Recommended Posts

Κοριτσια ειμαι εγκυος 8 εβδομαδων απο εξωσωματικη.Δεν εχω κανενα παραπονο απο το γιατρο που εκανα μαζι του την εξωσωματικη μου,ισα ισα στεναχωριεμαι που πρεπει να τον αποχωριστω.Το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο,γιατι εχουμε χαλασει αρκετα λεφτα για να φτασουμε ως εδω.Οποτε τωρα σκεφτομαι να κατευθυνθω προς το αλεξανδρας,στον Κυριο Συνδο.Θα ηθελα οποια εχει προσωπικες εμπειριες να μου πει την γνωμη της και εαν δεχεται σε ιατρειο η μονο στο αλεξανδρας..

Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το γιατρό σου και να μοιραστείς τη σκέψη σου. Μπορεί να είναι διατεθειμένος να σου κάνει κάποια έκπτωση, ή να σε παραπέμψει εκείνος σε κάποιο γιατρό εμπιστοσύνης του. 

Δέχεται μόνο στο Αλεξάνδρας.

Καλός γυναικολόγος είναι, έμπειρος και καθησυχαστικός. Επειδή έχει πολύ κόσμο, οι υπέρηχοι κρατάνε τρίλεπτο κι άλλα πέντε-δέκα λεπτά στο γραφείο του και τέλος. Εγώ σημείωνα τις ερωτήσεις και τον ρωτούσα με την ψυχή στο στόμα μην τυχόν και ξεχάσω τίποτα. 

Προσωπικά με τη γέννα, αλλά και με το πρώτο ραντεβού δυο μήνες μετά τη γέννα, δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη, οπότε και άλλαξα γιατρό.

Σχετικά με το οικονομικό, η επίσκεψη είναι 60 ευρώ (τα πληρώνεις στο ισόγειο, στη γραμματεία του νοσοκομείου). Τόσα ζητάει κι ένας ιδιώτης με δικό του ιατρείο, που τουλάχιστον θα αφιερώσει ένα πεντάλεπτο να σου δείξει το μωρό σου στον υπέρηχο, αντί να κοιτάς την οθόνη με λαχτάρα και να μην προλαβαίνεις να το δεις επειδή απέξω περιμένουν άλλες δέκα.

Έχει φοβερή μαία, τη Σοφία. Αν τον επιλέξεις, να τη ζητήσεις οπωσδήποτε!

On 7/7/2020 at 4:36 ΜΜ, less_serious είπε:

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το γιατρό σου και να μοιραστείς τη σκέψη σου. Μπορεί να είναι διατεθειμένος να σου κάνει κάποια έκπτωση, ή να σε παραπέμψει εκείνος σε κάποιο γιατρό εμπιστοσύνης του. 

Τον ρωτησε ο αντρας μου σε επισκεψη που ειχαμε μαζι του εχθες & μας ειπε οτι μετα την Β'επιπεδου θα μας πει τιμη!!!Εμεινα παγωτο:roll:Του λεει ο αντρας μου,μη γνωριζοντας φυσικα,τι ειναι αυτο γιατρε,ποτε γινεται και του απανταει,τον 5ο μηνα!!!Και δεν το προχωρησαμε παρακατω.Παντως στεναχωρηθηκα παρα πολυ με την απαντηση του.Δηλαδη τι θα αλλαξει τοτε?Δεν ξερει ποσα λεφτα ζηταει για μια γεννα?Μαλλον εκβιαστικο μου ακουστηκε εμενα...Ο δε αντρας μου,σηκωσε τα χερια ψηλα...

10 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Δέχεται μόνο στο Αλεξάνδρας.

Καλός γυναικολόγος είναι, έμπειρος και καθησυχαστικός. Επειδή έχει πολύ κόσμο, οι υπέρηχοι κρατάνε τρίλεπτο κι άλλα πέντε-δέκα λεπτά στο γραφείο του και τέλος. Εγώ σημείωνα τις ερωτήσεις και τον ρωτούσα με την ψυχή στο στόμα μην τυχόν και ξεχάσω τίποτα. 

Προσωπικά με τη γέννα, αλλά και με το πρώτο ραντεβού δυο μήνες μετά τη γέννα, δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη, οπότε και άλλαξα γιατρό.

Σχετικά με το οικονομικό, η επίσκεψη είναι 60 ευρώ (τα πληρώνεις στο ισόγειο, στη γραμματεία του νοσοκομείου). Τόσα ζητάει κι ένας ιδιώτης με δικό του ιατρείο, που τουλάχιστον θα αφιερώσει ένα πεντάλεπτο να σου δείξει το μωρό σου στον υπέρηχο, αντί να κοιτάς την οθόνη με λαχτάρα και να μην προλαβαίνεις να το δεις επειδή απέξω περιμένουν άλλες δέκα.

Έχει φοβερή μαία, τη Σοφία. Αν τον επιλέξεις, να τη ζητήσεις οπωσδήποτε!

Νομιζω οτι με ολους τους καθηγητες σε ολες τις ειδικοτητες το ιδιο ισχυει,ειναι λιγομιλητοι & σου λενε μονο αυτα που πρεπει να ακουστουν,ασχετα με το ποσα παραπανω γνωριζουν για την καθε περιπτωση..Μαζι του γεννησες και δεν εμεινες ευχαριστημενη?Εγω εχω κλεισει ραντεβου μαζι του γιατι ολα οδηγουν προς τα εκει να γεννησω πλεον.Και επειδη ειμαι υψηλου κινδυνου εγκυμοσυνη,εχω ακουσει οτι ειναι ο καταλληλος για τετοιες περιπτωσεις..Θα κανω καισαρικη πρωτα ο Θεος,θα χρειαστω μαια?

Κι εγώ καισαρική έκανα, αλλά η μαία ήταν πραγματικά πολύτιμη στο θέμα του θηλασμού. Με βοήθησε σε πρόβλημα που είχα ακόμα κι έξι μήνες μετά. Αν θέλεις να θηλάσεις, η Σοφία θα σε βοηθήσει πολύ.

Με το καλό η εγκυμοσύνη και το μωράκι σου! Όλα καλά να πάνε!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Mikraki2207,
        Εχω γεννησει εδω και μήνες βέβαια αλλα τωρα άρχισε να με τρωει πιο πολύ μέσα μου αυτό. Κάποια στιγμή στο φόρουμ ειχα διαβασει για το μετατραυματικό στρες που έχουν κάποια μωρά που δε γεννιούνται όπως τα προοριζει η φυση να γεννηθούν, κι απο τοτε αυτο χώθηκε στο κεφαλι μου και τειγυρνουσε. Εγω γεννησα με καισαρική τομή, κατεπείγουσα κιόλας έναν μηνα νωρίτερα απο την πητ. Ενω πιστευω ότι θα πρεπε τουλάχιστον να μου το ακουμπήσουν πάνω μου, μονο μου τον εδειξαν και τον πηρανε. Εκλαψε πολύ το μανάρι μου κι εγω παρεα και πλέον σκέφτομαι οτι αυτο το βιαιο ανοιγμα της κοιλιας και εισβολη στο χωρο του και ότι τον βγαλανε εξω ενω δεν ήταν έτοιμος και ουτε μπορούσε να αντιδράσει, ισως να του έχει προκαλεσει καποιο τραυμα . Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω τις γνώμες σας ή ίσως καποια ξέρει κατι παραπάνω πανω σε αυτο. Θέλω να κάνω τα πάντα ωστε να διορθωσω ότι μπορω. Στο ίντερνετ διαβασα ότι υπάρχουν και ψυχοθεραπείες μωρων γιαυτό το λογο, αστειο μου φαίνεται αλλα υπάρχει. Μου φαίνεται τοσο λογικο να χει καποιο τραυμα, αφού ακόμα κι εγω εχω μετα τη γέννα, οχι επειδή με κοψανε αλλα επειδή δεν ένιωσα τον πονο, επειδή ο αντρας της ζωής μου βγηκε με το ζόρι απο τη κοιλια, επειδη τον πήρανε μακριά μου και δεν ήμουν η πρώτη που τον πήρε αγκαλιά (καθε φορά που το σκέφτομαι αυτο κλαιω). Αυτα! Θα μπορούσα να γράψω κι αλλα, αλλα δεν είστε ψυχολογοι. 
        Και τωρα μόλις διαβασα αρθρο για το vaginal seeding και στεναχωρηθηκα ακόμα πιο πολυ που στο μωρό μου δεν προσφερα κατι τόσο απλο. Και απλώς πηγε σε ενα πολύ φωτεινο δωματιο με αλλα δεκα μωρα. 
      • Από eviehelies,
        Παροτι υπάρχει παλαιοτερη σχετική αναρτηση αλλα κανεις δεν έχει απαντησει, ήθελα να επαναφερω το ζήτημα της κλινικης νίκη. .. εχει γεννησει καμιά μανούλα εκεί και υα μπορουσε να μοιραστει μαζι μας πρόσφατες εμπειριες? Ευχαριστώ πολύ <3
      • Από eviehelies,
        Γεια σε όλους. .. Αυτή ειναι η πρωτη μου ανάρτηση και θελω την γνωμη σας για τρεις γιατρούς του Ρέα. .
        1) κοσμας βρυωνης
        2) Δημήτρης κακαλετρης
        3) ιωαννης καλογηρου
        Η αδερφη μου που δούλευε εκει παλαιότερα μου μιλησε με τα καλύτερα λόγια για τον βρυωνη ομως εχω συνεργαστει με τον καλογηρου στο παρελθον και εμεινα ευχαριστημενη... κ για τον κακαλετρη εχω μια γενική εικονα απο το fb.. επομενως, απο εσας θα ήθελα να με βοηθησετε με προσωπικες γνωμες εμπειριες και λογω των οικονομικών συνθηκων να μου πειτε ποσο περιπου να υπολογίζω την αμοιβή γιατρου για καθένα απο αυτους..

Ευχαριστώ πολύ
      • Από puzzled,
        Κορίτσια γεια σας.  Να σας ζήσουν τα μωράκια σας κ καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν ακόμα...

Είμαι και εγώ στον Μ. Θέμα γονιμότητας με τον άνδρα μου δεν έχουμε αλλά κανω PGD. Πήγα εκεί μετά από αποτυχημένη προσπάθεια αλλού με λάθος πρωτόκολλο....
        Εκανα το βραχύ, στο 2ο κέντρο, λόγω ηλικίας, 40, και χαμηλής AMH αλλά εκεί που περίμενε 4-5 ωάρια, είχα μόνο 1! Δοκίμασα τροποποιημένο φυσικό κύκλο και την 4η φορά που το πήρα με πείραξε το femara - μικρυνε το ενδημήτριο όταν ήταν να κάνω εμβρυομεταφορά! Πριν φτάσω στην εμβρυομεταφορά είχα καταφέρει να συλλέξω 8ωάρια αλλά στην απόψυξη χάθηκαν τα μισά!!! Μην τα πολυλογώ, χάνω την πρώτη εμβρυομεταφορά όταν από δική μου επιμονή έκανα μέτρηση του ενδομητρίου και είδαμε ότι μίκραινε αντί να μεγαλώνει.  Μετά κάνω προετοιμασίες ενδομητρίου με cyclacur και τις 3 φορές δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο..... έφτασα να παίρνω 9 την ημέρα!!!!!  Μετά από 4 μήνες ταλαιπωρίας κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκύστης 6ης μέρας σε φυσικό μου κύκλο όπου το ενδομήτριο μου ήταν πάνω από 7.5.  Δυστυχώς δεν προχώρησε διότι όπως έμαθα εκ των υστέρων η βλαστοκύστη 6ης μέρας έχει 45-50% να πιάσει - κάτι το οποίο δεν γνώριζα!!!!!  Στον αμέσως επόμενο κύκλο κάνω μια αποτυχημένη ωοληψία σε φυσικό κύκλο και εκεί μου λέει ότι λόγω χαμηλης AMH η καλύτερη μου λύση είναι η δωρεά ωαρίων!!!!  

Βρε κορίτσια, γενικά μου είχε κάνει καλή εντύπωση κ  ο ίδιος κ το κέντρο του!  Με το προσωπικό του δεν έχω κανένα παράπονο!!!!  Εχω προβληματιστεί παρα πολύ  -  δεν θέλω αλλάξω γιατρό, ξέρω οτι είναι παρα πολυ καλός αλλά νιώθω ότι δεν μου δίνει άλλη ευκαρία κ με αποφεύγει.  Εχει νιώσει κάποια άλλη έτσι?????
      • Από Maria spanou,
        Για σας 
        ειμαι 7 μηνών έγκυος στο πρώτο  Μου παιδί 
         Λόγω οικονομικής κατάστασης διάλεξα κατευθείαν δημόσιο νοσοκομείο 
        Μία συνάδερφός μου την έχει ξεγεννήσει δύο φορές πριν 12 χρόνια ένας γυναικολόγος του Έλενας που είναι ακόμα εκεί
        Την πρώτη φορά που έκλεισα μαζί του ραντεβού και ρώτησα και τι χρηματικό ποσό θέλει για να γεννήσω μου αρνήθηκε να απαντήσει ( οκ δεν με γνωρίζει ίσως φοβήθηκε ) + ότι είχα ξεχάσει την καρτέλα μου κάτω στη ρεσεψιόν και όταν ήτανε να μου γράψει για εξετάσεις και μου ζήτησε το ΑΜΚΑ δεν το θυμόμουν και θύμωσε πάρα πολύ  Και η βοηθός νοσοκόμα του μου είπε ότι το ΑΜΚΑ είναι κρυφό δύσκολα εάν έχεις ξεχάσει σήμερα την ταυτότητα να σου δώσουνε τον αριθμό σου και τα λοιπά 
         Μου είπε γιατί το χρειάζεσαι να στα γράψω και να πληρώσεις κανονικά 
         Εγώ διάλεξα το Έλενα για να κάνω τις εξετάσεις οικονομικά,
        τις μηνιαίες  εξετάσεις σε συγκεκριμένο γιατρό να με παρακολουθεί ένας γιατρός , και το τοκετό να είναι ο ίδιος γιατρός που θα με παρακολουθεί
        έχω πάει ως τώρα τρεις φορές και δε μου δίνει καμία σημασία την τρίτη φορά πήρα και το σύζυγό μου και μου είπε τι πράγματα είναι αυτά 
         Είναι σε ενάμιση μήνα να γεννήσω και δεν ξέρω τι μου γίνεται απλώς κάθε φορά που πάω όλα είναι φυσιολογικά ευτυχώς αλλά δε μου δίνει καμία σημασία ούτε ξέρω όταν σπάσουν τα νερά και πάω στο νοσοκομείο τι πρέπει να έχω μαζί μου 
        Ούτε πως θα γίνει
        βλέπω να με ξεγεννάει όποιος γιατρός έχει βάρδια
         Επίσης και οι νοσοκόμες βοηθός το συγκεκριμένο γιατρού δε μου δίνουνε καμιά πληροφορία οπότε θεωρώ ότι μάλλον δεν με πάει συμβαίνουν και αυτά έχετε να μου συστήσετε κάποιον άλλον κάποια άλλη ευχαριστώ πολύ ;
      • Από chrisel,
        Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που συνάντησα ένα φόρουμ με εξαιρετικό εύρος θεματολογίας και άπειρες γνώσεις και γνώμες από τα μέλη του για θέματα γονεϊκότητας και μητρότητας ειδικότερα.

Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας σε κάτι, έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα για τον ισχιακό τοκετό και όντας έγκυος σε ισχιακό μωρό. Είμαι 29 χρόνων, μένω έγκυος για πρώτη φορά και η εγκυμοσύνη μου αυτή την στιγμή βρίσκεται στην 38η εβδ. + 1 ημέρα και η κανονική ΠΗΤ μου είναι 22/9.

Βέβαια ο γιατρός που με παρακολουθεί στο Παπαγεωργίου μου σύστησε 19 του μηνός καισαρική και μου έκλεισε ημερομηνία για να κάνω εισαγωγή με ραντεβού, αλλά εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω έτσι απλά με το όλο θέμα....

Το θέμα είναι πως πρόκειται για επέμβαση όπως και να το κάνουμε και βέβαια το πώς αναρρώνει κανείς μετά, σε συνδυασμό με το ότι είμαι μόνη μου και είναι κάπως δύσκολο να τα βγάλω πέρα και πρακτικά και λόγω οικονομικών.

Μένω στη Θεσσαλονίκη αυτή την στιγμή. Έχετε υπ' όψη σας κάποιο γιατρό που να έχει εμπειρία σε τέτοιου είδους τοκετούς, ώστε τουλάχιστον να το συζητούσα μαζί του μήπως μπορεί να υπάρξει κάποια λύση για φυσιολογικό τοκετό;

Κρίμα είναι, πρώτη πρώτη γέννα και να μπω αμέσως για καισαρική...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οποιαδήποτε βοήθεια σας είναι πολύτιμη!
      • Από Συντονιστής Ε,
        ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΙΑΤΡΩΝ (ΕΚΤΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΩΝ)

.
      • Από nancy77,
        καλημέρα, σκέφτομαι να κρατήσω το πρώτο μου παιδάκι στο σπίτι όταν με το καλό γεννηθεί το δεύτερο για ευνόητους λόγους προφύλαξης του μικρού από ιώσεις κλπ. Το ερώτημα είναι πόσο καιρό; Τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στο πρώτο παιδάκι; Μήπως όλο αυτό το πάει πίσω; Με προβληματίζει αυτό επειδή είναι η δεύτερη χρονιά μας στον παιδικό, έχουμε προσαρμοστεί πολύ καλά και φέτος φαίνονται τα αποτελέσματα της συμμετοχής του παιδιού στις δραστηριότητες του σχολείου, δλδ τον βλέπω χαρούμενο, δραστήριο, πιο αυτόνομο στο παιχνίδι και πιο ανεξάρτητο (να φάει, να ντυθεί, να πάει τουαλέτα κλπ) πιο συνεργάσιμο μαζί μας και πιο υπάκουο. Επίσης σκέφτομαι ότι εάν απέχει για ένα χρονικό διάστημα όταν ξαναπάει θα αρχίσουμε πάλι να κολλάμε ότι κυκλοφορεί;;; Διότι πέρυσι τα περάσαμε όλα βρογχιολίτιδες, βρογχίτιδες, γαστρεντερίτιδες, λαρυγγίτιδες κλπ................Θα εκτιμούσα την γνώμη όποιου έχει ανάλογη εμπειρία ... ευχαριστώ