Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμινες που βοηθουν την συλληψη..


Recommended Posts

καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες μας!! Εγω δεν παιρνω καποιες βιταμινες απλα ηθελα να πω κατι που μου ειπε ο γιατρος μου. Με εβαλε να κανω εξεταση μιας βιταμινης (θα σας γελασω για το ονομα της) που μου βγηκε παρα πολυ χαμηλη και μου ειπε οτι ειναι η βιταμινη που παιζει σημαντικο ρολο στις πιθανοτητες συλληψης και τα νουμερα της ανεβαινουν με την εκθεση στο φως του ηλιου εστω και αν μπαινι το φως στο σπιτι δηλαδη ανεβαινει. Τωρα με ενοχλει το γεγονος οτι ολο το καλοκαιρι εβγαινα εξω αργα μετα τη δυση του ηλιου και επειδη εχω θεμα με πονοκεφαλους απο το φως, ειχα συνεχεια κλειστα τα παραθυρα:(

 

κι εμενα την βρήκε σούπερ χαμηλά και πρότεινε σαρδέλες σολομό τόνο αβγά ήλιο καθώς και συμπλήρωμα βιταμίνης D. Βρήκε και λίγο τσιμπημένο το ζάχαρο συνέπεια του αδενώματος στην υποφυση (κατι παιζει εκεί με τον μεταβολισμό της ινσουλίνης) και @#$% μέσα πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες μας!! Εγω δεν παιρνω καποιες βιταμινες απλα ηθελα να πω κατι που μου ειπε ο γιατρος μου. Με εβαλε να κανω εξεταση μιας βιταμινης (θα σας γελασω για το ονομα της) που μου βγηκε παρα πολυ χαμηλη και μου ειπε οτι ειναι η βιταμινη που παιζει σημαντικο ρολο στις πιθανοτητες συλληψης και τα νουμερα της ανεβαινουν με την εκθεση στο φως του ηλιου εστω και αν μπαινι το φως στο σπιτι δηλαδη ανεβαινει. Τωρα με ενοχλει το γεγονος οτι ολο το καλοκαιρι εβγαινα εξω αργα μετα τη δυση του ηλιου και επειδη εχω θεμα με πονοκεφαλους απο το φως, ειχα συνεχεια κλειστα τα παραθυρα:(

αχ ανεπάρκεια και εγώ στην D και μου συστήθηκε συμπλήρωμα και με μεγάλη συγκέντρωση κιόλας ώστε σε δύο μήνες να έχει αποκατασταθεί που θα προχωρήσω σε εξωσωματική!

εύχομαι να είσαι ήδη έγκυος και τζάμπα να το συζητάμε! :D

σε κάθε περίπτωση ρώτησε το γιατρό τι προτείνει μιας και έρχεται και χειμώνας!

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη θετικη σκεψη! Θα δειξει αν και αργει λιγακι η εξεταση αλλα που θα παει θα περασουν οι μερες... 7 Νοεμβριου θα ξερω! Τουλαχιστον αυτη τη φορα εκανα προσπαθεια με -οπως εδειξαν ολα- ιδανικες προυποθεσεις. Ο γιατρος ειναι πολυ αισιοδοξος, εγω παλι ομως οχι :roll: Ειχα μια αποτυχια το Μαρτιο που με εριξε στα ταρταρα. Ενω ειχα πει οτι θα εμπαινα να ανακοινωσω το αποτελεσμα ειτε θετικο ειτε αρνητικο, εκανα 4 μηνες να ξαναμπω! Τουλαχιστον, παρηγορουμαι λιγο για εκεινη τη φορα, ακουγοντας το γιατρο μου που μου ειπε οτι οι πιθανοτητες ηταν λιγοτερες απο το 1 πεμπτο απο τις τωρινες. Βεβαια τωρα υπαρχει το αλλο ενδεχομενο που προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Αυξημενη πιθανοτητα επικινδυνης πολυδιμης μιας και ειχα 7 ωαρια ετοιμα εκεινη την ημερα. Μου ειχε δωσει φαρμακα που επρεπε να αποτρεψουν τα μικροτερα απο το να παρουν τελικο μεγεθος ομως παρ'ολα αυτα πηραν. Τελος παντων! Μην το γκαντεμιαζω απο τωρα. Θα δουμε!:cool:

 

Link to comment
Share on other sites

είναι εξίσου καλές αυτές που γράφεις! καμιά φορά είναι και θέμα γιατρού, marketing και πλασαρίσματος ενός προιόντος στην αγορά το τι θα σου προταθεί! από ότι βλέπω στο σάιτ τους τα novofertil στηρίζονται και αυτά σε μελέτες (http://novofertil.com/researches/ ) που έχει διεξάγει η εταιρία παραγωγής όπως και τα Profertil δεν είναι δηλαδή τυχαία συμπληρώματα που υπόσχονται χωρίς να κάνουν! θα σου απαντήσουν και άλλα κορίτσια που τα χρησιμοποιούν οι σύζυγοι για να ενημερωθείς καλύτερα!

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!! Το θέμα είναι ότι ενω τις profertil τις βρίσκω 90 ευρω για τρεις μήνες. Οι novofertil κάνουν 90 για ένα μήνα!!! Και μόνο από μία εταιρεία κυκλοφορούν! Γι αυτό σκέφτομαι αν είναι πάνω κάτω ίδιες να μη δώσω κ τόσα λεφτά μόνο κ μόνο για θέμα marketing!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλες και σε όλους!
θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα ειδικά συμπληρώματα διατροφής που κυκλοφορούν στο εμπόριο για την προετοιμάσια του γυναικείου οργανισμού πριν την σύλληψη. Αναφέρομαι σε πολυβιταμίνες με φυλλικό οξύ, σίδηρο, σύμπλεγμα Β κτλ. Δεν θέλω να μιλήσω για συγκεκριμένες μάρκες μην θεωρηθεί διαφήμιση. Αυτό που έχω ακούσει και σίγουρα είναι καλό να το κάνεις πριν αρχίσεις προσπάθειες και στην διάρκεια αυτών, είναι το φυλλικό οξύ μαζί με σωστή διατροφή  (φυσικά και γνωρίζουμε όλοι ότι το ιδανικό είναι η πρόσληψη των βιταμινών από φυσικές πηγές). Απλώς θα ήθελα να ακούσω και κάποιες απόψεις πάνω στις πολυβιταμίνες ειδικά αν κάποια είχε παρενέργειες από την λήψη αυτών των σκευασμάτων.

Τι γνώμη έχουν οι γυναικολόγοι σας; Κάποιοι ξέρω ότι δίνουν πολυβιταμίνες κάποιοι περιορίζονται στο κλασικό φυλλικό οξύ και σίδηρο (και ο δικός μου αυτής της σχολής είναι, ποτέ δεν πήρα κάτι άλλο απλά φρόντιζα να τρώω φρούτα και λαχανικά κάθε μέρα). Τελικά βοηθάνε όντως οι πολυβιταμίνες ή είναι μάρκετινγκ;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας 

Δείτε εδώ τις προτεινόμενες βιταμίνες του Royal College of Obstetricians and Gynaecologists

 

https://www.rcog.org.uk/globalassets/documents/patients/patient-information-leaflets/pregnancy/pi-healthy-eating-and-vitamin-supplements-in-pregnancy.pdf

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα της ιδιας γνωμης ο γυναικολογος μου.Δε μου εδωσε τιποτα περα απο φυλλικο και σιδηρο στο τελος.Για το αν βοηθανε δεν ξερω αλλα θυμαμαι πως ηταν σε γενικες γραμμες αρνητικος σε ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα να παίρνω φυλλικο οξυ οταν πηγα στη γυναικολόγο για προγεννετικο έλεγχο.Από τη στιγμή που "προγραμματίσατε" εγκυμοσύνη μου είπε ξεκινάς φυλλικο γτ έχει να κανει με την ανάπτυξη του εμβρύου κκ έτσι έκανα.Σίδηρο πήρα στην πορεία της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα σας θελω να γινω ξανα μαμα....εχω ενα κοριτσακι 4 χρονο. 

ο γιατρος μου συστισε τες βιταμινες pregnacare before conception.
τες επαιρνε καποια απο εσας? ειδατε διοφορα? μετα απο ποσο καιρο?
σας εδωσε και κατι αλλο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τις επαιρνα πριν μεινω εγκυος.Μετα απο 1 μηνα που τις επαιρνα και στις πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος.Ιδανικα τις παιρνεις κανα 3μηνο .

7 ώρες πρίν, niki15 είπε:

καλησπερα σας θελω να γινω ξανα μαμα....εχω ενα κοριτσακι 4 χρονο. 

ο γιατρος μου συστισε τες βιταμινες pregnacare before conception.
τες επαιρνε καποια απο εσας? ειδατε διοφορα? μετα απο ποσο καιρο?
σας εδωσε και κατι αλλο? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2020 at 1:25 ΠΜ, ninika84 είπε:

Εγω τις επαιρνα πριν μεινω εγκυος.Μετα απο 1 μηνα που τις επαιρνα και στις πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος.Ιδανικα τις παιρνεις κανα 3μηνο .

 

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πειτε αν είχατε παρενέργειες από τις βιταμίνες! Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Elenigabri είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πειτε αν είχατε παρενέργειες από τις βιταμίνες! Σας ευχαριστώ πολύ 

Καμια παρενεργεια δεν ειχα.Μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!ποιες είναι οι καλύτερες βιταμίνες για αύξηση γονιμότητας και σύλληψη?έπαιρνα pregnacare αλλά δεν είδα αποτέλεσμα...διάβασα για τις fertilfix και τις iofolen...αν έχετε δει αποτέλεσμα με κάποιο σκεύασμα παρακαλώ πολύ κατατοπίστε με...σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα! Η γυναικολογος μου μού είχε δωσει αρχικά τις lamberts mtv, οταν της είπα οτι σκεφτομαστε να αρχίσουμε προσπαθειες προσεχως. Ωστόσο δεν ενιωθα να με βοηθουν. Μετα το πρώτο κουτί τις σταμάτησα και ξεκινησα τις pregnacare conception, οι οποιες με βοηθουν πολύ στη σταθεροποιηση του κύκλου μου.

 

Τωρα, που ξεκινησαμε να προσπαθούμε ενεργά και συστηματικά, η γυναικολογος μου πρότεινε τον συνδυασμο myo-inositol +d3+ fillicin. 

 

Μιληστε με τη/τον γιατρό σας ωστε να σας προτεινει το κατάλληλο συμπλήρωμα για εσας. Δεν έχουμε ολες ακριβώς τις ιδιες ανάγκες. 

 

Ολα να πανε καλα 😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...