Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η εθνική ασφαλιστική έχει σαν προϋπόθεση το μωρό να είναι τουλάχιστον 40ημερών. Παίρνει τα βιβλιάρια και φυσικά ότι έχει βρεθεί μέχρι τότε δεν το καλύπτει. Εμείς κάναμε και στα 2 παιδιά αλλά αφού είχαν συμπληρώσει τις 40ημέρες. Ένα κόλπο που μου είπε ο ασφαλιστής είναι ότι αν π.χ. έχετε μια διάγνωση για κάτι στους 2 μήνες καλό είναι να μη γραφτεί στο βιβλιάριο, οπότε κάνοντας την ασφάλεια και την επόμενη μέρα να το αναφέρετε σαν γνωμάτευση καλύπτεται.

 

Έτσι ακριβώς είναι. Κάναμε το συμβόλαιο όταν τα μικρά ήταν 2 μηνών. Έβγαλαν φωτοτυπίες όχι μόνο το βιβλιάριο τους με τις επισκέψεις/ οδηγίες του παιδιάτρου, αλλά και το αντίστοιχο βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ, που ήταν άθικτο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο το είχα ψάξει παλιότερα (πριν 3 χρόνια), ΚΑΜΙΑ!!! Ααααν έχεις κάνει ασφάλιση πάνω από 2 χρόνια, τότε δίνουν επίδομα τοκετού. Τα υπόλοιπα δικά σου.

 

Παλιότερα υπήρχαν τέτοια προγράμματα, αλλά οι ασφαλιστικές εταιρίες τα βρήκαν ασύμφορα και τα σταμάτησαν. Τέτοια οφέλη έχουν μόνο όσες είχαν από παλότερα κάποιο συμβόλαιο. Έχω συγγενή μου που έκανε 5 παιδιά και όλα στο ΙΑΣΩ και δεν πλήρωσε μία. Αλλά η εταιρία την παρακαλάει να σπάσει το συμβόλαιο!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλιότερα υπήρχαν τέτοια προγράμματα, αλλά οι ασφαλιστικές εταιρίες τα βρήκαν ασύμφορα και τα σταμάτησαν. Τέτοια οφέλη έχουν μόνο όσες είχαν από παλότερα κάποιο συμβόλαιο.

 

Ακριβώς αυτό!

 

Έχω κι εγώ ιδιωτική ασφάλεια από το 2001 και οι μόνες παροχές είναι οι εξής:

* προγεννητικός έλεγχος (δλδ τις βασικές εξετάσεις στην αρχή της εγκυμοσύνης και μόνο, όχι αίματος κάθε μήνα, όχι υπερηχους/αυχενικες κλπ)

* επισκέψεις σε γυναικολόγο (μια κάθε μήνα και σε γυναικολόγο συμβεβλημένο με την ασφάλεια)

* επίδομα τοκετού 1.500€

 

Επίσης σημαντικό: τα παραπάνω ισχύουν για μια και μόνο φορά, δλδ για την πρώτη εγκυμοσύνη και μόνο. από εκει και πέρα, τα έξοδα δικά μου.

Και φυσικά οι παραπάνω παροχές ενεργοποιούνται τουλάχιστον ένα χρόνο μετά την έναρξη του συμβολαίου, όχι νωρίτερα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν σου καλυπτουν απολυτος τιποτα?Το ξερω οτι καταργηθηκε αυτο που ειχαν παλιοτερα για ολα τα εξοδα αλλα πιστευα οτι ενα επιδομα θα δινανε η ενα μερος των εξοδων θα το καλυπτανε οπως καποιους υπερηχους ας πουμε.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σε κάθε επίσκεψη μου κάνει υπέρηχο (το γράφουμε και σε dvd), αυτό ναι μου το καλύπτουν χωρίς να πληρώνω. Δεν καλύπτουν την αυχενική διαφάνεια, το β-επιπέδου και ο,τιδήποτε έξτρα χρειαστεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ακόμα και αν το συστήσει ο γιατρός της ασφάλειας. Ούτε καν εξέταση αίματος. Επίδομα, όπως είπα και παραπάνω, θα πάρω 1.500€ γι' αυτήν την πρώτη γεννα.

Επίσης να αναφέρω, έτσι εντελώς ενημερωτικά, ότι πληρώνω περίπου 1.600€ το χρόνο γι' αυτήν την ασφάλεια (μου καλυπτει και άλλα βεβαια εκτός εγκυμοσύνης). Αν σκεφτείς ότι την έχω ήδη 7 χρόνια... :?

Εντάξει, δεν το μετανιώνω, αχρείαστη να είναι, αλλά το θέμα είναι αυτό, κάποια στιγμή θα χρειαστεί... και αν έρθει αυτή η ώρα δε θέλω να μπλέξω με το ΙΚΑ, αυτή ήταν και η σκέψη μου όταν την έκανα.

Ο αδελφός μου χειρουργήθηκε ιδιωτικά με ανεύρυσμα και ο λογαριασμός ξεπέρασε τα 60.000€ Δε χρειάστηκε να πληρώσει τίποτα, τα κάλυψε όλα η ασφάλεια! Ε, για τέτοιες περιπτώσεις μιλάω κι εγώ.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχει αλλά θα ειναι τέτοιο το κόστος της που θα πεις άσε καλύτερα. Ξέρω περίπτωση που καλύπτει πλήρως τοκετό παντου στον κοσμό και κοστίζει 3000? το χρόνο.

 

Η δική μου ασφάλεια (ΑΣΠΙΣ), την έκανα το 2004, μου καλύπτει πλήρως τον τοκετό μετά απο 5 χρόνια απο την έναρξη της . Στα 2 χρόνια δίνει επίδομα τοκετού, ξεκίνησε 880? που αυξάνεται 10% το χρόνο.

 

Αν γενν'ησω μετά τον Ιούνιο του 2009 επομένως θα έχω πλήρη κάλυψη. Αλλά την έχω καιρό πριν. Αμεσα να σου καλύπτει, χωρίς τρελλό κόστος δεν υπάρχει πια.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχει αλλά θα ειναι τέτοιο το κόστος της που θα πεις άσε καλύτερα. Ξέρω περίπτωση που καλύπτει πλήρως τοκετό παντου στον κοσμό και κοστίζει 3000? το χρόνο.

 

Η δική μου ασφάλεια (ΑΣΠΙΣ), την έκανα το 2004, μου καλύπτει πλήρως τον τοκετό μετά απο 5 χρόνια απο την έναρξη της . Στα 2 χρόνια δίνει επίδομα τοκετού, ξεκίνησε 880? που αυξάνεται 10% το χρόνο.

 

Αν γενν'ησω μετά τον Ιούνιο του 2009 επομένως θα έχω πλήρη κάλυψη. Αλλά την έχω καιρό πριν. Αμεσα να σου καλύπτει, χωρίς τρελλό κόστος δεν υπάρχει πια.

 

Ακριβως!!

Στην Ασπις γινονται (τουλαχιστον μεχρι και περσυ ) συμβολαιο τοκετου που για τα πρωτα 5 χρονια σου δινει ενα επιδομα τοκετου ..οπως κι σχεδων ολες οι ασφαλειες......και μετα στον καλυπτει κανονικα :wink:

 

Και το θεμα ειναι οτι ενω πολλοι ασφαλιστες το ξερουν.... επειδη δεν ανηκουν στην Ασπις δεν το λενε και λενε οτι ολες οι εταιριες το εχουν σταματησει :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά νομίζω πως ... ούτε οι ίδιοι δεν τα λένε. Όταν έψαχνα για ασφάλεια δε βρήκα τίποτα τέτοιο. Είχα ψάξει: Εθνική, Εμπορική, Ευρωπαϊκή Πίστη, Interamerican. Επειδή άκουγα ακριβώς τους ίδιους όρους από όλους... παραιτήθηκα από το ψάξιμο γιατί δεν άξιζε. Αν υπάρχει ασφαλιστική που να παρέχει τέτοια πραγματα... ας τα διαφημίσει!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω πως ... ούτε οι ίδιοι δεν τα λένε. Όταν έψαχνα για ασφάλεια δε βρήκα τίποτα τέτοιο. Είχα ψάξει: Εθνική, Εμπορική, Ευρωπαϊκή Πίστη, Interamerican. Επειδή άκουγα ακριβώς τους ίδιους όρους από όλους... παραιτήθηκα από το ψάξιμο γιατί δεν άξιζε. Αν υπάρχει ασφαλιστική που να παρέχει τέτοια πραγματα... ας τα διαφημίσει!!

 

Εμενα ο ασφαλιστης μου το ελεγε..και μαλιστα μου ελεγε να το πω σ οσες γνωστες εχω για να το ξερουν.(ποσοστα παιρνουν αυτοι..γιατι να μην κανουν συμβολαια :wink: )

 

Δεν θυμαμαι αν σ αυτο το φορουμ η στα ονειρα το ειχα αναφερει παλι σε καποια παρομοια συζητηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω ακουσει απο διαφορους (τελευταια απο μια πρωινη εκπομπη) οτι η Εθνικη ασφαλιστικη προκειται να πουληθει και οτι σιγα σιγα οι ασφαλιστικες κλεινουν..επειδη θελω λιγο μετα τη γεννηση να ασφαλισω το παιδι τωρα αναρωτιεμαι σε ποια εταιρεια να απευθυνθω και αν ειναι σωστη η κινηση να κανω ασφαλεια τωρα που ακομη παιζονται θεματα τετοια με τις ασφαλιστικες..λεφτα θα παρουν..να μην πανε και πεταμενα..και μιλαμε για μεγαλες εταιρειες..

 

εσεις τι λετε? τι ακουτε και τι θα κανατε?

Link to comment
Share on other sites

H Εθνικη μαλλον τελικα δεν θα πουληθει (να κλεισει αποκλειεται). Ειδικα αν γινουν εκλογες. Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια παντως ξερω οτι λογω της καταστασης της οικονομιας παγωσαν οι διαπραγματευσεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η Εθνικη ασφαλιστικη θα πουληθει, αργα η γρηγορα θα γινει κ αυτο.

δεν συμφερει καμια τραπεζα να κραταει τις ασφαλιστικες, ουτως η αλλως ολες οι ασφαλιστικες μεγαλων τραπεζων, το ξεραν εξ αρχης οτι καποια στιγμη θα πουληθουν.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα κλεισουν,κσνενας ξενος ομιλος δεν θα επερνε μια εταιρια μη κερδοφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πώληση της Εθνικής Ασφαλιστικής ανεστάλη λόγω της οικονομικής κρίσης. Θα βγει ξανά προς πώληση μόλις ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα...

Δεν θα κλείσει όμως.

Link to comment
Share on other sites

:D Γεια χαρά σε όλους σας! Είμαι η Φωτεινή και έχω 4 μικρούτσικα παιδάκια 5 - 4 - 2,5 χρονών & 1μήνα.

Το ξέρω ότι είμαι τρελή...αλλά μ'αρρρρρέσει....!!!!!!!!! :shock:

Λοιπόν θέλω να μάθω αν κανείς σας μπορεί να μου πεί , τί να κάνω που θέλω να βρώ ένα καλό οικονομικό πρόγραμμα ιδιωτικής ασφάλισης και για τα τέσσερα παιδιά.Έχουμε ήδη ασφαλισμένα τα τρία στην Εθνική με ατομικά συμβόλαια ζωής και νοσοκομειακής κάλυψης, αλλά μας "πίνουν" το αίμα!!Ούτε έκπτωση στο τρίτο δεν μας έκαναν!!Και ας είμαστε ασφαλισμένοι και εγώ και ο σύζυγος μου, τα αυτοκίνητα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βρει πολύ οικονομική την αγροτική είναι ο σύζυγος μιας συναδέλφου ασφαλιστής εκεί αν θες στείλε με πμ ένα τηλ να του το δώσω να επικοινωνήσετε βέβαια είναι κέρκυρα αλλά δεν νομίζω πως πειράζει αυτό. Να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου σε ζηλεύω μου αρέσουν πολύ τα παιδιά αλλά μοιάζει ακατόρθωτο εδώ με δύο και ζορίζομαι.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο ασφαλιστής μου μου έχει κάνει συνδιαστικά προγράμματα στην Interamerican που έχει το καλύτερο εξωνοσοκομειακό δίκτυο γιατρών και νοσοκομειακό στην commercial. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν θές στείλε πμ να στον συστήσω. Σε ποια περιοχή είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε πρόσφατα ασφάλεια στην Εθνική. Η κάλυψη της ξεκινάει τρεις μήνες μετά την έναρξη. Αχρείαστη να είναι.

 

ποσο ειναι η χρεωση για την ασφαλιση του παιδιου στην Εθνική αυτη τη στιγμή? εμεις ειμαστε πελατες της Εθνικης αλλα εχουμε κοψει πριν δυο χρονια το ασφαλιστηριο ζωης και εχουμε κρατησει μονο των αυτοκινητων..

 

Το πλήρες πακέτο της εθνικής, χωρίς επιλογή θέσης είναι περίπου 72 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οικογενειακό πακέτο στην Αγροτική που έχουμε εμείς εκτός εξωνοσοκομειακά είναι περίπου 1360 το χρόνο και για τους τέσσερις.

Και έχει απευθείας σύμβαση με τον Όμιλο Ιατρικό, οπότε πας εκεί και δεν πληρώνεις τίποτα, δίνεις όμως και το βιβλιάριο του ΙΚΑ.

 

Τοκετό δεν καλύπτει πλέον καμία ασφαλιστική, δίνουν μόνο επίδομα τοκετού, με την προυπόθεση ο τοκετός να είναι κάποιους μήνες μετά την έναρξη της ασφάλειας.

π.χ η αγροτική είναι τοκετός μετά από 21 μήνες, ποσό 1500 ευρώ. εγώ δεν τα πήρα για ένα μήνα!!!!!!!

 

Τέλος καμία ασφάλεια δεν καλύπτει τα εκγενετής προβλήματα, πλην κάποιων ομαδικών πακέτων που έχουν κάποιοι εργοδότες για τους εργαζομένους και τις οικογένειες τους.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με ασφαλιστικές και την αξιοπιστία του στο θέμα ασφάλισης για υγεία?

Σκέφτομαι να κάνω στα 2 μας παιδιά 5 ετών το ένα και 2 μηνών το άλλο.

Αλλά είμαι δύσπιστος.

Link to comment
Share on other sites

underage, τι ειδους νοσοκομειακη καλυψη εχεις κυριως για τα παιδια? εννοω 100% καλυψη η εκπιπτει ενα ποσο?

 

Οποια μανουλα μπορει, θα ηταν ευκολο να μας δωσει γενικες πληροφοριες και τιμες η δυνατο ωστε να αποφασισουμε τι ειναι καλυτερο. Αρχισα να το ψαχνω μολις γεννηθηκαν, μετα για διαφορους λογους το αφησα και ειλικρινα δε ξερω τι ειναι καλυτερο να κανω και που να στραφω

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

underage, τι ειδους νοσοκομειακη καλυψη εχεις κυριως για τα παιδια? εννοω 100% καλυψη η εκπιπτει ενα ποσο?

 

Οποια μανουλα μπορει, θα ηταν ευκολο να μας δωσει γενικες πληροφοριες και τιμες η δυνατο ωστε να αποφασισουμε τι ειναι καλυτερο. Αρχισα να το ψαχνω μολις γεννηθηκαν, μετα για διαφορους λογους το αφησα και ειλικρινα δε ξερω τι ειναι καλυτερο να κανω και που να στραφω

 

Επειδή το ασφαλιστήριο συμβόλαιο το έχω κάτω, θα σου στείλω αύριο πμ με λεπτομέρειες.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

να το μεταφέρεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=52

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...