθεί, αλλά εγώ καλού κακού έκανα και αμνιοπαρακέντηση. Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα αργότερα να κάνεις στο μωρό υπέρηχο, αλλά σε αρκετά πιο προχωρημένη κύηση.

Τελικά είχαν βγει θετικά τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, και το παιδάκι είναι μια χαρά!

Το ίδιο εύχομαι και για το δικό σου!

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπέρα!

Το ίδιο είδαν και σε εμάς στη Β' επιπέδου. Μου είχαν πει οτι λογικά θα εξομαλυνθεί, αλλά εγώ καλού κακού έκανα και αμνιοπαρακέντηση. Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα αργότερα να κάνεις στο μωρό υπέρηχο, αλλά σε αρκετά πιο προχωρημένη κύηση.

Τελικά είχαν βγει θετικά τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, και το παιδάκι είναι μια χαρά!

Το ίδιο εύχομαι και για το δικό σου!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/2/2022 at 1:34 ΜΜ, irin είπε:

Καλησπέρα!

Το ίδιο είδαν και σε εμάς στη Β' επιπέδου. Μου είχαν πει οτι λογικά θα εξομαλυνθεί, αλλά εγώ καλού κακού έκανα και αμνιοπαρακέντηση. Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα αργότερα να κάνεις στο μωρό υπέρηχο, αλλά σε αρκετά πιο προχωρημένη κύηση.

Τελικά είχαν βγει θετικά τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, και το παιδάκι είναι μια χαρά!

Το ίδιο εύχομαι και για το δικό σου!

Να ρωτήσω ποσο χρονων ειναι τώρα το παιδακι σας;θυμάστε τις τιμές τις κοιλιομεγαλιας;

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 12:41 ΠΜ, Marine A είπε:

Να ρωτήσω ποσο χρονων ειναι τώρα το παιδακι σας;θυμάστε τις τιμές τις κοιλιομεγαλιας;

Τωρα ειναι 5 ετων. 
θυμαμαι οτι ηταν καπου 8-9, αλλα δεν ειμαι και σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, irin είπε:

Τωρα ειναι 5 ετων. 
θυμαμαι οτι ηταν καπου 8-9, αλλα δεν ειμαι και σιγουρη

Κάνατε κάποιες επιπλέον εξετάσεις αφου γεννήθηκε η οχι;

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2022 at 4:35 ΜΜ, Marine A είπε:

Κάνατε κάποιες επιπλέον εξετάσεις αφου γεννήθηκε η οχι;

όχι, δεν κάναμε τίποτα, θεωρούσαν ότι αφού η αμνιο ήταν καλή δεν υπήρχε λόγος

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, irin είπε:

όχι, δεν κάναμε τίποτα, θεωρούσαν ότι αφού η αμνιο ήταν καλή δεν υπήρχε λόγος

Έγινε σ ευχαριστώ πολυ! Εχω ραντεβού στις 28 του μήνα για επανεξέταση! Ελπίζω να είναι καλά τα νέα μας! Αγχος πολυ!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Marine A είπε:

Έγινε σ ευχαριστώ πολυ! Εχω ραντεβού στις 28 του μήνα για επανεξέταση! Ελπίζω να είναι καλά τα νέα μας! Αγχος πολυ!!! 

Ευχομαι ο,τι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 8:41 ΜΜ, "Anna" είπε:

Καλησπερα κοπελα μου. Ειμαι στην ιδια κατασταση ακριβως. Τι εκανες τελικα? Πως πηγε το μοκρο? 

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πειτε και μένα αν σας είναι ευκολο πως εξελίχθηκε η κατάσταση! ;

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2020 at 3:32 ΠΜ, Angel__ είπε:

Χθες πήγα για αυχενική αλλα δεν την ολοκληρωσα γιατί δεν ήταν σε καλή θέση το μωρό. Σήμερα ξαναπηγα αλλα πάλι δεν ήταν σε πολύ καλή θέση και δυσκολευτήκαμε. Το συμπέρασμα μετά από πολλές ώρες ήταν πως όλες οι μετρήσεις είναι πολύ καλές(αυχενική, ρινικό κλπ ), αλλα μας είπε πως υπάρχει ασυμμετρία των χοριοειδών πλεγμάτων στον εγκέφαλο (το αριστερό μεγαλύτερο από το δεξί ). Ο εμβρυολογος μας είπε  να το ξαναδούμε στις 17 εβδομάδες για να δούμε αν θα φτιάξει και αν δεν φτιάξει ίσως χρειαστει να προχωρήσουμε σε διακοπή. Βεβαια τόνισε πως τις περισσότερες περιπτώσεις αυτό φτιάχνει μόνο του Έχει καμια παρόμοια εμπειρία ;

Καλησπέρα τελικά πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη σας;γιατί αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση! 

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2014 at 1:39 ΜΜ, anypomonoyla είπε:

ειμαι πραγματικα πολυ ανησυχοι.διανυω την 30η εβδομαδα κυησης κ ειμαι βαθια στεναχωρημενη.εκανα στην 22η εβδ.την β επιπεδου κ βρεθηκε μια οριακη διαταση κοιλιων εγκεφαλου 8,5 και 9,4 η αλλη.πηγαμε στην 24η εβδομ.και ειχαν πεσει κ οι 2 στο 8.ξαναπηγαμε στην 27η εβδ.για το καθορισμενο ραντεβου κ βρισκει ξανα διαταση μας ειπε να παμε σε 2 εβδομαδες κ στην 29η βρισκει διαταση κοντα στο 10.τωρα μας εχει κλεισει ραντεβου στις 32 εβδ.για να κανουμε αμνιοπαρακεντηση.εγω πμως δεν θελω εξαλλου το μωρακι σε λιγο γεννιεται...τι προβληματα φερνει μια διαταση;

Καλησπέρα πως είχε εξελιχθεί τελικά η εγκυμοσύνη σας;γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2016 at 11:06 ΜΜ, Bigboy είπε:

Καλησπερα σας γράφω γιατί και γω πέρασα τα ιδια στη εγκυμοσύνη μου ΣΤη β επιπέδου σε έναν εξαίρετο εμβρυολογο που εχει μαθητεύσει δίπλα στο κΚυπρο ΝιΚολαιδη διεγέρσεις ήπια κοιλιομεγαλεια εμβρύου 9,4 και 8,6. Το όριο στην Ελλάδα ειναι 9.βρηκαν και μικρό ρινικό οστό έκανα αμνιοπαρακέντηση για τυχόν ανωμαλίες χρωμοσωμικα βγήκαν ολα καθαρά.Η διάταση του επόμενους μήνες ειχε αυξητική τάση έφτασε στους 8 μήνες το 13 που δεν θεωρείται πια ήπιο αλλα μεσαίο. Είχαμε τρελαθεί!ο γυναικολόγος μου σύστησε μαγνητική την οποία έκανα στο Ιασώ σε μια εξαίρετη παιδοακτινολογο βγήκε καθαρή με σχόλιο κοιλιομεγαλεια 11,9 και 11,2.ειπε ότι ειναι καλύτερο που ειναι και απο τις δυο μεριές.τη σωστή μέτρηση τη δείχνει πάντα η μαγνητική το χέρι "χάνει".Με διαβεβαίωσαν ότι ολα καλα δεν με έστειλαν ούτε δε παιδονευρολόγο τίποτα.Τελικα το αγοράκι μου γεννήθηκε ειναι ένα τεράστιο μωρο σημερα ειναι 6 μηνών 10,500γρ 75 πόντους και το κεφάλι του ειναι 46,7εκ. Πήγα πάλι για υπέρηχο πριν λίγες μέρες γιατί ανησυχίες η παιδίατρος για το μεγάλο κεφάλι ολα τελεια και η διάταση εχει εξαφανιστεί !!σας λεω την εμπειρία μου γιατί πέρασα έναν εφιάλτη στην εγκυμοσύνη μου και τωρα εχω ένα υγιές μωρο!!!!!!!!!!μονο πίστη και υπομονή χρειάζεται !!!:D;)

Καλησπέρα, αν δείτε το μνμ μπορείτε να μου πείτε πως εξελίχθηκε η κατάσταση με το μωράκι σας και τι εξετάσεις κάνατε περαιτέρω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Έχω δει όλες τις αναρτήσεις σας. Τις παρακολουθούσα γιατί έπαιρνα δύναμη, όμως σήμερα η δύναμη αυτή με άφησε. Τυχαίνει να βιώνω την ίδια κατάσταση. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Κάναμε το β επιπέδου και είδαμε διάταση της δεξιάς κοιλιας με 10mm. Σε επανέλεγχο η διάταση αυξήθηκε στο 12,5mm. Κάναμε αμνιοπαρακέντηση και τα πρώτα αποτελέσματα είναι καθαρά. Στον επανέλεγχο σήμερα , στην 26η εβδομάδα μου, αυξήθηκε στο 14mm. Ο γιατρός δεν ήταν καθόλου καθησυχαστικός. Είμαι πραγματικα να τρελαθώ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Βιώνω μία πολύ κακή περίοδο της ζωής μου. Περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι. Είμασταν μέσα στη χαρά μέχρι το β' επιπέδου, κατά οποίο βρέθηκε η δεξιά κοιλία του εγκεφάλου να αγγίζει τα ανώτατα όρια κοιλιομεγαλίας (10mm). Μετά από 2 εβδομάδες ξανα κάναμε επαναληπτικό υπέρηχο και το υγρό αυξήθηκε στο 12,5 mm. Έπειτα από παρότρυνση του γυναικολόγου και του εμβρυολόγου κάναμε αμνιοπαρακέντηση η οποία φαίνεται να είναι καθαρή. Ξανακάναμε την 26η εβδομάδα κύησης υπέρηχο όπου είχε αυξηθεί στα 14mm. Είμαστε να τρελαθούμε πραγματικά. Μας έχουν πει ότι το παιδί θα έχει νευρολογικά προβλήματα και μας ενημέρωσαν για την πιθανή διακοπή κύησης. Εγώ δεν θέλω να του κάνει κακό. Το ακούω κάθε μέρα στην κοιλίτσα μου να κλωτσάει και δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι έχει πρόβλημα. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς; Θα ήθελα να ακούσω κάποια συμβουλή. 

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2022 at 9:05 ΠΜ, Marta20 είπε:

Καλησπέρα σας. Βιώνω μία πολύ κακή περίοδο της ζωής μου. Περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι. Είμασταν μέσα στη χαρά μέχρι το β' επιπέδου, κατά οποίο βρέθηκε η δεξιά κοιλία του εγκεφάλου να αγγίζει τα ανώτατα όρια κοιλιομεγαλίας (10mm). Μετά από 2 εβδομάδες ξανα κάναμε επαναληπτικό υπέρηχο και το υγρό αυξήθηκε στο 12,5 mm. Έπειτα από παρότρυνση του γυναικολόγου και του εμβρυολόγου κάναμε αμνιοπαρακέντηση η οποία φαίνεται να είναι καθαρή. Ξανακάναμε την 26η εβδομάδα κύησης υπέρηχο όπου είχε αυξηθεί στα 14mm. Είμαστε να τρελαθούμε πραγματικά. Μας έχουν πει ότι το παιδί θα έχει νευρολογικά προβλήματα και μας ενημέρωσαν για την πιθανή διακοπή κύησης. Εγώ δεν θέλω να του κάνει κακό. Το ακούω κάθε μέρα στην κοιλίτσα μου να κλωτσάει και δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι έχει πρόβλημα. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς; Θα ήθελα να ακούσω κάποια συμβουλή. 

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ!

 

Γλυκειά μου παρόμοια εμπειρία δεν έχω, αλλά συναισθανομαι το άγχος και την αγωνία σου. Θα έλεγα να πάρεις σίγουρα και άλλη γνώμη από εμβρυολογο γιατί είναι ένα σοβαρό ζήτημα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...