Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Β. Χατζηαντωνίου, MD, PhD ,Αιματολόγος


Recommended Posts

On 11/30/2015 at 9:01 AM, Συντονιστής Org said:

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τoν κo Χατζηαντωνίου, MD, PhD ,Αιματολόγος - Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών,Ειδικό στην Αιματολογία της κύησης και τη Θρομβοεμβολική νόσο.

 

 

Για να δείτε το προφίλ του κoυ Χατζηαντωνίου πατήστε εδώ :

http://parents.org.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=86177

 

Καλησπέρα σας.

Είμαι 35 ετών και διανύω την 13η εβδομάδα κύησης. Είχα πριν από 2 χρόνια μία παλίνδρομη κύηση στην 4η εβδομάδα.

Στην αρχή της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου συνέστησε θρομβοφιλικό έλεγχο. Έκανα εξετάσεις κατά την 8η εβδομάδα όπου τα αποτελέσματα ήταν όλα καλά, εκτός από την πρωτεϊνη S (Τιμή 42,1 και 50,0, στην ίδια εξέταση). Επανέλαβα την εξέταση για αυτή την πρωτεϊνη την 12 εβδομάδα και η τιμή της ήταν 47,3.

Δεν έχω άλλα προβλήματα υγείας ή άτομο με θρομβοφιλία στην οικογένειά μου και δεν καπνίζω.

Μου συστήθηκε από την αιματολόγο χορήγηση "ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους" καθ'όλη τη διάρκεια της κύησης. Οι λόγοι σύμφωνα με τη γιατρό είναι: η χαμηλή τιμή της πρωτεϊνης S, η προηγούμενη αποβολή και η ηλικία μου.

Θα ήθελα να μου πείτε σας παρακαλώ πολύ τη γνώμη σας. Επίσης, σε περίπτωση που δεν λάβω αγωγή, η διατροφή θα μπορούσε να ενισχύσει τον οργανισμό μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 423
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/25/2017 at 4:48 ΜΜ, Ari Lou είπε:

 

Καλησπέρα σας.

Είμαι 35 ετών και διανύω την 13η εβδομάδα κύησης. Είχα πριν από 2 χρόνια μία παλίνδρομη κύηση στην 4η εβδομάδα.

Στην αρχή της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου συνέστησε θρομβοφιλικό έλεγχο. Έκανα εξετάσεις κατά την 8η εβδομάδα όπου τα αποτελέσματα ήταν όλα καλά, εκτός από την πρωτεϊνη S (Τιμή 42,1 και 50,0, στην ίδια εξέταση). Επανέλαβα την εξέταση για αυτή την πρωτεϊνη την 12 εβδομάδα και η τιμή της ήταν 47,3.

Δεν έχω άλλα προβλήματα υγείας ή άτομο με θρομβοφιλία στην οικογένειά μου και δεν καπνίζω.

Μου συστήθηκε από την αιματολόγο χορήγηση "ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους" καθ'όλη τη διάρκεια της κύησης. Οι λόγοι σύμφωνα με τη γιατρό είναι: η χαμηλή τιμή της πρωτεϊνης S, η προηγούμενη αποβολή και η ηλικία μου.

Θα ήθελα να μου πείτε σας παρακαλώ πολύ τη γνώμη σας. Επίσης, σε περίπτωση που δεν λάβω αγωγή, η διατροφή θα μπορούσε να ενισχύσει τον οργανισμό μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η τιμή της Πρωτεΐνης S είναι σχεδόν πάντα χαμηλή στην κύηση και δεν υπάρχουν τιμές αναφοράς για τις εγκυμονούσες. Αυτό σημαίνει ότι η τιμή της μπορεί να είναι ακόμα και πάρα πολύ χαμηλή (π.χ. 30%) ήδη από το 1ο τρίμηνο. Άρα γενικά αποφεύγουμε αυτήν την εξέταση σε εγκυμονούσες διότι το αποτέλεσμα δε μπορεί να αξιολογηθεί και δημιουργεί αχρείαστο άγχος. Άρα ξεχάστε αυτό το αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στο ιστορικό σας, δε με ανησυχεί ιδιαίτερα: αποβολή στην 4η εβδομάδα σημαίνει σχεδόν βιοχημική κύηση- και οπωσδήποτε μια κύηση κατά την οποία δεν προλάβατε να ακούσετε την καρδιά του εμβρύου. Σε αυτές τις περιπτώσεις το συχνότερο αίτιο είναι οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες και όχι η θρομβοφιλία.

Όσο για την ηλικία σας τι να πω? Αν ήταν κάθε κοπέλα 35 ετών να χρειάζεται ηπαρίνη, αλίμονό μας!

Άρα με βάση όσα γράφετε δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Για περισσότερες πληροφορίες είναι απαραίτητο ένα πιο πλήρες ιστορικό και θα συνιστούσα -αν συνεχίζετε να προβληματίζεστε- να δείτε από κοντά κάποιο συνάδελφο αιματολόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα γιατρε. υστερα απο τις 2 βιοχημικες αποβολες μου, εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας, που εδειξαν ομοζυγο MTHFR(C677T), Ετεροζυγο C 807Τ στο GPIα και αντισωματα καρδιολιπινης IgM τιμη 26. τα υπολοιπα βγηκαν φυσιολογικα.  σε επομενη εγκυμοσυνη θα μ προτεινατε καποια αγωγη συμφωνα με τα αποτελ. της θρομβοφιλιας; εχω ακουσει πολλες γνωμες απο γυναικολογους.. ενεσεις, σαλοσπιρ των 80 καθε μερα, μεχρι πως δε χρειαζεται τπτ. εσας ποια ειναι η γνωμη σας σαν αιματολογος; ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σε σχέση με την θρομβοφιλία. Εχω ένα παιδί 8 ετών, με φυσιολογική σύλληψη. Προ 3ων ετών έμεινα ξανά έγκυος φυσιολογικά, αλλά παλινδρόμησε στην 7η εβδομάδα. Δεν έγιναν εξετάσεις για θρομβοφιλία διότι θεωρήθηκε απο τον τότε γιατρό μου τυχαίο γεγονός. Τώρα είμαι ξανά έγκυος 16 εβδομάδων με εξωσωματική γονιμοποιήση, χωρίς στο μεταξύ να έχω ελέγξει τη θρομβοφιλία διότι και πάλι θεωρήθηκε ότι εφόσον έχω στο ιστορικό μου μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη, είναι αρκετά απίθανο. Παράλληλα με τις ορμόνες της εξωσωματικής όμως, ως στάνταρ πρωτόκολλο, ήμουν και υπό αγωγή με ηπαρίνη. Τώρα πλέον που δεν με παρακολουθεί ο γυναικολόγος της εξωσωματικής, ο νέος γυναικολόγος μου δεν συμφωνεί με τη προληπτική λήψη ηπαρίνης και μου σύστησε εξετάσεις θρομβοφιλίας. Δεν μου τις συνταγογράφησε και τις έκανα σε ιδιωτικό διαγνωστικό με κόστος 300 ευρώ. Είναι οι παρακάτω

- Panel Θρομβοφιλίας 2 (12 Γενετικοί Δείκτες+Βιοχημικά)

Αντιπηκτικό Λύκου

Ομοκυστεινη

Πρωτεινη C

Πρωτεινη S

APCR Αντίσταση στην πρωτεινη C

Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgG

Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgM

Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgA

Αντιθρομβινη ΙΙΙ

Ινωδογόνο

Χρόνος Προθρομβίνης (PT-INR)

APTT Χρονος

VDRL

Αντισώματα β2 Γλυκοπρωτείνης Ι  (β2 GPI) IgG

Αντισώματα β2 Γλυκοπρωτείνης Ι  (β2 GPI) IgM

- Μοριακός έλεγχος Θρομβοφιλίας 12 Γενετικοί Δείκτες

 

Θα ήθελα να μάθω αν αυτές οι εξετάσεις όντως αρκούν για να δείξουν αν είναι ασφαλές να σταματήσω την αγωγή με ηπαρίνη, ή μήπως χρειάζονται περισσότερες? Και επίσης, αν γνωρίζετε αν καποιες απο αυτές συνταγογραφούνται μέσω ΕΟΠΠΥ ώστε να μειωθεί κάπως το κόστος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/21/2018 at 2:40 ΜΜ, Nene είπε:

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σε σχέση με την θρομβοφιλία. Εχω ένα παιδί 8 ετών, με φυσιολογική σύλληψη. Προ 3ων ετών έμεινα ξανά έγκυος φυσιολογικά, αλλά παλινδρόμησε στην 7η εβδομάδα. Δεν έγιναν εξετάσεις για θρομβοφιλία διότι θεωρήθηκε απο τον τότε γιατρό μου τυχαίο γεγονός. Τώρα είμαι ξανά έγκυος 16 εβδομάδων με εξωσωματική γονιμοποιήση, χωρίς στο μεταξύ να έχω ελέγξει τη θρομβοφιλία διότι και πάλι θεωρήθηκε ότι εφόσον έχω στο ιστορικό μου μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη, είναι αρκετά απίθανο. Παράλληλα με τις ορμόνες της εξωσωματικής όμως, ως στάνταρ πρωτόκολλο, ήμουν και υπό αγωγή με ηπαρίνη. Τώρα πλέον που δεν με παρακολουθεί ο γυναικολόγος της εξωσωματικής, ο νέος γυναικολόγος μου δεν συμφωνεί με τη προληπτική λήψη ηπαρίνης και μου σύστησε εξετάσεις θρομβοφιλίας. Δεν μου τις συνταγογράφησε και τις έκανα σε ιδιωτικό διαγνωστικό με κόστος 300 ευρώ. Είναι οι παρακάτω

- Panel Θρομβοφιλίας 2 (12 Γενετικοί Δείκτες+Βιοχημικά)

Αντιπηκτικό Λύκου

Ομοκυστεινη

Πρωτεινη C

Πρωτεινη S

APCR Αντίσταση στην πρωτεινη C

Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgG

Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgM

Αντισώματα Καρδιολιπίνης IgA

Αντιθρομβινη ΙΙΙ

Ινωδογόνο

Χρόνος Προθρομβίνης (PT-INR)

APTT Χρονος

VDRL

Αντισώματα β2 Γλυκοπρωτείνης Ι  (β2 GPI) IgG

Αντισώματα β2 Γλυκοπρωτείνης Ι  (β2 GPI) IgM

- Μοριακός έλεγχος Θρομβοφιλίας 12 Γενετικοί Δείκτες

 

Θα ήθελα να μάθω αν αυτές οι εξετάσεις όντως αρκούν για να δείξουν αν είναι ασφαλές να σταματήσω την αγωγή με ηπαρίνη, ή μήπως χρειάζονται περισσότερες? Και επίσης, αν γνωρίζετε αν καποιες απο αυτές συνταγογραφούνται μέσω ΕΟΠΠΥ ώστε να μειωθεί κάπως το κόστος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Σας έχω απαντήσει με ΠΜ.

On 2/15/2018 at 2:08 ΜΜ, matinak. είπε:

καλησπερα γιατρε. υστερα απο τις 2 βιοχημικες αποβολες μου, εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας, που εδειξαν ομοζυγο MTHFR(C677T), Ετεροζυγο C 807Τ στο GPIα και αντισωματα καρδιολιπινης IgM τιμη 26. τα υπολοιπα βγηκαν φυσιολογικα.  σε επομενη εγκυμοσυνη θα μ προτεινατε καποια αγωγη συμφωνα με τα αποτελ. της θρομβοφιλιας; εχω ακουσει πολλες γνωμες απο γυναικολογους.. ενεσεις, σαλοσπιρ των 80 καθε μερα, μεχρι πως δε χρειαζεται τπτ. εσας ποια ειναι η γνωμη σας σαν αιματολογος; ευχαριστω..

 

Από τα αποτελέσματα με προβληματίζει η τιμή της IgM έναντι καρδιολιπίνης. Αυτό, όμως, είναι κάτι που δε μπορώ να αξιολογήσω από την οθόνη του υπολογιστή και δε μπορώ να σας δώσω οριστική σύσταση παρά μόνο ότι χρειάζεται επανάληψη σε 3 μήνες για να επιβεβαιωθεί το αποτέλεσμα.

Καλό θα ήταν να μιλήσετε από κοντά με κάποιον συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/12/2015 at 9:13 ΠΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ -

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΙΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ:

 

Παρακαλώ να μην υποβάλλετε ερωτήσεις για ερμηνεία των αποτελεσμάτων ελέγχου θρομβοφιλίας.

Αυτό, εκτός του ότι εκθέτει προσωπικά σας δεδομένα σε κοινή θέα, δεν είναι δυνατό να το κάνω μέσα από μια οθόνη. Αντίθετα απαιτεί προσεκτική λήψη ιστορικού και ανάλυση όλων των δεδομένων (συνεκτίμηση ιστορικού και ελέγχου θρομβοφιλίας). Πολλές φορές, μάλιστα, δεν υπάρχει σαφής απάντηση και χρειάζεται καλή συζήτηση με τη γυναίκα για τη σημασία των ευρημάτων και τις πιθανές αποφάσεις σε ενδεχόμενη κύηση. Αυτά προφανώς δε μπορούν να γίνουν από μακριά.

Για άλλου είδους ερωτήσεις, παραμένω στη διάθεσή σας.

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι τώρα 41χρ και μπήκα στην διαδικασία της εξωσωματικής για να κάνω pgd. Στο παρελθόν έχω μείνει μόνη μου έγκυος (πριν τις ivf) όμως τώρα έχω fsh 23  & amh κάτω του 0,50.   Είχα διαβάσει κάποτε για το dhea ότι βοηθάει στις poor responders αλλά το φοβήθηκα.  Τί μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τις τιμές - δεν είμαι έτοιμη για δανεικά ακόμη...

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κ την συμβουλή σας

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2018 at 6:08 ΜΜ, puzzled είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι τώρα 41χρ και μπήκα στην διαδικασία της εξωσωματικής για να κάνω pgd. Στο παρελθόν έχω μείνει μόνη μου έγκυος (πριν τις ivf) όμως τώρα έχω fsh 23  & amh κάτω του 0,50.   Είχα διαβάσει κάποτε για το dhea ότι βοηθάει στις poor responders αλλά το φοβήθηκα.  Τί μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τις τιμές - δεν είμαι έτοιμη για δανεικά ακόμη...

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κ την συμβουλή σας

 

Δυστυχώς αυτό που με ρωτάτε είναι πολύ έξω από το πεδίο της αιματολογίας και δε μπορώ να σας βοηθήσω. Μπορείτε να συμβουλευτείτε το γυναικολόγο σας ή έναν ενδοκρινολόγο για τα επίπεδα των ορμονών και για αυτό που αναφέρετε σχετικά με το DHEA.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα σας,
Αν δεν σας είναι ενόχληση, όποια στιγμή θα είχατε λίγο ελεύθερο χρόνο, θα σας ήμουν ευγνώμων να δείτε λιγάκι το πμ που σας έχω στείλει, αν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη, για τις εξετάσεις μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ ,

έκανα εξέταση αίματος βιταμίνης D και έδειξε ανεπάρκεια.

Το αποτέλεσμα είναι 12 και οι τιμές αναφοράς είναι : < 10 = έλλειψη , 10-30 = ανεπάρκεια , 30-100 = επάρκεια.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το πιο συμπλήρωμα διατροφής να πάρω (εννοώ σε μονάδες IU) καθώς είδα ότι υπάρχει πληθώρα στην αγορά.

Είμαι σε διαδικασία προσπάθειας για απόκτηση μωρού κ θα ήθελα να φτιάξω αυτή την έλλειψη για ''καλό και για κακό''.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2018 at 11:00 ΜΜ, Nene είπε:

Γιατρέ καλησπέρα σας,
Αν δεν σας είναι ενόχληση, όποια στιγμή θα είχατε λίγο ελεύθερο χρόνο, θα σας ήμουν ευγνώμων να δείτε λιγάκι το πμ που σας έχω στείλει, αν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη, για τις εξετάσεις μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σας απάντησα με ΠΜ.

On 3/12/2018 at 12:33 ΠΜ, seventhheaven είπε:

Καλησπέρα γιατρέ ,

έκανα εξέταση αίματος βιταμίνης D και έδειξε ανεπάρκεια.

Το αποτέλεσμα είναι 12 και οι τιμές αναφοράς είναι : < 10 = έλλειψη , 10-30 = ανεπάρκεια , 30-100 = επάρκεια.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το πιο συμπλήρωμα διατροφής να πάρω (εννοώ σε μονάδες IU) καθώς είδα ότι υπάρχει πληθώρα στην αγορά.

Είμαι σε διαδικασία προσπάθειας για απόκτηση μωρού κ θα ήθελα να φτιάξω αυτή την έλλειψη για ''καλό και για κακό''.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Η αλήθεια είναι ότι σπάνια εμείς οι αιματολόγοι ασχολούμαστε με την έλλειψη της Βιταμίνης D και για το λόγο αυτό δεν έχω και επαφή με συγκεκριμένα σκευάσματα και δοσολογίες για την απλή έλλειψη. Ρωτήστε τον παθολόγο σας σχετικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 3/4/2018 at 5:11 ΜΜ, geo 88 είπε:

Καλησπερα σας,

ξερετε αν επιρεαζεται η εξωσωματικη γονιμοποιηση οταν εχεις χαμηλα αιμοπεταλια;

Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο που τα χαμηλά αιμοπετάλια μπορεί να επηρεάσουν μια εξωσωματική προσπάθεια, εκτός φυσικά αν μιλάμε για πολύ χαμηλά αιμοπετάλια (π.χ. κάτω από 50.000) που και αυτά δε θα αποτελούσαν εμπόδιο στην εξωσωματική, αλλά θα αποτελούσαν κίνδυνο για την κύηση.

Αν ο συνάδελφος που θα κάνει την εξωσωματική έχει οποιαδήποτε επιφύλαξη καλό να είναι να συνεργαστείτε με κάποιον αιματολόγο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

είχα 4 απώλειες πρώτου τριμήνου (μία διακοπή λόγω ανεγκεφαλίας εμβρύου, μία παλίνδρομη, μία αυτόματη αποβολή και μία διακοπή λόγω βραδυκαρδίας εμβρυου που φάνηκε στην αυχενική..έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βρέθηκε τελικά ότι έχω θρομβοφιλία..ετεροζυγη μορφή σε προθρομβίνη, MTHFR, β-ινωδογόνο, ΡΑΙ-2 ..βάσει του ιστορικού μου υπάρχει περίπτωση να έφταιξε η θρομβοφιλία σε κάποιες από τις ατυχίες;

Επίσης έχω βρεθει με θετικά αντισωματα έναντι β-2 γλυκοπρωτεϊνης igm (μου συστησαν prezolon και salospir)

και αυξημενα νκ κυτταρα αίματος για τα οποία μου συστηνουν και έλεγχο στο αίμα περιόδου..αλλά ετσι κι αλλιώς μου ειπε η γιατρός ότι πρέπει να κάνουμε θεραπεία για αυτά πριν απο επόμενη εγκυμοσύνη..δεν έχω αντίρρηση να κάνω θεραπεία για τα νκ( αν και αμφιβάλλω αν θα βοηθήσει )αλλά υπάρχει περίπτωση η θεραπεια αυτη να έχει επιπτώσεις στην υγεία μου γενικά;

Επειδή έχω επισκεφθεί πολλούς γιατρους, διάφορες ειδικότητες θα με βοηθούσε και η δική σας άποψη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε κε Χατζηαντωνίου,

έχω ένα θεματάκι που πιθανότατα αφορά κι άλλες κοπέλες.  Επειδή έχω γενικά αναιμία (σύνηθες φαινόμενο στις γυναίκες) πάντα οι γιατροί μου έλεγαν να παίρνω σίδηρο και να το συνοδεύω με το χάπι filicine. Ακόμη και στην εγκυμοσύνη αυτό προτείνουν, προκειμένου να υπάρχει επάρκεια.

Οπότε για πολύ καιρό (χρόνια) έπαιρνα το filicine.

Το θέμα είναι ότι κάνοντας τυχαία μία εξέταση φυλλικού οξέος, διαπίστωσα προς μεγάλη μου έκπληξη,  ότι η τιμή ήταν μέχρι το Νο 14 και εγώ είχα 107 !!!!!

Εχω πανικοβληθεί.  Διαβάζω ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει μέχρι καρκίνους.

Καλά...τόσα χρόνια οι γιατροί που το δίνουν αφειδώς αυτό το χάπι, γιατί  δεν εφιστούν την προσοχή στις τιμές του αίματος?

Τώρα φυσικά έκοψα το χάπι και αποφεύγω να τρώω ακόμη και σπανάκι!  Δεν ξέρω πότε θα πέσει.... θέλω να ξανακάνω εξέταση σύντομα. Αλλά τόσα χρόνια μήπως έχει γίνει ζημιά?  Είναι δυνατόν να έχει φτάσει η τιμή 107 ??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2018 at 10:40 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

είχα 4 απώλειες πρώτου τριμήνου (μία διακοπή λόγω ανεγκεφαλίας εμβρύου, μία παλίνδρομη, μία αυτόματη αποβολή και μία διακοπή λόγω βραδυκαρδίας εμβρυου που φάνηκε στην αυχενική..έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βρέθηκε τελικά ότι έχω θρομβοφιλία..ετεροζυγη μορφή σε προθρομβίνη, MTHFR, β-ινωδογόνο, ΡΑΙ-2 ..βάσει του ιστορικού μου υπάρχει περίπτωση να έφταιξε η θρομβοφιλία σε κάποιες από τις ατυχίες;

Επίσης έχω βρεθει με θετικά αντισωματα έναντι β-2 γλυκοπρωτεϊνης igm (μου συστησαν prezolon και salospir)

και αυξημενα νκ κυτταρα αίματος για τα οποία μου συστηνουν και έλεγχο στο αίμα περιόδου..αλλά ετσι κι αλλιώς μου ειπε η γιατρός ότι πρέπει να κάνουμε θεραπεία για αυτά πριν απο επόμενη εγκυμοσύνη..δεν έχω αντίρρηση να κάνω θεραπεία για τα νκ( αν και αμφιβάλλω αν θα βοηθήσει )αλλά υπάρχει περίπτωση η θεραπεια αυτη να έχει επιπτώσεις στην υγεία μου γενικά;

Επειδή έχω επισκεφθεί πολλούς γιατρους, διάφορες ειδικότητες θα με βοηθούσε και η δική σας άποψη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με βάση όσα γράφετε μπορεί να σχετίζεται η θρομβοφιλία, μπορεί και όχι. Πιο σημαντικά θεωρώ τη μετάλλαξη τς Προθρομβίνης και τα IgM έναντι β2 γλυκοπρωτεΐνης Ι (για τα οποία διατηρώ επιφυλάξεις για την εγκυρότητα, και οπωσδήποτε δεν απαιτούν κορτικοειδή σαν θεραπεία). Χρειάζομαι πολλά περισσότερα στοιχεία από το ιστορικό σας για να μπορέσω να κρίνω αν η θρομβοφιλία αποτελεί για εσάς υπαρκτό πρόβλημα.

Για τα nk κύτταρα θα έχετε διαβάσει και άλλες αναρτήσεις μου: είναι κάτι που δεν έχει τύχει αποδοχής από τη διεθνή κοινότητα και οι όποιες θεραπείες είναι καθαρά πειραματικές και δε βασίζονται σε διεθνείς οδηγίες. Για τους λόγους αυτούς συνειδητά δεν ασχολούμαι με αυτό το κομμάτι και για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να μιλήσετε με το συνάδελφο που σας προτείνει την αγωγή.

On 13/4/2018 at 2:46 ΜΜ, bobonela είπε:

Χαίρετε κε Χατζηαντωνίου,

έχω ένα θεματάκι που πιθανότατα αφορά κι άλλες κοπέλες.  Επειδή έχω γενικά αναιμία (σύνηθες φαινόμενο στις γυναίκες) πάντα οι γιατροί μου έλεγαν να παίρνω σίδηρο και να το συνοδεύω με το χάπι filicine. Ακόμη και στην εγκυμοσύνη αυτό προτείνουν, προκειμένου να υπάρχει επάρκεια.

Οπότε για πολύ καιρό (χρόνια) έπαιρνα το filicine.

Το θέμα είναι ότι κάνοντας τυχαία μία εξέταση φυλλικού οξέος, διαπίστωσα προς μεγάλη μου έκπληξη,  ότι η τιμή ήταν μέχρι το Νο 14 και εγώ είχα 107 !!!!!

Εχω πανικοβληθεί.  Διαβάζω ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει μέχρι καρκίνους.

Καλά...τόσα χρόνια οι γιατροί που το δίνουν αφειδώς αυτό το χάπι, γιατί  δεν εφιστούν την προσοχή στις τιμές του αίματος?

Τώρα φυσικά έκοψα το χάπι και αποφεύγω να τρώω ακόμη και σπανάκι!  Δεν ξέρω πότε θα πέσει.... θέλω να ξανακάνω εξέταση σύντομα. Αλλά τόσα χρόνια μήπως έχει γίνει ζημιά?  Είναι δυνατόν να έχει φτάσει η τιμή 107 ??

 

Ευχαριστώ

 

Τώρα τι να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση? Είναι δυστυχώς μια κακή πρακτική στην Ελλάδα η χορήγηση βιταμινών σε όλες τις αναιμίες, χωρίς κανείς να ασχοληθεί να κάνει εξετάσεις για το αν πράγματι λείπουν οι βιταμίνες ή υπάρχει άλλο αίτιο για την αναιμία. Δυστυχώς εμάς τους αιματολόγους μας θυμούνται μόνο όταν ο ασθενής φτάσει στη μετάγγιση, ενώ έχει πάρει σίδηρο επί 1 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα...

Επί της ουσίας, δεν υπάρχει επίσημη "υπερβιταμίνωση" από το Φυλλικό οξύ. Αν και μπορεί να διαβάζετε ότι σχετίζεται με καρκίνους κλπ, συνήθως τέτοιες καταστάσεις βιώνουν ασθενείς που ήδη έχουν μια κακοήθεια, η οποία μπορεί να υποτροπιάσει ή να εξελιχθεί αν ο ασθενής λάβει υπερβολική δόση Φυλλικού οξέως. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πειστικές αναφορές ότι οι υψηλές τιμές Φυλλικού οξέως προκαλούν κακοήθειες από το μηδέν.

Το καλό είναι ότι το Φυλλικό οξύ πολύ γρήγορα ανεβαίνει με τη θεραπεία και πολύ γρήγορα ξαναπέφτει αν διακόψετε την αγωγή και ιδιαίτερα αν δεν καταναλώνετε λαχανικά. Πιστεύω ότι σε λίγους μήνες θα έχετε μια φυσιολογική τιμή. Θα έλεγα να το μετρήσετε ξανά σε 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Με βάση όσα γράφετε μπορεί να σχετίζεται η θρομβοφιλία, μπορεί και όχι. Πιο σημαντικά θεωρώ τη μετάλλαξη τς Προθρομβίνης και τα IgM έναντι β2 γλυκοπρωτεΐνης Ι (για τα οποία διατηρώ επιφυλάξεις για την εγκυρότητα, και οπωσδήποτε δεν απαιτούν κορτικοειδή σαν θεραπεία). Χρειάζομαι πολλά περισσότερα στοιχεία από το ιστορικό σας για να μπορέσω να κρίνω αν η θρομβοφιλία αποτελεί για εσάς υπαρκτό πρόβλημα.

Για τα nk κύτταρα θα έχετε διαβάσει και άλλες αναρτήσεις μου: είναι κάτι που δεν έχει τύχει αποδοχής από τη διεθνή κοινότητα και οι όποιες θεραπείες είναι καθαρά πειραματικές και δε βασίζονται σε διεθνείς οδηγίες. Για τους λόγους αυτούς συνειδητά δεν ασχολούμαι με αυτό το κομμάτι και για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να μιλήσετε με το συνάδελφο που σας προτείνει την αγωγή.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατρε.αυτο που με προβλημάτισε είναι ότι είπατε ότι δεν χρειάζεται κορτιζόνη για τα igm ένω 3 γιατροι συμφώνησαν σε αυτή τη θεραπεία.εγω είχα αντιρρήσεις επειδή είχα ελαφρώς αυξημένο ζάχαρο στις εγκυμοσύνες φοβάμαι μην το κάνουμε χειρότερο με την κορτιζόνη.μου απάντησαν να μην φοβάμαι καθώς η δόση είναι μικρή..

Αντιλαμβάνομαι ότι μέσα από το διαδίκτυο είναι λιγο δύσκολο να δοθούν απαντήσεις αλλά για αυτά τα αντισώματα ποια είναι η συνήθης αγωγη; σαν γενική πρακτικη εννοώ και όχι για μένα προσωπικά.σιγουρα χρειάζεται συνάντηση από κοντά.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 10:45 ΠΜ, Nansy29 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατρε.αυτο που με προβλημάτισε είναι ότι είπατε ότι δεν χρειάζεται κορτιζόνη για τα igm ένω 3 γιατροι συμφώνησαν σε αυτή τη θεραπεία.εγω είχα αντιρρήσεις επειδή είχα ελαφρώς αυξημένο ζάχαρο στις εγκυμοσύνες φοβάμαι μην το κάνουμε χειρότερο με την κορτιζόνη.μου απάντησαν να μην φοβάμαι καθώς η δόση είναι μικρή..

Αντιλαμβάνομαι ότι μέσα από το διαδίκτυο είναι λιγο δύσκολο να δοθούν απαντήσεις αλλά για αυτά τα αντισώματα ποια είναι η συνήθης αγωγη; σαν γενική πρακτικη εννοώ και όχι για μένα προσωπικά.σιγουρα χρειάζεται συνάντηση από κοντά.

Σας ευχαριστώ.

Τα κορτικοειδή έχουν ένδειξη μόνο στο ανθεκτικό Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο (αυτό που παρά την αντιπηκτική αγωγή δημιούργησε και πάλι προβλήματα). Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ανθεκτικό σύνδρομο, ούτε καν στην Αγγλία που είχαμε το μεγαλύτερο ιατρείου Αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου στον κόσμο (όχι ότι δεν υπάρχουν, αλλά 9 μήνες δεν είδαμε ούτε ένα)! Στη δική σας περίπτωση δεν φαίνεται να υπάρχει καν τεκμηριωμένο σύνδρομο, πόσο μάλλον ανθεκτικό. 

Δε μπορώ, όμως, να πω περισσότερα για την περίπτωσή σας, διότι δεν έχω όλα τα στοιχεία του ιστορικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα γιατρέ!

 

Είμαι μαμά μιας κορούλας σχεδόν 3,5 χρονών μετά από φυσιολογική σύλληψη και με άριστη εγκυμοσύνη.

Η δεύτερη εγκυμοσύνη ήρθε τον περασμένο Νοέμβριο, επίσης με φυσιολογική σύλληψη. Παρομοίως, άριστη εγκυμοσύνη με πολύ καλές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου, χοριακή, υπέρηχο, προγεστερόνη, παλμοί καρδιάς, εν ολίγοις όλα τέλεια. Και την ημέρα της αυχενικής διαφάνειας (ήμουν 12+2 εβδομάδων) δεν ακούσαμε καρδιά... Η ανάπτυξη του εμβρύου είχε σταματήσει, βάσει του υπερήχου, 11+5. 

Θεωρείτε ότι είναι σκόπιμο να ελέγξω θρομβοφιλία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2018 at 1:51 ΜΜ, Sweet child o'mine είπε:

Καλησπέρα γιατρέ!

 

Είμαι μαμά μιας κορούλας σχεδόν 3,5 χρονών μετά από φυσιολογική σύλληψη και με άριστη εγκυμοσύνη.

Η δεύτερη εγκυμοσύνη ήρθε τον περασμένο Νοέμβριο, επίσης με φυσιολογική σύλληψη. Παρομοίως, άριστη εγκυμοσύνη με πολύ καλές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου, χοριακή, υπέρηχο, προγεστερόνη, παλμοί καρδιάς, εν ολίγοις όλα τέλεια. Και την ημέρα της αυχενικής διαφάνειας (ήμουν 12+2 εβδομάδων) δεν ακούσαμε καρδιά... Η ανάπτυξη του εμβρύου είχε σταματήσει, βάσει του υπερήχου, 11+5. 

Θεωρείτε ότι είναι σκόπιμο να ελέγξω θρομβοφιλία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Με ιστορικό αποβολής 2ου τριμήνου και μάλιστα μετά από επιτυχή εγκυμοσύνη, χρειάζεστε οπωσδήποτε έλεγχο  για διάφορα αίτια, μεταξύ άλλων και τη θρομβοφιλία- και ειδικότερα το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Πριν ξεκινήσετε, όμως, να ψάχνετε τον εαυτό σας για παθολογικά αίτια, βεβαιωθείτε ότι το έμβρυο ήταν φυσιολογικό και η αποβολή ανεξήγητη: αν το έμβρυο είχε χρωμοσωμικές ανωμαλίες ή η ιστολογική εξέταση είναι παθολογική, τότε το πρόβλημα δεν ήταν σε εσάς, αλλά στο κυοφορούμενο έμβρυο και δε χρειάζεται να ψάχνετε άλλα αίτια, παρά μόνο να προχωρήσετε με θετική σκέψη στην επόμενη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2018 at 4:54 ΜΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Με ιστορικό αποβολής 2ου τριμήνου και μάλιστα μετά από επιτυχή εγκυμοσύνη, χρειάζεστε οπωσδήποτε έλεγχο  για διάφορα αίτια, μεταξύ άλλων και τη θρομβοφιλία- και ειδικότερα το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Πριν ξεκινήσετε, όμως, να ψάχνετε τον εαυτό σας για παθολογικά αίτια, βεβαιωθείτε ότι το έμβρυο ήταν φυσιολογικό και η αποβολή ανεξήγητη: αν το έμβρυο είχε χρωμοσωμικές ανωμαλίες ή η ιστολογική εξέταση είναι παθολογική, τότε το πρόβλημα δεν ήταν σε εσάς, αλλά στο κυοφορούμενο έμβρυο και δε χρειάζεται να ψάχνετε άλλα αίτια, παρά μόνο να προχωρήσετε με θετική σκέψη στην επόμενη προσπάθεια.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν κάναμε καμία εξέταση στο έμβρυο, ο γιατρός μου είπε πως πρόκειται για τυχαίο γεγονός αλλά σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη θα πάρω προληπτικά salospir χωρίς να μπω σε διαδικασία εξετάσεων. Πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα; 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2018 at 1:19 ΜΜ, Sweet child o'mine είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν κάναμε καμία εξέταση στο έμβρυο, ο γιατρός μου είπε πως πρόκειται για τυχαίο γεγονός αλλά σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη θα πάρω προληπτικά salospir χωρίς να μπω σε διαδικασία εξετάσεων. Πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα; 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Για να είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα. Αν χρειάζεστε αντιπηκτικά φάρμακα, η ασπιρίνη δεν θα σας καλύψει. Αν πάλι δεν τα χρειάζεστε, η ασπιρίνη είναι ένα αχρείαστο χάπι. Για αυτό γίνονται οι εξετάσεις, για να ξεχωρίζουμε ποιοι ασθενείς χρειάζονται και ποιο φάρμακο. Στη θέση σας θα έκανα εξετάσεις για να βρω το αίτιο και να  το θεραπεύσω.

Μόλις σήμερα είδα μια κοπέλα που μετά από 2 αποβολές στο 2ο τρίμηνο, ο γιατρός της δεν έκρινε σκόπιμο να κάνει εξετάσεις στο έμβρυο, ούτε και στην ίδια, εκτός από τη γνωστή ύποπτη, τη θρομβοφιλία. Ο έλεγχος βγήκε αρνητικός, αλλά προληπτικά της έδωσε και ασπιρίνη και ηπαρίνες. Το αποτέλεσμα? Την είδα σήμερα, μετά την τρίτη αποβολή 2ου τριμήνου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε εξετάσεις αίματος τι μπορεί να σημαίνει η χαμηλή τιμή των ηοσινοφιλων (0.4); Και που οφείλεται; Είναι κάτι σοβαρό; Όλες οι υπόλοιπες τιμές είναι φυσιολογικές. Είμαι 23 χρονων, δεν είμαι έγκυος.

Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Για να είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα. Αν χρειάζεστε αντιπηκτικά φάρμακα, η ασπιρίνη δεν θα σας καλύψει. Αν πάλι δεν τα χρειάζεστε, η ασπιρίνη είναι ένα αχρείαστο χάπι. Για αυτό γίνονται οι εξετάσεις, για να ξεχωρίζουμε ποιοι ασθενείς χρειάζονται και ποιο φάρμακο. Στη θέση σας θα έκανα εξετάσεις για να βρω το αίτιο και να  το θεραπεύσω.

Μόλις σήμερα είδα μια κοπέλα που μετά από 2 αποβολές στο 2ο τρίμηνο, ο γιατρός της δεν έκρινε σκόπιμο να κάνει εξετάσεις στο έμβρυο, ούτε και στην ίδια, εκτός από τη γνωστή ύποπτη, τη θρομβοφιλία. Ο έλεγχος βγήκε αρνητικός, αλλά προληπτικά της έδωσε και ασπιρίνη και ηπαρίνες. Το αποτέλεσμα? Την είδα σήμερα, μετά την τρίτη αποβολή 2ου τριμήνου...

 

Όσον αφορά τις εξετάσεις του εμβρύου, το χάσαμε το τρένο, δυστυχώς. Όσον αφορά εμένα, έχω κάνει ορμονικές και ήταν άριστες, και θυρεοειδούς και τα αποτελέσματα δεν ανησύχησαν την ενδοκρινολόγο (βρέθηκε ένα οζίδιο σε φάση εκφυλισμού απ' ό,τι κατάλαβα και TSH εντός ορίων αν και είχα κάποια σκαμπανεβάσματα). 

Η αλήθεια είναι ότι θεώρησα υπερβολικό να κάνω εξέταση θρομβοφιλίας, υπό την έννοια ότι θα έμπαινα σε μια διαδικασία άγχους και εξόδων. Όπως μου τα λέτε, όμως, μάλλον θα πρέπει να την ελέγξω κι αυτή. 

 

Όπως και να΄χει σας ευχαριστώ θερμά για τις άμεσες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...