Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατακερματισμος DNA σπέρματος


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες σας !! θα συμφωνήσω και παλι με την μαγισσα οτι σιγουρα ολα τα κεντρα μπορουν να το κανουν , ομως αυτο εμενα μου το ανεφερε αυτος και μονο ο εξωσωματικός! στον οποιο εδω να σημειώσω αν και εξαιρετικός τελικα δεν ακολουθησα , οχι δεν ειναι ο γνωστος που αναφερεις κατερινα μου αν και νομιζω οτι αν αποφασισεις να κανεις και του εκφρασεις και του συγκεκριμενου η οποιου αλλου τον προβληματισμο αυτο που συζητάμε θα σου πει αν μπορει η οχι. ειανι στο κεντρο εξωσωαματικης του κου Μα.....η , δεν ξερω αν κανει αν αναλαμβανει η απλα κανει τις εξετασεις των ασθενων του , δεν εχω δυστυχως αποψη για αυτο αφου οπως σας ανεφερα δεν συνεχισα μαζι του . Αυτο που ομως θα ηθελα να τονισω για μια ακομα φορα και εδω εναι οτι το πρωτο που ψαχνουμε σε ενα σπερμα ειανι αν ειναι καθαρο , αν εχει δηλαδη καποια λοιμωξη , αν πχ ενας αντρας υποφερει απο ενα μικροβιο η ακομα χειροτερα μια χρονια προστατιτιδα τι σπερμα θα δωσει ? και τι κατατμηση θα εχει αυτο το σπερμα ? θεωρω λοιπον οτι αν εχουμε ενα κακο σπερμα το πρωτο που κοιταμε εκτος απο κιρσοκηλη ,ορμονικο προφιλ , ειναι αν υπαρχει μικροβιο . αν τελικα βρουμε μικροβιο βακτηριο ιο η οτιδηποτε αλλο κανουμε θεραπεια με αντιβιωση (παράλληλη παρακαλω )και αφου με επαναλληπτικη βεβαιωθουμε οτι ειναι καθαρο (με αποσταση τουλαχιστον 10 ημερων απο το τελευταιο χαπι γιατι εχω ακουσει και διαφορα τρελα...) τοτε αφηνουμε ενα διαστημα λαμβανοντας παραλληλα και αντιοξειδωτικα και κανουμε επαναλληπτικο σπερμοδιαγραμμα το οποιο θα μας δειξει αν υπαρχουν πυοσφαιρια .εχει παρατηρηθει αρνητικη καλλιεργεια αλλα το σπερμα εξακολουθει να εχει πυοσφαιρια αρκετα , ε αυτο δεν το θελουμε . εννοειται σε ενα καθαρο σπερμα λοιπον κανω και οποια αλλη εξεταση θελω πχ κατατμηση .

 

.............akoma, kapia mikrovia opos ta xlamidia den anevazoun ta piosferia!!!!! ara ......poli kalo psaksimo!!!!!! (etsi mas exoun pi emas, den ksero an isxii)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.............akoma, kapia mikrovia opos ta xlamidia den anevazoun ta piosferia!!!!! ara ......poli kalo psaksimo!!!!!! (etsi mas exoun pi emas, den ksero an isxii)!

 

ωωωωωωωωωωωωω αληθειαααααα? πολυ καλο ψαξιμο συμφωνω . και εδω ερχεται να μπει στο παιχνιδι και πολυ καλο ψαξιμο και στην γυναικα με καλλιεργεια κολπικου υγρου η ακομα και psr περιοδου να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχουν χλαμυδια μυκοπλασμα ουρεοπλασμα . και παντα παραλληλη θεραπεια !!!

Link to comment
Share on other sites

gia na sou po tin alithia o ourologos mas mas ipe pos exoun pesi na ton fane giati vazi ta kedra se kopo me tin apopsi tou afti! ala logika na to skeftis, ine logiko! ti me niazi emena i katatmisi ton spermatozoarion pou etsi ki alios tha petaxtoun sta skoupidia?????????

σωστά αλλά που θα ξέρουμε ποιός μπαίνει σ'αυτή τη διαδικασία να τα επιλέξει κ ποιός όχι....πάς να κάνεις τη κατάτμηση κ που ξέρεις τί διαδικασία κάνει το κάθε κέντρο ή διαγνωστικό;;;

επίσης συμφωνώ με την αρτέμιδα, όμως τα χλαμύδια στον άντρα δε φαίνονται απ'τη καλλιέργεια σπέρματος; επίσης στο σπερμοδιάγραμμα ξέρω ότι ανεβάζουν τα πυοσφαίρια...άλλωστε όταν κάνει σπερμοδιάγραμμα (για μένα) πρέπει να κάνει κ καλλιέργεια πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα ολα αυτα που λετε, αλλα γιατι ελαχιστοι γιατροι θα στα εξηγησουν αυτα;;;

Εμεις πηγαμε σε ουρολογο για το σπερμα και δε μας ειπε καν για καλλιεργεια. Και τωρα μετα απο μηνες, συνειδητοποιησαμε οτι εχει το μικροβιο του πρωτεα.

Μα ειναι δυνατον; Ποσα να ψαχνουμε μονοι μας πια;;

Απαραδεκτοι απλα!

Link to comment
Share on other sites

σωστά αλλά που θα ξέρουμε ποιός μπαίνει σ'αυτή τη διαδικασία να τα επιλέξει κ ποιός όχι....πάς να κάνεις τη κατάτμηση κ που ξέρεις τί διαδικασία κάνει το κάθε κέντρο ή διαγνωστικό;;;

επίσης συμφωνώ με την αρτέμιδα' date=' όμως τα χλαμύδια στον άντρα δε φαίνονται απ'τη καλλιέργεια σπέρματος; επίσης στο σπερμοδιάγραμμα ξέρω ότι ανεβάζουν τα πυοσφαίρια...άλλωστε όταν κάνει σπερμοδιάγραμμα (για μένα) πρέπει να κάνει κ καλλιέργεια πάντα...[/quote']

 

Τους λες οτι θες να κανεις κατατμηση με αυτο τον τροπο Και θα σου πούνε αν κανουν η οχι!!!

Στην καλλιεργεια φαίνονται τα χλαμυδια ! Στο απλο σπερμοδιαγραμμα ομως που μετρανε και πυοσφαιρια μπορει και να μην ειναι ανεβασμένα αλλα να υπαρχει το μικρόβιο! Αρα το καλυτερο ειναι αυτο που λες! Να κανεις και σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια μαζι!

Το ενα απο τα δυο μονο του μπορει να σου δώσει ψευδη αποτελεσματα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ σωστα ολα αυτα που λετε, αλλα γιατι ελαχιστοι γιατροι θα στα εξηγησουν αυτα;;;

Εμεις πηγαμε σε ουρολογο για το σπερμα και δε μας ειπε καν για καλλιεργεια. Και τωρα μετα απο μηνες, συνειδητοποιησαμε οτι εχει το μικροβιο του πρωτεα.

Μα ειναι δυνατον; Ποσα να ψαχνουμε μονοι μας πια;;

Απαραδεκτοι απλα!

 

Αστα να πανε..... Αλλα δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα!!!! Και εγω ειχα πολλα νεύρα στην αρχη με ολη αυτη την καταςταςη! Τωρα το συνήθισα!!!! Εχω παρει αποφαση οτι αν δεν το ψάξουμε μονοι μας, αν δεν ξεστραβωθούμε στο διάβασμα δεν βγαινει ακρη!!!!

Αστα να πανε ξαναλέω....... Πφφφφφφφ......

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα ολα αυτα που λετε, αλλα γιατι ελαχιστοι γιατροι θα στα εξηγησουν αυτα;;;

Εμεις πηγαμε σε ουρολογο για το σπερμα και δε μας ειπε καν για καλλιεργεια. Και τωρα μετα απο μηνες, συνειδητοποιησαμε οτι εχει το μικροβιο του πρωτεα.

Μα ειναι δυνατον; Ποσα να ψαχνουμε μονοι μας πια;;

Απαραδεκτοι απλα!

συμφωνώ απόλυτα...αν δεν είχα μπεί σ'αυτό το φόρουμ να διαβάσω περιπτώσεις άλλων γυναικών ακόμα θα ήμουν στο πρώτο γυναικολόγο μου ο οποίος ακόμα θα μου έκανε υπερήχους παρακολούθησης ωορρηξίας κ το χειρότερο θα μου έδινε χάπια για διέγερση ωοθηκών(που ευτυχώς πήρα μόνο για ένα κύκλο) ενώ ήξερε ότι το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν καλό κ μπαίνοντας εδώ μέσα διάβασα κ τον ρώταγα μήπως πρέπει να κάνει κάποια άλλη εξέταση να δούμε για κιρσοκήλη ή κάτι άλλο;κ μου έλεγε όχι αυτό θα το ψάξουμε μετά αν δε πετύχετε εγκυμοσύνη μέσα σε λίγους μήνες... μας έδινε λάθος αντιβίωση για μικρόβιο που είχε ο άντρας μου.. κ τελικά είχε κ κιρσοκήλη...κ φυσικά άλλαξα γιατρό..κάναμε κ το χειρουργείο πήρε κ τη σωστή αντιβίωση κ η τελευταία καλλιέργεια ήταν πεντακάθαρη... θα κάνουμε επανέλεγχο σε 2 μήνες πάλι...πραγματικά πρέπει να κάνουμε τους γιατρούς κ να ψάχνουμε κ μόνες μας..δε λέω υπάρχουν κ καλοί γιατροί όμως πάντα πρέπει να διασταυρώνουμε αυτά που μας λένε...

Link to comment
Share on other sites

Τους λες οτι θες να κανεις κατατμηση με αυτο τον τροπο Και θα σου πούνε αν κανουν η οχι!!!

Στην καλλιεργεια φαίνονται τα χλαμυδια ! Στο απλο σπερμοδιαγραμμα ομως που μετρανε και πυοσφαιρια μπορει και να μην ειναι ανεβασμένα αλλα να υπαρχει το μικρόβιο! Αρα το καλυτερο ειναι αυτο που λες! Να κανεις και σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια μαζι!

Το ενα απο τα δυο μονο του μπορει να σου δώσει ψευδη αποτελεσματα !

:wink::wink::wink:μαγισσούλα...έχεις γίνει εξπέρ...αφού είπαμε πρέπει να ψαχνόμαστε μόνες μας...γιατί δε βγάζεις άκρη αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα...αν δεν είχα μπεί σ'αυτό το φόρουμ να διαβάσω περιπτώσεις άλλων γυναικών ακόμα θα ήμουν στο πρώτο γυναικολόγο μου ο οποίος ακόμα θα μου έκανε υπερήχους παρακολούθησης ωορρηξίας κ το χειρότερο θα μου έδινε χάπια για διέγερση ωοθηκών(που ευτυχώς πήρα μόνο για ένα κύκλο) ενώ ήξερε ότι το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν καλό κ μπαίνοντας εδώ μέσα διάβασα κ τον ρώταγα μήπως πρέπει να κάνει κάποια άλλη εξέταση να δούμε για κιρσοκήλη ή κάτι άλλο;κ μου έλεγε όχι αυτό θα το ψάξουμε μετά αν δε πετύχετε εγκυμοσύνη μέσα σε λίγους μήνες... μας έδινε λάθος αντιβίωση για μικρόβιο που είχε ο άντρας μου.. κ τελικά είχε κ κιρσοκήλη...κ φυσικά άλλαξα γιατρό..κάναμε κ το χειρουργείο πήρε κ τη σωστή αντιβίωση κ η τελευταία καλλιέργεια ήταν πεντακάθαρη... θα κάνουμε επανέλεγχο σε 2 μήνες πάλι...πραγματικά πρέπει να κάνουμε τους γιατρούς κ να ψάχνουμε κ μόνες μας..δε λέω υπάρχουν κ καλοί γιατροί όμως πάντα πρέπει να διασταυρώνουμε αυτά που μας λένε...

 

Ετσι ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τί κάνετε?Εμείς σήμερα πήγαμε σε δεύτερο ουρολόγο για να πάρουμε και άλλη γνώμη και μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε την εξέταση για κατάτμηση DNA του σπέρματος για να δούμε αν υπάρχει οξειδωτικό στρες.Και μετά να δούμε τί θεραπεία θα κάνουμε.Πάλι άγχος για τα αποτελέσματα.Ευτυχώς βρήκα ένα κέντρο που την εξέταση την κάνουν με 63 ευρώ γιατί αλλού μου είπαν 170.Ρώτησα το γιατρό για τη τιμή μήπως δεν είναι η σωστή εξέταση και είπε ότι οι τιμές παίζουν από εργαστήριο σε εργαστήριο λόγω φόρτου εργασίας.Τί να πω άντε να δούμε τί θα γίνει.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια τί κάνετε?Εμείς σήμερα πήγαμε σε δεύτερο ουρολόγο για να πάρουμε και άλλη γνώμη και μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε την εξέταση για κατάτμηση DNA του σπέρματος για να δούμε αν υπάρχει οξειδωτικό στρες.Και μετά να δούμε τί θεραπεία θα κάνουμε.Πάλι άγχος για τα αποτελέσματα.Ευτυχώς βρήκα ένα κέντρο που την εξέταση την κάνουν με 63 ευρώ γιατί αλλού μου είπαν 170.Ρώτησα το γιατρό για τη τιμή μήπως δεν είναι η σωστή εξέταση και είπε ότι οι τιμές παίζουν από εργαστήριο σε εργαστήριο λόγω φόρτου εργασίας.Τί να πω άντε να δούμε τί θα γίνει.:)

καλή επιτυχία oly μου...εύχομαι να είναι όλα καλά...;););)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τί κάνετε?Εμείς σήμερα πήγαμε σε δεύτερο ουρολόγο για να πάρουμε και άλλη γνώμη και μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε την εξέταση για κατάτμηση DNA του σπέρματος για να δούμε αν υπάρχει οξειδωτικό στρες.Και μετά να δούμε τί θεραπεία θα κάνουμε.Πάλι άγχος για τα αποτελέσματα.Ευτυχώς βρήκα ένα κέντρο που την εξέταση την κάνουν με 63 ευρώ γιατί αλλού μου είπαν 170.Ρώτησα το γιατρό για τη τιμή μήπως δεν είναι η σωστή εξέταση και είπε ότι οι τιμές παίζουν από εργαστήριο σε εργαστήριο λόγω φόρτου εργασίας.Τί να πω άντε να δούμε τί θα γίνει.:)

 

Σας ειχε βγει σε υψηλα επιπεδα η κατατμηση; Εμεις δεν την καναμε ακομα, γιατι εχουμε μικροβιο. Δεν το ηξερα οτι σε μη φυσιολογικες τιμες δινουν και εκει αγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τί κάνετε?Εμείς σήμερα πήγαμε σε δεύτερο ουρολόγο για να πάρουμε και άλλη γνώμη και μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε την εξέταση για κατάτμηση DNA του σπέρματος για να δούμε αν υπάρχει οξειδωτικό στρες.Και μετά να δούμε τί θεραπεία θα κάνουμε.Πάλι άγχος για τα αποτελέσματα.Ευτυχώς βρήκα ένα κέντρο που την εξέταση την κάνουν με 63 ευρώ γιατί αλλού μου είπαν 170.Ρώτησα το γιατρό για τη τιμή μήπως δεν είναι η σωστή εξέταση και είπε ότι οι τιμές παίζουν από εργαστήριο σε εργαστήριο λόγω φόρτου εργασίας.Τί να πω άντε να δούμε τί θα γίνει.:)

 

Είσαι σίγουρη; Πολυ λίγο μου φαίνεται. Εμείς στον πάγκαλο την κάναμε. Ακριβά

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη; Πολυ λίγο μου φαίνεται. Εμείς στον πάγκαλο την κάναμε. Ακριβά

 

Καλησπέρα κορίτσια.Tired συμφωνώ μαζί σου,και εμένα μου φαινότανε λίγα τα λεφτά,στη Βιοιατρική θα το κάνουμε και ρώτησα και το γιατρό και μου είπε είναι η σωστή εξέταση.Τώρα θα δούμε τί θα δείξουν τα αποτελέσματα.Επειδή ο σύζυγος παίρνει βιταμίνες,αργινίνη,ε και c μας είπε ότι αν δεν είναι αυξημένο το dna υπάρχει περίπτωση να μη του κάνουν τίποτα.Τί να πω κορίτσια για να δούμε τα αποτελέσματα.Άλλο άγχος πάλι.Πάντως δύο γιατροί μου είπαν ότι η εξέταση έκανε 100 ευρώ και εγώ νόμιζα πιο ακριβά.Θα την κάνουμε στη βιοιατρική και θα δείξει.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Tired συμφωνώ μαζί σου,και εμένα μου φαινότανε λίγα τα λεφτά,στη Βιοιατρική θα το κάνουμε και ρώτησα και το γιατρό και μου είπε είναι η σωστή εξέταση.Τώρα θα δούμε τί θα δείξουν τα αποτελέσματα.Επειδή ο σύζυγος παίρνει βιταμίνες,αργινίνη,ε και c μας είπε ότι αν δεν είναι αυξημένο το dna υπάρχει περίπτωση να μη του κάνουν τίποτα.Τί να πω κορίτσια για να δούμε τα αποτελέσματα.Άλλο άγχος πάλι.Πάντως δύο γιατροί μου είπαν ότι η εξέταση έκανε 100 ευρώ και εγώ νόμιζα πιο ακριβά.Θα την κάνουμε στη βιοιατρική και θα δείξει.:)

 

Τη συγκεκριμένη εξέταση θα σε συμβούλευα να την κανεις σε ένα εξειδικευμένο κέντρο πχ. στου Λυμπερόπουλου ή στου Τσιλιβάκου. Ψάξτο λίγο...Είναι πολύ σημαντική εξεταση οπως κ το σπερμοδιαγραμμα. Οι καιροί είναι δύςκολοι αλλά μην ξεχνάμε πως, έκαστος στο είδος του! Καλά αποτελεσματα!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη συγκεκριμένη εξέταση θα σε συμβούλευα να την κανεις σε ένα εξειδικευμένο κέντρο πχ. στου Λυμπερόπουλου ή στου Τσιλιβάκου. Ψάξτο λίγο...Είναι πολύ σημαντική εξεταση οπως κ το σπερμοδιαγραμμα. Οι καιροί είναι δύςκολοι αλλά μην ξεχνάμε πως, έκαστος στο είδος του! Καλά αποτελεσματα!

 

Κορίτσι εγώ μένω Θεσσαλονίκη.Σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.Δε ξέρω τί να κάνω.Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να μαζέψω τα χρήματα για την επόμενη εξωσωματική που θα κάνω και ο σύζυγος είναι άνεργος.Δε μπορώ να δίνω διακοσάρια,μακάρι να τα είχα.Και εγώ προβληματίστηκα όταν άκουσα αυτή τη τιμή γι'αυτό ρώτησα και το γιατρό.Είμαι λιγάκι μπερδεμένη.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη εξέταση θα σε συμβούλευα να την κανεις σε ένα εξειδικευμένο κέντρο πχ. στου Λυμπερόπουλου ή στου Τσιλιβάκου. Ψάξτο λίγο...Είναι πολύ σημαντική εξεταση οπως κ το σπερμοδιαγραμμα. Οι καιροί είναι δύςκολοι αλλά μην ξεχνάμε πως, έκαστος στο είδος του! Καλά αποτελεσματα!

 

 

πολυ σωστα!! αν δεν μπορειτε να διαθεσετε αμεσα ενα ποσο, προτιμηστε να κανετε αυτες τις εξιδικευμενες εξετασεις, οποτε θα εχετε τα χρηματα...οσους ουρολογους και γεννετιστες ειχαμε επισκεφτει, ηταν το πρωτο που μας συνηστουσαν: εξδικευμενες εξετασεις σε ειδικους γιατρου και οχι οπου να ναι επειδη μας γλυκαινουν με μικρο κοστος...

δυστυχως σε αυτες τις περιπτωσεις,δεν ισχυει το "απο το ολοτελα καλη και η παναγιωταινα..." που λεει και ο λαος...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει καμία για αποτελέσματα κατακερματισμού dna σπέρματος.Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα και η απόπτωση σπερματοζωαρίων ήταν 62%.Σίγουρα είναι πολύ χάλια.Τη Δευτέρα θα πάμε στον ουρολόγο.Ξέρετε αν βελτιώνεται με κάποια αγωγή αυτό το αποτέλεσμα ή δε πρόκειται ποτέ να μπορέσουμε να κάνουμε μωρό?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει καμία για αποτελέσματα κατακερματισμού dna σπέρματος.Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα και η απόπτωση σπερματοζωαρίων ήταν 62%.Σίγουρα είναι πολύ χάλια.Τη Δευτέρα θα πάμε στον ουρολόγο.Ξέρετε αν βελτιώνεται με κάποια αγωγή αυτό το αποτέλεσμα ή δε πρόκειται ποτέ να μπορέσουμε να κάνουμε μωρό?:confused:

 

Oly... Αλιμονο!! Εδω θα βρεις πολλες κοπελες με το ιδιο θεμα. Φυσικα και υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης! Ψαξτο λιγο για ειδικες μεθοδους ... IMSI... PICSI.... Συν καποιες αγωγες που δινουν οι ουρολογοι.... Μην σκεφτεσαι αρνητικα.... Ειμαι στην ιδια φαση με σενα.... Περνας το πρωτο σοκ τωρα αλλα πιστεψε το... Θα το κρατησουμε το μωρακι μας στην αγκαλια μας....

Link to comment
Share on other sites

Αχ Κορίτσια μου χαιρεται! Μπορεί καποια να μου εξηγησει με απλά λόγια τι είναι ο κατακερματισμός? Και εμεις θεμα με το σπερμα, αποτυχημένες σπερματεγχυσεις κ παμε για εξωσωματικη...Δεν υπάρχει κιρσοκήλη,και οι ορμόνες ειναι οκ...Ανεξήγητη υπογονιμοτητα..Απλα δεν μας εχουν αναφερει καν αυτη την εξεταση..στο φόρουμ βλεπω πολλες που το συζητανε κ ειλικρινα εχω μπερδευτει..ειναι απαραιτητο να την κανω πριν προχωρησω σε εξωσωματικη? Άμα υπάρχει τέτοιο θέμα ακομα κ η εξωσωματικη- μικρογον/ση εχει πιθανοτητες να αποτύχει?

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ Κορίτσια μου χαιρεται! Μπορεί καποια να μου εξηγησει με απλά λόγια τι είναι ο κατακερματισμός? Και εμεις θεμα με το σπερμα, αποτυχημένες σπερματεγχυσεις κ παμε για εξωσωματικη...Δεν υπάρχει κιρσοκήλη,και οι ορμόνες ειναι οκ...Ανεξήγητη υπογονιμοτητα..Απλα δεν μας εχουν αναφερει καν αυτη την εξεταση..στο φόρουμ βλεπω πολλες που το συζητανε κ ειλικρινα εχω μπερδευτει..ειναι απαραιτητο να την κανω πριν προχωρησω σε εξωσωματικη? Άμα υπάρχει τέτοιο θέμα ακομα κ η εξωσωματικη- μικρογον/ση εχει πιθανοτητες να αποτύχει?

 

Ο κατακερματισμος εξεταζει το ποσοστο αποπτωσης του σπερματος..... Εχει να κανει με το DNAτου σπερματος... Καμια σχεση με το σπερμοδιαγραμμα που ελεγχει κινητικοτητα, μορφολογια κλπ. Δυστυχως ειναι μια εξεταση που μονο ξεφτερια εξωσωματιστες κανουν ή εξωσωματιστες που δεν θελουν να χαλαλισουν ουτε μια διεγερση ωαριων (αν κααταλαβαινεις τι θελω να πω)... Ή εξωσωματιστες που εχουν φαει τα μουτρα τους 2-3 φορες και αποφασιζουν να δουν το θεμα σου ενδελεχως....Αν εσυ εισαι ΟΚ απο ολες τις δικες σου εξετασεις ναι πρεπει να την κανετε... Δυστυχως ο τροπος ζωης μας, junk food, καπνισμα, καθιστικη ζωη κοκ δημιουργουν προβληματα και στο σπερμα... Και ναι αν υπαρχει υψηλο ποσοστο αποπτωσης τοτε η κλασσικη IVF ή η ICSI εχει λιγοτερες πιθανοτητες να αποτυχει

Link to comment
Share on other sites

Oly... Σ'ευχαριστω κορίτσι για τα ενθαρρυντικα σου λόγια. Όντως είναι σοκ για μένα το αποτέλεσμα όπως όταν μάθαμε ότι ο σύζυγος είχε κιρσοκηλη. Εμείς πήγαμε δύο φορές με μικρογονοιμοποιηση αποτυχία σκέτη. Δε γονιμοποίηθηκαν καν τη δεύτερη φορά. Όμως είχα μείνει φυσιολογικά το Φεβρουάριο του 2015 αλλά ήταν εξωμητριο. Τι ατυχία. Έχει κάνει πόσες θεραπείες. Nolvadex, profertil και τώρα αργινινη, βιταμίνη C, E και βασιλικό πολτο. Να δούμε τι θα μας πει ο γιατρός. Έχω απογοητευτεί.
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει καμία για αποτελέσματα κατακερματισμού dna σπέρματος.Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα και η απόπτωση σπερματοζωαρίων ήταν 62%.Σίγουρα είναι πολύ χάλια.Τη Δευτέρα θα πάμε στον ουρολόγο.Ξέρετε αν βελτιώνεται με κάποια αγωγή αυτό το αποτέλεσμα ή δε πρόκειται ποτέ να μπορέσουμε να κάνουμε μωρό?:confused:

 

Χμ....βγηκε αρκετα ανεβασμένη !!!!! Να κοιτάξετε μηπως βρείτε την αιτία !!!! Γιατι αν για παράδειγμα εχει ανεβει απο μικρόβια η ιούς μπορει να βελτιωθεί εξολοθρεύοντας τους!!!! Καλλιεργεια κάνατε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...