Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναικολόγος στο Έλενα


Recommended Posts

Θα διαλέξω να πάω μία μέρα που θα έχω πάρει άδεια από την δουλειά ώστε να έχω χρόνο να δω και τα δωμάτια, αν και μάλλον σε μονόκλινο θα πάω γιατί θέλω τον αντρούλη μου εκεί, είναι ίσως και ο μόνος που καταφέρνει να με ηρεμήσει!!!!

Από την άλλη ας μαθαίνει κιόλας γιατί μετά στο σπίτι θα πρέπει να βοηθάει!!!! :lol::lol::lol::lol:

Το απλό μονόκλινο που'ναι στον 6ο όροφο κοστίζει 55 Eur/μέρα ενώ το μονόκλινο πολυτελείας που'ναι στον 5ο όροφο κοστίζει 125 Eur/μέρα. Οι τιμές αυτές είναι τελικές, αφορούν ασφάλιση ΙΚΑ και ίσχυαν τον Μάρτιο που γέννησα.

 

Εγώ έμεινα στον 5ο όπου η ΤV είναι προαιρετική και πλήρωσα επιπλέον 40 Eur εφάπαξ για να μου δώσουν το καλώδιο.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koρίτσια καλησπέρα ξανά! Μήπως κάποια ξέρει το κινητο του κ.φαρμακίδη και του κ.παπαδή; Αν μπορείτε,βοηθήστε με μια και ειμαι στην 6η βδομαδα της κύησης και δεν μπορώ να τους βρω μεσω γραμματειας. Ποιον απο τους 2 μου προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτερων

θα τα ηθελα κ γω!!! ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση!!ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση! Κι εγώ σκέφτομαι να πάω να τα δω και να αποφασίσω γιατί τελικά δεν ξέρω εάν αξίζει να πληρώσω τα 125 του Lux εάν δεν έχει καμία διαφορά με το απλό μονόκλινο!

 

Το απλό μονόκλινο που'ναι στον 6ο όροφο κοστίζει 55 Eur/μέρα ενώ το μονόκλινο πολυτελείας που'ναι στον 5ο όροφο κοστίζει 125 Eur/μέρα. Οι τιμές αυτές είναι τελικές, αφορούν ασφάλιση ΙΚΑ και ίσχυαν τον Μάρτιο που γέννησα.

 

Εγώ έμεινα στον 5ο όπου η ΤV είναι προαιρετική και πλήρωσα επιπλέον 40 Eur εφάπαξ για να μου δώσουν το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το απλό μονόκλινο δεν εχει σχέση με το λουξ βρε κορίτσια. Ειχα μείνει στο απλό που ειχε μια καρεκλίτσα και τα υπόλοιπα οπως στα αλλα δωμάτια ενω στο λουξ ειχε πλάσμα κτλ. Δυστυχώς δεν ηταν έτοιμα τότε τα λουξ...οχι πως θα έβρισκα δωματιο δηλαδή....μάλλον πρέπει να λαδώσεις και εκει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστυχώς τον κ. Γεωργακόπουλο δεν τον γνωρίζω αλλά σίγουρα αν ψάξεις λίγο στο site κάτι θα βρεις! Παρόλα αυτά ο δικόςμου γυναικολόγος δυστυχώς δεν δέχεται προχωρημένες εγκυμοσύνες και από ότι γνωρίζω ούτε ο κ. Γαζής δέχεται!

Από τα κορίτσια εδώ καλοί γιατροί είναι ο κ. Δεσύπρης και ο κ. Παπαδής αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και για τον κ. Φαρμακίδη.

Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην αναζήτηση αλλά όσον αφορά τα κόστη καλά κάνεις κι επιλέγεις το δημόσιο, κι εγώ το ίδιο έκανα γιατί ακόμα και με τον ΕΟΠΥΥ τα κόστη στα ιδιωτικά είναι μεγάλα!

 

καλησπερα!! ειμαι καινουργια στη παρεα κ θα ηθελα να με βοηθησετε..

ειμαι 7 μηνων εγκυος κ αποφασισα να γεννησω στο ελενα για οικονομικους λογουσ..Μου εχουν συστησει τον γεωργακοπουλο αν γνωριζεται οτιδηποτε παρακαλω στειλτε μ πληροφοριες..αν υπαρχει κ καποιος καλυτερος επισης!!ευχαριστω!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω βρε κοριτσάκι τελικά τι ισχύει! Πριν 2 χρόνια γέννησε μία φίλη μου σε μονόκλινο και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό, έχει δυο πολυθρόνες μέσα που μπορείς να τις ενωσείς και να κοιμηθεί κάποιος! Από την άλλη πάλι δεν ξέρω κάποια κοπέλα που να έχει γεννήσει πρόσφατα είτε σε απλό μονόκλινο είτε σε Lux γι'αυτό και ειπα να πάω να τα δω για να αποφασίσω!

Πάντως αυτό που λένε τα περισσότερα κορίτσια είναι ότι δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την αλλαγή θέσης και γενιότερα βρίσκεις ότι δωμάτιο θέλεις.

 

σιγουρα το απλό μονόκλινο δεν εχει σχέση με το λουξ βρε κορίτσια. Ειχα μείνει στο απλό που ειχε μια καρεκλίτσα και τα υπόλοιπα οπως στα αλλα δωμάτια ενω στο λουξ ειχε πλάσμα κτλ. Δυστυχώς δεν ηταν έτοιμα τότε τα λουξ...οχι πως θα έβρισκα δωματιο δηλαδή....μάλλον πρέπει να λαδώσεις και εκει!
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το απλό μονόκλινο δεν εχει σχέση με το λουξ βρε κορίτσια. Ειχα μείνει στο απλό που ειχε μια καρεκλίτσα και τα υπόλοιπα οπως στα αλλα δωμάτια ενω στο λουξ ειχε πλάσμα κτλ. Δυστυχώς δεν ηταν έτοιμα τότε τα λουξ...οχι πως θα έβρισκα δωματιο δηλαδή....μάλλον πρέπει να λαδώσεις και εκει!

 

Θα διαφωνήσω! Εγώ έμεινα στα μονόκλινα του 6ου, το δωμάτιο ήταν τεράστιο, είχε μια μικρή πλάσμα τηλεόραση, σχεδόν καινούριο μπάνιο και μια σεζλόνγκ που γινόταν σαν κρεβάτι για τον συνοδό για το βράδυ, δεν θα το άλλαζα με τίποτα για λουξ μονόκλινο!

Link to comment
Share on other sites

αχ αλήθεια βρε κορίτσι? Μήπως ξέρεις να μας πεις τις διαφορές τους? Γιατί κι εγώ έτσι άκουσα ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά....

 

Θα διαφωνήσω! Εγώ έμεινα στα μονόκλινα του 6ου, το δωμάτιο ήταν τεράστιο, είχε μια μικρή πλάσμα τηλεόραση, σχεδόν καινούριο μπάνιο και μια σεζλόνγκ που γινόταν σαν κρεβάτι για τον συνοδό για το βράδυ, δεν θα το άλλαζα με τίποτα για λουξ μονόκλινο!
Link to comment
Share on other sites

Ισως να εξαρτάται το δωμάτιο, όμως και κάποια άλλα δωμάτια που είδα φευγαλέα του 6ου ορόφου ήταν αξιοπρεπέστατα. Εχοντας δει και τον 5ο και τον 6ο όροφο, μπορώ να πω ότι δεν αξίζει να δώσεις τόσα παραπάνω χρήματα για να πας στα λουξ του 5ου. Μπορείτε να πείτε στην προϊσταμένη του κάθε ορόφου να σας δείξει ένα άδειο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το απλό μονόκλινο δεν εχει σχέση με το λουξ βρε κορίτσια. Ειχα μείνει στο απλό που ειχε μια καρεκλίτσα και τα υπόλοιπα οπως στα αλλα δωμάτια ενω στο λουξ ειχε πλάσμα κτλ. Δυστυχώς δεν ηταν έτοιμα τότε τα λουξ...οχι πως θα έβρισκα δωματιο δηλαδή....μάλλον πρέπει να λαδώσεις και εκει!

 

γεννησα τον Φεβρουαριο στο Ελενα σε λουξ δωματιο, η διαφορα του με τα μονοκλινα ειναι πως εχουν ωραιο ανακαινισμενο μπανιο και πιο προσεγμενη διακοσμιση , κατα τα αλλα και τα μονοκλινα ειναι μια χαρα πεντακαθαρα απλα πιο ....νοσοκομειακα. οταν πηγα εγω υπηρχε διαθεσιμοτητα

τοσο στα λουξ οσο και στα απλα μονοκλινα που πλεον ειναι και αυτα εξοπλισμενα με τη καρεκλα θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, ευχαριστούμε πολύ!!!!! Θα πάω κι εγώ στα τέλη του μήνα να τα δω....ελπίζω να με αφήσουν!

 

γεννησα τον Φεβρουαριο στο Ελενα σε λουξ δωματιο, η διαφορα του με τα μονοκλινα ειναι πως εχουν ωραιο ανακαινισμενο μπανιο και πιο προσεγμενη διακοσμιση , κατα τα αλλα και τα μονοκλινα ειναι μια χαρα πεντακαθαρα απλα πιο ....νοσοκομειακα. οταν πηγα εγω υπηρχε διαθεσιμοτητα

τοσο στα λουξ οσο και στα απλα μονοκλινα που πλεον ειναι και αυτα εξοπλισμενα με τη καρεκλα θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μείνει στο απλό που ειχε μια καρεκλίτσα και τα υπόλοιπα οπως στα αλλα δωμάτια ενω στο λουξ ειχε πλάσμα κτλ. Δυστυχώς δεν ηταν έτοιμα τότε τα λουξ...οχι πως θα έβρισκα δωματιο δηλαδή....μάλλον πρέπει να λαδώσεις και εκει!

Δεν ισχύει αυτό. Εγώ βρήκα δωμάτιο κανονικότατα, ούτε λάδωσα, ούτε η γιατρός ήξερε τί δωμάτιο μ'ενδιέφερε. Μάλιστα όταν γέννησα..άντε 3 δωμάτια να'ταν γεμάτα στον 5ο. Όλα τ'αλλα ήταν άδεια.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

α ωραία χαιρομαι τότε που υπάρχει πλέον διαθεσιμότητα!

Τοτε ήταν πολύ δύσκολο να βρεις μονοκλινο αλλα πανε 3+ χρονια πισω. Αξιζει σιγουρα το μονοκλινο ακομα και το απλο, το θεμα ειναι αν εχεις συνοδο που θελει να κοιμηθει μεσα να μπορει στις πολυθρονες. Εμενα τοτε ίσως έτυχε και ειχε μονο μια καρεκλιτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

εγω γεννησα τον μαρτιο στο ελενα δεν ειχε στο 6ο οποτε πηγα στον 5ο ηταν ολα παρα πολυ καλα καλυτερα απο ιδιωτικο δεν χρειαστηκε να λαδωσω απλα οταν μου ειπαν οτι δεν εχει στο 6ο ζητησα 5ο οπου ηταν ο μισος αδειος καλο το φαγητο και η εξυπηρετηση και ο γιατρος μου φανταστικος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

επειδη ειμαι και εγω εγκυος και επιδει βλεπω συχνα αυτα τα ονοματα στο forum, μηπως μπορειτε να μας στειλετε και σε μας πληρ για τους παρακατω ιατρους.

 

κ. Φαρμακίδης, ο Γαζής και κ. Παπαδής.

 

σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλά βρε κορίτσια γέννησε η κολλητή της κομμώτριας μας στο ΕΛΕΝΑ πριν ενα μήνα και ο γιατρός της ζήτησε 1700?!!!! Πάνε καλά;;;; δυστυχώς δεν θυμόταν το όνομα του

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη που έχουμε σαν ζευγάρι για τον κ. Φαρμακίδη είναι η καλύτερη. Αν θες περισσότερα, με πμ. Τους υπόλοιπους δεν τους ξέρω προσωπικά.

 

καλημερα βλεπω πως γνωριζεις τον κυριο φαρμακιδη ειναι ευκολο να μου δωσεις καποια τηλ του προσπαθω να τα βρω και δεν γινεται με τιποτα να τον πιασω στην κλινικη του στο ελενα προερχομαι απο μια αποτυχημενη εγκυμοσυνη και ψαχνω εναν καλο γιατρο και πανω απο ολα ανθρωπο,σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλά βρε κορίτσια γέννησε η κολλητή της κομμώτριας μας στο ΕΛΕΝΑ πριν ενα μήνα και ο γιατρός της ζήτησε 1700?!!!! Πάνε καλά;;;; δυστυχώς δεν θυμόταν το όνομα του

 

Δεν πάνε καθόλου καλά! Κι εμένα το 2008 1500 μου είχε πάρει συν 50 ευρώ στις επισκέψεις κάθε μήνα. Γι΄αυτό και τον άλλαξα στο επόμενο παιδί. Στο οποίο δεν μου ζήταγε λεφτά στους υπέρηχους κάθε μήνα καθόλου, εγώ του έδινα που και που κανένα 20ευρω, έτσι για να με προσέχει. Μόνο που μου είχε πει χαμογελώντας στον 1ο υπέρηχο θα σε αναλάβω, θα δώσεις όμως κάτι στο τέλος, ε; Αφού πρώτα του είχα πει ότι άλλαξα γιατρό γιατί έπαιρνε πάρα πολλά. Στο τέλος ήθελα να του δώσω 700 ευρώ αλλά επειδή ο τοκετός ήταν άψογος και το ευχαριστήθηκε μαζί μου και ο άντρας μου, αποφασίσαμε να του δώσουμε 900 ευρώ. Του τα έδωσα την τελευταία ημέρα που φεύγαμε από το μαιευτήριο. Δεν το μετάνιωσα έκτοτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

θα ήθελα την βοηθειά σας. Δεν έχω πάει ποτέ στο Έλενα, δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο γιατρό εκεί, και θα ήθελα να κάνω ένα τεστ Παπ. Μήπως ξέρετε ποια είναι η διαδικασία, αν πρέπει να κλείσω κάποιο ραντεβού, πρωί ή απόγευμα και ποιό το κόστος αντίστοιχα? Γνωρίζει κάποια αν δέχονται ιδιωτικές ασφάλειες?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως την έχουν δει οι γιατροί στα δημόσια αλλά βλέπω ζητάνε πιο πολλά απο αυτούς στα ιδιωτικά! Εγω θα δώσω 1000 στο ΡΕΑ τώρα μόνο στη γιατρό, είναι δυνατόν να δίνουν 1500-1700 στα δημόσια;;;; γιατί και για το Αττικό τόσα άκουσα ζητάνε...και στο Αρεταίειο οι καθηγητάδες μη χέθω!

Η γυναικολόγος που είχα στο ΙΑΣΩ μου ζήτησε 1200.

 

Υπο αυτές τις συνθήκες δεν αξίζει να πας στο δημόσιο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως την έχουν δει οι γιατροί στα δημόσια αλλά βλέπω ζητάνε πιο πολλά απο αυτούς στα ιδιωτικά! Εγω θα δώσω 1000 στο ΡΕΑ τώρα μόνο στη γιατρό, είναι δυνατόν να δίνουν 1500-1700 στα δημόσια;;;; γιατί και για το Αττικό τόσα άκουσα ζητάνε...και στο Αρεταίειο οι καθηγητάδες μη χέθω!

Η γυναικολόγος που είχα στο ΙΑΣΩ μου ζήτησε 1200.

 

Υπο αυτές τις συνθήκες δεν αξίζει να πας στο δημόσιο!

 

Ναι έχεις δίκιο να σκέφτεσαι έτσι. Όμως σκέψου πόσα γλιτώνεις στο δωμάτιο, που στα ιδιωτικά σαν τοκετός κοστίζει σίγουρα τουλάχιστον 3800 και βάλε. Και νερό να πιεις θα στο χρεώσουν, που λέει ο λόγος. Τουλάχιστον όταν είχα κάνει έρευνα όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου το 2007 όλοι οι γιατροί μου λέγαν ότι δώσω για δωμάτιο άλλα τόσα ήθελαν κι αυτοί. Και όλες οι φίλες μου που γέννησαν σε ιδιωτικά μαζί και η αδερφή μου δεν πέσαν κάτω από 4000-4500 ευρώ. Ότι γάζες, σαπούνι για το μπάνιο, αντισηπτικό χεριών, γάλα για το μωρό (που σου το βάζουν αυτοί δίπλα στην γυάλα του μωρού και στο χρεώνουν κανονικότατα, κι ας το θηλάζεις, μόνο αν το ζητήσεις επίμονα να μην σου το βάζουν), κλπ τα πληρώνεις επιπλέον.

Τέσσερις φίλες μου, είχαν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, εξαρχής και καμιά τους δεν τα κατάφερε, τα μωρά έμαθαν το μπουκαλάκι γιατί τους τα πήγαιναν ανά 4 ώρες στο δωμάτιο μαζί με τα υπόλοιπα μωρά. Δεν μπορεί όλα να μωρά να έχουν το ίδιο πρόγραμμα φαγητού! Επιπλέον ειδικά στην μια που μιλάγαμε κάθε μέρα, την ώρα που της το πήγαιναν το μωρό δεν ήθελε να φάει για 3 μέρες αυτό συνέχεια. Το μωρό ήταν είδη χορτασμένο, αφού έκανε και κακά του.

Με πολύ κόπο και πίεση από εμένα στο να πετάξουν τα κουτιά σκόνη που τους είχαν προμηθεύσει οι 3 κατάφεραν να θηλάσουν αποκλειστικά 1 μήνα μετά. Τώρα η μία θηλάζει ακόμα και το παιδάκι της είναι 3 χρονών και της άλλης είναι 14 μηνών, η 3η αποθήλασε νωρίτερα γιατί οι γιαγιάδες το μπούκωναν στο ξένο γάλα την ώρα που πήγαινε για δουλειά η μαμά, με αποτέλεσμα να αποθηλάσει μόνο του (το μωράκι ήταν 11 κιλά 11 μηνών, ενώ η κόρη μου είναι 10800 τώρα που είναι 21 μηνών και την θηλάζω ακόμα).

Τουλάχιστον στο θηλασμό στο δημόσιο έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις!

 

Εγώ στο 1ο παιδί (2008) στο Έλενα είχα δώσει 430 περίπου για δίκλινο και 1500 στον γιατρό και στο 2ο παιδί (2010) πάλι στο Έλενα έδωσα 620 περίπου (αν θυμάμαι καλά θα ρωτήσω το σύζυγο γιατί εκείνος ασχολήθηκε με τις πληρωμές) για μονόκλινο και 900 στον γιατρό με την θέλησή μου (αν ήθελα μπορούσα να δώσω και λιγότερα δεν μου είχε ζητήσει συγκεκριμένα χρήματα). Μιλάω για φυσιολογικούς τοκετούς χωρίς επισκληρήδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...