Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 12/02/2018 at 11:08 ΜΜ, Γεωργία Σκ. είπε:

Καλησπέρα! Να ενημερώσω και εγώ τις μανούλες που ενδιαφέρονται ότι και εμένα έκανε πυρετό στη δεύτερη δόση ,αν και στην πρώτη έκανε μόνο δέκατα. Στην πρώτη μέρα της δεύτερης δόσης ανέβασε μόνο δέκατα και στη δεύτερη ανέβασε μέχρι 38,3. Ωστόσο, αυτό που μου έκανε εντύπωση και με ανησυχεί είναι ότι έχει τρομερή υπερένταση και γκρίνια στον ύπνο του(κάνει  και 2 ώρες για να κοιμηθεί) και ξυπνάει μες στη νύχτα πράγμα που δεν έκανε  πριν τη δεύτερη δόση. Να σημειώσω ότι είναι 19 μηνών ο μπόμπος μου και είναι η τέταρτη μέρα μετά το εμβόλιο. Είχατε και εσείς αντίστοιχη εμπειρία βρε κορίτσια στη δεύτερη δόση και αν ναι πόσο διήρκησε; 

Έτσι ακριβώς η κόρη μου στην 3η δόση, πυρετός για 2 μέρες και ανησυχία για 4-5, την απέδωσα στον πόνο στο σημείο της ένεσης. Η γιατρός μου είχε πει ότι το bexsero δικαιολογεί πυρετό μέχρι 2 24ωρα, όχι παραπάνω.

 

Στις 2 πρώτες δόσεις απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς κάναμε τη 2η δόση πρόσφατα.Έκανε το ίδιο βράδυ 38,5 και της έδωσα algofren γτ είχε ανήσυχο ύπνο.Μου είπε όμως η παιδίατρος οτι είχε λίγο ερεθισμενο λαιμό οπότε έπαιζε κ ιωσουλα=πεσμενο ανοσοποιητικό οπότε λογικό.Στην 1η δόση δεν είχε τπτ.

Σε προηγούμενη συζήτηση μου είχε πει ότι αν δεν κάνει πυρετό  στην 1η δοση δε θα κάνει ουτε σε επόμενη (αρκεί να μην είναι κρυμμένη ίωση απο πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια ειμαι καινούργια στην ομάδα...εχω ενα κοριτσακι 1.5 ετων..Την προηγούμενη Παρασκευή κάναμε στην κόρη μου το εμβόλιο της ανεμοβλογιας την τελευταία δόση  .μας είπε ο παιδίατρος πως είναι πολύ πιθανό να ανεβάσει πυρετό μια εβδομάδα μετά.. Έτσι και έγινε ανεβασε πυρετό που έφτασε 39...ο πυρετος κρατησε 2 μέρες και χθες και σήμερα είναι απυρετη..ωστόσο χθες έκανε διαρροια μια φορά και σήμερα μου εμφάνισε κάτι μικρά σπυθουρακια σαν ιδρωτσιλα..Μετά από πολλά τηλ στον παιδιατρο από την πρώτη μέρα με καθησυχάζει πως είναι ίωση και όχι παρενέργεια από το εμβόλιο και πως τα σπυθουρακια είναι ξέσπασμα της νόσου...ΝΑ ενημερώσω πως λίγες μέρες πριν κάνει πυρετό την τσίμπησαν κουνούπια και ακόμη δεν έχουν υποχωρήσει τα σημάδια...Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε εσας; ΕΊΝΑΙ απυρετη δύο μέρες αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ ..αν μπορεί και ξέρει κάτι κάνεις να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα πολυ

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, IOANNASIF είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια ειμαι καινούργια στην ομάδα...εχω ενα κοριτσακι 1.5 ετων..Την προηγούμενη Παρασκευή κάναμε στην κόρη μου το εμβόλιο της ανεμοβλογιας την τελευταία δόση  .μας είπε ο παιδίατρος πως είναι πολύ πιθανό να ανεβάσει πυρετό μια εβδομάδα μετά.. Έτσι και έγινε ανεβασε πυρετό που έφτασε 39...ο πυρετος κρατησε 2 μέρες και χθες και σήμερα είναι απυρετη..ωστόσο χθες έκανε διαρροια μια φορά και σήμερα μου εμφάνισε κάτι μικρά σπυθουρακια σαν ιδρωτσιλα..Μετά από πολλά τηλ στον παιδιατρο από την πρώτη μέρα με καθησυχάζει πως είναι ίωση και όχι παρενέργεια από το εμβόλιο και πως τα σπυθουρακια είναι ξέσπασμα της νόσου...ΝΑ ενημερώσω πως λίγες μέρες πριν κάνει πυρετό την τσίμπησαν κουνούπια και ακόμη δεν έχουν υποχωρήσει τα σημάδια...Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε εσας; ΕΊΝΑΙ απυρετη δύο μέρες αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ ..αν μπορεί και ξέρει κάτι κάνεις να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα πολυ

Κ εμείς πριν από δώδεκα μέρες κάναμε μαζί το τριπλό της ιλαρας κ ανεμοβλογιάς και προχθές το βράδυ ανέβασε πυρετό που έφτασε μέχρι 39 αλλά από σήμερα το πρωί είναι απυρετη. Πήραμε την παιδίατρο κ μας είπε δύσκολα είναι απτό εμβόλιο κ έτσι πήγαμε στο Ιασώ (γιατί η δικιά μας έλειπε) όπου την εξέτασαν κ δεν είχε τπτ, μόνο κόκκινο λαιμό που παίζει λέει να ήταν κ από το πολύ κλάμα. Όταν σ αυτόν το γιατρό είπαμε για τα εμβόλια μας είπε καλά τώρα μου το λέτε από αυτό είναι, μέχρι 14 μέρες μετα κάνουν πυρετο. Γενικά επειδή σήμερα ήταν μια χαρά το άφησα αν κ εκνευρίστηκα με τη δική μας παιδίατρο λιγο. 

Τα σπιθουρακια μαζί με υψηλό πυρετο έχω ακούσει ότι μπορεί να είναι ένδειξη αιφνίδιου εξανθήματος που θεωρείται κάτι σαν παιδική ασθένεια αλλά είναι γενικευμένα και ο πυρετός κρατάει μερες. Εσένα που τα έχει βγαλει; Ο παιδίατρος το είδε το παιδί; Πως είναι σίγουρος ότι είναι ίωση; Πιστεύω πως είναι από το εμβόλιο κ εσας κ αν έχει πέσει ο πυρετός δε χρειάζεται να ανησυχείς.

Εμένα είχε κ πολλή γκρίνια ακόμη κ απυρετη, κάτι που δε συμβαίνει όταν έχει ίωση οπότε έτσι ψιλιαστηκα ότι ήταν μάλλον παρενέργεια του εμβολίου.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...