Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 22/3/2019 at 1:45 ΜΜ, Evi1988 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να πω κι εγώ την εμπειρία μου,ειμαι 26η εβδομάδα,στην β επιπέδου μου βρηκαν ήπια διάταση αριστερής κοιλίας εγκεφάλου (κοιλιομεγαλια) με διαστάσεις vp αριστερά 10,4.mm.Εκανα αμνιοπαρακέντηση και έχει βγει ήδη το pcr  που είναι για τα σύνδρομα χωρίς κανένα πρόβλημα,αναμένω το τελικό αποτέλεσμα σε 10 μέρες.μου είπαν και για μαγνητική στην 32 η εβδομαδα. Έχετε ανάλογες εμπειρίες;πως εξελίχθηκαν;

Καλησπερα κοπελα μου. Ειμαι στην ιδια κατασταση ακριβως. Τι εκανες τελικα? Πως πηγε το μοκρο? 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας , λεγομαι Διονυσης ειμαι 29 χρονων και θα γινω πρωτη φορα μπαμπας .. ακομα δεν το εχω καταλαβει .. Λοιπον στο θεμα μας .. πηγαμε να κανουμε τον υπερηχο doppler και μας ειπε οτι η τριτη κοιλια του εγκεφαλου ειναι διατεταμενη χωρις να εχει πειραξει τα κερατα του εγκεφαλου ... ολο το doppler  βγηκε πολυ καλο οι εξετασεις ειναι ολες καλες εχουμε μια ομαλη εγκυμοσυνη .. και το μωρακι μας ειναι στα 1700 στην 31 βδομαδα κυησης . μας ειπε ο γιατρος να παμε να κανουμε MRI εγκεφαλου εμβρυου ... θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει πιθανοτητα να υποχωρησει αυτο .. η αν ειναι απο το χερι του γιατρου .. ας πουμε μπορει να κουνιθηκε το παιδι η δεν ξερω τι να πω .. το εχω παρει πολυ ψυχραιμα το θεμα αλλα η γυναικα μου ειναι αρρωστοφοβικη και φερνει την καταστροφη .. σας ευχαριστω ...

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2019 at 4:47 ΜΜ, Διονύσης29 είπε:

Καλησπερα σας , λεγομαι Διονυσης ειμαι 29 χρονων και θα γινω πρωτη φορα μπαμπας .. ακομα δεν το εχω καταλαβει .. Λοιπον στο θεμα μας .. πηγαμε να κανουμε τον υπερηχο doppler και μας ειπε οτι η τριτη κοιλια του εγκεφαλου ειναι διατεταμενη χωρις να εχει πειραξει τα κερατα του εγκεφαλου ... ολο το doppler  βγηκε πολυ καλο οι εξετασεις ειναι ολες καλες εχουμε μια ομαλη εγκυμοσυνη .. και το μωρακι μας ειναι στα 1700 στην 31 βδομαδα κυησης . μας ειπε ο γιατρος να παμε να κανουμε MRI εγκεφαλου εμβρυου ... θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει πιθανοτητα να υποχωρησει αυτο .. η αν ειναι απο το χερι του γιατρου .. ας πουμε μπορει να κουνιθηκε το παιδι η δεν ξερω τι να πω .. το εχω παρει πολυ ψυχραιμα το θεμα αλλα η γυναικα μου ειναι αρρωστοφοβικη και φερνει την καταστροφη .. σας ευχαριστω ...

Καλησπερα. 
ξερεις μεγεθος; Υπαρχει ενα οριο που μεχρι εκει ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα φυγει. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπερα. 
ξερεις μεγεθος; Υπαρχει ενα οριο που μεχρι εκει ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα φυγει. 

το μεγεθος ειναι στα 9mm σημερα καναμε και την μαγνητικη εγεκφαλου εμβρυου .,. και αυριο περιμενουμε απαντησεις αλλα και παλι δεν νομιζω να ειναι κατι .,. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Διονύσης29 είπε:

το μεγεθος ειναι στα 9mm σημερα καναμε και την μαγνητικη εγεκφαλου εμβρυου .,. και αυριο περιμενουμε απαντησεις αλλα και παλι δεν νομιζω να ειναι κατι .,. 

 

Το οριο ειναι 10 νομιζω και ηταν και παραπανω παλιοτερα. Ή ειναι τωρα 9.5 και ηταν παλια δεκα,δεν θυμαμαι. Αισιοδοξα τα πραγματα παντως!! Ολα να πανε καλα ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
On 12/11/2019 at 1:11 ΠΜ, irin είπε:

Το οριο ειναι 10 νομιζω και ηταν και παραπανω παλιοτερα. Ή ειναι τωρα 9.5 και ηταν παλια δεκα,δεν θυμαμαι. Αισιοδοξα τα πραγματα παντως!! Ολα να πανε καλα ευχομαι!

Διονύση καλησπέρα. Διαβάζω τα μνμτα σου και θυμάμαι... λοιπόν διάταση 9 mm δεν είναι διάταση, εκτός κ αν αυξηθεί πάνω από 10. Τι έγινε με τη μαγνητική? Εμείς κάναμε μαγνητική που έδειξε πρόβλημα κ μας είπαν να το ρίξουμε. Συνέχισα να πηγαίνω στον εμβρυολογο ανά 2 εβδομάδες και έβλεπε ότι το έμβρυο πήγαινε καλύτερα. Είναι καλό να σας δει οπότε. Μου είπε μια κουβέντα ο γιατρός λοιπον: όσους εγκεφάλους  και να εξέτασα κανένας δεν ήταν ίδιος με τον άλλο. Συνέχισα την εγκυμοσύνη μου κ αυτή τη στιγμή παίζω μαζί της. 4,5 μηνών. Ηρεμια και θετική σκέψη. Περιμένω Νέα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα είμαι καινούργια και πρώτη φορά γράφω για αυτό που μου συμβαίνει.

ειμαι 23 ετών και έγκυος 24 εβδομάδων στο υπέρηχο β επιπέδου ενημερώθηκα πως το κοριτσάκι μου έχει ήπια κοιλιομεγαλια 10 με 12 η γιατρός που συνέστησε να επισκεφτώ παιδοκαρδιολογο και να κάνω εξέταση αίματος το οποιο θα σταλθεί στην Αμερική για να δούμε αν το παιδί έχει σύνδρομο Down 

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και όλα αυτά που φαίνονται παράξενα 

το παιδί μεγαλώνει κανονικά όλες μου οι εξετάσεις ήταν άψογες πάντα και η καρδιά του πάντα έφτανε τους 150 παλμούς 

Υπάρχει κάποια κοπέλα να μπορεί να με βοηθήσει με κάποια συμβουλή κάτι ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα.Χθες πήγα για αυχενική αλλα δεν την ολοκληρωσα γιατί δεν ήταν σε καλή θέση το μωρό. Σήμερα ξαναπηγα αλλα πάλι δεν ήταν σε πολύ καλή θέση και δυσκολευτήκαμε. Το συμπέρασμα μετά από πολλές ώρες ήταν πως όλες οι μετρήσεις είναι πολύ καλές(αυχενική, ρινικό κλπ ), αλλα μας είπε πως υπάρχει ασυμμετρία των χοριοειδών πλεγμάτων. Στην ουσία μας είπε πως το αριστερό ημισφαίριο είναι μεγαλύτερο από το δεξί και να το ξαναδούμε στις 17 εβδομάδες για να δούμε αν θα φτιάξει και αν δεν φτιάξει ίσως χρειάζεσαι να προχωρήσουμε σε διακοπή.  Μας είπε βέβαια ότι στις περισσότερες περιπτώσεις φτιάχνει. Έχει καμια παρόμοια εμπειρία ; 

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα για αυχενική αλλα δεν την ολοκληρωσα γιατί δεν ήταν σε καλή θέση το μωρό. Σήμερα ξαναπηγα αλλα πάλι δεν ήταν σε πολύ καλή θέση και δυσκολευτήκαμε. Το συμπέρασμα μετά από πολλές ώρες ήταν πως όλες οι μετρήσεις είναι πολύ καλές(αυχενική, ρινικό κλπ ), αλλα μας είπε πως υπάρχει ασυμμετρία των χοριοειδών πλεγμάτων στον εγκέφαλο (το αριστερό μεγαλύτερο από το δεξί ). Ο εμβρυολογος μας είπε  να το ξαναδούμε στις 17 εβδομάδες για να δούμε αν θα φτιάξει και αν δεν φτιάξει ίσως χρειαστει να προχωρήσουμε σε διακοπή. Βεβαια τόνισε πως τις περισσότερες περιπτώσεις αυτό φτιάχνει μόνο του Έχει καμια παρόμοια εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!Ηθελα τη γνωμη σας και τις προσωπικες σας εμπειριες. Ειμαι εγκυος γαι δευτερη φορα. Ολα πηγαινα καλα! Εκανα την β επειπεδου στις 22+3. Μου ειπαν επι λεξη πως βλεπουν λιγο παραπανω υγρο στον εγκεφαλο του μωρου. Δεν εχει περασει τα ορια απλα ειναι πανω αποντο μεσο ορο και θελει να το παρακολουθησει. Μου ειπε να παω στις 32 βδομαδες στο doppler αλλα εγω ζητηαα να το δουμε ατον ενα μηνα γοατι τρομομρατηθηκα. Μιλησα με τον γιατρο μου ο οποις ειχε ενημερωθει αμεσως και μ ειπε κανε λες καινδεν σου ειπε τπτ συμβαινει αυτο στα αγορια. Εγω ομως ειμαι τρομομρατημενη. Μου ειπε η εμβρυολογος πως δεν θελει να παω νωριτερα γτ αυτα αυξανονται συνηθως λιγο καινμετα μειωνονται και δεν θελει να με τρομοκρατησει. Μου ανεφερε μαγνητικη και ειπε πως δεν πιστευει πως θα χρειαστει αλλα δεν μ μιλησε για αμνιοπαρακεντηση. Ειναι να ξανα παω 13 ιανουαριου καινδεν μπορω να σκεφτω τπτ αλλο. Εχω τρελαθει δεν μπορω να κανω τπτ ειμαι σαν ρομποτ. Εχετε παρομοιες εμπειριες να μ πειτε πως εξελιχθηκαν. Σκεφτομαι πως δεν θα μου ελεγαν δυο γιατροι να ειμαι ηρεμη. Αλλα και παλι δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/12/2020 at 1:39 ΠΜ, Alexia25190 είπε:

Καλησπερα!Ηθελα τη γνωμη σας και τις προσωπικες σας εμπειριες. Ειμαι εγκυος γαι δευτερη φορα. Ολα πηγαινα καλα! Εκανα την β επειπεδου στις 22+3. Μου ειπαν επι λεξη πως βλεπουν λιγο παραπανω υγρο στον εγκεφαλο του μωρου. Δεν εχει περασει τα ορια απλα ειναι πανω αποντο μεσο ορο και θελει να το παρακολουθησει. Μου ειπε να παω στις 32 βδομαδες στο doppler αλλα εγω ζητηαα να το δουμε ατον ενα μηνα γοατι τρομομρατηθηκα. Μιλησα με τον γιατρο μου ο οποις ειχε ενημερωθει αμεσως και μ ειπε κανε λες καινδεν σου ειπε τπτ συμβαινει αυτο στα αγορια. Εγω ομως ειμαι τρομομρατημενη. Μου ειπε η εμβρυολογος πως δεν θελει να παω νωριτερα γτ αυτα αυξανονται συνηθως λιγο καινμετα μειωνονται και δεν θελει να με τρομοκρατησει. Μου ανεφερε μαγνητικη και ειπε πως δεν πιστευει πως θα χρειαστει αλλα δεν μ μιλησε για αμνιοπαρακεντηση. Ειναι να ξανα παω 13 ιανουαριου καινδεν μπορω να σκεφτω τπτ αλλο. Εχω τρελαθει δεν μπορω να κανω τπτ ειμαι σαν ρομποτ. Εχετε παρομοιες εμπειριες να μ πειτε πως εξελιχθηκαν. Σκεφτομαι πως δεν θα μου ελεγαν δυο γιατροι να ειμαι ηρεμη. Αλλα και παλι δεν ξερω!

Καλημερα! Ειχα ακριβως το ιδιο στο 2ο παιδι. Αλλα μαλλον σε λιγο μεγαλυτερο βαθμο. Εκανα αμνιοπαρακεντηση,ολα εδειξαν καλα και τωρα ειναι πια 3 ετων το παιδακι και ειναι μια χαρα!! Δεν μπορω να σου πω τι να κανεις και τι οχι, αλλα κατι θα ξερουν και οι δυο γιατροι για να ειναι χαλαροι!

Link to comment
Share on other sites

Σογουρα αν μου πουν να κανω αμνιοπαρακεντηση θα την κανω. Απλα σκεφτομαι παρα πολλα! Πηγαινες συνεχεια για υπερηχο! Μ ειπε να παω σε ενα μηνα και πιατευει θα εχει πεσεει η τιμη! Με εχεις αγχωσει παρα πολυ! Μου λενε με το καλο το.μωρακι σκυ και κλαιω. Εχω τρομοκρατηθει πολυ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alexia25190 είπε:

Σογουρα αν μου πουν να κανω αμνιοπαρακεντηση θα την κανω. Απλα σκεφτομαι παρα πολλα! Πηγαινες συνεχεια για υπερηχο! Μ ειπε να παω σε ενα μηνα και πιατευει θα εχει πεσεει η τιμη! Με εχεις αγχωσει παρα πολυ! Μου λενε με το καλο το.μωρακι σκυ και κλαιω. Εχω τρομοκρατηθει πολυ

Οχι. Δεν εκανα επιπλεον υπερηχο. Απλα περιμενα με αγωνια τα αποτελεσματα της αμνιο,που αργουν. Λενε οτι και να μην πεσει η τιμη,μετα τη γεννηση ολα γινονται φυσιολογικα. Αν εισαι μεσα στα ορια τιμων ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Οχι. Δεν εκανα επιπλεον υπερηχο. Απλα περιμενα με αγωνια τα αποτελεσματα της αμνιο,που αργουν. Λενε οτι και να μην πεσει η τιμη,μετα τη γεννηση ολα γινονται φυσιολογικα. Αν εισαι μεσα στα ορια τιμων ειναι οκ

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση. Νοιωθω καλυτερα να ξερω πως υπαρχουν επιβεβαιωμενα περιστατικα που εξελιχθηκαν ομαλα! Δεν ξερω αν θα μου αναφερουν κατι στις 13 που θα παω για επαναληψη. Αν ναι εννοειται πως θα κανω οτι εξεταση απαιτειται ... ετσι μας ειπε οτι ειναι εντος των οριων, αλλωστε στην εκθεση δεν αναφερει καπου κοιλιομεγαλια κλπ. Και ολα τα διαγραμματα ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα. Ελπιζω να πανε ολα καλα ! Σε ευχαριστω και παλι πολυ. Ευχομαι καλες γιορτες να χαιρεσαι τα παιδακια σου και ειστε παντα υγιεις! 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Alexia25190 είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση. Νοιωθω καλυτερα να ξερω πως υπαρχουν επιβεβαιωμενα περιστατικα που εξελιχθηκαν ομαλα! Δεν ξερω αν θα μου αναφερουν κατι στις 13 που θα παω για επαναληψη. Αν ναι εννοειται πως θα κανω οτι εξεταση απαιτειται ... ετσι μας ειπε οτι ειναι εντος των οριων, αλλωστε στην εκθεση δεν αναφερει καπου κοιλιομεγαλια κλπ. Και ολα τα διαγραμματα ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα. Ελπιζω να πανε ολα καλα ! Σε ευχαριστω και παλι πολυ. Ευχομαι καλες γιορτες να χαιρεσαι τα παιδακια σου και ειστε παντα υγιεις! 

Αν θελεις να ψαξω να βρω την β επιπεδου να σου πω τιμες σε πμ. Μου ειχαν πει κι εμενα για υπερηχο στις 32 ή 36 νομιζω εβδομαδες,δεν θυμαμαι ακριβως. Αλλα οτι δεν ειχε νοημα νωριτερα γιατι δεν θα ηταν ασφαλες το συμπερασμα. Ομως εκανα αμνιοπαρακεντηση και δεν χρειαστηκε ο υπερηχος. Καλες γιορτες και σε εσενα και την οικογενεια σου! Ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα δεν εχω καταλαβει ποιος δεικτης ειναι αυυος που δειχνει το υγρο στον εγκεφαλο. Ολες οι τιμες ειναι πιο χαμηλες απο οτι στο πρωτο μου παιδι. Και την ειχα κανεξ στο ιδιο εμβρυολογικο κεντρο χωρις να μου αναφερουν τπτ! Μαλλον για αμνιοπαρακεντηση δεν μ ειπαν γιατι αν καταλαβα καλα , δεν υπαρχει αλλος δεικτης που να τους ανησυχει και ειναι κατι που το βλεπουν στα αγορια. Δεν ξερω αν αλλαξει κατι σε λιγες μερες που θα ξαναπαω. Θα σου στειλω τις δικες μου να μου πεις αν εσυ καταλαβαινεις ποιο ειναι αυτο που μου λενε αν δεν σε πειραζει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον σημερα πηγα για επανεξεταση και μου ειπαν πως συνεχιζει να βρισκεται στα ανωτατα φυσιολογικα ορια. Δεν προκειται για κοιλια εν τελη αλλα για τον οπισθιο βοθρο του εγκεφαλου. Ηταν στις 22 εβδομαδες CM 6.7 και στις 26  εβδομαδες CM 8.8 με ανωυατο τωρα το 10. Με παρεπεμψαν για μαγνητικη. Μηπως εχει καμια παρομοια εμπειρια ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανερχομαι για να πω τι εγινε με την δικη μου περιπτωση ωστε αν  καποια κοπελα στο μελλον  βρεθει στην ιδια θεση ( που μακαρι να μην συμβει) να εχει δει παρομοια περιπτωση. Εκανα την μαγνητικη οπου βγηκε πεντακαθαρη. Η διαδικασια ειναι να σε βαλουν στον μαγνητικο τομογραφο για μιση ωρα περιπου και μερα να περιμενεις να πας στη γιατρο να σου πει τα πρωτα αποτελεσματα. Εμεις το καναμε.στην κυρια χλαπουτακη ( οσουςβγιατρους ρωτξσαμε εκεινη μας ειπαν) η οποια ειναι εξαιρετικα κατατοπιστικηβκαι φανταστικος ανθρωπος .  Στην περιπτωση μας λοιπον μας ειπε πως ολα ειναι καλα και πως δεν συντρεχει λογος ανησυχιας. Καθαρα τυπικα 40 ημερων να παμε τον μπεμπη για εναν υπερηχο  απλα για να κλεισει ο φακελος. Μου ειπε πως αν ειναι καποιο συνδρομο θα το δουμε με αμνιο αλλα ο γιατρος μου ηταν καθετως να το.βγαλω απο το μυαλο μ γτ ειναινολα.μεσα στα ορια και δεν εχουμε αλλους δεικτες που να μας ανησυχουν. Αυτα απο εμενα ελπιζω να μην χρειαστει αλλη μανουλα.να περασει το.ιδιο.αγχος ! Αν μοπρω να βοηθησω καποια ειμαι διαθεσιμη! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 22/1/2021 at 5:56 ΜΜ, Alexia25190 είπε:

Επανερχομαι για να πω τι εγινε με την δικη μου περιπτωση ωστε αν  καποια κοπελα στο μελλον  βρεθει στην ιδια θεση ( που μακαρι να μην συμβει) να εχει δει παρομοια περιπτωση. Εκανα την μαγνητικη οπου βγηκε πεντακαθαρη. Η διαδικασια ειναι να σε βαλουν στον μαγνητικο τομογραφο για μιση ωρα περιπου και μερα να περιμενεις να πας στη γιατρο να σου πει τα πρωτα αποτελεσματα. Εμεις το καναμε.στην κυρια χλαπουτακη ( οσουςβγιατρους ρωτξσαμε εκεινη μας ειπαν) η οποια ειναι εξαιρετικα κατατοπιστικηβκαι φανταστικος ανθρωπος .  Στην περιπτωση μας λοιπον μας ειπε πως ολα ειναι καλα και πως δεν συντρεχει λογος ανησυχιας. Καθαρα τυπικα 40 ημερων να παμε τον μπεμπη για εναν υπερηχο  απλα για να κλεισει ο φακελος. Μου ειπε πως αν ειναι καποιο συνδρομο θα το δουμε με αμνιο αλλα ο γιατρος μου ηταν καθετως να το.βγαλω απο το μυαλο μ γτ ειναινολα.μεσα στα ορια και δεν εχουμε αλλους δεικτες που να μας ανησυχουν. Αυτα απο εμενα ελπιζω να μην χρειαστει αλλη μανουλα.να περασει το.ιδιο.αγχος ! Αν μοπρω να βοηθησω καποια ειμαι διαθεσιμη! 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία της μαγνητικής? Διάβασα όπως ήδη έγραψες, ότι η εξέταση διαρκεί μισή ωρα (μου φαίνεται αιωνας).... επιπλέον εχω ακούσει για παράδειγμα ότι ακούγονται εκοφαντικοι ήχοι που μπορεί να τρομοκρατήσουν το έμβρυο μέχρι κ να βλάψουν την ακοή του ισχύει???. (Φοβάμαι μην βάλω το μωρό σε μεγαλύτερο κίνδυνο δεδομένου ότι οι μετρήσεις του στις 28 εβδομάδες ήταν αρκετά βελτιωμένες). Επίσης τα αποτελέσματα της εξέτασης βγαίνουν αμέσως? (Φανταζόμαι οι μετρήσεις θα δίνονται αμέσως από την ακτινολόγο σωστά?) Μου έχουν προτείνει για μαγνητική 3 εναλλακτικές στο μητέρα, στο ιατρικό κέντρο, καθώς και στο Ιασώ στην κύρια χλαπουτακη όπως κ σε εσένα.οποτε είμαι στην αναζήτηση του που να πάω..με φοβίζει η μαγνητική καθώς είναι και αυτό κάτι άγνωστο μεταξύ τόσων άλλων....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, γράφω εδώ για μήπως μπορέσω και πάρω λίγη παρηγοριά διότι έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Χθές έκανα τη β' επιπέδου στις 21 εβδομάδες και διέγνωσαν ήπια κοιλιομεγαλία στια 9,2mm,  (6,5 το άλλο τμήμα). Το πρωτοκόλλο είναι να με παραπέμψουν για αμνιοπαρακέντηση την οποία θα κάνω κιόλας. Αλλά σκέφτομαι ότι ακόμα και αν δεν βρούν συντρέχοντες δείκτες που να δείχνουν χρωσομικές ή άλλες ανωμαλίες, θα πρέπει να παρακολουθώ την εξέλιξη της κοιλιομεγαλίας συνεχώς ούτως η άλλως.. Διάβασα τα στατιστικά, όπου ουσιαστικά ένα 15% των περιπτώσεων επιδινεινώνεται και σκέφτομαι τα χειρότερα..Έχω πειστεί ότι έγω φταίω με κάποιο τρόπο και ότι ακόμα και τώρα που στεναχωριέμαι, δημιουργώ τις προυποθέσεις να επιδεινωθεί..

Link to comment
Share on other sites

HeraD μην σκεφτεσαι ετσι!!! Δεν εσυ σε τπτ και ειναι αποκυτα λογικα.να στεναχωριεσαι και να αγχωνεσαι. Σε οποια γυναικα πουν οτι μπορει κατι να εχει το μωρο τους στεναχωριεται.... οι δεικτες ειναι εντος οριων οποτε μην αγχωνεσαι, ακομα και να περασει το οριο τον αλλο μηνα μετα θα πεσει..... ειναι τρομερα σπανιο απο οσα εχω διαβασει να ειναι κατι κακο.... οποιον και να ρωτησεις το ιδιο θα σου πει..... πιστευω δε πως αν ηταν κατι θα ηταν.πολυ μεγαλυτερη η τιμη!!! Το μωρακι ειναι αγορι η κοριτσι;;; σε ρωταω γτ ειναι συνηθες ευρημα στα αγορακια!!! Μη στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα..... οτι μπορω να βοηθησω ειμαι εδω  !! Να εισαι αισιοδοξη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/11/2019 at 4:47 ΜΜ, Διονύσης29 είπε:

Καλησπερα σας , λεγομαι Διονυσης ειμαι 29 χρονων και θα γινω πρωτη φορα μπαμπας .. ακομα δεν το εχω καταλαβει .. Λοιπον στο θεμα μας .. πηγαμε να κανουμε τον υπερηχο doppler και μας ειπε οτι η τριτη κοιλια του εγκεφαλου ειναι διατεταμενη χωρις να εχει πειραξει τα κερατα του εγκεφαλου ... ολο το doppler  βγηκε πολυ καλο οι εξετασεις ειναι ολες καλες εχουμε μια ομαλη εγκυμοσυνη .. και το μωρακι μας ειναι στα 1700 στην 31 βδομαδα κυησης . μας ειπε ο γιατρος να παμε να κανουμε MRI εγκεφαλου εμβρυου ... θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει πιθανοτητα να υποχωρησει αυτο .. η αν ειναι απο το χερι του γιατρου .. ας πουμε μπορει να κουνιθηκε το παιδι η δεν ξερω τι να πω .. το εχω παρει πολυ ψυχραιμα το θεμα αλλα η γυναικα μου ειναι αρρωστοφοβικη και φερνει την καταστροφη .. σας ευχαριστω ...

Θα μπορούσατε να μας γράψετε για την εξέλιξη του μωρού σας είμαστε σε διάταση πλάγιων κοιλιων κατά την 24η εβδομάδα δεξιά 10,3 και αριστερή 7,8 και φυσικά πρέπει να ακολουθήσουμε όλες τις ενεργείες αμνιο και στην 32η μαγνητική εγκεφάλου για να δούμε τι γίνεται. Έχουμε κάνει ήδη μια διακοπή για τον ίδιο λόγο και τώρα βρισκόμαστε σχεδόν στο ίδιο σημείο.

Νόμιζε ότι δεν θα ξανασυνεβαινε αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μας πει την εξέλιξη ανάπτυξης του μωρού. Ευχαριστω. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, χθες έκανα την εξέταση Β επιπέδου και ο γιατρός διέκρινε οριακή κοιλιομεγαλια  στην μια πλευρά του κεφαλιού, συγκεκριμένα (8, 8) mm. Θα ήθελα να ρωτησω αν κάποια κοπέλα είχε η έχει ίδια εμπειρία και πως εξελίχθηκε;εγώ έχω αγχωθεί πολυ, ο γιατρός είπε πως πρεπει να το παρακολουθουμε! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Marine A είπε:

Καλησπέρα, χθες έκανα την εξέταση Β επιπέδου και ο γιατρός διέκρινε οριακή κοιλιομεγαλια  στην μια πλευρά του κεφαλιού, συγκεκριμένα (8, 8) mm. Θα ήθελα να ρωτησω αν κάποια κοπέλα είχε η έχει ίδια εμπειρία και πως εξελίχθηκε;εγώ έχω αγχωθεί πολυ, ο γιατρός είπε πως πρεπει να το παρακολουθουμε! 

Καλησπέρα!

Το ίδιο είδαν και σε εμάς στη Β' επιπέδου. Μου είχαν πει οτι λογικά θα εξομαλυνθεί, αλλά εγώ καλού κακού έκανα και αμνιοπαρακέντηση. Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα αργότερα να κάνεις στο μωρό υπέρηχο, αλλά σε αρκετά πιο προχωρημένη κύηση.

Τελικά είχαν βγει θετικά τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, και το παιδάκι είναι μια χαρά!

Το ίδιο εύχομαι και για το δικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου το περασε προσφατα, εκανε αμνιοπαρακεντηση που βγηκε καθαρη, εκανε καποια μαγνητικη νομιζω στο εμβρυο ουσα εγκυος που επισης βγηκε καθαρη κι εναν υπερηχο λιγες μερες μετα τη γεννηση. Ολα καλα, ηταν απλως καποια κυστη. Ευχομαι το ιδιο και σε εσας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...