Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Για σας 

ειμαι 7 μηνών έγκυος στο πρώτο  Μου παιδί 

 Λόγω οικονομικής κατάστασης διάλεξα κατευθείαν δημόσιο νοσοκομείο 

Μία συνάδερφός μου την έχει ξεγεννήσει δύο φορές πριν 12 χρόνια ένας γυναικολόγος του Έλενας που είναι ακόμα εκεί

Την πρώτη φορά που έκλεισα μαζί του ραντεβού και ρώτησα και τι χρηματικό ποσό θέλει για να γεννήσω μου αρνήθηκε να απαντήσει ( οκ δεν με γνωρίζει ίσως φοβήθηκε ) + ότι είχα ξεχάσει την καρτέλα μου κάτω στη ρεσεψιόν και όταν ήτανε να μου γράψει για εξετάσεις και μου ζήτησε το ΑΜΚΑ δεν το θυμόμουν και θύμωσε πάρα πολύ  Και η βοηθός νοσοκόμα του μου είπε ότι το ΑΜΚΑ είναι κρυφό δύσκολα εάν έχεις ξεχάσει σήμερα την ταυτότητα να σου δώσουνε τον αριθμό σου και τα λοιπά 

 Μου είπε γιατί το χρειάζεσαι να στα γράψω και να πληρώσεις κανονικά 

 Εγώ διάλεξα το Έλενα για να κάνω τις εξετάσεις οικονομικά,

τις μηνιαίες  εξετάσεις σε συγκεκριμένο γιατρό να με παρακολουθεί ένας γιατρός , και το τοκετό να είναι ο ίδιος γιατρός που θα με παρακολουθεί

έχω πάει ως τώρα τρεις φορές και δε μου δίνει καμία σημασία την τρίτη φορά πήρα και το σύζυγό μου και μου είπε τι πράγματα είναι αυτά 

 Είναι σε ενάμιση μήνα να γεννήσω και δεν ξέρω τι μου γίνεται απλώς κάθε φορά που πάω όλα είναι φυσιολογικά ευτυχώς αλλά δε μου δίνει καμία σημασία ούτε ξέρω όταν σπάσουν τα νερά και πάω στο νοσοκομείο τι πρέπει να έχω μαζί μου 

Ούτε πως θα γίνει

βλέπω να με ξεγεννάει όποιος γιατρός έχει βάρδια

 Επίσης και οι νοσοκόμες βοηθός το συγκεκριμένο γιατρού δε μου δίνουνε καμιά πληροφορία οπότε θεωρώ ότι μάλλον δεν με πάει συμβαίνουν και αυτά έχετε να μου συστήσετε κάποιον άλλον κάποια άλλη ευχαριστώ πολύ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να πας στα πρωινά εξωτερικά του Έλενα. Εκεί θα σου γράφουν τις εξετάσεις και θα σε παρακολουθούν συνήθως ειδικευόμενοι αλλά είναι όλοι ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Όταν μπεις στο μήνα σου (που πλησιάζει από ότι κατάλαβα) θα σε παρακολουθούν από τα επείγοντα πλέον. Προς το τέλος θα πρέπει να πηγαίνεις κάθε 2 μέρες και να κάνεις υπέρηχο και NST. Θα σε ενημερώσουν σχετικά. Έτσι γινόταν πριν 3 χρόνια περίπου. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει το σύστημα. Όλα είναι δωρεάν. Όμως όταν θα είναι να γεννήσεις θα σε αναλάβει ο γιατρός που εφημερεύει. Εγώ δεν είχα πρόβλημα, όλα πήγαν καλά αν και επείγουσα καισαρική και όλη η ομάδα ήταν εξαιρετική. Και φυσικά κανείς δεν μου ζήτησε, ούτε έδωσα, φράγκο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ok  Σε ευχαριστώ αλλά όταν προσπαθώ να τηλεφωνήσω να κλείσω ραντεβού για τα πρωινά εξωτερικά γιατρεια δεν υπάρχουν ραντεβού ίσως πλέον με την κρίση είναι γεμάτη ...

Link to comment
Share on other sites

Στα Δημόσια νοσοκομεία, έχεις 2 επιλογές:

Πας με τη σειρά σου στα πρωινά ιατρεία, ανοίγεις καρτέλα, και μετά σε παρακολουθεί όποιος γιατρός βρεθεί. Στο Ελενα τουλάχιστον, εφόσον έχεις καρτέλα εκεί, δεν πας με κανονικό ραντεβού για πολλές εξετάσεις, έιναι άλλη η διαδικασία, γιατί αλλιώς μέχρι να κλείσεις ραντεβού, θα είχες γεννήσει. Και σε άσχετα τμήματα, π.χ. ενδοκρινολογικό, είναι άλλη η σειρά για εξωτερικούς ασθενείς γενικώς, άλλη για εγκύους με καρτέλα στο νοσοκομείο.

Η δεύτερη (νόμιμη) επιλογή, είναι εξωτερικά ιατρεία, όπου πληρώνεις το νόμιμο (χαμηλό σε σχέση με ιδιώτη γιατρό) ποσό, σε παρακολουθεί ο γιατρός που επιλέγεις, και συνήθως για χειρουργείο/γέννα κλπ, σε αναλαμβάνει ο γιατρός ή κάποιος από την ομάδα του.

Τίποτα από αυτά δε γίνεται χωρίς ΑΜΚΑ και χωρίς αποδείξεις.

Τώρα καλώς ή κακώς, έχουμε μάθει στο φακελάκι. Το πηγαίνω χωρίς ΑΜΚΑ  ή χωρίς ραντεβού από τη γραμματεία του νοσοκομείου, και θέλω να με παρακολουθεί ο γιατρός του Δημοσίου σαν ιδιώτης, είναι καλώς ή κακώς παράνομο. Και αν και πολλοί (όχι όλοι) οι γιατροί το κάνουν, συνήθως κάτι λεει για το ήθος σου. Με το που μπήκες στο ιατρείο, πρόσφερες φακελάκι ουσιαστικά. Κάποιοι γιατροί θα είχαν πει ποσό, άλλοι θα είχαν και το δικαίωμα να φωνάξουν το σεκιουριτά να σε πετάξει έξω.

Γενικά, δεν μπορείς να πας σε Δημόσιο με νοοτροπία Ιδιωτικού: δεν μπορεί να σε παρακολουθεί αυστηρά ένας γιατρός ο,τι ώρα να είναι ή να εγγυηθεί ότι θα σε ξεγεννήσει ο ίδιος. Ούτε έχει βοηθό νοσοκόμα, τυχαίνει όταν πας να έχει η συγκεκριμένη κοπέλα βάρδια.

Για μένα, που επέλεξα Δημόσιο και συγκεκριμένα το Έλενα ως καλύτερη ποιότητα ιατρικών υπηρεσιών, το ότι είδα και πολλούς γιατρούς πέραν του βασικού και ότι νυχτα σε επείγοντα ήταν όποιος έτυχε, δε με πείραξε, ίσα ίσα, έμεινα ενθουσιασμένη γιατί έφεραν σε πέρας πολύ δύσκολες εγκυμοσύνες, και οι άνθρωποι έσωσαν το πρώτο μου παιδί που σε ιδιωτικά δεν έδιναν καν καλές πιθανότητες επιβίωσης.

Ομως, επειδή ο καθένας έχει άλλες ευαισθησίες, ειδικά σε μία τέτοια φάση της ζωής, αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι ένα γιατρό και μία μαία, αφοσιωμένους σε εσένα, και έχεις τη δυνατότητα να το πληρώσεις, αυτό απαιτεί ιδιώτη γιατρό. Μπορείς να βρεις και σε Δημόσιο, να σε χώσει ανάμεσα σε νόμιμα ραντεβού και να πει με το καλημέρα "1500 παρακαλώ". Αλλά δεν έχεις μετά απαιτήσεις ήθους, γιατί από την αρχή ξέρεις ότι και οι δύο είστε φάουλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία καλημέρα και με το καλό να σας έρθει το μωράκι σας!

 

Αν μου επιτρέπεις μερικές διευκρινίσεις. Τα όσα περιγράφεις παραπάνω για τον γιατρό είναι επιεικώς απαράδεκτα. Δεν είναι επιτρεπτή τέτοια συμπεριφορά. Μην επιτρέπεις σε κανέναν να σου συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο, έχεις συγκεκριμένα δικαιώματα, οφείλει ο γιατρός σου να σε ενημερώνει για τα πάντα και εσένα και τον σύζυγο. Έχε υπόψη σου τα εξής: Κανένας γιατρός στο Έλενα ή σε οποιοδήποτε άλλο δημόσιο μαιευτήριο δεν επιτρέπεται να δεσμευτεί ότι θα αναλάβει ο ίδιος τον τοκετό. Οι γιατροί είναι για να παρακολουθούν την κύηση. Την ώρα του τοκετού, το προσωπικό της βάρδιας (τόσο γιατροί, όσο και μαίες) είναι πλήρως καταρτισμένοι και έμπειροι να σε καθοδηγήσουν. Οποιοσδήποτε γιατρός δεσμεύεται να είναι παρών για να σε ξεγεννήσει φυσιολογικά (και ειδικά με αντίτιμο) είναι εντελώς ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ. Η μόνη περίπτωση για να αναλάβει νόμιμα τον τοκετό ο γιατρός που σε παρακολουθεί είναι σε προγραμματισμένη καισαρική, που θα πρέπει στο παραπεμπτικό να δηλώσει τον λόγο. Και εννοείται και πάλι, ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να ζητήσει χρήματα. Μεταξύ μας, κακώς τον ρώτησες για αμοιβή. Δεν δικαιούται τίποτα πέρα από τον μισθό του νοσοκομείου στο οποίο δουλεύει. Όπως διαπίστωσες και μόνη σου, ακόμα και η πρόθεσή σου να του δώσεις κάποια χρήματα, δεν είχε καμία επίπτωση στην συμπεριφορά του (παρέμεινε το ίδιο άσχημη). 

 

Όπως πολύ σωστά σου είπε και η Mary, μπορείς να πας στα πρωινά εξωτερικά ιατρεία, δε χρειάζεσαι ραντεβού για αυτά. Πηγαίνεις απλά πολύ πρωί για να μην περιμένεις με τις ώρες, έχουν τον φάκελό σου, σου κάνουν όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται (υπέρηχο, nst κλπ) και ο διαθέσιμος γιατρός σου γράφει ότι έξτρα χρειάζεσαι. Χωρίς κόστος. 

Μπορείς να παρακολουθήσεις μαζί με τον σύζυγο τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής ώστε να είσαι πλήρως προετοιμασμένη και μάλιστα θα πάρεις χαρτί για τον σύζυγο που θα του επιτρέπει να είναι παρών σε όλο τον τοκετό (μιλάω μόνο για φυσιολογικό τοκετό, όχι καισαρική). 

 

Καταλαβαίνω ότι φοβάσαι πολύ και νιώθεις ανασφαλής, ειδικά αν είναι το πρώτο σου παιδάκι. Έχουμε μάθει να έχουμε τον γιατρό μας, και χωρίς αυτόν νομίζουμε ότι είμαστε χαμένοι στο πέλαγος. Ωστόσο στο Έλενα δε χρειάζεται να νιώθεις έτσι, οι γιατροί και οι μαίες είναι πλήρως καταρτισμένοι και θα σε βοηθήσουν καθ'όλη τη διάρκεια της κύησης και του τοκετού. Και κάνε τα μαθήματα που σου λέω, είναι δωρεάν έτσι και αλλιώς, θα σε κάνουν να νιώσεις πανέτοιμη για όλα.

 

Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σας 

 Εγώ ειλικρινά λόγω κρίσης δεν έχω τη δυνατότητα να πάω σε ιδιωτικό νοσοκομείο και μέσω από φίλη μου πήγα στο Έλενας που ειλικρινά έχω ακούσει τα καλύτερα 

 Ο συγκεκριμένος γιατρός απλώς είναι κάπως γιατί έτυχα προχθές να πάω για εξετάσεις αίματος και μία κοπέλα παραπονιότανε και η ίδια γι' αυτόν  Στην μητέρα της που καθότανε μαζί της 

 Οπότε δεν είναι μόνο σε μένα 

 Επίσης ειλικρινά δεν ήξερα σε δημόσιο νοσοκομείο πως λειτουργεί με το γιατρό και τη γέννα  Και δεν το θεώρησα να είναι παράνομο με κανονική απόδειξη να μπορείς να πληρώσεις το γιατρό 

 Δεν έχω εμπειρία σε νοσοκομεία γιατί γενικώς δεν έχω πάει ποτέ ούτε για το παραμικρό σε νοσοκομείο εωσ τώρα ευτυχώς 

 Επειδή έχω ζήσει στη Γερμανία και εκεί σε δημόσιο νοσοκομείο δεν είναι παράνομο να ζητήσεις συγκεκριμένο γιατρό για εγχείρηση , γεννά , και τα λοιπά και να τον πληρώσεις extra αλλά βέβαια με νόμιμη απόδειξη θεωρημένη από το λογιστήριο του δημοσίου νοσοκομείου θεώρησα  ότι μάλλον έτσι είναι και εδώ 

( ζω στην Ελλάδα 5 χρόνια )

 Λοιπόν έκλεισα ραντεβού στα εξωτερικά πρωινά ιατρία και θα πάω νωρίς όπως μου είπες και απλώς όταν θα είναι να γεννήσω θα ζητήσω μονόκλινο η δίκλινο δωμάτιο  Για να αισθανθώ πιο ασφαλής

αυτό τουλάχιστον έχω χρήματα να το πληρώσω 

 Ευχαριστώ όλους σας εδω μέσα που ασχολείστε και μου δίνετε συμβουλές και απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, έτσι έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα. Οι γιατροί που δουλεύουν στα δημόσια νοσοκομεία, πληρώνονται από τα ίδια τα νοσοκομεία. Είναι παράνομο να ζητήσουν χρήματα και φυσικά δεν μπορούν να σου δώσουν κανένα παραστατικό.

Δυστυχώς (και υπαιτιότητας των ίδιων των γιατρών) έχει επικρατήσει η κουλτούρα να προτείνουμε να δώσουμε χρήματα για να μας προσέξουν περισσότερο. Ευτυχώς στο Έλενα (που τυχαίνει και γνωρίζω) υπάρχουν κάποιοι γιατροί που δεν υιοθετούν τέτοιες πρακτικές. Πολύ σωστά έγραψες, όταν έρθει η ώρα, να ζητήσεις μονόκλινο (είτε λουξ, είτε απλό) συνήθως υπάρχουν άδεια. Στο μονόκλινο θα μπορεί να μείνει το βράδυ ο σύζυγος, στα δίκλινα νομίζω πως δεν επιτρέπεται, πρέπει να είναι γυναίκα η συνοδός. Όταν θα ξαναπας, πήγαινε στον 5ο ή στον 6ο όροφο (στο κτίριο Μαρίκας Ηλιάδη), και ζήτα από τις μαίες να σου δείξουν τα δωμάτια. Θα δεις και μόνη σου ότι δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα σε σχέση με των ιδιωτικών.

 

Σου εύχομαι να έχεις έναν τέλειο τοκετό!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...