Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα σωστά κιλά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Χαιρετώ όλες τις μαμάδες θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσον αφορά την σωστή αύξηση βάρους στην εγκυμοσύνη ! Διανύω τον 5 μήνα της εγκυμοσύνης 19 εβδομάδα και έχω παρει 3 κιλά από την αρχη.Ζυγίζω 63 κιλά και έχω ύψος 1.63 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιο διατροφολόγο. Δεν είναι απόλυτα αυτά ούτε καν το ιδανικό βάρος σου με βάση κιλά κ ύψος, κάθε σωματότυπος είναι διαφορετικός. Ο γυναικολόγος σου θα σου πει μέσα στις άκρες πως πρέπει να κινηθείς (με βάση τις ιδιαιτερότητες της υγείας/εγκυμοσύνης σου) όμως το καλύτερο είναι να σε καθοδηγήσει διατροφολόγος, για να τρως σωστά και να μην ξεφεύγεις στα κιλά εάν αυτό επιθυμείς. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος (πχ διαβήτης κυησης) δεν υπάρχει λόγος να βάλεις κάποιο όριο στην διατροφή σου. Σημασία έχει να τρέφεσαι σωστά και όχι τα κιλά που θα πάρεις! Άλλωστε αυτά χάνονται. 

  Με το καλό να υποδεχθείς το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω νομιζω αυτα πανε και με της εγκυμοσηνες ατην πρωτη μ μου ειχαν πει 15 κιλα και τοτε ημουν 58 κιλα και υψος 1.67 ..ασχετος που εβαλα 35 κιλα ..αλλα δεν ειχα και καποιο προβλημα στην εγκυμοσυνη οπως διαβητη..τωρα στην δευτερη μου ειπαν μεχρι 11 κιλα που πριν μεινω εγκυος ημουν περιπου 65 με 66 κιλα ....και ως τωρα εχω παρει ειδη 2 κιλα συγουρα .και τωρα κλεινω το 1 τριμηνο ....τα περισοτερα κιλα τα περνεις προς το τελος ...αλλα αμα δεν εχειις καποιο προβλημα εισαι αρκετα καλα πιστευω αλλα προσεχε μην ξεφειγης ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω τοποθετηθεί σε αντίστοιχο θέμα και θα επαναλάβω το σκεπτικό μου. Το σώμα μας είναι το όχημα με το οποίο διανύουμε τη ζωή. Όσο καλύτερα το συντηρούμε, τόσο μεγαλύτερη απόσταση θα διανύσει. Ως εκ τούτου θεωρώ εκ προοιμίου απαραίτητες τις σωστές διατροφικές συνήθειες, οι οποίες θα πρέπει να τηρούνται και κατά τη διάρκεια της κύησης. Αν λοιπόν τρεφόμαστε σωστά, το σώμα μας θα προσλάβει το αναγκαίο από τη φύση του βάρος, προκειμένου να φέρει εις πέρας την κύηση, το οποίο βάρος και θα χαθεί άμα την ολοκλήρωση της.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για να γίνω σαφής δεν έχω πρόβλημα όσον αφορά τον αισθητικό τομέα για τα κιλά μου και καταλαβαίνω πως το μόνο που θα έπρεπε να με νοιάζει είναι το μωράκι μου , απλώς λόγο θέματος με κάταγμα στο πόδι που είχα παλιότερα άρχισε να με ενοχλεί (δεν το διευκρινίσα) τώρα όμως από την άλλη τα κιλά μου δεν ανέβηκαν πολύ οπότε δεν ξέρω τον λόγο που νιώθω την ενόχληση η αν είναι κάτι φυσιολογικό που νιώθει μια γυναικα στην εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση ίσως χρειαστεί να απευθυνθείς σε χειρουργό ορθοπεδικό, προκειμένου να εκτιμήσει την κατάσταση. Δε νομίζω πως κάποια κοπέλα θα μπορούσε να σε βοηθήσει επί της ουσίας μέσω φόρουμ.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικο σου βαρος ηταν καλο,κ τα κιλα που εχεις παρεις ως τωρα,αν σκεφτουμε οτι εισαι στα μισα

Ποσο παλιο ειναι το καταγμα;κ σε ποιο σημειο;

Εγω που ειχα σπασιματα κατω στο πελμα απο το 2014,στην εγκυμοσυνη το 2016 εβαλα λιγο παραπανω απο οσα θα ηθελα,17κιλα,κ ειχα ξεκινησει κ με παραπανισια.δ ειχα ενοχλησεις,κ καθε ολα παρα ξεκουραστη ημουν λογω οτι ειχα κ ενα νηπιο 1,5-2ετων

Γενικα σπανια εχω ενοχλησεις εκει,ειτε με αλλαγη καιρου,ειτε αν το ζορισω

Καλο ειναι αν πονας πολυ να το πεις στο γιατρο σου γτ δ με αφηναν ουτε τοπικες κρεμες στο ποδι να βαλω.η να συμβουλευτεις ορθοπαιδικο

Γενικα για φυσιολογικο βαρος προ εγκυμοσυνης,σε μια καλη εγκυμοσυνη χωρις προβληματα,9-12κιλα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου το κάταγμα μου είναι πριν μια δεκαετία πολύ παλιό σε τρία μέρη κλείδα , καλάμι και κνήμη . Υπήρξα όμως πολύ περισσότερα κιλά στο παρελθόν οπότε υπέθεσα πως η ενόχληση ίσως είναι από την εγκυμοσύνη ! Θα ρωτήσω κάποιον γιατρό εάν δω ότι πονάω πολύ (κάτι που δεν γίνεται) 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Dimitra1993 είπε:

Βίκυ μου το κάταγμα μου είναι πριν μια δεκαετία πολύ παλιό σε τρία μέρη κλείδα , καλάμι και κνήμη . Υπήρξα όμως πολύ περισσότερα κιλά στο παρελθόν οπότε υπέθεσα πως η ενόχληση ίσως είναι από την εγκυμοσύνη ! Θα ρωτήσω κάποιον γιατρό εάν δω ότι πονάω πολύ (κάτι που δεν γίνεται) 

Εφοσον ειναι παλιο κ τοσο καιρο δ σε ενοχλουσε δ νομιζω οτι φταινε τα 3κιλα

Τωρα να επηρεαζει που ανοιγουν τα κοκκαλα στη λεκανη,χλωμο μου κανει λογω μερους,η απο την κοιλια που αλλαζει το κεντρο βαρους

Ρωτα κ το γιατρο σου,κ προσεχε μην το ζοριζεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια....

Είμαι στην 15εβδομάδα και μέχρι στιγμής έχω χάσει 2κιλά.. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη βέβαια με 82κιλά κ ύψος 1.68... Τα έχω τα κιλάκια μου!!!!:shock::shock::shock::shock:

Αυτό που με άνχωσε ήταν που εχθές που πήγα στον γιατρό μου είπε πώς αν πάρω πάνω από 8κιλά θα μπώ για καισαρική... Είναι λέει επικίνδυνο να γεννήσω φτ.. Στεναχωρέθηκα πολύ κ ανχώθηκα...

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;;Μήπως είναι υπερβολικός;

Όλες οι εξετάσεις μου ήταν καθαρές

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Karamela13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....

Είμαι στην 15εβδομάδα και μέχρι στιγμής έχω χάσει 2κιλά.. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη βέβαια με 82κιλά κ ύψος 1.68... Τα έχω τα κιλάκια μου!!!!:shock::shock::shock::shock:

Αυτό που με άνχωσε ήταν που εχθές που πήγα στον γιατρό μου είπε πώς αν πάρω πάνω από 8κιλά θα μπώ για καισαρική... Είναι λέει επικίνδυνο να γεννήσω φτ.. Στεναχωρέθηκα πολύ κ ανχώθηκα...

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;;Μήπως είναι υπερβολικός;

Όλες οι εξετάσεις μου ήταν καθαρές

 

  Συνηθως οι γιατροί  συστήνουν να μην  πάρουμε  υπερβολικό βαρος στην εγκυμοσύνη αλλά δεν ήξερα πως αυτό είναι αιτία καισαρικής αν δεν συντρέχει θέμα υγείας. Κ ποιο είναι το επιτρεπτό όριο?:shock: πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Karamela13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....

Είμαι στην 15εβδομάδα και μέχρι στιγμής έχω χάσει 2κιλά.. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη βέβαια με 82κιλά κ ύψος 1.68... Τα έχω τα κιλάκια μου!!!!:shock::shock::shock::shock:

Αυτό που με άνχωσε ήταν που εχθές που πήγα στον γιατρό μου είπε πώς αν πάρω πάνω από 8κιλά θα μπώ για καισαρική... Είναι λέει επικίνδυνο να γεννήσω φτ.. Στεναχωρέθηκα πολύ κ ανχώθηκα...

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;;Μήπως είναι υπερβολικός;

Όλες οι εξετάσεις μου ήταν καθαρές

Όντως καλό είναι να πάρεις μέχρι 8 κιλά για λόγους υγείας και για το μωρό αλλά πιστεύω ότι αυτό για την καισαρική σου το είπε για να σε φοβίσει. Τα παραπανισια κιλά μπορεί να προκαλέσουν διαβήτη κύησης, προεκλαμψία κλπ οπότε μπορεί γι αυτό να είπε για καισαρική για να προσέχεις κ να μην υπάρχει κάποια επιπλοκή! Με το καλό να γεννηθεί το μωρακι σ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπερα ειμαι στην 18 εβδομάδα κι ηδη εχω βάλει 10 κιλά και εχω πανικοβλήθει.. Φοβάμαι οτι θα φτάσω πανω απο 30 κιλά μ αυτα που ακουω γύρω γύρω.. 

 

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν ειμαι και ειδικη στα κιλα...Αλλα πολυ πιθανον αν πηρες τοσα απο τωρα...Μπορει να κανω και λαθος, αλλωστε στο χερι σου ειναι...Κατι τετοιο ομως μου ειχε πει και ο γυναικολοος μου οταν ειδε τον ρυθμοπου επερνα τα κιλα και δεν επεσε εξω! Προσπαθησε να τρως υγιεινα και ισορροπημενα...Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...